Život bez sušičky prádla

Georgina Babinová Téma
26. srpna 2020 0

Život bez sušičky prádla je možný. Pro mnohé sice patří sušička do domácnosti stejně samozřejmě jako pračka, mikrovlnka, nebo kterýkoli jiný spotřebič a když si už na ni jednou zvykli, myšlenka žít bez ní může být nepředstavitelná. Ale jde to. A nevlastnit sušičku dokonce přináší i určité benefity: úsporu energie, úsporu financí i prostoru. Už ani nemluvě o tom, že sušička zvyšuje vlhkost ve vaší domácnosti. Když je dům vlhký, je náchylný k různým druhům plísní. Jejich neustále inhalování může být v konečném důsledku i smrtelné. Ať už patříte k spokojeným majitelům sušičky, nebo jste zastánci ekologického sušení prádla, náš článek vám přiblíží, proč může být život bez sušičky prádla nejen možný, ale i lepší. Čtěte dál.

Proč je život bez sušičky prádla lepší?

Samozřejmě, že je jednodušší použít sušičku jako věšet prádlo na stojan nebo šňůru na balkoně. Ale používání sušičky má své „temnější stránky”:

  • vyžaduje údržbu
  • stojí hodně peněz
  • dělá hluk
  • spotřebuje množství energie
  • oblečení sušené v sušičce se rychleji opotřebovává a ztrácí barvu

sušička prádla s oblečením

Na druhé straně, pokud se rozhodnete pro život bez sušičky prádla, kromě nižších účtů za energii získáte benefity, které by vám možná ani nenapadly.

 

1. Věšení prádla znamená tělesnou aktivitu

Nošení vlhké prádla a její věšení znamená určitou formu cvičení. Dostane vás ven na slunce – zdroj vitamínu D a přinutí vás k pohybu. Věšení prádla dává zabrat svalům na ramenou i nohách a podporuje zvýšení flexibility. Nejbližší, když zvednete koš s prádlem otočte trupem ze strany na stranu v několika opakováních – a hned máte za sebou malý, rychlý workout.

 

2. Eliminujete riziko požáru

Víme, že všechna vlákna a různé částečky z oblečení se nahromadí ve filtru a myslíme si, že vyčištěním filtru mezi jednotlivými cyklus jsme se zbavili všech nečistot. Ale to nemusí být pravda. Sušička sice zachycuje většinu materiálu, ale kousky vláken mohou uniknout přes větrací otvory nebo mohou uvíznout uvnitř zařízení. To vede ke dvěma problémům: vlákna se mohou dostat do topného tělesa a způsobit přehřátí sušičky, resp. požár. Druhý problém spočívá v tom, že uvnitř vnější hadice sušičky může dojít k hromadění vláken a tím zabránění úniku horkého vzduchu. Zapomínání na vyprázdnění filtru také zvyšuje riziko.

Takto vypadá filtr sušičky po dokončení cyklu

takto vypadá filtr sušičky po dokončení cyklu

 

3. Chráníte životní prostředí

Výhody nepoužívání sušičky jsou obrovské pro životní prostředí. Sušička je po ledničce a pračce třetím spotřebičem s nejvyšší spotřebou energie. Čím více energie spotřebujeme, tím větší uhlíkovou stopu zanecháváme na planetě. Domácnost, která spustí sušičku 200 krát ročně by mohla ušetřit téměř půl tuny CO2, kdyby prádlo sušila klasicky na vzduchu.

 

4. Používáte méně chemikálií

Slunce je přirozené bělidlo, takže když zavěsíte na šňůru mokré bílé prádlo, skvrny přirozeně vyblednou. Chemické bělidlo není nutné.
Sušičky způsobují statické přilnutí a složky nacházející se v bělidlech jsou kriminálním seskupením karcinogenů.

 

5. Terapeutické působení

Zatímco věšíte prádlo máte několik minut klidu sami pro sebe, jen se svými myšlenkami. Zatímco je vaše tělo zaneprázdněné tím, že dělá něco běžné a rutinní, vaše mysl může svobodně bloudit.

Pokud se rozhodnete pro život bez sušičky prádla bez takovéto výbavy se neobejdete:

Vileda Extra sušák na prádlo 20 m 157215 Vileda Extra sušák na prádlo 20 m 157215
657 Kč
Vileda Mixer 4 sušák na prádlo 40 m 157237 Vileda Mixer 4 sušák na prádlo 40 m 157237
799 Kč
VILEDA Sunset sušák na prádlo 10 m 157229 VILEDA Sunset sušák na prádlo 10 m 157229
351 Kč
BRILANZ Sušák na prádlo ECONOMY 16 m bílo-červený BRILANZ Sušák na prádlo ECONOMY 16 m bílo-červený
449 Kč

 

Jak usušit prádlo bez použití sušičky co nejrychleji

V perfektním světě bychom měli po ruce vždy čisté ponožky, chystat se večer ven by přinášelo úžasný zážitek z prohlížení šatníku a last minute plánem s konkrétními požadavky na oblečení bychom se vysmáli do obličeje. Bohužel realita bude pravděpodobně spíše zahrnovat panické prohrabávání se v hromadách deodorantem zbarvených triček, pochybné „čichové testy” a opuštění domu ve vlhkých šatech, protože jsme neplánovali dopředu a naše zběsile vyprané oblečení se neusušilo včas.

Pověšené barevné prádlo na šňůře

 

Nevíme vám pomoci naplánovat svůj život lépe, ale můžeme vám pomoci rychleji usušit vaše oblečení, aniž jste se uchýlili k energeticky náročné sušičce.

⭐ Použijte vysoké otáčky odstřeďování

Na pračce používejte nastavení vysokých otáček odstřeďování, aby se co nejvíce vody odstranilo ze šatů předtím, než jsou připraveny na sušení. Zvýšená energie, kterou na odstřeďování použijete je ve srovnání s energií potřebnou pro provoz bubnové sušičky zanedbatelná.

⭐ Trik s ručníkem

Jakmile je vaše oblečení mimo pračky, zkuste tento trik s ručníkem na odstranění ještě více vlhkosti:

  • Na velký, hrubý ručník položte vlhké oblečení. Ručník srolujte (oblečení uvnitř) a pevně ním otáčejte. Začněte na jednom konci a přejděte až po druhý konec. Toto vytlačí přebytečnou vodu z vašich oděvů do ručníku. Mějte po ruce žehličku, pokud by po tomto procesu zůstalo vaše oblečení velmi pomačkané!

⭐ Dejte prádlu prostor

Sušení na vzduchu je nejlepší sázka na sušení oblečení, ale to není vždy proveditelné, proto jsou sušáky na prádlo hned druhou nejlepší volbou. Ale mokré oblečení v žádném případě nestahujte na sušáku – potřebuje vzduch a větrání, aby pořádně vyschlo. Udělejte si čas na zavěšení každého kousku jednotlivě a nechte mezi nimi prostor. Pokud používáte sušák, který má tyče, resp. šňůry, zavěste vaše oblečení přes dvě tyče (šňůry) namísto jedné, takže kolem prádla může cirkulovat více vzduchu.

Pokud převěsíte prádlo přes dvě tyče usuší se rychleji, protože se mu dostává více vzduchu

pokud převěsíte prádlo přes dvě tyče usuší se rychleji, protože se mu dostává více vzduchu

 

⭐ Na umístění záleží

Umístěte sušák do blízkosti zdroje tepla: například radiátor nebo bojler. Případně ho umístěte tam, kde se vzduch hýbe, možná v blízkosti otevřeného okna nebo ventilátoru, pokud je teplý den.

⭐ Otáčejte!

Pravidelně kontrolujte stav sušení vašeho prádla a otáčejte ho, aby se dostalo rovnoměrně do kontaktu se vzduchem. Dávejte pozor na kapsy, oblasti pod pažemi a manžety – to jsou notorické oblasti vlhkosti! Pokud položíte oděv na radiátor, sundejte ho hned, jak se usuší, jinak budete plýtvat teplem, protože ho jednoduše nasměrujete na již teplou bariéru.

⭐ V nouzové situaci použijte fén

Pokud je čas opravdu podstatný, nechte své oblečení sušit co nejdéle a potom mu dopřejte rychlý nápor s vysoušečem vlasů. Nezapomeňte oblečení často otáčet, profukovat kapsy, rukávy a límce. Nemusíte používat obzvláště vysoké nastavení. Teplo je sice fajn, ale je to spíše o proudění vzduchu jako o teple.

Sušení ponožky fénem

když už opravdu „hoří”, fén to jistí

 

⭐ Sušte mrazem

Dalším velmi efektivním sušícím trikem je vlhký oděv úhledně složit do plastového sáčku a vložit do mrazničky. Sušení mrazem znali již naše babičky. Oblečení třeba jen přežehlit na odstranění chladu a je hotovo. Takto lze sušit v zimě nebo když prší.

Existují ještě dva velmi dobré důvody pro klasické sušení na šňůře. Prvním je vůně sluncem vysušené prádla a druhým je nejsilnější praktický argument – antibakteriální účinek slunečního záření. UV světlo zabíjí bakterie, které mohou přežít praní při nízké teplotě, a to jak ty, které mohou mít negativní vliv na naše zdraví a rovněž ty, které způsobují zápach na vypraném prádle.

💡 TIP: Pokud přece preferujete sušičku, doporučujeme podívat se na náš velký test sušiček prádla 2024.

 

Pár tipů na závěr

  • pračka nesmí být přeplněná, protože prádlo zůstane vlhčí a bude se déle sušit
  • plánujte barvy prádla podle slunce. Cílem je, aby se bílá prádlo sušilo na poledne nebo časné odpoledne, kdy je slunce nejsilnější.
  • oblečení se usuší i když je venku chladněji nebo vlhko. Stačí ho dát pod střechu, například na krytou terasu nebo balkon. A pokud máte sušicí stojan (ne permanentní šňůru na prádlo), můžete na noc přenést prádlo dovnitř
  • do věšení prádla zapojte i děti, až to nakonec bude pro ně přirozené. Děti baví věšet oblečení různými „uměleckými způsoby”, stejně jako podávat kolíčky.
  • sušení na radiátoru může být efektivní, avšak nemůžete nechat oblečení na radiátoru delší dobu, protože v závislosti na typu tkaniny riskujete, že radiátor na ní nechá značku. Zvláště se nedoporučuje nechávat oblečení na elektrických radiátorech, protože může hrozit nebezpečí požáru. Nikdy nesušte oblečení na konvekčním ohřívači!
  • pokud žijete ve vlhkém prostředí, doporučujeme věšet prádlo na místě, kde dochází k neustálému proudění vzduchu a je rozumné pořídit si i odvlhčovač (podívejte se na náš aktuální test odvlhčovačů 2024).

Jak se vám líbil tenhle článek?
3.4/5 - (8 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *