Tuje – které jsou nejvhodnější na živý plot, kdy je zasadit a jak se o ně starat

Jaroslava Putirková Téma
13. března 2021 2

Tuje jsou velmi oblíbené při stavbě živých plotů, dají se však pěstovat i v květináči nebo jako zpříjemnění v zahradě, či jen tak u chodníku. Jak se však vyznat při tolika druzích? Jak je správně sázet, hnojit, zalévat nebo stříhat? Je to jednodušší než se vám zdá, tuje nejsou příliš náročné. Na začátku jim sice musíte věnovat svůj čas ale postupně se budou o sebe starat víceméně samy. V našem článku se dočtete všechny potřebné informace, aby vaši zahradu zdobily krásné a plnohodnotné tuje.

Zerav a její druhy

Tuje jsou jehličnaté stromy, které pocházejí převážně ze Severní Ameriky a některé druhy z Asie. Jehličí je vždy zelené a neopadává. Mohou být vysoké až 60 metrů nebo se vyskytují v keřích. Záleží na druhu tuje.

  • zerav západní
  • zerav obrovská
  • zerav japonská
  • zerav korejská
  • Thuja sutchuenensis (bez překladu)

Zerav má reálné 5 druhů, které jsou uvedeny v literatuře. U nás se však využívají dva, maximálně tři druhy, které mají své vlastní poddruhy. My jsme vybrali nejznámější a nejoblíbenější, mezi našimi zahradníky.

druhy tuje

Druhy tuje mohou být různé, odlišují se barvou, velikostí a tvarem.

 

Zerav západní (Thuja occidentalis)

Dorůstá do výšky 20 metrů,kuželovitou korunu, která je hustá s rovnoměrně rozestavěnými větvemi. Nejčastěji roste ve vlhkém prostředí, v okolí řek. Nemá však problém vyrůst i v jiných podmínkách. Je velmi oblíbená při výstavbě živých plotů. Vybrali jsme nejčastěji odrůdy, které jsou oblíbené mezi pěstiteli. Všechny jsou si velmi podobné. Mají většinu vlastností stejných, mírný rozdíl je ve způsobu růstu nebo zbarvení.

  • Gold – zlatožluté zbarvení a kuželovitý tvar, dorůstá do výšky 6 metrů a na zimu mění barvu na tmavší
  • Holmstrup – kuželovitá, štíhlá zerav, dorůstá do výšky 4 metrů, v zimě zelené zbarvení, je mrazuvzdorná a odolná vůči větru
  • Globe – roste do tvaru koule, dorůstá do výšky 1 metru, na jaře se zbarvuje do žluta, jinak je žluto-zelená
  • Malonyana – úzká zerav, dorůstá do výšky 15 metrů, větve hustě u sebe, tmavě zelené zbarvení
  • Smaragd – dorůstá do výšky 10 metrů, má kuželovitou formu s větvemi blízko u sebe, tmavozelená barva
  • Brabant – rychle roste, dorůstá do výšky až 5 metrů, zelené zbarvení po celý rok
  • Sunkist – kuželovitý tvar, rychle roste, větve hustě u sebe, dorůstá do výšky 6 metrů, větve jsou zlatožluté, v zimě ztmavnou
  • Teddy – je stejně vysoká jako široká, kulovitý tvar, nízký vzrůst, šedo-zelené zbarvení
  • Wareana Lutescent – kuželovitý růst, žlutozelená barva, dorůstá do výšky 1,3 metru a je 1 metr široká

Odrůd tuje západní je opravdu velká škála, většina z nich se však u nás nevyskytuje nebo se jí zde nedaří. Nejvíce využívané jsou Brabant a Smaragd, které jsou velmi podobné a obě se využívají na výstavbu živých plotů. Upozorňuji však, že každá z těchto odrůd může mít další podskupiny, které se mohou lišit zbarvením.

 

Zerav obrovský (Thuja plicata)

Dosahuje výšky až do 60 metrů (nazývaná také jako zerav obrovský). Kmen může být široký 6 metrů. Tyto největší stromy rostou převážně v Kanadě a na severozápadě Spojených států, kde je většina z nich chráněna. Avšak menší odrůdy se vyskytují i u nás a jsou oblíbené mezi zahradníky. Větve jsou mírně od sebe a směrem vzhůru se zužují. Jednotlivé větvičky se shýbají směrem dolů. Jehličí je nazelenalé s jemným bílým zbarvením, při stárnutí hnědnou.

Thuja plicata

Zerav obrovský ve svém nadměrném provedení.

  • Whipcord – svým vzezřením je velmi odlišný od klasických tuj, je vyšlechtěn z jejich DNA, je to však malý keř, který roste pomalu a jeho větvičky rostou směrem dolů, je velmi nenáročné na péči
  • 4ever Goldy – vyšlechtěn druh, který dobře snáší zimu, v létě má zářivě zelenou barvu a na zimu se mění na zlatožlutou, roste pomalu
  • Gerderland – dorůstá do výšky 7 metrů, roste rychle, má zelené listy, jehlice jsou ploché a lesklé, má hustě rostoucí větve, preferuje slunečné místa
  • Atrovirens – výška až 30 metrů, celoročně zelený, mohutný strom, větve rostou směrem nahoru, má celoročně zelené zbarvení

Zerav obrovský má mnohem méně podskupin, které se více odlišují. Mezi nimi je nejvíce oblíbená Gerderland, používá se i na výstavbu živých plotů.

 

Živý plot z tuje? Smaragd nebo Brabant

U nás jsou nejvíce oblíbené tuje západní a její poddruhy Smaragd a Brabant. Lidé se častokrát nevědí rozhodnout, který by se více hodil do jejich zahrady. Rozdíl mezi nimi je minimální a však každému může vyhovovat něco jiného. Oba druhy velmi dobře snášejí zimu.

 

Smaragd

Smaragd volte tehdy pokud chcete mít živý plot ve tvaru kuželů, tedy jednotlivé stromky budou ve tvaru kuželu. Musíte je sázet dál od sebe, pro jejich tvar. Měly by se pouze jemně dotýkat. Nevytvoří zcela jednotný plot, ale až po dlouhých letech.

  • nižší výška
  • kuželovitý tvar
  • jednotná barva
  • větvičky blízko u sebe (hustší)
  • vypadá elegantněji
  • pomalejší růst

Už z názvu víme, že tento druh bude mít smaragdovou zelenou barvu. Jsou vhodné i pokud je nechcete použít na živý plot, ale jen tak do zahrádky, díky jejich vzhledu a barvě.

 

Brabant

Brabanty vytvoří živý plot, který je neprůhledný a tvoří celek. Je odolnější i k příznivé místu vysazení. Má tmavozelenou barvu a řidší větvičky. Pokud je nasadíte daleko od sebe, v zimě se vám mohou větve rozdělovat pod váhou sněhu a bude třeba je provázat.

  • větší výška
  • rovnější tvar
  • roste rychleji
  • jednotný plot
  • obdélníkový tvar
  • tmavozelené listy

Tedy pokud se nebudete umět rozhodnout mezi tújemi Smaragd nebo Brabant, jednoduše si zvažte zda potřebujete více hustý plot, kuželovitý, zda jste si ochoten počkat nebo jako vysoký ho chcete. Po odpovědích na tyto otázky si jednoduše vyberete.

Tuja brabant a smaragd

Vlevo brabant, vpravo smaragd.

 

Kdy sázet a jak připravit půdu na sázení?

Tím, že je mnoho druhů a dalších poddruhů tújí se informace a názory odborníků mohou rozcházet. Podle zkušeností lidí a odpozorovaných jevů vám však víme poradit, jak vybrat nejvhodnější čas a vytvořit nejlepší podmínky.

 

Kdy sázet

Tuje nemají striktně určený čas na sazbu. Můžete je vysazovat celý rok, kromě období, kdy je půda zamrzlá. Pokud je rok velmi teplý, s klidným svědomím byste mohli tují zasadit i v listopadu. Dejte si však pozor na noční teploty, nesmí být pod nulou. Jedna věc však dokáže ovlivnit, kdy je vhodné tuje sázet. Je rozdíl, zda jste ji koupili vykopanou ze země s balem nebo rostoucí v květináči.

  • kořenový bal
  • v květináči

Kořenový bal

Když se strom vykope ze země, kde dosud rostl (v tkz. stromové školce) zabalí se i se zeminou, v níž rostl do jutových síťoviny (při větších kusech do pletiva). Přičemž se zkracují kořeny o někdy až polovinu ze své velikosti. Proto je vhodné jejich sázet v jarním období nebo začátkem podzimu, konkrétně březen, duben nebo září, říjen. Takové tuje potřebují rok na zakořenění, protože kořeny byly odříznuty. Takže potřebují i více času na to aby začaly růst. Pokud však budete potřebovat tují zasadit v chladnějších měsících, dá se to. Musíte však dbát na velikost kořenového balu, aby byl co největší.

V květináči

Podle odborníků se tuje rostoucí v květináči lépe a rychleji zakoření a přizpůsobí se při sázení do země. Je to z toho důvodu, že při kořenových rolích se větve zkracují a tudíž jim déle trvá než se zakoření. Tuje v květináči mají také svůj bal, ale ten už je prorostlý novými kořeny, které se tam zakořenily. Takové tuje můžete sázet celoročně. Doporučuje se však chladnější období a to konec podzimu nebo časný začátek zimy. Stále však musíte dbát na to, abyste zasadili kořeny i se zeminou z květináče, pro lepší zakořeňování.

Kořenový bal a květináč

Na obrázku vlevo kořenový bal, vpravo květináč

 

Příprava půdy

Tuje mají rády slunečné počasí, které by jim mělo být dopřáno. Vybírejte místo, kde bude dostatečně svítit slunce nebo pouze se slabým stínem. Půda by měla být neutrální popřípadě trochu kyselejší. Tuje jsou však zcela nenáročné rostliny. Je důležitý původ tuje, v jaké zemině vyrůstala a s jakými podmínkami. Podle toho se nejlépe zorientujete. Prodejce by vám měl poskytnout tyto základní informace. Půdu však určitě před sázením prokypřete a provzdušněte. Vykopána jáma by měla být o něco větší než kořeny, které jdeme sázet. Nezapomeňte půdu navlhčit, tuje mají rády vlhké prostředí. Vzdálenost mezi jednotlivými tújemi by měla být alespoň 40 cm, pokud je dáte příliš blízko, začnou vysychat. Takže si to shrňme do bodů:

  • slunné místo
  • neutrální půda
  • oraná a provzdušněná půda
  • vlhká půda
  • dostatečně velká jáma
  • dostatečná mezera mezi tújemi (40 cm)

Pokud dodržíte těchto pár bodů určitě se vám vše podaří a na dvoře budete mít krásný živý plot nebo tuje jen tak pro potěšení. Nezapomínejte, že tím to nekončí. Je důležité se o tuje starat. I když jsou na péči nenáročné, vzpomeňte si na ně alespoň jednou za rok 😉

💡 Tuje celoročně v květináčích

tuja v květináčiTuje můžete snadno pěstovat i v květináči na schodišti, terase nebo balkoně. Důležité je koupit velký květináč, aby zerav měla místo. Pokud je plastový, je vhodné ho obalit dekou nebo starou látkou, aby byly kořeny zaizolované. Nezapomeňte pravidelně zalévat i v zimě, nedovolte však, aby vám voda v květináči zamrzla. Pro udržení teploty můžete zeminu zasypat pilinami, udrží vlhkost a teplotu. Dejte ale pozor, abyste je nasypali ještě za teplého počasí, aby držely teplotu, při které jste je tam vysypali.

 

Airflor květináč
3 239 Kč
Vidaxl Vyvýšený záhon akáciové dřevo 150 x 50 x 50 cm
2 461 Kč
Greatstore Vyvýšený záhon PP kamenný šedý 100 x 43 x 35 cm
2 189 Kč
Vidaxl Vyvýšený záhon PP kamenný šedý 100 x 43 x 35 cm
2 068 Kč

Ukázat více

 

Zalévání, stříhání, hnojení a zazimování

Jak jsem již zmiňovala, tuje nejsou náročné na péči. Zpočátku však budou vyžadovat malou pomoc z vaší strany, dokud se nezakoření.

 

Zalévání

Pro tuje je důležité polévání, hlavně ze začátku, když je nasadíme. Jak často zalévat a kolik? Ze začátku je třeba udržovat zem, ve které rostou tuje mokrou. Doporučuje se zalévat každý den po dobu jednoho měsíce. Nemůžete to však přehnat. Musíte se řídit podle toho, jaké je počasí. Pokud jsou dny sušší a slunce ostřejší třeba zalévat větším množstvím vody. Pokud jsou dny deštivé, tak se o to postarala sama příroda.

 

Stříhání

Názory na stříhání se liší, některé zdroje uvádějí, že byste měli začít stříhat až tehdy, když strom doroste do požadované výšky. Jiné uvádějí stříhat už po čtyřech měsících. Doporučujeme však se stříháním počkat. Tím nic nezkazíte. Začněte stříhat až po roce, roce a půl. Nejvhodnější období na stříhání je jaro nebo začátek podzimu, aby větve stihli zahojit před zimou. Stříhejte tuje jednou ročně, do šířky i do výšky aby zhoustly a rychleji rostly.

stříhání tuje

Správným stříháním tuje dosáhneme aby zhoustla a rychleji rostla.

 

Hnojení

Odborníci radí nehnojit tuje hned po zasazení. Tvrdí, že hnojit je dobré začít až přibližně po dvou měsících. Hnojivo by mohlo poškodit kořeny. Nejvhodnější období na hnojení je od jara až do začátku podzimu. Zdroje uvádějí hnojit jednou ročně, maximálně dva. Pokud budeme hnojit častěji, můžeme zem prohnojit a stromům spíše uškodit. Hnojivo vybírejte podle toho, v jakém období ho chcete použít. Hnojit se doporučuje naposledy v srpnu, aby si půda odpočinula.

Hnojiva za fajn ceny:

 

Zazimování

Tuje není potřeba speciální zazimovat. Měli bychom dát pozor na dostatek vody. Musíme však dát pozor aby voda nezamrzla. Některé zdroje uvádějí, že je lepší omotat tuje provázkem, aby se větve nezlomili pod váhou sněhu. Pokud máte tuje v květináčích, bylo by vhodné je izolovat starou plachtou nebo dekou. Pokud máte tuje ve skleníku, nezapomínejte udržovat správnou teplotu. Pokud celý den svítí slunce, může tam být více stupňů než si myslíte oproti ochlazení na večer. Pokud se vám zdá, že je přes den ve skleníku teplo, můžete tam přinést na ochlazení hromádku sněhu.

 

Hnědnutí a žloutnutí větví

I když není mnoho chorob a škůdců, který by tuje poškozovaly, je dobré vědět jak se jich zbavit nebo jim předcházet. Je dobré vědět, co se s danou tújí děje a jak zakročit. My jsme vybrali nejčastěji problémy s nimiž se setkávají pěstitelé tují:

  • příliš nebo nedostatek vláhy
  • posypová sůl
  • domácí mazlíčci
  • přehnojení
  • priadzovček tújový
  • nedostatek hořčíku

Příliš mnoho nebo nedostatek vláhy

Tuje milují vlhkost. V článku jsme již zmínili, že po zasazení tuje potřebují vláhu a dostatek vody. Stejně je to i v zimním období. Lidé si často myslí, že tuje během zimy zmrznou, když začnou žloutnout. Pravda však je, že začnou vysychat. V zimě máme pocit, že tuje nemusíme zalévat, venku sněží a všude je vlhko. Ale pro tuje je důležité, aby i v tomto období byly polévané a zásobovány vodou. Je třeba zvolit správné množství vody, abychom je nepřelili. Pokud polijeme tuje příliš, můžeme je tak doslova utopit. Musíte brát v úvahu i počasí. Pokud je období deště, pravděpodobně nebudete potřebovat na zalévání tolik vody jako při období sucha.

Posypová sůl

V zimě se bohužel neubráníme posypání silnic solí. Tato sůl se dostane do země a začne nepříznivě ovlivňovat tuje, které změní barvu na rezavou. Proti soli nelze nijak bránit. Pokud máme stromky vysazené vedle cesty, kde se taková sůl vyskytuje, nevyhneme se tomu. Proto je nejlepší stromky kolem cesty nesedne nebo jejich nasadit dále.

Domácí mazlíčci

Ve většině domácností se nachází domácí zvířátko, které si volně běhá po dvoře. Nejčastěji je to pes nebo kočka. Tyto zvířátka častokrát mohou za rezivění větviček. Pokud na strom vykoná potřebu jednou, dvakrát za týden, nic se neděje. Ale pokud si ho vybere k pravidelné potřebě, může to stromu časem dělat nepříjemné problémy a stromeček začne žloutnout.

Přehnojení

Hnojení mladého stromku hned po zasazení může mít za následek zbarvení větviček a žloutnutí. Odborníci radí počkat s hnojením tři až šest týdnů. Některé zdroje uvádějí, že je lepší počkat na první hnojení minimálně rok. Stromek tak může více energie vkládat do zakořenění, které je první rok velmi důležité.

hnědnutí větví

Hnědnutí a žloutnutí tují může způsobovat několik faktorů

 

Priadzovček tújový

Priadzovček tújový je druh moly, která přinese velké nepříjemnosti při napadení tuje. Tyto malé motýli v červnu nakladou vajíčka na větve tuje, které se časem vylíhnou. Drobné larvy se po vylíhnutí zakousnou do větviček, což následně způsobuje, že větvičky začnou hnědnout. Pokud objevíte na tújí tento druh škůdce, můžete se ho snadno zbavit postřiky, které se dají sehnat v zahradnických centrech.

Nedostatek hořčíku

Pokud máte starší tuje a začnou žloutnout nebo hnědnout, může to být hlavně kvůli nedostatku hořčíku. Živiny z půdy se po letech vyčerpají a tuje nemají odkud čerpat další. Na tento problém je jednoduché řešení. Vyzkoušejte postřik z hořké soli. Sůl se používá speciálně na zvyšování hořčíku při žloutnutí tují. Tento postřik můžete vyzkoušet pokud chcete dosáhnout hezčí, zelenější barvu. Tuto sůl seženete v zahradnickém centru, když se zeptáte určitě vám rádi poradí.

 

Škodí tuje ovocným stromům?

Říká se, že tuje výrazně škodí ovocným stromům, proto vysychají, rodí málo nebo vůbec. Je to pravda? Odborníci tvrdí, že tuje ovocným stromem ani tak neškodí chorobami nebo škůdci, který se v nich vyskytují. Avšak tuje mohou způsobit stínění na ovocné stromy, tedy se k stromům nedostane dostatečné světlo, což způsobí sníženou úrodu. Pokud vysadíte tuje blízko ovocných stromů, mohou jim odebírat vlhkost a živiny. Nejvhodnější je sázet ovocné stromy ve vzdálenosti 6 metrů od tují, nejlépe však uděláte, pokud dáte ovocné stromy do jiné části zahrady.

 

Použitý zdroj:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (29 votes)
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví mě čtení a poznávání nových možností. Těší mě, když přijdu na něco užitečné a mohu to posunout dál lidem, kteří to využijí. Ať už se to týká rád nebo pomoci při výběru. Hlavně v dnešní době, kdy je na trhu velká škála spotřebních produktů, je důležité vybrat si správně.

Komentáře

Zde jsem konečně našla o škodlivosti thuje ovocným stromům. Děkuji za uklidnění, už jsem ty naše vzrostlé, asi 3m vysoké chtěla zlikvidovat. Máme je jako předěl mezi dvorem a zahradou- asi 10m od ovocných stromů. Chyba bude asi jinde, moc se nám nedaří jak se stromy, tak i jinou zeleninou. Zřejmě se budeme muset zaměřit na kvalitu půdy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *