Čili papričky a jejich pěstování ve skleníku, v bytě či na balkoně (i v zimě)

Laura Haršániová Téma
14. května 2022 0

Pěstování chilli papriček v bytě, na balkoně či na zahradě je v našich končinách stále populárnější. Čili papričky jsou obecně nenáročné rostlinky a můžete si vybrat z mnoha odrůd, které se liší barvou a tvarem plodů, jejich chutí či stupněm pálivosti. Pěstovat je můžete uvnitř i venku a plody těchto rostlinek vás budou těšit svým vzhledem i praktickým využitím, které ocení hlavně milovníci štiplavých jídel.

V našem článku se dozvíte základní informace o pěstování chilli papriček a péče o tyto rostlinky, kterou zvládnou i méně zkušení pěstitelé. Přiblížíme si různé odrůdy chilli a seznámíme vás se stupnicí používanou k měření jejich štiplavosti. Zajímá vás něco z historie chilli papriček a to, jak je pěstovat? Čtěte dál!

Chcete-li skutečně bohatou úrodu, chilli papričky se vyplatí pěstovat ve skleníku ➡️

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních skleníků

 

Čili papričky v kostce

Barevné plody chilli různých tvarů a štiplavosti jsou známy asi každému z nás. Víte však, jak a kdy se dostali do Evropy a jak se měří jejich pálivost?

 

Historie

I když kořeny rostlin chilli papriček nerostou v zemi do velké hloubky, kulturní kořeny této rostlinky sahají opravdu hluboko. Čili papričky byly využívány jako dochucovadlo a prostředek medicinmanů již před tisíci lety, a podle botaniků pocházejí z oblasti střední a jižní Ameriky. Tam bylo chilli známé a využívané údajně již 7500 let před naším letopočtem, zatímco do Evropy se dostalo až v roce 1496, po druhé cestě Kryštofa Kolumba do Ameriky. Jeho lodní doktor Diego Álvarez Chanca si všiml, že původní obyvatelé přidávali chilli papričky do většiny jídel, a tak se rozhodli tyto vzácné nové plody přinést do Evropy.

Čili papričky však členy španělské královské koruny zklamaly, rostlinky se totiž velmi dobře aklimatizovaly a dokázaly růst i v našich podmínkách. V porovnání s ostatními exotickými koření se tedy staly pro korunu bezvýznamnými – nemělo smysl s nimi obchodovat, protože si je mohl vypěstovat kdokoli a kdekoli.

 

Druhy chilli papriček

Existuje nespočet kultivarů chilli papriček, ze kterých si můžete vybrat. Liší se svým původem, také barvou, tvarem a štiplavostí plodů, či nároky na pěstitelské podmínky. Nejčastějšími odrůdami, tedy druhy, jsou paprika roční (Capsicum anuum), paprika čínská (Capsicum chinense), dále paprika keříčkovitá (Capsicum frutescens) využívaná například ve známé omáčce tabasco. Méně pálivé jsou plody papriky bobulnaté (Capsicum baccatum). Starou odrůdou, kterou pěstovali již původní obyvatelé Jižní Ameriky, je paprika chmýří (Capsicum pubescens), která dostala svůj botanický název podle chloupků přítomných na listech rostliny.

Podívejme se na některé z běžně pěstovaných kultivarů chilli papriček:

Cayenne (druh Capsicum anuum)

Kajenské papričky většina z nás zná ve formě usušených plodů rozemletých na prášek s názvem kajenský pepř. Jedná se o odrůdu s podlouhlými červenými plody s mírnou pálivostí (kolem 30 000 jednotek SHU).

 

Jalapeño (druh Capsicum anuum)

Tato velmi známá odrůda s nízkou štiplavostí pochází z Mexika, kde je využívána jako součást mnoha jídel, omáček či marinád. Tuto papričku můžete sušit, používat k přípravě chilli omáček, udit či nakládat a zavařovat.

 

Habañero (druh Capsicum chinense)

Také velmi známé a oblíbené chilli papričky, mezi nimiž najdete mnoho odlišných druhů s rozličnou barvou a pálivostí plodů. Zajímavostí je například čokoládové habañero, nejštiplavější paprička tohoto kultivaru.

 

Trinidad Moruga Scorpio (druh Capsicum chinense)

Výrazně štiplavá odrůda, s níž vám bohatě postačí i úroda z jediné rostlinky. Doporučuje se pěstování ve skleníku či fóliovníku.

 

Carolina Reaper (druh Capsicum chinense)

Podle oficiálních měření získala vícekrát titul nejštiplavější chilli paprička a zapsala se dokonce do Guinnessovy knihy rekordů. Vhodná jen pro odvážné!

 

Paprička keříčkovitá (druh Capsicum frutescens)

Méně štiplavá paprička vhodná pro přípravu domácí fermentované omáčky tabasco.

různé druhy plodů chilli papriček na světlém dřevěném podkladu

Plody chilli se liší barvou, tvarem i stupněm štiplavosti

 

Měření štiplavosti chilli papriček

Pálivost chilli papriček je způsobena obsahem látky zvané kapsaicin, jehož obsah se měří v jednotkách Scovilleovy stupnice. Jednotky udávající množství kapsaicinu v papričkách jsou označovány SHU (z ang. „Scoville heat units“).

Štiplavost je odlišná nejen u různých odrůd, ale také u papriček téže odrůdy. Na štiplavost má vliv mnoho faktorů, hlavně prostředí a podmínky, ve kterých papričky pěstujeme, ale závisí i na samotné rostlince.

Mezi nejpálivějšími papričkami světa držela delší dobu oficiální prvenství Carolina Reaper se štiplavostí dozrálých plodů kolem 2 200 000 jednotek SHU. Žebříček je však proměnlivý, jelikož každý rok pěstitelé závodí ve štiplavosti dopěstovaných papriček.

Běžné druhy chilli papriček s průměrnou štiplavostí se pohybují v rozmezí 2000 až 20 000 jednotek SHU (např. jalapeños 2500 – 5000 SHU), SHU pálivějších druhů, jako habañero, se pohybují kolem 300 000. Na horních příčkách Reaper, Trinidad Scorpio či Bhut Jolokia.

 

Pěstování ze semene

Při pěstování chilli papriček ze semínka je důležitá kvalita samotných semen. Pokud semínka kupujete, doporučenou volbou jsou ta evropského původu, která jsou odolnější než semínka z Jižní Ameriky či Indie. Chcete-li k sázení použít vlastní semínka, určitě vyberte ty z kvalitních plodů, ne z „nepodarků“, které vám ze úrody zůstaly. Ze semínek na sázení vybírejte ty větší a dbejte na to, abyste nesadili ty, které jste měli uskladněny déle než tři roky. Zároveň by měla být semena skladována v chladu, suchu a temnu.

 

Výsev – sázení semen

Semena se sází před začátkem jara, již v lednu nebo únoru, případně v březnu. Je tomu tak z toho důvodu, že většina štiplavých odrůd papriček má delší dobu klíčení, proto je třeba je vysazovat dříve. Následné květináč se zasazeným semínkem umístíte na místo, kde bude mít při klíčení dostatek světla. Při brzké výsadbě v lednu či únoru budete možná muset semínkům zajistit LED lampu, protože přirozené světlo v těchto měsících nemusí být pro klíčení dostačující. Stabilní teplota a vlhkost jsou dalšími základními potřebami semínka chilli při klíčení, proto je vhodné nechat je vyklíčit v květináči, v pařeništi nebo pomocí rašelinových tablet v interiéru při pravidelném zalévání.

sázení semene chilli papriček do rozložitelného květináče

Semínka chilli papriček můžete vysít do květináčů (obyčejných či rozložitelných) nebo do rašelinových tablet

 

Květináč či rašelinové tablety?

Při sázení mohou být velmi užitečné. rašelinové tablety, které mají oproti sázení semen do květináče mnoho výhod a vyžadují mnohem méně péče. Tablety zabírají málo prostoru a semena se v nich rychleji zakořeňují díky vyváženému poměru obsaženého vzduchu v půdě. Navíc se nemusíte bát plísní, škůdců či hub v substrátu, jelikož tyto tablety je neobsahují. Semena zasazená v rašelinových tabletách není třeba zavlažovat tak často, jako ta v květináči, protože mají vyšší absorbci vody. Tablety jednoduše namočíte do vody, necháte je „nabobtnat“, umístěte do nich semínko a jednoduše počkáte, až vyklíčí. Jelikož rašelinové tablety podporují rychlejší klíčení semen, jsou obzvlášť vhodné pro pěstování chilli papriček, jelikož doba klíčení je u těchto rostlinek delší.

💡 Při klíčení rostlin chilli papriček ze semen mějte na paměti:
  • je důležité udržovat zasazené semínko v prostředí se stabilní teplotou
  • během klíčení udržujte zeminu neustále vlhkou
  • rychlost vyklíčení semen závisí na druhu chilli – některé vyklíčí již po týdnu, jiným to může trvat i měsíc
  • vyklíčená semínka je důležité umístit na místo s dostatkem slunečního záření

Pokud se chystáte pěstovat chilli papričky ze semen, skvělou volbou jsou rašelinové květináče nebo tablety:

Ukázat více

 

Sázení sazenic – v bytě i ve skleníku

Ať už jste si vyklíčili rostlinku chilli doma, nebo jste si pořídili hotové přísady, dalším krokem je sázení nebo přesazování rostlin. Pokud se chystáte chilli papričky pěstovat v květináči v interiéru, přesadit můžete rostlinky hned, jak mají první listy. Květináč následně umístěte na slunné místo. Chcete-li chilli papričky pěstovat na balkoně, počkejte na vyšší teploty a květináč přesuňte ven až poté.

Rovněž byste měli počkat na vyšší teploty, pokud se chystáte papričky pěstovat venku nebo ve skleníku. Důležité je s přesazováním počkat, než projde období přízemních mrazů a vysazovat už při poněkud vyšších teplotách. Mezi jednotlivými zasazenými rostlinami vynechejte asi 30 cm vzdálenost, aby měli dostatek místa a slunečního světla.

mladá rostlinka chilli papričky v půdě

Rostlinky, které už trochu povyrostly a mají listy, můžeme přesazovat – do většího květináče nebo do skleníku

 

Péče o rostliny chilli

Jak jsme již v našem článku zmiňovali, chilli papričky nejsou na pěstování náročné, ovšem je třeba dodržovat pár zásad, aby se rostlinkám dařilo. Pokud se o rostliny budete starat správně, odmění vás bohatou úrodou, která svojí barevností rozveselí váš byt či zahradu a potěší vaše chuťové pohárky.

 

Teplota

Většina odrůd chilli papriček je citlivá na nízké teploty, proto se nedoporučuje pěstovat je venku. Máte-li zahradu, pro pěstování je vhodnější zvolit skleník nebo fóliovník. Odrůdy běžně pěstované v našich končinách, jakými jsou skopové rohy či klasické kulaté feferonky, mohou dohlédnout i na zahradách, ale pro lepší výnosnost rostlin se také doporučuje pěstování ve sklenících či fóliovnících.

Rostlinkám je vhodné zajistit stabilní teplotu, ideálně v rozmezí 25 až 35 °C, ale pro některé druhy chilli mohou být vhodné již teploty od 18 °C. Proto je důležité řídit se tím, co vyžaduje odrůda, kterou se chystáte pěstovat, a zajistit rostlinám vhodnou teplotu. Hlavně při pěstování ve sklenících či fóliovnících si dávejte pozor, aby teplota nepřesáhla 50 °C a aby vzduch ve skleníku cirkuloval. Při vysokých teplotách a nedostatečném proudění vzduchu by mohly rostlinky odumřít.

 

Vlhkost a zalévání

Počítejte s tím, že při pěstování chilli papriček budou rostlinky vyžadovat neustálou vlhkost. Je třeba je zalévat pravidelně, ideálně odstátou vlažnou vodou nebo vodou stejné teploty jako má půda. Avšak ani s vlhkostí to není třeba přehánět, půda by měla mezi jednotlivými zaléváními proschnout, aby rostlinkám neodhnívaly kořeny v bahnité rozmočené zemině. Ideální je zalévat papričky ráno a v případě potřeby doplnit o večerní zavlažování.

Kromě přelité bahnité půdy si také dávejte pozor na vysokou vzdušnou vlhkost, která chilli papričkám nevyhovuje. Tento problém hrozí hlavně u špatně větraných skleníků a fóliovníků, ve kterých se může držet vysoká vlhkost vzduchu.

muž polévající keříček rostliny chilli v zahradě

Čili papričkám se daří ve vlhké půdě. Dávejte si však pozor, abyste je nepřelili!

 

Světlo

Chcete-li, aby se vašim rostlinkám chilli dařilo, je třeba je pěstovat na slunném místě. Rostlinky budou v tomto případě obsypány květinami a budete se moci těšit z bohaté úrody. Při pěstování v bytě je tedy vhodným místem parapet okna s orientací na jižní stranu, popřípadě sluneční balkon. Rostlinky umístěné na parapetu okna pozorujte, zda jim prudké slunce procházející skrz skla oken nespaluje listy.

Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku si také dávejte během horkých letních dnů pozor, aby prudké sluneční záření nespálilo listy rostlin. V případě potřeby tehdy můžete rostliny částečně zastínit tkaninami určenými k tomuto účelu, případně vhodně vysazenými táhlými rostlinami, jako jsou určité druhy fazolí či okurek, které přirozeně zastíní část slunečního záření.

 

Půda a hnojení

Čili papričkám se daří v propustném, vzdušnějším substrátu, který odvede nadbytečnou vodu ze zálivky. K provzdušnění půdy, ve které se chystáte chilli papričky pěstovat, můžete do zeminy přimíchat perlit.

Co se týče hnojení, chilli papričky sice nejsou tak náročné na živiny jako například rajčata, pravidelné hnojení během jejich růstu však vaší úrodě určitě prospěje. Hnojení je důležité hlavně u rostlin pěstovaných v květináčích v bytě či na balkoně, jelikož živiny z omezeného množství substrátu rychle vyčerpají. V době kvetení rostlin je můžete přihnojovat i jednou týdně tekutým krystalickým hnojivem či hnojivem rozpustným ve vodě. K hnojení můžete používat i hnojivo na rajčata, protože chilli papričky rovněž vyžadují vyšší obsah dusíku v půdě. Hnojivo na rajčata však používejte na chilli papričky v nižší koncentraci, při přehnojení totiž budou rostlinky bujet a vyhánět množství listů, ale mnoha plodů se nedočkáte. Nadbytek dusíku v půdě poznáte podle nadměrně velkých tmavozelených listů rostlin.

 

💡 TIP na produkt - Agro Kristalon Plod a květ 0,5 kg
Agro Kristalon Plod a květ 0,5 kg

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Kvetení a opylování

Rostlinky chilli mají bílé nebo narůžovělé květy, kterými mohou být doslova obsypány. Pokud se vám zdá, že rostlinka je příliš malá a slabá, a podmínky pro zrání plodů (teplota a množství světla) ještě nejsou vhodné, můžete v této fázi květiny odlomit. Tak podpoříte růst a sílu samotné rostliny, místo předčasného kvetení a plodů, které by nemusely dozrát.

Co se týká opylování, pokud pěstujete chilli papričky venku ve skleníku nebo fóliovníku, problém s opylením květin mít určitě nebudete. Většina odrůd chilli je částečně samoopelivá, takže mírný průvan ve skleníku a přítomnost opelivého hmyzu se postará o potřebné procesy. Těžší to může mít rostlinka pěstovaná v květináči v interiéru s nedostatečnou cirkulací vzduchu, kde nemusí dojít k přirozenému opylení. V tomto případě se můžete pojistit tím, že malým štětcem nebo vatovou tyčinkou přetřete květiny, čímž dojde k jejich opylení.

záběr na bílé květy rostliny chilli

Čili papričky mají většinou bílé až světle růžové květy

 

Zrání plodů

Čili papričky všech druhů dozrávají průběžně, přičemž proces vývoje a zrání plodu může trvat v závislosti na druhu od 2 do 4 měsíců. Plody začínají dozrávat většinou v červenci až srpnu a se sklizní zralých plodů můžete většinou pokračovat i během celého podzimu, protože rostliny ještě rodí. Čím déle necháte plody na rostlině dozrát, tím vyšší bude jejich štiplavost. V tomto případě je však třeba počítat s tím, že rostlina bude vyživovat již zralé plody, čímž se omezí tvorba nových květin a zrání dalších plodů.

Ptáte se, jak poznáte, že jsou plody chilli papriček zralé? Univerzální odpověď neexistuje, jelikož každá odrůda má ve zralosti jinou velikost či barvu plodu. Vhodné je proto vědět, jak by měly papričky vámi pěstované odrůdy vypadat ve zralosti a řídit se podle toho. V případě, že odtrhnete ještě ne úplně zralou papričku, neuděláte žádnou hroznou vadu, jelikož chilli papričky dozrávají i po odtržení z rostliny.

rostliny chilli s dozrávajícími barevnými papričkami

Pokud se o chilli budete správně starat, rostlinky vás potěší množstvím barevných plodů

 

Pěstování v květináči

Při pěstování chilli v květináči v interiéru máte o úrodu papriček postaráno celoročně. Čerstvé chilli papričky v zimě určitě potěší nejednoho fanouška štiplavých jídel. Rostliny pěstované v květináči můžete navíc pěstovat jako víceleté, vydržet vám mohou 2-3 roky, ovšem časem se výnos rostlin snižuje a klesat může i kvalita vypěstovaných plodů.

Co se týče vhodných květináčů, chilli papričky nevyžadují speciální květináče, dokonce ani výjimečně velké či hluboké nádoby na pěstování. Dále je důležité řídit se stejnými zásadami, jako jsme popsali výše v článku v péči o rostliny. Základem je vzdušná lehčí půda, dostatek světla, stabilní teplota a pravidelné zalévání. Zvolíte-li květináče s otvory na dně, přebytečná voda z nich odteče a snadněji se tak vyhnete přelití pěstovaných rostlin.

Zastřihování rostlin pěstovaných v květináči jim může výrazně prospět. Rostliny se budou po zastřižení rozvětvovat a houstnout, což je při nedostatku prostoru v bytových podmínkách výhodou. Víceleté květináčové rostlinky chilli vždy začátkem roku ořízněte, podpoříte tak jejich jarní kvetení.

 

V bytě můžete chilli papričky pěstovat pohodlně v květináčích:

 

Škůdci a nemoci

Čili papričky jsou proti různým škůdcům a chorobám poměrně odolné. Nejčastějším problémem ze škůdců zvyknou být mšice a molice, které jsou postrachem při pěstování většiny druhů zeleniny. Pomoci vám může umístění žlutých lepivých tabulek v blízkosti pěstovaných rostlin.

💡 TIP - mšice: Pokud máte problém s mšicemi, přečtěte si náš článek Jak se zbavit otravných mšic.

Při napadení rostlin chilli nebo půdy, ve které je pěstujete, houbami a plísněmi, je kromě postřiků účinným způsobem zlepšit cirkulaci vzduchu v pěstebním prostoru a zredukovat zálivku.

Mšice škodí i bramborám

Čili papričky nejsou náchylné k nemocím, větším problémem pro pěstitele zvyknou být například mšice

 

Často kladené otázky ohledně pěstování chilli papriček

Kdy sázet chilli papričky?

Pokud vyséváte semena, vhodné je vysadit je k naklíčení již v únoru, případně březnu.

Kdy přesazovat chilli papričky?

Rostliny můžete přesazovat, když po vyklíčení semen trochu povyrostou a mají alespoň pár plně rozvinutých listů. Zakoupené sazenice přesazujte do větších květináčů kdykoli, do skleníků či fóliovníků mladé rostliny vysaďte až když trochu stoupnou teploty a nehrozí riziko přízemních mrazů.

Jak často zalévat chilli papričky?

Rostlinky chilli vyžadují mnoho vláhy, proto je pravidelné zalévání důležité. Půda by ale měla mezi jednotlivými cykly zalévání mírně proschnout, aby rostlinám nezačaly z nadměrné vlhkosti odhnívat kořeny.

Mohu chilli papričky pěstovat v květináči v bytě?

Ano, rostlinkám se daří i v interiéru v květináči. Tímto způsobem je můžete dokonce pěstovat jako víceleté rostliny, které vydrží 2-3 roky..

Kdy dozrávají chilli papričky?

Rostliny v květináči v interiéru nebo v celoročních sklenících a zimních zahradách rodí během celého roku. Rostliny sázené sezónně venku, ve fóliovnících nebo sklenících zvyknou začít dozrávat od srpna.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (10 votes)
Autor článku
Laura Haršániová

Naše domácnost je zároveň i naším domovem – místem, kam se vracíme a chceme se tam cítit pohodlně a bezpečně. Věřím, že psaním článků o domácnosti přispívám k tomu, abychom si svůj domov zvelebovali, cítili se v něm dobře, a zároveň si život zpříjemňovali a zvyšovali jeho kvalitu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *