Jak pěstovat bobkový list na zahradě – stříhání, nemoci a úrodu

Petra Lyžičiarová Téma
13. května 2022 0

Bobkový list nebo i vavřín pravý je neodmyslitelnou součástí mnoha jídel. Toto populární koření používáme při nakládání zeleniny, k ochucení dušeného masa, ryb či polévek. Koření je známá svou jemnou vůní, avšak pro hořkou chuť se nekonzumuje.

Chcete-li si bobkový list vypěstovat ve vaší zahradě, v našem článku naleznete všechny potřebné a důležité informace. Podíváme se na to, co vše obnáší pěstování bobkového listu, ale dozvíte se také více o jeho využití nejen v kuchyni.

Co je bobkový list a kde se vzal

Bobkový list, latinsky je známý také jako vavřín pravý. Svůj původ má v oblasti Malé Asie, Íránu a Sýrie, rozšířen je také v celém Středomoří a jde o stálezelený dekorativní strom či keř, jehož listy se používají jako koření. Listy této rostliny mají kopinatý oválný tvar, jsou tvrdé a výrazně voní.

Bobkový list vás na zahradě potěší nejen tím, že se jako keř dobře tvaruje a jeho stříhání není náročné, ale také drobnými květy zelenožluté barvy. Vavřín kvete od března do dubna. Z květů pak vznikají plody velké asi jako třešně, které mají fialovou nebo černou barvu a ukrývá se v nich pecka.

S bobkovým listem se pojí několik zajímavosti. Tato rostlina se pěstovala již od starověkých dob a jde přesně o tutéž rostlinu, kterou používalí starověcí Řekové na věnce pro vítěze v různých atletických disciplínách. Později, během středověku, se začal bobkový list ve velkém využívat pro své účinky na naše zdraví. Kromě toho byl bobkový list v antickém Řecku a Římě považován za posvátnou rostlinu a často se vysazoval v blízkosti chrámů a také se pálil při různých rituálech.

 

Co obsahuje a jak působí na naše zdraví

Bobkový list dodává jídlům nejen typickou chuť a aroma, ale obohacuje je io několik zdraví prospěšných látek. Ukrývá v sobě silice, glykosidy, partenolidy, třísloviny, hořčíny a také éterické oleje.

Tato rostlinka má několik příznivých účinků na naše zdraví. Prospěšná je například u cukrovky druhého typu, protože pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Kromě toho může pomoci i při revmatu, bolestech kostí a křížů a využívá se také k podpoře trávení a zvýšení chuti k jídlu. Své využití má také při zmírňování příznaků dny a otoků.

Bobkový list pomáhá i při migrémě a může zlepšit soustředění a podpořit paměť. Vhodný je i ne zlepšení prokrvení organismu. Bobkový list působí dezinfekčně a protizánětlivě. Jeho listy můžete sušit, avšak umíte si z nich vyrobit i olej. Vhodné jsou pro přípravu odvaru i obkladů, které zlepší hojení ran tím, že zmírní zánět.

Bylinka může podle některých výzkumů působit i jako prevence vzniku ledvinových kamenů. No a také existují studie, podle kterých bobkový list pomáhá při léčbě poruch mozku, například při epilepsii.

 

Jak pěstovat bobkový list

Bobkový list si můžete vypěstovat i doma na své zahradě, případně i na balkoně. Doporučuje se však, abyste jej v našich podmínkách pěstovali v květináči, protože snese mrazy jen do -2 °C, a tak je třeba jej při prvních mrazech zazimovat a přemístit dovnitř. Přejděme si však pěstování bobkového listu pěkně krok za krokem.

 

Pěstování ze semene

Možná úplně první otázkou, která vás bude o pěstování bobkového listu zajímat, bude ta, zda lze rostlinu vypěstovat i ze semene. Odpověď je ano, ovšem mnohem jednodušší a pohodlnější je pořídit si již vypěstovaný bobkový list v květináči.

Pokud byste si přece jen chtěli vypěstovat bobkový list ze semene, připravte se na to, že to nebude úplně jednoduché. Semena bobkového listu se sázejí dva až tři centimetry hluboko a vyklíčí přibližně po šesti týdnech. Během období klíčení i poté, co rostlinka vyklíčí, je třeba, abyste udržovali stabilní teplotu na úrovni kolem 21°C.

 

Stanovisko a substrát

Když si domů přinesete bobkový list ve květináči a budete jej chtít přesadit, doporučuje se použít běžný substrát pro pokojové rostliny nebo také substrát určený k pěstování bylinek. Květináč můžete umístit do zahrady či na balkon, kde jej můžete mít od jara až do podzimu.

Jak jsme již zmiňovali, s příchodem prvních mrazů je třeba rostlinu zazimovat a přemístit dovnitř. Co se týče výběru stanoviště, nejlépe se bobkovému listu bude dařit na místě s dostatečným množstvím slunečního světla. Ideální je pěstovat jej na přímém slunci.

 

Hnojení a zálivka

Bobkový list vyžaduje pravidelné zalévání. V případě, že jste jej umístili na přímé slunce, budete jej muset zalévat i každý den. Pozor je však třeba dát na to, aby nebyla půda přemokřená. Rostlina má totiž kořeny velmi mělce, a tak by při přemokření mohli začít hnít.

Skvělé je, že rostlinka vám během léta sama dá vědět, kdy potřebuje polit. Když se mladé lístky začnou trošku kroucet a výhonky sklánět, je nejvyšší čas dát rostle vodu. Po pár hodinách od polití se pak rostlinka vrátí do normálního stavu.

Kromě polévání je vhodné bobkový list rosit, a to hlavně při umístění v interiéru. Rosení listů by mělo být samozřejmostí hlavně tehdy, je-li rostlina v suché místnosti. Vhodné je rosit i bobkový list na zahradě, avšak dělejte tak večer, aby nedošlo ke spálení vlhkých listů slunečním zářením.

Sázení bobkového listu

Bobkový list vyžaduje pravidelné zalévání

 

Ukázat více

 

Zazimování

Bobkový list je třeba na podzim přemístit ze zahrady či balkonu, protože mrazy by nemusel přežít. Vhodné je proto zazimovat rostlinu ještě předtím, než udeří první mrazy. Bobkový list na podzim přemístěte do světlé a chladnější místnosti, ve které se teplota pohybuje v rozmezí od 13 °C do 18 °C. Velmi dobrou volbou je například přezimování na chodbě, ovšem myslete i na dostatečné světlo, které bobkový list potřebuje iv zimě. Během zimního období je zapotřebí i výrazné omezení polévání.

 

Hnojení

Vašemu bobkovému listu se bude dařit, pokud mu dopřejete i pravidelnou dávku hnojiva. Hnojit je vhodné během vegetativního období, v zimě nehnojíme. Co se týče pravidelnosti, hnojit můžeme každé dva týdny. K hnojení bobkového listu jsou vhodná hnojiva pro bylinky nebo univerzální hnojiva.

 

K hnojení bobkového listu můžete použít i tato hnojiva:

BioPon gelové hnojivo na bylinky 250 ml BioPon gelové hnojivo na bylinky 250 ml
57 Kč
FORESTINA Hoštické hnojivé tyčinky na bylinky 10 ks FORESTINA Hoštické hnojivé tyčinky na bylinky 10 ks
69 Kč
Bohatá zahrada NPK - Univerzální zahradní hnojivo 20kg Bohatá zahrada NPK – Univerzální zahradní hnojivo 20kg
559 Kč
Agro Kristalon Plod a květ 0,5 kg Agro Kristalon Plod a květ 0,5 kg
113 Kč

 

Stříhání bobkového listu

Ať už budete pěstovat bobkový list v zahradě nebo na balkoně, stříhání se nevyhnete. Dobrou zprávou je, že stříhání je jednoduché a nepotřebujete žádné předchozí zkušenosti. Vavřín, tedy bobkový list, je velmi dobrou rostlinou na tvarování a klidně si jej můžete vytvarovat jako stromek na vysokém kmínku s korunou. Pokud byste chtěli, aby vám zahradu či balkon krášlil takto vytvarovaný bobkový list, docílíte toho pravidelným stříháním spodních výhonků a lístků.

Platí, že korunu vavřínu byste měli zastřihávat dvakrát do roka. V případě, že budete mít doma bobkový list na kmínku, doporučuje se pěstovat jej do výšky nejvýše 1,5 metru. Důležité je přivázat kmínek k opoře, která zajistí, aby rostl rovně.

Dobře je vědět, že si během zastřihování můžete připravit řízky, které dáte zakořenit. Přibližně po roce začne takto rozmnožený vavřín růst a po této době jej lze stříhat a tvarovat.

Stříhání bobkového listu

Bobkový list je velmi jednoduchý na tvarování a stříhání

 

Nemoci a škůdci

Ani bobkovému listu se nevyhýbají různé nemoci či škůdci, přestože vavřín je vůči škůdcům poměrně odolný. Ze škůdců jej může napadnout roztočec chmelový, který se nejčastěji vyskytuje v případě, že rostlinu pěstujete v interiéru. Roztočec není viditelný pouhým okem, ale v teplých bytových podmínkách se mu daří celý rok. Vavřín napadený roztočcem má na vrchní straně listů stříbřité fleky.

Z nemocí se může objevit antraknóza, tedy houbové onemocnění, které napadá rostlinu zespodu, avšak projevuje se na listech. Nejdříve ztmavnou špičky listů, ale tmavé skvrny se po čase rozšíří na celé listy. V případě, že napadené listy neodstraníte, nemoc může napadnout celou rostlinu a způsobit její uhynutí.

Při pěstování bobkového listu se můžete setkat také s fytoftorovým odumíráním. I toto onemocnění je houbového charakteru a projevuje se podobně jako antraknóza – rostlině nejprve zčernávají listy, ale tmavnutí se může objevovat nejen na špičce, ale i ve středu listu. Po odpadnutí listu se může onemocnění projevit i na větvičkách rostliny.

V případě obou chorob je vhodné rostlinu ošetřit přípravkem proti houbovitým onemocněním a odstranit napadené části rostliny.

 

Sběr a sušení

Listy z bobkového listu můžete sbírat v podstatě kdykoli během roku. Vhodné je sušit lístky, které si sestříháte během úpravy rostlinky. Odstřižené listy sušte v sušičce nebo volně rozložené venku či uvnitř v dostatečně teplé a dobře větrané místnosti. Vysušené listy můžete skladovat ve skleněné sklenici nebo papírovém či plátěném sáčku. Listy však neskladujte příliš dlouhou dobu, protože časem ztrácejí svoji chuť i vůni. K vaření lze použít i čerstvě utržené listy.

skleněná nádoba se sušeným bobkovým listem

Sušený bobkový list můžete skladovat ve skleněné nádobě

 

 

💡 Tyto a podobné sklenice jsou pro skladování sušeného bobkového listu ideální:

Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks
249 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks
175 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks
219 Kč
Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l
209 Kč

Ukázat více

 

Využití v kuchyni i v domácnosti

Vavřín pravý, tedy bobkový list, který si vypěstujete doma, můžete použít nejen v kuchyni, ale také v domácnosti. Zde je několik možností využití této k pěstování nenáročné bylinky.

  • zavařování – bobkový list lze použít při zavařování zeleniny či hub, ale používá se i při nakládání zelí
  • odpuzuje hmyz – vůně bobkového listu odpuzuje hmyz, proto je vhodné použít jej například do nádob s potravinami. Můžete jej vložit do nádoby s rýží, luštěninami či sušenými houbami a vyhnete se tak tomu, aby je napadly různé druhy hmyzu, například i potravinové moly.
  • repelent – bobkový list můžete použít také jako repelent, a to tak, že rostlinku umístíte na balkon nebo na terasu. Díky jeho aromatu si budete moci vychutnávat posezení venku bez otravného hmyzu.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (31 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *