Oxymetr – co je to pulzní oxymetr na prst a jak si vybrat?

Veronika Štrbová Téma
19. září 2022 0

Stále více se dostává lidem do pozornosti malé nenápadné zařízení, které se nazývá oxymetr. A to nejen kvůli onemocnění Covid-19, při kterém dokáže toto zařízení sledovat stav pacienta, ale využívá ho i mnoho sportovců. Pulsní oxymetr na prst jemalý ruční lékařský přístroj převážně pro domácí využití, který měří saturaci krve pacienta kyslíkem. Některé modely mohou také ukazovat i srdeční frekvenci.

Toto malé zařízení je veřejnosti snadno dostupné, na trhu naleznete řadu modelů za různé ceny. Určitě nikdy není na škodu mít takového pomocníka doma, i když zrovna nemáte žádné zdravotní problémy. Také je snadno přenosný a skladný, určitě vám nebude nikde překážet ani zabírat mnoho místa. Podívejte se tedy, jak pulzní oxymetr na prst funguje, pro koho je určen a jak si takový produkt vybrat.

Ukázat více

 

Co je pulzní oxymetr?

Pulsní oxymetr je malé zařízení, které připomíná kolíček na oblečení. Vložíte prst dovnitř a během několika vteřin se rozsvítí displej s číslicemi označujícími hladinu kyslíku v krvi a srdeční frekvenci. Většina zdravých lidí má kyslík kolem 95 až 98 procent. Někteří lidé se stávajícím zdravotním problémem mohou mít nižší běžné hodnoty. Pokud počet klesne na přibližně 93 nebo 92 nebo méně, měli byste se poradit se svým lékařem.

Zařízení také zobrazí vaši srdeční frekvenci. Normální klidový srdeční rytmus pro dospělé se pohybuje od asi 60 do 100 úderů za minutu, ačkoli sportovci s vyšší kardiovaskulární zdatností mohou mít nižší puls. Přestože jsou na trhu k dispozici různé typy pulzních oxymetrů, z důvodu snadného použití je nejpopulárnějším pulzní oxymetr na prst.

Dvě ruce při používání oxymetru.

 

Tento postup, zvaný pulzní oxymetrie, je neinvazivní a bezbolestný, což rychle a snadno detekuje, jak účinně je pumpován kyslík ze srdce do nejvzdálenějších částí těla včetně nohou a paží. Nasycení pulsu, které určuje pulzní oxymetr, může pomoci naznačit, zda vaše srdce a plíce stále fungují správně.

 

K čemu slouží pulzní oxymetr na prst

Pulsní oxymetr slouží k neinvazivnímu měření saturace hemoglobinu kyslíkem v arteriální části krevního řečiště (SpO2) a srdeční frekvence (tepové frekvence). Saturace hemoglobinu kyslíkem udává, kolik procent hemoglobinu v arteriální krvi je nasyceno kyslíkem. Proto je důležitým parametrem pro posouzení funkce dýchání. Pulsní oxymetr používá k měření dva světelné paprsky rozdílné vlnové délky, které dopadají na prst vložený dovnitř přístroje. Nízká hodnota saturace hemoglobinu kyslíkem poukazuje převážně na nemoci jako onemocnění dýchacích cest, astma, srdeční insuficience, atp.

U člověka s nízkou hodnotou saturace hemoglobinu kyslíkem se ve větší míře objevují tyto příznaky: dušnost, zvýšení srdeční frekvence, pokles výkonnosti, nervozita a náhlé pocení. Chronická a známá snížená saturace kyslíkem vyžaduje sledování pomocí pulzního oxymetru a kontroly u lékaře. Náhlé snížení saturace kyslíkem s doprovodnými symptomy nebo bez nich, je nutno ihned řešit s lékařem, může se jednat o život ohrožující situaci. Pulsní oxymetr je vhodný zejména pro rizikové pacienty, například osob s onemocněním srdce, astmatiky, ale i pro sportovce a zdravé osoby, které se pohybují ve velkých výškách (např. horolezci, lyžaři nebo sportovní letci).

 

Jak funguje pulzní oxymetr?

Když vložíte prst do pulzního oxymetru, bude přes váš prst vyzařovat různé vlnové délky světla, přičemž vy nebudete nic cítit. Zaměřuje se na hemoglobin, molekulu proteinu v krvi, která přenáší kyslík. Hemoglobin absorbuje různá množství a vlnové délky světla v závislosti na úrovni kyslíku, který přenáší. Váš pulzní oxymetr vám poskytne numerické údaje – procento, které označuje hladinu nasycení kyslíkem ve vaší krvi. Pokud jste byli u lékaře za poslední roky, zřejmě jste již zažili pulzní oxymetrii.

Toto zařízení pracuje lépe s teplejšíma rukama než se studenýma. A proto, že hladiny kyslíku mohou kolísat, zvažte měření několikrát denně. Vyzkoušejte to také v různých polohách, například v leže, na zádech nebo při chůzi. V případě potřeby si udělejte poznámky, abyste je mohli sdílet se svým lékařem.

Pulsní oxymetr používejte výhradně u člověka k měření saturace hemoglobinu kyslíkem v arteriální části krevního řečiště (SpO2) a srdeční frekvence (tepové frekvence). Pulsní oxymetr je vhodný k použití jak v soukromém prostředí (doma, na cestách), tak i ve zdravotnické oblasti (nemocnice, zdravotnická zařízení).

👉 Fungování pulzního oxymetru v praxi:

Oxymeter - ako funguje a na čo sa používa

 

Typy oxymetrů

Existují tři typy oxymetru a to pulzní oxymetr na prst, ruční oxymetr a fetální pulzní oxymetr. Ze všech je však nejpoužívanější právě pulzní oxymetr na prst, proto se mu budeme věnovat i v našem článku. Zbylé si jen v krátkosti popíšeme.

⭐ Pulsní prstový oxymetr – tato varianta se nejčastěji používá doma. Je malý, obdélníkového tvaru a připnutý na prst. Obrazovka displeje je na samotné sondě. Tento typ je obvykle napájen z baterie. Obvykle se používá k okamžité kontrole saturace kyslíkem lékaři, pečovateli nebo samotnými pacienty.

⭐ Ruční oxymetr – tyto modely většinou používají lékařské ústavy a nemocnice, protože jsou o něco propracovanější a poskytují přesnější hodnoty. Sonda je připojena ke kabelu připojenému k obrazovce. Aby bylo možné odečíst, musí být sonda připojena k prstu osoby – nejlépe ukazováčku. Tento typ oxymetru se používá pro náhodné kontroly, ale je také schopen pokračovat v monitorování saturace kyslíkem.

⭐ Fetální pulsní oxymetr – pokud potřebujete posoudit nasycení kyslíkem u dětí, musíte hledat značku, která je speciálně určena pro děti. Pulsní oxymetry pro děti jsou navrženy tak, aby pohodlně seděly na malé prsty. Existují také modely, které se mohou připevnit k noze nebo hlavě a které mohou fungovat lépe, jsou-li prsty vašeho dítěte velmi malé.

 

Jak vybrat správný pulzní oxymetr

Před nákupem oxymetru se poraďte se svým lékařem. Můžete to udělat jako první nebo počkat, až shromáždíte nějaké informace sami. Ať už si vyberete jakoukoli možnost, před konečným nákupem se v určitém okamžiku tohoto procesu poraďte se svým lékařem. Může navrhnout, který oxymetr vám bude nejlépe vyhovovat a rozhodnout, zda potřebujete nějaké speciální funkce.

Po konzultaci s lékařem se rozhodněte, jaké jsou vaše cíle při používání pulzního oxymetru. Existuje několik druhů oxymetrů, takže jeho plánované použití vám pomůže vybrat ten správný. Chcete-li pravidelně kontrolovat hladinu kyslíku, pravděpodobně bude fungovat malý připínací oxymetr. Pokud trpíte chronickým onemocněním, které vyžaduje neustálé sledování, budete potřebovat model, který lze neustále používat. Pokud chce lékař také měřit vaši srdeční frekvenci, oxymetr musí disponovat touto funkcí. Při rozhovoru se svým lékařem můžete zúžit své specifické potřeby a usnadnit hledání správného oxymetru.

 

Na které parametry se zaměřit při výběru oxymetru

➡️ Přesnost měření

Vysoká přesnost čtení je kritická vlastnost, kterou by měl vlastní kvalifikovaný pulzní oxymetr. Při výběru správného modelu oxymetru se proto nejprve zaměřte na přesnost. Nezapomeňte proto vybrat ten, který dokáže zaručit přesnost na ± 2% čtení.

➡️ Zvukové signály

Alarm je další užitečná funkce pulsního oxymetru. Modely s alarmem mohou vydávat hlasitý zvuk, který uživatele upozorní, když je úroveň saturace kyslíkem nebezpečně nízká. Tato funkce je velmi užitečná pro ty, kteří neznají normální úroveň nasycení kyslíkem a tepovou frekvenci.

➡️ Přenosnost oxymetru

Většina jedinců, zejména sportovních nadšenců a pilotů, kteří potřebují monitorovat hladinu kyslíku nasycenou pulsním oxymetrem, ho bude muset po celou dobu přenášet. Proto by měl být pulzní oxymetr snadno přenosný. Nezapomeňte si vybrat jeden z modelů malých rozměrů a nízké hmotnosti, abyste jej mohli snadno přenášet.

➡️ Pohodlné užívání

Doporučuje se vybrat oxymetr s pohodlnou sondou. Dobrý pulzní oxymetr by měl být pohodlný na nošení, který se může dobře přizpůsobit tvaru prstu. Doporučená je sonda ve tvaru dutiny, protože se dobře přizpůsobí tvaru prstu, což umožňuje pohodlnější detekci.

➡️ Jasný a čitelný displej

Hledejte pulzní oxymetr s OLED nebo LCD displejem s vysokým rozlišením. Důvodem je, že na HD displeji můžete bez problémů zobrazit odpočty i zobrazené údaje. Doporučuje se také nalézt přístroj s displejem, který podporuje nastavení jasu za různých světelných podmínek.

➡️ Výkonná výdrž baterie

Ujistěte se, že jste vybrali pulzní oxymetr s dlouhou životností baterie a nízkou spotřebou energie, zvláště pokud ho chcete použít pro nepřetržité monitorování saturace kyslíkem. To vám může poskytnout dlouhou dobu používání a zvýšit odolnost vašeho modelu, což může vést k lepšímu používání. Většina oxymetrů je napájení pomocí klasických baterií (převážně jsou to 2 x AAA baterie, ale není to pravidlem).

👉 Na trhu najdete opravdu širokou nabídku modelů a značek oxymetrů, vybrat si můžete i z těchto přístrojů:

Ukázat více

 

Klíčové vlastnosti oxymetru

Oxymetry disponují různými funkcemi. Mějte toto všechno na paměti při shromažďování informací, abyste se mohli rozhodnout, které jsou pro vás nezbytné. Patří mezi ně:

⭐ Úrovně přesnosti – pulzní oxymetry mohou mít výstražnou kontrolku, která indikuje, zda nedochází k rušení nebo nepřesnému čtení. To vám pomůže zjistit, jestli máte nízkou hladinu kyslíku nebo zda zařízení funguje správně.

⭐ Alarmy – některé přístroje mohou vydávat zvuk, který uživatele varuje před nízkou saturací kyslíkem. To je užitečné pro ty, kteří nemají lékařské vzdělání a nejsou obeznámeni s normálním rozsahem saturace kyslíkem a srdeční frekvencí.

⭐ Čitelnost zobrazených měření – barva a velikost obrazovky mohou mít vliv na čtení zobrazených dat. Vyberte displej, který můžete bez problémů číst.

⭐ Odolnost a životnost baterie – předem promyšlené použití pomůže určit, jak odolný stroj budete potřebovat. Pokud je to jen pro osobní použití, nepotřebujete zvláště robustní stroj. Pokud potřebujete jen občasné odpočty kyslíku, vaše zařízení nepotřebuje dlouhou výdrž baterie. Pro nepřetržité odpočty nasycení kyslíkem budete potřebovat buď velmi dlouhou výdrž baterie nebo zásuvné zařízení. Tím zabráníte tomu, abyste museli často vyměňovat baterie.

⭐ Zkontrolujte velikost sondy

Zkontrolujte velikost sondy na vašem oxymetru. Většina sond se dodává v rozsahu velikostí 0,7 cm až 2,5 cm, do kterého se vejde většina dospělých prstů. Jinou možnost budete muset hledat jen v tom případě, pokud jsou vaše prsty buď velmi velké nebo velmi malé. Sonda by měla těsně přiléhat k prstu. Pokud váš prst vyboulí nebo jakkoli vyčnívá, je sonda příliš malá. Větší velikost konzultujte se zaměstnancem obchodu. Při objednávce online změřte prst od horní části nehtu po spodní část podložky na špičce prstu. Toto měření použijte k vyhledání konkrétního měření prstu.

⭐ Zkouška u lékaře

Když se rozhodnete pro pulzní oxymetr, budete muset zkontrolovat jeho přesnost. Testy ukazují, že různé chyby mohou způsobit, že se oxymetry velmi liší v přesnosti. Chcete-li zkontrolovat ten svůj, vezměte jej do ordinace svého lékaře. Porovnejte naměřené hodnoty z jeho pulzního oxymetru s vašimi. Pokud jsou stejné, je váš oxymetr v dobrém provozním stavu. Pokud ne, vraťte jej a získejte lepší model. S jeho výběrem vám lékař jistě rád pomůže.

 

Co najdete na displeji oxymetru

Záleží to od konkrétního modelu a výrobce, avšak určitě by neměl chybět počet pulzů, který je na displeji označován jako HR (nebo BPM, PRbmp, bpmHR, H/min, HRT) a saturace, neboli procento nasycení krve kyslíkem, přesněji řečeno, měří obsah oxyhemoglobinu v arteriální krvi. Na displeji jej najdete pod označením O2 nebo SpO2 (nebo SpO2 %, % SpO2, OXY), je to vždy ten větší údaj na displeji.

Ve středu na displeji může být další procentuální údaj PI %, to je tzv. perfuzní index, který indikuje sílu impulsu v místě senzoru. Tyto hodnoty se mohou pohybovat od 0,3%, což je extrémně slabá hodnota, až po 25%, což je extrémně silný puls. Vysoký perfúzní index znamená, že pulsní vlna se velmi dobře šíří od srdce k periferiím a kapelarita v místě, kde se měří, čili na konečku prstů, je velmi dobrá.

Popis displeje oxymetru

Uspořádání těchto údajů na displeji se může lišit u různých modelů

 

Normální hodnoty saturace jsou 99%-94%. V rozmezí intervalu 94% – 90% jsou to nižší hodnoty a doporučuje se návštěva lékaře. Pod 90% jsou to kritické hodnoty, takže je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V horní části displeje se může zobrazovat grafický průběh naměřených hodnot. Ojediněle můžete narazit dokonce i na model, který má zabudovaný bezdotykový teploměr.

Ty nejdražší modely nabízejí ještě i bezdrátové připojení na smartphone nebo tablet a ukládání dat v aplikaci. Díky tomu si můžete později sledovat v případě potřeby i nějakou historii nebo statistiky z minulosti.

 

Jak získat co nejpřesnější údaje pomocí oxymetru

Naměření co nejpřesnějších údajů může ovlivnit několik faktorů, kterým se musíte vyhýbat. Proto mějte na paměti:

  • Myjte si ruce – vzhledem k tomu, že pulzní oxymetr funguje tak, že svítí přes kůži, mohou nečistoty interferovat blokováním světla a vést k nepřesným údajům. Můžete se také nakazit, pokud klip kontaminují bakterie. Abyste tomu zabránili, před použitím oxymetru se ujistěte, že máte čisté a zcela suché ruce.
  • Odstraňte z prstu lak na nehty – lak na nehty absorbuje světlo, které vyzařuje oxymetr, což ztěžuje detekci hemoglobinu. Výsledkem je nepřesné čtení. Ujistěte se, že prst, na který připnete oxymetr, neobsahuje lak na nehty. Pokud je to naléhavá situace a není čas na odstranění laku na nehty, můžete přístroj umístit do strany, abyste se vyhnuli co největšímu množství laku.
  • Pozor na jasné světlo – je-li oxymetr používán, nevystavujte jej jasnému světlu. Jelikož oxymetr pracuje tak, že k detekci hemoglobinu vydává světlo, mohou jasná světla interferovat a vést k nepřesnému odpočtu. Nepoužívejte oxymetr na slunci a během používání neodstraňujte žádná jasná světla od oxymetru.
  • Zůstaňte v klidu – zatímco oxymetr pracuje, buďte v klidu. Nejběžnější příčinou nepřesných údajů je pohyb. Abyste tomu zabránili, zůstaňte v klidu, zatímco oxymetr odečte hodnoty. Oxymetr můžete použít při cvičení ke sledování nasycení kyslíkem při námaze, ale během odečítání zůstaňte v klidu.
  • Teplé ruce – ujistěte se, že máte teplé ruce. Máte-li studené ruce, pravděpodobně v nich není dostatek krve. Vzhledem k tomu, že oxymetr potřebuje ke správnému testu krev, mohou studené ruce vést k nepřesnému odpočtu. Protřepejte si ruce, aby se zahřály a stimulovaly průtok krve. To vám pomůže správně číst

 

Postup jak používat pulzní oxymetr

Použití pulzního oxymetru je opravdu velmi jednoduché. Vše, co musíte udělat je:

  1. Do oxymetru vložte prst (nejlépe ukazováček nehtem nahoru).
  2. Stiskněte tlačítko (většinou má oxymetr pouze jedno jediné tlačítko), aby se oxymetr zapnul.
  3. Počkejte pár sekund, než se přístroj sesynchronizuje s vaším prstem a na displeji se vám hned ukáží naměřené hodnoty.
  4. Je důležité, abyste neměli při používání oxymetru nalakované nehty, protože měření nebude přesné.
  5. Také buďte během měření v klidu a vyhýbejte se přímému slunečnímu záření na oxymetr.
  6. Dbejte na to, aby byly vaše ruce během měření teplé, protože studené ruce také mohou ovlivnit výsledek měření.
  7. Prst můžete vyjmout a zařízení se automaticky po malém okamžiku vypne.
  8. Některé novější oxymetry ukládají data nebo přenášejí naměřené hodnoty do počítače. Pokud žádný z nich nemáte, nezapomeňte si všechny své hodnoty zapsat a ukázat je svému lékaři.
💡 Zajímavost: Některé modely nových inteligentních hodinek, například Apple Watch Series 6 nebo Garmin disponují také oxymetrem, který však začíná budit rozporuplné reakce. První testy totiž naznačují, že snímač okysličení krve není ani zdaleka tak přesný, jako obyčejný oxymetr, který můžete koupit za mnohem menší peníze. Tyto údaje jsou vysloveně jen pro rekreační účely, nikdy ne ty zdravotní.

 

Péče o oxymetr

Pulsní oxymetr není určen pro vysokotlakou sterilizaci. V žádném případě nesmíte pulzní oxymetr mýt pod vodou, protože by se do něj mohla dostat kapalina a poškodit jej.

  • Po každém použití očistěte kryt a pogumovanou vnitřní plochu pulzního oxymetru jemnou utěrkou navlhčenou lékařským lihem.
  • Pokud se na displeji pulzního oxymetru zobrazí nízký stav baterie, vyměňte baterie.
  • Pokud nebudete pulzní oxymetr používat déle než měsíc, vyjměte baterie, abyste zabránili jejich případnému vytečení.
  • Pokud je váš oxymetr napájen z baterií, udržujte jej nabitý. Tímto způsobem, pokud to potřebujete ve spěchu, bude okamžitě připraven k použití.
  • Vyčistěte část sondy oxymetru. Váš oxymetr se při používání nevyhne zašpinění. Udržování čisté sondy je důležité ze dvou důvodů. Za prvé, špína a prach mohou blokovat světlo vyzařované v oxymetru a vést k nepřesným údajům. Za druhé, nahromadění mikroorganismů na sondě může způsobit infekci, když ji nasadíte. K odstranění nečistot použijte mírně navlhčenou utěrku nebo kuchyňskou utěrku. Pomocí alkoholového tamponu zabijte bakterie a viry.
Baterie v oxymetru

zdroj: www.youtube.com/screen

 

Skladování

Pulsní oxymetr uchovávejte v suchém prostředí (relativní vlhkost vzduchu ≤ 95%). Příliš vysoká vlhkost vzduchu může zkrátit životnost pulzního oxymetru nebo jej poškodit. Pulzní oxymetr uchovávejte na místě, kde je okolní teplota mezi -40 °C a 60 °C. Oxymetr uložte na bezpečném místě. Ujistěte se, že je váš oxymetr někde, kde se nepřevrhne a nepoškodí. Pokud je váš oxymetr typu plug-in, ujistěte se, že všechny konektory jsou na bezpečném místě a nezakopnete o ně.

 

Co dělat v případě problémů?

Samozřejmě, i u tohoto zařízení se může vyskytnout nějaká nečekaná chyba. Většinou to ovšem není nic, co byste nedokázali odstranit. Pokud byste však měli nějaké problémy, zkuste se řídit podle následujících pokynů:

Problém: Pulsní oxymetr nezobrazuje žádné hodnoty

Řešení: Problémem mohou být vybité baterie v pulzním oxymetru, je třeba je vyměnit. Také může být chyba v nesprávném uložení baterií. Baterie vložte znovu do přístroje. Pokud se po správném vložení baterií stále nezobrazují žádné hodnoty, obraťte se na zákaznický servis.

Problém: Pulsní oxymetr zobrazuje hodnoty přerušovaně nebo ve velkých skocích

Řešení: Může být za tím nedostatečné prokrvení prstu určeného k měření, proto dodržujte varovné a bezpečnostní pokyny v manuálu. Problém může být i v tom, že prst určený k měření je příliš velký nebo malý, nezapomeňte: špička prstu musí mít tyto rozměry – šířka mezi 10–22 mm, tloušťka mezi 5–15 mm. Prst, ruka nebo tělo se pohybují, což by se během měření neměly stávat, dejte na to pozor a buďte vždy v maximálním klidu. Příčinou mohou být také poruchy srdečního rytmu, kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

 

Kde koupit a jaká je cena

Pulsní oxymetry můžete koupit v lékárnách, specializovaných prodejnách se zdravotnickými potřebami a dokonce i v některých elektro prodejnách. Pokud se vyberete nakoupit do kamenného obchodu, máte výhodu, že vám s výběrem může pomoci vyškolený personál. Nebo se poraďte se svým lékařem a jděte na jistotu. Také si můžete toto zařízení pořídit online přes některý z ověřených eshopů. V tomto případě je dobré přečíst si recenze na konkrétní modely. A v jaké cenové relaci se pohybují?

  • cena do 500 Kč – do této kategorie patří ty základní oxymetry, u kterých nenajdete ty nejmodernější technologie, jako je například spárování s aplikací. Většinou nabízejí pouze měření okysličení krve a tepovou frekvenci.
  • cena od 500 do 1 200 Kč – do střední cenové kategorie řadíme ty modely, které poskytují spolehlivá měření a více naměřených hodnot zobrazujících se na displeji.
  • cena od 1 200 Kč  – nejdražší pulzní oxymetry vám poskytnou dokonce propojení s počítačem nebo spárování s mobilní aplikací, kde si můžete pohodlně ukládat své naměřené hodnoty pro budoucí srovnání či seznámení vašeho lékaře. Jejich přesnost by měla být logicky nejlepší.

 

Často kladené otázky a odpovědi

❓ 1. Záleží na tom, jaký prst použiji k měření?

Většina zdravotnických techniků umístí přístroj na ukazováčky, ale studie 37 dobrovolníků zjistila, že nejvyšší hodnota byla zjištěna ze třetího prstu na dominantní ruce. Těsnou vteřinou byl dominantní palec. Pokud jste tedy pravák, použijte pravý prostředník. Pokud jste levák, použijte levý prostředník. Rozdíl mezi prsty je však opravdu malý, takže pokud upřednostňujete ukazováček, je to naprosto v pořádku.

❓ 2.Přinášejí rozdíl v měření dlouhé nehty nebo lak na nehty?

Ano. Vyvarujte se jim pokud možno. Tmavý lak na nehty může mít vliv na přesnost odečítání. Velmi dlouhé nehty by zase stěžovaly správné vložení prstu do spony.

❓ 3. Pro koho je pulzní oxymetr nejvíce vhodný?

Pulsní oxymetr měří hladinu kyslíku v krvi během cvičení a je užitečným nástrojem pro všechny sportovce a lidi se zdravotními problémy. Například sportovci, kteří se rutinně věnují intenzivnímu cvičení, jízdě na kole, nebo ti, kteří se věnují sportovní činnosti ve vysokých nadmořských výškách, mohou nosit pulsní oxymetry s sebou, aby si zjistili odpovídající hodnoty okysličení. Vhodné jsou i pro všechny, kdo trpí respiračními chorobami (astma, dušnost) vysokým či nízkým tlakem, nebo pro ty, kteří se zotavují z chirurgického zákroku.

❓ 4. Je bolestivé používání pulzního oxymetru?

Pulsní oxymetr je bezbolestné zařízení. Protože do vaší pokožky není vpíchnutá jehla nebo na ni není vyvíjen nadměrný tlak, nebudete pociťovat při používání pulzního oxymetru žádnou bolest.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (8 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *