Konečně už nemusíte utíkat do domu, ale si klidně užíváte pohodové letní párty na zahradě bez přerušení – toaleta v zahradě je třešničkou na dortu zahradního komfortu. Latrína v zahradě je také snem každého vášnivého zahrádkáře. Zejména máte-li velkou zahradu nebo pozemek, víte, jak nepříjemný může být „nouzový stav“. Toaleta má ještě větší smysl, pokud svůj zahradní domek využíváte také jako obytný prostor nebo domek pro hosty.
Antická toaleta starověkého Říma – latrína
Již ve starém Římě před více než 2000 lety existovala řešení pro defekaci. Obvykle se chodilo na veřejnou toaletu, známější jako „latrína“ nebo jako v původní latině „latrina“. Takové toalety byly všude ve městě, zejména v centru a v lázních. Zdá se, že oddělené pánské a dámské toalety existovaly pouze v lázních, kde se návštěvníci koupali odděleně. Použití obvykle stálo malý poplatek, který byl však tak směšně nízký, že byl skutečně dostupný pro každého.
Normální latrína měla 10-20 míst – největší nabízeli prostor až pro 80 lidí. Pro Římany to nebylo nic neobvyklého. Dlouhý římský oděv chránil před nechtěnými pohledy. Také každý věděl, že na tomto místě jste se dívali jeden druhému jen do tváře. Uzavřelo se tam mnoho obchodů. Zatímco se zlepšil jeden nebo druhý obchodní vztah, velmi populární byly i sázky o zlato nebo žetony pro místní bordel. Pod převážně kamennými, místy i dřevěnými deskami sedadel běžel žlab, ve kterém většinou neustále stékající voda vše odplavovala. Další kanál s čerstvě tekoucí vodou byl před sedadly. Odtud se brala voda na očistu, nebo se použila houba připevněná k holi. Tyto houby byly k dispozici ve většině latrín – určitě bylo hygieničtější přinést si vlastní houbu, ale zřídka tomu tak bylo.
Většina římských latrín nebyla místy, kde byste se chtěli dlouho zdržovat. Ale nechyběly ani sociální zařízení pro vážené návštěvníky – zdobily je sochy, mozaiky a malby. Ani tyto „velkolepé latríny“ však nelze označit za skutečně „tichá místa“, protože i zde byly na denním pořádku živé rozhovory a diskuse. Ano, v současnosti jsou pro nás tehdejší zvyklosti nepředstavitelné.

První latríny byly místem společenských setkání, obchodování i hazardu
Typy latrín
Běžné jsou dva typy latrín – latrína se žumpou, nebo konstrukce, ve které je místo jámy použita nádoba na biologický odpad. Oba typy toalet jsou velmi praktické, ale druhý typ je třeba čistit mnohem častěji. Latrínu se žumpou stojí za to zvážit, máte-li velkou rodinu, která tráví celé léto na zahradě. Latrína s nádobou pro bioodpad je vhodná pro ty, kteří pod širým nebem netráví tolik dní v roce. Speciální koš pro sběr bioodpadu je v tomto případě třeba vyprázdnit maximálně jednou za měsíc.
Nejběžnější jsou dřevěné latríny, ale v hobby centrech jako jsou OBI, Merkury Market, Baumax… jsou k dispozici i plastové, nebo kovové modely. Pokud se navíc musíte držet i stanoveného rozpočtu, ve formě přenosné chemické toalety si už umíte pořídit zahradní WC do 3 100 Kč.
Dřevěná latrína má mnoho výhod, přestože existují i nevýhody…
Výhody
- dřevěná konstrukce vypadá krásně a především je spojena s přírodou. Po namalování bude ještě originálnější.
- na stavbu půjde minimum finančních prostředků
- bude-li jednou ročně renovována a pravidelně čištěna, bude fungovat dlouho
- dřevo maskuje nežádoucí pachy a zpočátku příjemně voní lesem
- když život dřevěného záchodu skončí, lze jej rozebrat a spálit v krbu
Nevýhody
- dřevo je požární rizikový materiál. Abyste předešli neočekávanému požáru, můžete desky ošetřit tepelně odolným prostředkem
- dřevo postupně vlhne a hnije, čemuž lze také zabránit speciálním ošetřením
- v průběhu času se struktura dřeva zhoršuje, neboť se v něm usazuje hmyz. V rámci prevence použijte na konstrukci pesticid.
Další, možná méně známou, zelenou, EKO alternativou jsou takzvané kompostovací latríny. Pokud jste na cestě k udržitelnějšímu životu a zároveň máte před očima cíl Zero Waste, kompostovací „kadibudka“ je důmyslným základním kamenem. Cílem kompostovací latríny – nazývané také suché wc, neboli humusová toaleta, je vrátit lidský bioodpad do koloběhu živin, protože obsahují cenné komponenty, které lze využít jako hnojivo a jsou kompostovatelné.

Když se řekne latrína, každému se vybaví tento tradiční obraz. Existují však i plastové nebo kovové modely
Bakterie pro ekologický rozklad exkrementů
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
![]() | Ukázat nabídku | |
![]() | Ukázat nabídku | |
![]() | Ukázat nabídku | |
![]() | Ukázat nabídku | |
![]() | Ukázat nabídku |
Kompostovací latrína jako DIY projekt pro kutily
Nemáte připojení na vodu a proto nebudete instalovat splachovač. Nejste napojeni na elektřinu, takže nebudete instalovat vypínač ani stropní světlo.
Potřebujete jen základy:
- sběrnou nádobu
- možnost sezení nad ní
- ochranu soukromí
Ano, to je v podstatě všechno. Součástí vybavení je kromě toho i spotřební materiál a vybavení jako:
- piliny, mulč z kůry, sláma a podobně
- toaletní papír
- možnost umýt si ruce
a pak je tu už jen návod na stavbu…
Sběrná nádoba
Sběrná nádoba by neměla být příliš malá, jinak ji budete muset vyprazdňovat častěji, než byste chtěli, podle toho, jak často ji používáte. V zahradě můžete použít jeden z těch velkých dešťových sudů, které možná ani nepoužíváte.
Pro dno sběrné nádoby máte dvě možnosti:
- Dno necháte zavřené. Potom musíte vždy zajistit dostatek podestýlky pro vázání moči, aby se předešlo stojaté vlhkosti, tvorbě plísní a zápachu.
- Dno sběrné nádoby perforujete, aby přebytečná moč mohla jednoduše odtéct přes dno. Toto je bezpečnější možnost, ale přece se musíte ujistit, že se proces kompostování spustí a zůstane v chodu – takže pokud je to nutné, přidejte vodu pomocí zálivky pro mírně vlhké, ale ne mokré prostředí.
Kompostovací latrínu na zahradě můžete postavit z palet a trochy řeziva. Základ tvoří tři palety, mezi kterými je sběrná nádoba.
Do sběrné nádoby vložte pytel (něco na způsob odpadkového koše) aby zůstala čistá. Existují dokonce i pytle, které se v kompostéru pomalu rozkládají. Při přepravě byste s nimi však měli zacházet opatrněji, protože se mohou roztrhnout.
Záchodová deska
Sedačku připevníte nad sběrnou nádobu. Nejlepší je jednoduše vzít dřevěnou desku a vyříznout v ní díru. Přes otvor můžete připevnit klasickou záchodovou desku s víkem – to nejvíce připomíná domácí toaletu a redukuje zábrany hostů používat tuto neznámou toaletu.
Ochrana soukromí a ochrana před živly
Pravděpodobně budete potřebovat malou střechu, abyste latrínu i sebe chránili před deštěm. Má to smysl zejména tehdy, máte-li uzavřenou sběrnou nádrž – nechcete, aby se nekontrolovatelně naplňovala dešťovou vodou. Jednoduše na základní rám z palet připevněte čtyři hranoly do každého rohu. Nahoře dva příčníky vpředu a vzadu, tři střešní latě sešikmené dozadu a kus zbylého vlnitého plechu – střechu máte hotovou. Jako zástěnu na ochranu soukromí kolem konstrukce omotejte plachtu – to je provizorní řešení. Plachtu pak samozřejmě můžete nahradit dřevěnými latěmi.

Kompostovací latrína vůbec není novodobý trend, znali ji již v 19. století
Podestýlka
Můžete použít savý materiál jako například
- piliny
- mulčovací kůru
- slámu
- dřevěnou štěpku
- suché listí
- suché řízky
Před prvním použitím vložíte do nádoby první vrstvu podestýlky. Do nějaké nádoby uvnitř latríny pak dáte podestýlku pro každého, kdo použije toaletu a chce „spláchnout“. Samozřejmě nesplachujete vodou, jen dáte do záchodu nějaké stelivo…. zapomněli jsme na jednu věc. Určitě vás zachvátí hrůza a zděšení už při samotné myšlence: „Vůně…“ Nebojte se, protože vás můžeme ujistit, že pokud používáte ty správné krycí materiály, „vůně“ prostě neexistuje.
Toaletní papír
Jelikož toaletní papír je vyroben z dřevěných vláken, můžete jej bez váhání hodit do sběrné nádoby. Měli byste se však zdržet silně potištěného, barveného a běleného toaletního papíru. Recyklovaný papír je nejlepší pro vaši osobní ekologickou rovnováhu. A věděli jste, že spotřeba vody při výrobě recyklovaného papíru je v porovnání s panenským papírem výrazně nižší?
Mytí rukou
Bez tekoucí vody na zahradě je mytí rukou po použití toalety a před jídlem samozřejmě vždy problém. Chcete-li to mít komfortní, připevněte malou nádobu s kohoutkem například na vnější stěnu kompostovací toalety a naplňte ji dešťovou vodou.
Použití kompostu, nebo jak vyčistit latrinu…
V ideálním případě, jak už název napovídá, se obsah kompostovací toalety likviduje v uzavřeném rychlokompostéru. Obsah tam zůstává několik měsíců nebo let v závislosti na následném použití a stupni předkompostování. Používání kompostovaného hnoje v okrasné zahradě je bezpečné. Použití v kuchyňské zahradě však vyžaduje dva roky kompostování nebo dvě hodiny pasterizace při 70 °C. To zajistí, že všechny potenciální patogeny budou zničeny. V případě potřeby lze obsah vyhodit i do koše na organický odpad.
Zdroje informací:
Článek je zařazený do kategorie: Péče o zahradu, Praktické rady a triky
Mohlo by vás zajímat
-
Tuřín - jak jej pěstovat, jaké jsou účinky a nejlepší recepty
-
Černá ředkev je chutná kořenová zelenina, jak na její pěstování, účinky, recepty na její využití
-
Měsíční jahody – jak je pěstovat a rozmnožovat, nejlepší odrůdy
-
Kdouloň je zapomenuté ovoce, které musíte zkusit - jak na její pěstování, využití a pár receptů k tomu
-
Znáte Mangold? Jak na jeho pěstování, o jeho účincích a pár skvělých receptů k tomu
-
Čajot je exotická zelenina z tropů, víte na co ji použít? Recepty, využití, pěstování rostliny
-
Lunární kalendář pro zahrádkáře - květen 2024
-
Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
-
Je šalotka cibule nebo ne? Toto jsou hlavní rozdíly a kde všude šalotku můžete použít, výborná je i zavařená!
-
Jak na pěstování Aloe vera - péče o rostlinu a jak ji doma zpracovat na gel či nápoj