Bodová světla do kuchyně jako součást osvětlení srdce vašeho domova mohou dramaticky změnit vzhled a dojem, jakým působí. A když jsou navíc součástí promyšleného osvětlovacího schématu, vytvoříte ideální uspořádání, které ušetří energii, sníží náklady a maximalizuje prostor. Bodová světla jsou na trhu k dispozici v různých barvách, odstínech a jasu a splňují tři klíčové funkce vnitřního osvětlení, když se rozsvítí úplně nebo částečně zapuštěného místa ve stropě:
- osvětlí místnost
- umožní provést lokalizované činnosti – například na pracovní desce
- vytvoří atmosféru
Strategický přístup k osvětlení vám umožní bez námahy změnit atmosféru vaší kuchyně tak, aby vyhovovala jakékoli náladě nebo příležitosti. Bodová světla poskytují subtilní, ale efektivní způsob, jak dosáhnout různých efektů, ať už hledáte praktický prostor pro přípravu jídla, nebo dramatičtější efekt, který upozorní na ústřední bod kuchyně. Naše příručka vám poskytne návod, jak osvětlit klíčové oblasti vaší kuchyně.
Bodová světla do kuchyně - navigace v článku
💡 Tipy na bodová podhledová svítidla s LED žárovkami:
Jaké jsou klíčové úvahy při vytváření plánu osvětlení kuchyně?
Za prvé, osvětlení by mělo být praktické. Když se dáte do přípravy složitého jídla, nemůžete se trápit nad špatně osvětlenými hrnci a pánvemi. Potřebujete ostré a jasné osvětlení, které je ideální pro úkoly, kde je podstatné načasování a přesnost. Za druhé, mělo by navodit útulnou atmosféru. Pokud se rodina setkává u kuchyňského stolu nebo máte otevřený plán bydlení, oblast, ve které se rodina, přátelé a hosté scházejí, musí být útulná a přitažlivá. A nakonec, musí spolupracovat s vaším současným dekorem. Moderní kuchyně je obvykle místem převážně bílých a ocelových barev s moderními spotřebiči, proto je klíčem ostré a svěží osvětlení. Máte-li však klasickou nebo vintage inspirovanou kuchyni, teplejší tóny světel jsou vhodnější.
Jak naplánovat bodová světla do kuchyně?
Odborníci se shodují na tom, že nejlepší doba na nové osvětlovací schéma je již ve fázi plánování vaší nové kuchyně. Nechte to na později a hned je z toho nápad s omezenými možnostmi. Prohlédněte si výkresy vaší kuchyně a přemýšlejte o činnostech, které se budou v jejích jednotlivých částech provádět. Některé prostory, jako jsou zóny pro přípravu potravin, kuchyňský dřez a varná deska, budou vyžadovat osvětlení těchto činností, zatímco jiné, jako například jídelní kout, vyžadují náladové a akcentační osvětlení. Máte-li ve zvyku vést rozhovory s přáteli nad sklenkou vína během vaření, měli by sedět v měkčím, mírném světle, aby jste mohli relaxovat. Zvažte velikost a uspořádání kuchyně i množství přirozeného světla, které dostává. Potom si zjistěte, zda máte prostředí pro začlenění níže uvedených možností pro vytvoření dokonalé kuchyňské atmosféry.
Osvětlení pracovní zóny
Pracovní osvětlení je jedním z nejkritičtějších (a nejčastěji přehlížených) typů osvětlení v kuchyni. Kuchyně je v podstatě vaším pracovním prostorem, proto se ujistěte, že máte správné osvětlení na správných místech, abyste mohli bezpečně pracovat. Vaší pracovní zónou je obvykle pracovní deska a proto zdroj světla nad ní je nejdůležitější. Špatně vržený stín na oblast kde potřebuje ukázat své schopnosti zacházení s nožem, může být nejen nekomfortní, ale také vyloženě nebezpečné. Tento typ osvětlení znamená obvykle rampu s řadou bodových světel.
Druhý typ osvětlení pracovní zóny se montuje pod skříňky. Toto není jen fancy doplněk, který lze ignorovat. Fakticky, instalace osvětlení pod skříňky je nejlepší věc, kterou můžete udělat pro zlepšení funkčnosti a prostředí v kuchyni. K dispozici je široká škála systémů a příslušenství, které mohou být montovány na stávající skříně, stejně jako soupravy, které integrují osvětlení a napájecí zásuvky do linky samotné.
Pokud máte otevřené regály nebo žádné vrchní skříně, nezoufejte. Můžete použít více menších, nasměrovaných bodových svítidel na stropě, abyste získali osvětlení pracovní zóny a dramatické podtržení designu.
💡 Tipy na podlinková světla:
Osvětlení prostoru kuchyně
Osvětlení kuchyně je základ, který činí místnost použitelnou. Tak jako v jiných místnostech, i tady je to obecně osvětlení, které vychází ze stropu. Zapuštěná bodová světla do kuchyně jsou aktuálním trendem, ale oblíbené jsou také kolejnicové systémy. Klíčem k osvětlení prostoru je poskytnout konzistentní světelnou vrstvu a zapuštěná bodová světla to účinně dokáží. Při pokládce zapuštěného osvětlení do kuchyně se zaměřte na oblasti, které nejsou pokryty jinými svítidly, jako jsou například lustry nebo podlinkové osvětlení. Stručně řečeno, přemýšlejte o tom, kde ještě potřebujete zajistit, aby byl prostor osvětlen.
Máte-li kuchyni v tvz. stylu galley nebo kuchyňský ostrov, jediná řada přiměřeně rozmístěných zapuštěných světel zkompletuje vaše osvětlovací schéma. Pokud vaše kuchyně „objímá” stěny a střed je prázdný, rovnoměrné osvětlení prostoru zajistí vzor mřížky.
Pokud zapuštěné osvětlení pro vás není volbou, buďte bez obav. Stropní svítidla mohou být stejně účinná, pokud si vyberete místa, která poskytují rovnoměrné osvětlení v celém prostoru. A pokud máte problémy s vedením elektřiny ve stropě, bude fungovat také kolejnicový systém. Trik je v tom, abyste se ujistili, že světla neoslňují. Hledejte takové, které mají širokou šířku paprsku, namísto úzkého bodového.
Závěsná svítidla nad stolem mohou vytvořit atmosféru pro příjemnou večeři v kruhu přátel nebo pro každodenní stravování a jiné aktivity. Pokud je to možné, hledejte světla, která jsou ovládána samostatně, takže můžete vytvořit různou náladu rychlým pohybem přepínače.
Chcete-li vytvořit náladové osvětlení v relaxační zóně kuchyně, vyzkoušejte nástěnná svítidla, která přidávají jemnou formu osvětlení pozadí. V případě vysokých stropů budou svítidla na vrchu kuchyňských skříněk zvyšovat celkové osvětlení prostoru.
💡 Při výběru kuchyňského lustru či závěsného bodového svítidla máte mnoho možností:
Akcentační osvětlení
S akcentačním osvětlením přichází zábava. I když jsme tuto kategorii nazvali samostatně, akcentační bodová světla do kuchyně často křižují kategoriemi a napomáhají celkovému osvětlení prostoru. Akcentační osvětlení je oblast, která je hravá, s menším množstvím složitých měření a více designérského faktoru, než u osvětlení prostoru a pracovních zón. Mezi oblíbená místa pro akcentační osvětlení patří prostor nad pracovní deskou, kuchyňský ostrov nebo poloostrov, nebo prostor nad stolem, v případě kuchyně, kde se také stravujete.
Akcentační osvětlení může sestávat z osvětlení regálů, skříněk nebo výklenků. Světla zabudovaná do podstavce centrálního ostrova a ačkoli jediná série jednotek poskytne jemné omývání světlem po podlaze, aby linka vypadala jakoby plavala. A LED světla pod okrajem pracovní desky ostrova vytvoří příjemné místo zvoucí na drink, zvláště pokud jsou tam barové židle.
Inspiraci můžete čerpat i z následujícího videa:
Jak určit správný úhel světelného paprsku?
Při výběru správného bodového osvětlení pro prostor vaší kuchyně je třeba věnovat pozornost úhlu paprsku. Je to stejně důležité jako teplota barvy. Úhel paprsku indikuje rozsah světla ze zdroje. Úzký paprsek dává koncentrované světlo, které je lepší pro akcentační osvětlení. Široký paprsek poskytuje obecnější, měkčí světlo. Má-li být světlo nasměrováno na konkrétní objekt nebo osobu, nikoli na oblast, je třeba zvolit úzký úhel paprsku; když osvětlujete velký prostor je třeba zvolit široký úhel paprsku. Pro měkké difúzní osvětlení doporučujeme bodová světla se širším paprskem (60°) – toto je vhodné například pro obývací pokoje. Pokud hledáte bodová světla do kuchyně, upřednostňuje se užší úhel paprsku (25°), jelikož vám poskytne koncentrované světlo, ideální pro případ, kdy potřebujete osvětlit povrchy a soustředit se na menší detaily v místnosti.
Jedním z hlavních faktorů, které je třeba vzít v úvahu při výběru správného úhlu paprsku, je vzdálenost mezi jednotlivými svítidly. Použitím širšího paprsku můžete bodová světla umístit dále od sebe, místo toho, abyste je měli 1 metr od sebe, můžete ujet na vzdálenost 1,2 nebo 1,5 metru. Pokud byste si vybrali širší úhly paprsku v kuchyni a bodová světla by byla od sebe vzdálena jen 1 metr, bylo by to zbytečné, zvláště pokud má místnost tmavé stěny nebo skříně. Širší rozsah světla by se nasměroval na povrchy a kvůli nízké úrovni odrazu byste část světla ztratili.
Pokud instalujete stropní svítidla v čerstvém stropním prostoru, máte možnost vybrat si nejlepší kombinaci svítidel, úhlů paprsku a polohy. Některé tvary místností nejsou vhodné pro svítidla s úhlem 60° a fungují lépe při 40 stupních nebo může dokonale fungovat více úzkých, například. 25 stupňových paprsků.
Ovládání osvětlení
Stejně jako je důležitý výběr správných osvětlovacích těles, neobejdete se ani bez správného typu ovládání. Spínače jsou skvělé – ale stmívače jsou ještě lepší a měly by se používat kde se jen dá, abyste měli pod kontrolou osvětlení jakékoli činnosti, která se děje v prostoru. Pokud se chystáte na rekonstrukci nebo navrhování vaší kuchyně od nuly, nutně naplánujte rozložení ovládacích prvků. Většina kuchyní má více než jeden vstupní bod, takže se ujistěte, že nejkritičtější osvětlení lze ovládat z obou, resp. ze všech stran. Pokud se nechystáte na rozsáhlou rekonstrukci, hledejte systémy, které umožňují synchronizaci více ovládacích prvků bez jejich propojení.
7 tipů na bodové osvětlení vaší kuchyně
Bodová světla změnila způsob osvětlení našich domovů. Trvanlivé, energeticky úsporné, bezúdržbové a poskytující čistou kvalitu světla, které je podstatně atraktivnější než jiné energeticky úsporné alternativy – není divu, že stále více z nás se pro ně rozhoduje. Nechte se inspirovat našimi tipy.
1. Zvýrazněte vchod
Bodové světlo umístěné přímo nad kuchyňskými dveřmi může skutečně „udělat“ vstup a změnit jinak funkční oblast na něco víc. Obzvlášť dobře to může fungovat pokud chcete předvést odvážné barevné, rustikální nebo dokonce krásně obložené dveře.
2. Plovoucí ostrov
Pokud máte v kuchyni ostrůvek, pak jej budete chtít pravděpodobně ukázat. Světla vám v tom pomohou. LED bodová světla umístěná kolem spodní části ostrova poskytují nejen zážitek pro oči, ale poskytnou i důmyslný vznášející se vizuální efekt, který z něj činí ohniště vaší kuchyně.
3. Odrazte světlo
Ze strategicky umístěných bodových světel dokážou tak opravdu profitovat kuchyně skromnějších rozměrů, neboť světlo se odráží od stěn, skříní nebo spotřebičů zpět do místnosti a vytváří iluzi prostoru.
4. Dramatický úložný prostor
Transformujte praktickou úložnou plochu naplněnou miskami, talíři a skleničkami na něco inspirujícího pomocí bodových svítidel umístěnými pod poličkou nebo skříňkou. Když jsou umístěny přímo nad těmito položkami, efekt může být dosti dramatický a je to skvělý způsob, jak předvést svůj Villeroy & Boch porcelán nebo kolekci kuchařských knih.
5. Zaměřte se na sebe
Kuchyně vybavená jídelním koutem je ideálním prostorem pro přijetí hostů a prezentaci vašeho jídla. Bodová světla poskytnou jasný, vzdušný prostor k snídani v tmavé zimní ráno, nebo je ztlumíte a vytvoří atmosféru pro romantickou večeři ve dvou.
6. Záblesk světla
Záblesk světla, když otevřete kuchyňskou skříň, může překvapivě nadchnout a je obzvláště účinný, pokud je zbytek místnosti poněkud ztlumen pro stolování nebo jinou příležitost. Zkuste umístit bodová světla ve vaší kuchyňské skříňce, fungují skvěle z hlediska rozumné funkčnosti i atraktivního designu.
7. 3D efekt
Pečlivé vyvážení používání bodových světel vedle hlavních svítidel ve vaší kuchyni vám umožní vytvořit trojrozměrný efekt, který lze měnit v závislosti na typu požadované nálady osvětlení. Toto vrstvení světla může propůjčit vše mezi tlumeným, stinným efektem a jasně osvětleným prostorem.
Zdroje informací:
- https://www.youtube.com/
- https://cz.pinterest.com/
- https://www.thespruce.com/make-galley-kitchen-work-for-you-1822121
Článek je zařazený do kategorie: Bodová světla, Osvětlení kuchyně, Vnitřní světla
Mohlo by vás zajímat
- Jak si správně vybrat bodová světla do obývacího pokoje
- Jak si správně vybrat bodová světla do koupelny - průvodce výběrem
- Vyberáme bodová světla do každé místnosti (velký průvodce)
- Bodová světla do sádrokartonu - proč se pro ně rozhodnout a jak je nainstalovat
- Bodová světla na schody - který typ osvětlení zvolit a čemu věnovat pozornost při instalaci
- Bodová světla na kuchyňskou linku - co je třeba zvážit ještě předtím, než se pro ně rozhodnete