Ibišek – pěstování, péče a léčivé účinky

Georgina Babinová Téma
17. srpna 2021 3

Ibišek – „Králem tropických květů” můžeme jej obdivovat v různých barvách a velikostech. Rostlina je známá svými velkými barevnými květy, které mohou vytvořit dekorativní prvek vašeho domova nebo zahrady, ale má také medicínské využití. Některé druhy ibišku mají vůbec největší květy v říši rostlin. Například Ibišek bahenní, někdy nazývaný také bahenní nebo velkokvětý (Hibiscus moscheutos) se pyšní největšími květy ze všech ibišků, a to od pozdního jara až po první mrazy, přičemž některé dosahují průměru až 30 centimetrů. Květy ibišku čínského (Hibiscus rosa-sinensis) mohou mít šířku 10 – 20 cm. Barva květů je nádherná, od bílé až růžové přes červenou, oranžovou a broskvovou až po žlutou nebo fialovou. Barva se u některých druhů, jako je například Ibišek okrasný (H. mutabilis) a Ibišek lipovitý (H. tiliaceus) mění věkem.

Stovky druhů ibišku by trvalo dlouho i jmenovat. V mírných pásmech je pravděpodobně nejčastěji pěstován okrasný druh Ibišek syrský (Hibiscus syriacus), běžný zahradní ibišek, známý v některých oblastech i jako „růže Althea” nebo „růže Sharon”. V tropických a subtropických oblastech je nejoblíbenější ibišek čínský (H. rosa-sinensis) s mnoha známými hybridy. Do rodiny Hibiscus se řadí také Ibišek jedlý (Hibiscus esculentus), který je pro nás známý (nebo možná ani ne) jako okra – oblíbená zelenina indické a turecké kuchyně.

V dnešním článku si řekneme něco o pěstování této oblíbené a dekorativní rostliny, o tom jak se o ni starat a v neposlední řadě také o tom, jaké jsou její léčivé účinky.

Jak vypěstovat nádherný, vibrující ibišek?

S okázalými, nápadnými květy, které přitahují motýli i kolibříky, ibišek rozzáří letní zahrádku, jak málo jiných kvetoucích keřů. Pokud se o ně staráte správně, tyto nenáročné, ale velmi působivé rostliny svou úžasnou krásou na dlouhá léta rozzáří vaše zahrady a domovy.

ibišek syrský

Ibišek syrský (Růže Sharon)

 

Vyberte ideální umístění

V našich klimatických podmínkách je vhodné pěstování této rostliny v květináči. To umožní jeho přesouvání na ideální místo v závislosti na ročním období. Poskytněte ibišku nejméně šest hodin slunečního světla, zvláště pokud chcete vidět jeho krásné květiny. Ačkoli teplé, vlhké podmínky jsou pro tropický ibišek ideální, když je příliš horko trochu odpoledního stínu mu jen prospěje. A toto opět zjednoduší květináč. Pokud žijete v oblasti náchylné k větrným podmínkám, umístěte rostliny na chráněná místa, protože květy jsou jemné a snadno se roztrhají.

 

Připravte půdu

Pro optimální růst vyžaduje ibišek bohatou půdu. Obohacujte půdu před výsadbou domácím nebo pytlovým kompostem. Rostlina roste nejlépe v mírně kyselé půdě, která má pH mezi 6,5 a 6,8. Před sázením zjistěte pH vaší půdy testováním. Při ibišku pěstovaným v květináči používejte půdu, která dobře odtéká a je určena pro kyselomilné rostliny, resp. substrát na subtropické dřeviny.

 

Výsadba

Vyhlubte jámu v místě výsadby, která je tak hluboká jako kořen ibišku a dva až třikrát tak široká. Opatrně odstraňte ibišek z ze výsadkárského květináče a vložte ho do vyhloubené jámy. Zaplňte otvor do poloviny zeminou vykopanou z jámy a pak zalijte, aby se zemina dobře usadila a odstranili se všechny vzduchové bubliny. Dokončete vyplnění otvoru a utlačte půdu kolem rostliny. Pokud vysazujete více než jeden ibišek, ponechte mezi nimi vzdálenost 1 – 2 metry.

ibišek čínský

Ibišek čínský

 

 

Zalévejte pravidelně

Udržujte půdu obklopující ibišek vlhkou, ale ne mokrou. První týden po výsadbě polévejte denně, jednou za dva dny v druhém týdnu a pak asi dvakrát za týden. Pokud je počasí obzvlášť horké a suché, zalévejte obden. Vyvarujte se polévání listů při zavlažování ibišku, protože mokré listí mohou vést k onemocnění, jako je padlí.

Ukázat více

 

Časté hnojení je žádoucí

Rostoucí rostlina ibišku vyžaduje dobré hnojivo, aby se plně rozvinul její potenciál. Vysoce draselné hnojivo se doporučuje v letních měsících. Během zimy rostlina hnojení nepotřebuje. Pokud chcete zvýšit životnost ibišku, používejte ředěné tekutá hnojiva na subtropické dřeviny jednou za týden a hnojivo s pomalým uvolňováním jednou za měsíc. Případně přidejte půdu s vysokým obsahem draslíku do kompostu.

 

Ořezávejte pro podporu kvetení

Květy ibišku můžete obdivovat jen jeden den. Udržujte rostlinu očištěnou od zvadlých květů. Pro rostliny, které přezimují v interiéru nebo rostou venku v mírném podnebí je stříhání důležité. Ořežte o jednu třetinu koncem zimy nebo začátkem jara. Odstraňte mrtvé větvičky a zastřihněte rostlinu tak, aby všechny stopky měly stejnou délku.

ibišek

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

Sledujte škůdce a nemoci rastliny

Ibišek je náchylný na nemoci. Škůdci způsobí předčasné opadnutí květů, neschopnost kvést a přežít, otvory v listech a okvětních listech, zanechávají lepkavou látku na rostlinách a okolních plochách. Mezi běžné škůdců patří mšice, roztoče, třásněnky a molice. Pravidelně kontrolujte rostlinu, zda neobjevíte příznaky poškození škůdcemi nebo škůdce samotné. Malé zamoření odstraňte silným rozprášením vody.

Ibišek je také náchylný k chorobám listů, včetně šedé plísně (botrytis) a pižmové a pudrové padlí. Takové poruchy způsobují bílé, šedé nebo žluté skvrny na listech, mohou vést k plísním a listy padají před květem. Pokud se objeví příznaky, ošetřujte rostlinu vhodným fungicidem.

 

Přesazování a rozmnožování

Když přijde na přesazování květin ibišku, vyberte místo, které odpovídá jejich potřebám. Jakmile jste našli perfektní místo, nebo květináč, začněte vyhloubením jámy. Zasaďte keř co nejrychleji, snížíte tím riziko šoku při přesazování a ztrátu vlhkosti. Jáma na výsadbu by měla být dvakrát taková jako šířka rostliny a tak hluboká jako kořenová masa. Pokud jde o rozmnožování, v případě ibišku to jde semeny i řízky. Odřezky jednoduše zapíchneme do vlhkého substrátu, ale zakoření i ve vodě při teplotě 20° – 22 °C.

 

Jak pečovat o ibišek?

Většina ibiškových květů kvete pouze v jarních a letních obdobích, v zimních měsících by se měly uchovávat na slunném okně, pokud je to možné (ideální jsou dvě až tři hodiny slunečního světla) a zalévat pouze tehdy, když je půda suchá na dotek. Je třeba si uvědomit, že teplo ve vaší domácnosti může v zimním období vytvářet příliš suché podmínky, v takovém případě vaše rostlinka bude vyžadovat více vody, aby přežila.

 

Pokud si všimnete žluté listy objevující se v horní části vaší rostliny, mohla by to být známka dehydratace, takže dejte ibišku extra dávku vody. Pokud to nepomůže, vaše rostlina může trpět poškozením kořenů. A pokud se žluté listy tvoří uprostřed rostliny, může to být příznakem nadměrného zalévání. Pokud chcete, aby váš ibišek měl co nejvíce květin, jedna věc, které byste se měli vyvarovat, je vysadit ho do květináče, který je příliš hluboký. Pokud tak učiníte, rostlina vloží svou energii do rostoucích nových kořenů místo aby kvetla. Proto hledejte květináč, který není mnohem hlubší, ale je signifikantně širší než plantovací květináč, abyste dosáhli optimální výsledky. Pokud vaše rostlina nekvete v měsících, kdy by měla, zkuste ji přesunout na místo, které má více nebo méně světla – může to udělat zázraky.

 

Léčivé účinky ibišku

Rostlina ibišku je nejen atraktivní ozdobou vašeho prostředí; má i řadu jiných použití. Okvětní lístky a další části rostliny se často používají jako šampón, čaj nebo přírodní barvivo. Čaj a kapalný extrakt z květů a listů je účinný při ošetření a léčbu různých stavů. Může pomoci při hubnutí, rakovině a přináší úlevu při:

  • podrážděném žaludku
  • vysokém krevním tlaku
  • bakteriálních infekcích
  • horečce

 

Nejoblíbenější odrůdou je Ibišek súdánský, nazývaný také egyptský nebo krvavý (Hibiscus sabdariffa.) Červené květy této odrůdy jsou nejběžnější kultivované pro lékařské účely a jsou dostupné jako doplňky stravy.

Ibiškový čaj

Ibiškový čaj, nazývaný také kyselý čaj, kvůli své chuti, je připraven ze směsi sušených ibiškových květů, listů a tmavě červených kalichů (střed květu ve tvaru poháru). Po odkvětu květu se okvětní lístky a kalichy změní na lusky. Ty obsahují semena rostliny. Kalichy jsou často hlavními složkami rostlinných nápojů obsahujících ibišek.

Čaj z ibišku súdánského

 

💡 TIP na chutné ibiškové čaje:

 

Ibišek byl používán různými kulturami jako prostředek k léčení různých onemocnění. Egypťané používali ibiškový čaj na snížení tělesné teploty, léčbu srdečních a nervových chorob a jako diuretikum na zvýšení produkce moči. V Africe se čaj používal k léčbě zácpy, rakoviny, onemocnění jater a příznaků nachlazení. Buničina vyrobená z listů byla aplikována na kůži na léčení ran. V Íránu bylo pití kyselého čaje běžnou léčbou vysokého krevního tlaku. Dnes je ibišek oblíbený svým potenciálem snížit vysoký krevní tlak. Nejnovější studie se ukazují jako slibné i v případě čaje i extraktu ibišku na snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu. Přestože je ještě zapotřebí další výzkum, mohla by to být dobrá zpráva pro budoucnost léčby srdečních onemocnění. Jiná nedávná studie zjistila, že extrakt ibišku může mít vliv na metabolismus, zabraňuje obezitě a tvorbě tuků v játrech. Tropická rostlina byla dokonce úspěšně použita jako součást směsi rostlinných extraktů k léčbě vší.

Ibiškový čaj a extrakt je možné zakoupit v obchodech se zdravou výživou jako doplněk stravy. Neexistuje žádná doporučená dávka, protože závisí na produktu, který jste si koupili a důvod, pro který ho budete užívat. Prodej těchto doplňků výživy samozřejmě běží i přes internetové prodejny. Cena doplňků výživy s obsahem ibišku nezruinuje vaši peněženku a vyzkoušet jejich léčivé účinky má tedy možnost opravdu téměř každý. Když se používá jako čaj, ibišek je všeobecně považován za bezpečný. Je však zapotřebí další výzkum pro stanovení bezpečné dávky v těhotenství nebo během kojení, pro děti a lidi s onemocněním jater nebo ledvin. Ibiškový čaj je velmi kyselý a citlivé tkáně to mohou vnímat mimořádně výrazně. Ibišek může také ovlivnit způsob, jakým tělo zpracuje acetaminofen (Tylenol), ale tento účinek je pravděpodobně velmi minimální. Naslouchejte vašemu tělu a pokud vám nedělá dobře, přestaňte jej používat.


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (27 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře

moc mne zajmout ynformace o využití k léčení vší. mé vší už nebudou kašel ňygdy míti. jinak supér čéšťýna

Tak tady zase jednou dostala čeština na frak. Nedá se to ani dočíst.
Článek vypadá jak ze špatného překladače, škoda, téma by mne moc zajímalo.

Byla by ztráta času počítat v článku chyby, hrubých je alespoň dvacet. Stylistika katastrofální.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *