Test nejlepších sušiček ovoce a potravin za rok 2021 + recenze a návod jak si vybrat

Redakce CestakBydlení.cz Test 0

Celkoví víťezové testu

G21 Paradiso Big oneConcept Bonsai Ezidri FD 500 Snackmaker Sušička na ovoce Delimano Joy
Vítěz testu Lidová volba Pro náročné Zlatá střední cesta
Sušička ovoce G21 Paradiso Big white bílá
Bonsai, bílá, sušička potravin, 5 pater, 250 W
Sušička ovoce Ezidri FD 500 Snackmaker bílá
Sušička na ovoce Joy
 1. elegantní sušička
 2. hranatý tvar - dobře skladná
 3. tiché a rovnoměrné sušení
 4. automatické vypnutí, pojistka proti přehřátí
 5. možnost dokoupení setu 5 ks sušících plat
 1. snadné používání a čištění
 2. 4 vkládací police vhodné do myčky nádobí
 3. plynule nastavitelná teplota
 4. skladnost, nízká hmotnost
 1. regulovaný rozvod teplého vzduchu ventilátorem
 2. elektronicky řízené teplotní režimy sušení v rozsahu 35 - 60 °C
 3. nízká spotřeba elektrického proudu
 4. neprůhledné plata (nedochází tak ke ztrátě vitamínů působením světla)
 5. možnost rozšíření kapacity o další plata
 6. další výbava pro sušení ovocných placek, bylinek a čajů
 1. sušící pláty jsou vhodné do myčky nádobí
 2. usušeným potravinám uchová všechny vitamíny a minerály
 3. má regulovatelný termostat na nastavení teploty od 35 - 70 ° C
 1. váha 3 kg
 2. minimální teplota sušení 40 °C není zcela vhodná pro sušení bylinek
 3. také na to nejsou uspořádány plata - mají větší otvory
 1. levný plast
 2. menší kapacita
 1. absence časovače a vypínače
 2. vyšší cena - ovšem adekvátní ke kvalitě spotřebiče
 1. nižší výkon
 2. nemá časovač
Elegantní sušička, která usuší i větší množství potravin rovnoměrně a v tichém režimu za výbornou cenu. Sušička ovoce, která sice nenadchne, ale ani nezklame. Na běžné občasné zpracovávání postačí. Novozélandskou sušičku potravin Ezidri FD 500 ocení každý, kdo dává důraz na kvalitu provedení a v konečném důsledku i na úsporu provozních nákladů. Suší dokonale i při nízké teplotě, splňuje tak i požadavky na raw foods. Praktická kulatá sušička potravin pro využití v běžné domácnosti se základními funkcemi za přiměřenou cenu.
1 521 Kč 949 Kč 4 001 Kč 899 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Delimano.cz
Jste vášnivý houbař, či zahrádkář, který si pěstuje množství ovoce? Co s nadbytečným? Jednou z možností je i konzervace pomocí sušení. Je to jeden z nejstarších způsobů uchovávání potravin, který zajistí, že v ovoci, či jiných pochutinách zůstane dostatek důležitých látek a vitamínů. Na sušení potravin nám dobře poslouží sušičky. Ne nemusíte se bát, že by šlo nějakou extra velkou investici (dobrý model koupíte od 800 Kč do 2000 Kč, ty nejkvalitnější stojí však i více než 5000 Kč).

Jak si však vybrat tu svou? O tom Jak si vybrat sušičku ovoce se dočtete níže s tím, že tam najdete i podrobný popis parametrů, na které byste se měli při výběru sušičky zaměřit. Vybírejte sušičky ovoce:

 1. podle tvaru
 2. podle velikosti
 3. podle výkonu a příkonu
 4. podle dalších vlastností a funkcí
 5. podle příslušenství
 6. podle ceny

💡 Co v našem testu sušiček najdete?

Náš test 11 sušiček potravin vám představí modely, které jsou aktuálně v roce 2021 ty nejlepší a nejoblíbenější. Podíváme se na sušičky ovoce určeny pouze pro sezónu ale i ty, které budete v pohodě používat celou sezónu. Ty nejlepší si představíme přes krátké recenze. Víte, které vlastnosti si třeba při výběru všímat nejvíce? Čtěte naše praktické zkušenosti, které vám při výběru dozajista pomohou.

Nejlepší Sušičky ovoce na základe porovnávacího testu 2021

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo 7. místo 8. místo 9. místo 10. místo 11. místo
Vítěz testu 2021 Lidová volba Zlatá střední cesta Zlatá střední cesta Pro náročné Lidová volba
G21 Paradiso Big Klarstein Bananarama Tescoma PRESIDENT Gorenje FDK 24 DW Sencor SFD 851 Sušička na ovoce Delimano Joy Concept SO-1060 Ezidri FD 500 Snackmaker Guzzanti GZ 710 ECG SO 570 oneConcept Bonsai
Sušička ovoce G21 Paradiso Big white bílá Bananarama sušička ovoce Tescoma PRESIDENT Gorenje Sušička ovoce Gorenje FDK 24 DW bílá/plast Sencor SFD 851 Sušička na ovoce Joy Concept Sušička ovoce Concept SO-1060 bílá/zelená Sušička ovoce Ezidri FD 500 Snackmaker bílá Guzzanti GZ 710 ECG SO 570 Bonsai, bílá, sušička potravin, 5 pater, 250 W
1 521 Kč 1 399 Kč 1 799 Kč 1 139 Kč 899 Kč 899 Kč 1 699 Kč 4 001 Kč 1 127 Kč 1 199 Kč 949 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Ukázat nabídku
eshop.tescoma.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
4Home.cz
Ukázat nabídku
Delimano.cz
Ukázat nabídku
my-Concept.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Electronic-star.cz

4 nejlevnější kvalitní Sušičky ovoce do 1139 Kč

Recenze 11 nejlepších sušiček ovoce pro rok 2021

Vítěz testu

1. G21 Paradiso Big

Typ: Hranatá sušička ● Příkon: 550 W ● Počet plat: 6 ● Regulace teploty: 40-70 °C ● Hmotnost: 3 kg ● Povrchová úprava / barva: černá

Sušička ovoce G21 Paradiso Big white bílá

Elegantní sušička ovoce hranatého tvaru, která je oceněna titulem Produkt roku. Je nejlepší na trhu i podle nás. To znamená, že za dobrou cenu máte k dispozici dobrý výkon ve spojení dostatečným místem na sušení – plocha se 6 pláty pohodlně vystačí i při častějším sušení hub, ovoce, bylinek i dalších potravin. Plocha 1 plata (ale i celková) je v porovnání s ostatními srovnatelnými sušičkami nadprůměrná. Plata jsou také výškově nastavitelné, což je opravdu fajn, když chcete sušit rozměrnější kousky ovoce.

Na prvním místě našeho testu se nenachází G21 Paradiso Big jen tak pro nic za nic. Sušička má totiž řadu nastavitelných funkcí a programů. Například mnohých potěší, že se dá na ní sušit v širokém rozmezí teplot. To je až v rozmezí 30 °C (od 40 do 70 °C). Rovněž je fajn, že v případě potřeby si víte dokoupit set 5 kusů sušících plat. Ventilátor s technologií Silent Thing zajistí dostatečně tiché a rovnoměrné sušení.

Na druhou stranu, je hmotnost spotřebiče o něco vyšší – počítejte s 3 kg a sušička samotná je o něco rozměrnější, ale díky tomu, že je hranatá, dá se v kuchyni dobře umístit.

Výhody

 • elegantní sušička
 • hranatý tvar – dobře skladná
 • tiché a rovnoměrné sušení
 • automatické vypnutí, pojistka proti přehřátí
 • možnost dokoupení setu 5 ks sušících plat

Nevýhody

 • váha 3 kg
 • minimální teplota sušení 40 °C není zcela vhodná pro sušení bylinek
 • také na to nejsou uspořádány plata – mají větší otvory

Verdikt: Elegantní sušička, která usuší i větší množství potravin rovnoměrně a v tichém režimu za výbornou cenu.

Naše hodnocení:

Cena: 1 521 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


2. Klarstein Bananarama

Typ: Kulatá sušička ● Příkon: 550 W ● Počet plat: 6 ● Regulace teploty: 40-70 ° C ● Hmotnost: 3,4 kg ● Povrchová úprava / barva: černá (nebo zelená)

Bananarama sušička ovoce

Klarstein Bananarama je sušička ovoce se slušným výkonem a rychlostí sušení. Hodnota příkonu je 550 W, což je v rámci našeho srovnávacího testu vyšší hodnota, to znamená, že sušení potravin bude rychlé a efektivní. Ty můžete ukládat na 6 variabilních polic / plat s dvěma různými stohovacími režimy pro různé velikosti potravin (v případě zájmu si můžete dokoupit i náhradní patra).

Sušičce můžete samozřejmě nastavit teplotu, konkrétně v rozmezí 40 až 70 °C, což není zrovna nejširší rozsah mezi srovnávanými modely ale pro běžné sušení opravdu stačí. Praktickou funkcí je integrovaný časovač (1-48 hodin). Co se týče ovládání, tak není to nic složitého, poslouží vám k tomu 3 tlačítka a LCD displej, kde si pohodlně odečtete teplotu i čas. Není největší ale ani nejmenší a váží o něco více než nejlehčí (nejjednodušší) modely v našem testu – konkrétně je to 3,4 kg, na její lepší přenášení poslouží i postranní rukojeti. Sušička je při provozu zcela tichá (uživatelské zkušenosti, konkrétní hodnotu výrobce v popisu nezmiňuje).

Výhody

 • uživatelsky velmi oblíbený model
 • disponuje velkými sušícími podnosy
 • tiché a rychlé sušení (uživatelské zkušenosti)
 • příznivá pořizovací cena
 • jednoduché ovládání
 • časovač

Nevýhody

 • časovač je přednastaven na 12 hod. (pokud tedy chcete nastavit sušení na 1 hodinu, musíte v podstatě projít celý časový rozsah)
 • sešli by se alespoň orientační údaje o době sušení vybraných druhů ovoce, zeleniny a dalších potravin
 • potřeba měnit pláty během sušení

Verdikt: Sušička s dobrým výkonem, integrovaným časovačem i regulátorem teploty – i podle našeho názoru (uživatelsky oblíbený model sušičky) dobrá volba na sušení ovoce, zeleniny, ale i hub, bylin či masa.

Naše hodnocení:

Cena: 1 399 Kč

Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Detail


3. Tescoma PRESIDENT

Příkon: 250 W ● Počet plat: 5 ● Regulace teploty: 40-70 °C ● Hmotnost: 2,73 kg

Tescoma PRESIDENT

Tescoma PRESIDENT je sušička ovoce a potravin, která v první řadě zaujme opravdu velkorysou plochou pro sušení. K dispozici totiž máte až 5 roštů na sušení o celkové ploše 3 500 cm² (to je opravdu docela dost – nenechte se zmýlit tím, že některé modely mají těch roštů více, bývají vlastně mnohem menší a ve výsledku je k dispozici méně sušící plochy). Rošty pak mají uprostřed také dostatečně velký ventilační otvor pro rovnoměrné sušení.

Teplotu si můžete regulovat v rozmezí 40 až 70 °C, což je v podstatě nejběžnější hodnota i v rámci našeho srovnávacího testu (některé modely ale začínají již od 35 °C). Jedním z důvodů, proč si ji více uživatelů pořídilo, je i její hranatý obdélníkový tvar. Z funkcí můžete v rámci cenové kategorie počítat standardně s časovačem (1 – 48 hodin) a možností automatického vypnutí po skončení nastavené doby sušení, s bezpečnostní pojistkou vůči přehřátí.

Sušička váží něco přes 2,5 kg a působí opravdu solidně a stabilně. Co se týče údržby, tak v tomto směru jistě potěší možnost mytí roštů i víka v myčce nádobí. Mnozí ocení i „kuchařku“ – tedy praktické návody, jak ideálně usušit různorodé potraviny.

Výhody

 • prostorná
 • hranatý tvar a design
 • pojistka proti přehřátí
 • tichý chod
 • časovač s automatickým vypnutím
 • součástí balení je také praktický návod jak sušit jednotlivé potraviny

Nevýhody

 • vyšší cena
 • rošty mají poměrně velké otvory (takže sušení nejdrobnějšího ovoce nebo bylinek může být problematičtější)
 • spodní hranice 40 °C se nehodí pro sušení více druhů bylinek

Verdikt: Pokud potřebujete sušit větší množství ovoce či jiných potravin, tak tato sušička ověřené značky zvládá i větší nároky.

Naše hodnocení:

Cena: 1 799 Kč

Ukázat nabídku
eshop.tescoma.cz
Detail


4. Gorenje FDK 24 DW

Typ: Kulatá sušička ● Příkon: 240 W ● Počet plat: 5 ● Regulace teploty: 35-70 °C ● Hmotnost: 2,8 kg ● Povrchová úprava / barva: bílá

Gorenje Sušička ovoce Gorenje FDK 24 DW bílá/plast

Na občasné sezónní sušení ovoce a jiných potravin je sušička Gorenje FDK 24 DW jako stvořená. Je kulatého tvaru s nižší užitnou plochou na sušení (5 menších plát) avšak s množstvím funkcí, které potěší každého spotřebitele, protože mu doslova usnadní život. Zmíním některé z nich: nastavitelná výška plata pro sušení větších kousků ovoce, časovač, regulace teploty (35 °C – 70 °C), tichý chod.

Za rozumnou cenu tedy nabízí tato sušička opravdu docela dost výhod. Jak je to i u jiných konkurenčních modelů, i tady musíte počítat s tím, že všechna patra se nesuší stejně rychle. Spodní jsou nejblíže motoru a proto by bylo dobré občas plata přeskupit aby se potraviny vysušily rovnoměrněji.

Náročné uživatele potěší široký rozsah teplot, přičemž ta nejnižší 35 °C je vhodná na sušení bylinek. Pokud vám jde o větší množství sušeného ovoce budete si muset zakoupit další plata.

Výhody

 • snadné vyjmutí podnosů
 • rovnoměrné sušení po přihrádkách
 • přehledný LED displej
 • gumové nožičky pro lepší stabilitu
 • automatické vypnutí pro extra bezpečnost
 • výborná na sušení bylinek

Nevýhody

 • méně prostoru na sušení
 • pokud potřebujete sušit velké množství potravin najednou, popřemýšlejte nad jinou sušičkou

Verdikt: Sušička je vhodná zejména na občasné, sezónní, sušení. Potěší širokým spektrem funkcí za dobrou cenu.

Naše hodnocení:

Cena: 1 139 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Lidová volba

5. Sencor SFD 851

Typ: Kulatá sušička ● Příkon: 240 W ● Počet plat: 5 ● Regulace teploty: 35-70 °C ● Hmotnost: 1,83 kg ● Povrchová úprava / barva: bílá, zelená

Sencor SFD 851

I méně je někdy více. To přesně platí i pro sušičku ovoce značky Sencor modelové řady SFD 851. Pokud si chcete pořídit sušičku a sušit menší objemy (zkoušet a radovat se z toho jak chutná sušené ovoce, maso či bylinky), tak s klidným svědomím můžete sáhnout i po této. Ideální volba – za svou cenu poskytuje všechny důležité funkce jako je časovač a regulace teploty.

Sencor SFD 851 má kompaktní rozměry, ideální spotřebič do menší kuchyně. Jelikož není určena pro celoroční velkokapacitní sušení je logické, že plocha na sušení nedosahuje parametry těch nejkvalitnějších sušiček. Rovněž příkon patří k těm menším, což je však vzhledem na kapacitu zcela dostačující. TIP: je dobré pokud občas plata přehodíte, aby se potraviny vysušily rovnoměrněji.

“Za málo peněz, hodně muziky”.

Výhody

 • opravdu nízká hmotnost spotřebiče
 • regulace teploty, časovač
 • nízká cena
 • přehledný LED displej
 • výškově nastavitelné plata
 • přehledné víko s podnosem

Nevýhody

 • nižší výkon
 • menší plocha na sušení
 • není vhodná na častější (celoroční) sušení

Verdikt: Sušička v rozumné ceně a základní výbavě – jednoduchý ale praktický model pro nenáročnejšieho uživatele.

Naše hodnocení:

Cena: 899 Kč

Ukázat nabídku
4Home.cz
Detail


Zlatá střední cesta

6. Sušička na ovoce Delimano Joy

výrobce: Delimano ● typ sušičky: kulatá ● počet sušících plátů: 5 ● příkon: 200 – 240 W ● regulovatelný termostat: ano

Sušička na ovoce Joy

Sušička potravin Delimano Joy poskytuje základní funkce, kterými jsou regulovatelný termostat na nastavení té ideální teploty pro konkrétní druh potravin. Poskytuje také sušení na pěti nastavitelných sušících plátech, které mají výšku 1,5 cm nebo 2,8 cm. Potraviny si zachovají svou výživovou hodnotu, jelikož dehydratací se uchovává až 97% vitamínů a minerálů.

Sušící pláty sušičky jsou vhodné do myčky, proto vám usnadní čištění po sušení. Doporučuje se jejich vkládat do horní přihrádky myčky. V sušičce od Delimano připravíte nejen ovoce a zeleninu, ale také maso, houby, koření či různé bylinky. Sušička ušetří elektrickou energii i prostor, neboť sušené ovoce zabere méně než šestinu původního objemu a na rozdíl od chladničky a mrazničky nespotřebovává energii po celou dobu.

Výhody

 • sušící pláty jsou vhodné do myčky nádobí
 • usušeným potravinám uchová všechny vitamíny a minerály
 • má regulovatelný termostat na nastavení teploty od 35 – 70 ° C

Nevýhody

 • nižší výkon
 • nemá časovač

Verdikt: Praktická kulatá sušička potravin pro využití v běžné domácnosti se základními funkcemi za přiměřenou cenu.

Naše hodnocení:

Cena: 899 Kč

Ukázat nabídku
Delimano.cz
Detail


Zlatá střední cesta

7. Concept SO-1060

Typ: Hranatá sušička ● Příkon: 230 W ● Počet plat: 9 ● Regulace teploty: 35-70 °C ● Hmotnost: 2 kg ● Povrchová úprava / barva: zelená, bílá

Concept Sušička ovoce Concept SO-1060 bílá/zelená

Lehká ale prostorná sušička české značky Concept je příjemným překvapením. Je hranatá a na rozdíl od ostatních příbuzných modelů, kde se plata zasouvají, u SO – 1060 se nakládají na sebe (jak je to u kulatých sušičkách). K dispozici máte až 9 pater, což vám umožní usušení celkem velkého množství potravin. Průměr na našem trhu je jen 5-6.

Sušička váží 2 kg, což není nic tragické. Navíc, jelikož se dají plata sundavat, manipulace se spotřebičem je opravdu jednoduchá. Disponuje také tichým chodem, takže ji bez problémů můžete nechat běžet celou noc. S tím souvisí i funkce automatického vypnutí. Nebudete přece ke své sušičce nad ránem vstávat. Také má časovač, který vám poskytne přehled, kolik zbývá dokonce. Oceníte i pojistku proti přehřátí, zejména pokud sušíte bez dozoru.

Výhody

 • moderní a hravý design sušičky
 • jednoduchá údržba – pláty ve tvaru obdélníku jsou totiž uzpůsobeny pro vložení do myčky
 • praktické funkce: časovač, regulace teploty, pojistka proti přehřátí
 • ideální způsob jak uchovat i větší objem úrody

Nevýhody

 • je poměrně vysoká – v průběhu sušení musíte platy přehazovat, aby se potraviny usušili rovnoměrně ve všech
 • plata sušičky mají poměrně velké otvory a tak není zcela možné sušit drobnější ovoce nebo bylinky

Verdikt: Moderní sušička pro fanoušky sušení potravin. Skladná, tichá, výkonná se všemi funkcemi, které má kvalitní domácí sušička obsahovat.

Naše hodnocení:

Cena: 1 699 Kč

Ukázat nabídku
my-Concept.cz
Detail


Pro náročné

8. Ezidri FD 500 Snackmaker

Typ: Kulatá sušička ● Příkon: 500 W ● průměrná spotřeba 0,1 – 0,2 kWh ● Počet plat: 5 ● Regulace teploty: 35-60 °C ● Hmotnost: 3,4 kg ● Povrchová úprava / barva: bílá

Sušička ovoce Ezidri FD 500 Snackmaker bílá

Sušička potravin novozélandské značky Ezidri je zárukou, že vaše ovoce, zelenina, houby i bylinky budou kvalitně vysušené se zachováním jejich barvy, chuti i vůně. Sušička Ezidri FD 500 má speciální rozvod teplého vzduchu pomocí ventilátoru. Díky tomu prochází část vzduchu sušičkou opakovaně a stačí ho jen dohřát na požadovanou teplotu, což výrazně uspoří elektrickou energii a zkracuje dobu sušení.

Má sice o něco vyšší pořizovací cenu, ale velmi nízké provozní náklady. Taková sušička vám poslouží mnoho let. U levnějších modelů sušiček je to přesně naopak – ty mají sice nižší pořizovací cenu, ale vysoké provozní náklady. Díky 3 sušícím programem (35 – 40 °C, 50 – 55 °C, 56 – 60 °C) se perfektně používá i na sušení bylin a květin. V základním provedení máte k dispozici 5 plat, které lze snadno rozšířit až na 15 + 1 fóliová misku a 1 síťku.

Nevýhodou, vzhledem k vyšší ceně, je absence vypínače (časovače). TIP: adaptér do elektrické zásuvky s časovačem je v podstatě záležitost jen pár Kč.

Výhody

 • regulovaný rozvod teplého vzduchu ventilátorem
 • elektronicky řízené teplotní režimy sušení v rozsahu 35 – 60 °C
 • nízká spotřeba elektrického proudu
 • neprůhledné plata (nedochází tak ke ztrátě vitamínů působením světla)
 • možnost rozšíření kapacity o další plata
 • další výbava pro sušení ovocných placek, bylinek a čajů

Nevýhody

 • absence časovače a vypínače
 • vyšší cena – ovšem adekvátní ke kvalitě spotřebiče

Verdikt: Novozélandskou sušičku potravin Ezidri FD 500 ocení každý, kdo dává důraz na kvalitu provedení a v konečném důsledku i na úsporu provozních nákladů. Suší dokonale i při nízké teplotě, splňuje tak i požadavky na raw foods.

Naše hodnocení:

Cena: 4 001 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


9. Guzzanti GZ 710

Typ: Kulatá sušička ● Příkon: 245 W ● Počet plat: 7 ● Regulace teploty: 35-70 °C ● Hmotnost: 4 kg ● Povrchová úprava / barva: bílá

Guzzanti GZ 710

Sušička ovoce Guzzanti GZ 710 se s nástavbou změní i na praktický jogurtovač. To je bonus navíc, ale nám jde při hodnocení zejména o kvalitu procesu sušení potravin. Tento zajímavý spotřebič zpracuje různé druhy ovoce i zeleniny, hub ale i masa. Sušička má výkonný ventilátor, který zajistí, že ovoce či jiné potraviny budou rovnoměrně zpracovány na všech 7 kulatých platit. Reálně však během procesu sušení budete muset jednotlivá patra mezi sebou vyměnit. To se však provádí při každé z testovaných kulatých sušiček, čili za nevýhodu to nemůžeme považovat.

Guzzanti GZ 7 disponuje časovačem s automatickým vypnutím a LCD displejem pro nastavení teploty sušení 35 – 70 °C. Již zmíněná nástavba – jogurtovač, obsahuje až 10 sklenic (100 ml) na přípravu domácího jogurtu.

Výhody

 • ideální sušička ovoce (kvalita/cena)
 • praktická s bonusem navíc – Jogurtovač
 • plocha na sušení je nadprůměrná – v základní výbavě 7 plat
 • regulace teploty je plynulá
 • sušení rovnoměrné – výkonný ventilátor
 • moderní design

Nevýhody

 • je relativně vysoká – nutnost měnit plata v průběhu sušení
 • je těžší než podobné typy

Verdikt: Proč jen sušit, když si mohu připravit i domácí jogurt. Toto je asi nejlepší vlastnost kvalitnejsušičky ovoce Guzzanti GZ 710. Samozřejmě za svou cenu nabízí i řadu funkcí, díky kterým je sušení zábavou. Sušička potravin, která najde uplatnění v každé domácnosti.

Naše hodnocení:

Cena: 1 127 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


10. ECG SO 570

Typ: Kulatá sušička ● Příkon: 200-240 W ● Počet plat: 5 ● Regulace teploty: 35-70 °C ● Hmotnost: 2,7 kg ● Povrchová úprava / barva: bílá

ECG SO 570

Standardní kulatá sušička potravin, která přesně zapadá do té kategorie sušiček, při níž víte, že za své peníze dostanete i adekvátní kvalitu. ECG SO 570 usuší opravdu rozmanité potraviny, od masa (díky vysoké maximální teplotě) až po ovoce, zeleninu a houby. Na sušení jemných bylinek se však zcela nehodí (minimální teplota sušení je 35 °C).

Objemově patří ke standardu sušiček dostupných na našem trhu, v základní výbavě má 5 plat s možností dokoupení dalších dvou. Sušičku tak spíše doporučujeme na sezónní sušení, kdy ji však využijete naplno. Funkce jako časovač, tichý chod a pojistka proti přehřátí jsou u tohoto modelu samozřejmostí.

Výhody

 • plná výbava funkcí
 • ideál na sezónní sušení a zpracování přebytků ze zahrady
 • návod s recepty a tipy

Nevýhody

 • menší plocha na sušení
 • větší díry v plátech (méně vhodné na zcela drobné ovoce a bylinky)

Verdikt: Malá skladná sušička ovoce a dalších potravin, která má standardně všechny funkce, které od kvalitního spotřebiče určeného na sušení očekáváte – tichý chod, regulace teploty i časovač.

Naše hodnocení:

Cena: 1 199 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Lidová volba

11. oneConcept Bonsai

Typ: Kulatá sušička ● Příkon: 250 W ● Počet plat: 4 ● Regulace teploty: 40-70 ° C ● Hmotnost: 1 kg ● Povrchová úprava / barva: bílá

Bonsai, bílá, sušička potravin, 5 pater, 250 W

oneConcept Bonsai je malá sušička ovoce a potravin, která vám mnoho místa doma nezabere, ale své místo si určitě zastane. Tedy, pokud vám na sušení budou stačit 4 police. S příkonem 250 W se řadí mezi standardní spotřebiče ve své kategorii. Co se týče nastavení teploty, tak tu si můžete regulovat v rozmezí 40 až 70 °C, většina porovnávaných modelů v testu však začíná už na 35 °C (což je doporučená teplota pro sušení některých bylinek). Pokud tedy chcete sušit jen ovoce a zeleninu, bez problémů, zde se ideální teplota pohybuje někde od 60 do 70 °C.

Sušička se ovládá velmi jednoduše – otočným kolečkem si nastavíte požadovanou teplotu. Jinak, i přesto, že v popisu se zmiňuje rovnoměrné rozložení teploty, doporučujeme i tak police během sušení vyměňovat aby byly vloženy potraviny rovnoměrněji usušené. Sušička je z nižší cenové kategorie a tedy i její plastové provedení vypadá o cosi „levněji“.

Výhody

 • snadné používání a čištění
 • 4 vkládací police vhodné do myčky nádobí
 • plynule nastavitelná teplota
 • skladnost, nízká hmotnost

Nevýhody

 • levný plast
 • menší kapacita

Verdikt: Sušička ovoce, která sice nenadchne, ale ani nezklame. Na běžné občasné zpracovávání postačí.

Naše hodnocení:

Cena: 949 Kč

Ukázat nabídku
Electronic-star.cz
Detail


Jak si vybrat sušičku ovoce

1. Tvar sušičky

Nejčastější tvar sušiček ovoce je kulatý (kruhový) nebo hranatý. Běžnější je kulatý, kde se motor (topná jednotka) nachází ve spodní části a teplo stoupá vzhůru. Při hranatých se motor nachází na boku těla sušičky a teplý vzduch proudí horizontálně.

➡️ Suším jen občas a příležitostně –  vybírejte sušičky ovoce s kulatým tvarem 

Při občasném sušení během sezóny vám postačí kvalitní okrouhlá sušička. Je levnější než hranatá a na méně časté sušení poslouží dobře. Jak jsme zmínili, tak teplo stoupá sušičkou nahoru a od středu. Proto se může stát, že potraviny na okrajích a na vyšších patrech se neusušia za stejný čas. Je nutné, abyste v takovém případě plata přehazovali. Také při kontrole, zda jsou potraviny dobře usušené (i když jsou pláty a kryt průhledné), je nutné sušičku rozebrat a pak opět složit. Není to nic složitého a ani časově extra náročné a při příležitostném sušení poslouží kulatá sušička opravdu dobře.

➡️ Suším rád a po celý rok –  vybírejte sušičky ovoce s hranatým tvarem 

Při častějším využívání je namístě uvažovat nad tím, zda si spíše nepořídí sušičku hranatého tvaru. Tyto mají většinou topnou jednotku na boku těla a tedy neni nutné se obávat, že se potraviny na spodním patře usuší spíše než ty na těch vrchních. Nemusíte je přehazovat, což při častějším celoročním sušení potěší. Také je plusem, že se sušička při kontrole nemusí rozebírat, plata jsou povětšinou vysouvací. Jde o takovou malou troubu, která má uvnitř více pater. Cena takové sušičky se však pohybuje v tisících korun.

2. Velikost sušičky

Tento parametr při sušičkách ovoce neznamená právě výšku a průměr samotného spotřebiče, jde vlastně o počet sušících plátů, jimiž sušička disponuje. Většinou u sušiček dostupných na našem trhu jde o 5-6 plátů. Ale najdete sušičky se 7, 9 i 14 pláty. Některé mají pevně stanovený počet, u některých je možnost plata dokoupit. Ty ale raději dokupujte ve stejné značce a na základě doporučení výrobce vaší sušičky. Pokud by totiž nebyly plata stavěné na váš spotřebič, snadno by se mohlo stát, že se sušička přetíží a zničí se motor.

➡️ Sušíme jen občas a příležitostně –  vybírejte sušičky ovoce s menším počtem plátů 

Pro běžnou domácnost zcela postačí méně plátů (5-6). Při občasném sezónním sušení tak máte jistotu, že se vaše ovoce usuší rovnoměrně a nebudete muset plata v průběhu sušení přehazovat.

➡️ Sušíme rád a po celý rok –  vybírejte sušičky ovoce s možností dokoupení sušících plátů , případně ty, které jich mají více (9 a více)

Pokud máte zásob na sušení více, tak vybírejte sušičku s více pláty, případně takovou, kde se dají přikoupit náhradní. Vše závisí na vašich potřebách. Sušička na celoroční sušení by je měla obsahovat alespoň 9.

A k velikosti obecně? Ty nejběžnější sušičky mají tak 20-40 cm do výšky a 50 cm a více do šířky. To jen abyste věděli, kde si ji případně můžete snadno umístit.

3. Výkon a příkon sušičky

Výkon sušiček ovoce a potravin se pohybuje standardně od těch 200 W až do 700 W, najdete však i takové, které mají výkon i 1000 W. Příkon jako energetická náročnost spotřebiče se vyjadřuje také ve W (wattech) a obvyklá hodnota je 230 W – 630 W.

➡️ Sušíme jen občas a příležitostně –  vybírejte sušičky ovoce s menším příkonem a výkonem 

Obyčejnému uživateli, který si suší ovoce a houby občas až “pase” zcela stačí sušička s termostatem, případně programy, kterými si sám zvolí teplotu sušení (někdy není rychlost ten nejpodstatnější parametr). Ideální hodnota příkonu v takovém případě je 400 W- 500 W (zlatý střed). Neulakomte se na sušičky s menším příkonem, může se stát, že neutáhne přidáno plata a motor se bude přehřívat.

➡️ Sušíme rád a po celý rok –  vybírejte sušičky ovoce s větším příkonem a výkonem 

Na sušení větších objemů je vhodnější sušička s větším příkonem. Optimální 700 W až 1000 W.

4. Vlastnosti a funkce

Regulace teploty

Podstatnou informací při výběru sušičky je ta o možnosti regulace teploty. Pokud sušení neberete na lehkou váhu, tak tato funkce by pro vás měla hrát primární rolu. Každá potravina má totiž svou nejvhodnější teplotu. Ta vyšší je například pro maso, ty úplně nejnižší na sušení bylinek. Také je to výborná funkce tehdy pokud chcete něco “nechat dojít” – snížíte tedy teplotu a necháte pozvolna dosušit. Teplota se při většině sušiček dá regulovat v rozmezí 35 až 70 °C, na sušení bylinek hledejte takovou, kde regulace začíná od 30 °C.

Některé typy sušiček pohybující se ve vyšší cenové relaci mají i takzvané přednastavené programy. Zvolenou potravinu stačí vložit do sušičky stisknout jedno tlačítko a vše dále probíhá automaticky.

Časovač

Další užitečná funkce, která vám usnadní práci a ušetří nervy. Časovač si nastavíte na určitou dobu, po které se vám sušička sama vypne. Některé, hlavně u modernějších typů, jsou uzpůsobeny tak, že si nastavíte, kdy začne sušička fungovat a dozvíte se kdy skončí. Jiné mají pouze funkci zapni/vypni. Každopádně, díky časovači se vám nemůže stát, že se vám něco v sušičce spálí.

Hlučnost

Víte jakou mají sušičky hlučnost? 40-45 dB, což je opravdu velmi přijatelné, zejména z toho důvodu, že sušička ovoce musí často “běžet” i v noci. Pro srovnání: rychlovarné konvice při varu vyprodukují až 75 dB.

Bezpečnost

Důležité a netřeba na ni zapomínat – bezpečnost. Při sušičkách to není extra problém. Drtivá většina těchto spotřebičů má pojistku proti přehřátí. Je to opravdu nutné, protože některé druhy ovoce a potravin se suší i 30 hodin a více.

Výška a vzdálenost plátů

Pokud chcete sušit některé potraviny v celku, případně ve větších dílech (například rajčata), měla by vás zajímat možnost nastavení plátů do výšky. Touto praktickou funkcí disponují hlavně modely střední a vyšší třídy.

Čištění

K čištění přístroje se používá pouze navlhčená utěrka bez agresivních čisticích prostředků. Pláty některých typů se dají mýt v myčce. O této možnosti se dočtete v každém popisu a návodu k použití spotřebiče.

5. Příslušenství

Náhradní plata

Některé typy sušiček mají jen 5 či dokonce jen 4 plata a proto většina výrobců nabízí možnost dokoupit si v případě potřeby plata další. Doporučujeme na začátek vyzkoušet přístroj v základní výbavě, v případě, že vám jeho kapacita ale opravdu nestačí a plánujete častěji zpracovávání potravin, dokupte si další originální patra.

Nečekejte však, že každý typ sušičky tuto možnost má. Před koupí spotřebiče si to tedy předem zjistěte, abyste později nezůstaly zaskočeni.

Speciální plata

Některé sušičky střední a vyšší třídy mohou nabízet možnost dokoupit si speciální plata. Například ty extra určené na bylinky (jsou jemnější síťované, aby bylinky nepropadávaly) nejsou většinou součástí základní výbavy a musíte si je dokoupit. Dalším prvkem, který si můžete opatřit je podnos, který se sejde při sušení šťavnatejších potravin. Zachytí stékající šťávu, což zejména při kulatých sušičkách může prodloužit životnost motoru. Praktické i z pohledu čištění sušičky.

Otočný kruh

Při kulatých sušičkách můžete někdy dostat otočný kruh již v základu, nebo jako příslušenství navíc, které si můžete dokoupit. Je dobrý hlavně z titulu lepší cirkulace vzduchu a rovnoměrnějšího sušení.

Nepřilnavé vložky

K některým typům sušiček si můžete pořídit i teflonovou vložku, kterou přiložíte na plato a můžete sušit i velmi mokré potraviny či dokonce úplně tekuté. Většinou se jedná o hranaté typy sušiček. Kulaté sušičky mívají většinou speciální fóliové misky.

Skleněné poháry

Jsou typy sušiček, které mohou suplovat například takový jogurtovač. Není to typické příslušenství, ale najdou se některé, které je mají dokonce v základním vybavení.

6. Cena

Kritérium, na které přihlížíme asi nejvíce.  Kvalitní sušičku do běžné domácnosti se sezónním sušením si koupíte již v ceně 800 Kč do 2000 Kč.  Při častějším využívání a větších objemech potravin si za sušičku připlatíte. Cena se pohybuje v tisících korun. Opravdovou profi sušičku si víte zakoupit od 13 000 Kč a více.

Pár cenných tipů jak sušit ovoce v sušičce

Pokud hledáte sušičku potravin, tak asi už víte, že sušit je možné doslova cokoli. Ovoce, zeleninu, maso, houby i léčivé bylinky … Abyste dospěli k žádanému výsledku musíte brát na zřetel, že délka sušení při jednotlivých potravinách poměrně dost liší. Banán usušíte při teplotě 57 ˚C za 6 -10 hodin, takový ananas zase za 10 až 12 hodin. Houby se suší při 52 ˚C 3-6 hodin, maso 4-6 hodin při 68 °C a takto bych mohl pokračovat do nekonečna (uvedené časy sušení při jednotlivých surovinách jsou pouze orientační – reálně sušení může trvat kratší i delší čas). Tyto základní zásady sušení v sušičce však v podstatě platí univerzální:

 • na sušení vybírejte jen čerstvé a zralé (ne však přezrálé) suroviny
 • potraviny musí být bez známek poškození či napadení hnilobou nebo plísní
 • ovoce a zeleninu nakrájejte na plátky silné 0,5 až 1 cm (pokud je nakrájíte na příliš malé kousky, sušením se ještě více zmenší)
 • všechny by měly být plus minus stejné
 • plátky nebo kousky surovin naskládejte na tác tak, aby se vzájemně nepřekrývaly
 • ovoce zbavte pecek a všech nejedlých částí
 • před samotným sušením můžete ovoce i zeleninu blanšírovat – jde o krátkou tepelnou úpravu kdy se plody nejprve krátce povaří, zachovají si tak svou svěžest, pěknou barvu, chuť i vitamíny
 • nežádoucímu hnědnutí ovoce během sušení předejdete tak, že ho předem namočíte do roztoku citronové šťávy a vody, případně do pomerančového džusu
 • plody, které obsahují větší množství vody (například angrešt), je vhodné před sušením namočit na určitý čas do vody, to způsobí prasknutí slupky a urychlí proces sušení
 • nastavte sušení podle doporučení v návodu k sušičce (pokud nějakou surovinu sušíte poprvé, každých pár hodin si kousky zkontrolujte
 • usušené houby a zelenina by měly být při stisknutí tvrdé a křehké
 • ovoce zase kožnaté a pružné
 • můžete si také nařezat 1 kousek, který necháte vychladnout, a zkontrolujte, zda uvnitř opravdu nezůstala žádná vlhkost
 • usušené ovoce, zeleninu nebo houby nechte asi 1 hodinu vychladnout (v pohodě i ve vypnuté sušičce)
 • čas chladnutí však neprodlužujte, sušené suroviny by mohly absorbovat vlhkost z okolního vzduchu a zase byste je museli dosušit
 • až po vychladnutí uskladňujte sušené potraviny ve vzduchotěsných nádobách či kapsách
 • ty uložte ideální na tmavé místo pokojové či nižší teploty
 • sušené plody mají trvanlivost minimálně 1-2 roky

Do testu jsme vybrali Sušičky ovoce pouze z ověřených eshopů

Ohodnoťte náš test:

Sušičky ovoce v našem katalogu

G21 Paradiso Big Sušička ovoce G21 Paradiso Big white bílá
1 521 Kč
Gorenje FDK 24 DW Gorenje Sušička ovoce Gorenje FDK 24 DW bílá/plast
1 139 Kč
Sencor SFD 851 Sencor SFD 851
899 Kč
Concept SO-1060 Concept Sušička ovoce Concept SO-1060 bílá/zelená
1 699 Kč
Guzzanti GZ 710 Guzzanti GZ 710
1 127 Kč
ECG SO 570 ECG SO 570
1 199 Kč
Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.