Všechny dveře a okna jsou zavřené, ale stále „táhne“? Potom je někde v místnosti alespoň jedna spára, obvykle na dveřích nebo oknech. A je třeba ji co nejdříve odstranit, protože průvan je nejen nepříjemný, ale když přes neutěsněné otvory hvízda studený vítr, vždy to znamená zbytečné náklady. Těsnění na okna a dveře může ve starších, neprodělaných domech ze 60. a 70. let minulého století značně ušetřit na nákladech na vytápění. Čím větší jsou spáry, tím vyšší je pak efekt úspory.
Jednoduché a rychlé – samolepící těsnění na okna a dveře
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Odkud táhne?
Okna a dveře jsou v průběhu let vystaveny vysoké zátěži. Povětrnostní vlivy mají na svědomí, že se materiál roztahuje, bobtná nebo smršťuje, otevírání a zavírání vede k mechanickému namáhání. Kolísání teploty postihuje především plastové rámy, zatímco dřevěné rámy jsou náchylné k vlhkosti a mohou se zdeformovat. Žádný materiál nedokáže dlouhodobě odolávat těmto zatížením. To znamená, že okna a dveře již nelze správně zavřít. Vlhkost a chlad se pak vkrádají do domu a bytu spárami, prasklinami a fugami.
První věc, kterou musíte udělat, je zjistit, „odkud fouká“. Jsou k tomu jednoduché metody. S hořící svíčkou přistoupíte k potenciálním zdrojům, tj. všem oknům a dveřím. Blikající svíčka, případně zapalovač, vám napoví, kde táhne. Máte-li podezření na konkrétní okno, namočte si prst a přejděte po rámu. Budete silněji cítit průvan.
Další metoda: Pokud máte podezření, že těsnění okna již není neporušené, jednoduše položte list papíru na rám otevřeného okna. Potom zavřete okno. Pokud je okno neporušené, papír je zaseknutý v rámu. Na druhé straně, pokud se vám podaří papír bez problémů vytáhnout zpod zavřeného okna, měli byste vyměnit těsnění. Dalšími příčinami průvanu a s tím spojených tepelných ztrát mohou být i netěsnosti ve spárách parapetů, mezi rámem a stěnou či praskliny ve zdivu. Netěsné dveře také způsobují průvan. V nejjednodušším případě se průvan často dostává do místnosti skrze viditelnou mezeru pod dveřmi, například proto, že podlaha je nerovná a mezi ní a okrajem dveří je mezera.
I bez netěsností může dojít k průvanu. Zasklení oken se špatnou Uw hodnotou (součinitel prostupu tepla oknem) působí jako chladící plocha. Teplota vzduchu v místnosti tam klesá a padá k zemi. Tento fyzický efekt je vnímán jako průvan.
Správné utěsnění oken a dveří krok za krokem
Když je v domě průvan, většina lidí má tendenci zesílit topení. To však vede k vysokým účtům za topení – ani nemluvě o tom, že ceny energií v poslední době vzrostly a také znečišťuje životní prostředí. Naštěstí okna a dveře lze snadno utěsnit. Pomoc odborníka většinou není nutná. Tento projekt dokážete zvládnout sami. Spáry lze utěsnit gumovými profily a pěnovými těsnícími pásky – v závislosti na šířce spáry a požadované životnosti a kvality.
Drobné spáry a praskliny na oknech a dveřích utěsněte těsnícími lištami, těsnící páskou nebo gumovým těsněním. Proti průvanu přes drobné trhliny a spáry pomáhají samolepící těsnící pásy, které uzavírají netěsnosti a snižují tepelné ztráty v domě. Taková pěnová těsnění jsou měkká a vysoce elastická a přizpůsobí se malým a středně velkým spárům. Doba použitelnosti je dva až čtyři roky. Gumová těsnění s různými profily jsou vhodná pro šířky mezer od jednoho do pěti milimetrů. Jsou vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům, teplotám, UV záření a ozonu a mají dlouhou životnost. Pro obzvláště velké mezery by se měla použít takzvaná dutá profilová pryžová těsnění, která jsou dostupná i jako samolepící. Kromě toho existují také speciální těsnící lišty dveří pro netěsné dveře, které se připevňují na spodní hranu dveří. V závislosti na verzi jsou vhodné pro nerovné podlahy, textilní podlahy nebo hladké podlahy.
Těsnění na okna krok za krokem
- Než začnete s těsněním oken, musíte nejprve odstranit staré již netěsnící těsnění. Nejlepší je použít špachtli, abyste opravdu odstranili všechny zbytky.
- Pokud máte k dispozici olej, naolejujte je.
- Potom vyčistěte povrchy a spoje. Mastné skvrny lze snadno odstranit vodou a čistícím prostředkem na nádobí. Na odolné nečistoty můžete použít alkohol – ne však k čištění pvc, resp. plastových oken. Líh může poškodit materiál kvůli vysokému obsahu alkoholu.
- Když jsou všechny oblasti čisté a suché, můžete odříznout nové těsnící pásy, ať už je to samolepící těsnění, nebo těsnící guma a připevnit je jeden po druhém. Potom připevněte nové těsnění okna. Začněte uprostřed horní části rámu okna a zatlačte těsnění do drážky rámu. Pevným zatlačením zajistíte, že se neuvolní a při používání bude určitě držet. Většina produktů na těsnění oken a dveří je obvykle samolepící a lze ji také snadno odstranit. Jednoduše se nalepí na vnitřní hranu okenního křídla, do okenní nebo dveřní drážky. A pásy by měly být přilepeny tak, aby v rozích nebyly žádné spáry.
- Po upevnění těsnění zkontrolujte, zda lze okno zavřít. Pokud ne, těsnicí pásy nejsou ve správné poloze. Pokud všechno sedí, zkontrolujte, zda v místnosti už opravdu netáhne. Pomocí zmiňovaného listu papíru nebo svíčky vyzkoušejte, zda je vše těsné, nebo zda to není třeba doladit.
Opatření proveďte i zvenčí. Okna byste měli utěsnit zevnitř i zvenčí, protože studený vzduch se může do vašeho domova dostat i malými spárami mezi oknem a stěnou. Tento problém může nastat zejména, pokud je dům vybaven dřevěnými okny. Pokud si všimnete nějaké nedostatky a nejsou příliš závažné, můžete si popraskané přechody sami vyplnit silikonem. V závislosti na rozsahu poškození však oprava může vyžadovat i stavební pěnu nebo dokonce novou izolaci. V takovém případě byste se měli pokud možno spolehnout na pomoc odborníka.
Kdy měnit těsnění?
Pro zjištění, zda je třeba vyměnit těsnění, je rozhodující načasování. V ideálním případě těsnění otestujete při mírných teplotách – tedy nejlépe na jaře nebo na podzim. Nejpozději však když si uvědomíte, že váš topný systém už nedokáže vytápět obytný prostor na požadovanou teplotu – tehdy je už opravdu čas vyměnit těsnění na oknech.
Silikon lze použít i k utěsnění oken
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Těsnění na okna podle materiálu a typu okna
- U starých dřevěných oken má výměna starého okenního těsnění (pokud nějaké existuje) opravdu smysl. Nové těsnění může být pěnové nebo akrylová směs. Aby nové těsnění bezpečně přilnulo, je třeba oblast spáry důkladně vyčistit, odstranit uvolněné části a seškrábat špachtlí zbytky starého nátěru. Pokud je na dřevěném okně mezi zasklením a rámem netěsnost, lze vyměnit okenní tmel. Starý tmel lze snadno odstranit, pokud se předtím zahřeje.
- Gumová těsnění jsou správnou volbou pro těsnění plastových oken. Je důležité vybrat těsnění tak, aby odpovídalo šířce spárů. Před nalepením samolepicí těsnící pásky je třeba povrch rámu zbavit prachu, nečistot a mastnoty. Těsnící pásky musí být nalepeny bez mezer a spojů, což je důležité zejména v rozích.
- Spolehlivé těsnění je obzvláště důležité, pokud máte v bytě okna od podlahy až po strop – takzvaná francouzská okna. Dojde-li k netěsnostem v podlahové ploše, vlhkost se může dostat do interiéru, což může vést k plísním a nákladným opravám. Chcete-li utěsnit okna od podlahy až po strop, měli byste se spolehnout na speciální tekuté plastové systémy, protože ty jsou kompatibilní s téměř všemi podklady. Těsnění byste si však měli nechat provést odborníkem, pokud je to možné.
Údržba těsnění okna
Správná péče je nezbytná, aby těsnění vydržela co nejdéle, zejména během topného období. Pravidelně kontrolujte, zda se na těsněních nenahromadila dešťová voda nebo kondenzát a v případě potřeby je vysušte hadrem. Nečistoty můžete odstranit čistou vodou a měkkou houbou. Pokud se ukážou jako tvrdohlavé, můžete použít i čistící prostředek. Na druhé straně, agresivní čistící prostředky nebo prostředky obsahující oleje a masti byste měli držet od svých těsnění co nejdál. Chcete-li zachovat elasticitu těsnění, použijte v zimě silikonový sprej. V létě je naopak ideální mastek pro absorbování vlhkosti.
Utěsněte dveře proti chladu: tato opatření fungují
Utěsněné dveře chrání nejen před chladným průvanem, ale také před prachem a nečistotami. Netěsné exempláře však ne. Zejména ve starých budovách jsou na dveřích četné spáry a praskliny a postiženy jsou nejen vchodové, ale i interiérové dveře. Při opravě je třeba dát přednost těm prvním, protože zvenčí může pronikat chladnější vzduch. Průvan ochlazuje vytopené obydlí. Přes netěsné dveře navíc lépe proniká hluk.
V tomto případě vedou k úspěchu i malá, levná opatření. Nejjednodušším řešením těsnění na dveře je textilní těsnící válec, kterým utěsníte mezeru pod dveřmi. Ta však musí být zcela zakryta, aby „zátka“ mohla naplno rozvinout svůj účinek a také účinně chránit například před hlukem. Pokud však tento typ těsnění překáží při otevírání dveří, například má-li to být těsnění na vchodové dveře, zvolte jinou alternativu. Náš tip: samolepící těsnící kartáč. Existují různé modely pro nerovné podlahy, jako jsou dlaždice, ale také pro hladké podlahy, jako jsou parkety nebo laminát. Tato těsnění jsou vybavena jemnými štětinami, které dokáží z větší části udržet chlad. Konstrukce hladce klouže po podlaze a je tedy bezpečným řešením. Můžete si vybrat mezi modely pro šroubování nebo nalepování.
Tento typ těsnění sestává z panelu ze dřeva, oceli, vinylu nebo různých jiných materiálů a štětin, které se pohybují podél okraje těsnění. Deska a také štětiny, které mohou být umělé nebo přírodní, pomáhají blokovat proudy chladného vzduchu i jiné typy průvanů. Štětinky jsou přizpůsobivé, pohodlně se pohybují po podlaze při otevírání nebo zavírání dveří, což umožní snadnou manipulaci s dveřmi a zároveň poskytuje dobrou ochranu proti průvanu.
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
Samolepící těsnící kartáč
Dá se rychle a jednoduše upevnit pod dveře a je ideální pro jakýkoli typ podlahy. Zde je několik tipů, které je třeba mít na paměti, abyste z ní vytěžili maximum.
Hledejte možnost s dvojitým těsněním
Existuje několik typů kartáčových těsnění, z nichž mnohé mají jeden plochý, pevný povrch, který je spojen s kartáčem. Pro extra servis dynamické kontroly průvanu zvažte použití dvouploutvého kartáčového těsnění. Štětiny jsou strategičtěji umístěny, aby zpomalily případné vzdušné proudy.
Těsnění nainstalujte správně
Nezáleží na tom, na kterou stranu nainstalujete těsnění, ale věnujte pozornost tomu, aby dokonale sedlo na dveře (možná jej budete muset oříznout, abyste zajistili správné uchycení). Můžete jej připevnit ke dveřím i pomocí šroubů. Ne vždy to vypadá okázale, ale určitě je to efektivní.
V případě výklopných dveří nainstalujte těsnění na vnitřní spodní hranu. Pokud se dveře otevírají směrem ven, připevněte jej k vnějšímu spodnímu okraji.
Hledejte kartáč s přírodními štětinami
Těsnění můžete najít buď s přírodním typem štětin, jako je například mohér, nebo s umělým kartáčem. Z dlouhodobého hlediska budete pravděpodobně nejvíc spokojeni s přírodními štětinami. Mohou být o něco dražší, ale fungují skvěle k zastavení proudění vzduchu. Mohér je běžně antibakteriální a vlákna snadno absorbují a uvolňují vlhkost. A má dlouhou životnost – je jedním z nejodolnějších přírodních vláken.
Tento typ těsnění dveří je k dispozici pouze pro spodní hrany, chcete-li dvířka po celém obvodu těsnit, vyberte si jeden ze dvou následujících způsobů.
Pryžová těsnění
Malé mezery a praskliny můžete fixovat gumovými těsněními. Sníží tepelné ztráty a poskytnou dobrou zvukovou izolaci. Zpravidla se připevňují na rám dveří. V některých případech lze namontovat i kolem dveří. Umíte je nainstalovat velmi precizně a spolehlivě zastaví průvan.
Pěnová těsnění
Větší spáry utěsněte pěnovými těsněními. Instalují se na dveře a fungují jako pryžová těsnění, jen jsou vyrobena z jiného materiálu a poskytují více hmoty na vyplnění větších mezer. Můžete vybírat mezi různými barvami, aby těsnění ladilo s barvou dveří.
Těsnicí válec pod dveře
Protiprůvanové válce zabraňují pronikání studeného venkovního vzduchu skrz dveře a okna a udržují teplý vzduch v místnosti. Kromě toho mají i dekorativní funkci. Rozdíly jsou v materiálu, výplni i designu. Materiál může být například z vlny nebo bavlny. Možnosti výplně jsou také různé, například polystyren nebo písek. Design sahá od jednoduché role až po růžového jednorožce. Mnohé modely tohoto typu jsou nabízeny jako plyšové, hračky nebo jsou vybaveny složitými vzory, aby vypadaly přitažlivější.
Velkou nevýhodou ovšem je, že koberec se při otevření dveří posouvá. Z dlouhodobého hlediska to může být vnímáno jako rušivé nebo otravné. Díky textilnímu materiálu má také tendenci absorbovat vlhkost, a proto může začít zapáchat. Kromě toho materiál skutečně přitahuje prach, takže válec se často projeví jako sběrač prachu. Proto dbejte na to, aby jej bylo možno prát.
Skoncujte s „cougem“ ve vaší domácnosti pomocí válce proti průvanu. Použití je naprosto jednoduché a nevyužijete jej jen u dveří, ale stejně účinně i na oknech.
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
Těsnící válec na okna a dveře jako DIY projekt
Máte-li vztah k ručním pracím nebo byste chtěli mít velmi originální zachytávač průvanu průvanu, můžete si jej ušít i sami. Rozhodli jsme se pro tak malý upcyklační projekt. Zde je návod:
Materiály/nástroje:
- staré kalhoty
- šicí nitě
- výplňový materiál, například zbytky látek, vata
- nůžky
- špendlíky
- šicí stroj
Postup:
- Odstřihněte sáru kalhot tak, aby byla širší než dveře.
- Pokud je jedna sára příliš krátká, odstřihněte i druhou a přišijte ji jako prodloužení.
- Potom otočte celou sáru naruby. Sešijte otvor na jednom konci.
- Vytočte sáru zpět. Naplňte ji starými kousky látky nebo vatou. Doporučujeme spíše kousky látek, aby bylo válec možné bez problémů prát.
- Nakonec už jen stačí zašít otvor na druhé straně.
Pozor na krby a spol.
Udržujte přísun čerstvého vzduchu! Utěsnění dveří a oken je rozumné opatření, pokud je průvan a hrozí zvýšené tepelné ztráty. Ale výměna vzduchu v obytných prostorech je normální a žádoucí. Týká se to zejména místností, ve kterých jsou provozovány krby, nebo jiná kamna. Protože pokud tato zařízení nejsou vybavena externím přívodem vzduchu, čerpají během provozu pro spalovací proces vzduch ze svého okolí. Pokud potom do místnosti nemůže proudit dostatek čerstvého vzduchu, obsah kyslíku v místnosti příliš klesne. Kontaktními místy pro poradenství v této otázce jsou místní kominické firmy.
Zdroje informací:
Článek je zařazený do kategorie: Praktické rady a triky
Mohlo by vás zajímat
- Black Friday 2024 v ČR – 29. listopad: kde proběhne, jaké jsou slevy a hlavní zásady nakupování
- Nejlepší vařená kukuřice - jaký je recept na její správnou přípravu a jak dlouho ji třeba vařit
- Zavařované brusinky – nejlepší recepty (i brusinky s hruškami), postup, kde je použít
- Zavařená cuketa - 10 ověřených receptů, na slano i na sladké, s rajčaty či paprikou, čalamáda, čatní
- Zavařované borůvky - nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít
- Domácí hnojivo na rajčata a papriku, uhorky, květiny, ovocné keře - levné a bez chemie (velký přehled receptů pro každou příležitost)
- Praní tenisek - jednoduchý návod jak je vždy udržet v čistotě a jako nové (v pračce i ručně)
- Jak správně nabíjet Li-Ion baterie a prodloužit tak jejich životnost?
- Jak se správně starat o pračku a sušičku, aby vydržely co nejdéle v kondici? 5 základných pravidel
- Proč byste měli pravidelně čistit digestoř a jak na to