Citronová tráva alias Lemon Grass, je tropická rostlina, která je známá svojí výraznou citrónově-aromatickou vůní a chutí. Její použití je velmi široké. Určitě jste se s ní setkali u mnoha produktů jako jsou parfémy a další kosmetika, čistící prostředky… Je také nedílnou součástí jihoasijské kuchyně. Chcete vědět, jak ji pěstovat venku nebo v květináči? A jak ji potom dokážete doma využít? Přečtěte si tento článek.
Základní botanický popis
Citronová tráva (Cymbopogon citratus) je trvalka, která patří do čeledi Poaceae (trávy). Má dlouhé, tenké, šupinaté listy, šedozeleného až modrozeleného odstínu. Při jejich rozdrobení se uvolňuje charakteristická citrónová vůně. Rostlina dorůstá výšky přibližně 1 až 2 metry.
Pár zajímavostí o citrónové trávě – použití
Citronová tráva pochází z jižní Asie, pravděpodobně z Indie nebo Srí Lanky, kde se tradičně používá již staletí. V tradiční asijské medicíně se pak používá k několika účelům včetně zažívacích potíží či problémech s pokožkou a mnoha dalších. Rovněž je důležitou součástí thajské, vietnamské a indonéské kuchyně, kde se citrónová tráva často používá k přípravě různých vývarů, kari a různých druhů omáček. Používají se k tomu hlavně spodní, masité části stonků. Pár zajímavých receptů naleznete na konci článku.
Obsahuje množství esenciálních olejů jako je citronellol, geraniol a myrcen, které jsou vlastně přímo zodpovědné za její silnou citrónovou vůni a mnohé z jejích prospěšných vlastností. Díky své příjemné vůni se citrónová tráva stala oblíbenou v aromaterapii a ve výrobě různých kosmetických a hygienických produktů, jako jsou mýdla a šampony. Výtažek z této trávy také bývá součástí mnoha přírodních repelentů.
Pěstování citrónové trávy je možné i u nás v mírném podnebí, pokud jsou splněny základní požadavky na teplotu a světlo. Citronová tráva jinak ale pochází z tropických oblastí Asie, takže potřebuje i dostatečně tepelné a vlhkostní podmínky. Ideální teplota pro její růst a prospívání se pohybuje v rozmezí 15-30 °C. Rostlina také preferuje plné slunce a dobře propustnou úrodnou půdu o pH 6,5-7,5.
Během vegetační doby potřebuje zvláště v horkých měsících pravidelné a dostatečné zavlažování. Rovněž aplikací vhodně zvoleného komplexního hnojiva podpoříte její růst a kondici. Je citlivá na mraz, takže v chladnějších oblastech je třeba ji pěstovat jako pokojovou rostlinu nebo ji přes zimu přemístit dovnitř. Citronová tráva je jinak odolná vůči většině škůdců a chorob, ale například vyšší vlhkost může způsobit problémy s plísněmi. U častěji přemokřené půdy zase může docházet k hnilobě kořenů.
Sběr a uskladnění
Stonky se sbírají podle potřeby v podstatě kdykoli v průběhu roku, přičemž vždy odříznete pouze požadované množství. Sbírejte jen spodní, masité části stonků, když rostlina dosáhne alespoň 30 cm. Horní listy nechte růst. Rostlina bez problémů pokračuje v růstu a produkuje další stonky. Čerstvé stonky citrónové trávy můžete určitou dobu skladovat i v lednici, v mrazničce nebo dokonce i sušit pro dlouhodobější uskladnění.
Citronová tráva a její rozmnožování
„Lemon Grass“ se velmi jednoduše rozmnožuje dělením trsů. Semena jsou méně běžným způsobem rozmnožování, protože často nedosahují dobré klíčivosti (ale můžete vyzkoušet).
Pěstování citrónové trávy v květináči
Chcete-li citrónovou trávu pěstovat i v našich podmínkách, tak ideálně v květináči. Který pak můžete na zimu velice jednoduše přesunout do interiéru. Zde jsou základní kroky a tipy pro úspěšné pěstování citrónové trávy v nádobách:
Výběr Nádoby
- Velikost: Vyjměte dostatečně velkou nádobu, aby měla rostlina prostor pro růst. Nádoba by měla mít alespoň 30-40 cm v průměru.
- Drenážní otvory: Ujistěte se, že nádoba má drenážní otvory na spodku, aby se zabránilo zadržování vody a případné hnilobě kořenů.
Půda a substrát
- Typ půdy: Použijte kvalitní, dobře propustnou zem (pro pokojové rostliny). Můžete přidat také perlit nebo hrubší písek k vylepšení propustnosti.
- pH půdy: Mělo by být mírně kyselé až neutrální, ideální v rozmezí 6,5 až 7,5.
Pěstování a péče
- Slunce a Světlo: Citronová tráva potřebuje plné slunce, takže umístěte nádobu na místo, kde dostane minimálně 6 hodin přímého slunečního světla denně.
- Zalévání: Udržujte půdu konzistentně vlhkou, ale ne přemokřenou. Citronová tráva nesmí vyschnout, ale zároveň netoleruje promočené půdy.
- Hnojení: Během hlavní vegetační sezóny hnojte citrónovou trávu jednou za měsíc vyváženým kapalným hnojivem.
- Pravidelný řez: Abyste podpořili bujný a hustý růst, je třeba rostlinu pravidelně prořezávat. Také nezapomeňte odstraňovat jakékoli poškozené nebo staré listy.
Péče přes zimu
- Přesun do interiéru: Nezapomeňte ještě před prvním mrazem přesunout nádoby s citrónovou trávou dovnitř, na světlé a teplé místo.
- Zalévání v zimě: V zimních měsících snižte zalévání, protože rostlina vstupuje do období vegetačního klidu.
Pár tipů na zahradní nářadí:
TIP: recepty s citrónovou trávou
Citronová tráva je fantastickým aromatickým doplňkem, který dokáže jídlům dodat jedinečnou, osvěžující chuť. Zde jsou dva jednoduché recepty, které si můžete snadno připravit i doma:
1. LemonGrass kuřecí špízy
Ingredience:
- 500g kuřecích prsou, nakrájených na kostičky
- 2 stonky citrónové trávy, jemně nasekané
- 2 stroužky česneku, prolisované
- 2 PL sójové omáčky
- 1 PL medu
- Šťáva z 1 limetky
- Sůl a pepř podle chuti
- Špejle na špízy
Postup:
- V misce smíchejte nasekanou citrónovou trávu, česnek, sójovou omáčku, med a limetkovou šťávu. Přidejte sůl a pepř podle chuti.
- Přidejte nakrájené kuřecí maso a nechte marinovat alespoň 30 minut, ideálně však několik hodin nebo přes noc v chladničce.
- Na špejle ponapichujte marinované kousky kuřecího masa.
- Grilujte na středně horkém grilu nebo v troubě, dokud není maso plně uvařené a má pěknou zlatavou barvu.
- Podávejte s rýží nebo zeleninovým salátem.
2. Thajská polévka Tom Yum
Ingredience:
- 1L vývaru (kuřecího nebo zeleninového)
- 2 stonky citrónové trávy, roztahané a nasekané
- 3 listy kaffir limetky (pokud jsou dostupné)
- 3 stroužky česneku, nasekané
- 200g krevet nebo kuřecího masa
- 200g čerstvých žampionů, nakrájených
- 1 malá červená paprika, nasekaná
- Šťáva z 1 limetky
- 1-2 PL rybí omáčky
- 1 ČL cukru
- Čerstvý koriandr na ozdobení
Postup:
- Do velkého hrnce přidejte vývar, citrónovou trávu, listy kaffir limetky a česnek. Přiveďte k varu.
- Přidejte krevety (nebo kuřecí maso) a žampiony. Vaříme, dokud nejsou krevety růžové nebo kuřecí maso uvařené.
- Přidejte červenou papriku, limetkovou šťávu, rybí omáčku a cukr. Důkladně promíchejte a ochutnejte. Případně přidejte více limetkové šťávy nebo rybí omáčky podle chuti.
- Podávejte horké a ozdobte čerstvým koriandrem.
Tyto recepty využívají jednoduché ingredience a jsou relativně nenáročné na přípravu, nabízí zároveň skvělý způsob, jak využít čerstvou citrónovou trávu v domácím prostředí.
Vytvoření domácího repelentu z citrónové trávy je poměrně jednoduché a je to skvělý způsob, jak využít její přirozené „hmyzuodpudivé“ vlastnosti. Zde je postup, jak si vyrobit účinný „lemongrass“ repelent:
Ingredience:
- 1 šálek vody
- 1 šálek jablečného octa nebo vodky (vodku tak necítit)
- 10-15 kapek esenciálního oleje citrónové trávy
- (Volitelné) 5-10 kapek dalších esenciálních olejů s repelentními vlastnostmi, jako jsou eukalyptus, levandule nebo máta
Postup:
- Na malé pánvi zahřejte vodu, ale nenechte ji dovést k varu. Potom ji smíchejte s jablečným octem nebo vodkou v poměru 1:1.
- Do směsi přidejte 10-15 kapek esenciálního oleje citrónové trávy. Chcete-li zvýšit účinnost repelentu, můžete přidat i další esenciální oleje.
- Důkladně promíchejte, aby se esenciální oleje rovnoměrně rozložily.
- Pomocí nálevky přelijte směs do rozprašovače.
- Před použitím vždy důkladně protřepejte, protože esenciální oleje se mohou oddělit od vody. Aplikujte na kůži nebo oblečení podle potřeby, přičemž se vyhýbejte kontaktu s očima a ústy.
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Článek je zařazený do kategorie: Péče o zahradu
Mohlo by vás zajímat
- Černá ředkev je chutná kořenová zelenina, jak na její pěstování, účinky, recepty na její využití
- Měsíční jahody – jak je pěstovat a rozmnožovat, nejlepší odrůdy
- Kdouloň je zapomenuté ovoce, které musíte zkusit - jak na její pěstování, využití a pár receptů k tomu
- Znáte Mangold? Jak na jeho pěstování, o jeho účincích a pár skvělých receptů k tomu
- Čajot je exotická zelenina z tropů, víte na co ji použít? Recepty, využití, pěstování rostliny
- Lunární kalendář pro zahrádkáře - květen 2024
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Je šalotka cibule nebo ne? Toto jsou hlavní rozdíly a kde všude šalotku můžete použít, výborná je i zavařená!
- Jak na pěstování Aloe vera - péče o rostlinu a jak ji doma zpracovat na gel či nápoj
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci