Keramická pracovní deska a netradiční nerezová kuchyňská deska – jaké jsou jejich vlastnosti a proč si je vybrat?

Laura Haršániová Téma
17. listopadu 2022 0

Název keramické kuchyňské pracovní desky vás možná odradí, slovo „keramika“ v nás totiž běžně evokuje křehkost a nutnost opatrného zacházení, chceme-li předejít jejímu poškození. U keramických pracovních desek však platí pravý opak – jedná se o materiál odolný a trvanlivý. Co se týká nerezových ploch, jen málokdo si je dokáže představit ve své kuchyni doma. Tento materiál je však také velmi odolný a trvanlivý a ve vhodné kombinaci (např. se dřevem) nemusí v interiéru působit chladně a sterilně.

Pokud se tedy chcete dozvědět užitečné informace o keramických a nerezových kuchyňských pracovních deskách, o jejich kvalitách i minusech, rozhodně čtěte dále. V článku také naleznete postřehy Ing. arch. Rudolfa Lesňáka z ateliéru Rules k oběma materiáli.

💡 Hledáte pracovní desku do vaší kuchyně? Nechte se inspirovat:

 

Materiály používané pro výrobu kuchyňských pracovních desek

Nejběžněji používaným materiálem pro výrobu kuchyňských pracovních desek je laminovaná dřevotříska. Láká nízkými cenami, které také odpovídají nižší odolnosti tohoto materiálu. Z přírodních materiálů se používá masivní dřevo, které vaši kuchyni zútulní nebo různé přírodní kameny, které jí dodají nádech luxusu. Věděli jste, že k výrobě kuchyňských pracovních desek se nepoužívají už jen přírodní kameny? Stále oblíbenějšími se stávají umělý kámen a technický kámen.

V tomto článku se zaměříme na keramické a nerezové kuchyňské pracovní desky, které jsou zatím stále mnohými považovány za atypické pro použití v domácnostech, ale jejich kvality a zajímavý vzhled mluví samy za sebe.

 

Keramická pracovní deska

Pokud jste o keramické pracovní desce ještě neslyšeli, pozorně čtěte dál. Slovo „keramická“ ve vás možná vyvolává obavu z křehkosti tohoto materiálu, ale ve skutečnosti se jedná o materiál odolný a praktický.

keramická kuchyňská pracovní deska

Keramické kuchyňské pracovní desky jsou vysoce odolné a stylové zároveň

 

➡️ Materiál

Keramické desky našly díky své odolnosti uplatnění v podobě velkoformátových obkladů stěn a fasád či jako dlažby v luxusních interiérech. Díky svým vlastnostem nacházejí stále častější uplatnění v interiérech a v kuchyních – jako pracovní deska.

Keramické pracovní desky jsou vyrobeny z čistě přírodních složek, kterými jsou pryskyřice a mleté hliněné materiály – většinou křemen a porcelánová hlína. Tato porcelánová keramika se vyrábí procesem, kterým vznikají kameny i v přírodě – působením tlaku a teploty. Složky se lisují pod obrovským tlakem a vypalují při velmi vysokých teplotách až do 1 200 °C. Právě díky tomuto výrobnímu procesu je tento keramický materiál velmi odolný vůči vysokým teplotám či mechanickému poškození. Zároveň se při vypalování materiálu uzavřou jeho povrchové póry, takže se stává nesavým.

 

➡️ Vzhled

Keramické desky se vyrábějí v mnoha barevných odstínech, mezi kterými naleznete jednobarevná vypracování i povrchy s různými barevnými vzory. Mezi keramickými kuchyňskými deskami naleznete například také vzory napodobující přírodní kámen, vzhled betonu či korodovaného železa.

Co se týče povrchové úpravy materiálu, naleznete také keramické desky s lesklým povrchem, nečekejte však vysoký lesk. Nejčastěji se setkáte s keramickými deskami s matným, případně polomatným povrchem. Velmi zajímavou je drsná povrchová úprava s 3D strukturou, která je viditelná a citelná na dotek.

Materiál také umožňuje výrobu extrémně tenkých desek, které se svými štíhlými liniemi hodí do moderních designových kuchyní.

 

➡️ Plusy

Keramické desky jsou čím dál tím oblíbenější právě díky dlouhému seznamu plusů a skvělých vlastností, které nabízejí. Jejich první výhodou je skutečně vysoká odolnost vůči všem vlivům, které s sebou přináší prostředí kuchyně. Je tomu tak právě kvůli tomu, že během výrobního procesu, který jsme zmiňovali výše, je materiál vystaven velmi vysokému tlaku a teplotě. Stává se tak odolným vůči poškrábání a poškození, rovněž vůči vlhkosti a vysokým teplotám. Abyste měli jasnou představu, keramické kuchyňské pracovní desky snesou teploty tak vysoké, že na nich můžete klidně a bez starostí i flambovat. Jelikož tento typ desek nemá póry, je nenasákavý a zároveň se velmi snadno čistí a udržuje.

Výhodami z designového hlediska je velké množství barev, vzorů a povrchových úprav, ve kterých se keramické pracovní desky vyrábějí. Plusem je také stálost barev tohoto materiálu, které se nemění ani pod vlivem UV záření.

V neposlední řadě je výhodou keramických kuchyňských pracovních desek i to, že jsou vyrobeny z čistě přírodních složek, takže můžete přímo na jejich povrchu bez obav připravovat pokrmy či válet těsto.

 

➡️ Minusy

Keramické pracovní desky jsou sice vysoce odolné vůči poškrábání ostrými předměty a noži, avšak údajně je třeba se vyvarovat použití keramických nožů. Při styku ostří keramického nože a keramické pracovní plochy v kuchyni by došlo ke vzájemnému poškození materiálu v podobě zničeného nože a poškrábané pracovní desky.

Jiné nevýhody keramických kuchyňských pracovních desek byste hledali jen stěží. Někoho může odradit jejich vyšší cena, která se přibližuje k cenám přírodního kamene, avšak investice do keramiky se určitě vyplatí. Cena tohoto materiálu odpovídá jeho trvanlivosti, odolnosti, hygieničnosti a stylovému vzhledu.

 

➡️ Údržba pracovní desky

Údržba a čištění keramické pracovní desky je opravdu jednoduchá. Materiál nemá póry, takže do něj nevsákne tekutina, ani se na něm nezachytávají nečistoty a nemnoží bakterie. Nečistoty lze z povrchu jednoduše otřít a keramická deska snáší dobře i klasické čistící prostředky na chemické bázi.

 

➡️ Výhody a nevýhody keramických pracovních desek

Výhody

  • materiál čistě z přírodních složek
  • materiál umožňuje výrobu extrémně tenkých stylových desek
  • neporézní materiál, který je nenasákavý a vysoce hygienický
  • povrch vysoce odolný vůči poškrábání a mechanickému poškození
  • odolnost vůči vysokým teplotám – na povrchu lze i flambovat
  • snadno se čistí, nevyžaduje speciální údržbu
  • nabízí širokou škálu barev, vzorů a povrchových úprav

Nevýhody

  • ke krájení na povrchu nelze používat keramický nůž – hrozí poškození prkénka i nože
  • vyšší cena
💡 TIP!

logo architekti RulesIng. arch. Rudolf Lesňák z Architekti Rules o keramických pracovních deskách:

„Keramická deska je asi nejlepší materiál, protože je nenasákavý a u určitých modelů je možné na ní i krájet atp. Zároveň, na rozdíl od kamenů, můžeme keramickou desku realizovat v pár milimetrových tloušťkách, takže se dá použít na pracovní desku a rovněž na dvířka skříněk.“

 

Nerezová pracovní deska

Nerezovou pracovní plochu si většina z nás dokáže představit jen v kuchyních restaurací či škol. Tento materiál má ovšem mnohé výhody a při vhodném doladění ke zbytku kuchyňského nábytku může vypadat stylově.

nerezová kuchyňská pracovní deska

Nerezové pracovní plochy vidíte v domácím prostředí zřídka

 

➡️ Materiál

Nerezová ocel (jiné názvy antikorozní ocel, korozivzdorná ocel, ušlechtilá nerezavějící ocel; spíše neformální inox [z fr.], nerez, nerezová ocel, starší anticorro [poslední tři podle obch. značky „Anticorro“]; nesprávné nerez, nerezová ocel [dle hist. obchodní značky „Nerez”], nesprávně ušlechtilá ocel) je ocel vysoce legovaná chromem, niklem, manganem a případnými dalšími přísadami. (zdroj)

Jedná se o materiál vzpurný rzi, s neporézním a nesavým povrchem, takže je vysoce hygienický. Má vysokou odolnost vůči mechanickému poškození, vysokým teplotám a má dlouhou životnost.

 

➡️ Vzhled

Nerezavějící ocel svojí barvou a leskem působí v interiérech opravdu chladně. Barvu či povrchovou úpravu si nevyberete – tento materiál buď přijmete takový, jaký je, nebo se rozhodnete pro jiný. Při použití nerezavějící oceli v interiéru si dávejte pozor na správně zvolenou kombinaci s materiálem a odstínem kuchyňského nábytku, aby prostor nepůsobil neosobně a sterilně.

 

➡️ Plusy

Výhody tohoto materiálu spočívají v jeho vysoké odolnosti vůči mechanickému poškození a jeho trvanlivosti. Povrch nerezavějící oceli je navíc naprosto neporézní, takže je odolný vůči vodě a nezachytávají se na něm nečistoty, které by byly živnou půdou pro množení bakterií. Rovněž odolává vysokým teplotám a je nenáročná na údržbu. Desku lze navíc spojit s nerezovým dřezem bez viditelných mezer tak, že působí jako jeden celek.

 

➡️ Minusy

Pokud chcete, aby vaše kuchyně vypadala reprezentativně, k vyleštění nerezové pracovní desky budete potřebovat speciální čistící prostředek. Další nevýhodou je, že tento materiál nenabízí možnost výběru barvy či povrchové úpravy.

 

➡️ Údržba pracovní desky

Údržba tohoto materiálu je ve své podstatě nenáročná, jelikož se jedná o materiál odolný a neporézní. Jediným mínusem je vysoká viditelnost fleků a zaschlých skvrn či zbytků po tekutinách na povrchu. Z tohoto důvodu je nutno nerezovou desku pravidelně utírat a leštit speciálním čistícím prostředkem.

 

➡️ Výhody a nevýhody nerezových pracovních desek

Výhody

  • vysoká odolnost vůči mechanickému poškození
  • neporézní vysoce hygienický a nesavý povrch
  • odolnost vůči vysokým teplotám
  • desku lze spojit s nerezovým dřezem bez viditelných spojů
  • nepodléhá korozi

Nevýhody

  • pro zachování vizuální čistoty povrchu je třeba používat speciální prostředek na leštění
  • v domácnostech působí chladně a sterilně
  • materiál nenabízí možnost výběru barvy, vzoru či povrchové úpravy
💡 TIP!

logo architekti RulesIng. arch. Rudolf Lesňák z Architekti Rules o nerezových kuchyňských pracovních deskách:

„Stejně jako dřevo nebo kámen, je třeba počítat s patinou, která může trvat i pár let. Nerezová pracovní deska získá svůj finální vzhled až poté.“

 

Zajímavé a inspirativní články o zařizování kuchyně z našeho webu

💡 TIP! Pokud zařizujete nebo renovujete kuchyni, sejít se vám mohou i online plánovače kuchyní. Porovnání těchto 3D vizualizačních nástrojů naleznete v našem článku.

 

💡 Hledáte pracovní desku do vaší kuchyně? Nechte se inspirovat:

 

Zdroje informací a zajímavé články:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (13 votes)
Autor článku
Laura Haršániová

Naše domácnost je zároveň i naším domovem – místem, kam se vracíme a chceme se tam cítit pohodlně a bezpečně. Věřím, že psaním článků o domácnosti přispívám k tomu, abychom si svůj domov zvelebovali, cítili se v něm dobře, a zároveň si život zpříjemňovali a zvyšovali jeho kvalitu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *