Pokud se chystáte zařizovat nebo renovovat vaši kuchyni, výběru kuchyňské pracovní desky se vyplatí věnovat dostatek času a pozornosti. Pracovní plocha na povrchu kuchyňské linky je většinou intenzivně používána a zatěžována. Musí odolávat vlivům, jako jsou teplo, vlhkost či mechanická poškození. Různé materiály kuchyňské pracovní desky mají různou odolnost, vzhled i strukturu.
V našem článku se dozvíte, podle jakých kritérií vybrat materiál pro výrobu kuchyňské pracovní desky a představíme vám jednotlivé materiály, které v současnosti naleznete na trhu. Ke každému materiálu vám poskytneme potřebné informace, seznámíme vás s jeho výhodami a nevýhodami při použití v kuchyni.
Kuchyňská pracovní deska - navigace v článku
💡 Hledáte pracovní desku do vaší kuchyně? Nechte se inspirovat:
Podle jakých parametrů vybírat kuchyňskou desku?
Pokud vás čeká výběr pracovní desky do kuchyně, je důležité si ozřejmit některé důležité parametry, které při rozhodování určitě zaváží. U kuchyňské pracovní desky se totiž nejedná jen o design, ale jde také o funkčnost, trvanlivost a odolnost vůči různým vlivům.
➡️ Odolnost vůči poškrábání a mechanickému poškození
Ve většině domácností je kuchyňská pracovní deska skutečně zatěžovanou plochou, na kterou předměty ukládáte, mlátíte je po ní, sem tam vám na desku něco spadne, nezřídka se jedná o těžký nebo ostrý předmět. Z tohoto důvodu je velkým plusem, pokud je materiál pracovní desky co nejodolnější vůči mechanickému poškození. Pracovní desky odolné vůči poškrábání ostrými předměty umožňují krájet přímo na ploše pracovní desky, aniž byste ji doškrábali, tedy znehodnotili její vzhled.
Mechanicky odolné jsou hlavně umělý kámen, technický kámen a keramická pracovní deska. Co se týká odolnosti vůči poškrábání ostrými předměty, umělý kámen, většina přírodních kamenů a keramika jsou vůči poškrábání vysoce odolné, u keramických desek si však dávejte pozor na poškrábání keramickými noži.
➡️ Odolnost vůči vlhkosti a vodě
Je důležité mít na zřeteli, že kuchyňská pracovní deska je často vystavována vlhkosti a dochází do přímého styku s vodou či jinými tekutinami. Nesákavé povrchy mají tedy jednoznačně navrch oproti povrchům náchylným na vlhkost. Pokud totiž povrch není voděodolný, postupem času se může dostat vlhkost do jádra kuchyňské pracovní desky a začít ji znehodnocovat. Náchylné na vlhkost jsou hlavně spoje jednotlivých desek pracovní plochy nebo spoje kolem dřezu.
Nejvýraznější voděodolné vlastnosti má umělý kámen, keramická pracovní deska a samozřejmě také v domácnostech méně používané nerezové pracovní plochy.
➡️ Odolnost vůči vysokým teplotám
Různé materiály použité k výrobě kuchyňských pracovních desek mají odlišné teplovzdorné vlastnosti. Jelikož je velmi pohodlné v kuchyni horký hrnec či plech vytažený z trouby okamžitě položit kdekoli na pracovní plochu, aniž byste museli hledat nějakou podložku, desky odolné vysokým teplotám jsou velkým plusem. Odolnější materiály se pod vlivem vysokých teplot nepoškodí a ani se neznehodnotí jejich vzhled (např. změnou barvy).
Nejméně odolným z běžných povrchů je laminát, snáší teploty asi do 180 °C, nejodolnější jsou zase keramické pracovní desky, na jejichž povrchu můžete klidně i flambovat beze strachu, že je poškodíte.
➡️ Pórovitost povrchu
Čím méně pórovitý je povrch vaší pracovní desky, tím je pracovní plocha ve vaší kuchyni hygieničtější. Neporézní povrch je zárukou toho, že pracovní deska je nenasákavá (nedostane se do ní vlhkost) a nedostanou se do ní ani žádné nečistoty. Veškeré znečištění z jejího povrchu jednoduše setřete a na jejím povrchu se nebudou množit bakterie.
Nerezové a keramické pracovní desky, stejně jako ty z umělého či technického kamene jsou v tomto směru ideální volbou.
➡️ Odolnost vůči chemickému poškození
Kuchyňská pracovní deska odolná vůči různým chemikáliím a kyselinám je velkou výhodou, jelikož na povrchu méně odolných materiálů může zanechat viditelné stopy i kyselina obsažená v citrónové šťávě či ve víně. Rovněž se na povrch pracovní plochy v kuchyni může nedopatřením dostat například chemický čistící prostředek na odmašťování sporáků a trubek, který může způsobit poškození či změnu vzhledu povrchu. Určitě je důležité zajímat se o to, nakolik je vámi zvolená pracovní deska odolná vůči chemickému poškození, jelikož na tomto faktu závisí i její každodenní čištění. Některé materiály budete moci čistit pouze hadříkem navlhčeným vodou, na jiné můžete bez starostí použít jakékoli komerční čistící prostředky.
Nejodolnější vůči chemickému poškození je z běžně používaných materiálů keramická pracovní deska.
➡️ Opravitelnost poškozeného povrchu
Většinu pracovních ploch poškrábání nožem či jiným ostrým předmětem znehodnotí pouze vizuálně, ale nedojde k poškození, které by mechanicky narušilo strukturu. Při poškození pracovních desek (např. pádem těžkého předmětu či nožíku na povrch) se mohou stát poškozená místa náchylná na vlhkost či teplotu, z místa poškození se mohou začít šířit praskliny atp. Většinu pracovních desek je třeba při výraznějším poškození vyměnit. Ano, čtete správně, vyměnit celou pracovní desku – proces nepříjemný a hlavně nákladný.
Kuchyňské pracovní desky, jejichž povrch lze opravit, jsou dřevo a umělý kámen. Na dřevě bude stopa po opravě přebroušením viditelná, umělý kámen lze opravit bez viditelné stopy po zásahu.
➡️ Péče o pracovní desku
Při výběru materiálu vaší kuchyňské pracovní desky se také zaměřte na to, jak náročná je údržba, čištění a péče o tento materiál. Nejvíce pozornosti vyžadují přírodní materiály – dřevo či přírodní kameny.
Obzvlášť náročné na údržbu je dřevo, které například vyžaduje párkrát ročně impregnaci, aby bylo odolné vůči vlhkosti a poškození. Stejně tak jej nemůžete čistit chemickými čistícími prostředky a pozor si při něm musíte dávat i na vodu, teplo nebo poškrábání nožem.
➡️ Cena
Rozhodujícím faktorem při výběru kuchyňské pracovní desky je pro mnohé cena, i když v tomto případě se vám finančně nákladná investice vyplatí. Pracovní plocha v kuchyni je neustále zatěžována a vystavována mnoha vlivům, proto pokud chcete, aby deska vydržela desetiletí bez poškození a kvalitně vám sloužila, vyplatí se investovat do dražších materiálů.
Bezpochyby nejlevnějším materiálem je laminát a pracovní deska vyrobená z něj. Mezi nejdražší patří pracovní desky z přírodního kamene či keramické pracovní desky.
➡️ UV stabilnost
Pro mnohé je důležitá i stabilnost barev pracovní desky pod vlivem UV záření, jelikož některé materiály časem změní svůj vzhled a nejsou už úplně tím, co jste si vybrali v showroomu.
Vysokou UV stabilnost má například žula nebo také keramická pracovní deska. Naopak dřevo je materiálem, u kterého je třeba počítat s tím, že časem změní svůj vzhled i barvu.
➡️ Přírodní/umělý materiál
Tento faktor je důležitý hlavně pro lidi, kteří vyhledávají do své domácnosti řešení z přírodních materiálů. U kuchyňské pracovní desky jsou přírodní materiály plusem kvůli tomu, že do kontaktu s nimi docházejí dennodenně potraviny, které konzumujete. Čistě přírodními materiály používanými k výrobě kuchyňských pracovních desek jsou například dřevo, přírodní kámen (žula, mramor, křemen, travertin) nebo speciální keramická deska.
➡️ Vzhled
Barva, struktura, vzor nebo povrchová úprava samozřejmě také zaváží při výběru kuchyňské pracovní desky. V tomto směru neexistuje univerzální doporučení, který materiál předchází jiné, protože zde platí – kolik lidí, tolik chutí. Co se designu pracovní desky týče, je důležité vhodně sladit materiál, jeho barvu a povrchovou úpravu se skříňkami kuchyňské linky a jejich materiálem a barvou.
Typy kuchyňských pracovních desek
Podívejme se na materiály kuchyňských pracovních desek – od nejlevnějšího a nejméně odolného laminátu až po nejdražší a trvanlivé materiály jako kámen či keramika:
⭐ Pracovní deska z laminované dřevotřísky
Nejběžněji vyráběné a používané kuchyňské pracovní desky jsou právě z „laminátu“. Tento materiál je oblíbený hlavně díky cenové dostupnosti a téměř neomezenému množství barev a designů, ve kterých se vyrábí. Jedná se však o nejméně odolný z materiálů používaných pro výrobu kuchyňských pracovních desek. Je náchylnější k mechanickému poškození, poškození vlhkostí (hlavně na spojích v okolí dřezu) a hůře snáší vysoké teploty (většinou pouze do 180 °C).
💡 Široký výběr laminátových pracovních desek naleznete zde:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
⭐ Pracovní deska z masivního dřeva
Atmosféře dřeva se žádný jiný materiál nedokáže přiblížit, ani ji nahradit. Přírodní materiály v kuchyních však se sebou přinášejí i určité nevýhody – vyžadují péči a impregnaci. Pokud dřevo pravidelně neimpregnujete, může do sebe nabírat vlhkost a měnit svůj tvar či objem. Horké hrnce či plechy položené přímo na dřevěnou kuchyňskou pracovní desku mohou způsobit změny v barevnosti dřeva, obecně je však třeba počítat s tím, že dřevo v kuchyni časem nabere specifickou patinu a částečně změní svůj vzhled a barvu.
💡 Více info o kuchyňských pracovních deskách z masivu naleznete ➡️ ZDE.
⭐ Pracovní deska z přírodního kamene
Nadčasové pracovní desky z přírodního kamene dodají vaší kuchyni lesk, nádech luxusu a jedinečnosti. Přírodní kameny používané k výrobě kuchyňských pracovních desek jsou většinou žula, ale výjimkou nejsou ani desky z křemene či známějšího mramoru. Tyto materiály jsou trvanlivé a odolné vůči teplu, vlhkosti i mechanickému poškození. Třeba při nich však počítat s vyšší cenou.
💡 Více info o pracovních deskách z přírodního kamene naleznete ➡️ ZDE.
⭐ Pracovní deska z technického kamene
Technický kámen je materiál, který v sobě snoubí příjemný vzhled a vysokou odolnost, což z něj činí skvělé řešení pro kuchyňské pracovní desky. Materiál je to neporézní, nenasákavý a odolný vůči mechanickému poškození. Pozor však na nože a ostré předměty, desku z technického kamene sice nepoškodí, ale zanechají na povrchu škrábance, které jí na kráse jednoznačně nepřidají.
💡 Více info o pracovních deskách z technického kamene naleznete ➡️ ZDE.
⭐ Pracovní deska z umělého kamene
Chtěli byste mít v kuchyni pracovní plochu bez viditelných spojů jednotlivých desek? Umělý kámen je pak ideálním řešením pro vaši kuchyni, navíc nabízí široké spektrum barev a povrchových úprav, ze kterých si můžete vybrat. Tento materiál je neporézní, snadno se udržuje, je odolný vůči běžným vlivům kuchyňského prostředí a navíc nabízí možnost tvz. „integrovaného dřezu“, tedy kuchyňského dřezu zapuštěného rovnou v pracovní desce.
💡 Více info o pracovních deskách z umělého kamene naleznete ➡️ ZDE.
⭐ Keramická pracovní deska
Slovo „keramická“ ve vás možná vyvolává obavu z křehkosti tohoto materiálu, ale ve skutečnosti se jedná o materiál odolný a praktický. Keramické kuchyňské pracovní desky se vyrábějí z čistě přírodních složek při vysokých teplotách, lisováním pod obrovským tlakem – tyto procesy dávají vzniknout materiálu vysoce odolnému vůči vysokým teplotám, tlaku a mechanickému poškození a vlhkosti. Jejich povrch je neporézní a jejich vzhled je designovou lahůdkou.
💡 Více info o keramických pracovních deskách naleznete ➡️ ZDE.
⭐ Nerezová pracovní deska
Nerezovou pracovní plochu si většina z nás dokáže představit jen v kuchyních restaurací či škol. Tento materiál má ovšem mnohé výhody a při vhodném doladění ke zbytku kuchyňského nábytku může vypadat stylově. Nerezová ocel je materiálem neporézním a stejně jako keramické pracovní desky je odolná vůči vysokým teplotám, mechanickému poškození či vlhkosti. Nevýhodou tohoto materiálu však je, že k odstranění fleků z povrchu „nerezu“ potřebujete speciální leštidlo.
💡 Více info o nerezových pracovních deskách naleznete ➡️ ZDE.
Zajímavé a inspirativní články o zařizování kuchyně z našeho webu
💡 Bodová světla na kuchyňskou linku – co je třeba zvážit ještě předtím, než se pro ně rozhodnete
💡 Průvodce výběrem: Lustry do kuchyně – jak najít ten pravý
💡 Jak si správně vybrat bodová světla do kuchyně
💡 Světla do kuchyně – tipy a doporučení jak naplánovat design kuchyňského osvětlení
💡 Hledáte pracovní desku do vaší kuchyně? Nechte se inspirovat:
Zdroje informací a zajímavé články:
- https://carodreva.sk/péče/jako-se-starat-o-dřevěnu-pracovnu-plochu-v-kuchyni/
- http://www.pracovna-deska.sk/
- https://polyston.cz/cz/informace/jako-si-vybrat-pracovnu-desku
- https://drezydokuchyne.sk/blog/pracovna-deska-z-umeleho-alebo-prirodneho-kamena/
- https://kuchyně.moebelix.sk/design-kuchyně/pracovny-desky
- http://www.rules.sk/blog/aku-pracovnu-desku-do-kuchyne
Článek je zařazený do kategorie: Kuchyně a jídelna, Kuchyňské pracovní desky
Mohlo by vás zajímat
- Hygge - 10 tipů jak doma jednoduše dokážete vyčarovat pohodu rovnou jako z Dánska
- Regál do kuchyně: Praktický a estetický doplněk pro každý interiér
- Barové židle - vyberáme kovové i dřevěné barové židle do kuchyně nebo jídelny
- Jídelní židle a židle do kuchyně - dřevěné, kovové či z ekokůže? Poradíme vám s výběrem!
- Jídelní stůl - kulatý, rozkládací, moderní či z masivu? Pomůžeme vám s výběrem!
- Bílá kuchynská linka - lesklá, rustikální nebo vysoký lesk? Jaké designy na trhu naleznete a podle čeho si vybrat?
- Kuchyňská pracovní deska z masivu či kamene - jaké jsou výhody a nevýhody přírodních materiálů? + tipy architekta
- Kuchyňské linky na míru - jak si vybrat a proč zvolit kuchyňskou linku na míru? + rozhovor s výrobcem kuchyní
- Levné kuchyňské linky - jak zařídit kuchyni levně, stylově a funkčně?
- Kuchyňská pracovní deska z technického nebo umělého kamene – jaký je mezi nimi rozdíl, a kterou zvolit?