Zdravá láhev pro děti na vodu – proč ji používat a kterou si vybrat?

Georgina Babinová Téma
20. října 2020 0

Jednorázová láhev na vodu je pohodlná, běžně dostupná a nemusíte se starat o její čištění po použití – není to však „zdravá láhev”. Je to totiž úplné plýtvání zdroji – které zahrnují vaše peníze, i materiály použité na jejich výrobu. Není žádným tajemstvím ani to, že plast na jedno použití neškodí jen životnímu prostředí, ale může škodit i zdraví nás a našich dětí. A pokud jde o děti… Určitě i vy cítíte, že potřeba naučit je, jak být zdravý a zodpovědný za svět, ve kterém žijeme je velmi aktuální.

💡 Zdravá láhev pro děti – pár tipů pro inspiraci ⤵️

LittleLife Flip-Top Bottle 550 ml
299 Kč
Kambukka Lagoon Kids 400 ml
458 Kč

Ukázat více

 

Proč je „zdravá láhev” pro děti důležitá?

Aby byly hydratované – to je asi nejdůležitější důvod ke koupi láhve na vodu, kterou mohou naši nejmenší používat. Když budou mít vodu vždy u sebe, nezapomenou se napít. Zabrání to dehydrataci, zejména během horkých dnů. Pokud v tašce nemají vodu, mají tendenci ignorovat důležitost hydratace. Dobrá opakovaně použitelná láhev na vodu vydrží každodenní cestu do školy i stres, jakým je například vhazování do tašky nebo náhodné bouchnutí do zábradlí, celé roky.

Čím „víc cool” láhev vypadá a čím více uživatelsky přátelská je, tím více vody budou děti pít. Láhev by se měla dát snadno otevřít a zavřít a měla by mít velikost přesně do dětských rukou. Existují i izolované láhve (termoska), které udržují nápoje déle chladné a plastové lahve, které jsou pro děti snazší a jednodušší se s nimi manipuluje. Některé mohou být spárované s různými typy víček, v závislosti na tom, co vaše dítě preferuje. A samozřejmě, každá zdravá láhev, kterou si vyberete, musí být co nejodolnější proti unikání, protože nepotřebujete zažít drama nasáklého batohu.

 

Skleněná, kovová nebo plastová – která je nejzdravější?

Většina lahví je vyrobena z jednoho ze tří materiálů: plastu, kovu nebo skla. Jak determinovat nejlepší volbu pro zdravou láhev? Pravda je taková, že každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody.

Láhev z nerezové oceli

Čím „víc cool” láhev vypadá, tím spíš ji vaše dítě přijme jako součást rutiny

 

➡️ Sklo

Sklo by bylo nejlepším řešením z hlediska bezpečnosti, kdyby se nerozbíjalo. Většina z nás ví, že téměř každý nápoj chutná lépe ze skleněné láhve nebo šálky, ale sklo je křehké a je málo pravděpodobné, že vydrží dlouho ve srovnání s plasty nebo nerezovou ocelí. Míra recyklace je navíc nízká. Protože sklo je vyrobeno z přírodních materiálů, nehrozí při zahřívání nebo chlazení láhve žádné nebezpečí, že se anorganické chemikálie vyluhují do nápojů.

Sklo neprobere ani pachy – někteří lidé si stěžují, že voda v plastových nebo kovových lahvích chutná jako chemikálie nebo cín. Sklo však bývá těžší než kov nebo plast. Pokud se obáváte rozbití, existují možnosti, které jsou odolné vůči teplu a rozbití. Sklo odolné vůči rozbití a teplu se obvykle recykluje mnohem těžší, protože se vytváří prostřednictvím jiného výrobního procesu.

