Jak se dělá poleva na perníky – 6 jednoduchých způsobů

Georgina Babinová Téma
26. prosince 2022 0

Vánoce jsou časem zábavy, svátků a tradic. Jedna obzvláště populární tradice se točí kolem pečení perníků. Od tradičně tvarovaných až po extravagantně zdobené perníkové chaloupky se perník stal kulinářským základem Vánoc a poleva na perníky je jeho neodmyslitelnou součástí. A hlavně, ale ne výlučně, jí se budeme věnovat v dnešním článku.

Tipy na hotové polevy na perníky:

Ukázat více

 

Příběh perníku v kostce

Perník a jeho tvary mají dlouhou historii. Časnou formu perníků lze vysledovat až ke starým Řekům a Egypťanům, kteří je používali k obřadním účelům. Perník se objevil v Evropě, když křižáci v 11. století přivezli zázvor z Blízkého východu, aby s ním kuchaři aristokratů experimentovali. Když se zázvor a další koření staly dostupnějšími pro masy, perník se uchytil. Ačkoli se jeho základní složky staly dostupnými pro širší část společnosti, stále se považoval za pochoutku, která se konzumuje při zvláštních příležitostech. Perníky se spojovaly zejména s jarmokmi. Sníst kousek perníku koupeného na jarmoku se považovalo za štěstí.

„Pokud bych měl jen jeden cent na světě, měl bych ho na koupi perníku“ – William Shakespeare, „Marná lásky snaha“.

Raný evropský recept na perník sestával z mletých mandlí, staré strouhanky, růžové vody, cukru a přirozeně zázvoru. Výsledná pasta se lisovala do dřevěných forem. Tato vyřezávaná umělecká díla sloužila jako jakýsi storyboard, který vyprávěl zprávy dne a nesl podobu nových králů, císařů a královen nebo náboženské symboly. Hotový perník byl ozdoben jedlou zlatou barvou (pro ty, kteří si to mohli dovolit) nebo bílou polevou, aby se detaily zvýraznily.

V 16. století Angličané nahradili strouhanku moukou a přidali vejce a sladidla, což vedlo k jemnějšímu produktu. První perník se připisuje královně Alžbětě I., která darovala hostujícím hodnostářům perníky podle jejich vlastní podoby. Perníky provázané stuhou byly oblíbené na jarmocích a staly se symbolem lásky.

Červená poleva na perník

Perníky jsou již po staletí symbolem lásky

 

Perník dnes

Perník je pečená sladkost obsahující zázvor a někdy i skořici, hřebíček, muškátový oříšek, kardamon a anýz a je slazen jakoukoli kombinací cukru, melasy, světlého nebo tmavého kukuřičného sirupu nebo medu.

Může mít tvar tenkých, křupavých sušenek – které znají v Polsku jako pierniczki, v Rusku jako pryaniki, Chorvatsku licitary, Skandinávii pepparkakor a v Nizozemsku jako spekuly – formovaných nejen do tvaru srdce, ale i jiných fancy tvarů. Perník může být také tmavý a pikantní jako polský perník podobný koláči, nebo americká verze podávaná s citrónovou polevou.

Dnes je ultimátní inkarnací vánočního perníku samozřejmě i bohatě zdobená perníková chaloupka. A nejen ona. Glazované hvězdy, perníková srdíčka s vtipnými výroky a sněhové vločky s filigránským zdobením – každý je už viděl. A všechny mají něco společného: jsou zdobeny polevou. A právě té se budeme dále věnovat.

💡 Věděli jste, že...

Perníková chaloupka

V prosinci 2001 se pekaři v polské Toruni pokusili překonat rekord Guinessovy knihy v největší perníkové chaloupce. Vyrobili ji v polském Štětíně ze 4 000 bochníků perníku ve tvaru cihly o výšce 3,5m. Použili 6000 vajec, tunu mouky a 250 kg tuku. Pečení trvalo týden. Bohužel prohráli s americkým týmem.

 

Poleva na perníky – 6 receptů krok za krokem

Poleva na perníky je dokonalým finišem! A váš projekt svátečního pečení si zaslouží jen to nejlepší.

 

1. Poleva na perníky – základní recept

Ingredience:

  • 30 g vaječného bílku (cca 1 čerstvé vejce)
  • 1 ČL citrónové šťávy (5 ml)
  • 150 g moučkového cukru (nebo 5násobek hmotnosti vaječného bílku)

Postup přípravy:

  • Vložte bílek a citrónovou šťávu do čisté mísy mixéru. Vybavte mixér plochým šlehačem (ruční mixér: hák na těsto) a na 10 sekund pusťte na nízkém stupni.
    Práškový cukr dobře prosejte a přidejte k bílku.
  • Směs šlehejte na nejnižším stupni 7-10 minut. Použijte gumovou škrabku na oškrábání stěn misky.
  • Okamžitě přikryjte hmotu plastovou fólií a položte na mísu mokrou utěrku. Uchovávejte v ledničce, když ji nepoužijete hned.
  • Poleva na perníky se může skladovat vzduchotěsně v ledničce po dobu 5-7 dnů. Může být zmražená až na 2 měsíce. Před použitím rozmrazte a poté déle provzdušňujte uvolněte pomocí špachtle.
Bílá poleva na perníky

Základní bílou polevu zvládne i cukrářský začátečník

 

2. Poleva na perníky z prášku na pusinky

Ingredience:

  • 3 polévkové lžíce prášku na pusinky
  • 500 g moučkového cukru
  • 1/2 čajové lžičky čirého extraktu (napr. vanilkový extrakt)
  • 1/3 šálku teplé vody nebo více podle potřeby
  • potravinářské barvivo (množství můžete variovat)

Prášek na pusinky se v receptech používá jako náhrada vaječného bílku. Vyrábí se především ze sušených vaječných bílků s přidaným kukuřičným škrobem a stabilizátory na bázi potravin, které pomáhají směsi spojit se. Polevě dodává stabilitu a texturu a lze jej použít místo syrových vaječných bílků.

Postup přípravy:

  • Smíchejte všechny ingredience kromě potravinářského barviva ve velké míse.
  • Pomocí elektrického mixéru šlehejte ingredience několik minut. Před spuštěním se ujistěte, že metličky vašeho mixéru jsou naprosto čisté a zbavené mastnoty, abyste se vyhnuli problémům s texturou polevy.
  • Začněte na nízkém stupni a pravidelně stírejte okraje misky, dokud nebude směs tekutá a všechny suché přísady se nezapracují.
    Pokračujte ve šlehání při vyšší rychlosti, dokud se nevytvoří tuhé vrcholky. Může to chvíli trvat, než se to projeví.
  • Když se vytvoří tuhé vrcholky, přidejte do polevy potravinářské barvivo. Přidávejte barvu po několika kapkách, přičemž mezi jednotlivými přidáváními míchejte, dokud se nedosáhne správného odstínu. Pomocí mixéru vmíchejte barvu do polevy, dokud se dokonale rozdistribuuje. Mějte na paměti, že barva se časem prohloubí. Před použitím nechte polevu přikrytou plastovou fólií alespoň 30 minut, aby se rozvinula barva.
Barevné polevy na perníky

Pokud jde o barvy, fantazii se meze nekladou. Červená, zelená a bílá je ovšem klasika.

 

3. Pomerančová poleva na perníky

Ingredience:

  • 3 šálky (280 g) moučkového cukru
  • 2 čajové lžičky lehkého kukuřičného sirupu
  • 1 čajová lžička pomerančového extraktu
  • špetka soli

Nejdůležitější složkou této polevy je kukuřičný sirup. Dodává polevě svěží, lesklou texturu, přičemž je stále schopna vyschnout a téměř úplně ztuhnout.

Postup přípravy:

  • Ve středně velké míse smíchejte pomocí vidličky prosetý moučkový cukr, kukuřičný sirup, pomerančový extrakt a 3 lžíce vody. Míchejte elektrickým mixérem, přičemž podle potřeby přidejte po lžičkách další vodu, dokud poleva nebude hladká a konzistence podobná stuze. Poleva by měla několik vteřin držet tvar stuhy. Dochuťte solí podle chuti.
  • Přeneste do zdobícího sáčku a použijte dle potřeby.
  • Polevu skladujte ve vzduchotěsné nádobě při pokojové teplotě max. 3 dny. Nedoporučujeme ji zamrazit.
Medovniky na talíři

Pohrajte si s různými extrakty, nemusí to být jen pomeranč!

 

4. Poleva na perníky z krémového sýra

Ingredience:

1 balení plnotučného krémového sýra, VELMI jemný
1/4 šálku nesoleného másla, VELMI měkké
1 polévková lžíce čistého vanilkového extraktu
2 šálky moučkového cukru, prosetého
2 čajové lžičky čerstvě vymačkané citrónové šťávy
1 lžička citrónové kůry
posyp, volitelné

Postup přípravy:

V misce stojanového mixéru vybaveného lopatkovým nástavcem vyšlehejte smetanový sýr, máslo a vanilku při středně vysoké rychlosti, dokud směs nebude zcela hladká; asi 2 minuty. Snižte rychlost na minimum a postupně přidávejte prosetý cukr. Po přidání všeho cukru zvyšte rychlost na středně vysokou a šlehejte 1-2 minuty. Přidejte citrónovou šťávu a citrónovou kůru a šlehejte další minutu. Když perníky úplně vychladnou, natřete polevou vršek každého a podle přání ozdobte drobenkou.

Perníčky zdobené bílou polevou

Jednoduchou bílou polevu můžete popřípadě dozdobit barevnou drobenkou

 

5. Poleva na perníky jako glazura

Glazura je vhodná na všechny druhy perníků. Tento recept je velmi jednoduchý a chutný – Vánoce mohou přijít!

Ingredience:

  • 5 lžic medu
  • 2 lžíce másla
  • 3 lžíce pomerančové šťávy (procedené) nebo džusu
  • 0,5 lžíce moučkového cukru (prosátého)

Postup přípravy:

  • Nejprve se máslo a med jednoduše zahřejí v hrnci, dokud nevznikne homogenní tekutá hmota. Nepřetržitě míchejte.
  • Pak už jen stačí přidat pomerančový džus a moučkový cukr a glazura na perník je hotová.
  • Hotové perníky natřeme polevou ještě teplé, jakmile vyjdou z trouby.
Perníky na plechu

Glazuru nanášejte na perníky hned jak je vyjmete z trouby

 

6. Citronová poleva na perníky

Ingredience:

  • 150 g moučkového cukru
  • 2 ČL citrónové kůry, strouhané
  • 2 lžíce citrónové šťávy

Pokud nemáte po ruce čerstvé citróny, lze použít také citrónový koncentrát.

Postup přípravy:

  • Cukr, citrónovou kůru a citrónovou šťávu utřeme v misce na natíratelnou hmotu.
  • Polevu naneseme na pečivo štětcem a necháme ztuhnout.
  • Volitelně můžete dobarvit potravinářským barvivem nebo třeba malinovým sirupem.

A už vám přejeme jen spoustu zábavy při pečení a… buďte KREATIVNÍ!

 

💡 Nepřehlédněte!

Tak jako k Vánocům patří perníky, tak jsou jejich neodmyslitelnou součástí i dárky. Pro některé jsou ale synonymem obrovského problému „CO KOUPIT?“ Rádi vám s tímto příjemným problémem pomůžeme našimi tipy:

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (11 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *