Jak si vybrat vhodný robotický čistič oken – recenze doporučují „roboty na okna“ Hobot

Veronika Štrbová Téma
24. června 2021 0

Mytí oken nepatří právě k oblíbeným domácím pracím. Obzvlášť, pokud je máte doma hodně nebo jsou příliš velké. Tehdy se opravdu naděláte a ne vždy jsou výsledky takové, jaké jste očekávali. Tomuto však můžete dát jednou provždy sbohem. Namáhavé a vyčerpávající mytí oken za vás udělá robotický čistič oken. Je to moderní spotřebič podobný robotickému vysavači s tím rozdílem, že čistí okna a ne podlahy. Představte si, že čistič oken prostě jen nastavíte dálkovým ovladačem a celou práci udělá za vás. Vy si zatím můžete volný čas vychutnat při kávě a dobré knize nebo jej věnovat svým blízkým.

Dejte si však pozor na to, zda tento spotřebič opravdu nezbytně potřebujete. Ujasněte si všechna pro a proti a konečné rozhodnutí dobře zvažte. Může se totiž stát, že si robotický čistič oken zakoupíte a nakonec zjistíte, že ho nemůžete využívat podle vašich představ. Je velmi důležité zaměřit se na všechny okna ve vaší domácnosti, na jejich rozměry a umístění a podle toho pokračovat dále ve výběru robota. Na trhu jich není až tak mnoho, proto byste s jeho výběrem neměli mít žádný problém. Přečtěte si všechny potřebné informace, které vám mohou pomoci při konečném rozhodování a koupi robotického čističe oken.

💡 Populární robotické čističe značky Hobot ⤵

Hobot 368 Hobot 368 robotický čistič oken
7 989 Kč
Hobot 298 Hobot 298 robotický čistič oken
8 490 Kč
Hobot 388 Hobot 388 robotický čistič oken
8 690 Kč

Ukázat více

 

Jak efektivně umýt okna?

Ačkoli není mytí oken příliš oblíbená činnost, z času na čas ji třeba provést v každé domácnosti, v práci či třeba i na chatě. V dnešní době se však už nemusíte bát zdlouhavé a namáhavé práce, protože trh nabízí různé možnosti, jak efektivně umýt všechna okna. Obecně známe tři základní způsoby mytí oken.

Úplnou klasikou je ruční stěrka na okna bez pohonu. S tou se naděláte nejvíce a určitě bude třeba někdy projít umyté místa i vícekrát. Druhou možností, jak efektivně umýt okna je aku stěrka, resp. vysavač na okna. Aku stěrku používáte také ručně, avšak svými funkcemi zaručuje mnohem kvalitnější a efektivnější čištění oken jako klasická ruční stěrka. A konečně tu máme robotický čistič oken, který si zamilujete hned na první pohled. Vše, co při tomto spotřebiči musíte totiž udělat je, zapnout ho, nastavit dálkovým ovladačem a o čistotu vašich oken se už postará sám. My se budeme nyní věnovat právě třetí možnosti a řekneme si vše o tom, jak funguje robotický čistič oken a jaké jsou jeho výhody či nevýhody.

 

Robotický čistič oken

➡️ Jak funguje robotický čistič oken

Automatický čistič oken na skle drží pomocí podtlaku, který zajišťuje výkonný přísavnou motor. Skla precizně a rychle čistí a leští pomocí utěrek z mikrovláken bez zanechání šmouh. Některé typy robotů používají dva druhy utěrek – modrou pro suché čištění a žlutou pro vlhké čištění. Mají vlastní senzory pro kontrolu znečištění oken.

Existují varianty s kruhovými kartáči, které se dobře přizpůsobí celé ploše oken i jejich okrajům, ale nedosáhnou do rohů. Tento problém nemá čtvercový typ robotického čističe. Robot však nezvládá čistit zaoblené povrchy jako například okna na autě, potřebuje rovinu. Roboty na čištění oken jsou vždy vybaveny podložkami z mikrovlákna na efektivní čištění skla bez zanechání šmouh.

 

➡️ Ovládání robotického čističe oken

První, co musíte udělat, je robotický čistič oken zapnout. Následně ho přiložíte na okno a zvolíte čistící program. Vše ostatní už zvládne automatický čistič oken sám. Je to díky senzorům, navigačnímu systému a umělé inteligenci. Směr pohybu určíte jednoduše dálkovým ovladačem nebo vše nechte na zařízení. Robotický umývač oken si změří velikost plochy a vypočítá dráhu pohybu.

Je však možné, že budete potřebovat čistící prostředky. Ty nastříkáte na sklo nebo na utěrky na hlavicích přístroje. Díky nim zvládne robot na mytí oken čištění na mokro i leštění na sucho. Na vyleštění bude stačit jedna utěrka, v průběhu většího mytí ale utěrky vyměňujte. Z čisticích hlavic je snadno složíte a vyperete.

 

➡️ Napájení robota

Robotický umývač oken může mít dva druhy napájení. Buď disponuje kabelem a poskytuje tak během mytí oken trvalé připojení do elektrické sítě nebo obsahuje dobíjecí akumulátor, čili zabezpečuje bezkabelový provoz.

Robot s kabelem – jeho výhodou je téměř nepřetržitý provoz, protože je po celou dobu připojen do elektrické zásuvky. Můžete ho využívat kdekoliv, kde máte k dispozici elektrickou zásuvku. Výrobci tyto modely většinou vyřizují dlouhým prodlužovacím kabelem, proto bývá připojení téměř bezstarostné. Nevýhodou může být však právě tento kabel, který vám může překážet při výkonu dalších domácích pracích. Kabelový robot na mytí oken mívá často v balení i bezpečnostní lano, které také slouží k zajištění čističe při náhodném pádu ze skla, například při poruše.

Robot s akumulátorem – bezkabelový robotický čistič oken můžete využívat prakticky kdekoliv. Jelikož nepotřebuje žádný kabel, ale pohání ho dobíjecí akumulátor. Pokud se však vybije, musíte ho znovu nabít. Na jedno nabití vydrží robot umývat okna přibližně 1 hodinu.

 

➡️ Pro koho je vhodný

To, co dělá daného robota na čištění oken pro vás vhodným nebo ne, bude velmi záviset na vašich potřebách. Před jakýmkoliv nákupem si musíte položit otázky, jaký druh oken je třeba vyčistit, kolik jich je a jak často je třeba provádět tuto práci.

Určitě si dokážete představit, jak se odpovědi na tyto otázky mohou výrazně lišit například mezi průměrným majitelem domu a malým podnikatelům. To, co by se považovalo za dobrého robota pro jednoho člověka, nemusí zdaleka vyhovovat někomu jinému. Proto není při koupi automatického robota na okna důležitý věk uživatele, pohlaví nebo jiné podobné faktory. Jde čistě o vaše potřeby při mytí oken. Proto můžeme říci, že robotický čistič oken je vhodný pro každého, kdo si potřebuje usnadnit práci s nepříjemným a vyčerpávajícím mytím velkých oken.

Základní výhody a nevýhody robotického čističe oken:

Výhody

  • Ušetří čas i námahu, protože všechna okna umyje zcela sám.
  • Snadná manipulace a obsluha pomocí dálkového ovladače.
  • Vhodný na různé skleněné povrchy, dlažby a obklady.

Nevýhody

  • Vyšší pořizovací cena.
  • Nedokáže umýt rámy oken.

👉 Takto funguje robotický čistič oken:

Robotický čistič oken Hobot 268 v akci

 

Na co je třeba dbát při výběru robotického čističe oken

➡️ Parametry

Velikost robota

Rozměry vašeho robota jsou vždy tím nejlepším začátkem při výběru. Jeho velikost budou přímo určovat okna, která dokáže vyčistit. Pokud potřebujete vyčistit mnoho malých oken, nemá ani zdaleka takový smysl pořizovat si velkého robota, jako u někoho, kdo má po celém domě masivní okna. Jelikož se robot na okna nedostane přes lišty a rámy, není vhodný na příliš členité plochy. Každý model má proto určenou minimální plochu – nejčastěji 30 × 30 cm, 40 x 40 cm nebo 50 x 50 cm. Při výběru si vždy zjistěte, zda zvládne čistič mytí právě vašich oken.

⭐ Jaký může mít tvar

Tvar robotického čističe oken ovlivňuje i to, jak pracuje a na jaké plochy se hodí. Tvar čistících ploch bývá kulatý nebo hranatý. Čtvercový robotický čistič oken však může skrývat i kulaté rotační hlavice, což je výhodná kombinace. Hranatý robot na okna se při čištění dostane i do rohů, ale nemusí stačit na silně znečištěná místa. Kulatý robot na okna čistí díky rotačním hlavicím velmi účinně, nedostane se však až do rohů.

⭐ Hmotnost

Hmotnost je často přehlíženým parametrem. Nicméně, vytvořené silné sání unese různou váhu, proto by s hmotností samotného robota neměl být problém. Může se tak stát, pokud žijete ve starším domě s tenkým sklem, že by to sklo nemuselo přežít. I když mnoho novějších modelů tuto nevýhodu nemá, je vždy lepší zkontrolovat ve specifikacích minimální tloušťku skla. U těchto čističů dosahuje hmotnost 1 kg až 3 kg. Vzhledem k vyšší hmotnosti přístroje by šířka čištěného skla měla být minimálně 3 mm.

⭐ Hlučnost

U robotických čističů oken nepřesáhne 70 dB. Jde o podobnou hlučnost jako například u myčky nádobí v provozu. Sousedy tím proto určitě rušit nebudete ani náhodou.

⭐ Kvalita motoru

Motor je pravděpodobně nejpůsobivější částí každého automatizovaného čističe oken. Nejen kvalita přímo určuje sací výkon, ale i rychlost pohybu a dokonce i jeho hlasitost. Větší sací výkon a rychlost jsou vždy vhodnější, zejména pro ty, kteří se obávají pádu, nebo pro ty, kteří mají mnoho oken, které je třeba pravidelně čistili.

Kvalitní stroje jsou schopny poskytnout neuvěřitelné sání a zároveň zůstat relativně tiché. To znamená, že roboty střední třídy mají tendenci být mnohem hlasitěji, což je problém pouze tehdy, pokud je plánujete používat při odpočinku.

⭐ Bezpečnost

Automatický čistič oken jakékoliv úrovně je velká investice, díky které je zaměření na bezpečnost o to důležitější. Většina uživatelů proto ocení značky, které implementují další funkce. Například, většina těchto robotů na čištění má již záložní baterii, která slouží k udržení stroje připojeného v případě, že dojde k odpojení napájení.

Často přehlíženým bezpečnostním prvkem jsou indikátory sloužící k upozornění lidí na problémy. Zatímco se většina zařízení stále spoléhá na jednoduché pípání a kontrolky LED, některé novější modely začaly pro přenos důležitých informací používat hlasové výstrahy. To významně snižuje pravděpodobnost kritického selhání.

👉 Automatický čistič oken nemyje jen okna:

Winbot W850 - robotický čistič oken od Ecovacs

 

➡️ Funkce robotů

Al-Technology – Jedná se o navigační systém, který vypočítává dráhu čištění, detekuje okraje a rámy čištěné plochy a automaticky vyčistí celý povrch.

Single-Side-Cleaning – Všestranný systém, který zajistí čištění skel jakékoliv tloušťky a různé druhy skleněných povrchů.

Bezpečnostní prvky – Robot obsahuje bezpečnostní lano a několik senzorů, které neustále vyhodnocují situaci.

👉 Doplňkové vlastnosti:

Přizpůsobení čištěnému povrchu – Na spodní části robota jsou umístěny pneumatické podložky, které se automaticky nastavují a přizpůsobují čištěnému povrchu.

Automatizované postřikovače – Jednou z stále více požadovaných nových funkcí při těchto robotech jsou automatizované postřikovače. Místo toho, abyste každé okno museli předem nastříkat, zaručují při každém použití správné rozložení čističe.

Délka napájecího kabelu – Vždy byste měli myslet na to, jak dlouhý je kabel a kde budete čistič nejvíce používat. Nezapomeňte zvážit, kde jsou zásuvky, a zda budete potřebovat prodlužovací kabel.

Výměnná podložka – I když je většina podložek z mikrovláken prodávaných s automatickými čističi oken omyvatelná v pračce, nevydrží navždy. Proto je vhodné porovnat cenu různých značek. Ať tak nebo onak, abyste prodloužili životnost svých podložek, po každém použití je umyjte.

Výměna podložek na robotickém čistič oken

Pravidelná výměna čistých podložek předejdete šmouhám na umytých oknech

 

Značky robotických čističů na okna

Robotický čistič oken nabízí hned několik výrobců ve své nabídce. Při koupi volte známé a ověřené značky, které nedělají problémy například s případnou reklamací a jejich produkty mají na internetu pozitivní recenze. Mezi nejznámější výrobce těchto robotů patří Hobot, Tesla či Mamibot. Právě Hobot se pyšní velmi kvalitním a pokročilým modelem, mezi zákazníky opravdu oblíbeným, avšak téměř nejdražším. Jde konkrétně o Hobot 298, který se v případě neomezeného rozpočtu vyplatí zakoupit. Při pravidelném čištění větších oken jistě oceníte jeho funkce a vlastnosti.

 

Kde koupit a jaká je cena

Koupě robotického čističe oken není levná záležitost. Nicméně, i zde většinou platí, čím dražší, tím lepší a tím více funkcí a technologií, které napomáhají k tomu nejkvalitnějšímu čištění oken. Nejjednodušší je zakoupit si tyto moderní spotřebiče přes internet. Robotický čistič oken recenze většinou mívá na internetu, proto se můžete řídit i nimi. V každém případě je dobré držet se známých a ověřených značek, i kdyby jste měli za tento čistič oken zaplatit více.

  • cena do 6000 Kč– do této kategorie patří ty základnější roboty, u kterých nenajdete ty nejmodernější technologie. Čistící prostředek je tedy často nutné nastříkat před umytím nejprve na okno.
  • cena od 6000 do 7500 Kč – do střední cenové kategorie zařazujeme ty modely, které můžete využít na různých hladkých površích, například dlažba a obklady. Poskytují také šikovné funkce, které usnadní jejich práci.
  • cena od 7500 Kč – nejdražší robotické čističe oken disponují různými praktickými funkcemi a technologiemi, které zaručují to nejkvalitnější umytí vašich oken. Dají se dokonce ovládat pomocí aplikace v mobilu a to pohodlně z gauče v obývacím pokoji.

👉 Populární robotické čističe značky Hobot (od nejlevnějších):

Ukázat více

 

Často kladené otázky

❓ Je pro mě robotický čistič oken opravdu vhodný?

Pokud jste majitelem firmy, ve které je mnoho oken, určitě ano. Každá firma totiž dbá na čistotu a jsou to malé výdaje na zajištění toho, aby vaše podnikání vždy vydávalo nejlepší možný dojem, aniž jste pracovníkům tuto šanci promarnit čas . Stejně tak ho využijete i v tom případě, že máte doma více větších oken. ve větším domě je určitě více práce a robot vám s čištěním oken nesmírně pomůže. Pokud však máte doma jen pár malých, dosažitelných oken, nemusí jít o nezbytný nákup.

❓ Který automatický robot na okna je nejlepší?

Zde se nedá jednoznačně říci, který je nejlepší. Každý uživatel má jiné nároky na spotřebič a když jejich daný produkt splňuje, je to pro něj jasná volba. Pokud byste však chtěli opravdu něco moderní a kvalitní, určitě je dobrou volbou například Hobot 298, který sice patří mezi ty nejdražší modely, avšak tomu odpovídají i jeho vlastnosti a nejmodernější technologie.

❓ Jak funguje robotický čistič oken?

Převážná většina těchto strojů lze snadno nastavit a používat. Po přečtení příručky s informacemi o důležitých tipech a tricích připojte napájecí a bezpečnostní kabel. Ujistěte se, že je podložka z mikrovlákna správně připevněna, v případě potřeby předem nastříkejte okno čističem , přiložte robota k oknu a stiskněte napájení. Z této pozice se automaticky spustí mnoho modelů nebo můžete jeho nastavení změnit pomocí dálkového ovladače nebo aplikace podporující Bluetooth. Robot vás pomocí jasného indikátoru upozorní na ukončení cyklu a oznámí vám, že je čas přesunout jej na další místo.

❓ Je možné robotický čistič využít i na jiné povrchy jako jsou okna?

Ano. Automatický čistič oken můžete využít i na čištění skla ve sprchovém koutu, ale například i na čištění dlažeb a obkladů, jaké bývají v koupelně. Poradí si téměř s každým hladkým povrchem, pozor však na rámy a členitější povrch, kde je robot bezradný.

❓ Je čistič oken náročný na údržbu?

Robotický čistič oken není vůbec náročný na čištění a údržbu. Po každém použití ho stačí jen otřít navlhčeným hadříkem. Pokud chcete, aby měly vaše podložky z mikrovlákna delší životnost, po každém použití jejich omyjte a osušte. Čili pravidelně vyměňujte podložky na čištění. Pokud robot klouže na čištěném povrchu, je třeba očistit pásové kola od naneseného prachu a přílišného množství vody. Další čištění není nutné. Před prvním použitím se však vždy doporučuje určitě si přečíst pokyny od výrobce v manuálu.

❓ Jak se vyhnout kruhovým otiskům na oknech?

Nechte okno vyčistit čistými, suchými utěrkami z mikrovlákna, bez použití trysky. Potom vyměňte utěrky za suché a čisté a nechte robot opět okno umýt se zapnutou tryskou, která bude okno jemně vlhčit.

❓ Je možné robotický čistič oken ovládat přes aplikaci?

Robotický čistič oken může být ovládán pomocí chytrého telefonu se systémem iOS nebo Android. Aplikaci pro ovládání si jednoduše stáhnete zdarma na App store nebo Google Play. Robota lze také ovládat pomocí dálkového ovládání, které je součástí balení.

💡 TIP: Při úklidu oceníte robotický vysavač. Vše o tomto šikovném spotřebiči se dozvíte v našem článku Nejlepší robotické vysavače.

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
3.9/5 - (8 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *