Zahradní malotraktor perfektně využijete, pokud máte doma velký pozemek a plánujete se o něj i patřičně starat. Ať už jde o hobby hospodaření, farmaření nebo dokonce jen běžnou péči o trávník, i v tomto směru se najdou pomocníci, kteří vám s těžší prací rádi pomohou. Jedním z nich je i zahradní malotraktor, který se dá využít kromě zmíněných prací, například i na údržbu komunikací, hlavně v zimních měsících. Tyto malé traktory jsou šikovné a kompaktní stroje, kterých je na trhu samozřejmě velmi mnoho. Nabízejí jejich různí výrobci zahradní techniky v rozmanitých druzích, barvách, s kabinou nebo bez ní. Mají multifunkční využití, ale různé parametry a funkce, které je třeba před koupí velmi dobře znát, abyste věděli, který zahradní malotraktor bude pro vás ten nejlepší. Přečtěte si proto, jak postupovat při jeho výběru a také to, jak efektivně tento stroj využívat.
👉 Na vašem pozemku můžete využít i některý z těchto strojů: ⤵
Co je to zahradní malotraktor?
Malotraktory jsou určeny pro drobné farmářské práce nebo komunální služby. I když můžete traktory spojovat s velkými farmami, je pravda, že traktory mají různé tvary a velikosti. Jedná se o multifunkční traktory s menšími kompaktními rozměry a menší hmotností. Malotraktory jsou vyráběny buď s kabinou nebo bez ní. Tyto stroje jsou oblíbené zejména díky jejich multifunkčnímu využití, díky možnosti připevnění různých typů vozíků, atd. Je možné je využít např. na sekání, hnojení, orbu, úklid, odklízení sněhu, převoz materiálu, a pod. Užitečné jsou, i když máte jen pár hektarů pozemku, i na nich vám mohou pomoci značně usnadnit život. Malotraktor je skvělou alternativou traktoru, který je však náročnější na obsluhu a také mnohonásobně drahší.
Jaký traktor potřebuji pro svůj rozměr pozemku?
To závisí na tom, co chcete dělat s traktorem a jaký terén má váš pozemek. Každý malotraktor nabízí široké možnosti, a proto je k němu možné připojit různé druhy nástavců pro různé činnosti, díky čemuž se stanou vaším pomocníkem během každého ročního období. Pokud chcete jen sekat trávu na poměrně malém, rovném dvoře, bude vám pravděpodobně stačit jezdecká sekačka. Na druhé straně, pokud chcete zorat pole, balit seno, táhnout pařezy nebo vyměňovat nářadí se sousedy, budete potřebovat určitě výkonnější stroj.
Co je při výběru malotraktoru důležité?
- motor
- Převodovka
- hydraulický systém
- výška sečení
- Šířka záběru žací části
- Požadavky – s kabinou nebo bez ní
- Technické údaje jednotlivých malotraktorů (maximální výkon, otáčky, max. Kroutící moment, zvedací kapacita, apod.)
Druhy zahradních malotraktorů
Obecně můžeme zahradní malotraktory rozdělit na zahradní malotraktory (dvoukolové a čtyřkolové) a ridery. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zahradní malotraktory
Tradiční zahradní traktor má žací ústrojí pod sebou, což může být omezující a spojeno s horší manévrovatelností. Je to však patřičně kompenzovány širokou škálou příslušenství a využití. Je možné připojit zahradní vozík, válec, sněhovou radlici nebo rotační kartáč. Zároveň je posečená tráva posílána do sběrného koše, který je standardním vybavením většiny traktorů. V porovnáním s riderem je klasický traktor celoroční pomocník. Zahradní traktory známe dvoukolové a čtyřkolové. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Dvoukolové malotraktory
Dvoukolový nebo i jednonápravový malotraktor je složen z motoru a dvou kol. Je vhodný především pro úpravu půdy s menší rozlohou. Tyto malotraktory jsou cenově dostupnější, snadněji se s nimi manipuluje a díky svým kompaktním rozměrům si nevyžadují velký prostor pro skladování. Dvoukolový malotraktor je ideální zejména na obrábění oplocených pozemků, které zvládá obrábět právě díky své obratnosti. Nevýhodou však je fyzická náročnost, nakolik se při práci s tímto strojem dost naděláte a unavíte. Jsou všestrannými pomocníky v každém ročním období, v každých, i extra náročných podmínkách.
Výkonné benzinové i dieselové motory, uzávěrky diferenciálu, hydrostatické převodovky, redukce a moderní technické řešení jsou zárukou vysoké robustnosti, snadné ovladatelnosti a dlouhé životnosti. Velké množství nejrůznějšího přídavného pracovního nářadí jako jsou pluhy, rotavátory, sekačky rotační i lištové, cepákové mulčovače, vlečky, štěpkovače, sněhové frézy, radlice, zametací kartáče, atd. z nich dělá profesionální pomocníky.
Čtyřkolové malotraktory
Čtyřkolové dvounápravové malotraktory jsou naopak skvělým pomocníkem na velké plochy, kde by byla práce s dvoukolovým příliš zdlouhavá a namáhavá. Tento typ má dvě nápravy, které nabízejí pohon buď na jednu či na obě strany, díky čemuž jsou výkonnější a vy s nimi zvládnete udělat mnohem více práce. Tyto malotraktory disponují většinou i kabinou pro řidiče a také mají svou SPZ, takže s nimi můžete jezdit i po pozemních komunikacích. Při dvoukolovém malotraktoru a i při tomto typu je velmi důležitým parametrem právě velikost motoru.
Ridery
Rider je na první pohled méně rozměrným strojem, často bývá vybaven pouze jednoválcovým motorem. Největší odlišnost uvidíte už v jeho samotném tvaru. Ridery mají motor umístěný na opačné straně než zahradní traktory, a to pod sedadlem řidiče. Žací ústrojí je v přední části, což usnadňuje manévrování. Jejich primárním úkolem je sečení menších travnatých ploch, které mají převážně členitý terén. Pokud máte na zahradě stromky, je třeba se vyhýbat takovým překážkám. To vám rider bez problémů umožní.
Ridery se ještě dělí na MiniRidery a Ridery. Jaký je mezi nimi rozdíl? MiniRidery jsou menší sekačky podobné zahradním traktorům. Vyznačují se slabšími nápravami, slabším motorem. Dostupné jsou ve verzi s košem či bez koše. Ve většině případů bývají jednonožové. Jsou to obratné stroje se zadním náhonem. Ridery se využívají na sekání větších ploch, sadů atd. Řídí se volantem nebo pákami. Dají se sehnat ve verzi bez koše, ale není problém si ho dokoupit. Vyznačují se nulovým poloměrem otáčení, což znamená, že se otočíte na místě, což je velmi praktické.
Parametry zahradních malotraktorů
➡️ Motor
Motor je základem každého stroje a malotraktor není výjimkou. Setkat se můžete s jednoválcovým nebo dvouválcovým motorem. Jednoválcové motory se nacházejí v strojích s výkonem okolo 9 až 12 koní. To lze v případě menšího traktoru považovat za absolutní minimum, které si poradí spíše s rovným povrchem a menší zatravněnou plochou. U dvouválcový verzi může být výkon dokonce i vyšší než 24 koní. Součástí takového zařízení je obvykle tlakové mazání vhodné pro jízdu ve svažitém terénu. Nechybí ani pohon 4×4 zvládající hůře přístupná místa.
Pokud máte menší a rovinatý pozemek, postačí vám jednoválcový stroj s 11 koňskými silami (HP). S větší plochou a členitostí je samozřejmě lepší zvolit silnější motor se dvěma válci a alespoň 15 HP. V případě velkých a kopcovitých ploch pak volte traktor s pohonem 4×4 a s výkonem nad 20 koní.
Mějte na paměti, že dražší a silnější motor nemusí být vždy výhodný. Příliš silný motor na menší ploše nevyužijete a budete se setkávat s vyšší spotřebou. Určitý vliv má i objem motorové jednotky, větší objem ale automaticky neznamená větší výkon. Důležitý je také počet válců. Běžně narazíte na trhu na motory s objemem 300 až 500 kubických centimetrů, objevíte však i větší pohonné jednotky.
➡️ Převodovka
S celkovou motorizací zahradního traktoru souvisí i převodovka. Vybrat si můžete ze tří typů převodovek – mechanické a hydrostatické převodovky nebo variátor. Nejjednodušším a nejlevnějším variantou je mechanická převodovka. Je ideální pro plochy bez překážek a bez nutnosti couvat. Právě při couvání je totiž nutné zastavit, zařadit rychlost a až potom couvat. V jejím případě si musíte hlídat pouze dvě zásadní části, kterými jsou klínový řemen a mazací oblast. Fungování tohoto systému je poměrně jednoduché, během jízdy máte možnost řadit odlišné rychlosti stupně. A právě řazení mohou být pro některé zájemce o tuto techniku obtěžující. U levnějších modelů musíte kvůli přeřazení dokonce zastavit, což není ideální stav.
Druhou možností je variátor. Je o třídu lepší než mechanická převodovka. Průběžně řadíte mezi jízdou vpřed a couváním, samotné stupně pak ovládáte pákou nebo pedálem. Jde sice o lepší variantu, než je mechanická převodovka, ale i tak se vyplatí zvolit třetí řešení.
Tím jsou dražší hydrostatické převodovky. Objevují se u propracovanějších modelů traktorů. V tomto směru hraje podstatnou roli čerpadlo. Součástí traktoru jsou pouze dva pedály pro jízdu vpřed a jízdu vzad, žádné řazení. Stačí jen sešlápnout plyn a stroj se rozběhne vyšší rychlostí. Nákladnější pořizovací cena je úměrná komfortu a hlavně dlouhé životnosti převodovky.
➡️ Šířka záběru žací části
Tento parametr se odvíjí především od celkové plochy, kterou budete pravidelně sekat. Šířka záběru vychází z délky a počtu nožů, které se v žacím ústrojí otáčejí (běžně jsou dva s opačným směrem otáčení, někdy ale pouze jeden). Opět platí, že čím větší žací plocha, tím by měl mít motor větší výkon. Ten totiž musí zajistit jak pohon, tak i samotné sekání.
- záběr okolo 60 cm = plocha do 500 m²
- záběr 60 – 90 cm = plocha do 3 000 m²
- záběr 90 – 100 cm = plocha cca 4 000 m²
- záběr 100 – 122 cm = plochy okolo 5 000 m² a více
➡️ Výška sečení
Netřeba zapomenout ani na výšku sečení a její nastavitelnost. Výrobci většinou uvádějí minimální a maximální výšku sečení a také počet stupňů, které můžete mezi těmito koncovými hodnotami plynule nastavit. Čím více nastavitelných stupňů, tím jemnější a přesnější sekání. Za poměrně běžnou považujeme minimální výšku sečení kolem 25 až 30 milimetrů. Horní hranice se pohybuje přibližně při 90 až 95 milimetrech.
Funkce a příslušenství zahradních traktorů
⭐ Mulčování – některé zahradní traktory jsou vybaveny také mulčovací hlavou. Tento speciální systém dokáže trávu nasekat na opravdu malé kousky. Ty jsou následně vyhazovány ven na posečený trávník. Tento proces je jistým druhem hnojení, který prospívá jakékoliv půdě. V létě navíc poslouží jako přirozená ochrana proti vysušování.
⭐ Vyhazovací komín – kromě zadního výhozu do koše, existuje i boční vyhazování, popřípadě speciální vyhazovací komín. Za vámi tedy zůstává posečená tráva v pravidelných řádcích. Tu je možné například sušit. Boční výhoz je praktickou pomůckou tehdy, když se chystáte sekat velké plochy. Vyhazovací komín musí mít jednoduchý tvar bez zásadních zlomů nebo ohybů. Jen tehdy může tráva skrz komín proudit efektivně. V opačném případě se ucpe nejen komín, ale také se zastaví hlava a vy budete muset vše ručně pročistit.
⭐ Tempomat – pokročilejší funkce, která za vás bude hlídat nastavenou rychlost při sečení, a vy tak nemusíte přidávat nebo ubírat plyn.
⭐ Připojení vozíku – pokud máte sad nebo pozemek osázený stromy, oceníte možnost za traktor připojit vozík. V ideálním případě s touto možností počítejte už při výběru samotného traktoru a sáhněte po výkonnějších modelech.
⭐ Palubní počítač – prvek, který vás bude prostřednictvím displeje informovat o tom, jaké funkce využíváte, případně vám oznámí stav stroje.
⭐ Posilovač řízení – systém podobný tomu automobilovému. Při jízdě v zahradě či v členitějším terénu jde o nepostradatelný doplněk.
⭐ Hydraulické přípojky – doménou dražších zahradních traktorů jsou také hydraulické přípojky, ke kterým napojíte řadu dalšího příslušenství. Tyto vymoženosti oceníte spíše při profesionálním použití traktoru.
Příslušenství k zahradním traktorům
Přední zametací kartáče – doplněk, se kterým velmi rychle a pohodlně odklidíte například štěrk po zimě, popřípadě zametete jiný nepořádek na zemi.
Přívěsné vozíky – vozíky různých velikostí připojitelné k zadní části traktoru, se kterými můžete přepravovat libovolné věci (dřevo, zahradní odpad, hlínu…)
Provzdušňovače – prvky, se kterými se můžete zbavit nevzhledných mechů a provzdušnit půdu.
Rozmetadla – přípojné rozmetadla vám umožní rychlejší rozsévat trávu či různé plodiny.
Válce – nepostradatelný doplněk při setí, který vše zatlačí pořádně do půdy.
Sněhové radlice – pomocník nacházející své pevné místo především v zimním období při odklízení sněhu. Abyste zvýšili efektivitu tohoto příslušenství, je dobré zahradní traktor vybavit ještě sněžnými řetězy.
Deflektory – připojují se k zadní části a rozšiřují otvor pro výhoz trávy.
Hliníkové nájezdy – jestliže zahradní traktor často přesouváte z místa na místo za pomoci přívěsného vozíku za automobil, stanou se nájezdy nepostradatelnou a bezpečnou pomůckou.
Krycí plachta – parkujete pokud traktor venku či pod přístřeškem, vybavte ho krycí plachtou na míru.
Údržba a servis
Jelikož se v žádném případě nejedná o pár korunovou záležitost, měli byste i o zahradní traktor i pravidelně starat. Údržbu si z části nebo plně můžete provést sami, nebo dejte přednost autorizovanému servisu. Úplným základem je výměna zapalovacích svíček, motorového oleje a palivového filtru v předem stanovených intervalech. Ty se mohou lišit výrobce od výrobce. Dále jde spíše o kontrolu, z níž vzejde potřeba obměny konkrétního dílu. Po každém sekání je vhodné provádět očistu zahradního traktoru, včetně kontroly funkčnosti jednotlivých částí a bezpečnostních prvků.
Po každém sekání trávníku je dobré žací ústrojí vyčistit. To můžete udělat buď vodou nebo mechanicky. Čištění vodou je sice rychlejší, ale s ohledem na ložiska se příliš nedoporučuje. Mechanická možnost je lepší a důkladnější.
Ceny zahradních traktorů
Možnosti využití zahradního traktoru se do značné míry odvíjí od toho, kolik do této techniky chcete investovat. Když však uvažujete o domácím či poloprofesionálním zahradním traktoru, bude cenové rozpětí nabízených produktů trochu odlišné. Následující kapitola nabízí porovnání zahradních traktorů napříč jednotlivými cenovými kategoriemi.
- cena do 25 000 Kč – váš vysněný zahradní traktor si bez problémů pořídíte i v nejnižší cenové kategorii. Na rider však narazíte jen těžko, takže volba padne na klasické traktory. V tomto případě počítejte s produkty se šířkou záběru do 98 cm. Také maximální výkon běžně nepřekročí 17 koní.
- cena od 50 000 Kč do 100 000 Kč – pokud investujete více než 50 000 Kč, otevírají se vám poměrně široké možnosti výběru. Můžete mít zařízení s výkonem kolem 18 až 21 koní, které vám nabídnou průměr záběru 102 až 105 cm. V mnoha směrech nebude chybět ani mulčovací hlava včetně žacího ústrojí sestávajícího až ze tří nožů.
- cena od 100 000 Kč do 200 000 Kč– zahradní traktory s pohonem 4×4, výkonem až 23 koní a objemem koše kolem 350 litrů. To je zahradní technika v tomto cenovém rozpětí, kde samozřejmě najdete i profesionální ridery. U těchto strojů narazíte na výšý modelové řady prověřených výrobců, mezi které patří například Stiga, Honda nebo Husqvarna
- cena 200 000 a více Kč – pro domácí prostředí jsou toto až předimenzované stroje, které své pevné místo najdou hlavně při každodenním a zároveň dlouhém využívání. Výkony přesahující 25 koní, objem koše až 640 litrů a záběry cca 118 až 122 cm. Tak vypadají stroje se čtyřmi noži a nadstandardní výbavou. Zde se jedná více méně už o profesionální využití.
Efektivní využití malotraktorů
Malotraktory mohou být vybaveny řadou příslušenství pro širší využití v průběhu celého roku. Na podzim najde využití rotavátor, sběrací koš na listí, pluh na vyorávání brambor, v zimě zase sněhová radlice nebo sněhová fréza pro úklid příjezdových cest a průchodů. V průběhu celého roku přívěsný vozík pro přepravu zboží, sekačka, smeták a jiné příslušenství k malotraktorům pro různé práce nejen v zahradě.
Na rozdíl od velkých zemědělských traktorů jsou díky svým kompaktním rozměrům a menší hmotnosti určeny zejména pro drobné zemědělce a komunální služby (technické služby měst a obcí). Obvykle proto také bývají vybaveny pro provoz na pozemních komunikacích (vlastní SPZ). Malotraktory jsou dodávány s kabinou (klimatizací, vytápěním) nebo bez. Obrovskou výhodou malotraktorů je jejich variabilita, je možné k nim připevnit různé typy nástavců pro různé činnosti (sekání, hnojení, orba, úklid, odklízení sněhu, převoz materiálu atd.).
Pro obrábění půdy slouží rotavátory – kultivátory. Jsou určený pro zahrádkáře, vinaře, chalupáře, či obce. Rotavátory vybírejte podle velikosti obdělávané půdy, od jednoduchých strojů, až po robustní výkonné stroje na obrábění velké plochy. Za pomoci kultivátoru eliminujete těžkou fyzickou práci, šetříte svůj čas, i zdraví. Slouží na plošné obdělávání půdy, případně na obrábění plečkování. Díky široké nabídce příslušenství jej můžete používat na to, co aktuálně potřebujete. Je mimořádně oblíbeným strojem díky jeho všestrannosti. Kultivátor se využívá na zpracování půdy před sázením rostlin během vegetačního období, ale i po sklizni na úpravu pozemku před zimou. Netřeba zapomínat, že při používání těchto pomocníků, je třeba dbát na bezpečnost při práci, proto mají stroje robustní konstrukce, obouruční ovládání a množství jiných bezpečnostních prvků.
Který z následujících modelů malotraktorů je váš favorit?
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Zdroje informací:
- www.heureka.cz – jak vybrat malotraktor
- www.juicemagazin.sk – využití dvoukolových malotraktorů
- www.boel.sk/blog – co jsou ridery
Článek je zařazený do kategorie: Praktické rady a triky, Zahradní traktory
Mohlo by vás zajímat
- Black Friday 2024 v ČR – 29. listopad: kde proběhne, jaké jsou slevy a hlavní zásady nakupování
- Nejlepší vařená kukuřice - jaký je recept na její správnou přípravu a jak dlouho ji třeba vařit
- Zavařované brusinky – nejlepší recepty (i brusinky s hruškami), postup, kde je použít
- Zavařená cuketa - 10 ověřených receptů, na slano i na sladké, s rajčaty či paprikou, čalamáda, čatní
- Zavařované borůvky - nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít
- Domácí hnojivo na rajčata a papriku, uhorky, květiny, ovocné keře - levné a bez chemie (velký přehled receptů pro každou příležitost)
- Praní tenisek - jednoduchý návod jak je vždy udržet v čistotě a jako nové (v pračce i ručně)
- Jak správně nabíjet Li-Ion baterie a prodloužit tak jejich životnost?
- Jak se správně starat o pračku a sušičku, aby vydržely co nejdéle v kondici? 5 základných pravidel
- Proč byste měli pravidelně čistit digestoř a jak na to