Jak si správně vybrat bodová světla do koupelny – průvodce výběrem

Patrik Prochászka Téma
19. září 2022 0

Každá místnost v domě nebo v bytě by měla disponovat dostatečným množstvím kvalitních, ale hlavně bezpečných svítidel. Nyní si povíme něco o svítidlech v koupelně. Toto je dost specifická místnost a trávíme v ní opravdu hodně času. V koupelně bychom měli dbát především na bezpečnost.

Ať už máte klasickou koupelnu, elegantní nebo moderní, nikdy není třeba zapomenout na správný výběr osvětlení. Na trhu je skutečně spousta různých svítidel a člověk někdy ani sám neví, které si vybrat. Hranaté či kulaté, bílé nebo barevné, každé má něco do sebe a splňuje svoji funkci. Třeba jen opravdu dobře vědět, kam chcete konkrétní svítidlo umístit a kolik prostoru mu dokážete nabídnout. Kromě toho je třeba myslet i na své finanční prostředky, i když tato svítidla nejsou zase nějakou drahou záležitostí.

💡 Tato podhledová svítidla zcela změní atmosféru ve vaší koupelně:

Philips – SADA 3x Koupelnové podhledové svítidlo 3xGU10/35W
490 Kč
SADA 3xLED Koupelnové podhledové svítidlo MIRO LED/6W/230V IP44
460 Kč
LED Koupelnové podhledové svítidlo ATUEL LED/12W/230V 4000K pr. 14,5 cm IP54
260 Kč
Paulmann 79668 – LED/5,3W IP44 Stmívatelné koupelnové podhledové svítidlo HOUSE 230V
260 Kč

Ukázat více

 

Proč bodová svítidla do koupelny?

Vzhledem k tomu, že koupelna je místo, kde je nejvíc vlhkosti a častý kontakt s vodou, určitě byste sem neměli instalovat klasická svítidla. Vybírejte produkty s vyšší hodnotou IP krytí (minimálně IP 44), která je uvedena vždy na obalu výrobku. Bodová svítidla bodovky jsou nejpraktičtější svítidla, nejen co se koupelny týče.

Bodová světla lze využít ať už do podhledu, jako stropní osvětlení nebo například osvětlení zrcadla, jelikož zajišťují dostatečně silnou intenzitu světla. Koupelny patří většinou mezi ty nejmenší místnosti v domácnosti, proto nenabízejí mnoho možností řešení prostoru. V tomto případě však můžete zaujmout originálním obkladem, doplňky nebo právě dokonalým osvícením.

Bodová svítidla v koupelně doplněná zrcadlovým svítidlem

Pro specifické osvětlení můžete bodovky doplnit zázrcadlovým svítidlem

 

Výhody a nevýhody bodového osvětlení

Bodová světla do koupelny jsou velmi praktická. Hlavně z toho důvodu, že dokážete měnit úhel, v jakém má světlo svítit, takže si je může přizpůsobit každý člen rodiny podle sebe. Ideální příklad je bodové svítidlo nad zrcadlem, které si může nastavit jinak muž při holení a jinak žena při líčení.

 

Výhody bodového osvětlení:

  • přijatelná cena
  • neruší interiérový design
  • je vhodné jako hlavní osvětlení, ale také jako dekorační
  • okamžité rozsvícení světla
  • bodová svítidla se nezahřívají
  • nevyčuhuje, tedy zbytečně nezabírá prostor
  • dokáže nasvítit místnost podle individuálních potřeb
  • praktické a přímo ideální osvětlení pro koupelnu i kuchyni

 

Nevýhody bodového osvětlení:

  • instalace zapuštěných bodových světel může být složitější
  • toto světlo je ostřejší, proto se příliš nehodí do dětského pokojíčku ani do ložnice
  • nasvícení pouze určité části interiéru

 

Jak vybrat bodová světla do koupelny

Bodová svítidla do koupelny musí splňovat speciální požadavky na vodovzdornost. Ta se označuje písmeny IP. Hodnota IP je uvedena na každém produktu a platí, že čím je vyšší, tím je i stupeň ochrany vyšší. A jelikož je v koupelně stále mokro a vlhko, doporučuje se kupovat bodovky s ochranným krytem a dvojitou izolací. Při jejich výběru je však třeba dbát i technických požadavků. Týká se to zařízení koupelny, konkrétně nábytku, zrcadla či baterie a dalších menších doplňků.

Chcete-li bodovými světly dosáhnout celkového osvětlení koupelny, měli byste zvolit bodová světla do podhledu. Jsou u zákazníků velmi oblíbené a vhodným rozmístěním zajišťují dokonalé osvětlení celé plochy místnosti. V případě, že chcete svítidla kombinovat, často se využívá kombinace nástěnných a stropních svítidel. Tehdy jsou hlavní světla ta stropní a jako doplňková slouží nástěnná.

💡 TIP: V článku Jak si správně vybrat bodová světla do kuchyně vám poradíme také o výběru bodových svítidel do této místnosti.

 

Návrh

Ještě před samotnou koupí svítidel byste si měli připravit svůj návrh. Do detailu si promyslete, jaký typ osvětlení byste chtěli, kam jej chcete umístit a kolik místa může konkrétní světlo zabrat. Tak zjistíte i počet svítidel potřebných pro dokonalé osvícení koupelny. Zvyknou se instalovat nejčastěji dvě bodová světla nad zrcadlo, dvě nad vanu nebo sprchový kout a dvě k záchodu, pokud jej samozřejmě v koupelně máte také. Zde by mělo být osvětlení intenzivní. Pokud máte koupelnu větších rozměrů, může se vám zdát, že světlo není rovnoměrně rozmístěno. Tehdy stačí, když doplníte bodové světlo do středu místnosti.

Bodové osvětlení nad zrcadlem v koupelně

Zrcadlo si osvětlete bodovým světlem shora nebo z boků tak, aby vás neoslepovalo

 

💡 TIP: Bodovky v okolí zrcadla umísťujte tak, aby vás neoslepovaly. Například po jeho bocích nebo nad zrcadlo.

 

Bezpečnost

Osvětlení v koupelně musí splňovat bezpečnostní normy. Nejvíce rizikové jsou oblasti u vaně nebo sprchového koutu a u umyvadla. Voda se pod obal kvalitní a bezpečné svítilny dostat prostě nemůže. Řiďte se zde parametry IP. V koupelně se doporučuje využívat bodové osvětlení s IP minimálně 21. Nad zrcadlo však není nutné využívat svítidla se stupněm ochrany. Naopak k vaně a sprchovému koutu umísťujte nejlepší bodové osvětlení s IP od 44 až 68 (68 je nejvyšší stupeň ochrany).

Stupeň ochrany proti vniknutí vody:

Stupeň IP
IP X0bez ochrany
IP X1svisle padající kapky vody
IP X2šikmo padající kapky vody
IP X3kropení vodou (déšť)
IP X4proti stříkající vodě
IP X5tryskající voda
IP X6intenzivně tryskající voda
IP X7dočasné ponoření
IP X8trvalé ponorenie

 

Riziková místa v koupelně jsou rozdělena do následujících zón:

➡️ Zóna 0

Patří sem vnitřní prostory vany či sprchové vaničky, například podvodní osvětlení. Mohou se používat prostředky s nízkým ochranným napětím a to maximálně 12 voltů, které jsou povoleny pro instalaci do vnitřní části vany. Ty musí splňovat stupeň ochrany minimálně IP X7.

➡️ Zóna 1

Zahrnuje stěny a strop nad vanou a sprchovým koutem do výšky upevnění sprchové hlavice nebo minimálně do výšky 225 cm od podlahy. Svítidla musí splňovat stupeň krytí minimálně IP X5. Je zde povoleno instalovat některá elektrická zařízení (např. ohřívače vody, vířivky, svítidla a jiné).

➡️ Zóna 2

Zahrnuje stěny i strop kolem zóny 1 až do výšky 3 m od podlahy a 60 cm v horizontální ose. Svítidla musí splňovat stupeň ochrany krytím IP X4, včetně svítidel umístěných nad umyvadlem. Mohou se zde také instalovat další svítidla, ventilátory, ohřívače vody, sprchová čerpadla nebo zařízení pro vířivé vany.

➡️ Zóna 3

V této zóně lze instalovat silové zásuvky na napětí 230 V s ochranou samočinným odpojením od zdroje, s využitím proudového chrániče se jmenovitým vybavovacím proudem nepřevyšujícím 30 mA. Můžeme instalovat běžná svítidla se stupněm ochrany IP 20.

 

Místo instalace

Před koupí bodových svítidel myslete také na to, kde je budete instalovat. Pro místa se zvýšenou vlhkostí, například nad vanu či sprchový kout, se doporučují koupelnové bodovky s krytím IP 65. Na zbývající místa budou stačit i bodová světla s IP 44, popřípadě IP 21. Dbejte také na to, aby byly minimálně 60 cm vzdáleny od hrany vany či sprchového koutu, nad umyvadlem minimálně 180 cm od podlahy. Všechna svítidla by měla být vybavena krytem proti vodě.

Nezapomeňte na staré známé, „vše s mírou”. Nemyslete si, že dáte-li do místnosti co nejvíce svítidel, že to bude dokonalé. Právě naopak, tímto můžete osvětlení velmi pokazit. V případě, že chcete dopřát ničím nerušenou příjemnou koupel, zapněte si jen ty bodovky, které vám vyhovují. Ještě můžete zvolit druhou možnost, že nainstalujete po boku vany LED bodovky, které vytvoří skutečně dokonalou atmosféru. Tlumené osvětlení zde pomáhá vytvořit klidné prostředí, ve kterém si můžete perfektně odpočinout.

 

Využití

Vestavná bodová svítidla jsou vhodná pro osvětlení obývacích místností, kuchyní, koupelen a chodeb. Bodovky neruší design interiéru, místnost opticky zvětšují, poskytují variabilitu osvětlení a umožňují rozdělení místností do různě osvětlených zón. Oproti závěsným svítidlům zároveň opticky nesnižují strop. Hlavní osvětlení bodovými svítidly opticky zvětšuje prostor a poskytuje rovnoměrné osvětlení celé plochy. Hlavní bodová světla výborně vyniknou v kombinaci s dalšími druhy bodových světel. Proto se nebojte doplnit je vestavěnými svítidly do zdi či nástěnným dekoračním osvětlením, které můžete využít i v jiných místnostech nebo na chodbě.

Každá elektroinstalace vyžaduje bezpečnostní opatření. Zjistěte si, do jakých materiálů se vaše bodovky instalují. Většinou se jedná o nehořlavé materiály. Tím nejčastějším je sádrokarton. V poslední době se využívají také farmacellové desky. Jsou současně stavební i protipožární a hodí se do vlhkých místností. Do knihoven, poliček a kuchyňských linek je nutné pořídit si bodovky nábytkové, uzpůsobené k instalaci do nábytku.

Pro inspiraci, jak by mohlo vypadat osvětlení i ve vaší koupelně:

Bathroom Lighting Guide

 

💡 Tato bodová svítidla zcela změní atmosféru ve vaší koupelně:

Eglo 94758 – LED Koupelnové bodové svítidlo GONARO 3xLED/3,8W/230V IP44
1 960 Kč
Eglo 95281 – LED bodové koupelnové svítidlo AGUEDA 4xLED/3,3W/230V IP44
1 820 Kč
Eglo 94757 – LED koupelnové svítidlo GONARO 2xLED/3,8W/230V IP44
1 390 Kč
Lucide 09930/05/30 – LED Stmívatelné bodové svítidlo TAYLOR 1xGU10/5W/230V IP44
1 376 Kč

Ukázat více

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (21 votes)
Autor článku
Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *