Představte si, že po dlouhém dni přijdete domů a zjistíte, že vás vytopil soused, silná bouře poškodila střechu nebo vám vykradli byt. Nepříjemná situace, že? Takové události přicházejí nečekaně, ale jejich následky mohou být méně bolestivé, pokud máte správné pojištění. Víte, jaký je rozdíl mezi termíny pojištění nemovitosti vs pojištění domácnosti? Mnoho lidí tyto dva druhy pojištění zaměňuje, což může vést k vážným problémům v případě pojistné události. V tomto článku vám vysvětlíme, jak tyto dvě pojistky fungují a proč jsou důležité pro ochranu vašeho majetku.
Pojištění nemovitosti vs pojištění domácnosti - navigace v článku
- Nejen pojištění domu, ale také vybavení domácnosti
- Pojištění nemovitosti
- Pojištění domácnosti
- Všeobecné výluky z pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti
- Jak uzavřít pojistnou smlouvu?
- Jak často je třeba upravit pojistku?
- Jak obnovit a zrušit pojistnou smlouvu?
- Jak nahlásit pojistnou událost?
- Porovnání pojištění nemovitosti a domácnosti
- Bydlete bezpečně

Nejen pojištění domu, ale také vybavení domácnosti
Investice do kvalitního pojištění není jen o ochraně majetku, je to také investice do vaší budoucnosti a duševního klidu. S dobrým pojištěním víte, že i když se stane něco neočekávaného, finanční podpora vám umožní rychle obnovit normální chod života, minimalizovat škody a vyhnout se zdlouhavým komplikacím.
Zatímco pojištění nemovitosti se vztahuje na škody způsobené na vašem bytě či domě živelnými pohromami, vandalismem nebo vloupáním, pojištění domácnosti souvisí s movitým majetkem, který se nachází v nemovitosti. Jedná se například o nábytek, elektroniku, oblečení či sportovní vybavení.
Spojením těchto dvou pojistek získáte komplexní ochranu, která vám poskytne finanční jistotu v případě škody, ať už na vašem movitém majetku, nebo na samotné nemovitosti. Taková kombinace vám ušetří stres. V případě nehody se totiž nemusíte starat o to, které pojištění se na co vztahuje. Navíc můžete získat výhodnější podmínky pojištění. Mnohé pojišťovny nabízejí slevy za kombinované pojištění.
Pojištění nemovitosti vs. pojištění domácnosti rozdíly
Jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti? Tyto pojistky jsou velmi podobné, ale pokrývají rozdílné věci. Podstatný rozdíl je v tom, co je pojištěno.
Pojištění domu, bytového domu, rekreační chaty a pod.
Chrání samotnou stavbu, tedy obvodové zdi, střechu, okna, dveře, pevné součásti jako vestavěné kuchyňské linky, sanitu, další pevné stavby na místě pojištění (altán, garáž, oplocení apod.).
Obecně se dá říci, že kryje vše, co je pevně spojeno se stavbou.
Vztahuje se na škody způsobené živelnými událostmi (požár, povodeň, vichřice), krádeží, vandalismem, případně jinými riziky, která jsou specifikována v pojistné smlouvě. Součástí bývá také pojištění odpovědnosti za škody.
Příklady:
- Poškození střechy v důsledku silné bouře
- Poškození obvodových zdí v důsledku povodně
- Poškození oken při vloupání
- Poškození potrubí, které je součástí stavby
- Škody, které způsobíte na majetku souseda
Pojištění domácnosti
Chrání movitý majetek, který se nachází uvnitř nemovitosti jako nábytek, elektronika, oblečení, osobní věci a podobně.
Vztahuje se na škody způsobené živelnými událostmi, krádeží, vandalismem, případně jinými riziky, která jsou specifikována v pojistné smlouvě.
Příklady:
- Poškození nábytku v důsledku požáru
- Krádež televizoru a jiné elektroniky
- Poškození oblečení a osobních věcí v důsledku vytopení
- Poškození cenností, šperků a jiných movitých věcí
Tip: Pokud vlastníte byt v obytném domě, může být nemovitost již pojištěna přes společenství vlastníků, ale pojištění domácnosti si musíte vyřídit sami.
Pojištění nemovitosti
Všeobecná charakteristika říká, že pojištění domu a jiných nemovitostí je smluvní vztah mezi pojištěncem (vlastníkem nemovitosti) a pojišťovnou, v jehož rámci se pojišťovna zavazuje nahradit pojištěnci škody na jeho nemovitosti způsobené definovanými riziky. Jedná se o formu ochrany majetku před nepředvídatelnými událostmi, které by mohly způsobit finanční ztráty.
Toto pojištění, nazývané také “pojistka na dům”, je druh pojištění, který představuje finanční podporu v případě poškození nebo zničení majetku. Pokrývá škody na samotné nemovitosti – stavbě. Může to být rodinný dům, bytový dům, chalupa, atp. Některé pojišťovny nabízejí rozšíření pojištění, které se pak vztahují také na garáže, hospodářské budovy, bazény, zahradní domky, skleníky, studny, septiky, oplocení a pod.
Může se také vztahovat na stavební součásti – technická a energetická zařízení a technologie zabudované v budově nebo pevně s ní spojené. Jde například o vnější schodiště, vnější přípojky patřící k budově, předměty pevně připevněné zvenčí pláště budovy, jako jsou markýzy, pergoly, antény, klimatizační zařízení, kamerový systém, solární panely, ale také okna, příčky, dveře, obklady, podlahy, omítky, tapety a jiné.
Obecně platí, že pojištění nemovitosti kryje vše, co pevně stojí a co souvisí s nemovitostí jako takovou. Možná vás překvapí informace, že tento typ pojištění obvykle kryje i vestavěný nábytek, vestavěnou kuchyňskou linku bez vestavných spotřebičů, radiátory, sanitu v koupelně či WC.
Před podepsáním pojistné smlouvy si důkladně přečtěte podmínky pojištění, protože rozsah krytí a výluky se v jednotlivých pojišťovnách mohou lišit.
Jaká rizika obvykle kryje pojištění nemovitosti?
Živelné pohromy
To může zahrnovat požár, výbuch, pád stromů, stožárů, letadla nebo jiných předmětů, přímý úder blesku, zemětřesení, vichřici, krupobití, tíhu sněhu nebo námrazy, sesuv půdy, zhroucení skal nebo zemin, pád lavin a výbuch sopky.
Vyloučeny mohou být škody způsobené tlením, žhavením a vystavením pojištěné věci užitnému ohni nebo užitnému sálavému teplu, také škody na tlakových nádobách a zařízeních (kotel, potrubí apod.) způsobených výbuchem těchto tlakových nádob nebo zařízení v důsledku jejich stáří, opotřebení, koroze nebo vlivem usazenin, kalu.
Některé pojišťovny také vyloučily škody způsobené úderem blesku, pokud se podle platných právních norem vyžaduje na stavbě instalace hromosvodu a v době pojistné události nebyl hromosvod zřízen a funkční.
Pojistné krytí nemusíte obdržet ani v případě, pokud v místě pojištění nebo jeho bezprostřední blízkosti došlo k sesuvu půdy, zhroucení skal nebo zemin v posledních 10 let před vznikem škodné události. Také v případě škod způsobených působením rozpínavosti ledu nebo prosakováním tajícího sněhu nebo ledu.
Povodeň a záplava, atmosférické srážky, vodovodní škody
Škody na nemovitosti způsobené povodní nebo záplavou mohou být rozsáhlé a nákladné. Voda může narušit základy budovy, což vede k prasklinám, posunům nebo dokonce ke zhroucení. Stěny mohou absorbovat vodu, což způsobuje jejich oslabení, deformaci a vznik plísní.
Náš tip: Měnili jste stará netěsnící okna za nová plastová? Vlhnou vám stěny nebo kouty v místnosti? To jsou nejčastější důvody, proč se tvoří plíseň na stěnách. Víte, jak se jí účinně zbavit?
Voda může nenávratně poškodit i podlahové krytiny a proniknout do podlahové izolace. Ohroženy jsou i elektrické rozvody, zásuvky, vypínače a jiná elektrická zařízení, což představuje riziko zkratu a požáru.
Povodně a záplavy mohou způsobit erozi nebo splavení půdy, což může poškodit zahrady, dvůr a terén kolem domu. Pokud součástí vaší nemovitosti jsou zařízení jako generátory, kotle, klimatizační jednotky, čerpadla nebo systémy pro vytápění, povodeň může vést k jejich poškození a potřebě nákladné opravy. I tyto výdaje pomůže pokrýt pojištění domu.
Riziko „atmosférické srážky“ se vztahuje na škody, kdy déšť, sníh nebo tající led pronikne do budovy přes střechu, stěny nebo jiné stavební součásti. Toto riziko se ovšem obvykle neřadí mezi běžné živly a je lepší si zkontrolovat, zda se na něj pojištění opravdu vztahuje.
Vodovodní škody vznikají, když voda, jiná tekutina nebo pára uniknou z poškozeného potrubí nebo zařízení mimo běžný prostor. Pojištění často kryje také únik vody z akvárií, ale s omezením na maximální velikost nádrže.
Výluky:
- Škody způsobené zpětným vystoupáním vody nebo zvýšením hladiny podpovrchové vody, které nebylo způsobeno povodní nebo záplavou nebo atmosférickými srážkami.
- Škody způsobené zaplavením území, které bylo způsobeno regulovaným vypouštěním vod z vodních toků.
- Vznikne-li pojistná událost následkem povodně nebo v přímé souvislosti s povodní nebo záplavou během tzv. čekací doby (do 7–15 kalendářních dnů po uzavření pojištění v závislosti na podmínkách dané pojišťovny).
- Škody způsobené vodou při mytí, koupání nebo sprchování, z kropících a zavlažovacích zařízení apod.
- Škody způsobené zmrznutím vody v důsledku toho, že pojištěná budova byla vědomě nevytápěna.
- Škody vzniklé vodou, kapalinou nebo párou, pokud k úniku došlo v důsledku provádění tlakových zkoušek.
- Škody způsobené vniknutím atmosférických srážek do pojištěné budovy přes otevřená okna, dveře nebo jakékoli jiné otvory, přes otvory ve střeše způsobené obnovami, rekonstrukcemi nebo jinými pracemi na nemovitosti.
Krádež
Při pojištění nemovitosti se pod rizikem „krádež“ rozumí odcizení stavebních součástí, materiálů nebo zařízení, která jsou součástí stavby nebo budovy. Může se jednat například o krádež materiálů (střešní krytiny, vnější obklady, okapové systémy, solární panely, ploty, brány apod.) nebo zařízení, která jsou uskladněna mimo uzavřenou budovu nebo vedlejší stavbu.
Pojistné krytí se vztahuje i na krádež stavebních součástí z budovy nebo vedlejší stavby, která je ve výstavbě. To může zahrnovat například krádež zárubní, střešních materiálů, oken, kabelů, topných systémů a podobně.
Pro obě situace platí, že je nezbytné dostatečné zabezpečení stavby nebo objektu, ve kterém se stavební součásti nacházejí. Tato opatření mohou zahrnovat kamerové systémy, alarmy, uzamčené sklady nebo oplocení staveniště. Vždy je dobré přečíst si podmínky pojištění, abyste věděli, jaké jsou limity krytí a výluky při krádeži stavebních součástí, materiálů a zařízení z exteriéru rodinného domu nebo ze staveniště.
Vandalizmus
Jedná se o úmyslné poškození nebo zničení majetku, které může mít různé formy. Zde jsou některé z hlavních rizik spojených s vandalismem:
- Poškození fasády: Sprejování, malování graffiti nebo jiné poškození vnějších stěn budovy může výrazně snížit estetickou hodnotu nemovitosti a vyžadovat nákladné opravy.
- Rozbití oken a dveří: Úmyslné rozbití oken nebo dveří může vést k vniknutí do nemovitosti, poškození interiéru a zvýšenému riziku krádeže.
- Poškození plotů a oplocení: Zničení nebo poškození plotů a oplocení může narušit bezpečnost nemovitosti.
- Poškození zahradního nábytku a vybavení: Zahradní nábytek, osvětlení, sochy a jiné venkovní vybavení jsou často cílem vandalů.
- Poškození interiéru: Vandalismus se nemusí omezovat jen na vnější části nemovitosti. Vandal může napáchat škody i v interiéru, a to na stěnách, podlahách, sanitě a pod.
Pokud dojde k poškození nebo zničení pojištěné věci, okamžitě to nahlaste policii nebo příslušnému orgánu. Pro uplatnění nároku z pojištění je nezbytné, aby byl případ řádně vyšetřován (v trestním řízení) nebo projednán (v přestupkovém řízení) a aby byl vydán úřední dokument o zahájení řízení. Zjištění pachatele nebo vznesení obvinění nejsou podmínkou.
Pojištění odpovědnosti za škodu
Kryje škody, které vy, jako vlastník nemovitosti, způsobíte jiným lidem nebo na jejich majetku. V podstatě vás chrání před finančními následky, pokud někdo utrpí zranění nebo škodu na majetku na vašem pozemku nebo v důsledku vaší činnosti.
Co přesně zahrnuje pojištění odpovědnosti za škodu?
- Škody způsobené v souvislosti s vaší nemovitostí:
- Pokud například ze střechy vašeho domu spadne taška a poškodí auto souseda, pojištění pokryje náklady na opravu.
- Pokud praskne potrubí ve vašem bytě a voda zateče do sousedního bytu, pojištění uhradí škody na majetku souseda.
- Škody způsobené členy vaší domácnosti:
- Pokud vaše dítě při hře rozbije okno sousedovi, pojištění pokryje náklady na výměnu okna.
- Škody způsobené vaším domácím mazlíčkem:
- Pokud váš pes kousne kolemjdoucího, pojištění uhradí náklady na léčbu a případné odškodnění.
- Škody způsobené běžnou činností:
- Pokud někdo uklouzne na zledovatělé stezce před vaším domem a zlomí si nohu, pojištění pokryje náklady na léčbu a případné odškodnění.
Pojištění odpovědnosti za škodu chrání váš rozpočet před nečekanými výdaji, které mohou být velmi vysoké. Stačí jedna nepříjemná událost a škody se mohou vyšplhat na tisíce až desetitisíce eur. S tímto pojištěním nemusíte tyto náklady platit z vlastní kapsy.
Pojištění nemovitosti – další rizika
Z dalších rizik, která některé pojišťovny nabízejí v základních balíčcích pojištění, nebo si je můžete připojistit, zmíníme:
- Nadzvuková vlna: Nadzvuková vlna je tlaková vlna vyvolaná přeletem letadla, které překročilo rychlost zvuku.
- Zkrat: Krátké spojení v elektrickém obvodu, které může vést k poškození elektrických zařízení, rozvodů nebo instalací v budově.
- Přepětí: Nárůst elektrického napětí nad normální úroveň, který může způsobit poškození elektroniky, elektrických zařízení a elektrických obvodů.
- Podpětí: Pokles elektrického napětí pod minimální úroveň, což může ovlivnit fungování elektrických zařízení a vést k jejich poruše.
- Zakouření: Kryje škody způsobené působením kouře, který náhle unikl z topných, varných, sušárenských nebo spalovacích zařízení na nebo do pojištěné věci.
- Volně žijící živočichové: Škody způsobené hlodavci, hmyzem, volně žijícím ptactvem apod. na pojištěné budově nebo na zahradě.
- Náraz vozidla: Pod pojmem náraz vozidla rozumíme srážku vozidla, vlaku nebo samohybného pracovního stroje s pojištěnou budovou. Patří zde i situace, kdy škody způsobí náklad vymrštění při kolizi z vozidla.
- Rozbití skla: Pokud se sklo nebo sanitární zařízení poškodí náhlým nárazem nebo jinou nepředvídanou událostí. Následkem toho se sklo rozbije na kousky, popraská nebo jinak poškodí natolik, že je třeba jej vyměnit. Nevztahuje se na škody při dopravě, opravě a zasklívání, lepení fólie, montáži nebo demontáži mříží, markýz, rolet, reklamních nebo firemních poutačů, při pokládání keramického obkladu, na škody na skle nebo sanitě ve stavbě ve výstavbě nebo během provádění rekonstrukce stavby.
- Připojištění náhrobního pomníku: Kryje poškození náhrobního kamene, krycí pomníkové desky a doplňkové architektury, jako jsou sochy, kříže, vázy či svícny pevně spojené s pomníkem, následkem živelné pohromy (například větrné smrště, krupobití, sesuvu půdy), ale také v případě krádeže nebo vandalismu.
- Pojištění ztráty nájmu: Vztahuje se na ztrátu příjmu z nájmu v případě, že je nemovitost poškozena a nemůže být jistou dobu pronajímána.
Asistenční služby k pojištění nemovitosti
Asistenční služby představují významný benefit, který vám může ušetřit čas, náklady a stres při řešení nečekaných situací spojených s vaším domovem. Mezi nejčastěji poskytované služby patří havarijní asistence, která zahrnuje rychlou pomoc při poruchách vody, plynu, elektřiny či topení. Dojde-li k havárii, pojišťovna zajistí výjezd odborníka, který problém odstraní nebo alespoň zmírní jeho následky.
Důležitou součástí asistenčních služeb je i zajištění náhradního ubytování v případě, že je nemovitost po škodné události dočasně neobyvatelná. Setkáte se i s pomocí při živelných událostech, jako jsou povodně, vichřice nebo požáry. Asistenční služba může v těchto případech zajistit odklizení škod nebo pomoc při zabezpečení nemovitosti.
V případě zaplavení nebo jiných událostí, které vedou ke kontaminaci prostor, je dezinfekce nezbytná k odstranění bakterií a virů. Asistenční služba může zajistit příchod profesionální dezinfekční firmy, která prostory důkladně vyčistí a dezinfikuje. V případě výskytu hlodavců nebo jiných škůdců může asistenční služba zajistit příchod deratizační firmy, která se postará o jejich odstranění.
Kromě technické pomoci jsou k dispozici také právní a administrativní konzultace, které vám pomohou řešit nároky na odškodnění či právní spory týkající se nemovitosti. Pojišťovny také často nabízejí služby domácího kutila pro drobné opravy a údržbu, jako například montáž polic, opravy zámků nebo instalaci spotřebičů.
V rámci rozšířených balíků může být součástí pojištění i kybernetická asistence, která chrání před digitálními hrozbami, nebo IT podpora v případě problémů s domácí sítí a elektronikou.
Jak určit hodnotu nemovitosti u pojištění?
Určení správné hodnoty nemovitosti pro pojištění je podstatné pro zajištění adekvátní ochrany vašeho majetku. Nesprávné stanovení hodnoty může vést k podpojištění nebo nadpojištění, což má negativní důsledky.
Zajímavost: Růst cen zde byl, je a bude s námi navěky. A s ním i ztráta hodnoty peněz. Výhodou dnešní doby je však nemalé množství investičních možností. Víte, jaké máte možnosti při investování do nemovitostí?
Jak určit hodnotu nemovitosti?
- Tržní hodnota: Jedná se o cenu, za kterou byste mohli nemovitost prodat v současném stavu. Tato hodnota se mění v závislosti na lokalitě, stavu nemovitosti a aktuální situaci na trhu.
- Nová hodnota (reprodukční cena): Jedná se o náklady na opětovnou výstavbu nemovitosti v případě jejího úplného zničení. Tato hodnota zohledňuje aktuální ceny stavebních materiálů a prací.
- Pořizovací cena: Cena, za kterou byla nemovitost koupena. Použitelná u novostaveb, ale časem může ztratit relevanci.
- Odborný odhad: Nejpřesnější způsob stanovení hodnoty nemovitosti je prostřednictvím odborného odhadu od certifikovaného odhadce.
Ke zjištění hodnoty nemovitosti můžete použít také online kalkulačky. Umožňují získat odhad hodnoty nemovitosti na základě zadaných parametrů, jako například velikost a rozloha nemovitosti, umístění, věk a pod. Je třeba si uvědomit, že tyto nástroje jsou pouze orientační, proto se na ně nespoléhejte jako na jediný zdroj informací.
Co je podpojištění a jaká jsou rizika?
Podpojištění nastává, když je pojistná částka nižší než reálná hodnota nemovitosti. Pokud v případě škody pojišťovna zjistí, že hodnota nemovitosti je vyšší, vyplatí jen poměrnou část škody.
Příklad podpojištění:
Pokud je skutečná hodnota nemovitosti 8 milionů Kč, ale vy ji máte pojištěnou jen na 4 miliony Kč, pojišťovna vám v případě škody ve výši 100 000 Kč vyplatí pouze 50 000 Kč, protože pojistná částka kryje jen 50% hodnoty nemovitosti.
Rizika podpojištění:
- Finanční ztráty při škodných událostech.
- Neschopnost pokrýt náklady na opravu nebo obnovu nemovitosti.
- Možné komplikace při vyplácení pojistného plnění.
Co je nadpojištění a jaká jsou rizika?
Nadpojištění znamená, že pojistná částka je vyšší než reálná hodnota nemovitosti.
Příklad nadpojištění:
Pokud je skutečná hodnota nemovitosti 5 milionů Kč, ale pojistná částka je 10 milionů Kč, pojišťovna vám stejně vyplatí maximálně reálnou hodnotu nemovitosti, čili 5 milionů Kč.
Rizika nadpojištění:
- Zbytečně vysoké pojistné. Platíte víc, než je třeba.
- Žádné dodatečné pojistné plnění. V případě škody nedostanete víc, než je reálná hodnota.
Co je indexace v pojištění nemovitosti?
Jak jsme již naznačili, podpojištění nemovitosti může být problém, který může významně ovlivnit váš rodinný rozpočet. Aby se předešlo těmto problémům, většina pojišťoven nabízí v rámci pojištění bydlení tvz. indexaci.
Indexace v pojistné smlouvě na nemovitost je proces, který automaticky upravuje pojistnou částku a pojistné v závislosti na inflaci nebo na růstu cen nemovitostí na trhu. Vychází se při tom z vývoje cen ve stavebnictví na základě údajů ze Statistického úřadu ČR.
Cílem indexace je zajistit, aby pojištěná nemovitost byla vždy pojištěna na svou aktuální hodnotu a aby v případě pojistné události bylo vyplaceno pojistné plnění v reálné výši.
Indexace se obvykle provádí jednou ročně. O indexaci pojištění a případného zvýšení pojistné částky a pojistného vás banka předem informuje. Tuto změnu můžete odmítnout, pokud jste si v pojistné smlouvě předem nedohodli automatickou indexaci. Při automatické indexaci máte jistotu, že vaše pojištění odráží situaci na trhu, aniž byste ji museli sledovat vy a neustále měnit dohodnutou částku.
Pojištění nemovitosti při hypotéce
Pokud žádáte kteroukoli banku o hypotéku na koupi nemovitosti, základní podmínkou je pojištění předmětné nemovitosti. Toto pojištění chrání banku před finančními ztrátami v případě škod na nemovitosti, například při požáru, povodni nebo krádeži. Pojištění nemovitosti se typicky sjednává na celou dobu splácení hypotéky.
Inspirujte se: Víte, jak investovat do nemovitostí bez nutnosti koupě rodinného domu či jiné budovy? Poznejte realitní fondy nebo investování přes FKI či REITs.
V rámci hypotéky se může také uplatnit vinkulace, což je proces, při kterém se pojišťovna zaváže, že nastane-li pojistná událost, pojistné plnění bude nejprve vyplaceno bance, která poskytla hypotéku, a teprve následně může být zbývající částka vyplacena vám, jako majiteli nemovitosti. V praxi to znamená, že dojde-li k pojistné události, banka má přednostní právo na vyplacení pojistného plnění, aby se zajistilo krytí hypotéky.
V některých případech můžete jako jistinu pro hypotéku poskytnout jinou nemovitost, například dům rodičů. Toto se děje tehdy, když hodnota kupované nemovitosti nestačí jako jistina, například pokud kupujete starý dům a je nutná rozsáhlá rekonstrukce.
Jinou nemovitost můžete poskytnout jako jistinu i tehdy, žádáte-li o hypotéku na výstavbu nového domu. I v takovém případě banka vyžaduje pojištění jistiny, tedy druhé nemovitosti. Toto pojištění chrání banku před rizikem ztráty, pokud by došlo k poškození nebo zničení této zástavní nemovitosti před úplným splacením hypotéky.
Jediná výjimka platí v případě, že jako jistotu poskytnete stavební pozemek. V tomto případě vám bude stačit pojištění nové nemovitosti. Samotný pozemek se totiž nedá pojistit.
Vinkulace pojištění musí být zaznamenána v pojistné smlouvě a banka by měla být informována o všech změnách v pojištění. S tím úzce souvisí i zápis tíhy do listu vlastnictví, která slouží jako právní zabezpečení pro věřitele. Jedná se o zápis, který signalizuje, že nemovitost je zatížena povinností splatit určitý dluh nebo úvěr.
Pojištění domácnosti
Pojištění domácnosti je druh pojištění, který zajišťuje ochranu majetku a věcí, které se nacházejí v domácnosti. Pojistka obvykle kryje škody způsobené různými riziky, jako jsou požár, povodeň, krádež, vandalismus nebo havárie. Tento druh pojištění je určen k ochraně movitého majetku v domácnosti, který může zahrnovat nábytek, elektroniku, cennosti, oblečení, ale i jiné osobní věci.
Co kryje pojištění domácnosti?
Pojištění domácnosti kryje všechny movité věci, které máte u vás doma. Pro lepší představu můžeme říci, že tato pojistka kryje všechny věci a zařízení, které z vašeho domu či bytu vypadnou, když jej otočíte vzhůru nohama.
Jak vybrat pojištění domácnosti? Každá pojišťovna může mít vlastní podmínky pojištění, vlastní seznam krytých předmětů a nákladů i výluky, proto si vždy přečtěte podmínky pojištění.
Mezi nejběžnější věci a zařízení, která jsou chráněna tímto pojištěním, patří:
- nábytek, svítidla, koberce, dekorační textil apod.;
- věci osobní potřeby – šatstvo a obuv;
- elektronické a optické přístroje, výpočetní a audiovizuální technika, anténní systémy, fotoaparáty, filmovací přístroje;
- domácí elektrospotřebiče – bílá technika;
- sportovní potřeby (v některých pojišťovnách i včetně jízdních kol);
- cennosti;
- věci zvláštní hodnoty (umělecká díla, starožitnosti, sbírky);
- ostatní movitý majetek (kuchyňské nádobí, knihy, hračky apod.);
- stavební součásti, stavební materiál, stavební mechanismy a nářadí;
- movité věci ve vedlejších stavbách;
- věci v exteriéru na oploceném pozemku (zahradní nábytek, zahradní grily, zahradní dekorační předměty, dětské herní prvky aj.);
- věci sloužící k podnikání;
- věci ve společných nebytových prostorách (sklep, kočárkárna, sušárna, garáž v obytném domě aj.);
- věci ve vnitřních prostorách patřících k bytu nebo domu (sklep, komora, půda);
- věci na krytém balkoně, lodžii nebo terase, jejichž spodní okraj musí být v určité úrovni nad okolním terénem nebo jinými vyvýšeninami podle podmínek pojištění;
- příslušenství vozidel v místě pojištění;
- domácí a hospodářská zvířata;
- věci osobní potřeby, které měl pojištěný v době vzniku pojistné události na sobě nebo u sebe, nebo je odložil na místo k tomu určené;
- náhrobky a náhrobní pomníky.
Kromě toho některé pojišťovny proplatí i tyto náklady (do výše dle pojistné smlouvy):
- zachraňovací a odklízecí náklady nad pojistnou částku;
- náklady na dopravu pojištěných věcí po pojistné události;
- náklady na přiměřené náhradní ubytování po pojistné události;
- náklady na spotřebovanou vodu (při vodovodních škodách);
- náklady na odstranění škod na stavebních součástech (při vodovodních škodách);
- náklady na znovuobstarání dokladů;
- porucha chladícího zařízení (zboží v chladicích zařízeních);
- prodloužená záruka k vybraným elektrospotřebičům.
Výluky z pojištění domácnosti
Pojištění domácnosti se nevztahuje na věci nájemců a za úplatu ubytovaných hostů, což znamená, že pojištění nepokrývá majetek osob, které v domácnosti bydlí na základě nájemní smlouvy nebo jsou ubytováni za poplatek.
Dále se pojištění nevztahuje na kolejová vozidla, motorová a přípojná vozidla s přiděleným evidenčním číslem, letadla, vrtulníky, rogala, drony nebo balony sloužící k přepravě nákladu nebo osob, včetně jejich příslušenství. Tyto dopravní prostředky jsou z pojištění vyloučeny.
Pojištění také nepokrývá autorská a jiná hmotná práva, která jsou majetkem pojištěného, služební zbraně a zbraně sloužící k podnikatelské činnosti. Z pojištění jsou vyloučeny i škody způsobené krádeží domácích a hospodářských zvířat, jakož i škody v důsledku koroze, oxidace, kavitace, eroze, usazenin všech druhů nebo únavou materiálu.
Jaká rizika obvykle kryje pojištění domácnosti?
Pojišťovny většinou nabízejí různá rizika a další připojištění domácnosti v jednom balíčku. Základní rizika jsou velmi podobná jako u pojistky nemovitosti. V základním balíčku by neměla chybět tato rizika:
- odcizení – krádež vloupáním nebo loupež;
- vandalismus;
- požár, přímý úder blesku, výbuch, zřícení letadla nebo jeho částí;
- náraz vozu, aerodynamický třesk;
- zemětřesení, výbuch sopky;
- vichřice, krupobití;
- tíha sněhu, lavina;
- povodeň, záplava;
- sesuv půdy, zhroucení skal a zemin;
- pád stromů, stožárů a jiných předmětů;
- zakouření;
- voda z vodovodního potrubí, atmosférické srážky.
TIP: Čeká vás výstavba rodinného domu? Pokud vás uchvátil moderní architektonický styl, který počítá s plochou střechou, pravděpodobně vás bude zajímat, jak se vyhnout zatékání střechy.
Připojištění k pojištění domácnosti
Specifikem v případě pojistky domácnosti jsou různá připojištění, která rozšiřují ochranu vašeho movitého majetku.
Pojištění skla proti rozbití
Toto pojištění se vztahuje na náhodné poškození nebo rozbití skleněných povrchů v domácnosti, jako jsou okna, skleněné dveře, skleněné stoly, zrcadla, skleněné výplně nábytku a jiné. Na pojišťovnu se můžete obrátit i v případě, že dojde k poškození nebo rozbití předmětů z materiálu podobnému sklu (polykarbonát, plexisklo apod.) nebo ke zničení a rozbití sanity.
Kryje škody způsobené různými příčinami, včetně nárazů, pádů, vibrací, povětrnostních vlivů (např. krupobití), vandalismu nebo nešťastných náhod.
Zkrat elektromotoru
Kryje škodu způsobenou elektrickým zkratem nebo shoření motoru v domácích elektrospotřebičích, jako jsou ledničky, pračky, sušičky, klimatizace a jiné. Obvykle se vztahuje i na motory ve stavebních mechanismech a zahradní technice. Pokud však byl motor mechanicky poškozen nebo selhal kvůli opotřebení, pojišťovna vám nevyplatí nic.
Pojištění automatické pračky
Toto pojištění poskytuje ochranu pro automatickou pračku v případě poruchy nebo poškození z jakékoliv příčiny, včetně mechanického poškození, elektrických poruch, poruch způsobených vodou nebo jiných nepředvídatelných událostí. Některé pojišťovny však mohou mít omezení týkající se věku pračky nebo frekvence oprav.
Pojištění kol mimo byt
Toto pojištění chrání kola před krádeží, poškozením nebo zničením, když se nacházejí mimo bydliště. Podmínkou však je, aby byly řádně zabezpečeny proti krádeži, například zámkem. Připojištění kryje škody způsobené nehodami, pády, vandalismem nebo jinými nepředvídatelnými událostmi.
Pojištění škody na potravinách v chladicích a mrazicích zařízeních
Toto připojištění pokrývá škody způsobené znehodnocením potravin v případě poruchy chladicího nebo mrazicího zařízení (lednička, mraznička). Pokud zařízení přestane fungovat (například kvůli elektrickému zkratu, poruše kompresoru nebo jiné technické závadě) a potraviny v něm uložené se znehodnotí nebo zkazí, toto připojištění kryje náklady na náhradu těchto potravin.
Pojištění nákladů spojených s pohřbem pojištěného nebo člena pojištěné domácnosti
Toto připojištění pokrývá náklady spojené s pohřbem pojištěného nebo člena jeho domácnosti, dojde-li k úmrtí osoby, která je v pojistné smlouvě zahrnuta. Některé pojistky mohou mít omezení týkající se věkového limitu pojištěného nebo člena domácnosti. Kryté náklady mohou zahrnovat:
- náklady na pohřební obřady (jako je pronájem obřadní místnosti, oblečení, květinová výzdoba),
- náklady na přepravu zesnulého (např. pohřební vůz),
- náklady na kremaci nebo pohřbení,
- administrativní poplatky spojené s vybavením pohřbu (např. poplatky za vyhotovení úmrtního listu).
Zvířata v domácnosti
Toto připojištění pokrývá náklady spojené s léčením úrazu domácího zvířete (například psa, kočky nebo jiného domácího zvířete) v případě, že utrpí úraz nebo nemoc. Může zahrnovat náklady na veterinární ošetření a léčbu, náklady na rehabilitaci zvířete po úrazu nebo operaci, náklady na diagnostiku, jako jsou vyšetření, rentgeny, laboratorní testy a další potřebná vyšetření.
Rovněž toto připojištění může pokrývat i náklady spojené s úhynem domácího zvířete, včetně nákladů na jeho eutanazii (je-li nezbytná) a následný pohřeb.
Připojištění věcí sloužících k podnikatelským účelům
Toto připojištění pokrývá majetek, který je používán pro podnikatelské účely, jako jsou různá zařízení, nástroje, stroje, technika, vybavení kanceláří a další předměty, které jsou nezbytné pro chod podnikání. Pojištění se vztahuje na věci ve vlastnictví podnikatele, které mohou být poškozeny nebo zničeny v důsledku nepředvídatelných událostí.
Připojištění „home office“
Toto připojištění se vztahuje na věci, které jsou ve vlastnictví zaměstnavatele a byly zaměstnanci nebo členovi domácnosti svěřeny k výkonu práce z domova (home office). Pojištění pokrývá věci jako notebooky, stolní počítače, monitory, klávesnice, myši, modemy, tiskárny a telekomunikační zařízení (telefony), které jsou poškozeny nebo zničeny náhodnými a nepředvídatelnými událostmi.
Připojištění “smart zařízení”
Toto doplňkové pojištění se zaměřuje na konkrétní rizika, která jsou typická pro přenosná smart zařízení, jako jsou smartphone, tablet, inteligentní hodinky, fitness náramek, čtečka knih a pod. Konkrétně kryje škody způsobené:
- pádem;
- neodborným zacházením;
- nešikovností;
- nárazem;
- mechanickým poškozením;
- vlivem páry, vlhkosti a tekutiny.
V případě tohoto připojištění hledejte omezení týkající se stáří zařízení. Většinou se vztahuje na smart zařízení, která nejsou starší než 2 roky.
Připojištění záchrany dat
Připojištění záchrany dat je doplňkové pojištění, které může být velmi užitečné, pokud pracujete s citlivými nebo důležitými údaji, která jsou uložena na chytrých zařízeních (jako jsou chytré telefony, tablety, počítače) nebo externích úložištích. Toto pojištění se obvykle vztahuje na situace, kde je třeba obnovit ztracená nebo poškozená data, která nebylo možné obnovit běžnými způsoby.
Připojištění zdravotnických pomůcek
Připojištění zdravotnických prostředků pokrývá náklady spojené s nákupem, poškozením, ztrátou nebo krádeží zdravotnických prostředků, které jsou součástí vaší domácnosti nebo používané v rámci léčby. Může se jednat o mechanické a elektrické invalidní vozíky, inzulínové pumpy, ventilační přístroje, polohovatelné postele a jiné pomůcky uvedené v pojistné smlouvě.
Připojištění odpovědnosti za škody
Pokrývá škody, které vy nebo členové vaší domácnosti způsobíte jiným osobám nebo na jejich majetku. Mezi typické situace, které kryje, patří například vytopení sousedova bytu, poškození cizího majetku při sportu nebo rekreaci, škody způsobené vaším domácím zvířetem a pod.
Asistenční služby k pojištění domácnosti
Je důležité si uvědomit, že každá pojišťovna nabízí různé asistenční služby v rámci pojištění domácnosti. To znamená, že rozsah a typ služeb se mohou výrazně lišit. Některé pojišťovny mohou nabízet širší rozsah služeb, jako například pomoc při haváriích, opravě spotřebičů, nebo dokonce právní poradenství, zatímco jiné mohou mít omezenější nabídku.
Proto je nezbytné pečlivě prostudovat podmínky a rozsah asistenčních služeb nabízených jednotlivými pojišťovnami, abyste si vybrali pojištění, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám a očekáváním.
Nejčastější asistenční služby zahrnují:
- Pomoc v případě havárie a živelné události – instalatér, elektrikář, topenář, plynař, sklenář, pokrývač.
- Pomoc v případě zablokovaných dveří – zámečník.
- Deratizace, dezinsekce, dezinfekce.
- Oprava spotřebičů a zdrojů tepla:
- domácí spotřebič (ne starší 7 let od data zakoupení) – chladnička, kombinovaná chladnička, mrazák, pračka, sušička prádla, pračka kombinovaná se sušičkou prádla, myčka nádobí, elektrický sporák, trouba (kromě samostatné mikrovlnné), digestoř, plynový sporák nebo varič.
- zdroj tepla (ne starší 10 let od data zakoupení) – elektrické a plynové kotle, bojlery, ohřívače vody a vzduchu, tepelná čerpadla, klimatizace.
- Krátkodobé náhradní ubytování a přeprava do náhradního ubytování (např. hotel).
- Ochrana nezabezpečeného bytu.
- Zabezpečení IT služeb za účelem ochrany dat, prevence před phishingem a pod.
- Právní asistence.
- Všeobecná telefonická administrativně–právní pomoc.
Jak určit pojistnou částku při pojištění domácnosti?
Začněte tím, že si sepíšete všechny věci ve vaší domácnosti. Zahrňte nábytek, elektroniku, spotřebiče, oblečení, šperky, umělecká díla a jiné cennosti. U každé položky odhadněte její aktuální tržní hodnotu. Nezapomeňte, že hodnota věcí se časem mění. Pokud máte v domácnosti vzácné nebo speciální předměty (např. umělecká díla, starožitnosti), nechte si je nacenit odborníkem.
Hodnotu vašeho majetku pravidelně aktualizujte, abyste se vyhnuli podpojištění, o kterém jsme psali výše. Pokud si nejste jisti, jak správně určit pojistnou částku, kontaktujte pojišťovnu.
Jak pojistit domácnost proti krádeži?
Při pojištění domácnosti proti krádeži movitých věcí pojišťovny vyžadují určitá bezpečnostní opatření. Požadavky se liší podle pojišťovny, hodnoty majetku a úrovně rizika, ale zde jsou nejčastější podmínky a doporučení:
Mechanické zabezpečení bydlení
- Bezpečnostní dveře: Bezpečnostní dveře s minimálně 3 bodovým uzamykáním, kovovou výztuží nebo bezpečnostní třídou RC3 a výše.
- Bezpečnostní zámek: Certifikované zámky, ideální s cylindrickou vložkou s ochranou proti odvrtání a vyhmatání.
- Okna: Uzamykatelné kliky, bezpečnostní fólie, mříže nebo předokenní rolety (zejména v přízemí).
- Garážové a sklepní prostory: Kvalitní uzamykatelná vrata, dveře a visací zámky.
Elektronické zabezpečení
- Alarmový systém: Nejlépe propojený na bezpečnostní službu nebo mobilní aplikaci.
- Kamerový systém: Záznam by měl být uchováván a dostupný pro případ vyšetřování.
- Senzory pohybu a otevírání oken a dveří: Informují o neoprávněném vstupu.
- Inteligentní osvětlení: Simuluje přítomnost v domě v nepřítomnosti majitelů.
Opatření na ochranu cenností
- Trezor: Doporučen pro šperky, hotovost, cenné dokumenty a elektroniku.
- Evidence majetku: Fotodokumentace, bločky, sériová čísla zařízení (PC, TV, fotoaparáty atd.), aby se usnadnila identifikace a dokázala škoda pojišťovně.
Všeobecné výluky z pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti
Při pojištění nemovitosti a domácnosti existují určité situace, kdy pojistné plnění nemusí být vyplaceno. Vždy si prostudujte výluky z pojištění, abyste věděli, na co se pojistka nevztahuje. Mezi všeobecné výluky z pojištění bydlení patří:
Úmyslné poškození: Pojištění se nevztahuje na škody způsobené úmyslně pojištěným nebo jinou osobou s jeho souhlasem.
Škody způsobené válkou, terorismem nebo nepokoji: V případě událostí, jako jsou válečné konflikty, teroristické útoky nebo občanské nepokoje, pojištění nekryje vzniklé škody.
Škody způsobené jaderným zářením nebo radioaktivní kontaminací: Pojištění se obvykle nevztahuje na škody způsobené radioaktivním zářením.
Škody způsobené opotřebením nebo běžnou údržbou: Pojištění nepokrývá škody, které vznikly v důsledku přirozeného opotřebování nebo nedostatečné údržby nemovitosti nebo předmětů v domácnosti.
Škody způsobené nesprávnou instalací nebo konstrukčními chybami: Pokud škoda vznikla v důsledku nesprávné instalace zařízení nebo konstrukčních chyb, pojišťovna nemusí poskytnout krytí.
Škody způsobené domácími zvířaty: Škody způsobené domácími zvířaty, jako jsou poškrábané stěny nebo nábytek, obvykle nejsou kryty pojištěním domácnosti.
Škody způsobené plísní nebo hnilobou: Škody způsobené plísní nebo hnilobou, které vznikly v důsledku nedostatečné ventilace nebo vlhkosti, obvykle nejsou kryty pojištěním.
Škody způsobené nelegální činností: Pokud škoda vznikla v důsledku nelegální činnosti, pojištění neposkytuje krytí.
Škody na nemovitostech ve výstavbě nebo rekonstrukci bez stavebního povolení: Pokud se na nemovitosti provádějí stavební úpravy bez potřebného stavebního povolení, pojištění nemusí poskytnout krytí.
Škody způsobené povodní nebo záplavou: V některých případech může být povodňové pojištění vyloučeno z běžného pojištění nemovitosti a vyžaduje samostatné pojištění.
Škody způsobené opravami svépomocí: Pokud jsou opravy na nemovitosti prováděny svépomocí a nejsou dodrženy potřebné technologické postupy, může to vést k vyloučení z pojistného krytí.
Jak uzavřít pojistnou smlouvu?
V první řadě je důležité zvážit, jaký typ nemovitosti chcete pojistit, na jakou částku chcete pojistit svůj movitý majetek v domácnosti a jaká rizika jsou pro vás nejrelevantnější. Následně byste měli porovnat nabídky různých pojišťoven a zvážit rozsah krytí, výši pojistného a případná připojištění.
Když si vyberete konkrétní nabídku, požádejte pojišťovnu o návrh pojistné smlouvy, případně vyplňte online kalkulačku pojištění, jejímž výsledkem je návrh pojistné smlouvy. Před podpisem si ji pečlivě přečtěte, včetně všeobecných pojistných podmínek. Ujistěte se, že rozumíte všem podmínkám a že jste obeznámeni s případnými omezeními. Máte-li jakékoli nejasnosti, nebojte se zeptat pracovníka pojišťovny.
Samotné uzavření pojistné smlouvy obvykle probíhá podpisem dokumentu, buď osobně na pobočce nebo elektronicky. Nezapomeňte si uchovat kopii pojistné smlouvy a všechny související dokumenty. Pravidelně přehodnocujte pojistné částky a rozsah krytí, zvláště pokud se hodnota vašeho majetku změní. V případě pojistné události je důležité postupovat podle pokynů pojišťovny a událost co nejdříve nahlásit.
Jak často je třeba upravit pojistku?
Doporučuje se ověřit si pojistnou částku každé 2 roky. Ceny nemovitostí a stavebních materiálů se mohou měnit, proto je důležité, aby vaše pojistka odrážela aktuální náklady na obnovu nebo koupi.
Pojistnou částku je třeba navýšit i při každém zhodnocení a investování do nemovitosti, například v případě:
- přístavby;
- přestavby;
- interiérových nebo exteriérových rekonstrukcí;
- výměny oken nebo dveří a pod.
Všechny tyto změny zvyšují hodnotu nemovitosti, a proto by měly být zahrnuty v pojistné částce.
Částku pojištění domácnosti byste měli navýšit po každé významnější investici, například při koupi nového nábytku, nových spotřebičů, kompletní výměně kuchyňské linky včetně spotřebičů, koupi cenných předmětů, jako jsou umělecká díla nebo šperky a pod.
Jak obnovit a zrušit pojistnou smlouvu?
Obnova pojistné smlouvy se obvykle děje automaticky, pokud jako pojistník nezrušíte smlouvu ve stanovené lhůtě. Většina pojišťoven zasílá klientům před uplynutím platnosti smlouvy informaci o automatickém prodloužení a případných změnách v podmínkách nebo ceně pojištění.
Další častá otázka v souvislosti s pojištěním majetku je: Kdy můžu zrušit pojištění nemovitosti?
Zrušení pojistné smlouvy je možné z několika důvodů:
- Výpověď pojistné smlouvy ke konci pojistného období: Toto je nejběžnější způsob zrušení. Výpověď je třeba doručit pojišťovně v písemné formě a ve stanovené lhůtě, která je obvykle 6 týdnů před uplynutím pojistného období.
- Výpověď do dvou měsíců od uzavření smlouvy: Smlouvu můžete zrušit bez udání důvodu do dvou měsíců od jejího uzavření.
- Výpověď po pojistné události: Pokud nesouhlasíte s výší pojistného plnění nebo s jiným postupem pojišťovny, můžete smlouvu vypovědět i do tří měsíců od oznámení pojistné události.
- Prodej nemovitosti: Při prodeji nemovitosti pojištění automaticky zaniká.
- Zánik nemovitosti: Pokud nemovitost zanikne (například při živelné pohromě), pojištění se automaticky ruší.
Při zrušení smlouvy je důležité dodržovat postupy a lhůty stanovené pojišťovnou. Výpověď je obvykle třeba zaslat písemně, doporučeně poštou nebo osobně na pobočce pojišťovny.
Jak nahlásit pojistnou událost?
Když dojde ke škodě na nemovitosti nebo na vašem movitém majetku, je důležité rychle a správně nahlásit pojistnou událost, abyste mohli co nejdříve získat pojistné plnění. Zde je jednoduchý postup, jak na to:
- Zabezpečení místa škody
Pokud je to nutné, nejprve zabraňte dalšímu poškození (např. zavření vody při prasklém potrubí, provizorní zakrytí střechy). Pokud jde o krádež, vandalismus nebo jiný trestný čin, ihned kontaktujte policii.
- Zdokumentování škody
Vyfoťte poškozené věci, stavební konstrukce nebo zařízení. Zaznamenejte datum, čas a popis události. Pokud existují svědci, požádejte je o kontaktní údaje.
- Kontaktujte pojišťovnu
Najděte si kontakt na pojišťovnu (telefonicky, online formulář, e-mail). Pojišťovny obvykle vyžadují nahlášení škody do 3–15 dnů od jejího vzniku.
- Vyplňte hlášení pojistné události
Informace, které budete potřebovat:
- Základní údaje (jméno, číslo pojistné smlouvy, kontakt).
- Popis škody – co se stalo, kdy a kde.
- Příčina škody (např. vytopení, požár, krádež).
- Přiložte fotografie, faktury za opravy, policejní protokol (je-li potřeba) a pod.
- Obhlídka škody a řešení pojistného plnění
Pojišťovna může vyslat svého technika na obhlídku škody. V některých případech pojišťovna řeší plnění pouze na základě fotodokumentace. Po ukončení šetření pojišťovna oznámí výši pojistného plnění a vyplatí náhradu.
Porovnání pojištění nemovitosti a domácnosti
Pojišťovna | Pojištění domu a domácnosti | Slevy |
---|---|---|
Direct pojištění nemovitosti a domácnosti | - Škody v nových cenách - Asistence vždy součástí - Pojištění majetku už proti silnému větru 50 km/h - Široká nabídka balíčků jako připojištění - Možnost nulové spoluúčasti - Plot stačí o výšce 120 cm - Náklady na uniklou vodu hradí až do hodnoty stavby/domácnosti | 50 % sleva za sjednání online. |
Generali pojištění nemovitosti a domácnosti | - Možnost vyskládání pojištění majetku na míru - Připojistit si můžete také přenosnou elektrotechniku, zahradní techniku, sportovní potřeby a jiné - Online kalkulačka pro výpočet orientační hodnoty nemovitosti | 20 % sleva při uzavření online. |
Kooperativa pojištění nemovitosti a domácnosti | - Asistenční služby zdarma - Zahrnuje i vedlejší objekty stavby - Pozor na základní balíček, který neobsahuje riziko kráděže, vandalismu, úniku vody a další - Lze připojistit také ztrátu nájemného nebo rostliny a porosty | Sleva 10 % při pojištění nemovitosti a domácnosti současně. Sleva 25 % při sjednání již v průběhu stavby A další. |
Česká spořitelna pojištění nemovitosti a domácnosti | - Majetek proplacen v nových/aktuálních cenách - Vztahuje se i na škody vzniklé jinde, než doma - Součástí i pojištění odpovědnosti a asistenční služby, včetně cykloasistence - 2 balíčky | |
Allianz pojištění nemovitosti a domácnosti | - Na výběr máte ze tří balíků rizik – od základního COMFORT po komplexní MAX - Součástí balíčku je i pojištění odpovědnosti | Sleva až 25 % v případě, že již máte jiné pojištění (např. pojištění auta, životní aj.) |
Uniqa pojištění nemovitosti a domácnosti | - Cenově zvýhodněné balíčky s možností individuálního přizpůsobení - Balíček EXTRA s nejširším krytím na trhu - Nonstop pomoc při běžných nehodách v domácnosti. K dispozici také telefonická právní asistence - Připojištění „kutil“, pojištění klíšťové encefalitidy, kyber a IT asistence a jiné | 20 % sleva při pojištění online. Sleva 50 % na pojištění odpovědnosti. Dodatečná sleva 5 % za věrnost. |
ČPP pojištění nemovitosti a domácnosti | - Asistence i při poruše fotovoltaiky - Součástí i ztráta nájemného, okrasná zahrada nebo jízdní kolo | Vstupní bonus 30 %. Sleva až 10 % za propojištěnost a až 7 % za spoluúčast. |
ČSOB pojišťovna | - V případě větší škody proplatí náklady na opravu vaší stavby, ale navíc i náklady na její ekologickou modernizaci - Nabídka cykloasistence a asistence na servis tepelných čerpadel a klimatizací - Součástí pojištění také vedlejší stavby - Obsahuje i finanční kompenzaci za nemajetkovou (psychickou) újmu v případě škody velkého rozsahu | Každoroční bonus 3 % v případě, že se nic nestane, maximálně až 18 %. Sleva 10 % při sjednání online. |
Na závěr přinášíme stručný přehled pojistných produktů, které nabízejí největší hráči na pojistném trhu v České republice. Podíváme se také na specifika, výhody a možné slevy. Věříme, že vám tento přehled pomůže vybrat si a správně nastavit pojištění nemovitosti a domácnosti.
Bydlete bezpečně
Výběr správného pojištění nemovitosti a domácnosti je důležitý pro ochranu vašeho majetku a finanční stabilitu v případě nepředvídaných událostí. Nabídka pojišťoven v ČR je široká a rozmanitá, proto je nezbytné pečlivě zvážit všechny dostupné možnosti a vybrat si pojištění, které nejlépe vyhovuje vašim individuálním potřebám a požadavkům.
Při výběru pojištění věnujte pozornost nejen ceně, ale také rozsahu pojistného krytí, výši spoluúčasti, podmínkám pojistné smlouvy a reputaci pojišťovny. Pozorně si přečtěte pojistné podmínky a v případě nejasností se obraťte na odborníky, kteří vám pomohou s výběrem nejvhodnějšího pojištění.
Doufáme, že tento článek vám poskytl užitečné informace a pomohl vám zorientovat se v nabídce pojištění nemovitostí a domácností na českém trhu.
Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s:
PoctiveSEO: Seznamte se se SEO a naučte se jej využít ve svůj prospěch: Od základů po nejdůležitější faktory
Autor: Eva Dedinská, Zkušená SEO copywriterka a autorka 9 knih
Článek je zařazený do kategorie: Bydlení
Mohlo by vás zajímat
-
Jak si užívat bydlení a nestresovat se splácením půjček?
-
Zero Waste domácnost - co to je a 35 praktických tipů jak snížit svůj odpad
-
Dublez - bytové dekorace ze dřeva do každé domácnosti, nebo jak si jednoduše zkrášlit domov (recenze)
-
9 tipů jak si zařídit malý balkon
-
Sprchový kout bez vaničky – inspirace a vše, co byste měli o Walk-in sprchových koutech vědět
-
Porovnali jsme nástroje zdarma pro 3D vizualizaci/plánovač kuchyně - které jsou nejlepší?