Borůvky jsou oblíbeným drobným ovocem, které obsahuje řadu zdraví prospěšných látek. Pokud uvažujete nad tím, že byste zkusili pěstování borůvek ve své zahradě, měli byste si předem něco nastudovat. S borůvkami to totiž není tak docela jednoduché.
V našem článku se dozvíte nejen o tom, jak na pěstování borůvek, ale podíváme se také na jejich druhy a účinky, no a přidáme i tip na to, jak si doma připravit například takový borůvkový kompot.
Agro organominerální hnojivo pro borůvky a brusinky podporuje tyto kyselomilné rostliny ve zdravém růstu a bohatém plození. Hnojivo je vhodné pro všechny druhy borůvek a brusinek pěstovaných v nádobách i ve volné půdě, kde díky organické a minerální složce působí rychle a zároveň dlouhodobě až po dobu 60 dnů. Hnojivo na brusinky a borůvky je vícesložkové a svým složením příznivě ovlivňuje vytváření humusu v půdě a tím zvyšuje její úrodnost.
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
Borůvky a jejich odrůdy
Borůvka nebo také brusinka borůvková (latinsky Vaccinium myrtillus) má stovky odrůd, přičemž nejrozšířenější je její pěstování v Severní Americe. Avšak i v našich končinách a v oblastech severní Evropy se borůvky pěstují ve velkém a každý rok přibývají nové a nové odrůdy. Rozdíly jsou v době sklizně plodů, množství úrody, ale také ve velikosti plodů či ve výši rostlin. Podívejme se na nejpopulárnější odrůdy borůvek.
Rané odrůdy
Tento typ borůvek zraje obvykle již v polovině července. Pokud si tedy chcete na vlastnoručně vypěstovaných borůvkách pochutnat co nejdříve, doporučujeme některou z těchto odrůd.
Duke
Tato odrůda byla vyšlechtěna ve Spojených státech a keře mají výšku až kolem 180 cm. Plody dozrávají kolem poloviny července.
Bluetta
Keře této odrůdy jsou nižší, jen 90 až 150 cm vysoké. Plody dozrávají v polovině července a tato odrůda je velmi úrodná, jelikož z jednoho keře můžete získat až 9 kil borůvek.
Northland
Další odrůda nižšího vzrůstu, jejíž keře dosahují 120 cm. Plody jsou menší, ale rodivost je vysoká. Sklizeň je obvykle koncem července.
Patriot
Americká odrůda vyšších keřů vysokých kolem 120 až 180 cm. Plody jsou velké a rodivost je středně vysoká, přičemž borůvky dozrávají koncem července. Borůvka Patriot patří k velmi oblíbeným.
Spartan
Tato kanadská borůvka patří ke starším, ale populárním odrůdám. Plody má velké a aromatické, keř je středního vzrůstu. Borůvky Spartan jsou aromatické a chutné a také velmi velké.
Středně rané odrůdy
Tyto odrůdy borůvek se sklízejí v srpnu. Podívejme se na ty nejoblíbenější z nich.
Bluecorp
Sazenice borůvek Bluecorp jsou hlavní odrůdou plantážních výsadeb. Keřík je silný, má vzpřímené výkony, které mají délku od 160 do 200 cm. Velké plody dozrávají v první dekádě srpna. Borůvky Bluecorp dobře zvládají sucho a jsou velmi odolné.
Herbert
Odrůda borůvek Herbert vytváří středně velké keře o výšce do 150 cm. Lesklé a chutné plody dozrávají začátkem srpna.
Bluegold
Americká odrůda s nízkými keři a drobnými plody dozrávajícími v první polovině srpna.
Pozdní odrůdy
Pozdní odrůdy borůvek dozrávají až koncem srpna. Tyto patří k populárním.
Darrow
Keře této odrůdy dorůstají výšky od 150 do 210 cm. Plody patří k těm největším a jsou velmi chutné a sladké.
Berkeley
Tato odrůda je citlivá na jarní mrazy, a tak je vhodná spíše do teplejších oblastí. Keře vyrůstají do výšky dvou metrů. Plody dozrávají ve druhé polovině srpna, avšak jsou vhodné k okamžité spotřebě.
Borůvka lesní
Lesní borůvky můžete najít i u nás při procházce například v Tatrách. Plody jsou maličké, ale chuťově velmi výrazné. Pokud byste si chtěli tyto borůvky vypěstovat doma, je to poměrně náročné, a tak raději sáhněte po kultivarech určených k domácímu pěstování.
Pěstování borůvek
Seznámili jsme se s nejoblíbenějšími odrůdami borůvek, a tak si pojďme říci, jak tyto rostlinky pěstovat. Prvním krokem k úspěchu je zakoupení kvalitní sazenice borůvky. Co se týče prodeje sazenic borůvek, můžete najít několik internetových stránek, které mají v nabídce různé odrůdy borůvek, ale dnes není problém sehnat je ani v běžných kamenných zahrádkářstvích. Cena se pohybuje v závislosti na konkrétním druhu borůvky a na výši sazenice. Chcete-li sazenice borůvek velké kolem 40 cm, připravte si přibližně 120 až 150 Kč za jednu. Ovšem najdete i odrůdy borůvek, jejichž cena se za stejně velkou sazenici pohybuje i ve výši více než 350 Kč.
Sázení
Alfou a omegou při pěstování borůvek je sázení do vhodné půdy. Složení půdy by mělo být písčité nebo písčitohlinité s dostatkem organických složek, přičemž velmi důležité je, aby byla půda dostatečně kyselá, pH by mělo být do 4,5. Těžká a jílovitá země vhodná není. Před sázením borůvek si tedy připravte půdu – vykopejte jámy široké asi jeden metr a hluboké 50 cm. Vhodné místo je takové, kde je dostatek slunce, v případě stínu nebo polostínu může být úroda vašich borůvek nižší.
Do jam pak místo původní zeminy nasypte směs písku a rašeliny, vhodné je také okraje jam odizolovat od ostatní půdy fólií. Na dno jámy je dobré nasypat štěrk nebo drenáž pro odvádění přebytečné vlhkosti. Borůvky můžete sázet i do velkých květináčů, které následně zakopete do země. I v květináčích je třeba vytvořit správné složení zeminy. Při nádobové výsadbě by však měla být velikost květináče alespoň 50 litrů. Vaše borůvka v ní bude totiž růst celý život, ale některé odrůdy se dožívají i 40 let.
Co se týče času sázení borůvek, vhodné je časné jaro nebo podzim. Borůvky jsou sice samoopylivé, ale je vhodné v okolí vaší sazenice vysadit i alespoň dvě další odrůdy kvetoucí ve stejnou dobu.
Ošetřování
Během prvních let je třeba o sazenice borůvek mimořádně pečovat, půdu v jejich okolí je třeba ošetřovat a zbavovat plevele. Plevel byste však měli vytrhávat ručně, aby nedošlo k poškození mělké kořenové soustavy. Vhodnou metodou pro ošetřování půdy je mulčování kůrou z borovic nebo smrků. Tyto se postarají o dostatek organických složek pro půdu a v zimě zase chrání kořeny před zamrznutím. Mulčovací kůru je vhodné navrstvit ve výšce nejméně 5 cm, přičemž je vhodné ji obnovovat každé tři roky.
Pokud chcete, aby se vaše sazenice borůvky pěkně rozvětšily, po zasazení nechte na keřících jen nejvýše tři silné výhonky. Zbylé je třeba odstranit až úplně u povrchu země. Docílíte tak rostliny silného a pěkného vzrůstu.
S ošetřováním borůvek přímo souvisí i jejich řez, který je vhodné provádět na jaře. Jarní řez borůvek se provádí tak, že nejprve odstraníte ty části keře, které byly poškozeny během zimy. Následně je třeba zbavit se i starších a nerodících částí a také oslabených větviček bránících pronikání světla k plodům.
Zálivka a hnojení
Borůvky je třeba pravidelně zalévat a hnojit. Nepoužívejte však hnojiva s obsahem vápna či chlóru. Nejvhodnější k hnojení borůvek jsou tekutá hnojiva určená přesně pro tyto rostlinky. Kanadské borůvky, ale i další odrůdy není vhodné hnojit během prvního roku, neboť v tomto období jsou kořeny citlivé a při hnojení by se mohly poškodit.
Borůvky jsou náročné na vodu, avšak rozhodně není vhodné je přelévat. Právě proto je vhodné při sázení borůvek použít drenáž k odvádění nadbytečné vody. Pravidelná zálivka má výrazný vliv na kvalitu plodů a rovněž na jejich velikost. Vyhněte se však polévání vodou z vodovodu. Nejlepší je zalévat vaše borůvky měkkou vodou, ideálně zachycenou dešťovou.
Sběr borůvek
Borůvky by vám měly své první plody přinést zhruba po čtyřech letech, ale plná plodnost nastává až kolem šestého roku. Čas sklizně borůvek se liší v závislosti na odrůdě, přičemž ty časné můžete sklízet již v polovině července, pozdní koncem srpna. Vhodné je sbírat plody borůvek týden až dva poté, co dozrají, protože budou sladší.
Máme pro vás pár tipů na kvalitní hnojiva na borůvky:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Borůvky a jejich rozmnožování
Co se týče rozmnožování, nejvhodnější je borůvky množit řízky. Můžete to zkusit i semeny, avšak počítejte s tím, že plody budou potom mnohem menší.
Účinky borůvek na naše zdraví
Tyto bobulky mají na naše zdraví pozitivní vliv, a to hlavně ty čerstvé borůvky. Obsahují množství antioxidantů, ale také vitamíny A, B1, B2 a B6, C, E, kyselinu listovou a z minerálů železo, vápník, fosfor, měď a hořčík, ale také betakaroten. Jaké jsou tedy účinky borůvek na naše zdraví?
- prevence rakoviny – díky vysokému obsahu antioxidantů nás chrání před volnými radikály způsobujícími stárnutí, ale také různá onemocnění či dokonce rakovinu
- snižování cholesterolu v krvi – antioxidanty v borůvkách snižují hladinu cholesterolu v krvi a jsou také prevenci srdečně-cévních onemocnění
- snižování krevního tlaku – pravidelnou konzumací borůvek váš vysoký tlak můžete snížit
- zlepšují paměť – díky antioxidantům se zlepšuje činnost mozku
- prevence cukrovky – konzumace borůvek snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivost na inzulín
- pomáhají v boji při infekcích močových cest – podobně jako brusinky, i borůvky pomáhají bojovat s bakteriemi v močových cestách
3 tipy na recepty s borůvkami
Jelikož účinky borůvek na naše zdraví jsou pozitivní, je vhodné je zařadit do jídelníčku. Kromě toho, že jsou zdraví prospěšné, jsou také chutné, ale a my pro vás máme tipy na chutné recepty s borůvkami.
Borůvkový cheesaceke s bílou čokoládou
Na borůvkový cheescake budete potřebovat: jeden bálík máslových šušinek, 125 g másla, 500 g mascarpone, 1 zakysanou smetanu, 3 vejce, 1 bílou čokoládu, třtinový cukr podle chuti, hrnek čerstvých borůvek
Postup: V mixéru rozdrtíme sušenky a zalijeme je rozpuštěným máslem. Vzniklou hmotu dáme do dortové formy a dáme na 10 minut do ledničky. Mascarpone smícháme s cukrem, zakysanou smetanou a rozpuštěnou bílou čokoládou. Postupně po jednom do směsi přidáme vajíčka a lehce promícháme. Na spodek trouby vložíme starý plech s vodou a troubu vyhřejeme na 170 stupňů. Do vyhřáté trouby vložíme cheesecake a pečeme přibližně 45 minut. Na upečený cheesecake naskládáme čerstvé borůvky. Pokud máte chuť, můžete borůvky trošku povařit a rozmačkat vidličkou a teprve potom jimi přelít cheesecake.
Borůvkový kompot
Zavařované borůvky jsou pamlsek, na kterém si pochutnají malí i velcí. Můžete jej použít i do koláčů či do omáčky k zvěřině. Takto si borůvkový kompot připravíte doma. Jsou dva možné způsoby, přičemž první spočívá v tom, že umyté borůvky dáme do skleniček a zalijeme nálevem. Ten si připravíme tak, že 600 g cukru rozpustíme v litru vody. Borůvky zalijeme a dáme sterilizovat při teplotě 90 stupňů na 20 minut.
Můžete si také připravit borůvky ve vlastní šťávě, a to tak, že sedmidenní sklenice s borůvkami zasypeme 70 g krystalového cukru. Vhodné je zasypávat borůvky po vrstvách. Následně sterilizujeme stejně jako u postupu s nálevem, ale alespoň o 10 minut déle.
Borůvkové hrníčkové muffiny
Hrnkové recepty patří k oblíbeným, a tak zde máme jeden na borůvkové muffiny.
Budete potřebovat: půl hrníčku moučkového cukru, půl hrníčku krystalového cukru, citrónovou šťávu, 2 hrníčky špaldové hladké mouky, půl lžičky soli, půl lžičky sody bikarbony, 2 vejce, půl hrnku oleje, vanilková esence, hrnek borůvek
Postup: V jedné misce smícháme suché přísady a ve druhé vajíčka, olej a smetanu. Potom vše spolu promícháme a přidáme borůvky. Ty však vmíchejte opatrně, aby se nepomačkaly.
Těsto naplníme do košíčků do 2/3 a pečeme při 200 stupních zhruba půlhodinu.
Zdroje informací:
- www.zahrada.sk – odrůdy borůvek
- www.urobsisam.cz – sázení borůvek
- www.jaktak.cz – jak pěstovat borůvky
- www.healthline.com – účinky borůvek na zdraví
- www.konzervování.cz – recept na borůvkový kompot
- www.varecha.pravda.sk – borůvkové hrníčkové muffiny
Článek je zařazený do kategorie: Malé spotřebiče
Mohlo by vás zajímat
- Nejlepší vařená kukuřice - jaký je recept na její správnou přípravu a jak dlouho ji třeba vařit
- Tradiční recepty na zavařované hrušky – s citronem, hřebíčkem či brusinkami, vyberte si ten svůj
- Zavařované brusinky – nejlepší recepty (i brusinky s hruškami), postup, kde je použít
- Melounové slupky - nebo 5 skvělých receptů (i na zavařování) a další tipy na jejich použití, už je nikdy nevyhodíte
- Zavařená cuketa - 10 ověřených receptů, na slano i na sladké, s rajčaty či paprikou, čalamáda, čatní
- Zavařované borůvky - nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít
- Poradíme vám, který IPL epilátor si v 2024 vybrat, porovnali jsme 1 nejprodávanějších
- Recenze Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – tichá mobilní klimatizace do každé domácnosti
- Filtry do čističek vzduchu - víte jaký potřebujete do té své?
- Velký test a recenze 10 nejlepších parních hrnců za rok 2024, recenze chválí Tefal a Russell Hobbs + jak si vybrat