Jak vybrat dárky pro děti – velký průvodce

Veronika Štrbová Téma 6. března 2021 0

Vybrat dárky pro děti není až tak těžké, jak pro dospělé. Děti vám většinou vždy přesně řeknou, po čem tak velmi touží. Je pravda, že mnoho dětí má již tolik hraček, že fantazie někdy selhává, proto je třeba vidět i na tu praktickou stránku a možnosti či dovednosti samotného dítěte. Samozřejmě, největší roli hraje pohlaví a věk dítěte. Od toho je třeba vždy odrazit. Nakonec, ta upřímná dětská radost po otevření dárku mluví sama za sebe. Přečtěte si, jak postupovat při výběru dárků pro děti.

Pro jak staré dítě dárek vybíráte?

➡️ Pro miminka

💡 Dárky pro miminka

spící miminkoNejmenší dětičky ještě nevnímají nějaké dárky, proto je vhodné myslet spíše na jejich maminky, resp. rodiče. Co by jim v této fázi nejvíce pomohlo a co by potřebovali pro tak malé miminko. Vanička na bezpečné koupání, přebalovací komoda nebo houpací křeslo, to jsou nejžádanější dárky pro nejmenší dětičky. No a samozřejmě, plenek nikdy není dost.

Při výběru dárku pro miminka myslete i na tato fakta:

 • co potřebují jeho rodiče
 • zda je to dívka nebo chlapec
 • zda má sladěnou dětský pokoj do určité barvy nebo stylu

👉 Vybírejte z následujících dárků: ⤵

 

➡️ Pro děti 1 – 3 roky

💡 Dárky pro děti 1 – 3 roky

Malé dítě sedí na zemi s hračkamiDěti ve věku od jednoho do přibližně tří let věku začínají objevovat svět. Rostou jim zoubky, začínají chodit, mluvit své první slova. Ranní základy jsou pro tyto děti velmi důležité, proto je netřeba zanedbat. Rozvíjejte jejich dovednosti a schopnosti postupně s přihlédnutím na jejich vývoj. Zajímá je vše, co vydává zvuk nebo bliká a svítí, co se hýbe a co mohou chytat do rukou. Pozor však na to, když začnou všechno dávat do úst.

Při výběru dárku pro děti od 1 – 3 let dbejte na:

 • zvláštní dovednosti a schopnosti
 • celkový vývoj dítěte
 • jeho pohlaví
 • celkové potřeby dítěte

👉 Nabídka je i zde opravdu bohatá: ⤵

 

➡️ Pro děti od 3 do 6 let

💡 Dárky pro děti od 3 do 6 let

děti ve školce malují za stolemDěti v tomto věku jsou už velmi zvědavé, vše je zajímá, nastupují do školky a setkávají se s novými kamarády. Velmi rádi objevují nové hračky, baví jejich prolézačky, pískoviště a začínají se vozit na prvních tříkolkách či koloběžkách. V tomto věku je tedy velmi bohatý výběr dárků pro děti. Třeba už jen zjistit, co všechno už děti doma mají, abyste jim nekoupili totéž.

Pro děti tohoto věku vybírejte dárky podle:

 • zájmů
 • podle konkrétního věku
 • povahy a dovedností

👉 S čím u nich určitě zabodujete: ⤵

 

➡️ Pro děti od 6 – 15 let

💡 Dárky pro děti od 6 – 15 let

šťastné děti si hrají na louceDěti v rozmezí těchto let navštěvují základní školu, proto pro ně začínají dárky nabírat i praktický rozměr. Samozřejmě to neznamená, že by nemohly dostat například lego nebo panenku. Jde spíše o to, že již existuje mnoho věcí, které potřebují do školy, na kroužky, případně na sportování, proto by je mohly potěšit dárky i v tomto směru. Například sportovní láhev či míč nebo krásný nový patrový penál či coolové školní taška. Určitě však už přichází čas i na první mobil.

Co třeba brát v úvahu při dětech ve věku 6 – 15 let:

 • přihlížejte na jejich koníčky a školní zájmy
 • zvláštní potřeby každého dítěte
 • pohlaví a věk

👉 Školáka potěšíte například takovými dárky: ⤵

 

➡️ Pro děti 15+

💡 Dárky pro děti 15+

chlapec teenagerDěti v tomto věku, tzv. teenageři, si už řeknou své. Rádi vyslovují svá přání, proto může být pro vás snadné postřehnout, čím byste mohli dítě potěšit. Převládá samozřejmě nejnovější elektronika, koloběžky či kola, moderní oblečení. V mnoha případech dokonce děti rádi příjmu i finanční hotovost, se kterou později udělají, co uznají za vhodné, například odloží si na řidičský průkaz.

Na co myslet při výběru dárku pro teenagery:

 • na jejich záliby a koníčky
 • na konkrétní věk a pohlaví
 • preferované sporty či kapely
 • oblíbená módní značka

👉 Pro teenagery vybírejte dárky zde: ⤵

 

Jak postupovat při výběru dárku pro děti

Koupit dárky pro děti je nejjednodušší a zároveň i nejtěžší. Jsou nekonečně vděčné a zároveň velmi čestné. Mnoho z nich nepředstírá svou upřímnost. Pokud budete nejblíže vybírat dárek pro dítě, zvažte jeho věk a také úroveň vývoje. Je dobré zkontrolovat štítek na hračce, na kterém se zvyknou nacházet pokyny o vhodnosti věku. Kromě toho však použijte i svůj vlastní úsudek. To, že dítě má čtyři roky, ještě nemusí nutně znamenat, že je připraveno na balanční kolo. A nakonec se zamyslete, z jakých materiálů jsou hračky vyrobené. Je nezbytné, aby byly z nezávadných materiálů.

 

➡️ Vše závisí na věku dítěte

Různý věk dětí vyžaduje různé hračky. Miminka potřebují předměty pro ranní vzdělávání, batolata se musí naučit chodit a děti předškolního věku se rády hrají, atd. Takže se nelze divit, proč obchody s dárkovými předměty kategorizují dětské hračky podle věku nebo druhů hraček. Rodiče najdou hračky pro děti snadno prohlížením příslušné kategorie.

💡 TIP: Hledáte dárek pro celou rodinu? Přečtěte si jak na to a naberte inspiraci na dárky v našem velkém průvodci Jak vybrat dárky pro rodinu.

👉 Při výběru dárků mějte na paměti ⤵:

1. V první řadě nemusíte svým dětem kupovat drahé hračky.

Děti nemusí zcela pochopit hodnotu těchto hraček a každý rok mohou toužit po větších, lepších a dražších věcech. Namísto toho je naučte vážit si každou jednu hračku, kterou dostanou, bez ohledu na to, kolik stojí. Mějte na paměti, že nejlepší hračky nemusí být nutně nejdražší. Rodič by proto neměl za hračku utratit celý majetek a jen sledovat, jak dítě po pěti minutách hry odhodí tuto „nezbytnost” někam do kouta.

chlapec s listy ze stromu v ruce

Naučte děti těšit se z maličkostí

Ideální jsou jednoduché a vysoce kvalitní poutavé hračky, které skutečně oslavují sílu učení hrou. Kromě toho jsou také nezbytné jejich očekávání. Pokud budete vždy obdarovávat děti drahými dárky, budou to očekávat a nebudou spokojeni s něčím menším. Zkuste jim tedy zabalit nějaké trendy rukavice a čepici a dát jim to jako dárek. Naučte je být vďačnejšími a šťastnějšími z toho, co mají.

2. Méně je někdy více.

Když se blíží Vánoce, hračkářství jsou plné rodičů, prarodičů, tet, strýců a dalších příbuzných, kteří hledají panenky, míče a podobné věci, které si podle nich děti zamilují. Díky tomu se často stává, že pod vánočním stromkem je pro nejmenší příliš dárků. Určitě jsou více než šťastní a nadšení, když vidí tyto tuny hraček právě pro ně. Pokud je však přítomno více dárků, děti se nesoustředí na ten dárek, který právě otevřeli. Místo toho pouze vezmou další a další dárek aniž ocenili, co dostali. Určitě nechcete, aby se to stalo i vám. Snažte se jim proto nedávat příliš mnoho dárků najednou, a to i v případě, že dostanou hromadu od různých lidí. Rozložte otevírání dárků na několik dní.

Dvě holčičky si rozbalují vánoční dárky

S dárky to opravdu netřeba přehánět

3. Vyberte si hračky odpovídající věku.

Děti se těší z hraček, které mohou ovládat a které jsou vhodné pro jejich konkrétní vývojovou fázi. Zde je několik návrhů typů hraček, z nichž děti mají největší užitek, protože procházejí různými fázemi:

0 – 6 měsíců – chrastítka, pestrobarevné hračky připevněné k postýlce, které se otáčejí nad dítětem a hrají melodii ukolébavky nebo interaktivní hrací koberečky.
6 – 12 měsíců – jasně ilustrované knihy vyrobené z látky, plovoucí hračky do vany, vláček, autíčka pro chlapce, měkké panenky nebo plyšové hračky pro děvčata.
1 – 2 roky – hračky jako jsou míče, hračky na pískoviště, houpací hračky, puzzle, hudební nástroje, ilustrované knihy, kuchyňské soupravy atd.
2 – 3 roky – křídy, míče, velké lego nebo dřevěné kostky, puzzle, tříkolka, knihy, kuchyňské soupravy a jiné hračky pro domácnost, xylofon atd.
3 – 5 let – knihy, pastelky, omalovánky, kola, sady na kreslení a malování, společenské hry.
5 – 15 let – globus, koloběžky, první mobil či počítač, mikroskop, sportovní doplňky.
15 a více – bluetooth reproduktory, sluchátka, mobily, stylové oblečení, skateboard.

4. Bezpečnost na prvním místě.

Nespoléhejte se na drahé a známé značky hraček, protože stále neexistuje záruka, že kupovaná hračka bude maximálně bezpečná. Pokud je vaše dítě ve stádiu vkládání všeho do úst, hračky nesmí obsahovat malé části, které by mohly způsobit zadušení. Menší části jako oči a knoflíky musí být pevně připevněny k hračce. Pokud je hračka připevněna k šňůrce, volná délka šňůrky by měla být kratší než 300 mm, aby dítěti nehrozilo riziko uškrcení.

Holčička s chlapcem se hrají s dřevěným vláčkem

Dřevěné hračky jsou nesmrtelné

Zkontrolujte ostré hrany nebo hroty, které by mohly zranit vaše dítě. Hračky by navíc měly být vyrobeny z pevných netoxických materiálů, které se nebudou snadno lámat. Naplněné hračky by měly být čisté a bez předmětů nebo látek, které mohou být pro dítě škodlivé. Nejbezpečnější hračky jsou hračky vyrobené z přírodních materiálů, například stále populárnější dřevěné hračky, vhodné zejména pro menší děti. Většina výrobků pro děti je vyrobena z plastu, takže se ujistěte, zda je použitý plast pro děti bez BPA a toxinů. Zkontrolujte symboly certifikace a bezpečnosti hraček a zjistěte, zda jsou certifikovány FDA, LFGB a EU.

5. Nejde o dar, ale záleží na myšlence (říká staré čínské přísloví).

Dárek je projevem náklonnosti a lásky, co je třeba ocenit. Navíc ve většině případů jde spíše o rozbalení než o skutečné dary. Proto udělejte své dárky nezapomenutelnými speciálním balícím papírem a stuhami. A nezapomeňte na přizpůsobené slavnostní pohlednice. A co je důležitější, pomozte svým dětem objevit skutečnou radost z darování. Nakonec se ujistěte, že dárky nejsou jediné, co definuje například Vánoce pro vaše děti. Je velmi obtížné udržet pozornost dále od spotřebitelského prvku, když jsme jím tak obklopeni. Rodiny se mohou stále držet svých vlastních hodnot, stejně si tento svátek vážit a oslavovat jako čas strávený spolu se svými dětmi.

dívka se těší z dárku

Objevte s dětmi skutečnou a upřímnou radost z darování dárků

 

💡 TIP: Touží vaše dítě po elektrické koloběžce? Zde je naše Velké srovnání elektrických koloběžek a spolu si vyberte přesně tu, která se vám nejvíce líbí.

 

➡️ I tyto fakta vás nasměrují ke správnému výběru dárku:

 • Co dítě rádo dělá? Chodí do parku, k bazénu nebo ven? Rado navštěvuje muzea nebo knihovny?
 • Je posedlé dinosaury nebo superhrdiny?
 • Vyberte si hračky, které podporují tvořivost a volnou hru, stejně i takové, které učí více „formálních” dovedností, jako jsou počítání a gramotnost.
 • Pokud je dárek pro někoho jiného, před koupí se poraďte s rodiči. Dítě už může věc vlastnit nebo rodiče mohou mít námitky.
 • Vyberte dárek s dlouhou životností. V našem převážně marnotratném světě je hračka, která se dá používat roky, vysoce ceněna.
 • Předměty jako Lego, kola a tabule se dají roky používat a předávat jiným dětem.
 • Pamatujte na bezpečnost. Pokud je to možné, vybírejte si neplastové hračky vyrobené z udržitelných materiálů bez BPA, ftalátů, PVC nebo toxických chemikálií a barviv.
 • Pokud máte pochybnosti, kupte knihu. Toto je zlaté pravidlo, ke kterému se opakovaně vracíme. Knihy zabírají velmi málo místa, mají nekonečnou trvanlivost a lze je rozdávat.
 • To, že je hračka vzdělávací, ještě neznamená, že je nudná. Jelikož je k dispozici tolik vzdělávacích her, hledejte robustní, atraktivní a cenově dostupné hry.
 • Starší děti mají pravděpodobnější konkrétní koníčky, které je baví, například sport nebo kreslení. Několik pečlivě vybraných předmětů založených na hobby je vždy populárních.
 • Děti milují aktivitu! Některé praktické vědecké experimenty by dokonale zapadaly do vašeho rozpočtu pro starší děti.

💡 Pozor – s dárky to nepřehánějte!

Děti nemohou skutečně pochopit dík a dávání. Některé děti, které skutečně neznají skutečnou podstatu vděčnosti, budou považovat za samozřejmost, že dávat dětem dárky je vše, co rodiče vědí. To vaše děti rozmazlí a pokud své děti příště neobdarujete, mohli by si myslet, že jejich už nemilujete nebo že jste se na nich rozhněvali.

 

➡️ Nejlepším dárkem pro děti je vaše přítomnost

Někteří rodiče, kteří jsou pracovně velmi vytíženi během dne, se budou cítit provinile, že nemají mnoho času doprovázet své dítě a být svědky jejich růstu. Tito rodiče mohou dětem darovat dárky, aby takříkajíc odškodnily své dítě. Nicméně, mnoho dětí se při nepřítomnosti rodičů na jejich důležitých nebo odpojení svých vnitřních světů, může cítit žalosti a neúplných. V konečném důsledku je velmi pravděpodobné, že děti pocítí nejistotu a nedokáží rozvíjet intimní vztahy se svými rodiči. Slovo „přítomnost“ se vyslovuje stejně jako slovo „dárky“, ale jejich vliv na dětství vašich dětí je zjevně odlišný. Nejlepší je, aby pracující rodiče obětovali více času, provázely své děti a prokázaly jim svou lásku. To může být psychicky nejlepším darem při kultivaci zdravého a pozitivního dětství.

šťastná rodina - otec máma a dvě dívky

Čas strávený s rodinou je nejvíce

 


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.