Bazalka (Ocimum basilicum) se často označuje za královnu bylinek. A je určitě jednou z nejoblíbenějších bylin pěstovaných v domácí zahradě. Její pěstování, ať už venku nebo v květináči, bude naprosto nenáročné, budete-li postupovat podle našeho jednoduchého návodu, jak pěstovat bazalku. A nejen to. Bazalka je jednou z nejuniverzálnějších bylinek a za slunečného letního počasí vás obdaří úžasnou úrodou. Čerstvé listy bazalky jsou sice k dispozici po celé vegetační období, ale rostlina hned po ochlazení umře. Proto vám prozradíme i to, jak zachránit lahodné listy a užívat si tu geniální letní chuť i v zimě a to jednoduchým způsobem – sušením.
Co je bazalka?
Slovo „bazalka“ pochází z řeckého basileus, což znamená „král“. I když je bazalka často nejužší spojována s italskou kuchyní, rostlina pochází z Indie. Je součástí čeledi Lamiaceae – čeledi máty – a je to jednoletá bylina, která doroste do výšky kolem 50 cm. Extrémně aromatické listy nabízejí příjemnou paletu chutí, od mírně citrónové mátové, přes sladkou, až po skořicovou a lékořici. Barvy listů se pohybují od syté zelené po tmavě fialovou, s hladkými nebo zvrásněnými listy. Květy jsou nepatrné, ale u včel velmi oblíbené. Všechny druhy bazalky snadno rostou v teplém a slunečném počasí. Listy se běžně používají při vaření, ale pupeny květin jsou také jedlé.
Jak pěstovat bazalku?
Bazalka se liší od většiny ostatních bylin tím, že je jednoletá, nikoli trvalka jako většina ostatních. Bylina je citlivá na chladné klimatické podmínky, takže nejlepší období v roce, kdy začít s výsadbou, je první květnový týden. Všechny odrůdy bazalky lze snadno pěstovat a ani začínající zahrádkář s tím nebude mít problémy. Vše, co rostliny potřebují, je sluneční světlo, vlhkost a dobře propustná výživná půda. Pokud žijete v chladnějším podnebí, můžete bazalku nechat růst na plném slunci, zatímco v teplejších oblastech upřednostňuje stín.
➡️ Výsadba
Vyberte místo se skvělým odvodněním. Ať už bazalku pěstujete venku v zemi nebo v květináči, drenáž musí být vynikající. Další důležitou věcí, na kterou musíte pamatovat při péči o bazalku, je zvolit místo, kde budou mít rostliny dostatek slunečního záření. Půda by měla mít neutrální pH.
Bazalku můžete pěstovat ze semen nebo startovací rostlinky. Obě možnosti jsou velmi jednoduché:
- pokud se rozhodnete pro pěstování bazalky ze semen, rozsypte je na místo, které jste vybrali, a lehce je přikryjte zeminou. Důkladně zalijte. Jakmile se objeví jejich klíčky, přeřeďte je tak, aby byly od sebe vzdáleny 15 cm.
- rozhodnete-li se pro pěstování bazalky ze startovací rostlinky, vyhlubte malou jámu, trochu „pomasírujte“ kořenový bal a zaseďte do země. Důkladně zalijte.
Počkejte, dokud nebude správná teplota. Při pěstování bazalky venku je velmi důležité mít na paměti, že je velmi citlivá na chlad a zabije ji i slabý mráz. Nesaďte semena ani sazenice, dokud nepomine nebezpečí mrazu.
💡 Bazalku můžete pěstovat i v takových květináčích ⤵️
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
➡️ Rozmnožování bazalky z odřezků
Rozmnožování bazalky z odřezků je docela snadné. Vše, co musíte udělat, je odříznout 10 cm stonek přímo pod listovým uzlem. Odstraňte listy asi 5 cm od konce. Ujistěte se, že řízek bazalky je kus, který ještě nekvetl. Řízek pak můžete vložit do sklenice s vodou na parapet, kde bude mít dostatek slunečního světla. Použijte čirou sklenici, abyste rostlinu mohli sledovat. Vodu vyměňujte každých pár dní, dokud neuvidíte růst kořenů. Potom nechte kořeny dorůst přibližně do délky 5 centimetrů. Může to trvat dva až čtyři týdny. Když jsou kořeny na řízku 5 centimetrové nebo delší, můžete řízek zasadit do květináče v interiéru. Květináč umístěte na místo, kde bude rostlina dostávat přímé sluneční světlo.
Péče
Zalévání bazalky je klíčové. Nové i ustálené rostliny vyžadují stálou vlhkost, ale nemohou zůstat mokré. Je to tenká čára, kterou nelze překročit, protože nadměrné zalévání způsobí, že stonky rostlin zplesniví a shnijí.
➡️ Zalévání nových rostlin
Rostliny založené v interiérech, v bytech, by se měly každý druhý den rosit. Důsledně sledujte, zda v půdě nejsou příznaky plísní nebo hub, protože vlhká a teplá zemina může způsobit tyto potenciálně škodlivé podmínky, které způsobí utlumení bazalky. Baby bazalky vyžadují neustále vlhkou půdu. Ve stadiu sazenic nedokážou zvládnout hlubokou zálivku, jak to vědí dospělé rostliny, ať už v zemi nebo v květináči. Pomocí rozprašovače zvlhčete vrchní vrstvu půdy, když rostlina vyklíčí a jakmile uvidíte klíčky. Nenechte půdu vyschnout, ale také nenechte půdu promočit při zalévání.
➡️ Zalévání ustálených rostlin
Úplně seriózní, mezi nejlepší tipy na zalévání bazalky patří jednoduché strčení prstu do půdy. Toto funguje zvláště dobře pro rostlinu v květináči. Otestujte vrchní část půdy a drenážní otvory ve spodní části. Horní část by měla být chladná a suchá, zatímco spodní část by měla být chladná a mírně vlhká. V zemi je to o něco obtížnější určit, ale rostlina potřebuje hluboké zalévání nejméně jednou týdně za plného slunce, v dobře odvodněné půdě. Začínající zahradník může k zalévání rostlin bazalky použít měřič půdní vlhkosti. Ten určí, zda je půda mírně vlhká a zabrání nadměrnému i nedostatečnému zalévání. Zalévání bazalky je obvykle týdenním taskem, ale řízení úrovně vlhkosti je zásadní pro zabránění nadměrné vlhkosti, která může způsobit hnilobu, sníženou produkci listů i narušený vzhled.
➡️ Odolnost proti chladu
Pravděpodobně jedna z nejoblíbenějších bylin, bazalka, je jemná jednoletá bylina pocházející z jižních oblastí Evropy a Asie. Daří se jí na slunných stanovištích, která dostávají nejméně šest až osm hodin světla denně. Protože toto je při pěstování bazalky kritické, můžete se ptát: „Zvládne bazalka chladné počasí?“
Její růstový cyklus obecně nezahrnuje přezimování; odumře a semena přes zimu čekají v zemi, aby během jarního tání vyklíčila. Když teploty klesnou, bazalka téměř okamžitě utrpí poškození chladem ve formě zčernatých listů. Bazalka a chladné počasí se nesnesou. Pokud jste však šťastným majitelem skleníku nebo žijete v regionu, kde mohou sice teploty klesat, ale převládají dlouhé hodiny slunce, lze vyzkoušet přezimovat bazalku v interiéru.
Tolerance chladu začne trpět, když rtuť klesne na 4 stupně Celsia a na rostlinu již skutečně ovlivňuje 0°C. Nemusí zemřít, ale důkazem bude poškození listů chladem. Pamatujte na nízkou toleranci chladu u bazalky a před výsadbou počkejte, dokud minimální teplota v noci nepřesáhne 10°C.
Kolem rostlin bazalky je také vhodné použít 5 – 7 cm mulče z posekané trávy, slámy, kompostu nebo umletých listů. Pomůže to udržet vlhkost a zpomalit plevel, ale také trochu chránit rostlinu v případě náhlého krátkého chladu. Můžete také pokrýt vrcholy rostlin až po půdu, abyste zachytili teplo. Pokud rtuť v teploměru opravdu klesne, řetěz vánočních světel pod zakrytými rostlinami bazalky pomůže udržet trochu tepla pod jejich přikrývkou. Může dojít k menšímu poškození, ale rostliny pravděpodobně přežijí.
➡️ Bazalka a nepříznivé počasí
Jakmile rtuť spadne na 10 stupňů a zdá se, že bude pokračovat v poklesu, připravte pro bazalku plán. Můžete se rozhodnout posbírat co nejvíce listů a vysušit je nebo zmrazit. Nebo je-li během dne dostatek slunečního světla a teplota je vyšší než 10°C, ale v noci se ochladí, nechte bazalku přes den venku a poté ji v noci přesuňte do interiéru. Toto je dočasná situace, která prodlouží její životnost, ale nakonec vyprší, když teploty budou neustále klesat. Na závěr můžete vyzkoušet bazalku přezimovat, takže budete mít čerstvé listy po celý rok. V takovém případě ji musíte mít v květináči a přenést do interiéru. Pamatujte, že bazalka vyžaduje spoustu světla – šest až osm hodin přímého slunce nebo deset až 12 hodin při umělém osvětlení.
Třeba však počítat i s tím, že bazalka je jednoletá rostlina a jako taková nakonec rozkvete a odumře, i když ji přinesete do interiéru. To je její životní cyklus. Pokud navíc nemáte dostatek světla nebo prostoru na přezimování byliny, můžete z bazalky vzít řízky a zakořenit je v malých nádobách na parapetu. Budete na ně muset dávat pozor, protože mají tendenci růst směrem ke světlu a mohou přijít do kontaktu s mrazivým oknem, což bude mít za následek zčernalé listy.
➡️ Prořezávání
Poté, co sazenice vyprodukují svých prvních šest listů, ořízněte je nad druhou sadou. To povzbuzuje rostliny k tomu, aby se začaly větvit, což má za následek více listů ke sklizni. Pokaždé, když má větev šest až osm listů, opakujte řez větví zpět na jejich první sadu listů. Asi po 6 týdnech středový výhonek odštípněte, abyste zabránili brzkému kvetení. Pokud květiny rostou, jednoduše je odřízněte.
Nemoci a škůdci
I když je bazalka jednou z nejoblíbenějších bylin k pěstování, to ale neznamená, že s ní nejsou žádné problémy. Existuje několik chorob, které mohou způsobit, že listy zhnědnou nebo zežloutnou, mají skvrny nebo dokonce zvadnou a opadají.
➡️ Nemoci
Fuzáriová hniloba patří mezi nejběžnější nemoci bazalky. Tato nemoc nejčastěji postihuje sladké odrůdy bazalky, ale i ostatní jsou zranitelné.
Mezi příznaky nemoci patří:
- zpomalený růst,
- povadlé a žloutnoucí listy,
- hnědé skvrny nebo pruhy na stonku,
- silně zkroucené stonky,
- pokles listů
Fuzárium je způsobeno plísní, kterou může přenášet buď půda, ve které rostou rostliny bazalky, nebo semena infikovaných rostlin. Na tuto nemoc neexistuje žádný lék. Zničte infikované rostliny a do této oblasti nevysazujte bazalku nebo jinou mátovou rostlinu dva až tři roky.
Pseudomonas cichorii je gramnegativní půdní bakterie, která je pro bazalku patogenní. Její příznaky jsou černé nebo hnědé skvrny, které se objevují na listech a jako pruhy na stoncích rostliny. K nakažení dochází, když se infikovaná půda dostane na listy bazalky. Rovněž ani na tuto nemoc není lék, ale můžete minimalizovat riziko tak, že zajistíte, aby vaše bazalka měla dostatečně cirkulovaný vzduch a aby byla zalévána tak, aby bakterie nestříkaly na listy.
Peronospora je relativně nové onemocnění bazalky, které začalo na bazalku působit až v posledních letech. Mezi příznaky peronospory patří žluté listy, které mají na spodní straně listů chlupatý šedý růst. Plíseň se zhoršuje v příliš vlhkých podmínkách, takže pokud se objeví na vaší bazalce, ujistěte se, že není nadměrně polévána a že rostliny mají dobrý odtok a dobrou cirkulaci vzduchu.
➡️ Škůdci
Otvory v listech a stoncích nepravidelného tvaru naznačují šneci. Pokud je zamoření silné, listy mohou být rozdrceny, cesty slizu přítomné na skalách, chodnících, půdě a listech rostlin. Šneci upřednostňují vlhká, zastíněná stanoviště a budou se skrývat v plevele nebo organickém odpadu; dospělí mohou ukládat vejce do půdy po celou sezónu; poškození rostlin může být rozsáhlé.
Vaší rutinou by se měla stát správná hygiena zahrady – odstranění zahradního odpadu, plevele a zbytků rostlin, abyste podpořili dobrou cirkulaci vzduchu a redukovali vlhké prostředí pro šneky. Rozložte kolem rostlin dřevný popel nebo vaječné skořápky; ponořte do půdy mělké misky naplněné pivem, abyste měkkýši přilákali a utopili; chemická kontrola zahrnuje fosforečnan železitý pro ekologické zahrady a metaldehyd a karbaryl pro neekologické pěstitele.
Mšice – malý měkký hmyz na spodní straně listů a / nebo stonků rostlin; obvykle zelené nebo žluté barvy, ale může být růžová, hnědá, červená nebo černá v závislosti na druhu. Je-li napadení mšicemi obtížné, může to způsobit žluté a/nebo zkreslené nekrotické skvrny na listech a/nebo zakrslé výhonky. Mšice vylučují lepkavou, sladkou látku zvanou meduňka, která podporuje růst plísní.
Pokud je populace mšic omezena pouze na několik listů nebo výhonků, je možné je zlikvidovat odříznutím postižených částí., Reflexní mulče, jako například stříbrný plast, mohou mšice odradit. Robustní rostliny lze postříkat silným proudem vody, aby se mšice odstranily z listů; insekticidy se k ošetření mšic zpravidla vyžadují, pouze pokud je napadení velmi vysoké – rostliny obecně tolerují napadení nízkým a středním stupněm. Nejlepší metodou kontroly jsou obvykle insekticidní mýdla nebo oleje, jako je neemový nebo řepkový olej.
Bazalka jako partnerská rostlina
Společná výsadba se bazalkou pomůže chřestu, fazolím, červené řepě, zelí, chilli a paprice, lilku, měsíčku oreganu, bramborám a rajčatům. Pěstování rajčat a bazalky blízko sebe prý každé plodině dodá lepší chuť. Společná výsadba bazalky s heřmánkem bude prospěšná pro růst bazalky. Ruta a šalvěj by se však v její blízkosti neměly pěstovat.
Bazalka je skvělá partnerská rostlina, neboť přitahuje motýly do vaší zahrady a odpuzuje spoustu škodlivého hmyzu. Říká se, že bazalka odpuzuje, komárě, červi a molice.
Sklizeň
Protože se tak dokonale hodí k různým kuchyním, bazalka je v bylinkové zahradě nezbytností. Ale jak víte, kdy ji máte sbírat? Kdy přesně je doba sklizně bazalky?
Sběr bazalky může začít, jakmile má rostlina alespoň šest sad listů. Potom bazalku sklízejte tak často, jak je potřeba. V každém případě ji sbírejte ráno, když jsou éterické oleje na vrcholu svěžesti. Pokud potřebujete jen malé množství bazalky, stačí odstranit několik lístků pro aktuální použití. Při větších sklizních odstřihněte celý stonek. Výsledkem bude keřovitá rostlina, která produkuje více listů. Sbírejte shora dolů. Pokud odříznete celé stonky, odřízněte je zpět do třetiny výšky rostliny a odřízněte je nad listovým párem. Pokud rostlinu zkracujete o třetinu, počkejte několik týdnů, než budete listy opět sbírat. Pokud jste bazalku z nějakého důvodu pravidelně nesbírali, nezapomeňte rostlinu alespoň každých šest týdnů odštípnout, abyste podpořili huňatý růst. Také odstraňte všechny květiny, abyste napomohli růstu listí.
Pěstování bazalky v interiéru
Přestože bazalka je běžně pěstovaná bylina spíše venku, dá se pěstovat i v interiérech. Ve skutečnosti můžete bazalku pěstovat uvnitř stejně jako na zahradě.
Bazalka pěstovaná v květináči by měla být vysazena v dobře propustné půdě bohaté na živiny. Použití správného typu půdy je důležité pro úspěšné pěstování v interiéru. Protože bazalka není tolerantní vůči vodnímu stresu, ujistěte se, že květináče poskytují adekvátní drenáž. I když by půda měla být stále poněkud vlhká, nikdy by neměla být promočená; jinak budou kořeny náchylné k hnilobě.
Bazalka pěstovaná v interiéru bude vyžadovat hnojení. Může se použít obecné hnojivo pro pokojové rostliny, ale s poloviční doporučenou silou. Bazalka používaná výhradně k dochucování jídel však vyžaduje použití organického hnojiva. Organické hnojivo pomáhá udržovat také hladinu pH při pěstování bazalky v interiérech. Zdravá úroveň pH je dalším důležitým aspektem kvalitní půdy. Hladiny pH půdy byste měli kontrolovat zhruba jednou za měsíc nebo šest týdnů, abyste dosáhli optimální růst. Dostatečné hladiny pH jsou obvykle mezi 6,0 a 7,5.
➡️ Světelné podmínky
Když pěstujete bazalku v interiéru, je důležité také osvětlení. Bazalka vyžaduje nejméně šest hodin slunečního záření. Rostliny by měly být umístěny na slunečním okně, nejlépe směrem na jih. Jinak bude pravděpodobně třeba pěstovat tuto bbylinku v květináči pod zářivkami. U tohoto typu osvětlení bude bazalka potřebovat asi 10 hodin světla pro zdravý růst. A můžete také použít kombinaci obou – přirozeného i umělého světla.
Zatímco pěstování bazalky v interiéru je nenáročné, intenzivní růst rostlin může vyžadovat časté přesazování.
Jak usušit čerstvou bazalku?
Sušení čerstvé bazalky je jednoduchý způsob, jak zachovat čerstvou citrónově anýzovou až kořeněnou chuť bylinky. Sušená bazalka má sice tak intenzivní chuť jako čerstvá, ale rychle se odbourává. Listy mají vysoký obsah vlhkosti a je třeba je rychle vysušit, aby se zabránilo plesnivění. Pro co nejrychlejší vysušení musí vzduch volně cirkulovat po obou stranách listu.
Prvním krokem k sušení je sklizeň. Byliny, které se sbírají k sušení, by se měly sbírat ráno těsně poté, co se orosené listy vysuší na vzduchu. Bazalku posbírejte dříve, než se příliš oteplí. Odstřihněte stonky 0,5 cm nad růstovým uzlem. Na sušení sesbírejte více lístků než běžně, protože listy se zmenší o více než polovinu.
Existují dva rychlé a účinné způsoby sušení bazalky:
✅ Můžete nastříhat stonky dlouhé asi 15 cm a spojit je dohromady v malých svazcích, zavěsit a sušit na vzduchu. Na svazky dejte papírový sáček, ve kterém jsou vyraženy otvory. Bazalku zavěste do slabě osvětlené až tmavé místnosti s nízkou vlhkostí a teplými teplotami. Papírový sáček zachytí suché listy, když spadnou.
✅ Bazalku můžete sušit také v sušičce potravin. Listy položte na stojany v jedné vrstvě a nechte je ve stroji úplně vysušit, dokud nebudou zcela křupavé.
➡️ Skladování sušené bazalky
Sušené bylinky časem ztratí chuť a přebytek světla tento proces zvyšuje. Nejlepší je skladovat je ve skříni nebo v tmavé spíži, kde neproniká světlo. Nádoba na uskladnění musí být suchá a vzduchotěsná. Odstraňte stonky a květiny, pokud byly sušeny spolu s listy. Rozdrobte listy do nádob, aby byly připraveny k použití v receptech. Pravidlem je použít jednu čtvrtinu až jednu třetinu množství listů čerstvé bazalky uvedených v receptu.
💡 Tyto a podobné sklenice jsou pro skladování sušené bazalky ideální: ⤵️
Použití bazalky – vyzkoušeli jste již tyto neběžné způsoby?
Určitě víte o použití bazalky v kuchyni. Od pesto omáčky až po klasické spojení čerstvé mozzarelly, rajčat a bazalky (caprese) – tuto bylinku mají kuchaři v oblibě už opravdu dlouho. Vyzkoušeli byste ale něco nového? Pokračujte ve čtení a objevte několik zvláštních způsobů použití bazalky.
Řemeslné koktejly jsou v současnosti hitem. Zkuste přidat pohmožděné listy do základních koktejlů, jako je gintonic, vodka a soda, nebo dokonce do módního mojita. Popusťte uzdu fantazii a vyzkoušejte bylinu v koktejlu z okurky bazalky a vodky, v Margaritě z jahod a bazalky, nebo v Bellini z rebarbory, jahody a bazalky. Samozřejmě nemusí to být jen alkohol. Zkuste si uhasit žízeň nealkoholickou sladkou bazalkovou limonádou, nebo limonádou z okurky, máty, bazalky a sody. Fanoušci smoothies budou nadšeni z banánovo-bazalkového shake-u.
✅ Použití bazalky pro léčebné účely
Bazalka se po celá staletí používá pro své léčivé vlastnosti. Fenolické látky nacházející se v bylince působí jako antioxidanty. Purpurová bazalka obsahuje asi polovinu množství, které se nachází v zeleném čaji. O bazalce se také říká, že redukuje oxidační poškození DNA a zpomaluje růst buněk leukémie. Může pomoci při zmírnění žaludečních potíží, funguje jako svalová relaxance a má analgetické vlastnosti, což je třeba vzít v úvahu dříve, než sáhnete po aspirinu. Při bolestech hlavy zalijte misku s pohmožděnými listy horkou vodou, sedněte si nad ni, hlavu si zakryjte ručníkem a inhalujte aromatickou páru.
Dalším skvělým způsobem, jak využít benefity této rostliny, je příprava čaje. Jednoduše nasekejte čerstvou bazalku a přidejte ji do čajové konvice s vodou – tři polévkové lžíce (44 ml.) na dva šálky (půl litru). Nechte pět minut louhovat a poté listy z čaje přeceďte. Čaj můžete osladit medem nebo stévií. Bazalka působí také jako antiseptikum a může pomoci při odstraňování akné. Vyluhujte bazalku v oleji, může být například jojobový nebo olivový a nechte odstát tři až šest týdnů. Pomocí tohoto oleje zklidněte štípnutí hmyzem nebo jej vtírejte do bolavých svalů.
✅ Další možnosti použití
Staletí používání ověřili bazalku jako léčivou bylinu a samozřejmě je iv povědomí kuchařského světa. Stále však existují některé další, neobvyklejší způsoby, jak bazalku v kuchyni využít.
- použijte ji na sendviče namísto salátu nebo dokonce jako wrap
- do základu na domácí zmrzlinu přidejte bazalku a šťávu z citronu
- připravte si bazalkové bylinkové máslo, které můžete zmrazit pro pozdější použití
- pokud hledáte projekt pro domácí kutily, zkuste vyrobit mýdlo z bazalky
- pokud nemáte čas na výrobu pesta, ale potřebujete rychlý způsob, jak uchovat přebytek lístků bazalky, dejte je do kuchyňského robota. Pulzujte s trochou vody, dokud směs nebude hladká. Nalijte ji do podnosů na kostky ledu a zamrazte. Když jsou kostky zmražené, vyjměte je z podnosu, vložte do zapečetěného plastového sáčku a pak zpět do mrazničky pro další použití v omáčkách nebo polévkách
Zdroj informací:
Článek je zařazený do kategorie: Péče o zahradu
Mohlo by vás zajímat
- Černá ředkev je chutná kořenová zelenina, jak na její pěstování, účinky, recepty na její využití
- Měsíční jahody – jak je pěstovat a rozmnožovat, nejlepší odrůdy
- Kdouloň je zapomenuté ovoce, které musíte zkusit - jak na její pěstování, využití a pár receptů k tomu
- Znáte Mangold? Jak na jeho pěstování, o jeho účincích a pár skvělých receptů k tomu
- Čajot je exotická zelenina z tropů, víte na co ji použít? Recepty, využití, pěstování rostliny
- Lunární kalendář pro zahrádkáře - květen 2024
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Je šalotka cibule nebo ne? Toto jsou hlavní rozdíly a kde všude šalotku můžete použít, výborná je i zavařená!
- Jak na pěstování Aloe vera - péče o rostlinu a jak ji doma zpracovat na gel či nápoj
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci