Sladká, ovocná, osvěžující – milujeme zmrzlinu! Chcete-li přesně vědět, co v ní je, chcete méně cukru, nebo ji chcete mít veganskou, připravte si ji sami. Budete překvapeni, jak rychle si ji připravíte a jak lahodně chutná. Obecně by suroviny měly být vždy velmi čerstvé a v nejlepším případě přírodní. Jinak toho domácí zmrzlina moc nevyžaduje. V dnešním článku vám prozradíme, jaké ingredience by měla taková zmrzlina obsahovat a jak si ji jednoduše připravit se zmrzlinovačem nebo bez něj.
K výrobě domácí zmrzliny se hodí zmrzlinovač.
Tip na 5 nejlepších zmrzlinovačů z našeho testu
Domácí zmrzlina a 4 důvody, proč jí dát přednost
Ať už jahodová, čokoládová, malinová nebo ruská, dokonce pomerančová, avokádová nebo pistáciová – vše je možné!
Vlastní výroba zmrzliny může být nejen zábavná, ale je také často zdravější než klasická zmrzlina ze supermarketu. Domácí zmrzlina neobsahuje žádné umělé přísady, sestává jen z přírodních surovin. A navíc…
Chutná lépe
Toto je nejdůležitější důvod. Všechno je o chuti. Domácí zmrzlina, bez umělých přísad, falešných zahušťovadel nebo nepřirozených stabilizátorů, aby zůstala „čerstvá“ několik týdnů (nebo měsíců!) v mrazničce obchodu s potravinami, je úžasně chutná a opravdu ČERSTVÁ. Pokud si najdete čas na výrobu domácí zmrzliny, uvidíte, že kupované, i té super drahé, chybí určitá… „právě připravená“ kvalita.
Ingredience si určíte sami
Alergie jsou na vzestupu. Není se čemu divit při všech podnětech a látkách, kterým jsme každý den vystaveni. Průmyslově vyráběné potraviny jsou velmi často prošpikovány různými konzervanty, stabilizátory nebo syntetickými aromaty, které ve zmrzlině nechcete. Bohužel mnoho zmrzlináren používá i takzvané „Convenience Products“, které neobsahují právě ty nejlepší ingredience.
Ale existují i intolerance na skupiny látek jako laktóza, fruktóza a dokonce i ořechy. Ty mohou výrazně omezit požitek ze zmrzliny v závislosti na tom, jak výrazné jsou. Zejména alergici na ořechy si nemohou být jisti, zda průmyslově nebo komerčně vyráběná zmrzlina obsahuje alergeny, které by tam být neměly. Uvědomělé stravování je pro mnohé stále důležitější. Při vlastní výrobě si můžete vybrat všechny ingredience dle vlastního přání. To vám dává kontrolu nad tím, co je ve zmrzlině. Můžete použít ovoce a plody z ekologického zemědělství, určit stupeň zralosti a zejména nakupovat sezónně, abyste si svoji zmrzlinu vyráběli udržitelně. Z přípravy domácí zmrzliny mohou profitovat i ti, který se rozhodli pro určitou dietu nebo prostě chtějí jíst méně cukru. Od veganské zmrzliny až po nízkosacharidové verze, kreativitě se meze nekladou.
Ani milovníci neobvyklých chutí nepřijdou zkrátka
Většina z nás má ráda klasické příchutě zmrzliny. Úspěch zmrzlináren s neobvyklými druhy zmrzliny však ukazuje, že stále více oceňuje i nevšední chutě.
Tak proč neexperimentovat a nenajít dokonalou příchuť sami? Není to tak těžké, začnete-li se známým receptem a pak jednotlivé komponenty obměňujete. Ze začátku určitě trochu opatrněji a potom stále odvážněji. Je to nejen chutné, ale také zábavné. Zejména když přátelé a rodina mohou potom ochutnat vaše zmrzlinové kreace.
Množství si určíte sami
Pokud se lépe podíváte na mrazničky v supermarketu, velmi často naleznete balení zmrzliny, které mají 1 litr a více. 1 litr je asi 12 kopečků zmrzliny. Není to úplně jednoduché, pokud jste buď sami, nebo máte jen malou mrazící přihrádku. Jakmile je balení otevřeno, chuť se časem změní a na povrchu se vytvoří více ledových krystalků. Potom už zmrzlina není tak chutná a často se vyhodí. Je to plýtvání jídlem a penězi. Samozřejmě můžete jít do zmrzlinárny a koupit si zmrzlinu tam. Ale nevýhody jsme už ozřejmili výše.
Pokud si připravujete zmrzlinu sami, jste flexibilní a můžete upravovat množství dané receptury. Neměli byste však klesnout pod určitý objem, jinak by proces mražení proběhl příliš rychle a utrpěla by tím krémovost zmrzliny. Bez problémů však lze zpracovat například polovinu maximálního objemu příslušného stroje na výrobu zmrzliny. V konečném důsledku je to pro většinu zařízení asi 500 ml zmrzliny.
Pokud vás důvody k výrobě vlastní zmrzliny přesvědčili a jste fanoušky zmrzliny, připravte si ji sami. A pokud potřebujete i chutné recepty, čtěte dál.
Domácí zmrzlina se zmrzlinovačem
Každý začátek je… snadný! Následující základní hmota je osnovním receptem pro desítky úžasných příchutí.
Nejjednodušší recept na domácí zmrzlinu
Vyžaduje jen dvě jednoduché ingredience – 1 smetanu ke šlehání a 1 slazené kondenzované mléko – Salko. Husté a sirupové Salko působí jako sladidlo a změkčuje zmrzlinu, což umožňuje snazší nabírání. Aby byla zmrzlina méně sladká, můžete použít nízkotučné nebo neslazené kondenzované mléko. Popřípadě můžete nahradit cukr alternativami, jako je med, agávový nektar nebo javorový sirup.
Postup přípravy:
- Začněte šleháním studené husté smetany asi 2-3 minuty, dokud krém nevytvoří jemné vrcholky.
- Po vyšlehání přidejte kondenzované mléko. Ujistěte se, že obě ingredience jsou velmi studené, když je zkombinujete, aby se spojily v dokonalé symbióze.
- V této fázi můžete přidat také vanilkový extrakt, který je volitelný, a šlehejte, dokud nebudete mít tuhé vrcholky, asi 2-3 minuty.
- Směs ochlaďte v ledničce a poté dejte na cca 1 hodinu do zmrzlinovače.
S tímto jednoduchým základem budete moci vyrobit nekonečnou řadu domácích zmrzlinových příchutí! Recept na tuto smetanovou zmrzlinu je prázdné plátno pro přípravu více než padesáti oblíbených příchutí. Od klasické jahodové a čokoládové, po pistáciové kulfí, jahodový cheesecake, tiramisu a zelený čaj… dokážete vyrobit nespočet různých zmrzlin.
Domácí vanilková zmrzlina
Ingredience pro 8 kopečků zmrzliny:
- 300 g šlehačkové smetany,
- 300 g mléka,
- 6 žloutků,
- 130 g cukru,
- 2 vanilkové lusky
Postup přípravy:
- Do hrnce dejte mléko a šlehačku. Vanilkové lusky rozpulte, vyškrabte dužinu a přidejte do směsi (dužinu i lusk). Zahřívejte, dokud směs smetany a mléka téměř nevře. Odložte stranou. Pomocí vysokorychlostního mixéru vyšlehejte žloutky a cukr do světle žluté barvy.
- Do smetanového mléka postupně vmíchejte směs vajec a cukru, dokud se dobře nespojí. Směs za stálého míchání zahřejte na 75-85 °C a odstavte ze sporáku.
- Směs vložte do misky s ledovou vodou a za občasného míchání nechte vychladnout.
- Když směs vychladne, dejte na cca 1 hodinu zamrazit do zmrzlinovače.
- Přeložte zmrzlinu do skladovací nádoby a vychutnejte si ji ihned nebo později podle přání.
Výrobník zmrzliny Bosch MUZ5EB2 je funkční, výkonný stroj, se kterým připravíte až 550 gramů zmrzliny na jeden cyklus. Pro menší nebo singly domácnosti to je ideální množství.
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
Růžová zmrzlina
Růžová zmrzlina je úžasný letní recept, který kombinuje květinovou chuť růže s čerstvou smetanou.
Ingredience pro 6 porcí:
- 4 žloutky
- 85 g krystalového cukru
- 425 ml šlehačky
- 1 polévková lžíce kulinářské růžové vody
- několik kapek červeného potravinářského barviva (volitelné)
Postup přípravy
- V misce vyšlehejte žloutky s cukrem, dokud směs nebude bledá a nebude připomínat pěnu.
- Smetanu dejte do hrnce a jemně zahřejte. Nenechte sevřít – teplota bude správná, když do ní ještě budete moci ponořit prst!
- Smetanu nalijte do misky se žloutky a cukrem a šlehejte.
- Spojenou směs přeložte do misky umístěné nad hrncem s vařící vodou. Třeba přihřívat velmi jemně.
- Směs bude postupně houstnout, dokud nebude vypadat jako pudink (což je). Stále míchejte.
- Hustý pudink odstavte z ohně a přeložte do misky.
- Do krému přidejte růžovou vodu.
- Chcete-li, přimíchejte několik kapek červeného potravinářského barviva, aby byla zmrzlina růžová. Pokud to neuděláte, vaše zmrzlina bude mít krémovou barvu, ale bude chutnat stejně!
- Směs nechte vychladnout na pokojovou teplotu a poté přeneste do ledničky, aby pořádně vychladla.
- Potom ji přeneste do zmrzlinovače a postupujte podle pokynů pro váš stroj.
Domácí zmrzlina bez zmrzlinovače
Samozřejmě základní směs můžete přeměnit na krémovou zmrzlinu i bez zmrzlinovače. Potřebujete jen čas, sílu svalů, misku, pevnou metlu a samozřejmě mrazničku. Určitě by měla být dostatečně velká, aby se do ní pohodlně vešla miska.
Postupujte podle kroků uvedených v receptech výše, poté směs spolu s miskou vložte do chladničky a vychlaďte na cca 8 °C. Nyní ji vložte do mrazničky. Asi po 60 až 90 minutách hmota na okraji zmrzne na několik centimetrů a pak je třeba ji intenzivně míchat metličkou, dokud se vše nerozpustí. Pravidelným našleháním (cca každých 20-30 minut) nakonec vznikne nadýchaná, krémová zmrzlina bez krystalků. Jakmile se hmota podobá na jemnou zmrzlinu, můžete ji přeložit do zásobní nádoby, nebo samozřejmě ihned sníst.
Jogurtové semifreddo s lesním ovocem
Žene se k vám ledová studená vlna z Itálie! Ne, nejde o počasí, ale o semifreddo s jogurtem a lesním ovocem! Nic lepšího se vám nemůže stát: Lahodně lehké a úžasně osvěžující!
Ingredience:
- 500 gramů jogurtu
- 100 g moučkového cukru
- 250 gramů šlehačky
- 300 g lesního ovoce (plus něco k ozdobě)
- 50 ml limoncello
- 1 citron
Speciální příslušenství:
- forma na bochník
Postup přípravy:
- Lesní plody omyjte, smíchejte se 2 lžícemi moučkového cukru a limoncellem, nechte 10 minut odstát. Vymačkejte citron.
- Šlehačku vyšlehejte dotuha, přidejte zbylý moučkový cukr a citrónovou šťávu. Vmíchejte jogurt. Míchejte zdola nahoru.
- Formu na bochník vystelte potravinovou fólií. Konce nechte trochu přečnívat, aby se semifreddo dalo snadněji vyzvednout.
- Do formy dejte vrstvu jogurtového krému, přikryjte lesním ovocem a zakončete vrstvou jogurtového krému.
- Nechte asi 5 hodin zamrazit. Před podáváním ozdobte lesním ovocem.
Kakaová zmrzlina se sušenkovým toppingem (vegetariánská)
Tato keksovo-kakaová zmrzlina není vyrobena ze smetany, ale z mražených banánů.
Ingredience pro 2 porce:
- 4 zmrazené banány
- 4 polévkové lžíce medu
- 1 lžička skořice
- muškátový oříšek podle chuti
- 1 lžička vanilkového extraktu
- 1/2 lžičky soli
- 5 lžic kakaa na pečení
- 3 polévkové lžíce vlažné vody
- 10 sušenek dle vlastního výběru
Postup přípravy:
- Pro světlou část zmrzliny rozmixujte 2 mražené banány ve vysokorychlostním mixéru.
- Přidejte polovinu medu, skořici, muškátový oříšek, vanilkový extrakt a sůl. Pokračujte v míchání, dokud nezískáte krémovou hmotu.
- Odložte do mrazničky.
- Na čokoládovou zmrzlinu rozmixujte 2 mražené banány ve vysokorychlostním mixéru.
- Přidejte druhou polovinu medu a 4 díly kakaa na pečení a míchejte do krémova.
- Rovněž uložte do mrazničky.
- Na čokoládový topping smíchejte 1 díl kakaa s vlažnou vodou do hladka.
- Rozdrťte sušenky.
- Do sklenice navrstvěte oba druhy zmrzliny s čokoládovou polevou a sušenkami. Ozdobte zbylou polevou a sušenkami.
Tipy a triky profesionálních šéfkuchařů pro přípravu domácí zmrzliny
- Žloutkovo-mléčná hmota se během přípravy v hrnci kontrolovaně zahřívá těsně pod bod varu, aby měla zmrzlina později nadýchanou krémovou konzistenci. Jak zjistíte, že je hotová? Ponořte obyčejnou lžíci do směsi a poté prstem nakreslete čáru na zadní straně lžíce. Pokud čára zůstane rovná a hladká, směs je hotová, pokud se okraj třásní, potřebuje ještě trochu. Máte-li po ruce teploměr: Ideální teplota je mezi 75-85 °C. Potom už salmonela nemá šanci. Pokud se však směs příliš zahřeje, žloutek se srazí. Aby se vám to nestalo, měli byste zmrzlinovou hmotu zahřívat ve vodní lázni. Tímto způsobem teplota stoupá mnohem kontrolovanějším způsobem.
- U některých druhů zmrzliny vám pomůže vytvořit krémovou konzistenci nebo připravit ingredience výkonný mixér. Pokud použijete mražené ovoce, někdy už nepotřebujete ani zmrzlinovač a už jen s mixérem získáte krémovou zmrzlinu. I pistáciová zmrzlina by byla bez vysokorychlostního mixéru asi velmi ošemetná záležitost.
- Čím více cukru, tím je zmrzlina krémovější (takže pokud máte rádi sladké, máte jasnou výhodu).
- Vysoce procentní alkohol má nízký bod tuhnutí; malá množství stačí k oddálení zmrazení a zmrzlina zůstane krémovější.
- Zmrzlinovač dokončil cyklus, ale zmrzlina je ještě příliš měkká? Jen žádnou paniku. Směs vložte na 1-2 hodiny do mrazničky.
- Dbejte na přesný poměr surovin: tekuté a tuhé suroviny v poměru 2:1, cca 15–20% z celkové hmoty by měl tvořit cukr.
- Alkohol přidejte až na konci procesu zmrazování.
- Před přeložením do zmrzlinovače přiveďte zmrzlinu na teplotu chladničky (cca 8°C).
- Nádobu na zmrzlinu naplňte do 2/3, jinak stroj nedokáže vmíchat dostatek vzduchu do zmrzlinové hmoty.
- Dávejte pozor na teplotu: zmrzlina se cítí dobře při -18 °C. Pokud je to možné, nastavte mrazničku na tuto teplotu. Vyrábíte-li zmrzlinu se zmrzlinovačem bez kompresoru a potřebujete zmrazit chladící část, měli byste ji předmrazit na -18°C alespoň na 24 hodin.
Zdroje informací:
Mohlo by vás zajímat
- Black Friday 2024 v ČR – 29. listopad: kde proběhne, jaké jsou slevy a hlavní zásady nakupování
- Nejlepší vařená kukuřice - jaký je recept na její správnou přípravu a jak dlouho ji třeba vařit
- Zavařované brusinky – nejlepší recepty (i brusinky s hruškami), postup, kde je použít
- Zavařená cuketa - 10 ověřených receptů, na slano i na sladké, s rajčaty či paprikou, čalamáda, čatní
- Zavařované borůvky - nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít
- Domácí hnojivo na rajčata a papriku, uhorky, květiny, ovocné keře - levné a bez chemie (velký přehled receptů pro každou příležitost)
- Praní tenisek - jednoduchý návod jak je vždy udržet v čistotě a jako nové (v pračce i ručně)
- Jak správně nabíjet Li-Ion baterie a prodloužit tak jejich životnost?
- Jak se správně starat o pračku a sušičku, aby vydržely co nejdéle v kondici? 5 základných pravidel
- Proč byste měli pravidelně čistit digestoř a jak na to