Jak pěstovat nenáročné, bohatě kvetoucí trvalky astry

Georgina Babinová Téma
11. dubna 2022 0

Když se řekne dekorativní podzimní rostlina, automaticky se nám vybaví chryzantémy. Ale je tu ještě jedna na podzim kvetoucí trvalka, kterou vaše zahrada potřebuje. Astry, odolné rostliny, které svými odstíny modré, levandulové, růžové a fialové, začínají kvést přibližně ve stejnou dobu jako chryzantémy a když všechno ostatní v zahradě vypadá poněkud unavené a zpustlé. Jsou krásnou alternativou, nebo i společníkem chryzantém. Jsou to naprosto nenáročné květiny, opylovače je milují a jejich barvy nádherně doplňují obraz vaší podzimní zahrady.

Astry jsou trvalky podobné sedmikráskám s hvězdicovitými květy, které svojí úžasnou barevností rozzáří vaši zahradu

 

Astry – hvězdy podzimních zahrad

Je to krutý žert matky přírody, že to nejkrásnější počasí zahrádkářské sezóny je shodné s vadnutím většiny kvetoucích rostlin. Astry však nežertují. Stejně jako chryzantémy, kvetou jako odpověď na zkracující se podzimní dny. Pocházející ze Severní Ameriky zahrnují mnoho druhů v několika různých rodech rostlin, jakož i desítky kultivarů. Pro zahrádkáře jsou to však prostě úžasné květiny, které zahradu rozzáří nádhernými barvami i pozdě v sezóně.

I když zahradní centra často nabízejí astry jako sezónní nákup mezi výstavkou dýní a balíků sena, astry jsou dlouho žijící trvalky, které se mohou stát stálou součástí vaší zahrady. Tyto rychle rostoucí květiny budou připraveny předvést se již v prvním roce a když se uchytí, budou vám dělat radost dlouhá léta.

Astry v zahradě

Díky astrám může vaše podzimní zahrada vypadat i takto

 

➡️ Charakteristika

Kdysi bylo téměř 600 astrovitých trvalek klasifikováno jako astry. Botanická taxonomie však byla revidována v 90. letech a nyní je asi 180 odrůd původem z Asie a Evropy klasifikováno jako „pravé“ astry.

S botanickou reklasifikací byly severoamerické druhy přeskupeny do různých rodů, včetně:

  • Doellingeria
  • Eurybia
  • Ionactis
  • Symphyotrichum

Všechny se však v běžné řeči stále nazývají astry a není neobvyklé najít mnoho z nich identifikovaných podle jejich původní klasifikace v zahradnické a obchodní literatuře.

Slovo „aster“ je latinsky hvězda. Dalším běžným názvem pro tyto podzimní trvalky je „Michaelmas sedmikráska“. Je odvozen od času kvetení květin, který je často kolem křesťanského svátku svatého Michala 29. září.

Divoké druhy se pohybují ve výšce od 1 až 1,8 metru. S. ericoides, o šířce 7 až 25 cm, až po S. belgii, který se rozprostírá na šířku 60 až 90 cm.
Pěstované odrůdy jsou často kompaktnější a vyznačují se vylepšeními, jako je odolnost vůči chorobám, větší tolerance stínu.

Rostliny rostou ve shlucích a mají vzpřímené stonky. Severoamerické typy mají na svých koncích shluky více drobných květin. Evropské a asijské druhy mají méně větších květin, které měří napříč přibližně 5 cm. Stonky jsou zelené nebo hnědé, chlupaté nebo hladké a někdy dřevnaté. Listí je zelené a může se lišit jedinečnými vlastnostmi – chlupaté nebo hladké, hluboce zoubkované, široké nebo úzké, ve tvaru srdce, nebo na podzim bronzové.

Květy mají žlutý středový kotouč podobný sedmikrásce. U některých druhů se během období růstu zbarvuje do červenohněda. Okvětní lístky jsou modré, růžové, fialové nebo bílé. Rostliny mají tendenci růst energicky, s mělkými kořeny a samovýsevem. Pěstované odrůdy mohou produkovat semena, která nejsou životaschopná, nebo která produkují vlastnosti a rostliny s úrovní kvality, která se liší od rodiče, ze kterého pocházejí.

Italské astry

Fialové květiny italských aster (Aster Amellus), známých jako Italská hvězdice

 

Pěstování

Astry jsou skvělou přechodnou rostlinou, která přemosťuje roční období od léta do podzimu. Zářivé květiny vytvářejí barevný akcent vaší zahrady a poskytují bohatý zdroj nektaru a pylu pro pozdně létající hmyz a z mnoha odrůd jsou velmi dlouho trvající řezané květiny.

➡️ Výběr a příprava stanoviště k pěstování

  • Astry upřednostňují podnebí s chladnými a vlhkými léty – zejména chladné noční teploty. V teplejším podnebí vysazujte astry v oblastech, které se vyhýbají horkému polednímu slunci.
  • Vyberte místo s úplným až částečným sluncem.
  • Půda by měla být vlhká, ale dobře odvodněná a hlinitá.
  • Před výsadbou vmíchejte do půdy kompost.

➡️ Výsadba

Přestože astry mohou být pěstovány ze semen, klíčení může být nerovnoměrné. Semena můžete nastartovat v interiéru během zimy zasetím semen do květináčů nebo podnosů a jejich uchováváním v ledničce po dobu 4 až 6 týdnů, abyste simulovali zimní spánek. Potřebují toto období chladnějšího počasí pro nastartování klíčení.

Semena zasejte 2,5 cm hluboko do půdy a umístěte je na slunné místo ve svém domě. Mladé rostlinky vysazujte ven poté, co na jaře pomine nebezpečí mrazů. (Viz. data místních mrazů.) Nejlepší doba na výsadbu mladých aster je od poloviny do pozdního jara. Úplně vzrostlé astry ve květináčích můžete vysazovat hned, jak budou dostupné ve vaší oblasti (obvykle na podzim).

Astry rozmístěte od sebe ve vzdálenosti 30 až 90 cm, v závislosti na typu a očekávané velikosti. V době výsadby dopřejte rostlinám dostatek vody. Po výsadbě přidejte mulč, abyste udrželi chladnou půdu a zabránili vzniku plevele.

 

💡 TIP na produkt - Astra vysoká jehlicovitá UNICUM, směs
Astra vysoká jehlicovitá UNICUM, směs

Astra vysoká jehlicovitá (Callistephus Chinensis) je jednou z nejoblíbenějších druhů pro své jedinečně tvarované květiny. Kvete během celé sezóny až do prvního mrazu a přitahuje motýly a včely.

Callistephus Chinensis nejlépe roste na plném slunci nebo v částečném stínu a jako všechny čínské astry, i tato se snadno přizpůsobuje ne ideálním pěstitelským podmínkám a vykazuje vysokou odolnost vůči chorobám. Tyto astry jsou velmi trvanlivé i jako řezané květiny.

22 Kč
Astra vysoká jehlicovitá UNICUM, směs v eshopu Heureka.cz

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Péče

I když astry můžete pěstovat ze semínek zasazených na jaře, může trvat několik let, než dozrají na rostliny plné velikosti. Častěji se astry vysazují z hrnkových školek. Nejlépe se jim daří v hlinité, dobře propustné půdě a požadují dostatek prostoru kolem sebe, aby se jejich kořeny mohly rozšířit. Zhruba každé tři roky je třeba vykopat shluky kořenů a rozdělit je, aby rostliny příliš nezdřevnatěly a neodumřely ve středu. Dřevěný střed zlikvidujete a vnější části můžete znovu zasadit.

 

➡️ Požadavky na světlo

Astry vysazujte v oblasti, která se může po většinu dne chlubit plným sluncem. Příliš mnoho stínu může mít za následek „vyhublé“ rostliny a méně květin, zejména pro běžnější kultivary a hybridy. Existuje však několik původních druhů odrůd, kterým se docela dobře daří v částečně stinných podmínkách.

 

➡️ Požadavky na půdu

Astry oceňují hlinitou půdu, která je mírně kyselá s pH v rozmezí od 5,8 do 6,5. Pokud je vaše půda zásaditá, můžete to napravit přidáním organické hmoty, jako je dobře prohnilý hnůj, nebo kompost.

 

➡️ Požadavky na vodu

Nové výsadby udržujte vlhké a pokračujte v pravidelném zalévání, dokud květiny nekvetou. Obecně platí, že půda, ve které se nacházejí astry, by měla zůstat neustále vlhká, ale nikdy ne saturovaná. Jedna věc, kterou je třeba mít na paměti: Pokuste se zalévat základnu aster bez stříkání vody na listy – může to způsobit plíseň nebo růst hub. Pro většinu víceletých rostlin se obvykle doporučuje 2,5 cm srážek, nebo zalévání jednou týdně.

 

➡️ Teplota a vlhkost vzduchu

Astrám se daří při nižších teplotách a jsou mrazuvzdorné, schopny dočasně odolat teplotám blízkým bodu mrazu. Pokud jde o vlhkost, nemají žádné speciální preference, a proto nebudou potřebovat zvyšování vlhkosti.

 

➡️ Hnojení

Astry ocení, když je budete hnojit vyváženým květinovým hnojivem dvakrát do měsíce, počínaje jarem a pokračujíc, dokud se nezačnou otevírat květiny. Nadměrné množství živin může zkrátit dobu kvetení, proto v srpnu přestaňte astry hnojit.

 

Když budete astry dělit bez vhodného nářadí se neobejdete

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks
899 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks
779 Kč
Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks Gardena Základní vybavení – drobné nářadí, 4ks
529 Kč
Gardena 8966-30 Gardena 8966-30
509 Kč

Ukázat více

 

Jak dělit astry

Časem se astry mohou stát „nohatými“ a produkce květin se minimalizuje. To je normální a lze to napravit rozdělením rostlin. Dělení pomůže vytvořit hustší rostlinu s pevnějšími stonky a plnou korunou květin.

 

➡️ Kdy dělit astry?

Jako mnohé trvalky i astry profitují z dělení. Jednou z věcí, které proces dělení podpoří, je stimulace nových kořenů, které vytvoří nové výhonky. Nový růst vyplňuje oblasti, které se stávaly řídkými, což je běžný problém aster, které nebyly děleny. Budete muset být opatrní při rozdělování, protože pokud to neuděláte správně, může to ovlivnit produkci květin.

Astry mají dlouhé období kvetení a krásné, krajkové vroubkované listí. Rozzáří podzim, kdy většina ostatních kvetoucích rostlin přestane kvést. Astry žijí dlouho, ale po dvou až třech letech si můžete všimnout, že středy odumírají a stonky se kymácejí. To znamená, že je čas je rozdělit.

Dělení aster je nejlepší dělat brzy na jaře. Rostlina bude právě opouštět zimní klid a vytvoří se nové výhonky, ale zatím nebudou patrné žádné poupata. Rozdělení astrovitých rostlin na jaře umožní novým rostlinám čas usadit se a dokonce kvést před koncem léta bez obětování květin nebo jakéhokoli nového růstu.

 

➡️ Jak dělit astry?

Dělení trvalek je poměrně jednoduché. Kopte kolem kořenové základny astry a opatrně pod ni, abyste vybrali kořenový bal. Ke třepení použijte ostrou půdní pilu nebo hranu lopaty. Je důležité, aby byl nástroj ostrý, aby nedošlo k poškození kořenů při řezání hmoty. V závislosti na velikosti rostliny rozdělte kořenový bal, buď na dva nebo tři kusy.

Vezměte okraje kořenové hmoty, ne střed, který již svou práci docela slušně vykonal. Ujistěte se, že každý kousek má dostatek zdravých kořenů a stonků. Potom je čas na výsadbu.

 

➡️ Co dělat po rozdělení?

Rozdělené rostliny se vyvinou do nových keřů, což znamená, že tento proces vám ve skutečnosti poskytne nové rostliny a zdarma. Když je každý kus zkontrolován, zda nemá problémy s chorobami nebo škůdci, můžete je vysadit.

Půda by měla být dobře propustná, nejlépe v oblasti s nejméně šestihodinovým slunečním zářením. Když jsou kořeny zakopány na úroveň, na které dříve rostly, dobře zalijte, aby se půda usadila. Rostliny by měly růst stejně jako rodič a bude třeba je hnojit brzy na jaře, nejlépe ekologickým produktem. Je dobré kolem nových rostlin mulčovat, abyste je ochránili během zimy a zabránili konkurenčnímu růstu plevele. Nové rostliny obvykle kvetou první rok, čímž se zdvojnásobí nebo dokonce ztrojnásobí vaše původní investice.

 

Ořezávání

Prořezávání aster je snadné: odštípněte odumírající květiny, abyste vytvořili prostor pro nový růst. Okamžitě odstraňte odumřelé nebo vadnoucí stonky. Pro co nejjednodušší řez květiny seřízněte, když jsou téměř v plném květu a přeneste je dovnitř, abyste si je mohli vychutnat ve váze.

Když mráz konečně zahubí listí, odstřihněte stonky na úrovni země. Dá se to udělat i na jaře, aby se ptáci mohli během zimy krmit semeny květin.

V tomto bodě se vám sejdou kvalitní zahradní nůžky

Více zahradních nůžek

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

Příprava na zimu

Když podzim vrcholí a astry přestanou kvést, dopřejte jim několik týdnů před prvním mrazem dostatečné množství vody – asi 2,5 až 3 cm. Po prvním mrazu je seřízněte (nebo nechte astry stát až do jara, aby si je mohlo vychutnávat ptactvo). K ochraně kořenů během zimního období zakryjte astry několika centimetry mulče.

Astry v zimě

Pokud rostliny na zimu neoříznete, jejich semena poslouží jako krmivo pro ptáky

 

Astry a jejich běžné problémy

Astry jsou relativně bezproblémové. Existuje však několik běžných škůdců a chorob, které se mohou stát problémem, pokud se neléčí. Některé choroby rostlin jsou povrchové a neovlivní zdraví rostlin ani jejich schopnost kvést. Patří sem rez a padlí. Mohou být ošetřeny fungicidem. Dodržujte doporučení týkající se správného rozmístění rostlin, abyste zlepšili cirkulaci vzduchu a vyhnuli se stříkající vodě, abyste předešli těmto problémům.

Většina hmyzích škůdců nechává astry na pokoji, ale síťnatky mohou být obtěžující. S větší pravděpodobností si všimnete škody, které způsobují, jak samotný hmyz, který je velmi malý a má nepopsatelnou šedohnědou barvu. Pokud v létě zpozorujete žloutnoucí a padající listí, zvažte použití insekticidního mýdla na všechny strany listí, aby zasáhlo ukrývající se škůdce. Naštěstí síťnatky předcházejí době kvetení aster, takže postřik neovlivní motýly a včely.

 

💡 Víte, že...

Fialové AstryAstra je rodným květem zářijových dětí a je také známá jako „Bylina bohyně Venuše“. Vzhledem k tomu, že je považována za talisman velké lásky, používala se jako jedna z významných ingrediencí při výrobě lektvarů lásky.

Legenda říká, že astry vznikly ze slz řecké bohyně Astraea. Jednoho dne, když se Astraea podívala na Zemi a nenašla žádné hvězdy, začala plakat. Všude kde dopadly její slzy, vyrostla astra.

Ve starověku se listy astry pálily k odehnání hadů a zlých duchů. Věřilo se, že spálené listy produkují vůni dostatečně silnou k tomu, aby odpuzovala jedovaté hady.

V jazyce květin jsou hlavními významy pro astry láska, vybíranost, elegance a trpělivost.

 

Společná výsadba – vhodné partnerské rostliny

Existuje mnoho vynikajících doprovodných rostlin pro astry, které mají podobné požadavky na slunce, půdu a vodu: Yzop anýzový, azalka, chrpa modrá, echinacea srstnatá, chryzantéma, trnovník, dália, zlatobyl, helenium, hortenzie, sadec purpurový, phlox, šalvěj šarlatová, mavuň červená, rozchodník, slaměnka, slunečnice.

Smíšené skupiny těchto rostlin si během léta užívají svěží listí astry. Potom astra přejde do květu jako pozadí pro pozdní druhy. S různými barvami, vertikálními výškami a robustními texturami vytváří přitažlivé kontrasty. Nezapomeňte spárovat tyto rostliny s kompatibilními půdopokryvnými rostlinami, protože je to další způsob, jak udržet plevel, který pohlcuje vodu, na uzdě.

💡 Tip na článek

Chryzantéma

Chryzantémy jsou ideálním a současně velmi atraktivním adeptem pro společnou výsadbu s astrami.

Vše, co o jejich pěstování a péči potřebujete vědět, vám prozradí náš článek věnovaný těmto nádherně barevným podzimním květům.

 

Astry – často kladené dotazy

1. Mohou se astry pěstovat v interiéru?

Astry se pěstují i v interiéru. Ujistěte se, že používáte zeminu smíchanou s rašelinou, dopřejte jim solidní sluneční světlo minimálně 6 hodin denně a jednou za měsíc je přihnojte.

2. Kde umístit květináč s astrami?

Astry potřebují plné slunce, aby se jim dařilo, takže nebuďte překvapeni, že jejich květináč budete muset přesouvat po domě, aby zachytili přímé sluneční světlo. Jakýkoli sluneční parapet bude fungovat dobře.

3. Jsou astry invazivní?

Astracae je obrovský rod rostlin, který zahrnuje odhadem 180 druhů. Většina aster je v zahradě vítaná, ale některé druhy jsou škůdci, který se za určitých podmínek šíří agresivně. Mezi tyto patří astra obyčejná (Dieteria canescens). Považuje se za problematickou a snadno se stává plevelem.

Astra bílá (Eurybia divaricate, dříve Aster divaricatus) je rozlehlá rostlina, která se šíří oddenky. Zatímco tato odolná rostlina vytváří ideální půdní kryt a často nezpůsobuje žádné problémy, za určitých okolností se může stát plevelem. Zasaďte ji tam, kde má dostatek prostoru pro šíření.

Další divoká astra Symphyotrichum divaricatum je jedním z nejhorších pachatelů – nepříjemná malá rostlina, kterou poznáte podle jejích malých kvítků podobných sedmikráskám, která vyskakují na místech, kde je nechceme, zejména na trávnících.

4. Je astra jedovatá?

Právě naopak. Je jedlá. Ano, listy a květiny aster jsou jedlé a údajně mají řadu zdravotních výhod. Květy a listy lze konzumovat čerstvé, nebo sušené. Domorodí Američané sbírali divokou astru pro mnohočetné využití. Kořeny rostliny se používaly do polévek a mladé listy se lehce uvařily a používaly se jako zelenina. Irokézové kombinovali astru se Sanguinariou a jinými léčivými rostlinami, aby vytvořili laxativum. Části květu se používaly také k léčení pohlavních chorob. Dnes se květiny častěji používají v čajových směsích, konzumují se čerstvé v salátech, nebo se používají jako ozdoba pokrmů.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (14 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *