Bodová světla do obývacího pokoje jsou moderní a nenápadný způsob, kterým přidáte této místnosti tu správnou atmosféru. Pokud jste fanouškem čistých linií a jednoduchého schématu osvětlení, tato nerušivá, prostor šetřící možnost je skvělou volbou. Zatímco obývací pokoj je nejpohodlnější a nejuniverzálnější prostor v domácnosti, právě tyto vlastnosti mohou ztížit design i dosáhnout vrcholu spojení formy a funkce – zejména pokud jde o osvětlení. Možná jste slyšeli o vrstvení světla a obývací pokoj je prostor, kde jsou tyto vrstvy obzvláště důležité.
Pokud chcete, aby se váš obývací pokoj rozsvítil správně, otázka, na kterou budete muset odpovědět, je jednoduchá: „Co tady budu dělat?“ Sledujete často televizi? Nebo raději čtete? Pořádáte společenská setkání? Pravděpodobně existuje více než jediná odpověď, ale je důležité zhodnotit, k čemu místnost používáte a strukturovat osvětlení tak, aby sloužilo těmto potřebám.
Bodová světla do obývacího pokoje - navigace v článku
💡 Pro vytvoření příjemné atmosféry se do obývacího pokoje hodí stmívatelná podhledová svítidla:
Jak vytvořit plán bodového osvětlení do obývacího pokoje?
Zatímco většina našich pokojů má své specifické určení – vaření, stolování, koupání, spaní – obývací pokoj je prostorem pro širokou škálu aktivit, jedinečných pro každého člověka. Může to být místo, kde jsme se bavíme s přáteli a rodinu, vyložíme nohy a relaxujeme, uchýlíme se s dobrou knihou, sledujeme naše oblíbené pořady a dokonce občas i stolujeme. Tento víceúčelový prostor potřebuje pečlivě naplánované osvětlení pro každodenní život. Od bodového osvětlení rodinných fotografií a uměleckých děl na stěnách až po dostatek světla, kdy děti dělají své domácí úkoly, objevme spolu světelné vrstvy, které vnesou život do vašeho obývacího pokoje.
Zajímavé je, že v současnosti neexistují téměř žádné oficiální standardy parametrů, které by mělo splňovat domácí osvětlení (např. z hlediska intenzity světla nebo jednotnosti). Potřeby uživatelů jsou jediným usměrněním při uspořádání osvětlení obývacího pokoje – proto je nejdůležitější definovat funkce, které obývací pokoj zastává. Když určíme, jaké jsou tyto potřeby, můžeme přistoupit k návrhu světelných scén pro všechny předmětné aktivity.
Multifunkční obývací pokoj – multifunkční osvětlení
Osvětlovací systém by se měl přizpůsobit všem typům vizuálních úkolů, které se budou provádět v obývacím pokoji. Například místnost může být použita pro sledování televize, čtení knih, hraní společenských her, odpolední zdřímnutí… Pokud jde o rozpočtové a technické možnosti, je dobré navrhnout osvětlení, které poskytuje dobré podmínky pro všechny nebo alespoň nejdůležitější funkce místnosti. Podívejme se na některé z nejběžnějších:
Pokud v obýváku sledujete televizor
Jen málokdo z nás dokáže odolat vábení této blikající krabice. Je to způsob, jak uniknout z reality, odpočinout si po dlouhém dni v práci. V části obývacího pokoje vyhrazeného pro televizní zábavu, zvažte následující vrstvy světla:
- všeobecné osvětlení – pro vášnivé fanoušky televize je řešením, stmívatelné stropní osvětlení. Zajistí, že rušivé hotspoty zůstanou mimo úroveň vašich očí. Při sledování filmu by se světlo mělo ztlumit, aby nezpůsobovalo oslnění, a co je nejdůležitější – nikdy by nemělo být otočeno k obrazovce. Příliš mnoho světla může pokazit atmosféru romantického příběhu nebo zchladit napětí z akčního filmu.
- osvětlení činností – alespoň minimálně je zapotřebí, protože nikdo nemá rád, když se udeří o stůl, když se natáhne za občerstvením a také pro navigaci na dálkovém ovládání je nějaké dodatečné osvětlení potřebné. V tomto úkolu budou dobře fungovat nástěnná a stojící bodová světla, která vyzařují nepřímé světlo
- akcentační osvětlení – mělo by se udržovat na minimální úrovni, protože omývání stěn a přelévání stínů, které vytváří, přitahují pozornost a tím překážejí vašemu jinak pohlcujícímu zážitku ze sledování televize.
Pokud v obývacím pokoji čtete
Pokud dáváte raději přednost zahloubení se do dobré knihy nebo oblíbeného časopisu, přemýšlejte o následujícím přístupu k vrstvení osvětlení:
- všeobecné osvětlení – nejlépe funguje všeobecné osvětlení ve formě závěsných svítidel v kombinaci s osvětlením určeným ke čtení (jako jsou stolní lampy nebo nastavitelná nástěnná svítidla, která umožňují směrování světla na knihu nebo noviny). Doporučuje se umístit silné světelné zdroje z dosahu zraku. Svítilna by měla být umístěna za čtenářem. Nejlepší místo pro zavěšení svítidla je přímo nad hlavou nebo čtecím stolem, aby světlo dopadalo na knihu bez stínu.
- osvětlení činnosti – pro milovníka knih nezbytné. Zatímco při sledování televize vnímají světelné podmínky podobně různí lidé, u náročnějších vizuálních činností – jakým je čtení – je zrak čtenáře velmi důležitým faktorem. Čím slabší zrak, tím intenzivnější světlo bude zapotřebí pro pohodlné čtení. 500 lx lze akceptovat jako standard. Existují však lidé, pro něž pohodlná intenzita světla začíná nad 1000 lx. Zvažte osvětlení, které nejen nasvítí stránky knihy, ale také nabízí širokou škálu nastavitelnosti, co se týká polohy i síly osvětlení. Použití stropních bodových světel pro osvětlení činnosti, jakou je čtení, znamená, že můžete dosáhnout přesně těch úrovní osvětlení, které potřebujete, aniž byste ztratili cenný prostor podlahovými lampami a kabely. Tímto způsobem vytvoříte komfortní prostředí pro dlouhé hodiny strávené čtením.
- akcentační osvětlení – akcentační osvětlení je v pořádku, ale nepotřebné. Mohlo by být použito pro kreativní osvětlení knihovny, což by přitahovalo pozornost, ale nabízí málo, co se týká samotného čtení. Pokud se rozhodnete použít zvýrazňující osvětlení, ujistěte se, že je stmívatelné.
Pokud se v obýváku bavíte a žijete společenským životem
Ať už během svátků nebo i celého roku, mnozí z nás milují být hostiteli. Zde je návod, jak vrstvit světlo, pokud se zaměřujete na společenské vyžití v obýváku:
- všeobecné osvětlení - je v každém případě základní vrstvou efektivního osvětlovacího schématu. Pro společenské akce máte k dispozici všechny možnosti. Je dobrým nápadem vytvořit atmosféru tak teplou, jak je to jen možné. Myslete na stmívatelné osvětlení, které sníží hotspoty a oslnění a otevře celý prostor pro interakci. Pro extra designový prvek přidejte závěsné osvětlení jako ústřední kousek, zejména nabízí-li teplé, stmívatelné osvětlení.
- osvětlení činnosti - je méně důležité, pokud jde o společenské aktivity. Přestože dobře umístěné svítidlo nebo řada mini svítidel může účinně osvětlit pulty a povrchy, které by mohly být užitečné.
- akcentační osvětlení - je vynikající možností k upření pozornosti na solitéry, které zdůrazňují design nad funkcí. Takže, zvažte osvětlení obrazů, stropní bodovky pro osvětlení uměleckých děl, architektonické prvky, atp. Strategicky umístěná bodová světla mohou zvýraznit fotografie a předvést obsah polic a skříněk „v tom nejlepším světle". Designové vrstvy osvětlení jsou naprosto na vás.
💡 Jako akcentační osvětlení budou dobře fungovat například tyto modely bodových svítidel:
Při výběru osvětlení do obývacího pokoje stojí za to zvážit možnost nastavení světelného toku a teploty barvy. Potom světlo odpovídá aktuálním potřebám a měnícím se podmínkám denního světla. Takové funkce nabízí moderní integrovaná LED svítidla. Některé zdokonalené světelné zdroje vám také umožňují využívat výhod ovládání i neintegrovaných svítidel. Novinkou na trhu jsou světelné zdroje se základnou, která poskytuje možnost bezdrátového řízení teploty světla a světelného toku.
Pokud je obývací pokoj využíván pouze k trávení volného času, je nejlepší použít teplé všeobecné osvětlení. Můžete také přidat akcentační osvětlení pro lepší expozici obrazů nebo dekorací. Pro takové úlohy je nejlepší použít nastavitelná svítidla s úhlem paprsku, který není příliš široký (např. 24°). Tato kombinace zajistí, že světlo půjde přesně na požadované místo a dokonale osvětlí obraz, sochu nebo vázu. Kromě toho, všeobecné stropní osvětlení by mělo být doplněno nástěnnými svítidly. Měkké boční světlo umožňuje vytvořit atmosféru. Toto oceníte zejména ve večerních hodinách, kdy nepotřebujeme silné světlo.
Teplé světlo vs. studené světlo
Je snadné si zapamatovat rozdíl mezi teplou a chladnou barvou. Teplé světlo je žluté, chladné je modré. Pomyslete si na světlo svíček, je žluté měkké a teplé. Pokud si však představíte opravdu slunečný den s pronikavě modrou oblohou, světlo je modré a poněkud ostřejší. Teplota barvy je přesněji definována změřením kelvinů, které mají symbol K. Dekorativní vintage lustr má teplotu kolem 2400 K a vydává měkké žluté světlo. Zatímco bílá LED bodovka má chladnou teplotu barvy 5700 K. Čím vyšší je hodnota kelvinů, tím chladnější je světlo. Je to přesně opak toho, na co jsme zvyklí. Teplota barvy nemá žádný vztah k teplu vydávanému světelným zdrojům. Ve skutečnosti LED osvětlení produkuje jen minimum tepla.
Bodová světla do obývacího pokoje by měla vydávat teplé světlo. Teplé světlo je ideální do prostředí, kde se chceme cítit komfortně a uvolněně. Pokud jde o multifunkční obývací pokoj lze kombinovat teplé i studené osvětlení. Například v obývacím pokoji s teplým stropním světlem můžete instalovat bodovky s chladným světlem pro čtení a studium.
Pro inspiraci si prohlédněte video, které vám poskytne nápady nejen na řešení osvětlení, ale možná i obývacího pokoje samotného.
Kolik bodových světel vyžaduje osvětlení vašeho obývacího pokoje?
Výběr počtu bodových světel pro obývací pokoj, které potřebujete k vytvoření efektu, který hledáte, může být seriózní výzvou. Pokud jde o všeobecné osvětlení vašeho obývacího pokoje, je důležité, abyste zvážili plochu a uspořádání pokoje.
Naše tabulka je založena na vytvoření osvětlenosti 150 luxů na úrovni podlahy, což znamená komfortně osvětlenou místnost:
Rozměr obývacího pokoje délka x šířka (m2) | 2m | 3m | 4m | 5m | 6m |
---|---|---|---|---|---|
2M | 2 bodová světla | 3 bodová světla | 4 bodová světla | 4 bodová světla | 5 bodových světel |
3M | 3 bodová světla | 4 bodová světla | 6 bodových světel | 6 bodových světel | 8 bodových světel |
4M | 4 bodová světla | 6 bodových světel | 6 bodových světel | 8 bodových světel | 9 bodových světel |
5M | 4 bodová světla | 6 bodových světel | 8 bodových světel | 9 bodových světel | 10 bodových světel |
6M | 5 bodových světel | 8 bodových světel | 9 bodových světel | 10 bodových světel | 12 bodových světel |
Umístěte bodová svítidla přibližně 60 cm od okraje stěn - výchozí bod. Snažte se vyhnout vytváření stínů. Potom rozmístěte svítidla rovnoměrně po místnosti, abyste dosáhli vyváženého vzhledu. Jako pravidlo doporučujeme, abyste výšku stropu rozdělili dvěma, abyste získali vzdálenost mezi jednotlivými svítidly. Například, pokud váš strop je 2,6 m vysoký, umístěte světla na 1,3 m od sebe. Je to však jen vodítko, vy umíte nejlépe zhodnotit co bude fungovat nejoptimálněji ve vašem individuálním prostoru.
Halogen vs. LED - které bodové osvětlení si vybrat?
Při prohlížení množství osvětlovacích řešení, která jsou v současnosti k dispozici, si jistě všimnete, že existují dva typy bodového osvětlení - halogeny a LED. Halogenové žárovky obvykle stojí méně než LED diody, ačkoli ceny LED v posledních 2-3 letech výrazně klesly a jsou nyní konkurenceschopnější. Bez ohledu na počáteční náklady mají LED diody oproti halogenovým žárovkám řadu výhod, což je činí (nejen) nákladově mnohem efektivnějšími.
Top 8 důvodů, proč se rozhodnout pro LED bodová světla do obývacího pokoje
- snižují účty za elektřinu – například světelný výkon 50 wattové halogenové žárovky je ekvivalentní světelnému výkonu LED žárovky při použití pouhých 6,5 W
- jsou bezpečnější. Dosahují teploty do 50°C, zatímco halogenové žárovky dosahují nebezpečných teplot > 370°C, což může vést k požárům v domácnostech. LED světla jsou dobrou volbou, chcete-li předejít možnému poškození obrazů. Nevytváří teplo ani UV záření, což je činí bezpečnými i na dotek
- tři možnosti výběru barvy: teplá bílá, studená bílá a denní světlo
- životnost LED žárovky je 30 000+ hodin – přibližně desetkrát delší než halogenové žárovky
- jsou odolné vůči nárazům a méně křehké než tradiční žárovky díky své robustnosti
- jsou mimořádně efektivní, protože dokáží dosáhnout plného jasu za mikrosekundy
- v létě snižují výkon vašeho chladicího systému
- jsou ekologicky nezávadné a bez rtuti, čímž se eliminují zdravotní a environmentální problémy spojené se stopami rtuti nacházejícími se v různých lampách dostupných na trhu
💡 Tipy na bodová svítidla (nejen) do obývacího pokoje:
Zdroje informací:
Článek je zařazený do kategorie: Bodová světla, Osvětlení do obývacího pokoje, Vnitřní světla
Mohlo by vás zajímat
- Jak si správně vybrat bodová světla do koupelny - průvodce výběrem
- Vyberáme bodová světla do každé místnosti (velký průvodce)
- Bodová světla do sádrokartonu - proč se pro ně rozhodnout a jak je nainstalovat
- Jak si správně vybrat bodová světla do kuchyně
- Bodová světla na schody - který typ osvětlení zvolit a čemu věnovat pozornost při instalaci
- Bodová světla na kuchyňskou linku - co je třeba zvážit ještě předtím, než se pro ně rozhodnete