Jak a proč používat horské slunce? Velký test 4 modelů 2025

Georgina Babinová Test
Aktualizováno: 24. března 2024 1
Beurer TL 90
Vítěz testu
Beurer TL 90
  1. značka Beurer
  2. dobrý poměr ceny a kvality
  3. design
  1. intenzita světla nelze nastavit
Ověřená značka zdravotnických přístrojů vás díky této lampě zbaví zimní deprese.
3 999 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Horské slunce, jak si ho pamatujeme z dob našeho dětství, je sice ještě na trhu stále přítomné, ale trochu v pozadí. Nastoupila totiž nová generace světelné terapie, takzvaných „light boxů s denním světlem” nebo SAD lamp. Jde o speciální světlo, které napodobuje přirozené vnější světlo. Světelná terapie, také někdy nazývaná terapie jasným světlem, je účinnou léčbou sezónní afektivní poruchy (SAD), podle níž dostala i své pojmenování.

SAD je typ deprese, ke které dochází během podzimu a zimy, kdy je méně hodin slunečního záření. Předpokládá se, že světlo ze slunečního záření má pozitivní vliv na tvorbu serotoninu a melatoninu. Tyto chemické látky pomáhají řídit cyklus spánku a bdění. Serotonin také zmírňuje úzkost a zlepšuje náladu. Nízké hladiny serotoninu pak mohou vést k depresi.

Představíme vám 4 modelů převážně light boxů značek 2x Beurer, 1x Lanaform, 1x Medisana. Klasické horské slunce jsou ve výběru zastoupeny také. V našem testu se pro rok 2025 nejlépe umístili výrobky Beurer a Lanaform.

Podle čeho a jak vybírat horské slunce, resp. SAD lampu?

V podstatě všechny light boxy dělají totéž. Napodobují způsob, jakým „vnější, přirozené světlo” ovlivňuje naše tělo, konkrétně mozek. Ale musíte si být jisti, že se při nákupu rozhodujete správně a proto:

  • informujte se u svého lékaře, zda je terapie světlem pro vás tou správnou volbou 
  • kupujte klinicky testovaný světelný box
  • kupte lampu se správným typem světla
  • potřebujete SAD lampu, která vyzařuje nejméně 10 000 luxů
  • dávejte pozor na ultrafialové záření
  • zvažte rozměry lampy
  • zamyslete se nad flexibilitou
💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení SAD lamp jsme brali v úvahu tyto metriky:

intenzita světla: 25 %
spektrum světla: 25 %
jednoduchost použití: 20 %
ovládání a nastavitelnost: 20 %
dodatečné funkce: 10 %

Nejlepší Horské slunce na základe porovnávacího testu 2025

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo
Vítěz testu Pro náročné
Beurer TL 90 Beurer TL 100 Lanaform Lumino Plus Medisana LT 460
Beurer TL 90 Beurer TL 100 Lanaform Lumino Plus Medisana LT 460
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 4 hvězd
Hodnocení 4 hvězd
3 999 Kč 4 207 Kč 2 943 Kč 1 899 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

Recenze 4 nejlepších horských sluncí pro rok 2025

Vítěz testu

1. Beurer TL 90

intenzita světla: cca. 10.000 Lux ● osvětlovací plocha: 51 x 34 cm ● výkon: 100 – 110 W

Beurer TL 90

Beurer TL 90 dokáže simulovat denní světlo s intenzitou cca. 10 000 Lux. Kontrolka denního světla s časovačem LED a plynulým nastavením sklonu poskytuje dostatek denního světla i v zimních měsících a proto kompenzuje nedostatek světla a související vedlejší účinky. Jde o zdravotnický přístroj. Je vybaven LED časovačem pro zobrazení doby ošetření s automatickým vypnutím a nabízí pohodlné ovládání jedním tlačítkem. Robustní stojan umožní nastavitelný sklon. Flicker-free a UV free – čili bez blikání a UV záření.

Výhody

  • značka Beurer
  • dobrý poměr ceny a kvality
  • design

Nevýhody

  • intenzita světla nelze nastavit

Verdikt: Ověřená značka zdravotnických přístrojů vás díky této lampě zbaví zimní deprese.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 3 999 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Pro náročné

2. Beurer TL 100

intenzita světla: cca. 10.000 Lux ● osvětlovací plocha: průměr 33 cm ● výkon: 100 – 110 W

Beurer TL 100

Spotřebič 2 v 1 – terapie denním světlem a náladové osvětlení v jednom výrobku! To je Beurer TL 100. Výjimečně rovnoměrné světlo a světelná intenzita 10 000 lux. Náladové osvětlení s funkcí změny barev pro útulný domov. Atraktivní design díky technologii LED. Inovativní propojení mezi lampou a smartphonem – pohodlné a snadno použitelné pomocí aplikace „beurer LightUp”. Bez blikání a bez UV záření

Další funkce: zobrazení času aplikace na 5 úrovních (od 15 do 120 minut), náladové světlo s možností 256 barev, stmívač s 10 úrovněmi jasu s pamětí pro nastavení poslední úrovně jasu. Síťový adaptér je také součástí balení.

Výhody

  • zařízení 2 v 1
  • možnost propojení se smartphonem pomocí vlastní aplikace
  • kvalita Beurer

Nevýhody

  • aplikace nefunguje na 100%

Verdikt: Inteligentní SAD lampa v atraktivním designu, vynikající kvalitě a dostupné ceně.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 4 207 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


3. Lanaform Lumino Plus

intenzita světla: cca. 14.000 Lux ● osvětlovací plocha: 41 x 31cm ● výkon: 108 W

Lanaform Lumino Plus

Terapie světlem, které simuluje přirozené sluneční záření, avšak zbavená škodlivých UVB paprsků. O hospodárnost se postarají energeticky úsporné zářivky s životností až 8000 hodin. Intenzita světla je neuvěřitelných 14 000 luxů s možností nastavení 2 úrovní intenzity. Lanaform Lumino Plus se stane vaším účinným pomocníkem v boji se zimní depresí.

Mezinárodně uznávaný belgický výrobce Lanaform zaměřuje své know-how na oblast zdraví, krásy a relaxace a jeho výrobky péče o zdraví patří k špičkám Evropského trhu.

Výhody

  • mimořádně vysoká světelná intenzita
  • účinky cítíte i ve větší vzdálenosti než u podobných výrobků

Nevýhody

  • rozměry jsou trochu větší

Verdikt: Lampa poskytuje příjemný relax, pozitivně ovlivní náladu a dopřeje pocit dokonalé pohody.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 2 943 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


4. Medisana LT 460

intenzita světla: cca. 10.000 Lux ● osvětlovací plocha: 20,5 x 12 cm ● příkon: 12 W

Medisana LT 460

Lampa simulující denní světlo pro nastolení energetické rovnováhy. Díky LED technologii Medisana LT 460 poskytuje mimořádně rovnoměrné rozložení světla pomocí dvou individuálně nastavitelných úrovní intenzity. Je malá, plochá a především lehká jako tablet. Je proto nejen ideální používat doma, ale poskytuje komfort a plný výkon i na cestách. Další její výhodou je, že může být používána vertikálně i horizontálně. Maximální intenzita osvětlení je 10 000 luxů a můžete si vybrat ze dvou úrovní intenzity.

Výhody

  • cena
  • kompaktní design
  • perfektní i na cestování

Nevýhody

  • musí být připojena k síti
  • krátký kabel

Verdikt: Kompaktní lampa s nízkou hmotností vhodná i do kufru.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 1 899 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Co je to sezónní afektivní porucha (SAD)?

Abychom se do článku o světelné terapii mohly pustit, musí nám být v první řadě jasné na co je určena. Proto dnes začneme od konce a ještě předtím než vás provedeme pravidly nákupu světelných boxů, imitujících denní světlo, musíme si vyjasnit na co jsou vlastně tyto zařízení určená – co je to SAD?

Sezónní afektivní porucha (SAD) je typ deprese, která souvisí se změnami ročních obdobích – SAD začíná a končí přibližně ve stejnou dobu každý rok. Pokud jste jako většina lidí se SAD, příznaky začínají na podzim a pokračují během zimních měsíců, snižují energii a ovlivňují negativně na náladu. Léčba SAD může zahrnovat světelnou terapii (fototerapii), léky a psychoterapii. Nezaknihujte tyto pocity jako jednoduchý případ „zimního smutku” který musíte jednoduše překonat. Podnikněte kroky, aby vaše nálada a motivace zůstaly stabilní během celého roku.

➡️ Symptomy

Symptomy SAD mohou zahrnovat:

  • pocit deprese většinu dne, téměř každý den
  • ztráta zájmu o činnosti, které si jindy užíváte
  • nízká hladina energie
  • problémy se spánkem
  • změna chuti k jídlu nebo váhy
  • pocit rozrušení nebo zpomalení
  • potíže s koncentrací
  • pocit beznaděje, bezcennosti nebo viny
  • časté myšlenky na smrt nebo sebevraždu

➡️ Příčiny

Specifická příčina sezónní afektivní poruchy zůstává neznámá. Některé faktory, které mohou hrát roli jsou:

  • vaše biologické hodiny (cirkadiánní rytmus) – snížená hladina slunečního záření na podzim a v zimě může způsobit zimní náběh SAD. Toto snížení slunečního světla může narušit vnitřní hodiny vašeho těla a vést k pocitu deprese.
  • hladiny serotoninu – pokles serotoninu, chemické látky v mozku (neurotransmiter), která ovlivňuje náladu, může hrát roli v DSP. Snížené sluneční světlo může způsobit pokles serotoninu, což může zapříčinit depresi.
  • melatoninových hladiny – změna v sezóně může narušit rovnováhu hladiny melatoninu v těle, která hraje roli v spánkových vzorcích a náladě.

➡️ Léčba

Léčba sezónní afektivní poruchy může zahrnovat terapii světlem, léky a psychoterapii. Náš dnešní článek je věnován světelné terapii, proto si řekněme něco právě o tomto způsobu léčby.

➡️ Světelná terapie

Při světelné terapii, zvané také fototerapie, sedíte pár centimetrů od speciálního světelného zdroje a jste vystaveni jasnému světlu v první hodině po probuzení každý den. Světelná terapie napodobuje přirozené vnější světlo a zdá se, že způsobuje změnu chemických látek v mozku ovlivňujících náladu. Světelná terapie je jedním z léčebných postupů první linie pro SAD na začátku léčby. Obecně začne fungovat během několika dnů až několika týdnů a způsobuje jen málo vedlejších účinků. Výzkum v oblasti světelné terapie je omezený, ale zdá se, že je účinný pro většinu lidí při zmírňování příznaků SAD.

Předtím, než si koupíte light box, promluvte si se svým lékařem o tom, co je pro vás nejlepší, a seznamte se s různými funkcemi a možnostmi, abyste si koupili vysoce kvalitní produkt, který je bezpečný a účinný.

Ještě před nástupem dnešních SAD lamp bylo oblíbenou „léčebnou metodou” horské slunce. Funguje na jiném principu než SAD lampy – vyzařuje ultrafialové světlo a bylo hitem 70. let minulého století. Dnes se stává terčem mnoha kritických názorů i ze strany odborníků. Mnozí však horské slunce preferují, kvůli možnosti získat díky němu opálenou pokožku a možné účinnosti při léčbě kožních chorob jako je psoriáza nebo seborhea, respektive se používá jako dezinfekce místností, protože je zažitý názor, že ničí bakterie. Neměly by ho však v žádném případě používat osoby, které prodělaly rakovinou kůže nebo jsou na ni náchylné, nebo osoby, které mají na pokožce pigmentové skvrny, vředy či trvalé opuchliny.

 

7 zlatých pravidel nákupu světelné terapie

Světlo, které tyto lampy vydávají, vyvolává určitý druh chemické reakce v mozku, která pomáhá zmírnit špatnou depresivní náladu a může pomoci s mnoha doprovodnými příznaky. Dokonce i něco tak nepatrné než třicet minut aplikace ráno může být vše, co potřebujete. V každém případě ale existuje pár pravidel, která při výběru je třeba zohlednit.

➡️ 1. Informujte se u svého lékaře, zda je terapie světlem pro vás tou správnou volbou

Existuje mnoho jiných zdravotních stavů, které mohou způsobovat stejné příznaky, jaké provázejí SAD. Pokud jste nebyli diagnostikováni lékařem mohli byste si způsobit více škody než užitku. Jedním z příznaků, které přicházejí ruku v ruce se zimní depresí, je i únava která může být způsobena celou řadou dalších zdravotních potíží, nebo i ztráta chuti k jídlu, která může být způsobena i něčím zlověstnějším. Pokud problém, kterým trpíte, není SAD, lampa se ukáže být úplným plýtváním vašeho času a peněz.

Navíc pokud používání lampy u vás není indikováno, mohli byste si způsobit polovinu problémů, kterým se právě snažíte vyhnout, jako je například nevolnost, bolesti hlavy a dokonce i pocity agitace. Při osobách, které trpí onemocněním očí a kůže, musí být provedeny bezpečnostní opatření, protože vystavení se světlu je může různými způsoby ovlivnit. Stavy, jako je bipolární deprese, mohou být zhoršené nevhodným použitím světelné terapie. Světelné paprsky mohou ve skutečnosti způsobit epizody mánie u bipolárních pacientů, tak si asi dokážete představit, že to není nejlepší nápad. V podstatě, pokud jste nebyli diagnostikováni nebo pokud máte nějaké pochybnosti nebo otázky, vždy se poraďte se svým lékařem dříve, než začnete samoošetrením s light boxy s denním světlem.

➡️ 2. Kupujte klinicky testován světelný box s denním světlem

Výhodou toho, že si můžete koupit světelný box s denním světlem na internetu, je skutečnost, že dokud se rozhodnete, víte získat množství informací. Například máte příležitost přečíst si recenze a specifikace a měli byste v každém případě věnovat pozornost i takovým podrobnostem, zda přístroj byl klinicky testován a zda je klasifikován jako zdravotnické zařízení.

➡️ 3. Zvolte lampu se správným typem světla

Svítidlo by mělo napodobovat přirozené sluneční světlo v plném spektru. Existují SAD lampy, které produkují modré světlo, které představuje nejdůležitější oblast spektra na zlepšení nálady. Modré světlo není ideální pro osoby s bipolární depresí.

➡️ 4. Potřebujete lampu s intenzitou nejméně 10 000 luxů

Hlavním účelem lampy SAD je nahradit chybějící světlo krátkých, zimních dní. Typické vnitřní osvětlení má úroveň jasu okolo 100 luxů, zatímco běžný zamračený s tunami mraků může mít úroveň jasu asi 1000 luxů. Slunečné dny mají úroveň jasu od 10 000 do 100 000 luxů. Při intenzitě 10 000 luxů jsou již zářivky SAD účinné, což dává smysl, protože to je minimální jas normálního slunečního dne.

Pokud koupíte lampu s intenzitou menší než 10 000 luxů, jen vyhazujete své peníze. Přečtěte si specifikace a recenze lampy (Heuréka je skvělý nápad) a ujistěte se, že kupujete model, který skutečně splní to, co se od něj očekává.

Abyste měli představu o celém tom „lux faktoru” – průměrná pokoj má 500 luxů během přirozeného denního světla. Průměrný jasný slunečný den ve stínu vám poskytne asi 10 000 luxů a proto potřebujete světelný box, který replikuje právě toto – nejlepší šance na zvýšení správné chemie v těle je kontakt se slunečním světlem. Pokud se lampou pokoušíme napodobit tuto hodnotu luxů, jaký má smysl kupovat cokoliv s nižší intenzitou?

➡️ 5. Pozor na ultrafialové záření

Dobrá SAD lampa bude mít zabudovaný filtr, který vás ochrání před ultrafialovým světlem, a to zejména v světelných boxech s plným spektrem. Lampa, která je zkonstruována podle norem, vás dostatečně ochrání. Hledejte lampu, která vyzařuje co nejméně UV světla.

➡️ 6. I rozměry jsou důležité

Je zřejmé, že budete chtít světelný box, který zapadne do vašeho domova. Například malý light box perfektně zapadne vedle počítače na stole a nabudí vás hned, když si kontrolujete e-maily – vždyť ráno to je první věc, že? Box sám o sobě může být 30-60 centimetrů velký, nebo i méně. Čím větší je světelný box, tím větší je světlo, které vydává, takže tím rychleji si můžete užívat jeho benefity.

Co se light boxů týká, fungují pouze tehdy pokud sedíte před nimi. Při malém boxu dokonce i ten nejmenší pohyb vás odvede od dokonalého terapeutického dosahu a sníží účinnost léčby, takže v konečném důsledku se příliš malý (i když se zdá být praktický) light box ukáže jako plýtvání penězi a časem.

➡️ 7. Myslete na flexibilitu

Přemýšlejte o tom, kdy a kde budete používat vaši lampu a kupte zařízení, které vyhovuje vašim konkrétním potřebám.
Pokud je přenosnost pro vás důležitá, měli byste věnovat pozornost velikosti a tvaru lampy SAD, o které uvažujete. Pokud máte rádi světlo brzy ráno, ujistěte se, že si koupíte lampu, která se hodí na noční nebo snídaňový stolek. Pokud plánujete používat lampu během cvičení na vašem běžícím pásu nebo při veslování, pak si pořiďte lampu, kterou můžete instalovat na stěnu před vámi. Pokud potřebujete lampu, kterou si s sebou můžete vzít na služební cestu, přenosné menší modely mohou být pro vás ty pravé. Mějte na paměti umístění svítidla.

Většina boxů musí být v rozmezí 30 až 60 centimetrů od vás a měly by být nasměrovány do očí v mírném úhlu, abyste se vyhnuli příliš oslňujícímu světlu. Modely s nastavitelnou výškou a sklonem jsou ideální pro různé potřeby. Menší svítidla mají tendenci používat LED žárovky, které jsou menší než zářivky. Modré světla se často nacházejí v menších lampách, protože jsou méně výkonné. Tvar lampy může také bránit její přenosnosti, zvláště pokud je dodávána s velkým připojeným stojanem. Stojany jsou skvělou výbavou, ale je obtížné je přesouvat z místa na místo. Odolnost je také důležitá pro přenosnost a měli byste hledat lampu, která používá LED světla, které jsou odolnější než zářivky.

 

Funkce a vlastnosti, které stojí za zvážení

➡️ Hluk a blikání

Existují zářivky, které blikají což je problém pro ty, kteří jsou na to citliví. Ujistěte se, že lampa svítí bez blikání, abyste si nepřivodili nevolnost nebo bolesti hlavy. Mnozí výrobci jsou si vědomi těchto problémů a používají technologie, které blikání eliminují. Elektronický předřadník se často používá k tomu, aby zbavil spotřebič blikání, jakož i obtěžujícího bzučení, které často doprovází fluorescenční světlo. Nezapomeňte na to při nákupu, abyste neskončili s lampou, která způsobuje nepříjemné a nekomfortní pocity. Hledejte modely s označením „Flicker free”.

➡️ Nastavení intenzity světla

Nastavení intenzity světla mohou pomoci zvyknout si na používání SAD lampy, protože mnoho lidí trpí nevolností, bolestmi hlavy nebo nervozitou při prvním použití. Zjistíte, že některé lampy umožňují změnu intenzity světla s nejvyšším nastavením kolem 10 000 luxů. Nastavení nižší intenzity umožňuje delší používání a intenzitu můžete postupně zvyšovat, což pomáhá eliminovat vedlejší účinky. Najdete lampy pouze s jedním nastavením, jiné se dvěma a některé modely se dodávají s luxusním ciferníkem a poskytují vícenásobné nastavení intenzity.

➡️ Časovač

V průměru je doporučená doba použití lampy SAD asi třicet minut. Je to efektivní dávka podle výzkumu, ale někteří uživatelé zjistili, že třicet minut není velmi účinné a může ji používat až hodinu. Ostatní uživatelé dokonce zjistili, že potřebují další sezení později během dne, aby pocítili účinky. Konzistence je při používání lampy SAD důležitá a zabudovaný časovač vám pomůže, abyste mohli sledovat, jak dlouho světlo používáte. Některé časovače dokonce vypnou po uplynutí nastaveného času.

➡️ Stojan

Mnohé lampy SAD jsou vybaveny stojanem, který umožňuje změnit úhel a výšku lampy, což může být velmi užitečné. Jedna z nejlepších pozic na umístění vaší lampy SAD je přímo před vámi asi šest centimetrů nad úrovní očí, což je pozice, která nejlépe odpovídá poloze slunce.

 

Kde koupit, jaká je cena a které značky jsou nejoblíbenější

Prodejci a výrobci světelných boxů nabízejí ve smyslu Obchodního zákoníku třicetidenní zkušební období, abyste zjistili, zda je zařízení pro vás vhodné nebo ne. Další možností je SAD lampu si nejprve půjčit, odzkoušet její účinky a pak se rozhodnout pro její eventuální koupi. Vyšší množství luxů znamená kratší dobu aplikace a obvykle i vyšší cenu. Ceny horských sluncí v našem testu se pohybují v rozmezí od nejlevnějších modelů za zhruba 1300 Kč až po nejdražší do 5000 Kč. Zakoupit je můžete v běžných eshopech, obchodech zaměřených na zdraví, lékárnách v elektro obchodech.

Existuje celá řada důvěryhodných značek SAD lamp, takže stojí za to prohlédnout si všechny dostupné možnosti a najít tu nejlepší pro vás. My jsme se na rok 2025 jsme rozhodli ocenit značky Beurer a Schott.

 

Light boxy s denním světlem značky Beurer

Beurer

Společnost Beurer z Ulmu v Německu byla založena v roce 1919 a je synonymem zdraví a pohody. Současný sortiment zahrnuje množství produktů zdravého životního stylu včetně krásy, péče o děti, sportovní, lékařské, diagnostické a preventivní léčby. Rozsah zahrnuje téměř 450 produktů, včetně vyhřívaných postelí, monitorů krevního tlaku a glukózy, rozprašovačů, klinických teploměrů, osobních a kuchyňských vah, zvlhčovačů vzduchu, masážních zařízení Shiatsu a mnoho dalších. Beurer GmbH je středně velká soukromá skupina, která provozuje globální distribuční síť ve více než 80 zemích a v současnosti má více než 800 pracovníků v 12 lokalitách. Společnost Beurer je Evropským odborníkem na zdravotní péči a spotřební elektroniku.

 

Horské slunce značky Schott

Schott

Mnoho výrobků značky se vyrábí v továrně v Bad Blankenburg. Téma Wellness infračervené světlo a horské slunce jsou úspěšnými stavebními kameny sortimentu Efbe již mnoho let. Výrobky vyrobené v Německu si užívají důvěru Německých i zahraničních zákazníků. Díky flexibilitě se společnosti podařilo nejednou dokázat, že i malé série mohou být velmi úspěšné. Je důležité, aby výroba byla zisková a flexibilní. Společnost Efbe Elektrogeräte GmbH je jako globální hráč v mnoha zemích úspěšná.

 

Využití světelné terapie

světelná terapie

Lampa s denním světlem se nejčastěji používá k léčbě SAD, ale terapie světlem se používá také k léčbě jiných stavů včetně:

  • deprese
  • poruchy spánku
  • demence

 

Léčba sezónní afektivní poruchy (SAD)

SAD je typ deprese, která začíná a končí přibližně ve stejnou dobu každý rok, kdy jsou dny kratší. Lidé, kteří žijí daleko na sever od rovníku, jsou mnohem náchylnější než ti, kteří žijí ve slunném prostředí. SAD může způsobit vyčerpávající symptomy, jako například pocit deprese většinu dne, nízká energie a sebevražedné myšlenky. Zvýšená spavost a přírůstek hmotnosti jsou také běžnými znaky SAD.

Sezení před SAD lampou každý den po probuzení může zlepšit příznaky SAD během několika dnů až několika týdnů. Jelikož terapie světlem funguje rychle a s minimálními vedlejšími účinky, je to první linie léčby SAD, před antidepresivy. Terapie světlem zlepšuje aktivitu serotoninu a produkci melatoninu, což zlepšuje náladu a pomáhá obnovit cirkadiánní rytmy na zlepšení spánku.

 

Léčba deprese

Světelná terapie se používá také k léčbě některých typů deprese mimo sezóny. V studii z roku 2016 o účinnosti světelné terapie používané samostatně nebo v kombinaci s antidepresivy se zjistilo, že oba přístupy byly prospěšné.

Účastníci studie byli rozděleni do tří skupin:

  • jedna skupina dostala světelnou terapii a placebovou pilulku
  • jedna skupina dostala placebo světelné zařízení a antidepresivum
  • jedna skupina dostala antidepresivní a světelnou terapii

Výzkumníci zjistil, že terapie světlem, když se používá samostatně nebo v kombinaci s antidepresivy, je schopnější bojovat proti symptomům deprese ve srovnání s placebem.

 

Léčba poruch spánku

Terapie světlem je účinná léčba některých poruch spánku-bdění. Určité poruchy spánku, jet lag a práce na změny mohou narušit cirkadiánní rytmus vašeho těla. Jsou to vaše „vnitřní hodiny” které vám pomáhají být bdělí během dne a spát v noci. Když je cirkadiánní rytmus vašeho těla rozhozený, může to způsobit nespavost a extrémní únavu. Může také narušit vaši schopnost běžně fungovat v každodenních aktivitách. Vystavení se umělému světlu napodobující sluneční záření může přispět k harmonizaci cirkadiánní rytmů a zlepšení času spánku a bdělosti.

 

Léčba demence

Studie zjistily, že terapie světlem může pomoci při léčbě poruch spánku souvisejících s Alzheimerovou chorobou a demencí. Poruchy spánku jsou běžné u lidí s demencí a často vedou k agitaci a depresi. Světelná terapie může zlepšit tyto příznaky. Hodnotil se účinek světelné terapie a používání 24-hodinových schémat osvětlení v zařízeních péče. Podle nedávné studie může nedostatečné vystavení se intenzivnímu světlu během dne negativně ovlivnit zdraví a pohodu rezidentů s demencí.

 

Horské slunce vs. světelný box s denním světlem

Je důležité poznamenat, že horské slunce a SAD lampa není jedno a totéž. SAD lampy filtrují většinu nebo všechny ultrafialové (UV) paprsky. Lampy s denním světlem, neopálí a nezvyšují hladinu vitamínu D jako horské slunce.

Horské slunce se od SAD lampy diametrálně liší

Horské slunce (vlevo) se od SAD lampy (vpravo) diametrálně liší

 

Zdravotní rizika

Světelná terapie je obecně považována za bezpečnou, protože nevykazuje UV záření. Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, jsou obvykle mírné a po několika dnech odezní.

Možné vedlejší účinky mohou zahrnovat:

  • bolest hlavy
  • pocit namáhaných očí
  • nevolnost

Pravděpodobně víte zvládnout vedlejší účinky tím, že budete sedět dále od zdroje nebo zkrátíte čas strávený před lampou. Někteří lidé mohou mít zvýšenou citlivost na světlo kvůli určitým onemocněním, jako je makulární degenerace, lupus nebo poruchy pojivové tkáně.

 

Jak používat SAD lampu?

Chcete-li získat ze světelné terapie nejlepší výsledky, světlo se musí nepřímo zasahovat oči. Vaše oči by měly být otevřené, ale měli byste se vyhýbat přímému pohledu na světlo. Ráno je nejlepší čas na využití lampy. Pro SAD se doporučuje sluneční světlo s intenzitou 10 000 luxů. To je o 9 900 luxů více než průměrné domácí osvětlení. K dispozici jsou různé intenzity světla a čas, který byste měli strávit před lampou, závisí právě na intenzitě. Zde je návod, jak nejlépe využít lampu s denním světlem:

  • lampu umístěte na stůl 40 až 60 cm od obličeje
  • nastavte lampu o 30 stupňů nad hlavu
  • nedívejte přímo do světla
  • seďte před lampou po dobu 20 až 30 minut nebo po dobu doporučenou výrobcem nebo lékařem
  • pokuste se aplikovat terapii každý den ve stejném čase

 

Použité zdroje:

Do testu jsme vybrali Horské slunce pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz
Ohodnoťte náš test:
4.3/5 - (18 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře

Dobrý den,
asi hloupý dotaz. Mám staré horské slunce Chirana Sirius. Rád bych ho využil pro dodání D vitamínu do těla a dezinfekci proti koronaviru.
Má někdo odborný názor na toto použití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Beurer TL 90
Beurer TL 90
Hodnocení 5 hvězd
Vítěz testu
Cena 3 999 Kč