Xiaomi Mi Band 3 má jednu skutečně jedinečnou výhodu a tou je cena. Za necelých 900 Kč získáte fitness náramek schopen nabídnout vše, co by běžný uživatel mohl potřebovat. Jeho funkce odstavili konkurentů z fitbol, které stojí podstatně více, do té míry, že riskují, že se stanou téměř zastaralými. A na rozdíl od jiných, k peněžence přátelských fitness náramků, Xiaomi Mi Band 3 nepůsobí ani levně, ani nekvalitně.
Pokud jde o inteligentní náramky, řada Mi Bands od Xiaomi se stal jedním z nejprodávanějších na světě. Odkdy společnost uvedla na trh (sice celkem základní) originální Mi Band náramky, díky agresivní cenové strategii značky, upoutaly pozornost širokého publika. Stále však existují určité kompromisy. V této recenzi se podíváme, nakolik drží Xiaomi Mi Band 3 krok se svými dražšími soupeři.
Xiaomi Mi Band 3 - navigace v článku
Základní informace
Mi Band patří mezi oblíbené inteligentní náramky již od své první generace, která se objevila v létě roku 2014. Byl to relativně jednoduchý tracker spánku a fitness, ale s mimořádnou výdrží baterie a super nízkou cenou. Od té doby přibyla OLED obrazovka, skener srdeční frekvence, oznámení a další funkce. Zatímco v červnu 2019 nepřišel Mi Band 4, model třetí generace byl zdaleka nejlepší v řadě, přidal větší displej, vylepšenou vodotěsnost a baterii s větší kapacitou, jakož i možnost číst zprávy na obrazovce a sledovat konkrétní činnosti. Prodává se i ve verzi NFC, kterou však v Česku velmi nevyužijete.
Důležité parametry:
Displej: | OLED 0,78 palcový |
---|---|
Rozlišení: | 128×80 pixelů (193 ppi) |
Vodotěsnost: | 5 ATM (50 metrů) |
Bluetooth: | 4,2 BLE |
Senzory: | triaxiální senzor, snímač srdeční frekvence PPG |
Hmotnost: | 20g (s náramkem) |
Baterie: | Li-ión 110 mAh |
Displej a design
Displej
OLED displej vyrostl z 0,42 palců na 0,78. Přední část je zaoblená, čistě z estetického hlediska, protože ne celá věc je citlivá na dotek, pouze malý obdélník uprostřed. Pod displejem je umístěn kruhový kapacitní dotykový panel, který se používá k navigaci v menu. Tento malý dotykový panel umožňuje interakci dotykem, i podržením a produkuje i haptické vibrace. Na zadní straně těla Mi Band 3 najdete monitor srdeční frekvence.
Displej je obecně dostatečně jasný na čtení, ale během zvláště slunečních dní to může být venku složitější. Existuje několik různých ciferníků, mezi kterými můžete přepínat přímo ze zařízení. Displej s rozlišením 128 x 80 se dá použít i na zobrazení upozornění smartphonů, WhatsApp nebo SMS, ale jejich svislá orientace a nízké rozlišení jejich čtení neusnadňuje. Je to ale přínejmná funkce – dá vám vědět, co bylo to poslední bzučení z vašeho telefonu.
Dizajn
Mi Band 3 má jednoduchý design, bez jakýchkoli ozdob. Samotný tracker je ve tvaru pilulky. Vzhledem na cenu, Xiaomi Mi Band 3 má překvapivě dobrou kvalitu provedení. Plast, ze kterého je vyroben se nepoškodí jen tak snadno a co je nejlepší, je odolný vůči vodě do 50 metrů. To znamená, že s ním můžete i plavat a co je ještě důležitější, nemusíte se bát jít s ním do sprchy. Silikonový řemínek Mi Band 3 je velmi jednoduchý, ale materiál nepřitahuje nečistoty a neumaže se. Řemínek prochází smyčkou na druhou stranu a je potom fixován knoflíkem, kterou může být obtížné připevnit. Smyčka není nejatraktivnější.
Podobně jako u Mi Band 2, i pro Mi Band 3 je možné dokoupit náhradní náramek i v jiných barvách, nemusíte nosit jen obligátní černý. Náhradný náramek na Mi Band 3 nabízí přímo výrobce – můžete si vybrat energický červený nebo stylový modrý. Prodává je (stejně jako zařízení samotné) Alza, Nay, Okay, Planeo, Datart, Mall i Aliexpress. Kompletní seznam důvěryhodných Českých prodejců poskytne již tradičně Heureka. Berky v tomto případě, i vzhledem k mimořádně přátelskou cenu, není až tak zajímavý.
Funkce
Skutečnou otázkou je, zda Mi Band 3 dokáže poskytnout vše, co potřebujete. Odpověď velmi závisí na tom, kdo jste a co potřebujete. Jako základní fitness tracker dokáže Mi Band 3 udělat mnoho. Sleduje kalorie, počítá kroky, sleduje váš srdeční rytmus a registruje spánek. Není překvapením, že vzhledem na cenu, Mi Band 3 nemá vestavěný systém GPS, ani altimeter.
Monitor srdeční frekvence
Monitorování srdeční frekvence se zdá být dosti přesné a konzistentní pokud stojíte nehybně, nebo sedíte. Potvrzuje to, co udali i zařízení Garmin Vivoactive 3 a Motiv Ring při simultánním měření. K monitorování srdeční frekvence si můžete vybrat mezi 1, 10 a 30 minutovými intervaly. Toto je velmi vítaná funkce, kterou by mohlo nabízet více trackerů – kontrola srdeční frekvence každou minutu poskytuje mnohem podrobnější pohled na váš den. Umožní vám to dělat zábavné věci, například pozorovat, jak váš srdeční rytmus reaguje po silné kávě. Je to něco, co mnoho inteligentních náramků nenabízí, a to ani na dražším konci spektra.
Monitor však není zvlášť užitečný, pokud budete chtít zaznamenávat srdeční rytmus při cvičení. Během 40 minutového běhu, cca v jeho polovině zaznamenává srdeční rytmus mezi 64 až 72 úderů za minutu, což není reálné.
Krokoměr
Xiaomi Mi Band 3 nabízí základní počítání kroků a dostanete i varovná hlášení prostřednictvím vibrací, když sedíte příliš dlouho. Cílový počet kroků lze nastavit v aplikaci Mi Fit pro iOS nebo Android a po dosažení cíle dostanete zprávu na obrazovce. Obecně se počítání kroků zdá být přesné. Každý fitness tracker počítá vaše kroky trochu jinak, takže není neobvyklé vidět různé hodnoty. Nejdůležitější je, aby zůstal konzistentní, což je případ MI Band 3.
Algoritmus krokoměru je přesnější, když sportujete. Na malé obrazovce se zobrazuje vzdálenost, čas a další související metriky v reálném čase. Díky hodnotám 5ATM a IP67 můžete plavat a kole bez obav z vody nebo potu.
Monitorování spánku
Sledování spánku je velmi základní a ne tak podrobné nebo přesné jako například u Fitbol nebo Huawei. Váš spánek je rozdělen na Hluboký, Lehký a Čas bdělosti během noci, ale i v noci, kdy se několikrát probudíte, registruje tento čas jako 0 minut. V podstatě dostanete pouze čas strávený spánkem, rozdělen mezi lehký a hluboký spánek. Uvědomění si, že nemáte dostatek hlubokého spánku, je užitečným upozorněním na potřebu změny některých návyků. Je stimulující sledovat, jaké benefity vám v tomto ohledu mohou přinést malé „smart” změny hygieny spánku. Detekce spánku je automatická, takže nebudete muset připomenout náramku, že jdete spát.
Sledování aktivity
Sledování aktivit není až tak působivé. Mi Band 3 má pouze čtyři profily aktivity: běh, běžecký pás, chůze a jízda na kole. Pokud plánujete během cvičení zvednout nějaké závaží a sledovat svůj srdeční rytmus – budete zklamáni. Totéž platí pro plavání, různé hry a jiné aktivity. Ze zkušeností víme, že je více lidí, kteří chodí do posilovny jako těch, kteří běhají a přesto se zdá, že běh je nejvyšší prioritou 99 procent zařízení takového typu (nejen Mi Band 3). Nedává to smysl.
Jediným způsob, jak spustit běh je přes aplikaci. Takže na to, abyste mohli sledovat uvedenou aktivitu, ne jen že potřebujete aplikaci, ale potřebujete vybrat z kapsy i telefon, abyste ji spustili, respektive pozastavily. Je to trochu otrava. Po běhu však získáte poměrně slušné množství detailů, včetně průměrné rychlosti, tempa, kroku, celkových kroků, kroků do kopce a dalších. V přehledných tabulkách můžete vidět svou srdeční frekvenci, tempo a další informace v průběhu času. Aplikace také použije GPS telefonu na mapování místa, kde jste byli a i když běžíte zcela náhodným směrem, nedá se oklamat. I když je to lepší, než byste očekávali (a podrobněji jako u některých srovnatelných zařízení od společnosti Fitbol), nebude to výzvou pro seriózní běžecké hodinky ani špičkové fitness trackery.
Aplikace Mi Fit App
Když už mluvíme o vlastnostech Mi Band 3, musíme zmínit aplikaci Mi Fit, kterou budete používat. Každý, kdo už měl Mi Band předtím, ji zná. Její nastavení je docela jednoduché a navigace je poměrně přímočará, kdy se už naučíte kde všechno je (ne vždy tam, kde to očekáváte). Informace na domovské stránce jsou uvedeny ve vertikálním seznamu, který umožní vidět spárované zařízení, váš spánek, srdeční rytmus, hmotnost a cíle.
V horní části stránky je grafika znázorňující celkový počet kroků a kalorií. Jasné na první pohled. Klepnutím na tento symbol získáte podrobnější členění svého dne s autodetekovanými prvky, jako jsou procházky a „lehká aktivita”. Tyto aktivity se nikde v aplikaci nezobrazují a nemůžete je podrobněji rozbalit. Zde byste mohli vidět něco jako cvičení nebo krátkou procházku do obchodů. Je dobré mít nějaké záznamy o vaší aktivitě kromě běhů, ale mohlo by se to rozšířit a udělat mnohem podrobnějším. Sociální funkce jsou omezeny na přidávání přátel pomocí QR kódů a nedostanete žádné nahlížení, feedback, ani návrhy, které podobné aplikace nabízejí. Aplikace prezentuje údaje, ale musíte z nich vyvodit vlastní závěry.
Software udělá, co má, ale není dokonalý a nepřináší nic nového. Xiaomi je v tomto ohledu obecně docela dobré, proto věříme, že se software bude neustále vylepšovat. Pokud ne, doufejme, že se zpřístupní SDK, aby vývojáři mohli zaplnit mezery, jak se to stalo již v minulosti.
Návod k použití, stažení a nastavení aplikace Mi app vám nabídne i manual pdf zde.
Firmware Xiaomi Mi Band 3
Bylo by velkorysé nazvat Mi Band 3 inteligentními hodinkami, ale jeho smart funkce jsou vzhledem na cenu i tak působivé. Můžete dostávat upozornění z pěti různých aplikací, upozornění na hovory a počasí. K dispozici je funkce „najít můj telefon”. Má dokonce stopky s několika různými ciferníky. Není to mnoho, ale je to všechno velmi vítané. Obrazovka však občas zamrzne.
Největší celkový problém je nekonzistentní Bluetooth. S Galaxy S8 Plus není problém spárovat a synchronizovat zařízení a spolehlivě se aktualizuje při každém otevření aplikace. Ale například s Honor 10 ho není možné synchronizovat. Tento telefon byl poněkud náchylný k těmto problémům. Pokud uvažujete o zakoupení Mi Band 3, měli byste udělat průzkum, abyste se ujistili, že spolupracuje s vaším zařízením.
K dispozici je již také upravený firmware, jehož jazykem je slovenský ( čeština byla dostupná ještě dříve). Firmware si můžete stáhnout zde. Změna jazyka je jednoduchá – podrobný návod k instalaci češtiny do Xiaomi Mi Band 3 najdete zde.
Výdrž baterie
Xiaomi Mi Band 3 je napájen baterií 110 mAh. Po dvoutýdenním používání náramku zůstává baterie stále na 72% nabitá a to při poměrně rozsáhlém využití, takže by měla lehce vydržet nejméně měsíc a pravděpodobně až šest týdnů z jediného nabíjení. Je to velké plus, že vydrží tak dlouho, protože nabíjení Xiaomi Mi Band 3 není nejjednodušší. Musíte vyloupil modul z řemínku a připojit jej k proprietární nabíječce, s běžným kabelem micro USB nebo USB-C to nebude fungovat. Pak je však nabíjení rychlé – přibližně za půl hodiny se pohybuje od 50% do 100%. Mi Band 3 nebudete muset nabíjet často – ale ujistěte se, že neztratíte nabíječku, protože nabíječka z jiných zařízení je nepoužitelná.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Náš názor na Xiaomi Mi Band 3 už znáte. Co o něm říkají zákazníci, kteří si ho koupili?
Víc hodnocení → naleznete zde
Shrnutí na závěr
Xiaomi Mi Band 3 je určen pro každého, kdo chce sledovat základní kondiční statistiky a nechce utrácet spoustu peněz na zařízení tohoto typu. Je tenký, lehký a komfortní na nošení. Některé fitness náramky jsou dost robustní, aby se do nich vešly extra funkce a krásně zářivé displeje. Xiaomi nepůsobí mohutně a dokonale se hodí i na útlé zápěstí.
Mi Band 3 má však i slabé stránky. Monitor srdeční frekvence a sledování vzdálenosti ho nedělají životaschopnou alternativou k dobrým běžeckým hodinkám s GPS. Kupte si ho tehdy, pokud potřebujete pouze základní statistiky, jako je například počet kroků a sledování spánku; neměli byste kupovat Xiaomi Mi Band 3, pokud potřebujete dokonale přesné výsledky, které vám pomohou jemně doladit cvičební režim. Za tak nízkou cenu je však Xiaomi Mi Band 3 celkem pozoruhodné malé zařízení. Přečtěte si také naši recenzi věnovanou staršímu bratrovi tohoto náramku – Mi Band 2 a rozhodněte, který ze souboje Xiaomi Mi Band 2 vs 3 pro vás vychází jako vítěz. Jsou si totiž velmi podobné a je snadno možné, že vaše potřeby dokonale naplní i verze 2 za ještě příznivější cenu.
Výhody
- výdrž baterie
- vodotěsnost
- jednoduché ovládání
- relativně přesná měření
- cena
Nevýhody
- horší viditelnost na slunci
- velmi citlivý displej na dotyk
Závěr recenze: Jednoduchý design, který doprovází funkčnost, přesnost a elegance.
Hodnocení autora
- výdrž baterie
- displej
- funkčnost
- aplikace
- dizajn
✅ Cena: 499 Kč