Fazole je skvělá rostlina pro začínající zahrádkáře, protože její sázení i pěstování je velmi jednoduché. Všechny druhy fazolí se pěstují neuvěřitelně snadno. Můžete ji pěstovat v omezeném prostoru a vybírat můžete z úžasného množství druhů. A už ani nemluvě o přidané hodnotě – je velmi výživná, což je další dobrý důvod k jejímu pěstování. Proces je opravdu jednoduchý a vy si tak naplno užijete pocitu z úspěchu vašeho pěstitelského úsilí, i když tuto bezproblémovou zeleninu stejně milují i zkušení zahradníci.
Fazole můžete pohodlně pěstovat i ve vyvýšeném záhonu:
Fazole ve zkratce
Fazole je jednou z prvních kultivovaných rostlin na světě. Nejstarší nálezy a důkazy o tom, že jsme používali fazole jako potravu, jsou staré 9 000 let a byly nalezeny v Thajsku. V Afghánistánu a na úpatí Himálaje se našly divoké varianty fazole obyčejné (fava boby). Fazole se také nacházela v hrobkách králů ve starověkém Egyptě, jako potrava pro jejich duše v posmrtném životě.
Fazole je bohatá na vlákniny, bílkoviny, komplexní uhlohydráty, foláty a železo, ale některé z nich, například červené a bílé ledvinové fazole, obsahují toxiny, když jsou syrové. Obsahují lektin fytohemaglutinin, který může způsobit otravu se symptomy nevolnosti, zvracení a průjmu již od pěti syrových fazolí. Tento toxin se může odstranit varem fazolí nejméně 30 minut při 100 °C. Pokud se fazole vaří v pomalém hrnci (80 °C a delší dobu), může se pětkrát zvýšit riziko otravy a tento způsob přípravy fazolí se nedoporučuje. Fazole také obsahuje oligosacharidy (rafinóza a stachyóza), které jsou tráveny bakteriemi v tlustém střevě, což vede k plynatosti.
Rostliny fazolí jsou buď popínavé odrůdy, které se pěstují v dlouhých „vinicích“ nebo nízko rostoucí keříčkové druhy. Samozřejmě oba druhy mají své výhody i nevýhody:
- keříčková fazole obvykle vyžaduje méně údržby a snadněji se pěstuje, ale popínavá fazole obvykle produkuje více fazolí a je více méně odolná vůči chorobám.
- keříčkové fazole „produkuje“ asi 50 až 55 dní, popínavé to bude trvat 55 až 65 dní
- keříčkové fazole často dozrává najednou, takže každé dva týdny můžete sít znovu. Popínavá potřebuje, aby její réva rostla a bude produkovat zralé lusky měsíc nebo dva.
Většina odrůd je zelená, existují však také fialové, červené, žluté a pruhované. Fazole jsou dlouhé 1 až 2 cm a jsou buď kulatého nebo zploštělého tvaru. Ke konzumaci se sklízejí mladé a jemné lusky, ještě před úplným vyvinutím semen. Nejoblíbenější odrůdy byly kultivovány tak, aby měly lusky bez strun, ale mnoho zahradníků upřednostňuje příchuť staromódních „strunných“ typů.
Základní fakta | |
---|---|
Botanický název: | Phaseolus vulgaris |
Typ rostliny: | jednoletá luštěnina |
Zralá velikost: | Velikost se bude lišit v závislosti na odrůdě. Kříčkové fazole jsou obvykle cca 60 cm vysoké a 30 cm široké. Popínavé fazole mohou růst vzhůru nebo přes mříž na dobrých 3 m do výšky. Lusky jsou dlouhé 8 až 10 cm. |
Vystavení slunci: | přímé slunce |
Typ půdy: | středně bohatá |
pH půdy: | mírně kyselé až neutrální pH 6,0 až 7,0 |
Čas kvetení: | asi 55 dní po výsadbě, na jaře |
Barva květin: | bílá, růžová, fialová, vícebarevná |
Sázení fazolí
Fazole je jedna z mála rostlin, která by neměla začínat jako sazenice v interiéru nebo přesazovat do vaší zahrady. Je to proto, že má jemnou kořenovou strukturu, která se snadno poškodí a přenos nemusí přežít. V důsledku toho byste měli zasít semena na jaře přímo do země.
Všechny druhy fazolí by měly být vysety poté, co nebezpečí mrazu pomine a půda se zahřeje na 10 °C. Nesévejte příliš brzy, protože studená vlhká půda zpozdí klíčení a může způsobit hnilobu semen. Fazole zasejte 2,5 cm hluboko do těžké půdy nebo 4 cm hluboko do lehké půdy. Tři druhy fazolí – cowpea, yard-long a lima by se měly vysazovat 1 cm hluboko do těžké půdy a 2,5 cm hluboko v lehké půdě. Semena přikryjte pískem, rašelinou, vermikulitem nebo starým kompostem, abyste zabránili kůrovatění půdy. Semena keříčkové fazole sejte 5 až 10 cm od sebe oddělená v řadách, které jsou od sebe vzdáleny 60 až 90 cm. Popínavé fazole seďte buď do řad nebo do kopců se semeny 15 – 25 cm od sebe v řadách, které jsou od sebe vzdáleny přibližně 1m.
Pravidelně zalévejte. Ihned po výsadbě dejte semenům dostatek vody na podporu jejich klíčení. Po výsadbě byste měli zalévat každé 2 až 3 dny, aby půda byla vždy vlhká. Vyhněte se však nadměrnému zalévání, protože příliš mnoho vody (ponechání louže nebo mlák na vrchní půdě) způsobí hnilobu semen.
➡️ Kde sázet fazole?
Fazole je ideální pro slunné a dobře odvodněné místo. Preferuje vlhkou, úrodnou půdu na chráněném místě, mimo dosah silných větrů, ale může se úspěšně pěstovat i v květináčích. Fazole nepotřebuje doplňkové hnojivo, protože fixuje svůj vlastní dusík. Chudá půda by se však ještě před výsadbou měla upravit kompostem. Fazole upřednostňuje mírně kyselé až neutrální pH půdy (6,0 – 7,0). Před výsadbou postavte podpory pro rostliny. Fazolové týpí jsou pravděpodobně nejkrásnější možností podpory. Využijte příležitosti vytvořit středobod vaší zahrady – svislý listový akcent plný květin a fazolí!
Rostlina má tendenci přestat kvést v extrémním horku léta a částečný stín se může zdát jako dobrý nápad, ale pokud ji udržujete zalévanou, je to pro ni dostatečná úleva a brzy obnoví kvetení. Plné slunce také pomáhá udržovat rostliny suché a méně pravděpodobně budou zasaženy nemocí.
Fazole je vynikající rostlinou, pokud jde o střídání plodin, protože, jak jsme již zmínili, pomáhá fixovat dusík v půdě. Je to dobrý nápad sázet ji tam, kde předchozím roce byli vysazeni členové rodiny Brassica (zelí, brokolice, růžičková kapusta nebo květák). Fazole je poměrně neprůběrčivá rostlina a dobře spolu vychází téměř se všemi ostatními. Jedinými rostlinami, které by neměly být v jejím okolí, jsou členové rodiny Allium, jako například cibule, česnek, pór a skořice. Rodina Allium může inhibovat nebo zastavit růst luků.
Péče
Mulč je neuvěřitelně užitečným nástrojem pro začínající zahrádkáře. Blokuje plevel a zadrží vlhkost – dvě dobré věci pro nové rostliny. Poté, co semena vyrostou několik centimetrů, rozprostřete po zahradní půdě vrstvu mulče silnou 2,5 cm. Ujistěte se, že je dobře odvodněný. Fazole má mělké kořeny, takže jejich mulčování udržuje v chladu. Zalévejte pravidelně, asi 5 cm za týden. Pokud fazole nebude dostatečně zalévána, přestane kvést. Zalévejte během slunečných dnů, aby listy nezůstaly namočené, což by mohlo vyvolat nemoc.
Pokud je to nutné, začněte hnojit po květu a objevení se lusku. Nepoužívejte hnojivo s vysokým obsahem dusíku, jinak získáte svěží listí a málo fazolí. Přidání kompostu nebo kompostovaného hnoje v polovině vegetačního období je dobrou alternativou k tekutému hnojivu. Plejte pečlivě, ale opatrně, aby se zabránilo narušení mělkých kořenových systémů fazolí. Když rostlina dosáhne vrchní části podpěry, odštípněte vrchní část révy. To ji přinutí dávat energii do produkce více lusku. Při vysokých teplotách používejte kryty nad mladými rostlinami; horké počasí může způsobit opadání květin, což snižuje úrodu.
Nemanipulujte s fazolemi, je-li mokrá; může to šířit spóry hub. Nepěstujte ji na stejném místě každý rok. Rotujte ji na záhonech, na kterých za poslední rok nebo dva dorostly salát, dýně, brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák nebo kapusta.
Škůdci a nemoci
Pěstování fazolí je snadné, pokud jí splníte její základní požadavky. I za těch nejideálnějších okolností však mohou nastat případy, kdy se problémy s pěstováním fazolí vyskytnou.
➡️ Škůdci
Fazole napadá několik hmyzích škůdců. Většinu z nich však lze snadno odstranit ručně nebo pomocí mýdlové vody. Časté inspekce a rychlé odstranění jsou důležitými kroky k zamezení nebo zmírnění rozvoje silných zamoření, které obvykle vyžadují drastičtější opatření, jako je například používání pesticidů.
➡️ Nemoci
Nemocmi je postiženo mnoho druhů fazolí. Většině těchto problémů však lze předejít výběrem a pěstováním odrůd odolných vůči chorobám. Pomáhá také střídání fazolí nejméně každý druhý rok a správné praktikování pokynů týkajících se polévání a roztečí. V půdě žije mnoho druhů hub, které mohou způsobit spoušť na fazolových plodinách, zejména sazenicích a způsobit, že rostlina nebude růst.
Kořeny mohou odumřít a listy žloutnout. Rostliny mohou vykazovat změnu barvy a slabý růst. Dbejte na to, aby fazole byly vysazeny v dobře odvodněné půdě, protože nadměrná vlhkost je ideálním prostředím pro vývoj hub.
Fazole preferuje teplé počasí, plné slunce a dobře odvodněnou půdu. Pěstování fazolí ze semen nebo rostlin odolných vůči chorobám pomáhá minimalizovat problémy. Dalším způsobem, jak zmírnit problémy s pěstováním fazolí, je udržovat oblast beze zbytků včetně posklizňových rostlin. Nadměrné teplo a vlhkost jsou zodpovědné za většinu problémů se škůdci a chorobami. Ponechte mezi rostlinami větší prostor pro lepší proudění vzduchu, zvláště ve vlhkých oblastech. Listy udržujte v suchu tak, že se budete vyhýbat sprinklerům nad „hlavou“, abyste omezili vývoj houby. Nakonec nezapomeňte na zahradě střídat plodiny nejméně každý druhý rok, abyste zabránili problémům spojeným s půdními agensy. Jakmile jsou lusky zralé, je třeba pamatovat si jen tři věci: sklízet, sklízet… a ještě více sklízet! Když se fazole „rozběhne“, je téměř nezastavitelná, ale pouze tehdy, pokud se tyto vzácné lusky sklízí hned jak se objeví, zatímco jsou stále relativně mladé a křehké. V tomto okamžiku budou krásně jemné, ale pokud se nechají příliš dlouho, budou strunné a tvrdé. Zastavte sběr a produkce se zastaví. Fazole sbírejte ráno, když je v ní nejvyšší hladina cukru. Na konci sezóny se vyplatí nechat několik luků volně opylovaných nebo dědických odrůd vyschnout na rostlině. Vysušené tobolky opláchněte a poté dejte fazole dovnitř, aby se dále sušily na vzdušném místě. Fazole na osev skladujte v papírových sáčcích označených odrůdou a datem a poté je použijte příští rok. Fazole skladujte ve vzduchotěsné nádobě odolné vůči vlhkosti v ledničce. Fazole časem ztvrdne, i když je správně skladována. Čerstvá se může uchovat asi 4 dny nebo může být blanšírovaná a zmražená okamžitě po sklizni. Může být také konzervovaná nebo nakládaná. Fazole lze sbírat i suché. Dopřejte jí několik měsíců dozrát. Budete vědět, že tobolky udělaly pokrok, když se vyboulí. Brzy poté lusky změní barvu na bledou, slaměnou a ke konci léta nebo začátkem podzimu začnou vysychat. Vysušené lusky můžete sklízet tak, jak se objeví. Snazší je vytahovat rostliny najednou (kořeny nechte v zemi, protože jsou cenným zdrojem dusíku). Načasování závisí na místním klimatu. V teplém a suchém podnebí lusky úspěšně uschnou na rostlině – fazole musí být vyloupaná. Pokud se teplota vzduchu rychle ochlazuje a je sychravě, přeneste vinnou révu do interiéru ve vhodnou dobu a zavěste ji na teplé a suché místo k dokončení sušení (skleník je dokonalý). Nechcete, aby fazole zamrzly, proto ji přeneste nejpozději před prvním mrazem. Jakmile jsou lusky suché (fazole by měly v tobolkách rachotat), mohou být vyloupané na podnosy a umístěny na teplé místo, aby fazole pokračovala v sušení. Jakmile je suchá, může být dekantována do skleněných nádob pro skladování na chladném a tmavém místě. Vaření fazole sušené doma zabere mnohem méně času než fazole zakoupené v obchodě a proto i chutná mnohem lépe. U nás se používá hlavně v dušených masech, casserole, polévkách, tajinech, salátech, omáčkách, zatímco na různých místech světa se připravuje pro nás netradičními způsoby. Například v Číně (přesněji v S’-čchuanu) se fazole smíchá se sójovými boby a chilli papričkami a fermentuje na pastu zvanou doubanjiang. V Dalmácii, části Chorvatska, lidé připravují tradiční jídlo vyrobené z plněných artyčoků s fazolemi a hráškem. Řekové také vaří dušené artyčoky a fazolové lusky. Jižní Spojené státy americké jedí „Hoppin ‘John“ – pokrm z rýže a fazolí. „Akara“ je v západní Africe a Karibiku tradiční. Připravuje se smícháním rozdrceného hrášku s černými fazolemi, solí, cibulí a paprikou a vysmažením této směsi. Fazole adzuki ve východní Asii se vaří s cukrem a připravuje se z ní sladká pasta, která se používá jako přísada do mnoha dezertů. Mungo fazole se vaří s kokosovým mlékem, cukrem a trochou zázvoru a tvoří kaši, která je známá jako dezert „es kacang hijau“. Fazole je krásnou rostlinou pro květináče. Svými pěknými květinami a atraktivním listím mohou být skutečným akcentem chráněné terasy, balkonu nebo dvora. Hloubka květináče pro pěstování fazolí se liší v závislosti na jejím druhu. Popínavé fazole potřebují 20-23 cm půdy, zatímco keříčkové si vystačí s pouhými 15-18 cm. Při pěstování čerstvé zeleniny je dobré se držet větších květináčů. Pojmou více půdy a na druhé straně déle zadržují vlhkost. Věnujte pozornost tomu, aby v květináči bylo několik nehacených drenážních otvorů. Otvory můžete zakrýt i drátem nebo plastovou mřížkou, abyste zabránili vytečení půdy ze dna. Případně můžete spodní část květináče ohraničit asi 2 cm malých kamenů. Terakotové květináče, dřevěné bedny a sudy jsou skvělé pro pěstování rostlin jako je fazole. Jen se ujistěte, že volíte neglazované možnosti. Neglazované nádoby mají mnohem lepší regulaci vlhkosti. Tyto nádoby „dýchají“ a umožní odpaření přebytečné vody, aby se rostliny neutopily. Počet rostlin, které můžete zasít do nádoby, závisí na průměru nádoby. Zpravidla plánujte devět rostlin na každých 30 cm povrchu. Použijte odrůdu osiva, která dobře produkuje v kontejnerových zahradách, jako jsou Kentucky Wonder, Blue Lake Pole nebo Topcrop. Při pěstování fazolí v nádobách je pro zdraví rostliny nezbytná adekvátní půda. Fazole se daří v úrodné půdě zadržující vlhkost bohaté na organický obsah. Můžete si pořídit hotový mix nebo si vytvořit svůj vlastní. Chcete-li vyrobit vlastní směs, kombinujte stejné části kompostu, zahradního jílu a čistého hrubého písku. Přidejte nějaký organický hnůj a důkladně promíchejte. Případně můžete použít stejné části rašelinového mechu nebo kompost s pasterizovanou půdou a perlitem. Pasterizovaná půda pomáhá snižovat riziko výskytu plevelů a patogenů. Fazole preferuje půdu s hodnotami pH mezi 6,0 a 7,0. To znamená, že je neutrální až mírně kyselá. Pro testování směsi v květináčích můžete použít proužky pH, abyste se ujistili, že je v doporučeném rozmezí. Semena fazolí vysazujte během teplého počasí brzy na jaře. Fazole je vysoce citlivá na nízké teploty a mráz. Takže sázejte až hrozba mrazu pomine. Při výsevu postupujte podle těchto kroků: Fazole potřebuje hodně vody a to platí zejména při péči o hrnkové fazole. Zalévání je rozhodující ve fázi produkce květin. Pokud rostliny vyschnou, pupeny opadnou. V teplém počasí, kdy jsou rostliny v plném růstu a květu, si užívají pokud je brzy ráno nebo večer postříkáte vodou. Pomáhá to i při opylování. Hnojte jednou měsíčně zředěným tekutým rostlinným hnojivem, dokud jste do půdního média nezamíchali hnojivo s postupným uvolňováním. Dávejte pozor na hmyz a jiné škůdce a bojujte proti nim k rostlinám přátelskými výrobky, jako je zahradnické mýdlo nebo neemový olej. Pěstování fazolí v květináči by vám mělo poskytnout jedlé lusky do 45 až 65 dní, pokud se pěstuje na plném slunci. Sbírejte když jsou lusky středně velké s pevnými lusky. Konzumujte je čerstvé pro co nejlepší chuť, nebo je můžete zmrazit a vychutnat si je i po sezóně. Zdroje informací:➡️ Tipy k prevenci
Sběr a skladování
➡️ Sběr suché fazole
➡️ Sušená fazole v kuchyni
Jak pěstovat fazole na balkoně v květináči?
➡️ Výběr květináče
➡️ Příprava půdy
➡️ Výsev
➡️ Péče
Článek je zařazený do kategorie: Péče o zahradu, Praktické rady a trikyMohlo by vás zajímat