Sekundové lepidlo je důmyslný vynález, který se stal komerčně dostupným kolem roku 1958. Je vyrobeno z kyanoakrylátu, druhu akrylové pryskyřice. Molekuly v ní okamžitě reagují s hydroxylovými ionty, které jsou ve vodě. Protože stopy vody jsou téměř ve všem, kyanoakrylát se rychle a pevně spojí s většinou materiálů a vytváří téměř nerozbitnou vazbu. Sekundové lepidlo řeší spoustu problémů… dokud se nedostane tam, kam nechcete. Dobrou zprávou je, že většinu nehod s lepidlem lze vyřešit běžnými výrobky pro domácnost a trochou trpělivosti. My vám je v dnešním článku také představíme a prozradíme jak odstranit vteřinové lepidlo. Vy se už musíte vyzbrojit jen trpělivostí.
Jak odstranit sekundové lepidlo - navigace v článku
- Sekundové lepidlo bylo vynalezeno náhodou. Dvakrát!
- Jak odstranit vteřinové lepidlo z jakéhokoli povrchu?
- Jak odstranit vteřinové lepidlo z oděvů a čalouněného nábytku?
- Jak odstranit vteřinové lepidlo ze dřeva a jiných tvrdých povrchů?
- Jak odstranit vteřinové lepidlo z betonu?
- Lze odstranit vteřinové lepidlo z pokožky?
- Zásady bezpečnosti při práci se vteřinovým lepidlem
Odstraňovač lepidla Loctite Super Attak remover umožňuje rozlepení špatně slepených spojů, odstranění vteřinových, ale i jiných lepidel, uvolnění slepených prstů, odstranění stop po samolepkách, ale například také skvrn od permanentních fixů.
TIP č.1: prodej na splátky, doprava zdarma nad 1000 Kč TIP č.2: aktuální probíhající akce → slevománie
Sekundové lepidlo bylo vynalezeno náhodou. Dvakrát!
Sekundové lepidlo, také známé jako kyanoakrylát, objevil původně v roce 1942 Dr. Harry Coover, který se pokoušel vyrobit čiré plastové zaměřovače, které by se daly nasadit na zbraně používané spojeneckými vojáky ve 2.světové válce. Jedna konkrétní formule se kterou přišel, nefungovala dobře pro zaměřovače zbraní, ale fungovala fantasticky jako mimořádně rychlé lepidlo. Navzdory obchodnímu potenciálu takového produktu Coover překvapivě od ní zcela upustil, protože zjevně nebyla vhodná pro jeho aktuální projekt – byla příliš lepkavá.
O devět let později, v roce 1951, byl Dr. Coover školitelem projektu zaměřeného na vývoj žáruvzdorného akrylátového polymeru pro proudové přístřešky ve společnosti Eastman Kodak. Fred Joyner, který také pracoval na tomto projektu a v jednom okamžiku rozetřel ethylkyanoakrylát mezi pár hranolů refraktometru. K jeho překvapení se hranoly velmi pevně spojily. Coover tentokrát neopustil kyanoakrylát (sekundové lepidlo), ale si uvědomil velký potenciál produktu, který by se rychle spojil s různými materiály a k jeho aktivaci stačilo jen trocha vody, která se obvykle v materiálech i vyskytuje.
Sekundové lepidlo bylo konečně uvedeno na trh v roce 1958 společností Eastman Kodak, který jej nazval poněkud málo chytlavým názvem „Eastman #910“, který později přejmenovali na „Super Glue“. Na Eastman #910 brzy získala licenci společnost Loctite, která ho pak znovu přejmenovala na „Loctite Quick Set 404“. Později vyvinuli svoji vlastní verzi, kterou nazvali „Super Bonder“. V 70. letech se objevilo množství výrobců kyanoakrylátových lepidel, přičemž Eastman Kodak, Loctite a Permabond představovaly asi 3/4 celkového prodeje.
Využití a výhody vteřinového lepidla
Sekundové lepidlo vnímáme jako univerzální produkt se širokým spektrem použití. Používá se k lepení nejrůznějších materiálů. Výrobci nabízejí výrobek v pohodlných a snadno použitelných lahvích odolných proti vylití, samočinně se propichujících tubách, se zabudovaným aplikátorem štětce, nebo v tubách podobných rtům s uzávěrem zabraňujícím netěsnostem.
Proč je vteřinové lepidlo tak oblíbené?
- skvělé výkonové charakteristiky
- snadná aplikace a bez potřeby svírání
- kompaktní velikost
- univerzální použití v každodenním životě i v průmyslu
- vhodné pro pevné zafixování různých materiálů
- vysoká pevnost
- okamžitý efekt – doba vytvrzování je 5-60 sekund
- schne průhledně a nezanechává žádné viditelné stopy
- snadno se dá přesně aplikovat
- ekonomické – stačí pár kapek
- může být aplikováno na pevné i pružné povrchy
Možná jste tomu nevěnovali pozornost, ale vteřinová lepidla se liší a mohou být tekutá nebo gelová. Jednotlivé typy mohou být různě odolné vůči vlhkosti a vodě, odolné vůči chemikáliím a teplotám pod bodem mrazu, některé jsou vhodné pro pórovité materiály. V závislosti na konkrétním projektu určitě najdete přesně ten produkt, který potřebujete. Sekundové lepidlo je vhodné pro lepení materiálů jako dřevo, kůže, sklo, kov, keramické prvky, porcelán, plast a polymer, papír atp. To znamená, že si můžete jednoduše opravit svůj oblíbený hrnek na kávu, slepit květináč, opravit kožený pásek, kabelku, sluchátka, rukojeť nože, šperky, zafixovat fotorámeček nebo plastovou hračku vašeho dítěte.
Jak odstranit vteřinové lepidlo z jakéhokoli povrchu?
Všichni jsme občas poněkud nedbalí při realizaci větších i menších projektů. Při práci s lepidly, epoxidy a klihy je možné rozlití a přetečení, což vede k nežádoucím zbytkům. Výkonná víceúčelová vteřinová lepidla, však lze obvykle odstranit pomocí materiálů, které se běžně nacházejí ve vaší dílně nebo v domácnosti. Šetřete čas a své povrchy tím, že budete připraveni rychle reagovat se správným know-how.
Jak odstranit vteřinové lepidlo z kovu?
Odstranění nežádoucího lepidla z oceli, hliníku nebo jiných běžných kovů vyžaduje pečlivou pozornost, nemusí to však být výzva. Zde je několik jednoduchých tipů:
- Vždy začněte očištěním povrchu vodou a hadříkem. Všechny techniky fungují lépe na čistých površích.
- Namočte hadr, nebo vatu do čistého acetonu. Pokud čistý aceton není vhodný, vyzkoušejte odlakovač. Tiskněte hadr nebo vatu proti lepidlu, dokud se nerozpustí. Důkladně otřete.
- Zkuste ho seškrábat pomocí nože nebo žiletky. Při této taktice buďte opatrní, abyste zabránili poškrábání nebo odření kovu.
- Zkuste lepidlo nejprve změkčit univerzálním čisticím prostředkem pro domácnost.
- Jako drsnější alternativu k acetonu můžete vyzkoušet experiment s denaturovaným alkoholem, benzínem do zapalovače nebo peroxidem vodíku. Naneste pomocí hadru nebo vaty, přidržte, aby se lepidlo rozpustilo a poté otřete.
- Odstraňování lepidla z lakovaného kovu se řídí podobným postupem, vyžaduje však o něco silnější řešení. Opět začněte s čistým povrchem. Potom příslušné místo natřete lubrikantem ve spreji. Nechte ho vsáknout a setřete veškerý přebytek na površích mimo lepidlo. Trik může také učinit tekutina do butanového zapalovače. Pomocí plastové karty, tmelu nebo podobného tupého okraje lepidlo seškrábejte. Pevným tlakem a hladkými tahy postupujte až do úplného odstranění lepidla. U některých povrchů, například exteriérů automobilů, můžete povrch navoskovat.
Aplikace vteřinového lepidla na bavlnu nebo vlnu vede k rychlé chemické reakci, při které se uvolní dostatek tepla pro způsobení lehkých popálenin, čemuž je obvykle třeba se vyhnout. Pokud se však do bavlny nebo vlny přidá dostatečné množství kyanoakrylátu, látka se zanítí, takže je to skvělý trik, který je třeba si pamatovat pro situace, kdy jde o život. Obecně jsou bavlna a vlna snadno dostupné a kyanoakrylát je vždy dobré mít po ruce v lékárničkách kvůli jeho schopnosti utěsnit ránu. Takže pokud se někdy ocitnete v lese ztracený pouze s lékárničkou a bez jiných prostředků k založení ohně, tento malý trik vám může pomoci.
Jak odstranit vteřinové lepidlo z plastů?
Staré vteřinové lepidlo lze samozřejmě odstranit i z plastů. Potřebujete jen trpělivost.
- Dejte malé množství saponátu na nádobí do misky s teplou vodou a poté navlhčete měkký hadřík. Položte hadřík na lepidlo a nechte ho tam minimálně tři hodiny, aby lepidlo změklo. Abyste zajistili, že hadřík zůstane vlhký, přelepte jej fólií.
- Po změkčení lepidla jej vysajte čistým hadříkem, dokud se zcela neodstraní. Změklé lepidlo nestírejte, neboť ho budete roztírat.
- Pokud mýdlová voda není dost silná na to, aby odstranila zbytky lepidla z plastu, zkuste místo toho použít líh nebo aceton. Obě tyto kapaliny jsou však agresivnější než mýdlová voda a mohou poškodit plast. Nejprve tedy otestujte líh nebo aceton na malém, skrytém místě. Pokud plast nepoškodí, navlhčete vatový tampon lihem nebo acetonem a naneste na lepidlo, dokud nezměkne. Potom odstraňte měkké lepidlo čistým hadříkem.
- Pokud se snažíte z plastu odstranit přebytečné zbytky lepidla, vezměte nůž nebo žiletku a zbytky jemně seškrábejte. Dejte pozor, abyste plast nepoškodili.
- Ocet dokáže také z plastu odstranit nežádoucí vytvrzené lepidlo. Používejte pouze bílý ocet, kterým místo promočíte. Potom lepidlo zpracujte kreditní kartou, špachtlí nebo s něčím s podobně tupým okrajem.
- Další možností změkčení a odstranění lepidla je odstraňovač lepidla. Je jemnější než aceton, ale silnější než mýdlová voda. Pomocí něj odstraníte lepidlo z plastu stejným způsobem jako acetonem. Tento prostředek můžete koupit hned spolu s lepidlem.
Zalepili jste si prsty nebo oblečení vteřinovým lepidlem? Lepidlo Pattex SOS je rychle uvolní. Pattex SOS Rozpouštědlo na lepidlo je jednosložkové rozpouštědlo na odstraňování nečistot ze vteřinových lepidel (kyanoakrylát). Možné aplikace: Odstranění a čištění zbytků lepidla z mnoha povrchů, jako je bavlna, plast, dřevo, džínovina, kovy…
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
Jak odstranit vteřinové lepidlo ze skla?
- Pro odstranění lepidla ze skleněných povrchů vyzkoušejte kombinaci manuálních a chemických metod. Naneste na dané místo vazelínu, odlakovač, ocet nebo olej (alternativně takové látky na bázi oleje, jako je majonéza nebo margarín). Plně saturujte a lepidlo jemně odstraňte pomocí škrabky nebo drsné houbičky.
- Dalším způsobem odstraňování lepidla ze skla je změna teploty. Místo namočte teplou vodou a poté seškrábejte lepidlo. Namočení sklenice přes noc v horké mýdlové vodě může také pomoci uvolnit lepidlo. Pokud to nefunguje, vyzkoušejte aceton nebo alkohol.
Jak již bylo zmíněno výše, výzkum ukázal, že vteřinové lepidlo je skutečně vynikajícím prostředkem pro uzavírání ran a dokonce u mnoha menších typů ran překonává tradiční šití: snižováním pravděpodobnosti infekce, rychlejší aplikací a utěsněním rány a redukováním možných negativních kosmetických následků.
Jak odstranit vteřinové lepidlo z kůže?
- použijte škrabku (najděte něco s tupým okrajem okrajem) a odstraňte co nejvíce suchého lepidla, poté vezměte teplou mýdlovou vodu a naneste ji na postižené místo houbou, vytírejte dočista a podle potřeby opakujte.
- a zde je další možnost – naneste aceton na skryté místo a zkontrolujte, zda nepoškozuje kůži, použijte vatový tampon k nasycení lepidla acetonem. Roztok jemně nanášejte na dané místo, dokud se lepidlo neuvolní. Očistěte froté ručníkem, ale netřete.
Místo smyjte teplou mýdlovou vodou a určete, zda je třeba výše uvedený postup zopakovat.
Budete potřebovat aceton, brusný papír, tělový pudr a čistý vlhký hadřík. Odstraňte co nejvíce zasušeného lepidla pomocí pudru, který zapracujete do skvrny vlhkým hadříkem. To by mělo pomoci lepidlu zhrudkovatět. Na semiš naneste aceton čistým hadříkem, aby se lepidlo ještě více uvolnilo. Nejprve vyzkoušejte na skrytou oblast, abyste se ujistili, že aceton nepoškozuje kůži. Potom použijte pilník na nehty nebo brusný papír pro jemné zabroušení lepidla. Podle potřeby opakujte kroky.
Jak odstranit vteřinové lepidlo z oděvů a čalouněného nábytku?
Odstraňování sekudnového lepidla z látek je mimořádně delikátní a může vést k odbarvení nebo změně barvy materiálu. Je nerozumné používat na textilie odlakovače, protože obvykle mají přidanou barvu. Namísto toho doporučujeme použít 100% čistý aceton, který je čirý. Pokud je lepidlo na gaučovém polštáři, pokud možno jej pouze převraťte (po zaschnutí lepidla). Takto nebudete riskovat poškození látky acetonem.
- Vatový tampon navlhčete acetonem.
- Jemně jej naneste na lepidlo, aniž byste látku nadměrně nasytili.
- Lepidlo by se mělo začít oddělovat.
Pokud nemůžete nebo nechcete použít aceton na určité materiály, zkuste lepidlo změkčit minerálním olejem. Toto je obzvlášť užitečný tip, pokud je to například košile, kde můžete olej nanést na obou stranách materiálu. Olej se absorbuje do vláken a může uvolnit vazbu mezi lepidlem a košilí. Pak už jen lepidlo „odmasírujte“.
Jak odstranit vteřinové lepidlo ze dřeva a jiných tvrdých povrchů?
V závislosti na finiši povrchu, aceton může odstranit vrchní vrstvu. Toto je obzvláště důležité vzít v úvahu při odstraňování vteřinového lepidla ze dřeva. Naštěstí naše metoda odstranění lepidla z dřevěného nábytku nebo jiných desek nepoškodí samotný povrch.
- Vatový tampon navlhčete acetonem.
- Tampon mírně potírejte 10-15 sekund vrch lepidla. Musíte být přesní, abyste zabránili tomu, aby se aceton dostal na povrch pod lepidlo.
- Když je lepidlo měkké, seškrabte ho plastovou škrabkou. Škrabkou přejeďte opatrně mezi lepidlem a povrchem, aniž byste poškodili materiál pod ní.
- Pomocí kartáčku s měkkými štětinami jemně vydrhněte zbytky lepidla z povrchu dřeva. Místo otřete vlhkým hadříkem, abyste odstranili veškerý aceton, který se mohl dostat na dřevo.
Jak odstranit vteřinové lepidlo z betonu?
Víceúčelová lepidla, jako například lepidlo Loctite Superbond, vytvářejí s betonem trvanlivá vodotěsná spojení. Nebudete-li dost opatrní pro přesnou aplikaci, může se vám stát, že se na betonu objeví nežádoucí lepidlo. Nebojte se, odstranění je snadné.
- Začněte fyzickým odstraněním vytvrzeného lepidla tupým nožem nebo podobně tupou hranou. Na práce na betonových podlahách můžete vyzkoušet i žiletkovou škrabku s dlouhou rukojetí.
- Vroucí voda může lepidlo změkčit. Nejprve vyzkoušejte pouze horkou vodu, zapracujte ji do lepidla a spláchněte. