Bodová světla na kuchyňskou linku přidávají další vrstvu světla do vašeho prostoru vytvořením vizuálního detailu a samozřejmě také usnadní práci v kuchyni tím, že fungují jako osvětlení činností. V každé kuchyni je množství funkcí, které jsou „must-have“, ale dobré osvětlení je jednou z nejdůležitějších. Závěsná a zapuštěná světla jsou skvělá pro osvětlení velkých prostorů, ale bodová světla na kuchyňskou linku poskytují cílené, přímé osvětlení pro běžné kuchyňské činnosti, jako je vaření nebo mytí nádobí.
Kombinace přímého a nepřímého osvětlení je pro prostředí kuchyně nejlepší volbou. Fascinující efekt nepřímého osvětlení vytváří v kuchyňském prostoru klidnou atmosféru tím, že poskytuje rovnoměrně rozptýlené světlo, redukuje stíny a oslunění. V každém případě musí přímé a nepřímé osvětlení spolupracovat na vytvoření kombinace, která doplňuje celkové téma kuchyně.
Bodová světla na kuchynskou linku - navigace v článku
Co je třeba zvážit předtím, než nainstalujete bodová světla na kuchyňskou linku?
Designéři doporučují vrstvený plán osvětlení kuchyně, ve kterém jsou právě světla na kuchyňskou linku klíčovou vrstvou. Toto osvětlení eliminuje stíny tvořené skříňkami a osvětluje pracovní plochy pro přípravu jídla. Může být také použito jako noční světlo pro osvětlení cesty k půlnočnímu občerstvení, nebo jako akcentační osvětlení pro zvýraznění kuchyňské linky. Světla mohou být zapuštěna nebo montována. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, většina povrchových bodových svítidel je dostatečně tenká na to, aby se dokázala schovat za rámy skříněk. Museli byste se úmyslně podívat pod skříňky, abyste namontovaná světla viděli.
Možnosti osvětlení kuchyňské linky se liší pokud jde o typ osvětlení, barvu světla, jas, úsporu energie a životnost. Abyste se ujistili, že jste zvolili správnou možnost pro vaše potřeby, zde jsou faktory, které je třeba zvážit.
1. Typ osvětlení
Dva nejpopulárnější typy osvětlení kuchyňské linky jsou bodová světla a LED pásky:
- bodová světla jsou samostatná světla, která poskytují koncentrované osvětlení na menší ploše. Mohou být použity jako jedno nezávislé světlo nebo umístěny napříč oblastí v sérii. Tomuto typu je věnován i náš článek.
- LED pásek je dlouhý a úzký sled světel. Může být strukturován jako pásek obsahující řadu malých jednotlivých světel nebo jako jediná dlouhá žárovka. Je navržen tak, aby poskytoval nepřerušené osvětlení v širokém prostoru.
💡 Pokud se rozhodnete kuchyňskou linku osvětlit LED páskem, vybrat si můžete z následujících produktů:
Kromě osvětlovací struktury bude výsledný efekt záviset i na typu žárovek:
- fluorescenční svítidla jsou energeticky účinná a vydávají velmi málo tepla. Je to skvělá vlastnost ve vztahu k tomu, co je uloženo ve skříňce bezprostředně nad svítidlem, nebo i k tomu, co leží 30 až 45 cm pod ním. Přestože většinu fluorescenčních svítidel nelze ztlumit, přesto to může být úžasná a levná možnost.
- xenonová světla nejsou natolik energeticky účinná a vydávají teplo, ale mají naprostou schopnost stmívání a vydávají atraktivní teplé světlo. Pokud máte rádi teplý jas žárovky, xenonová světla jsou pro vás ta pravá. Přestože nejsou chladné na dotek, množství vyzařovaného tepla je stále podstatně nižší než u halogenových světel. Tepelný výkon může být důležitým faktorem při osvětlení skříňky, protože často se instalují světla na spodní stranu skříněk pro skladování potravin – a nad všechny produkty, které jsou umístěny na pracovní desce.
- Pokud hledáte energeticky nejefektivnější možnost, zvolte bodová světla s LED diodami, která jsou často i stmívatelná. LED diody jsou chladné na dotek a vydrží 50 000 hodin. Počáteční cenovka je o něco vyšší, ale pokud zvážíte své budoucí úspory energie, LED bodová světla na kuchyňskou linku začnou dávat velký smysl. Také vydávají brilantní bílé světlo, které může být lichotivé pro design kuchyně.
Proč dobíjejí LED žárovky trh a proč bychom je doporučovali i my?
LED je budoucnost osvětlení a bodová světla na kuchyňskou linku nejsou výjimkou. Výhody LED jsou četné:
- delší životnost – v kuchyňské lince je sice přístup ke světlům jednoduchý, ale výměna starých žárovek není nikdy zábavná fuška. S LED diodami se světelný výkon zmenšuje až po 25 000 – 50 000 hodinách – to je 10 až 20 let v závislosti na vašem používání.
- vyšší účinnost – LED světla poskytují více světla na jednotku elektrické energie. Proč utrácet více na účet za elektřinu, když můžete začít šetřit okamžitě?
- více barevných možností – chcete něco opravdu teplého a útulného? Vyberte 2700K LED světla. Chcete něco s větší energií? Vyberte 4000K.
- netoxické – LED světla neobsahují rtuť ani jiné toxické chemikálie. Pokud instalujete bodová světla na kuchyňskou linku, toto je dodatečná úvaha, protože poslední věc, kterou byste chtěli, je náhodná kontaminace prostoru pro přípravu potravin a potravin samotných
💡 Tipy na bodová podhledová svítidla s LED žárovkami:
2. Teplota barvy světla
Teplota barvy žárovky ovlivní celkový vzhled místnosti a měla by být zvolena na základě toho, na co danou místnost používáte. Například v kuchyni, kde často pracujete s potravinami a recepty, osvětlení kuchyňské linky působí primárně jako osvětlení pracovní plochy. Chladnější teploty jsou často nejlepší volbou pro tento účel, protože jsou jasnější, což usnadní sledování toho, co děláte. Pro kuchyni jsou ideální žárovky s teplotou 4200K a výše. Pokud ale velmi často nevaříte, budete pravděpodobně chtít teplejší a lichotivější světlo. Vyberte něco blíže k teplotě barvy, kterou produkují standardní žárovky, přibližně 2700k nebo méně. Mějte na paměti, že neexistuje absolutně správná volba a často může být založena na vašich osobních preferencích:
- 2700K se považuje za stejnou barvu jako klasická žárovka
- 3000K je mírně modřejší a je podobná halogenové žárovce světlé barvy, ale stále má teplou, příjemnou žlutou barvu
- 4000K se často nazývá „neutrální bílá”, protože není ani modrá ani žlutá – a je středem barevné teplotní škály
- 5000K se běžně používá pro určování barvy, jako například pro výtisky a textilie
- 6500K se považuje za přirozené denní světlo a je dobrým způsobem pro přiblížení přirozeného, vnějšího světla
3. Napětí
Pokud jde o napětí, existují dva hlavní typy osvětlení kuchyňské linky: normální (lineární) napětí (120V) a nízkonapěťové (12V nebo 24V) osvětlení. Neexistuje žádný významný rozdíl v úsporách energie, kvalitě světla a životnosti. Nízkonapěťové osvětlení má však několik výhod. Za prvé, můžete použít menší svítidla, takže lze namontovat více světel v těsném prostoru pod skříňkou. Za druhé, nízkonapěťové osvětlení produkuje méně tepla, čímž se vytváří komfortnější prostředí.
Pokud se rozhodnete pro osvětlení s nízkým napětím, je třeba použít transformátor. Transformátor sníží vysoké napětí 120V na nižší napětí 12V nebo 24V. Obvykle bude transformátor instalován uvnitř kuchyňské skříňky nebo na jiném, vzdálenějším místě podél okruhu.
4. Napájení
Existují dva základní typy zapojení používané při osvětlení kuchyňské linky. Pevně zapojeno, zahrnuje připojení světel přímo ke stávající elektroinstalaci v domě. Výkon je čerpán přímo ze zdroje. A snadné zapojení do zástrčky. Toto je jednodušší možnost, kterou můžete dokonce instalovat sami. Pro zapojení k elektroinstalaci budou zapotřebí služby profesionálního elektrikáře. Pro jednoduchost instalace doporučujeme napájení ze zástrčky. Zkontrolujte tedy ještě před nákupem osvětlení pro kuchyňskou linku požadavky na kabeláž.
5. Možnost stmívání
Doporučili bychom, abyste zvolili osvětlení s možností stmívání. I když to může znamenat dodatečné náklady na stmívače, máte však mnohem větší kontrolu nad osvětlením. Jednou z výhod je úspora energie. Když nepotřebujete jasné světlo, šetříte. Každý z nás může mít různé vizuální potřeby. Například osoba s problémy se zrakem může potřebovat jas s nízkou intenzitou bez bolestivého oslnění. Stmívače zajišťují, že každý může pracovat ve světelných podmínkách, které upřednostňuje. Stmívače také přijdou vhod, když chcete dosáhnout náladového osvětlení ve vaší kuchyni.
💡 Tipy na stmívatelná podhledová svítidla:
6. Jednoduchost instalace
Pokud plánujete montovat světla na kuchyňskou linku sami, je rozumné brát v úvahu i jednoduchost instalace. Nejsnadnější je instalace LED pásků, bodová světla mohou být poněkud náročnější. Zapuštěné nebo montované na povrch? Není velký rozdíl mezi těmito dvěma typy, pokud jde o funkci nebo estetiku. Mnozí z nás jsou přesvědčeni, že povrchová bodová světla budou vypadat neatraktivně. Tato svítidla jsou však obvykle velmi tenká a není je pod kuchyňskou skříňkou vidět.
Jak instalovat bodová světla na kuchyňskou linku?
Při instalaci bodových světel pod skříňku, plánujte rozestup 20 až 30 cm. Pro povrchová bodová světla je třeba nejprve vyvrtat malé otvory. Dávejte pozor, abyste neprovrtali celou skříňku. Odstraňte montážní kryt ze světla a před vrtáním jej použijte k označení otvorů na spodní straně skříňky. Potom namontujte montážní kryt a zajistěte jej šrouby. Připojte světlo na víčko.
Při zapuštěných bodových světlech budete muset vyříznout otvory na spodní straně kuchyňské skříňky. Upevňovací kryt zajistěte šrouby a připojte světlo. Napájecí rozbočovač spojující všechna bodová světla s elektrickou zásuvkou je také třeba namontovat pod skříňku. Světla je vhodné nainstalovat blíže k přední straně skříňky. To je skryje před zrakem a vytváří estetický vzhled. Kromě toho zabrání i jakémukoli oslnění.
Instalace svítidel typu plug-in a poháněných baterií je pro domácí kutily jednoduchým zadáním, jen je třeba mít na paměti, že světla napájená ze zásuvky budou vyžadovat přístup k zásuvce a světla napájená bateriemi by měla být snadno přístupná pro výměnu baterií. Na druhé straně světla, která jsou napájena přímo z elektrické sítě vyžadují instalaci zkušeným elektrikářem.
A na pracovní desce záleží…
Typ pracovní desky, který máte, ovlivní účinnost osvětlení kuchyňské linky a pomůže vám rozhodnout, která bodová světla na kuchyňskou linku si vybrat:
- desky s matným povrchem odrážejí světlo jemněji a výsledkem je méně oslnění, díky čemuž lze vybírat ze široké škály možností osvětlení kuchyňské linky
- lesklé desky, jako je žula a jiné druhy kamene, mohou produkovat oslunění, pokud je světlo příliš zářivé. Chcete-li snížit množství odrazu, vyberte si svítidla s nižší hodnotou lumenů nebo objektiv, který rozptyluje světlo.
- světlé pracovní desky odrážejí světlo a snižují hodnotu lumenů potřebnou k dosažení dobře osvětlené pracovní plochy
- tmavé desky budou absorbovat více světla produkovaného osvětlením linky, takže si vyberte řešení osvětlení s vyšší hodnotou svítivosti, abyste zajistili, že dosáhnete požadované úrovně osvětlení
💡 Tipy podlinková světla:
Článek je zařazený do kategorie: Bodová světla, Osvětlení kuchyňské linky, Vnitřní světla
Mohlo by vás zajímat
- Jak si správně vybrat bodová světla do obývacího pokoje
- Jak si správně vybrat bodová světla do koupelny - průvodce výběrem
- Vyberáme bodová světla do každé místnosti (velký průvodce)
- Bodová světla do sádrokartonu - proč se pro ně rozhodnout a jak je nainstalovat
- Jak si správně vybrat bodová světla do kuchyně
- Bodová světla na schody - který typ osvětlení zvolit a čemu věnovat pozornost při instalaci