Technický či umělý kámen se v poslední době stále častěji používají k výrobě kuchyňských pracovních desek. Jedná se o dva druhy „kamene“, který se vyrábí spojováním nadrcených hornin speciálními pryskyřicemi. Názvy těchto materiálů jsou sice podobné, jejich vlastnosti se však v určitých aspektech liší. Víte jaký je mezi nimi rozdíl?
V našem článku naleznete všechny potřebné informace o kuchyňské pracovní desce z technického i umělého kamene. Vyjmenujeme si výhody a nevýhody těchto materiálů, jejich vzhled, odolnost nebo údržbu. V článku také naleznete postřehy Ing. arch. Rudolfa Lesňáka z ateliéru Rules k jednotlivým materiálům.
Kuchyňská deska z umělého kameny - navigace v článku
💡 Hledáte pracovní desku do vaší kuchyně? Nechte se inspirovat:
Materiály používané pro výrobu kuchyňských pracovních desek
Nejběžněji používaným materiálem pro výrobu kuchyňských pracovních desek je laminovaná dřevotříska. Láká nízkými cenami, které také odpovídají nižší odolnosti tohoto materiálu. Z přírodních materiálů se používá masivní dřevo nebo různé přírodní kameny od žuly přes křemen až po mramor. Netradičními v domácnostech jsou nerezové kuchyňské desky, které však poskytují mnoho výhod a při správné kombinaci mohou působit stylově. Na oblíbenosti v posledních letech nabírají keramické pracovní desky, které jsou vysoce odolné a designové prvky kuchyní. Oblíbenými se také staly umělý kámen a technický kámen, o kterých se dozvíte více právě v tomto článku
- Kuchyňská pracovní deska z masivu či kamene – jaké jsou výhody a nevýhody přírodních materiálů? + tipy architekta
- Keramická pracovní deska a netradiční nerezová kuchyňská deska – jaké jsou jejich vlastnosti a proč si je vybrat?
- Kuchyňská pracovní deska z technického nebo umělého kamene – jaký je mezi nimi rozdíl, a kterou zvolit?
⭐ Pracovní deska z technického kamene
Technický kámen je materiálem, který v sobě snoubí příjemný vzhled a vysokou odolnost, což z něj činí skvělé řešení pro kuchyňské pracovní desky. Proč je tak oblíbený?
➡️ Materiál a jeho vlastnosti
Technický kámen je materiál vyráběný z drceného kamene, který se spolu „slepí“ speciálními pryskyřicemi. Většina pracovních desek z technického kamene obsahuje jako základ křemen, který je extrémně tvrdý a odolný, a případně jiné horniny jako například. drcený granit či jiné. Obsah přírodních složek, tedy drcených hornin, se v technickém kameni pohybuje kolem 90% v závislosti na výrobci (na trhu najdete i pracovní desky s 95% obsahem křemene).
Materiál je vysoce odolný a nemá póry.
➡️ Vzhled
Technický kámen má oproti přírodnímu kameni tu výhodu, že při jeho výrobě jsou otevřeny dveře možnostem širokého spektra barevnosti. V nabídce pracovních desek z technického kamene tedy naleznete mnoho odstínů, které vám umožní dokonale sladit desku se zbytkem kuchyně. Co se týče úpravy povrchu technického kamene, i zde tento materiál nabízí široké spektrum možností – naleznete jej v leštěné povrchové úpravě, v pololesklé, matné, polomatné nebo s hrubší/drsnější strukturou.
➡️ Plusy
První výhodou tohoto materiálu je, že na rozdíl od přírodního kamene, nedisponuje vnitřním pnutím, proto v něm nevznikají mikro trhliny. Technický kámen je odolný vůči vysokým teplotám a mechanickému poškození. Rovněž se jedná o materiál, který není pórovitý, takže jeho údržba je jednoduchá, nezachytávají se na něm nečistoty a nemnoží se na něm bakterie. Je nenasákavý a můžete si vybrat z velkého množství barev a povrchových úprav tohoto materiálu.
➡️ Minusy
Technický kámen je náchylnější k poškrábání ostrými předměty, proto se nedoporučuje krájet přímo na pracovní desce. Materiál sice nožem nepoškodíte tak, že by to mělo vliv na jeho kvalitu a vlastnosti, ale škrábance na povrchu budou viditelné. Jiné nevýhody byste při technickém kameni hledali jen stěží.
➡️ Údržba pracovní desky
Jedná se o materiál jednoduchý na údržbu, jelikož jeho povrch není pórovitý, což znamená, že se na jeho povrchu nezachytávají nečistoty a nemnoží bakterie. Technický kámen je také odolný vůči různým chemickým čistícím přípravkům, takže k jeho čištění nemusíte používat pouze vodu, případně se nemusíte bát poškození či fleků na jeho povrchu, dostane-li se na něj čistící prostředek při odmašťování sporáku či čištění dřezu.
➡️ Výhody a nevýhody technického kamene
Výhody
- široká škála dostupných barev a povrchových úprav materiálu
- vysoká odolnost vůči tlaku a mechanickému poškození
- nepórovitý materiál – nenasákavý, nezachytávají se na něm nečistoty a nemnoží bakterie
- nevyžaduje speciální údržbu a ošetřování
- trvanlivý materiál
- pod vlivem chemických čisticích prostředků se nezničí ani nezmění barvu
Nevýhody
- nože a ostré předměty mohou na povrchu zanechat škrábance
- vyšší cena
Ing. arch. Rudolf Lesňák z Architekti Rules o pracovních deskách z technického kamene:
„Jedná se o odolný materiál, který zpravidla, na rozdíl od přírodních, netrpí nasákavostí, a proto by na něm neměly zůstávat fleky. Je křehký, což se může projevit na hranách, na kterých budou časem vyštrbení, které jsou patrné hlavně u tmavých materiálů.“
⭐ Pracovní deska z umělého kamene
Chtěli byste mít v kuchyni pracovní plochu bez viditelných spojů jednotlivých desek? V tom případě je umělý kámen tím vhodným materiálem pro vaši pracovní desku.
➡️ Materiál a jeho vlastnosti
Při výběru materiálu dávejte pozor, abyste si nepopletli technický kámen s umělým kamenem. Oba zmiňované materiály se vyrábějí z kamenné drtě nebo písku a z umělých pryskyřic, které plní roli pojiva. Zatímco u technického kamenu je až kolem 90% objemu pracovní desky právě přírodní hornina, umělý kámen obsahuje ve srovnání s ním několikanásobně vyšší podíl pryskyřice. Materiál je tím pádem sice „méně přírodní“, ale vyšší obsah pryskyřice umožňuje výrobcům vytvářet z umělého kamene různé tvary či spojovat desky bez viditelných spojů.
Tento materiál má vysokou odolnost a není pórovitý.
➡️ Vzhled
Umělý kámen, stejně jako kámen technický, nabízí množství různých odstínů, ve kterých se vyrábí. Kromě široké škály barevnosti existují další vizuální aspekty umělého kamene, kvůli nimž se vyplatí tento materiál zvolit do vaší kuchyně. Asi největším lákadlem tohoto materiálu je možnost docílit vzhledu jednolité pracovní plochy bez spojů.
Kuchyňská pracovní deska z umělého kamene také nabízí možnost oku lahodícího integrovaného kuchyňského dřezu.
Integrovaný kuchyňský dřez
Pod tímto názvem se ukrývá kuchyňský dřez integrovaný přímo v pracovní desce. Na výrobu dřezu i kuchyňské desky je použit tentýž materiál a ve většině případů lidé volí i stejný vzor a barvu materiálu, dřez a pracovní deska tedy spolu splývají. K výrobě dřezů integrovaných v kuchyňské pracovní desce se používá právě umělý kámen, jelikož je snadno tvarovatelný a umožňuje spojování jednotlivých desek navzájem a desek spolu s dřezem bez viditelných mezer na spojích. S použitím technického kamene je tedy možné dosáhnout monolitního celku kuchyňského dřezu s pracovní deskou.
POZOR! Při koupi integrovaného dřezu z umělého kamene si zjistěte, zda jste si vybrali termoplast nebo termoset. Dřezy vyráběné z termoplastu jsou spojovány a časem se pod vlivem střídání teplé a studené vody začnou ve spojích otevírat. Naopak, dřezy s označením termoset se vyrábějí odléváním v jednom celku, takže nemají žádné spoje, které by se mohly od sebe oddálit a ve vytvořených mezerách by se držela vlhkost, nečistoty a bakterie.
➡️ Plusy
Výhodou pracovních desek z umělého kamene je to, že výrobce vám na míru dokáže vyrobit jakkoli komplikovaný tvar desky tak, že vaše kuchyňská pracovní plocha bude bez spár a viditelných spojů. Umělý kámen se také snadno udržuje, jeho povrch je v podstatě antibakteriální a je odolný vůči vodě i mechanickému poškození. Dobře snáší teplo i různé chemické látky či běžně používané kyseliny.
Ve srovnání s ostatními pracovními deskami má obrovskou přednost – pokud se pracovní plocha z umělého kamene poškodí, lze ji opravit tak, že zásah nebude pouhým okem ani pozorovatelný. Ostatní materiály, ze kterých se vyrábějí pracovní desky, při poškození vyžadují výměnu celé desky (nebo celé části desky). Výjimkou je dřevo, avšak oprava povrchu dřevěné pracovní desky bude viditelná, dokud umělý kámen o zásahu neprozradí nic.
➡️ Minusy
Snad jedinou nevýhodou kuchyňských pracovních desek z umělého kamene je jejich nižší odolnost vůči teplu. Zároveň jsou však tyto desky většinou (v závislosti na výrobci a konkrétním produktu) dostatečně odolné na to, aby snesly horký hrnec.
➡️ Údržba pracovní desky
Umělý kámen prakticky nemá póry, takže na jeho povrchu se nezachytávají nečistoty, které by byly živnou půdou pro množení bakterií. Zároveň je tento materiál odolný vůči čisticím prostředkům na chemické bázi a různým kyselinám, takže jej můžete bez obav čistit běžně dostupnými prostředky.
Umělý kámen nevyžaduje speciální údržbu.
➡️ Výhody a nevýhody umělého kamene
Výhody
- dokonale imituje přírodní kámen
- velké množství dostupných možností při výběru barev a povrchové úpravy
- nemá póry – nedrží se na něm nečistoty ani bakterie
- snadná údržba a čištění; povrch nevyžaduje speciální ošetřování
- odolný vůči vlhkosti i mechanickému poškození
- poškrábaný povrch lze opravit bez výrazně viditelných stop po zásahu
- jednotlivé desky pracovní plochy lze spojovat bez viditelných mezer na spojích
- možnost integrovaného dřezu vsazeného přímo do pracovní desky (jednolitý vzhled bez viditelných spojů)
Nevýhody
- pouze částečná odolnost vůči vysokým teplotám
Ing. arch. Rudolf Lesňák z Architekti Rules o pracovních deskách z umělého kamene:
„Odolný materiál, který lze libovolně tvarovat, navíc má neviditelné spoje. Na rozdíl od kamene je měkký, proto se dá lehce poškrábat, ale stejně snadno se dá i vyleštit a opravit. Jeho hrany nejsou křehké jako na kameni. Často se dodává ve spojení s dřezem ze stejného materiálu, ale tyto dřezy nedoporučuji používat tam, kde se skutečně vaří, neboť při styku s vařící vodou mohou praskat a deformovat se.“
Zajímavé a inspirativní články o zařizování kuchyně z našeho webu
💡 Bodová světla na kuchyňskou linku – co je třeba zvážit ještě předtím, než se pro ně rozhodnete
💡 Průvodce výběrem: Lustry do kuchyně – jak najít ten pravý
💡 Jak si správně vybrat bodová světla do kuchyně
💡 Světla do kuchyně – tipy a doporučení jak naplánovat design kuchyňského osvětlení
💡 Hledáte pracovní desku do vaší kuchyně? Nechte se inspirovat:
Zdroje informací a zajímavé články:
- http://www.pracovna-deska.sk/
- http://www.rules.sk/blog/aku-pracovnu-desku-do-kuchyne
- https://polyston.cz/cz/informace/jako-si-vybrat-pracovnu-desku
- https://drezydokuchyne.sk/blog/pracovna-deska-z-umeleho-alebo-prirodneho-kamena/
Článek je zařazený do kategorie: Kuchyňské pracovní desky
Mohlo by vás zajímat
- Kuchyňská pracovní deska z masivu či kamene - jaké jsou výhody a nevýhody přírodních materiálů? + tipy architekta
- Keramická pracovní deska a netradiční nerezová kuchyňská deska – jaké jsou jejich vlastnosti a proč si je vybrat?
- Průvodce výběrem kuchyňské pracovní desky - jaké parametry a materiály zvážit?
- Regál do kuchyně: Praktický a estetický doplněk pro každý interiér
- Barové židle - vyberáme kovové i dřevěné barové židle do kuchyně nebo jídelny
- Jídelní židle a židle do kuchyně - dřevěné, kovové či z ekokůže? Poradíme vám s výběrem!
- Jídelní stůl - kulatý, rozkládací, moderní či z masivu? Pomůžeme vám s výběrem!
- Bílá kuchynská linka - lesklá, rustikální nebo vysoký lesk? Jaké designy na trhu naleznete a podle čeho si vybrat?
- Kuchyňské linky na míru - jak si vybrat a proč zvolit kuchyňskou linku na míru? + rozhovor s výrobcem kuchyní
- Levné kuchyňské linky - jak zařídit kuchyni levně, stylově a funkčně?