Nepříznivost současné situace donutila mnohé Čechy pozměnit svůj pracovní standard a řada z nich zůstala provádět všechny pracovní záležitosti prostřednictvím home office. Mnozí ale s těmito aktuálními podmínkami nepočítali, a proto museli při tvorbě pracovního prostředí v domácnosti značně improvizovat.
Dokud však pracovní stůl není u provizorní domácí kanceláře naprostou nezbytností a vystačíte si i s klasickým modelem stolu, u běžné jídelní židle si rychle uvědomíte, jakou klíčovou roli měla kancelářská židle v prostorech vaší pracovny. Značná nesoustředěnost a nepohodlné sezení vás rychle přesvědčí o hledání kvalitnější náhrady a pokud budete dlouho odolávat, nesprávné sezení pocítí i vaše páteř. Pojďme se proto podívat, co očekávat od kancelářské židle a na jaké parametry se zaměřit při jejím výběru.
Jak vybrat kancelářskou stoličku - navigace v článku
💡 Při výběru kancelářského křesla se můžete inspirovat těmito produkty:
Pracujete-li z domova již nějaký čas, určitě víte, jak podstatné je mít oddělenou vlastní místnost. Mít ale zvláště vyhrazenou kancelář v domě je ale luxus a prostory bydlení nám to většině z nás ani neumožňují. Naší snahou je tak alespoň jako taková snaha o oddělení pracovního prostoru od soukromého života, ale právě to nebývá vždy nejšťastněji řešeno. Slušný pracovní stůl se často v domácnostech již vyskytuje, problém ale nastává u židle. Ta totiž není přizpůsobena několikahodinové práci, ale jen občasnému zapnutí počítače. To, že je správné sezení důležité, určitě už dávno víte, možná ale nemáte ponětí o tom, jak významnou roli v tom hraje kancelářská židle.
Správné sezení je základ
Rady, jak se musíte natáhnout, držet vzpřímeně tělo a rovně sedět, nás učí už od útlého dětství. Správné sedací návyky jsou účinnou prevencí proti bolesti páteře a pokud patříte k těm, kteří mají sedavé zaměstnání, měli byste tato doporučení brát zvláště na zřetel. Naše páteř je totiž nejdůležitější částí těla. Právě ta totiž zodpovídá za celkové fungování organismu a je oporou celého lidského těla Vyhněte se ochabnutí svalstva a bolestem hlavy, jediné, co musíte udělat, je změnit několikaletý zlozvyk v podobě nesprávného sezení.
Jak tedy sedět za počítačem?
Hřbet by se měl se židlí dotýkat nejen v jeho spodní části, ale po celé své ploše. Měli bychom mít vzpřímené tělo a rovná záda. Stehna by měla být s holením v pravém úhlu s 90 stupni. Zapomeňte ale také na překřížení nohou a vyhněte se i chodidlům ve vzduchu. Nohy jsou kolmo na zemi a chodidla ji pokrývají zase celou svojí plochou.
Pravý úhel by se měl dodržet i mezi rameny a předloktím. Váš pohled by měl směřovat zase rovnou na počítač, vyhněte se tedy ohýbání hlavy do předklonu či záklonu a nezapomínejte, že úroveň očí by měla být v rovině horní části obrazovky. Ideální vzdálenost by měla být přibližně 70 až 90 centimetrů. Pamatujte, že byste se nikdy neměli přizpůsobovat vy klávesnici či monitoru, ale právě ty byste si měli nastavit a přiblížit podle vašich potřeb.
Opodstatnění kancelářské židle
Určitě se ptáte, jestli je kancelářská židle vůbec nutná a zda nepostačí jen ta běžná. Pokud ale pracujete dennodenně osm a více hodin, investicí do speciálního typu židle jen získáte. Nastavitelná ergonomická kancelářská židle je totiž zárukou kvality, maximálního pohodlí a správné formy sezení. Pokud však již trpíte dlouhodobě silnými bolestmi zad či krční páteře, taková židle nabídne řešení, jak tyto bolesti zmírnit, určitě je ale neeliminuje, jelikož od toho je zde totiž již žádaná pomoc specialisty. Víte ale, co od tohoto kancelářského nábytku vyžadovat a na co se při koupi židle zaměřit?
Proč právě ta ergonomická?
Mnohé při výběru kancelářské židle odrazuje zejména vyšší pořizovací cena u té ergonomické. Tato cena je však odpovídající svému kvalitnímu vybavení. Umožňuje jejímu vlastníkovi nejen pohodlně sedět, ale nabízí mu i mnohem více přizpůsobivějších nastavení v porovnání s možnostmi typickými pro běžný standard kancelářské židle.
Ergonomická kancelářská židle tak bude investicí, která vám zajistí absolutní pohodlí během osmihodinového sezení a toto pohodlnější sezení se přičiní také na snížení napětí a stresu. Oceníte ale také výrazné zvýšení produktivity a stále méně častější bolesti páteře. Židle svojí konstrukcí má za úkol podpořit držení těla a ta ergonomická si splňuje svůj účel tím maximálně dostupným způsobem.
Variabilní nastavení židle
Dlouhodobé sezení představuje pro naše tělo statickou zátěž. Zanedbávat bychom tak neměli ani správný sklon opěradla. Právě ten by neměl být totiž přesně v pravém úhlu, ale měl by svírat alespoň 100 až 110 stupňů a kopírovat tvar lidské páteře.
Loketní opěrky by měly být také přizpůsobivé a napomoci vám k lepšímu používání klávesnice, aniž byste přesilovali svalstvo v pažích a ramenech. Vhodnější bude volba židle i s bederní opěrkou, která správnému sezení ještě více pomůže.
Jedním z klasických nastavení je i samotné přizpůsobení výšky židle. Často se s ním setkáme i u běžných kancelářských židlí. Optimální výška neexistuje, každý by si měl židli přizpůsobit tak, aby měl chodidla s celou plochou na zemi a kolena byla ohnuta v pravém úhlu.
Typy mechanického zpracování
Ergonomické kancelářské židle se od sebe vzájemně mohou lišit i jejich zpracováním. Poměrně známé jsou zejména její čtyři provedení, ale známe jich však mnohem více. Zatímco permanentní mechaniku byste našli zejména u levných variant s nastavitelnou výškou a sklonem opěradla, další tři už jsou o něco specifičtější a vyžadují trochu více přiblížení.
Asynchronní zpracování
Židle s asynchronní mechanikou umožňuje nezávislé nastavení polohy sedáku a opěradla. Pomocí mačkání pák nebo otáčení koleček si dokážete takto manuálně přizpůsobit jak pozici, tak i různý úhel. Tato varianta je poměrně vítanou volbou zejména z toho důvodu, že se dokáže svým nastavením přizpůsobit výšce či rozvržení pracovního stolu. Pro tento model jsou nejčastěji typické tři páky určené k ovládání.
Synchronní zpracování
Je v porovnání s tím asynchronním odlišné především tím, že nastavení opěradla a sedáku funguje současně a přizpůsobuje se vašim pohybům. Nastavení vhodné výšky zase spočívá v tom, že dochází k němu díky síle přítlaku. Takové ergonomické zpracování se vyznačuje kvalitou a je také vhodné i pro delší sezení při pracovních záležitostech a bude vhodnou volbou do každé kanceláře. Pokud sedíte na židli 12 a více hodin, dejte přednost synchronní mechanice před tou asynchronní.
Houpací zpracování
Tato varianta je výrazně rozdílná od předchozích dvou mechanik. V tomto případě totiž nedochází k nastavování úhlu a polohy opěradla a sedáku, vše to za vás zajišťuje mechanismus na otočné bázi. Právě ten totiž pomocí nastavení síly odporu zařídí přizpůsobivé sezení. Výškové nastavení židle není možné pákou, funguje totiž na základě vzduchového mechanismu. Tento model ale není příliš vhodný pro dlouhodobější sezení a bývá často u levnějších variant kancelářských křesel.
Podstatné detaily
Kromě detailního nastavení vhodné polohy sezení a výběru adekvátního typu mechanického zpracování je nutno nezapomínat ani na detaily, které při volbě také výrazně rozhodují. Samozřejmě, technické parametry ve stylu doporučené hmotnosti, specifikace opěrek a možného nastavení spojeného s montáží jsou při výběru prioritně vyhledávány, na nižší detaily se však často zapomíná.
Typ čalounění
Chcete-li vsadit na kvalitu a pohodlí, určitě jste si vědomi, že není všechno o vizuálu a přizpůsobit se musíte často aktuální nabídce. V tomto případě to ale úplně neplatí. Pokud chcete záruku maximálního pohodlí ve spojení s kvalitou, zaměřit byste se měli i na způsob čalounění kancelářské židle.
Varianta, která se upřednostňuje díky svým vlastnostem zejména na dlouhodobé sezení, je právě klasické čalounění. Židle se síťovinou je vítanou volbou během letních měsíců vyznačujících se extrémními teplotami, jelikož díky prodyšnému materiálu výrazně zpříjemní sezení. Luxusnější volbou je kožené čalounění, pro dlouhodobou práci se však nedoporučuje. Přestože není vůbec náročné na údržbu a vyznačuje se mnohem delší životností, na zdlouhavé sezení bude jen utrpením.
Výběr koleček
Obecně má každá jedna židle řešenou svoji stabilitu pomocí pěti ramen zakončených s kolečky. Jen málokdo ale věděl, že i ty se mohou lišit. Zatímco ty tvrdší jsou vhodnější na koberce a měkčí pokrytí, jelikož by mohla poškodit vaši podlahu, kolečka vyznačující se měkkostí jsou ideální zase na tvrdší povrchy, přičemž jde zejména o parkety, dlažbu či plovoucí podlahy. Známe ale i třetí typ a ten je charakteristický svou praktičností, přičemž jde o ta univerzální kolečka. Právě ty jsou totiž vhodné opravdu pro všechny povrchy.
Existují ovšem i další specifické parametry a ty vás mohou ještě blíže nasměrovat při konečném výběru. Výše uvedený souhrn je ale takový základ, který vám dokáže poměrně slušně pomoci v zorientování se. Pracujete-li tedy dlouhodobě a hledáte vhodného kandidáta na pohodlné sezení, určitě vsaďte na ergonomickou kancelářskou židli. Uvidíte, že tato investice bude jen přínosem.
💡 Při výběru kancelářského křesla se můžete inspirovat těmito produkty:
Článek je zařazený do kategorie: Nábytek, Praktické rady a triky
Mohlo by vás zajímat
- Regál do kuchyně: Praktický a estetický doplněk pro každý interiér
- Zdravé sezení a ergonomické židle: Nezbytný aspekt moderního bydlení
- Šatní skříně - s posuvnými dveřmi, rohové nebo klasické? Které si vyberete vy?
- Barové židle - vyberáme kovové i dřevěné barové židle do kuchyně nebo jídelny
- Jídelní židle a židle do kuchyně - dřevěné, kovové či z ekokůže? Poradíme vám s výběrem!
- Spálňové sestavy - jednoduché a úsporné řešení při zařizování ložnice
- Jídelní stůl - kulatý, rozkládací, moderní či z masivu? Pomůžeme vám s výběrem!
- Paraván – nechte se inspirovat a předělte prostor ve vaší ložnici, koupelně nebo jiné místnosti!
- Futon - co je to, jaká je jeho cena a aké mají lidé s futonem zkušenosti?
- Cítíte v noci bolest zad? Jakou matraci zvolit na bolavý chrbát?