Výhody

  • obecně se uznává, že nepředstavuje žádné zdravotní riziko
  • skvělá chuť
  • transparentnost umožňuje snadné správu spotřeby vody
  • skleněné součásti jsou vhodné do myčky nádobí

Nevýhody

  • nejtěžší materiál
  • křehký
  • nelze jej používat při extrémních teplotách (žádná vařící voda, nemůžeme používat ke zmrazení vody)

 

➡️ Kov

Láhve z nerezavějící oceli mají řadu výhod a nevýhod. Obvykle jsou trvanlivější než sklo nebo plast. Jsou odolné proti korozi a eluována chemikálie, když jsou vystaveny slunci nebo teplu. Obecně jsou dražší než plasty, protože náklady na jejich výrobu jsou mnohem vyšší, kvůli energetické náročnosti. Nerezová ocel je však stoprocentně recyklovatelná. Nejlepší volba pro výběr lahví na vodu z nerezavějící oceli je potravinářská třída č. 304 nebo 18/8, což znamená, že obsahuje 18 procent chrómu a 8 procent niklu.

Výhody

  • nejodolnější materiál a proto nejspolehlivější
  • nepředstavuje žádné zdravotní riziko
  • lehčí než sklo
  • kovové komponenty jsou vhodné do myčky (s výjimkou vakuově izolovaných lahví)

Nevýhody

  • mírně těžší než plast
  • propůjčuje kovovou chuť
  • náchylný k „prohlubním”

 

➡️ Plast

Většina opakovaně použitelných plastových lahví na vodu se vyrábí z plastových polymerů, jako je polypropylen a kopolyester, což je činí lehkými a trvanlivými. Mnohé opakovaně použitelné plastové lahve se uvádějí jako výrobky neobsahující bisfenol A (BPA), který se běžně používá v plastech, ale problém je, že ho nahradili jinými věcmi, o kterých mnoho nevíme. I když účinky bisfenolu S, sloučeniny často používané namísto BPA, se u lidí skutečně studovány, některé studie na zvířatech naznačují, že by to mohlo být škodlivé. Použití plastu nabízí výrobcům dávku všestrannosti. Plastové lahve mohou být průhledné nebo barevné. Mohou být formovány do velkého množství tvarů. Jednou z největších výhod je fakt, že plast je levný.

BPA a estrogenová aktivita

BPA (bisfenol A) je chemická látka vytvrzující plast, která byla vytištěna z výroby lahví na vodu jako reakce na vědecký výzkum, který naznačil její zdravotní rizika. V průběhu času běžné „stresy”, jako jsou horké kapaliny a vystavení UV záření, způsobují rozpad lahve, což má zase za následek, že chemikálie použité v plastech se vyluhují do obsahu (obvykle vody) láhve přímým kontaktem. Hlavním problémem BPA je to, že se při testech na zvířatech ukázalo, že tato chemická látka je endokrinním disruptory. To znamená, že jakmile je uvnitř těla, může napodobovat ženský pohlavní hormon navázáním na estrogen rozpoznávající receptory, stimulující tzv. estrogenní aktivitu (EA). To vytvoří falešnou přítomnost estrogenu v těle. Existují obavy, že u lidí to může vést k množství potenciálně negativních důsledků na vývoj plodu a dítěte, jakož i na reprodukční systém.

Jak je to s ostatními chemikáliemi?

Přesné chemické složení téměř jakékoli komerčně dostupné plastové části je patentované a není známo. Například dětské láhve mají 3-10 různých plastových částí v různých kombinacích. Přičemž každá část má obvykle rozdílné a spíše jedinečné kombinace 5-30 chemikálií a plastový předmět obsahující mnoho částí může skládat z ≥ 100 chemikálií, z nichž téměř všechny se mohou z produktu vyluhovat, zejména pokud jsou namáhány. Pokud nebude výběr chemikálií pečlivě kontrolován, některé z těchto chemikálií budou mít zaručeně EA (estrogenní aktivitu) a dokonce i při použití všech materiálů, které zpočátku testují, že neobsahují EA, může stres při výrobě změnit chemické struktury nebo vytvořit chemické reakce na konverzi chemikálie bez EA do jedné s EA. Celý článek věnovaný tomuto tématu si v angličtině můžete přečíst zde.

Výhody

  • lehký
  • odolnější než sklo
  • často levnější
  • obrovská rozmanitost designů
  • průhledný pro lepší hospodaření s vodou
  • voda v něm může zamrznout 

Nevýhody

  • potenciální zdravotní rizika
  • méně odolný než kov
  • na výrobu se využívají neobnovitelné zdroje

Zdravá lahev může být i plastová - holčička pije vodu z plastové lahve

Odborníci tvrdí, že z hlediska udržitelnosti není žádný materiál výhodnější než jiný. Ve skutečnosti je to opakované použití kontra jednorázové. Pro kterýkoliv materiál pro opakovaně použitelné lahve na vodu se rozhodnete, bude to pro vás i pro životní prostředí přínosem. Opětovné použití láhve na vodu pomůže udržet plasty mimo skládek, snížit vaši potřebu nakupovat nápoje v plastových lahvích a dlouhodobě ušetřit peníze. Velkou oblibu si v poslední době získala zdravá láhev Equa od stejnojmenného výrobce, který ji nabízí ve všech verzích – sklo, plast i nerez a produkt českého výrobce nazvaný doslova Zdravá láhev, která kromě běžných, známých vlastností má i něco navíc – je antibakteriální.

 

Výběr nejlepší láhve pro vaše dítě

Výběr materiálu je prvním rozhodnutím, ale jsou zde i další úvahy:

  • hmotnost – lehký materiál je vždy nejlepší, proto zkušenosti říkají, že mnozí rodiče dávají přednost plastu bez obsahu BPA. Pokud je láhev příliš těžká, zvláště když je naplněna vodou, děti budou líné na to, aby ji vzali se sebou.
  • cena – láhve z nerezavějící oceli a skleněné láhve jsou obecně dražší. Plastové jsou obvykle nejlevnější.
  • trvanlivost – plastové láhve nejsou vyráběny navěky – proto je cena tak nízká. Zpravidla nevydrží tak dlouho jako nerezová ocel nebo sklo (pokud se nerozbije)
  • design – pokud chcete láhev, která osloví vaše dítě jeho oblíbenými kreslenými postavičkami, musíte si uvědomit, že se tím zkrátí její životnost. Děti obvykle, jak rostou, nechtějí používat nic příliš dětské. Zářivé barvy a zábavné vzory však budou milované nejmenšími.
  • kapacita – pokud je vaše dítě často venku, je dobré mít láhev, která pojme větší množství tekutiny
  • izolace – někdy je důležité udržovat nápoj teplý nebo studený. Většina z nejlepších možností, které můžete najít na trhu, má dvojitou stěnu, která umožňuje udržet správnou teplotu.
  • odolnost proti rozlití – měli byste hledat láhev, která nabízí konstrukci odolnou proti rozlití. Bez ohledu na pohyb dětí by voda neměla vytékat z víka.
  • možnosti nošení – bude také dobré, pokud bude mít láhev smyčku, která usnadňuje přenášení nebo nabízí možnost připojit karabinku
  • čištění a údržba – vyberte produkt, který si nevyžaduje příliš velké úsilí na údržbu. Možnosti vhodné do myčky nádobí jsou dobré.

Pár tipů pro inspiraci vám nabízí i Heureka:

Ukázat více

 

➡️ Jednoduchost užívání

Nejzákladnějším účelem láhve na vodu je „transport” tekutin. Všechny lahve to dělají, ale z některých se pije jednodušší než z jiných. „Snadné použití” je klíčovým faktorem, protože zahrnuje nejen pití z láhve, ale i její přenášení a používání víka. Většina z těchto faktorů závisí na typu víka. Standardní šroubovací uzávěr pro děti není nejvhodnější. Nové typy uzávěrů poskytují několik možností. Když dítě pije přímo z těla láhve, snadněji se používá úzké hrdlo. Díky pohodlnější možnosti jako šroubovací víčko, rychlý přístup vede k spotřebě více vody během celého dne. Při použití push-pull (nebo sportovního) víčka vypije dítě dva až třikrát více vody, než při šroubovacím protějšku.

Měkká slámka nebo náustek je nejlepším řešením pro batolata, ani náhodou neublíží vyvíjejícím se zubům. Dobrá láhev na vodu je ta, která je dodávána s push mechanismem na odhalení brčka. Slámka by měla být navržena tak, aby z vnitřku bylo snadné vyprázdnit tekutinu. Měkké hrdlo je ideální pro mladší děti, které rádi chodí během pití. Pokud zakopnout a spadnou, měkké hrdlo nepoškodí dásně, rty nebo zuby. Při pití přímo z láhve se snadněji pije z láhve s úzkým hrdlem. Je méně pravděpodobné, že se vaše dítě polije a obvykle může pokračovat v pohybu i během pití. Lahve se širokým hrdlem se snadněji čistí a plní.

zdravá láhev pro děti

 

Co byste do láhve rozhodně neměli dávat?

Výrobky ze skla a nerezové oceli jsou velmi konkurenceschopnými adepty na titul „zdravá láhev na vodu” a při mnoha aktivitách vašeho dítěte nejsou zvýšené náklady, hmotnost a riziko rozbití (v případě skla) až tak velkým problémem. Potenciální přínosy pro zdraví jsou pro mnohé přijatelným odůvodněním o něco větší hmotnosti a nákladů.

Ti, kteří se raději rozhodnou pro nízkou hmotnost, trvanlivost a další známé výhody moderních plastových lahví na vodu, navzdory všemu, co bylo zmíněno, mohou být klidní – zatím neexistuje žádná vědecká studie, která by definitivně prokázala vážné zdravotní riziko. Proto pokud vašemu hubeňourovi vyberete lehkou plastovou láhev s jeho oblíbenými postavičkami, nebo dokonce se jménem vašeho dítěte, můžeme ji nazvat „zdravá láhev”. Minimálně stejně dobrou, ne-li lepší, alternativou je láhev z nerezové oceli.

 

➡️ Doporučení pro používání plastových lahví

Vyhněte se typem plastů 1, 3, 6 a někdy 7. Čtení štítků je důležité pokud jde o vaše dítě, protože některé plasty jsou mnohem bezpečnější než jiné.

Pokud jde o láhev z plastu, nezapomeňte na následující:

  • nepoužívejte plastovou láhev pro uchovávání horkých tekutin
  • ruční mytí – myčka nádobí vystavuje láhev velmi vysokým teplotám a drsným saponátem. V průběhu času může dojít k opotřebení plastu, což vede k vyluhování chemikálií do nápojů. Veškerý plast určený pro dítě doporučujeme mýt ručně v teplé saponátové vodě. Na náustku a brčko z láhve se nevyhnutelně nahromadí usazeniny. Doporučujeme je důkladně očistit kartáčkem na úzké láhve a trochou jedlé sody nebo octa. Nevýhoda: trochu časově náročné.
  • neohřívejte láhev v mikrovlnce – mikrovlny se nedoporučují, i když jsou plasty označeny jako bezpečné pro mikrovlnné záření. Kromě toho, pokud používáte ohřívač lahví, doporučujeme nápoj ohřát ve skleněné nádobě namísto plastu.
  • vyhoďte ji, když je opotřebovaná nebo poškrábaná – pokud jsou na láhvi známky opotřebení, vyměňte ji
  • vyvarujte se vystavení UV záření – například nenechávejte láhev ležet na slunci, nebo v rozpáleném autě

 

➡️ Doporučení pro používání nerezových lahví

Ušlechtilá ocel je tvořena z přírodních prvků a když přijde čas, může se snadno recyklovat do nových produktů. I když i plastové láhve jsou často vyrobeny z recyklovaných materiálů a dají se recyklovat, výroba i recyklace plastů je méně příznivá pro životní prostředí jako výroba a recyklace nerezavějící oceli. Izolační vlastnosti lahví na vodu z nerezové oceli znamenají, že studenou pitnou vodu uchovají delší dobu studenou a horkou zůstává voda v láhvi z nerezavějící oceli i několik hodin, a to já v tom případě pokud to není termoska.

Ocelová láhev na vodu má i další výhody: dá se snadno vyčistit. Už jste někdy měli láhev, která udrží „vůni” předchozího obsahu i po umytí? Je to proto, že je obtížné dokonale vyčistit plastovou láhev kvůli porézní povaze plastu. Naštěstí zápach z bakterií často zanechaných v plastové lahvi se z ocelové láhve dá snadno vyčistit. Udržujte hygienu pravidelným mytím láhve z oceli v myčce nádobí – pro nerezovou ocel je zcela bezpečná, na rozdíl od plastových lahví, které by se mohly roztavit nebo ztratit svůj tvar. Pravidelné mytí eliminuje bakterie, které se hromadí po použití.

Ekologická, odolná, bezpečná a snadno udržovatelná láhev z nerezavějící oceli je opravdu zdravá láhev a je vynikající alternativou k používání plastových lahví. Ocel nerezaví a je k dispozici mnoho atraktivních možností, jako jsou speciální víčka, pestré barvy, řemínky na nošení, náustky, držadla, spony a jedinečné tvary.

I v případě ocelových lahví však třeba mít na mysli pár doporučení:

  • nedávejte do ní limonádu – z důvodu vysoké teploty tání nerezavějící ocel neuvolňuje nežádoucí látky v důsledku tání při vysoké teplotě. Je však bezbranná vůči silné kyselině. Pokud je na dlouhou dobu naplněna kyselinou, jako je kyselina citrónová, může to způsobit poškození láhve. Limonáda je kyselá tekutina, která může korodovat vnitřní stěnu láhve z nerezavějící oceli a snadno poškodit vnitřní stěnu uzávěru.
  • nedávejte do ní horké mléko – mikroorganismy se v mléce při vhodné teplotě rychle množí, mléko se poškodí a způsobí vašemu dítěti průjmy a bolesti břicha. Když je mléko v prostředí s vysokou teplotou, vitamíny a další živiny mají tendenci se ničit a kyselé látky v mléce chemicky reagují s vnitřní stěnou lahve, což negativně ovlivňuje zdraví. Odborníci na zdraví tvrdí, že ať už je to horké mléko nebo džus, je nejlepší jejich vypít okamžitě.

Chlapec pijící vodu z láhve

 

Pije vaše dítě dostatek vody?

Tělo potřebuje vodu k uskutečnění základních chemických reakcí. V horkých letních měsících je voda důležitá i pro chladicí systém těla. Když se tělo zahřívá – například z horkého dne nebo z důvodu fyzické aktivity – mozek upozorňuje potní žlázy, aby vytvořily pot. Tělo se ochlazuje odpařováním potu z pokožky. Pokud je tělo dehydrované, nemůže se dostatečně potit, aby se ochladilo. Voda je nezbytná pro udržení pravidelného pohybu střev a pomáhá předcházet stavům, jako jsou infekce močových cest a ledvinové kameny.

Množství tekutin, které dítě potřebuje, závisí na mnoha faktorech včetně věku, pohlaví, počasí a množství fyzické aktivity, kterou dělá, ale obecně se doporučuje 6 až 8 sklenic vody denně. Mladší děti potřebují relativně menší dávky (např. 120-150 ml), starší děti potřebují větší nápoje (250-300 ml). Je to založeno na doporučeních Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), v nichž se uvádí, kolik tekutin potřebují děti různého věku. Za předpokladu, že 70-80% tekutin ve stravě pochází z nápojů (20-30% z potravin), doporučení EFSA týkající se nápojů jsou ekvivalentní 1,1-1,3 litru denně pro děti ve věku 4-8 let, 1, 3-1,5 litru denně pro dívky ve věku 9-13 let a 1,5-1,7 litru denně pro chlapce ve věku 9-13 let.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4/5 - (7 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *