Jak se diagnostikuje stále více infekcí koronavirus, začíná se skloňovat i téma „čističky vzduchu a virů”, která sice není úplně nová, protože jsme se s ní už mohli setkat zejména v souvislosti s chřipkou, ale je v každém případě aktuální. S globálním vypuknutím nového koronavirus (COVID-19) se mnozí ptají, zda čističky vzduchu mohou pomoci v boji proti viru. Uprostřed zmatku a dezinformací chceme „vyčistit vzduch” a poskytnout několik užitečných faktů a pár tipů na zajištění vaší bezpečnosti.
Fakta
„Naším největším nepřítelem teď není samotný virus. Je to strach a nepodložené zprávy. A naším největším přínosem jsou fakta, zdůvodnění použité a solidarita,” uvedl generální ředitel Světové zdravotnické organizace Dr. Tedros Adhan Ghebreyesus.
Může čistička vzduchu zachytit koronavir? Do jisté míry… ano. Čistička vzduchu vybavena filtrem HEPA může technicky zachytit část částic viru šířeného vzduchem. Po chycení se viry nemohou množit samy o sobě nebo zůstat dlouho infekční. Ale ŽÁDNÁ čistička vzduchu vás nemůže zcela chránit před virem. Čistička vzduchu poskytuje další podporu nejdůležitějšímu nástroji vašeho těla na boj proti virům – zdravému imunitnímu systému. Je to pasivní způsob zlepšení celkového zdraví dýchacího prostoru, který si nevyžaduje zásadní změny životního stylu.
Čističky vzduchu a vírů
Čističe vzduchu používají ventilátory na nasávání vzduchu a před vytištěním vyčištěného vzduchu z druhé strany ho přefiltrují. Jsou obzvlášť účinné při odstraňování pachů a velkých částic ze vzduchu. Například, pokud trpíte alergiemi na domácí zvířata, čistička vzduchu vám pomůže zachytit srst a zmírnit příznaky. Na druhé straně, čistička vzduchu má také své limity.
Dokonce i ty nejsilnější čističky dokáží zachytit pouze částice menší než 0,1 mikronu nebo větší a velká většina čističek vzduchu zachytí pouze částice větší než 0,3 mikronu. Mikron je měrná jednotka rovná jedné miliardtině metru, někdy nazývaná mikrometr.
Primární viníci špatné kvality vzduchu v interiéru jsou vyšší než tento limit velikosti; plíseň, pyl a srst domácích zvířat jsou všechny větší a umí být zachyceny a eliminovány standardním HEPA filtrem. Viry jsou zhruba 100 krát menší než bakterie a obvykle se pohybují od 0,004 do 0,1 mikronu. To znamená, že i ty nejsilnější vzduchové filtry budou mít co dělat, aby odstranily virus ze vzduchu. COVID-19 patří do skupiny virů známých jako koronaviry. Epidemie SARS v roce 2013 byla také způsobena koronavirem, který měl velikost 0,1 mikronu. Velikost COVID-19 je přibližně 0,125 mikronů.
Pokud jde o COVID-19, časté mytí rukou, společenské distancování a samo izolace jsou mnohem účinnější metodou prevence koronaviru. Ačkoli filtry HEPA odstraňují mnoho znečišťujících látek ze vzduchu, vědci se domnívají, že částice COVID-19 jsou příliš malé na to, aby se zachytily průměrným HEPA filtrem, a dokonce ani filtr se složkou UV světla nemusí pomoci.
➡️ Měli byste si tedy koupit čističku vzduchu?
Čističky vzduchu jsou skvělé pro lidi, kteří mají alergie nebo žijí ve vysoce znečištěném prostředí, například při hlavní cestě nebo ve velkoměstě. V těchto situacích čističky pomáhají zlepšit kvalitu vzduchu v domácnosti. Čistička vzduchu však v současnosti není nejlepší metodou ke snížení vaší expozice koronaviru.
Pokud jste přece jen rozhodnutí čističku koupit, hledejte…
- filtr HEPA na zachycení spór kouře, pylu a plísní
- uhlíkový filtr neutralizuje kouř, škodlivé plyny a těkavé organické sloučeniny
- UV světlo, o němž se předpokládá, že ničí bakterie, viry, houby a bakterie
- záporné ionty, které osvěžují a vyrovnávají vzduch
Zde je 5 nejlepších čističek vzduchu za rok 2024:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Zde najdete → celý test čističek vzduchu
Proč má nový koronavir COVID-19 jen minimální vliv v tropických zemích, zatímco v zemích mírného pásma, jako je Čína, Korea, Itálie, Írán a Spojené státy, došlo k masivnímu propuknutí nemoci? Zdá se, že vlhkost vzduchu je klíčem.
V roce 2019 výzkumný tým na Yale University Medical School uveřejnil průkopnickou studii, která ukázala, jak nízká vlhkost okolního prostředí poškozuje schopnost imunitního systému bojovat s respirační virovou infekcí u zvířecích hostitelů. Imunoložka Yale Akiko Iwasaki opakovaně tweetovala, že zimní měsíce vyžadují vytápění, což vede k nízké vlhkosti vzduchu, což vede ke snížení mukociliární aktivity a vrozené antivirové imunity, což má za následek více respiračního viru v plicích a zvýšenou úmrtnost.
Co mají společné všechny místa s vážnými propuknutí nemoci COVID-19? Skupina Amerických a Iránských vědců to uzavřela v nové studii zveřejněné 9. března 2020: „K dnešnímu dni se choroba COVID-19 způsobená SARS-CoV-2 významně rozšířila městech a regionech pouze podél úzkého východozápadního rozložení zhruba podél 30-50 „severní šířky” koridoru s trvale podobnými povětrnostními modely”. V každém z míst, které vědci identifikovali jako významné společenství, se vlhkost pohybovala v intervalech od 20% do 30% v týdnech před vypuknutím choroby, což je poměrně nízká vlhkost. Epidemiologické modelování epicentra z důvodu geografické blízkosti a významných cestovních spojení předpokládalo, že regiony v jihovýchodní Asii, konkrétně v Bangkoku, budou následovat Wu-chan a Čínu v epidemii. COVID-19 se však výrazně nerozšířil do zemí, které se nacházejí jižně od Číny.
Koronavirus úzce souvisí s virem SARS. Laboratoře na celém světě byly schopny tyto informace použít k vývoji testů pro detekci viru. Virus se údajně přenesl na lidi na trhu s masem pod širým nebem ve Wu-chan, kde se také prodávají živé volně žijící zvířata, a nyní se šíří z jednoho člověka na druhého. U některých postižených lidí způsobuje příznaky podobné chřipce, jako je kašel a dušnost. Rentgeny plic potvrzují těžký zápal plic, který může vést k smrti.
Studovali se doby přežití koronaviru SARS na neživých površích a jako infekčních kapiček ve vzduchu. Stejný vzorec se objevil opakovaně. Velmi nízké teploty (testováno při 6 °C) a velmi nízká vlhkost (30%) umožňují virem dlouhodobě přežít na površích i ve vzduchu. I při mírných teplotách 20 – 30 °C byla doba přežití dlouhá, ale pouze tehdy, když byl vzduch suchý.
➡️ Koronavirus nemají rádi kombinaci vysokých teplot a vlhkosti
Při velmi vysokých teplotách (> 30 °C) jsou koronaviry neaktivní. Proto se na Arabském poloostrově opakovaně vyskytovaly epidemie MERS pouze během chladnějších zimních měsíců. Předpokládá se, že současný koronavirus bude také vykazovat podobné chování ve vztahu k vlhkosti a teplotě. Rychlost přenosu z člověka na člověka je ovlivněna vnitřními podmínkami.
To znamená, že podmínky v domácnostech a ve veřejné dopravě, kde je vzduch typicky ohříván na 20 až 24 stupňů kvůli pocitu komfortu, mají za následek nízkou relativní vlhkost od přibližně 20% do 40%. Toto jsou ideální podmínky prostředí pro koronaviry (SARS) na přežití na površích a ve vzduchu po dlouhou dobu a následně pro zvýšený přenos prostřednictvím kontaktu s kontaminovanými povrchy a inhalací ze vzduchu.
Zvlhčování vzduchu působí proaktivní v boji proti šíření virů infikovanými lidmi včetně tzv. super-rozvážečmi, a to ještě předtím, než se objeví jakékoli příznaky nebo se stanoví diagnóza. Zvyšování vlhkosti vzduchu zvlhčováním snižuje riziko šíření virů v nemocnicích a jiných budovách při nízkých nákladech a bez negativních účinků.
Přibližně 58% případů SARS se získalo z expozice v nemocnici, takže zvlhčování zdravotnických zařízení by bylo obzvláště účinným zásahem na snížení pneumonie a úmrtnosti z tohoto nového kmene koronaviru. Zvlhčování vzduchu lze snadno implementovat i v domácnosti. Je to jednoduchý způsob, jak aktivně bojovat proti tomuto hrůzostrašnému viru, proti kterému v současnosti neexistují žádné vakcíny nebo účinná preventivní léčba léky. Kromě snížení celkového šíření tento zásah také umožňuje každému z nás proaktivní podniknout kroky na ochranu zdraví nás samých a našich blízkých.
➡️ Zvlhčovače vzduchu, na scénu!
Není možné, aby lidé kontrolovali vnější klimatické podmínky, které umožnily tomuto koronaviru překročit hranice druhů. Jsme však schopni řídit vnitřní prostředí, abychom podpořili naše zdraví a snížily virová onemocnění regulací kritických faktorů vnitřního vzduchu, jako jsou teplota, vlhkost, rychlost výměny vzduchu a obsah čerstvého vzduchu. Pokud udržujeme komfort vnitřních teplot při 20 až 24 °C, je nezbytné, abychom snížili riziko infekce udržováním zdravé úrovně vlhkosti vzduchu a větrání.
Proto, hledejte odložené, nepoužívané zvlhčovače vzduchu a nastartujte je!
Zde je 5 nejlepších zvlhčovačů vzduchu za rok 2024 :
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Zde najdete → celý test zvlhčovačů vzduchu
Odvlhčovače mají stopku
Ve světle výše uvedeného to je i logické. Odvlhčovače odstraňují ze vzduchu vlhkost. Omezuje to růst plísní a roztočů, což je sice užitečné v částech domu, kde se vlhkost shromažďuje – například ve vlhkých suterénech a tato zařízení mají své opodstatnění i v domácnostech s anamnézou alergií nebo astmatem, ale dnešní článek je o jiném… Proto, odvlhčovače vzduchu tentokrát ne!
Zdroje informací:
- https://www.buzzfeednews.com/article/janelytvynenko/dont-buy-an-air-purifier-to-protect-from-coronavirus
- https://www.cleveland.com/news/2020/03/how-humidity-could-help-fight-coronavirus.html
- https://www.mdmag.com/medical-news/humidifiers-decrease-levels-of-flu-virus-in-homes
- https://7news.com.au/lifestyle/health-wellbeing/experts-investigate-after-strong-data-suggests-humidity-could-help-halt-coronavirus-spread-c-900634
Článek je zařazený do kategorie: Boj proti koronaviru, Čističky vzduchu, Odvlhčovače vzduchu, Zvlhčovače vzduchu