Chryzantéma – pěstování, rozmnožování, péči a symbolika rostliny

Georgina Babinová Téma 16. března 2021 0

Chryzantéma dostala své pojmenování z Řeckých slov chrysos, což znamená zlato a anthem, což znamená květ – chryzantéma. Etymologie odkazuje na jeho Asijský původ. Slovo pro chryzantéma v Čínštině i Japonštině je ekvivalentem zlatého květu. Zatímco význam názvu květu je společný pro různé kultury, jeho symbolizmus už ne. Od starověkých asijských kultur až po současnou Ameriku, chryzantémy znamenaly všechno od života až po smrt.

Chryzantéma je úzce propojena s východní kulturou, protože poprvé byla kultivovaná v Číně. Keramika z 15. století před nl. popisuje květinu, jak ji známe dnes. Respekt k tomuto květu byl tak velký, že po něm bylo pojmenováno i město: Chu-Hsien nebo Chrysanthemum City. Ve starověké Číně měli téměř všechny části chryzantémy lékařské využití. Kořeny se vařily a používali na úlevu od bolesti, okvětní lístky se konzumovaly a z listů se vařil ceremoniální nápoj. Legenda říká, že květina v sobě skrývá sílu života.

Ukázat více

 

Požadavky pro pěstování chrynzantém

sázení červené chryzantémy v zahradě

Chryzantémám se nejlépe daří a produkují nejvíce květů, pokud jsou vysazeny na přímém slunci. Kladně reagují na množství výživy a vlhkosti. Existují stovky odrůd chryzantém, které vám nabízejí širokou škálu možností pro výšku, barvu, velikost květu a čas kvetení. Můžete si vybrat druhy, které vyhovují vašim potřebám při návštěvě školky. Samozřejmě chryzantéma může být vypěstována i ze semen, řízků nebo dělením.

Měla by být zasazena do dobře připravené, úrodné, písečné půdy. Chryzantémy nesnášejí „mokré nohy”, takže jáma by měla být vyhloubena extra hluboko. Doporučuje se nepěstovat chryzantémy na stejném místě více než tři po sobě následující roky, abyste předešli souvisejícím problémům s chorobami a škůdci. Rostliny by měly být umístěny v rozmezí 45 až 70 centimetrů. Mírně hnojte každé 2 týdny dobře vyváženým univerzálním hnojivem. Když jsou rostliny cca 15 cm vysoké, uštípněte asi 2 cm z každé větvičky na podporu kvetení a hustoty. Když dosáhnou výšku 30 cm, znovu je odštipnite. Chryzantémy potřebují v noci nepřerušovanou tmu na podporu kvetení, takže jejich nevystavujte umělému světlu.

 

Rozmnožování dělením a přesazování

Chryzantémy by měly být rozděleny každých tři až pět let, aby se předešlo přeplnění a podpořilo se tak maximálně kvetení. Měly by být rozděleny na jaře, když se objeví nový růst. Vykopejte celé shluky a oddělte rostliny ostrým, čistým nožem nebo lopatkou. Odstraňte všechny mrtvé a nemocné části rostlin. Přesaďte je co nejdříve do volné, dobře odvodněné, bohaté organické půdy. Chryzantémy by se měly pravidelně přemisťovat na nové místo, ale pokud to není možné, půda by měla být chemicky sterilovaná, aby se snížilo nebezpečí chorob a potíží s hmyzem.

chryzantéma růžová rozmnožování přesazením

 

Rozmnožování řízkováním a semeny

Odstraňte spodní polovinu listů ze zdravého a čerstvého odřezku 10 – 15 cm dlouhého pomocí ostrého čistého nože!
Ponořte přibližně 2 cm řezu do kořenového hormonu. Vložte odřezek asi 2,5 centimetru hluboko do sterilního vlhkého písku, vermikulitu nebo sphagnového mechu. Nad květináčem vytvořte mini skleník pomocí fólie přes drátěný rám a umístěte ho na světlé místo (ne přímé slunce), dokud se nevytvoří kořeny.

Semena mají vysévat do sterilního zakoreňovacieho média kolem 1. dubna. Semena chryzantémy jsou mimořádně malé (15 000 semen / 10 g), proto buďte opatrní, abyste zajistili jejich rovnoměrné rozložení. Přibližně po 6 týdnech jsou oddělené a přesazeny do rašelinových květináčů. Semena mohou být také zasazeny v interiéru velmi brzy na jaře a později přemístěny do zahrady. Semena chryzantémy jsou běžně dostupné a snadno klíčí, pokud jsou udržovány při konstantní teplotě 21 až 23 stupňů C. Jejich prodej je již běžný i na internetu a cena stejně dostupná jako semena samotné.

 

Chryzantému si můžete zasadit i do takových květináčů:

Plastia Bergamot samozavlažovací květináč 25 x 25 cm šedý
149 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč na zeď Siesta hnědá 29 cm
149 Kč
Plastový květináč Ratolla Square antracitová, 25 x 22 cm
159 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč Mareta hnědá, pr. 25 cm
179 Kč
PROSPERPLAST COUBI květináč 29,5×29,5x38cm, grafit DKN3003
195 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč Mareta béžová + vínová, pr. 25 cm
199 Kč
Samozavlažovací truhlík Prosperplast Rato case 51,4 x 19,2 x 18,6 cm tm.hnědý
219 Kč
Květináč samozavlažovací 30 cm béžová
229 Kč

Ukázat více

 

Přezimování

Poté, co se vašich rostlin dotkl první mráz, odřízněte je až k zemi a dopřejte jim lehký vzdušný mulč ze stálezelených větviček nebo podobného materiálu. Nejnebezpečnější hazard pro chryzantémy v zimě je neustálá vlhkost nebo led. Majoritní problém způsobuje i střídání zmrzlé a rozmrzlé půdy. Chcete-li vyřešit tento problém a udržet rostliny jako tak chráněné a suché, můžete půdu kolem každé rostliny nahromadit, stejně jako podélně vytvořit jednoduchý drenážní příkop.

Přezimování chryzantém v květináči

Nejlepší scénář je následující: Když květiny vyblednou, přesuňte rostliny na chladné, ale dobře osvětlené místo. Dbejte o to, aby vaše rostliny byly zalévané, ale ne příliš. Když zemina zaschne do hloubky 5 – 8 centimetrů, důkladně je polijte, aby voda vytékala přes díru na dně květináče. Tím, že rostlina se umístí na chladném, jasně osvětleném místě, udržíte ji při životě dokud pomine nejhorší zima a pak ji můžete vysadit do zahrady.

Pokud nedojde k žádnému novému růstu, může se vysadit, i když se v noci ještě očekávají teploty pod bodem mrazu. Pokud je přítomen nový růst, počkejte se sázením, dokud pominou i noční mrazy. Aklimatizujte je postupně. Nejprve je umístíte do chráněné části zahrady s částečným stínem během dne a v noci do vaší nejchladnější místnosti. Když nebezpečí mrazů už nehrozí, dopřejte jim dávku hnojiva, pro co nejčasnější kvetení.

 

Choroby a škůdci

Chryzantémy patří k nejlepším přátelům zahradníka, protože vyžadují jen slunce, dobře odvodněnou půdu a pravidelné zavlažování – jsou obecně bezproblémové.

Žluté listy – nedostatečná drenáž

Pokud chryzantémě žloutnou listy, věnujte pozornost půdě. Rostliny, které jsou vysázeny v těžké půdě nebo v půdě, která se špatně odvodňuje, nejsou šťastné rostliny. Chryzantémy potřebují dobře odvodňovanou půdu, aby se jim dařilo. Pokud půda neuvolní vodu, kořeny se utopí a rostlina začne žloutnout. V tomto případě je třeba přesunout rostliny na místo s lehčí půdou. Alternativně můžete vylepšit půdu vmícháním písku nebo rašeliny, aby se lépe odvodňovala.

Rostlina žloutne – mšice

Tento hmyz ve tvaru hrušky není větší než hlava špendlíku. Ale mšice zřídka cestuje sama. Shromažďuje se ve velkém počtu na stopkách a pupenech chryzantém. Pokud vidíte, že rostliny jsou žluté, zkontrolujte, zda nejsou přítomny právě mšice. Naštěstí můžete eliminovat problémy vyvolané mšicemi tím, že uštípnout zamořené a žluté listy chryzantémy a odhodíte jejich uzavřené do plastového sáčku do odpadků. Můžete také postříkat pupeny insekticidním produktem podle pokynů na etiketě.

Mšice na chryzantémě

mšice zřídka „cestuje“ sama

 

Vážnější problémy chryzantém

Žluté listy chryzantémy mohou také naznačovat závažnější problém s vaší rostlinkou. Může to být Fusarium oxysporum nebo chloróza. Fusarium často způsobí vadnutí nebo žloutnutí rostlinných tkání a neexistuje žádná léčba, která vyléčí infikované rostliny. Do určité míry lze ochránit zdravé rostliny postříkáním fungicidem, ale infikované rostliny musí být zničeny. Podobně neexistuje žádná léčba chlórtickej skvrnitosti. Jediné, co můžete udělat, je zničit všechny infikované rostliny se žlutými listy. Budete muset také dezinfikovat zahradní nářadí, které používáte a vyhněte se doteku zdravých chryzantém po manipulaci s infikovanými rostlinami.

 

Význam a symbolika chryzantém

Ačkoli jejich květy kvetou na podzim, chryzantémy znamenají radost a krásu i přes nadcházející zimu. Avšak chryzantémy měly různé významy v různých časových obdobích a kulturách, a to jak pozitivní, tak negativní.

  • Viktoriáni používali chryzantémy, jako důkaz přátelství a přání všeho dobrého
  • Buddhisté používají chryzantému jako oběť kvůli její silné energii Yang.
  • V Číně se kytice řezaných chryzantém tradičně dává starším lidem, protože symbolizuje dlouhý život a domácí štěstí
  • V Austrálii jsou chryzantémy oficiálním květem pro Den matek díky jejich přezdívce „mums”.
  • V Belgii, Rakousku a také u nás se chryzantéma využívá téměř výhradně jako pamětní květina na počest blízkých a je květem, který je vhodný k umístění na hrob.
Chryzantémy na hrobech

Pro nás je chryzantéma symbolem vzpomínky na našich zesnulých

 

7 zajímavých faktů, které byste o chryzantémě měli vědět

Abyste se dozvěděli ještě víc o kouzelné a vibrující chryzantémě, přejděte níže a přečtěte si některá zajímavá fakta:

1. V Japonsku byly tyto krásné živé květiny představeny v 8. století a japonský císař přijal květinu jako svou oficiální pečeť. Dodnes se pořádá „Festival štěstí”, který oslavuje existenci tohoto úžasného květu.

2. K dispozici v různých tvarech, velikostech a duhových barvách, tento nádherný květ je také oficiálním květem Chicaga.

3. Podle mýtu se kdysi věřilo, že chryzantéma přináší lidem dlouhý život. Začali se dělat čaje a víno použitím jejích květů.

4. Květy se používají v různých světových kuchyních nejen kvůli jejich léčivým vlastnostem, ale okvětní lístky chryzantém se často používají v pokrmech pro jejich příjemné aroma a chuť.

5.   V Koreji se květy chryzantémy používají k ochucení vína známého jako „Gukhwaju” nebo „Chrysanthemum wine”.

6. Chryzantémový čaj je velmi žádaný, protože se považuje za účinný při léčbě některých závažných srdečních a cévních poruch.

⭐7. Chryzantéma patří do rodiny Asteraceae, která je největší rodinou kvetoucích rostlin a zahrnuje více než 23 0000 druhů, z nichž Wikipedia uvádí 50 akceptovaných druhů chryzantém.

 

Použitý zdroj:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.