Sloupovité ovocné stromy – aké jsou jejich výhody a jak o ně pečovat? + zkušenosti s jejich pěstováním

Georgina Babinová Téma
19. srpna 2022 0

Co jsou vlastně sloupovité ovocné stromy? Tyto k městu přátelské stromky jsou ideální pro ty, kteří mají malou zahradu a jsou úžasnými rostlinami pro každého zahrádkáře, který podniká malé kroky za velkým zahrádkářským snem. Prostorově úsporné sloupovité stromy jsou atraktivní i plodné a jsou příjemným akcentem každého balkonu nebo terasy. Ale ještě 30 let po jejich uvedení na trh jsou tyto neobvykle úzké a vzpřímeně rostoucí stromky, stále jaksi cizí a neznámé. V našem článku se pokusíme stručně a jasně přiblížit nejdůležitější tipy týkající se jejich pěstování a péče.

💡 Při péči o sloupovité ovocné stromy se vám sejdou kvalitní zahradní nůžky:

Více zahradních nůžek

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

>

 

Proč pěstovat sloupovité ovocné stromy?

Tyto plodonosné stromy jsou nádhernými rostlinami a pro svůj růst potřebují méně půdy a prostoru, což je ideální pro každou malou zahradu, nebo máte-li dům nebo byt s balkonem a chcete přidat život neúrodnému prostoru. Sloupovitý ovocný strom může po dosažení dospělosti dorůst až do výšky 2,5 až 3 ma šířky 60 až 90 cm. Docela malé, že? Standardní stromy dorůstají až do výšky 6 ma mohou dorůst i poměrně široce. I když sloupovité ovocné stromy dorůstají jen malé výšky, ovoce, které rodí, má normální velikost. Z tohoto hlediska jsou také úžasné!

Díky jejich kompaktní velikosti nebude konečný výnos nikdy takový jako u tradičního stromu. Skutečnost, že mohou být vysázeny pouze o 60-90 cm od sebe, to však více než vynahrazuje a usazený strom bude produkovat až 10 kg ovoce. Nyní předpokládejme, že průměrná malá zahrada je velmi skromná, 5 m dluh a že kordony jsou vysázeny pouze na jedné straně hranice zahrady. Přepočtěte si to a zjistíte, že tato řada vám nabídne 80 kg domácí dobroty za sezónu – a to vše na pase země ne větším než pár metrů. Skvělé je také to, že od nich můžete očekávat, že budou plodit i 20 let. Jejich vitalita, krása a nádherné ovoce z nich činí vynikající doplněk každého domova včetně malých, omezených prostorů. Nejúspěšnější kordony tvoří jablka a hrušky, a taky třešně a švestky se dají takto pěstovat.

Kvetoucí sloupovitá jabloň

 

➡️ Kde pěstovat sloupovité ovocné stromy?

Skutečnou krásou pěstování sloupovitých ovocných stromů je jejich nenáročná péče a snadný přístup k nim. Stromy se nejlépe pěstují u stěny nebo plotu, aby zachytily odražené teplo, které pomůže dozrát ovoci. Kordony lze pěstovat i volně stojící proti vodorovným drátem uvázaným na statných svislých sloupcích, které mají napříč nejméně 10 cm. Jejich pěstování tímto způsobem otevírá možnost použít kordony jako živou stěnu k rozdělení oblastí zahrady – jaký lepší způsob byste našli na vyznačení hranice zeleninových záhonů?

 

Výsadba

Připravte půdu pro každý strom tak, že odstraníte veškerý plevel a pak do bezprostředního okolí zahrabete alespoň kbelík plný (nejlépe dvě) dobře shnilého hnoje, nebo kompostu. Přidejte několik hrstí kostní moučky, abyste pomohli kořenovému systému. Vysokou bambusovou hůl přivažte do drátěných podpěr, kde nakonec vyroste stonek každého stromu a bambus podle potřeby upravte. Stonku bude poskytovat oporu.

 

➡️ Výsadba do zahrady

Každý kordon zasaďte 60 – 90 cm od sebe a strom nakloňte, aby se setkal se svou holí. Dbejte na to, aby spojka, ve které se stonek setkává s podnožem, seděla nad úrovní země. Tato spojka je identifikovatelná jako vyboulení ve spodní části stonku. Obvykle vychází z jedné strany podnože. Kmen přivažte o bambusovou hůl a zpevněte půdu kolem kořenů jemným zatlačením chodidly. Dobře zalijte a pokračujte v polévání i během jakýchkoli suchých období.

 

➡️ Výsadba do květináčů

Sloupovitým ovocným stromečkem se daří i v květináčích, díky čemuž máte větší kontrolu nad jejich pěstebním prostředím. Stromy pěstované v kontejnerech můžete přesunout na jiné místo, abyste je chránili před nepříznivým počasím, nebo je během vlny veder přesunout na částečně stinné stanoviště. Vhodná velikost květináče pro sloupovitý strom je asi 50 cm široký i hluboký. Abyste co nejlépe využili malého prostoru, můžete pod sloupovité ovocné stromy vysadit drobné kvetoucí rostliny.

Na dlouhodobé pěstování doporučujeme použít květináč spíše světlé barvy; květináč by neměl být černý, protože jinak se v zimě příliš zahřívá a poskytuje stromu příliš dobré klimatické podmínky. Doporučeným substrátem je strukturálně silná zemina. Při přezimování zvolte stinné a chráněné místo s co nejmenším přímým slunečním zářením. Když teploty klesnou pod -5 °C, květináč a spodní část stonku by měly být zabaleny izolačním materiálem. Ochrana před teplem a slunečním zářením je důležitější než ochrana před chladem.

 

💡 Nevíte, kde si tyto stromky pořídit?

Sloupovité ovocné stromy - hruškaI když jste možná dosud o sloupovitých ovocných stromech neslyšeli, určitě při jejich shánění nebudete mít problémy. Mnoho rozličných odrůd tohoto typu ovocných stromů je běžně dostupných nejen v zahradních centrech, ale také online v neustále se rozšiřující síti různých e-shopů.

 

 

Péče

Protože jsou to malé stromky s malými kořenovými systémy, sloupovité ovocné stromy vyžadují pravidelnou zálivku po celý rok. Půda by nikdy neměla být příliš rozmočená nebo příliš suchá. Sloupové stromy reagují na vyvážené tekuté hnojivo aplikované během vegetačního období přibližně každé 4 týdny. Zředěná rybí emulze je ideálním organickým hnojivem používaným buď v kořenové zóně při polévání, nebo jako postřik na listy, nebo se můžete rozhodnout pro hnojivo s postupným uvolňováním jednou ročně. Ať už jsou vaše stromy v zemi nebo v květináčích, na jaře je zakryjte kompostem o tloušťce 2,5 až 5cm, abyste pomohli obnovit půdu.

 

➡️ Ořezávání

Kordonový ovocný strom nezůstane kordonem, není-li správně oříznut. Naštěstí je to velmi jednoduchý proces! Stejně jako tvarování stromu pomůže i jeho oříznutí, které zpomalí růst – myslete na to jako na méně extrémní formu bonsai.

Klíčové ořezávání přichází koncem léta, kdy jsou nové bočnice, které vycházejí z hlavního stonku, odříznuty zpět na tři listy. Výhonky vyprodukované z laterálních částí – stávající krátké stonky, které nesou ovoce – se odříznou zpět na jeden list za bazálním clusterem. Tento řez se často provádí s plody, které jsou ještě na větvi a přinutí strom, aby se soustředil na produkci květních poupat následujícího jara, což je samozřejmě dobrá zpráva.

Zimní řez, když je strom v klidu, zahrnuje zředění přeplněných odnoží a vyříznutí všech skutečně starých, které selhávají při plození. To umožní cirkulaci většího množství vzduchu, čímž se zlepší všeobecné zdraví stromu a podpoří se nový produktivní růst, který se rozjede tam, kde starý růst skončil. Jediné další ořezávání, které je třeba zvážit, je, když hlavní kmen dosáhne požadované výšky. V tomto okamžiku je nový výrůstek na konci stonku každé jaro oříznut zpět pouze na jeden list.

 

 

Opylování

Mnoho z ovocných stromů je samoopelivých. Některé odrůdy jablek, hrušek, švestek a třešní však nejsou a budou vyžadovat opylovače stejného druhu. Pro pomoc při identifikaci toho, které stromy budou „spolu“ vycházet jsou vytvořeny opylovací skupiny. To v zásadě odděluje odrůdy podle období kvetení; hlavním kritériem pro dobré opylení je, aby byly květiny otevřeny současně. I když pro kauzálního pozorovatele mohou jabloně vypadat, že všechny kvetou současně, ve skutečnosti to není pravda. Během krátkého, času kvetení odrůdy začnou a skončí kvetení v různých časech. Vyberete-li dva stromy s různými obdobími kvetení, mohou se navzájem utratit jako milenci ztraceni v mlze… Pokud to zní příliš komplikovaně, nebojte se. Systém je snadno pochopitelný a pokud jste přece jen trochu zmateni, specializovaná školka s ovocnými stromy vám dokáže při výběru poradit.

 

A takto to funguje:

Odrůdy mají číselnou nebo písmenkovou předponu a jsou zatříděny do opylovacích skupin A, B, C nebo D nebo 1,2,3 nebo 4. Musíte se jen ujistit, že vámi vybrané odrůdy jsou ve stejné nebo v přilehlé skupině. Protože se určité období kvetení překrývá, můžete si zvolit například 2 skupiny opylování „B“ nebo „A“ a „B“ dohromady nebo „B“ a „C“ a bude to stále fungovat. To, co nemůžete udělat, je přetrhnout řetěz a vynechat jednu skupinu – například „A“ a „C“.

 

Možné problémy a jejich řešení

Vaše sloupovité ovocné stromy mohou trpět stejnými škůdcemi a chorobami jako všechny ostatní ovocné stromy. Naštěstí jejich kompaktní tvar a výška výrazně usnadňují ošetření jakýchkoli problémů. Existují však i kultivary, které jsou odolné proti škůdcům a chorobám. Například jablka Blenheim Orange jsou odolná proti padlí. „Newton’s Wonder“ je odolný vůči rakovině a „Discovery“, „Sunset“ a „Ashmead’s Kernel“ jsou odolné vůči strupovitosti. Tyto odrůdy se vyplatí vysadit vždy, když je to možné: všechny jsou známé a chutné, ideální pro sloupovité pěstování.

 

⛔️ Škůdci

Existuje mnoho škůdců, kteří mohou mít vliv na zdraví vašeho stromu a nakonec i vaší sklizně. Níže jsou uvedeny některý z nejhorších pachatelů:

  • Rhagoletis pomonella
  • Cydia pomonella
  • Conotrachelus nenuphar
  • Štítnička nebezpečná

Existuje velké množství univerzálních chemických postřiků na ovocné stromy, které pomohou v boji proti škůdcům. Použijte je za soumraku, když není v okolí opylující hmyz. Pamatujte, že chemická kontrola často zabije užitečný hmyz, stejně jako škůdce, takže zkuste nejprve myslet na použití možností bez obsahu chemikálií.

Na začátku jara použijte netoxický zahradnický olej bez chemikálií k udušení spícího hmyzu a jeho vajíček. Nastříkejte jej na strom dříve, než se objeví nové listy. Insekticidní mýdlové výrobky jsou dalším účinným způsobem boje proti škůdcům – zejména mšicím, které jsou nejběžnějším hmyzem sajícím šťávu. Jedná se o biologicky odbouratelnou metodu kontroly, ale ne organickou.

Udržování čisté, uklizené plochy bez plevele a pohrabání veškerého spadlého listí a zbytků odpadu pomůže odstranit všechny potenciální úkryty pro škůdce. Výsledkem je, že to určitým způsobem eliminuje problém se škůdcemi.

Nemocné listy jabloně

 

⛔️ Nemoci

Nejběžnější problémy jsou:

Nejlepším postupem je nechemická kontrola, která zahrnuje vyříznutí infikovaných výběžků, listů a plodů a správnou likvidaci postižených částí, aby se zabránilo šíření spór plísní.

Udržujte čistý a uklizený prostor pro výsadbu, starejte se o rostliny a pravidelně je prořezávejte, abyste udrželi tyto plísňové choroby na uzdě. Stejně jako u všech rostlin, i zde vždy existuje riziko škůdců a chorob. Pokud budete mít dobrý návod a správné zahradnické postupy, zjistíte, že pěstování vlastního ovoce je nejen uspokojivé, ale také jednoduchý způsob, jak být trochu soběstačnější.

 

💡 TIP: Pokud vás pěstování mini stromků neoslovilo a zůstáváte raději při „klasice“ množství užitečných informací vám nabídne náš článek věnovaný technikám spojeným s péčí o ovocné stromy.

 

Sloupovité ovocné stromy – výhody a nevýhody jejich pěstování

Hlavní výhodou těchto odrůd je vysoký výnos při mimořádné kompaktnosti stromů. Kordony zabírají v zahradě velmi málo místa. A protože jsou vysoce dekorativní, není třeba jim vyhradit samostatné místo, je vysloveně žádoucí vysazovat v řadě podél plotu nebo zahradních chodníků.

Plody prvních odrůd sloupovitých ovocných stromů se v horším případě lišily od klasických odrůd – byly spíše menší a tvrdé. Ale jako výsledek tvrdé práce chovatelů v posledních desetiletích se objevily moderní odrůdy sloupových stromů s vynikajícím, velkým, chutným a šťavnatým ovocem. O kordony je snadno pečovat, úrodu z nízkých stromů lze sklízet bez žebříků, protože plody jsou v dosahu rukou a vše je patrné. To příznivě odlišuje sloupovité ovocné stromy od obyčejných, u kterých je většina ovoce umístěna vysoko, v husté koruně. Jelikož jsou těžko dostupné, často přezrálé padají na zem.

Nevýhoda sloupovitých ovocných stromků je jediná – potřebují neustálou důkladnou péči, především zalévání. Všechny agrotechnické operace by se navíc měly provádět správně a včas, jinak hrozí riziko ztráty nejen úrody, ale i samotných stromů.

Před založením sloupovité zahrady zvažte klady a zápory. Prostudujte si eventuální recenze a zkuste se porozhlédnout po internetových fórech, kde si již ostřílení zahrádkáři vyměňují své zkušenosti. Ano, tyto stromky vyžadují pozornost. Ale pokud dodržíte podmínky potřebné pro vývoj a plození, poděkují vám úžasným ovocem.

 

Přinášíme vám pár odkazů na diskusní fóra, kde se dozvíte jaké jsou zkušenosti s pěstováním tohoto druhu stromků:

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (9 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *