I když v průběhu staletí její popularita kolísala, rukola je součástí lidské stravy opravdu velmi dlouho. Vzpomíná se ve Starém zákoně, takže pěstování rukoly mohlo být známo již v 6. století před Kristem. Rostlina je původem ze Středomoří a už dlouho se jí daří po celém regionu Itálie, Maroka, Turecka a Portugalska. Ve starověku Egypťané a Římané považovali listy a olej ze semen za afrodiziakum a stále se používá jako léčivo v Indii, Pákistánu a západní Asii. Olej lisovaný ze semen, známý jako olej Taramina, se často používá k podpoře růstu vlasů, redukci lupů, ničení vší a redukování zánětů kůže.
Co je tedy vlastně rukola? Je to starobylá listová zelenina, která je v současnosti oblíbená u kuchařů po celém světě a její pěstování ze semen je naprosto snadné, ať už na zahradě, v květináči na balkoně, nebo doma ve vaší kuchyni.
💡 Rukolu můžete pěstovat i v truhlících:
Rukola a její druhy
Rukola (Eruca Sativa (L.) Cav.) je salátová zeleň, jejíž francouzský název „roquette“ ji opravdu vystihuje. Tento člen rodiny Brassicaceae, tedy hořčice, je skutečně raketou: rychle klíčí – dokonce i ve studené a vlhké půdě – a rychle roste. Rostliny plné velikosti jsou často připraveny ke konzumaci jen měsíc po klíčení.
Rukola má uzenou, kořeněnou, komplexní chuť a vůni. Chcete-li začít rozeznávat výraznou chuť rukoly, začněte přidáním několika listů do běžných salátů. Nebude trvat dlouho a pravděpodobně budete přidávat více a více listů a nakonec v salátu nebudete chtít nic jiného než rukolu. Existuje několik různých druhů rukoly. Obecně platí, že čím je list tenčí a ostřejší, tím je chuť kořeněnější a nejlépe chutná, pokud není stresována teplem nebo nedostatkem vody. Malé bílé květy rukoly jsou také jedlé. Mají ostrou kořeněnou chuť, podobnou listům a krásně zdobí talíř.
Rukola je jednou z těch zelenin, kterou lidé milují nebo nenávidí. Má tendenci mít pižmovou vůni a chuť, která může některé lidi odradit, zatímco jiní považují toto pikantní sousto za velmi osvěžující. Nemusíte se cítit trapně, pokud nemáte rukolu rádi; jste v dobré společnosti – Julia Child ji také moc neměla ráda – gurmáni vědí o kom je řeč.
Kultivary rukoly
- „Runway“ – velmi rychle rostoucí rostlina s velkými laločnatými listy
- „Garden” – rychle rostoucí rostliny produkují listy s jemnou chutí podobnou ředkvičce
- „Rocket” – Má krásně zoubkované listy, svěží a kořeněnou chuť a je úžasná v salátech a sendvičích. Klasická odrůda, kterou vidíte prodávat v supermarketech a podávat v restauracích.
- „Sylvetta” – roste pomalu, má úzké kořenité listy
- „Astro” – roste rychle s jemnou chutí
- „Red Dragon“ – do jinak zelené palety vnáší barvu. Tradiční zubaté listy ve tvaru dubového listu jsou přerušovány kaštanovými žilami.
Kde a jak pěstovat rukolu?
Většina listové zeleniny se může vysít přímo do půdy a rukola není výjimkou. Stejně jako u všech zahradních rostlin, tajemství úspěchu pěstování spočívá v tom, co uděláte dříve, než vysadíte semínka. Rukole se daří nejlépe v dobře odvodněné půdě, ale má ráda hodně vlhkosti, takže zalévejte často. Rostlina preferuje pH půdy 6 až 6,5. Před výsevem vmíchejte do půdy dobře shnilý hnůj nebo kompost. Mělo by se to udělat hned, jakmile bude možné půdu zpracovat na jaře nebo ještě lépe, připravte ji na podzim dříve, než uložíte své záhony k zimnímu spánku. Na jaře jako byste to našli.
Rukola miluje chladné počasí a může se vysadit začátkem dubna i dříve. Potřebujete pouze denní teploty nad 4°C. Ani mráz ji nezastraší. Roste nejlépe na slunném místě, i když toleruje určitý stín, zvláště když stoupá letní teplota.
➡️ Výsev
Rukolu lze jednoduše vysít ze semen a výsadba může začít hned, jakmile půda na jaře roztaje. Najděte místo na plném slunci nebo v částečném stínu a zasejte semena 0,5 cm hluboko, do řádků vzdálených 25 cm, přičemž mezi semínky nechte asi 2,5 cm. Semena by měla vyklíčit během několika dní!
Zkuste ji při výsevu smíchat smíchat s jinými salátovou zelení a vytvořte si vlastní mesclunovou směs. Rukola je vynikající partnerská rostlina! Protože má mělké kořeny a nezabírá mnoho místa, může se jí vyplnit mezera kolem mnoha pomaleji rostoucích plodin. To může být užitečné i v horkém létě, protože větší plodiny poskytnou tomuto milovníkovi chladného počasí určitou stinnou úlevu. Vysévejte opět koncem léta pro podzimní úrodu nebo ještě lépe každé 2 až 3 týdny po celou sezónu pro nepřetržitou úrodu.
Pěstujete-li rukolu v létě, můžete zvážit výsev druhů odolných vůči teplu. Divoká rukola, blízká příbuzná kultivované odrůdě, je méně hořká a odolná vůči teplu. Roste o něco pomaleji, dozrává asi za 5 týdnů, takže to mějte na paměti při načasování výsevů na nepřetržitou úrodu.
Rukola bude růst v růžici asi tak široké jako vysoké. Podobně jako listový salát a hořčičné zeleně, rukola se v horkém počasí natahuje k nebi, kvetoucí a semenící. Když rostlina začne vysílat kvetoucí stopku z centra, můžete ji vytáhnout z půdy, nebo můžete pokračovat ve sklizni listů, dokud nebudou chutnat příliš silně. Někteří zahradníci řežou rostliny zpět, aby získali další úrodu, když se snaží dorůst. Kvetoucí stonky mohou dorůst do 60 až 90 cm a mohou mít na vrchu malé bílé květy. Jsou jedlé a vypadají hezky v salátu. Kvetoucí signály naznačují, že sezóna pro rukolu končí a můžete ji nahradit.
Péče
Nejdůležitějším bodem péče je udržování rostliny dobře zalévané. Pravidelná zálivka zabrání rychlení rostlin. Zalévejte ji jemně a udržujte půdu trvale vlhkou po celé vegetační období. Zalijte když jsou horní 2 cm půdy suché. Podpořte excelentní produkci listů pravidelným hnojením hnojivem s nepřetržitým uvolňováním. Zachovejte půdní vlhkost a předejděte plevelu pomocí vrstvy organického materiálu, jako je sušené jehličí nebo řízky suché trávy. Na redukci tepelného stresu zajistěte určitý stín pro výsadbu v teplém období – například pozdější výsev provádějte ve stínu vyšších rostlin, jako jsou rajčata a fazole.
Škůdci a nemoci
Jako člen rodiny brassica, rukola hostí pár škůdců, kteří ji milují. Naštěstí má krátkou vegetační sezónu a v době, kdy hmyz začne létat, je už mimo zahradu. S některými se však pravděpodobně setkáte.
➡️ Škůdci
- skočky – tyto běžné zahradní škůdci mohou přezimovat v půdě a objeví se, aby vyhrýzali otvory v mladých listech, což někdy vede k úplnému zničení rostlin. Tyto drobné brouky si můžete, ale nemusíte všimnout, ale dávejte pozor na malé kulaté díry v listech, zvláště u mladých rostlin. Existuje několik způsobů, jak mít pod kontrolou populaci skočků, jako například použitím krytů záhonů, partnerskou výsadbou s měsíčkem nebo posypání přirozeně se vyskytující rozsévkovou zeminou – křemelinou.
- šneci – pokud jste dost odvážní, posbírejte je po večerech ručně, nebo vyrobte „pivní pasti“., nebo pasti z kukuřičné mouky. Můžete také zkusit posypat rozsévkovou zeminou, nebo kávovou usazeninou základnu rostlin. Nedokážou se přes tuto bariéru proplazit.
- kovolesklec cizokrajný (Trichoplusia ni) – tyto malé zelené housenky si svou cestu prokousají listy. Posbírejte je ručně nebo posypte rostliny rozsévkovou zeminou.
- ptáci – také si rádi pochutnávají na tomto štiplavém občerstvení. Pokud jsou ptáci problémem, účinným odrazujícím prostředkem může být síťovina
Vykopte jámu do země a do otvoru vložte velkou zavařeninovou sklenici nebo misku; použijte něco, co má strmé strany, aby se slimáci neuměli vypláznout zpět. Naplňte misku asi do ¾ pivem (udělá to i levné pivo) a nechte ji venku přes noc. Ráno by miska měla být plná utopených šneků, které můžete použít jako krmivo pro ptáky. Pro past z kukuřičné mouky dejte do zavařeninové sklenice polévkovou lžíci nebo dvě kukuřičné mouky a položte ji stranou v blízkosti rostlin. Šneci jsou přitahováni její vůní, ale neumí ji strávit a to je zabije.
➡️ Nemoce
- peronospora – hledejte hnědé skvrny na vrších a spodcích listů. Odstraňte napadené rostliny, místo listí zalévejte základnu rostlin a rostliny přeřeďte.
- listová plíseň – žloutnoucí listy nebo malé vlhké hnědé skvrny na tlistech mohou být znakem této bakteriální infekce. Při prvních příznacích infekce odstraňte postižené rostliny a plodiny střídejte. Zalévání základny rostlin namísto listů může snížit pravděpodobnost plísně.
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Sběr a uskladnění
Mladé listy můžete začít sbírat když jsou 5-7,5 cm dlouhé. Podle našeho názoru jsou nejlepší mladší listy – chutné, jemné a kořeněné, ale ne příliš štiplavé. Rukola má tendenci zrychlit, zejména v horku, a když se to stane, listy se mohou stát hořkými. Když přijde čas sklizně, rukolu sklízejte večer. Pokud listy oberete uprostřed sluneční intenzity, pravděpodobně dojde k jejímu zvadnutí. Sbírejte vnější listy na spodní části rostliny. Střed ponechte neporušený pro příští sklizeň. Můžete také sbírat celé rostliny odříznutím těsně pod korunou.
Pravidla sběru ve zkratce
✅ Nikdy nesbírejte rukolu na slunci, protože čím je teplejší, tím rychleji zvadne.
✅ Vyhněte se sběru ve vlhkém počasí, pokud jen nechcete povislé listy.
✅ Vždy si sklízejte během nejchladnější a nejsušší denní doby – obvykle večer, kdy slunce zapadá, nebo ráno, není-li rosa.
Čerstvé listy se mohou uchovávat až 10 dní v chladničce. Listy zabalené v textilní nebo papírové utěrce uložte do perforovaného plastového sáčku a vložte do zásuvky ledničky. Můžete také zkusit zmrazit listy v miskách na led. Jen omyjte, nasekejte, vložte do misek, zalijte olivovým olejem a poté zmrazte. V každé kostce nechte trochu prostoru pro expanzi. Během zimy můžete rozmrazit a používat kostičky v salátech, polévkách a vaječných pokrmech.
Pěstování rukoly v květináči
Protože rostliny rukoly jsou relativně malé a mají kompaktní kořenový systém, můžete je sázet blízko sebe, nebo dokonce do květináče. Jako listová zeleň má rukola menší potřebu plného slunce a bude se jí dařit dokonce i v částečném stínu. Ve skutečnosti je pěstování této mírně kořenité a mimořádně výživné listové zeleniny v květináči poměrně snadné.
Rukola se cítí dobře i v oknech orientovaných na sever – vzácná vlastnost pro pokojovou rostlinu. Chladnější teploty brání rostlině v rychlení nebo jít do semene. V zimě přemístěte květináč na slunečnější místo v okně orientovaném na jih, ale nezapomeňte jej držet mimo zdroje tepla, které vysušují půdu a stresují rostliny.
➡️ Výběr květináče
Protože kořeny rukoly jsou poměrně mělké, nepotřebujete k pěstování rostlin obrovský, ani hluboký kontejner. Přestože kalkulujte s vysazením většího množství rukoly, protože jakmile jí přijdete na chuť, budete ji chtít pořád! I když můžete pěstovat rukolu téměř v čemkoli, samo-zavlažovací kontejner usnadňuje celý proces.
💡 Rukolu můžete pěstovat v jakémkoli květináči ⤵️
➡️ Výsev
Jako u většiny salátové zeleně, i semena rukoly jsou malá, takže musíte být opatrní, abyste je nezasadili příliš hluboko. Rukola nepotřebuje hlubokou půdu, aby rostla, ačkoli čím hlubší půda, tím větší list. Semena se zasévají již od února a během celého brzkého léta. Pokud je již velmi horko, vydržte do konce srpna, září až října.
- naplňte květináč směsí pro květináče a jemně jej vyrovnejte rukou
- semena rozdělujte co nejrovnoměrněji na půdu
- semena jemně zaťapejte do půdy
lehce je přikryjte zeminou a opět jemně uťapejte - opatrně polijte, buď pomocí růžicového nástavce nebo jemným rozprašováním z hadice. Nechcete, aby tlak nebo váha vody narušily semena a zatlačily je příliš hluboko do půdy.
Udržujte půdu rovnoměrně vlhkou, dokud se neobjeví výhonky, což bude trvat od 7 do 14 dnů. Když jsou sazenice vysoké asi 2,5 až 5 cm, přeřeďte je tak, aby byly od sebe vzdáleny 3 až 8 cm. I když byste měli sazenice ředit, rukola obvykle poroste bez ohledu na to, zda ji ředíte, nebo ne.
Vaše rukola by měla být připravena ke sklizni asi za tři až čtyři týdny. Čím mladší listy, tím jemnější a sladší budou, takže nečekejte příliš dlouho, než je začnete sklízet. Jakmile jsou sazenice 7 až 10 cm dlouhé, můžete buď vytáhnout celou rostlinu, nebo chcete-li, aby nadále rostla, můžete sbírat pouze listy jejich odříznutím nebo odtržením směrem k základně.
Proč je rukola nejen chutná, ale také mimořádně zdravá?
Rukola, kromě své výrazné, poutavé chuti, toho nabízí ještě mnohem víc. Jeden šálek (20 gramů) rukoly má 4 kalorie, 0 gramů tuku, bílkovin a uhlohydrátů. Rukola je dobrým zdrojem vitamínu K-1, A, C, B-2 (Riboflavin), B-9 (folát) a minerálů, jako je vápník, nehemové (anorganické) železo, hořčík, mangan, fosfor a draslík.
✅ Protirakovinné účinky
Nutričně zajímavá věc na rukole je, že obsahuje mnoho látek, které různými pozitivními způsoby ovlivňují naše zdraví. Jedna z věcí, které rukola dokáže, je působit jako protirakovinná látka. Děje se tak díky obsahu glukosinolátů, které jsou rozděleny na indoly, zejména isothiokyanáty. Tyto sloučeniny pomáhají tělu se čistit od rakovinových buněk dříve, než mohou způsobit poškození a pomáhají regulovat hormonální aktivitu, což snižuje riziko rakoviny spojené s hormony.
Rukola také působí jako antirakovinotvorná látka kvůli chlorofylu, který obsahuje. Tmavě listová zelená zelenina jako je i rukola obsahuje chlorofyl, pigment, který dodává rostlinám zelenou barvu a pomáhá jim zachytávat sluneční světlo potřebné pro fotosyntézu. Když konzumujeme chlorofyl z rostlin, pomáhá nám to blokovat rakovinu, kterou způsobují polycyklické aromatické uhlovodíky nacházející se v tabákovém kouři a heterocyklické aminy nacházející se v mase vařeném při vysokých teplotách.
✅ Diabetes
Účinky této vynikající zeleniny zdaleka nekončí u rakoviny. Spolu s ostatní listovou zelení obsahuje rukola antioxidant známý jako kyselina alfa-lipoová (ALA), která může snižovat hladinu glukózy v krvi, zvyšovat citlivost na inzulín a narušovat zlaté časy oxidace odstraňováním volných radikálů. ALA může také redukovat poškození nervů u pacientů s cukrovkou, zlepšit mitochondriální funkci, zpomalit proces stárnutí, chránit před neurodegenerativními chorobami a chelatovat toxické kovy zvýšením intracelulárních hladin glutathionu.
✅ Krevní tlak
Další výhodou rukoly je, že podobně jako červená řepa obsahuje dusičnany. Dusičnany mají špatnou reputaci v důsledku skutečnosti, že mohou vyvolat migrénu u citlivých jedinců a jakmile se konvertují na dusitany, mohou tvořit nitrosaminy, které se u zvířat ukázaly jako karcinogenní. Pokud se to však stane, zdroj dusičnanů je obyčejně ze zpracovaného masa, jako jsou například hotdogy. Rukola, stejně jako jiné produkty obsahující dusičnany, obsahuje také vitamin C, který přirozeně inhibuje tvorbu nitrosaminů a proto se rukola nepovažuje za karcinogen. Ve skutečnosti vysoký příjem dusičnanu ve stravě může snižovat krevní tlak a snižovat spotřebu kyslíku v myokardu během cvičení, čímž se zvyšuje sportovní výkon.
Rukola v kuchyni
Díky své štiplavé chuti je tato vynikající listová zelenina často vmíchána v syrovém stavu do čerstvých salátů nebo jednoduše podávána samostatně, pokapaná olivovým olejem, citrónovou šťávou a posypaná kvalitním tvrdým sýrem. Rukola také funguje dobře na pizzy po ukončení pečení nebo lze použít do omelet a omáček. Vzhledem k tomu, že rukola má takovou pikantní chuť a úžasnou vůni, je ideální pro přípravu pesta.
⭐ Rukolovo-mandlové pesto
Ingredience: 1 šálek listů rukoly, ½ šálku olivového nebo avokádového oleje, 1 šálek správně namočených a opečených mandlí, 5 prolisovaných stroužků česneku, ½ šálku čerstvě nastrouhaného parmazánu, sůl a čerstvě mletý pepř podle
Postup přípravy: Přiveďte k varu vodu ve velké nádobě. Přidejte rukolu. Vařte, dokud nebude jasně zelená (~ 30 sekund). Vyjměte rukolu a vložte do misky plné ledové vody na několik minut, dokud nevychladne. Přeceďte, rukolu okamžitě usušte a vložte ji i s ostatními surovinami do kuchyňského robota. Pulzujte, dokud směs netvoří hrubé pyré.
Přestože toto není tradiční pesto, protože místo oříšků nebo vlašských ořechů používá mandle, má příjemnou chuť a strukturu pesta. Při přípravě jakéhokoli pesta si můžete všimnout, že v důsledku oxidace změní barvu. Blanšírování rukoly tomu může předejít, stejně jako přidání kyseliny, například citrónové šťávy, do směsi. Do pesta můžete přidat i čtvrť čajové lžičky práškového vitamínu C, aby bylo zářivě zelené. Tenká vrstva olivového oleje nalitá na vrch pesta pomůže zabránit vniknutí vzduchu a také minimalizovat změnu barvy. Zkonzumujte jej nejpozději do 1 – 2 dnů od přípravy.
Zdroje informací:
- https://www.almanac.com/plant/arugula
- https://www.thespruce.com/how-to-grow-arugula-4125564
- https://harvesttotable.com/how-to-grow-arugula/
- https://www.thekitchn.com/what-you-need-to-know-about-growing-arugula-indoors-244755
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/282769#nutrition
Článek je zařazený do kategorie: Péče o zahradu
Mohlo by vás zajímat
- Černá ředkev je chutná kořenová zelenina, jak na její pěstování, účinky, recepty na její využití
- Měsíční jahody – jak je pěstovat a rozmnožovat, nejlepší odrůdy
- Kdouloň je zapomenuté ovoce, které musíte zkusit - jak na její pěstování, využití a pár receptů k tomu
- Znáte Mangold? Jak na jeho pěstování, o jeho účincích a pár skvělých receptů k tomu
- Čajot je exotická zelenina z tropů, víte na co ji použít? Recepty, využití, pěstování rostliny
- Lunární kalendář pro zahrádkáře - květen 2024
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Je šalotka cibule nebo ne? Toto jsou hlavní rozdíly a kde všude šalotku můžete použít, výborná je i zavařená!
- Jak na pěstování Aloe vera - péče o rostlinu a jak ji doma zpracovat na gel či nápoj
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci