Ginko biloba je listnatý, odolný strom s unikátními vějířovitými listy, který je příbuzný s primitivní rodinou stromů, které se běžně vyskytovaly v Číně před 160 miliony let. Geologické důkazy o ginko, který je považován za nejstarší žijící druh stromu na světě, se datují do mezozoika, před více než 200 miliony let! Ginko biloba se někdy nazývá také „fosilní strom“, protože je posledním svého druhu bez blízkých příbuzných. Funguje dobře i v městském prostředí, díky vysoké toleranci vůči různým podmínkám. V medicíně je široce známý jako možná pomoc při prevenci ztráty paměti.
Pěstování ginko je vděčné, protože je to dlouho žijící strom, odolný vůči suchu a škůdcům a je neuvěřitelně silný. Ve skutečnosti tak silný, že byl jediným stromem, který přežil po útoku atomové bomby v Hirošimě. Strom roste pomalu, ale nakonec může dosáhnout výšky až 30 m. Správný výběr lokality a péče vám umožní pěstovat a užívat si ginko dlouhá léta.
Ginko pěstování - navigace v článku
💡Při sázení se vám zaručeně sejde kvalitní rýč…⤵
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Ginko – pěstování
Ginko je listnatý strom, který je nejblíže ke starověkým cykasům. Je pozůstatkem z prehistorických dob a jakmile byl považován za vyhynulý, byl znovu objeven německým vědcem na konci 16. století v Japonsku. Skupina čínských buddhistických mnichů si dala za úkol zachránit a kultivovat tento druh. Měli úspěch a dnes se ginko pěstuje po celém světě jako okrasný strom.
Ginko biloba má mnoho odrůd a nezávisle na nich, obecně můžeme zodpovědně vyhlásit – vyhýbejte se pěstování samičích stromů. Samičí gingko stromy přinášejí kulaté plody, které mají zápach podobný hnijícímu jídlu. Ginko lze pěstovat i ze semen. Mějte však na paměti, že ginko vypěstované ze semene může dozrávat až 30 let, takže do té doby nebudete vědět pohlaví stromu. Většina zahradníků proto upřednostňuje množení ginka z řízků z měkkého dřeva odebraných z mužských stromů.
➡️ Jak určit pohlaví stromu jinan?
Ginko je nádherný strom, který roste v různých klimatických podmínkách. Je to silná rostlina s dlouhou životností a je to jediný přežívající exemplář divize Ginkgophyta, který nevyhynul. Existuje mnoho nálezů prehistorických fosilií tohoto stromu, některé pocházejí až víc než 200 milionů let dozadu. Fosilie byly nalezeny na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy a Austrálie. Roste bez problémů jako pouliční strom, v komerčních nemovitostech a v mnoha zahradách. Je to téměř dokonalý městský strom, protože dokáže růst a prospívat ve znečištění, odolává chorobám a je lehké ho prořezávat. Jedna věc, která není tak dokonalá, jak jsme již zmínili výše, je jeho pohlaví. Samičí rostliny jsou zdrojem vůbec jediné stížnosti vznesené proti tomuto stromu – na podzim z nich opadává páchnoucí ovoce.
Ovoce je bohužel víceméně jediným způsobem, jak spolehlivě rozeznat pohlaví ginka. Jeho jedlé plody, charakteristické ofenzivním, dlouhotrvajícím zápachem, představují definitivní způsob určení pohlaví tohoto stromu. A pokud je vaším cílem vyhnout se zapáchajícímu, nechutnému ovoci, možná vás zajímají spíše další způsoby, jak rozeznat mužské a ženské ginka.
Kvetoucí květiny mohou také naznačovat pohlaví, protože ženský květ má jeden pestík. Tyto stromy nesou semena v kuželech, které se skládají uvnitř ze semen. Vnější vrstva zvaná sarcotesta vydává smradlavý zápach. Naučit se rozeznávat pohlaví ginko bylo studijním programem pro arboristy, vědce a zahradníky. Přítomnost tohoto zakrytého semene je jediným způsobem, jak rozpoznat rozdíl mezi samčím a samičím ginko. Vyvíjí se několik kultivarů „pouze mužských“, ale ani to není spolehlivé, protože je dokázáno, že ginko může měnit pohlaví. Takže i když existuje způsob, jak rozlišit mužské a ženské ginko, neznamená to, že pohlaví stromu je trvalé. Pokud si přejete najít samčí gingo na výsadbu, sledujte vývoj kultivaru. Nové odrůdy jsou již na obzoru.
➡️ Výběr stanoviště
Ginko stromy tolerují znečištění, což z nich činí ideální volbu pro městské lokality. Před vysazením stromu zvažte odhadovanou výšku a šířku koruny v dospělost. V dospělosti dosahují stromy gingko výšky až 30 m a mají baldachýn široký 10 až 15 m. Vyhněte se vysazování stromu ginko pod a v blízkosti elektrických vedení, nebo jiných vysokých struktur.
Ginko patří mezi ty vzácné stromy, které lze pěstovat v blízkosti chodníků a cest. Na rozdíl od ostatních stromů, jeho kořeny spolupracují a zůstávají dolů, takže nezvedají stezky ani nepoškozují vaši terasu.
➡️ Půda, světlo a voda
Stromy gingko biloba vyžadují dobře propustnou půdu. Rostou ve většině půdních typů včetně jílových, bahnitých, hlinitých, kyselých a zásaditých, ale ideální půda pro ginko je písčitá, vlhká a dobře odvodněná. pH půdy se může pohybovat od 3,7 do 8,0. Když vykopete jámu pro strom, naplňte dno 5 cm vrstvou kompostu. Ginko nepotřebuje k tomu, aby prosperovalo, další hnojivo. Musí se však dostávat plné slunce; ve stínu neroste dobře. Během prvních tří až pěti let udržujte půdu vlhkou. Ginko je po této době odolné i vůči suchu.
Pokud je vaše ginko tři až čtyři roky staré a narostlo jen trochu, nezoufejte. Pomalá rychlost růstu je pro mladé ginko naprosto normální. Po prvních několika letech se růst zrychlí a vyroste o 30 až 60 cm za rok za předpokladu, že jsou zajištěny vhodné podmínky pro jejich růst.
➡️ Výsadba
Vykopejte jámu dvakrát větší než kořenový bal vašeho stromu a stejné hloubky. Umístěte strom do otvoru a zasypte. Při utlačování půdy buďte pozorní, abyste odstranili vzduchové sáčky. Když je půda zarovnána s vrcholem kořenového balu, strom bohatě zalijte. Kolem okrajů výsadbové jámy postavte prstenec nebo hráz z kompostu vysokého asi 10 – 12 cm. Hráz pomůže udržet vlhkost kolem stromu, dokud nebude dobře zakořeněný.
Ginko – pěstování ze semene
Ginko biloba, jeden z našich nejstarších rostlinných druhů, lze množit z řízků, štěpů nebo semen. První dvě metody jsou mnohem rychlejší, ale proces pěstování ginko ze semen je zážitek, který si nenechte ujít. Stromy technicky neprodukují semeno, ale samičky rodí ovoce, které opylují samčí stromy. K rozmnožování semen ginka musíte dostat z ovoce vajíčka nebo nahá semena. Pokračujte ve čtení a my vám prozradíme tipy na výsadbu semen ginka.
➡️ Zabezpečení klíčivosti
Při pěstované ginka ze semene musíte zajistit určité podmínky pro zajištění klíčivosti. Nejprve musíte získat samičí rostlinu a nasbírat ovoce. Chcete-li zvýšit šance na úspěch, posbírejte ho více. Vypadají trochu jako malá nažloutlá švestka, nebo třešeň a ve zralém stavu budou v říjnu až listopadu opadávat zemi kolem dospělého samičího stromu.
Při sklizni noste rukavice, protože masitý exteriér způsobuje kontaktní dermatitidu. Příliš zralá vajíčka budou mít velmi odporný zápach, ale stále je lze použít. Uvnitř dužnatého exteriéru je skořepina připomínající oříšek. Abyste se dostali k tomuto „semenu“, budete muset odstranit dužinu. Vložte semena do sáčků s trochou vlhkého rašelinového mechu a uložte na šest týdnů na teplé, ale ne horké místo.
➡️ Klíčení
Ginko stromy a jejich spadlé ovoce zažívají v zemi svého původu skutečné zimy. To znamená, že vaše semena musí mít stejnou expozici chladu. Poté, co jsou semena uložena v sáčcích na stanovený čas, přesuňte je do ledničky nejméně na tři měsíce. Tento stratifikační proces umožní prolomení embrya, aby mohlo dojít ke klíčení. Můžete také navlhčit písek vysypat na něj semena a nádoby na zimu umístit ven.
Po uplynutí stanoveného času odstraňte semínka a lehce je obruste brusným papírem. Někteří pěstitelé doporučují namočit semeno do 3% roztoku peroxidu vodíku, ale to není nutné, pokud používáte čisté, sterilní nádoby a médium.
➡️ Výsadba
Použijte buď navlhčený zahradnický písek nebo směs písku a perlitu. Dalšími doporučeními jsou rašelinový mech nebo vermikulit. Čisté květináče naplňte předem navlhčeným médiem. Semena vysazujte mělce, ať jsou jen právě zakrytá. Nádobu přikryjte průhlednou plastovou kapsou a umístěte na teplé místo. Médium udržujte mírně vlhké. Klíčivost očekávejte za 30 až 60 dní. Sáčky odstraňte když uvidíte klíčky. Než váš malý stromek začne plodit sám, může to trvat 20 až 30 let a předtím, než jej přesadíte ven, aby dozrál do dospělosti, bude z něj několik let krásná pokojová rostlina.
Ginko – pěstování v květináči
Ginko pěstované v květináči má mnoho stejných potřeb jako ginko pěstované v zemi, i když některé jeho požadavky se liší. Vyberte květináč s dostatečnými drenážními otvory. Při přesazování použijte nádobu, která je asi dvakrát větší než původní nádoba ginka. Rostlina pěstovaná v květináči potřebuje pravidelnou zálivku, obzvláště při aktivním růstu. Pokud je to žádoucí, v zimě jej můžete oříznout.
Péče
Nově vysazené ginko potřebuje pravidelnou zálivku, dokud nezapustí hluboké kořeny. Jakmile se to stane, zalévejte pouze během suchých letních měsíců a jakýchkoli podmínek sucha. Raději má půdu mokrou, ale ne promočenou. Starší stromy nepotřebují žádnou dodatečnou zálivku, protože budou spoléhat na běžné srážky. Mulč není potřebný pro dospělé stromy ginko, protože může interferovat s prostorem pórů v půdě a absorpcí dostupných živin.
Soběstačnému ginko stromu není třeba dávat ani hnojivo. Všechny potřebné živiny bude čerpat z půdy. Abyste tomuto procesu pomohli, nechte listy rozložit se (shnít) na zemi pod stromem. Ale pokud se pro hnojení přece jen rozhodnete…
➡️ Kdy a jak hnojit stromy ginko?
V době výsadby ginko nehnojte. Ginko stromy přihnojte na konci zimy nebo brzy na jaře, těsně před novými listovými pupeny. Obvykle stačí jednou za rok, ale pokud si myslíte, že je zapotřebí více, můžete strom znovu hnojit na začátku léta. Nehnojte ginko během sucha, dokud jen strom není pravidelně hnojený. Mějte také na paměti, že pokud strom roste v blízkosti hnojeného trávníku, nebudete muset používat hnojivo.
Hnojit ginko je překvapivě jednoduché. Změřte obvod stromu přibližně 1,2 metru nad zemí, abyste určili, kolik hnojiva použít. Na každých 2,5 cm průměru aplikujte 0,5 kg hnojiva. Suché hnojivo rovnoměrně rozsypte na půdu pod stromem. Sypte hnojivo na „odkapávací linii“, což je oblast, kde z konečků větví kape voda. Dobře zalijte vodou, aby hnojivo proniklo do kompostu a rovnoměrně vsáklo do kořenové zóny.
➡️ Jaké hnojivo použít?
Ginko hnojte vyváženým hnojivem s pomalým uvolňováním s poměrem NPK 10-10-10 nebo 12-12-12. Vyhněte se hnojivům s vysokým obsahem dusíku, zejména pokud je půda chudá, zhutněná, nebo špatně odtéká (dusík je označen prvním číslem v poměru NPK). Místo hnojiva můžete kolem stromu kdykoli v roce rozházet i štědrou vrstvu kompostu, nebo dobře shnilého hnoje. To je obzvlášť dobrý nápad, pokud je půda chudá.
Zkuste pěstování sloupovitých ovocných stromů, které jsou ideální do malých zahrad a jsou nejen atraktivní, ale vás každý rok potěší také úrodou šťavnatých plodů.
Pokud jste o nich ještě neslyšeli, náš článek věnovaný jejich pěstování vás s nimi seznámí a také zaručeně inspiruje.
➡️ Zalévání
Mladé stromky, můžete zalévat ručně hadicí, nebo zavlažovacím systémem. První možnost může být lepší volbou, protože tyto stromy po usazení se nepotřebují pravidelnou zálivku. Stačí hadicí několik minut namáčet oblast kolem kmene, kde jsou kořeny. Zalévání zavlažovacím systémem může být problematické. Riskujete jím nadměrné zalévání. To platí zejména pro dospělé stromy, které skutečně nepotřebují mnohem víc než pravidelné srážky. Pokud zaléváte trávu systémem časovaného postřikovače, ujistěte se, že ginko příliš nepolévá.
➡️ Ořezávání
Starší ginko potřebuje pouze minimální řez. Bez velké pomoci produkuje vyvážený, rovnoměrný baldachýn. Můžete provést jarní tvarování, nebo ředění. Nejlepší je to udělat, když je strom mladý a spící, těsně před rašením. To mu poskytne šanci uzdravit se z řezů dříve, než bude muset vložit energii do pěstování a produkce květin a listů. Včasné tvarování stromu může zabránit potřebě prořezávání později. Odstranění mrtvých nebo nemocných větví se provádí kdykoli během roku.
Před ořezáváním stromů ginko se ujistěte, že rozumíte zvyku růstu dané odrůdy. Každá odrůda ginka má svůj vlastní přirozený obrys. Sloupovité stromy například rostou v úzkém tvaru sloupu. Ostatní odrůdy rostou více do šířky a mají pyramidový nebo deštníkový tvar. Pomůže to při vedení vašich řezů.
Gingko by mělo mít jediné svislé vodítko, proto ořízněte všechny větve, které zdánlivě konkurují hlavnímu kmeni. Můžete také vidět přísavky – malé, vzpřímené stonky, rostoucí ze země. Můžete je také odstřihnout. Chcete-li svůj strom dodatečně tvarovat, ořízněte větve tam, kde se potýkají s kmenem. Odstraňte větve, které visí příliš nízko a překážejí chodcům nebo provozu. Vytvoří to pěkný stínový baldachýn pro ne sloupové odrůdy. Vyřízněte všechny větve, které vypadají mrtvé nebo slabé. A odstraňte několik strategických menších větví, abyste zvýšili proudění vzduchu v celé koruně.
Jakmile je vaše ginko vyšší než asi 2 metry, můžete pravidelné prořezávání zpomalit. V tomto místě by si měl zachovat svůj tvar a bude potřebovat už jen odstranění zlomených nebo mrtvých větví. Při prořezávání odstraňte mrtvé dřevo a odumírající větve čistými, sterilizovanými řezacími nástroji. Odstraňte také všechny nemocné větve.
💡 A v tomto bodě se bez kvalitních zahradních nůžek neobejdete: ⤵
Rozmnožování
A i když existuje více způsobů rozmnožování těchto stromů, rozmnožování odřezky je preferovanou metodou kultivace. Pokud jde o množení řízků, vaše první otázka může znít: „Je možné zakořenit ginko ve vodě?“ Krátká odpověď je ne. Ginko stromy jsou citlivé na špatné odvodnění; upřednostňují dobře odvodněnou půdu a dobře se jim daří v městských oblastech obklopených betonem. Příliš mnoho vody je utopí, takže zakořenění ve vodě není příliš úspěšné.
V létě (květen-červen) hledejte visící žluté kužely pylu na samčích stromech a odeberte z nich řízky; samičí stromy produkují lepkavé páchnoucí sáčky na semena, která jsou velmi nežádoucí. Odřezky zastokněte do zahradní půdy nebo do 5-10 cm hluboké nádoby se směsí vermikulitu. Tato směs pomáhá předcházet množení plísní a hub ve semenném lůžku. V případě potřeby lze použít kořenový hormon (prášková látka, která napomáhá zakořenění). Osivo udržujte vlhké, ale ne mokré. Řízky by měly zakořenit za 6-8 týdnů.
Pokud zima není příliš studená, odřezky můžete nechat na místě až do jara a poté je vysadit na trvalá místa. V drsném počasí odřezky zasaďte do květináku o průměru 10-15 cm. Přesuňte květináč do chráněného prostoru až do jara.
Škůdci a nemoci
Ginko jsou velmi houževnaté, odolné stromy s malým množstvím přirozených nepřátel. Listy, kořeny a dřevo ginka jsou jedovaté pro většinu hmyzu, díky čemuž jsou vysoce odolné vůči škůdcům včetně Lymantria dispar dispar. Cikánské můry. Ginko může utrpět zranění hlodavci, jako jsou zajíci, králíci a hraboši. Hrozba poškození hraboši se sníží, když při výsadbě stromu vyložíte otvor drátěným pletivem nebo síťovinou.
Jako každý strom, i ginko je citlivé na některé choroby. Mezi nemoci stromu patří problémy s kořeny, jako jsou známé hlístice kořenových uzlů a hniloba kořenů phytophthora.
- hlístice kořenového uzlu – jsou malé červy žijící v půdě, které se živí kořeny stromů. Jejich krmení způsobuje, že kořeny jinanu vytvářejí hálky, které brání kořenům absorbovat vodu a živiny. Léčba chorob ginka, které zapříčiňují háďátka kořenového uzlu, je náročná. Jediné, co můžete udělat, je začít obhospodařovat nemocné stromy ginko přidáním kompostu nebo rašeliny do půdy, což stromům pomůže zpracovat živiny. Pokud se vážně nakazí, budete je muset odstranit a zničit. V každém případě je lepší prevence. Pořiďte svůj mladý strom v renomované školce.
- hniloba kořenů Phytophthora – je další z příležitostně se vyskytujících chorob ginka. Tyto patogeny přenášené půdou mohou způsobit, že pokud se strom neléčí, během několika let zemře. Léčba těchto typů chorob ginko stromů je možná. Měli byste použít fungicidy obsahující složku fosetyl-al. Postupujte podle pokynů na štítku.
Plody ginko biloba
Jak jsme již zmínili, samičí strom přináší ovoce. Ginko je dvoudomé, což znamená, že samčí a samičí květiny kvetou na oddělených stromech. Plod je masitý, hnědavě oranžový, asi jako třešeň. Přestože strom nebude rodit, dokud nebude jí asi 20 let, jednou to udělá a zpoždění nahradí podivuhodnou produkcí.
Velké množství ovoce opadává ze stromu, přičemž způsobuje nejen nepořádek, ale rozmačkané ovoce také uvolňuje poměrně nepříjemný zápach. Všichni souhlasí s tím, že aroma je nepříjemné, ale do jaké míry, to je individuální-někteří ji popisují jako zralý hermelín, nebo zatuchlé máslo a jiní ji srovnávají spíše se psími výkaly.
➡️ Jádra Ginko biloba
Východoasijci považují konzumaci ořechů Ginko biloba za pochoutku. Ořechy svým vzhledem připomínají pistácie s jemnou, hustou texturou, které někomu chutnají jako kombinace edamame, brambor a piniových oříšků a jiným chutnají jako kaštan. Ořech je ve skutečnosti semeno a prodává se v Koreji, Japonsku a Číně jako „stříbrné meruňkové jadérko“. Obvykle se před jídlem opékají a používají se do dezertů, polévek a masu. Jsou však mírně toxické. Najednou by se mělo sníst jen několik semen.
A pokud by útočný zápach a toxické sloučeniny nestačily k tomu, aby odradily od konzumace, ginko má v rukávu další eso. Vnější masitý obal semene obsahuje chemikálie, které mohou mít za následek dermatitidu, nebo puchýře podobné těm, které způsobuje jedovatý břečťan.
Pro kterou odrůdu ginko se rozhodnout?
Samčí strom ginko je skvělým doplňkem většiny zahrad. Můžete si zvolit růstový zvyk, velikost a další charakteristiky výběrem z několika typů stromů.
Podzimní zlato a Magyar jsou běžné samčí odrůdy se symetrickými, kuželovitými tvary, dobrou barvou listí a středním tempem růstu. „Princton Sentry“ je úzký, vysoký až 18 m, ale široký pouhých 7 m, takže je dobrým kandidátem na pouliční strom. „Jade Butterfly“ je trpasličí gingko, dorůstá pouhých 3 až 6m. „Pendula“ je povislá forma, která dorůstá výšky 3,5 ma má horizontální větve s mírně klesajícím obloukem.
Kultivary samčích a samičích stromů mají často různé názvy, proto se ujistěte, že jste vybrali mužský strom, chcete-li tedy strom, který má nízké nároky na údržbu a nebude přinášet (smradlavé) ovoce.
💡 Pokud se rozhodnete pro pěstování ginko v květináči, možná si ho vyberete právě zde⤵
Zdroje informací:
- https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/ginkgo/ginkgo-tree-care.htm
- https://www.thespruce.com/ginkgo-biloba-trees-fall-foliage-champ-4119900
- https://www.thespruce.com/ginkgo-biloba-growing-profile-3269311
Článek je zařazený do kategorie: Péče o zahradu
Mohlo by vás zajímat
- Černá ředkev je chutná kořenová zelenina, jak na její pěstování, účinky, recepty na její využití
- Měsíční jahody – jak je pěstovat a rozmnožovat, nejlepší odrůdy
- Kdouloň je zapomenuté ovoce, které musíte zkusit - jak na její pěstování, využití a pár receptů k tomu
- Znáte Mangold? Jak na jeho pěstování, o jeho účincích a pár skvělých receptů k tomu
- Čajot je exotická zelenina z tropů, víte na co ji použít? Recepty, využití, pěstování rostliny
- Lunární kalendář pro zahrádkáře - květen 2024
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
- Je šalotka cibule nebo ne? Toto jsou hlavní rozdíly a kde všude šalotku můžete použít, výborná je i zavařená!
- Jak na pěstování Aloe vera - péče o rostlinu a jak ji doma zpracovat na gel či nápoj
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci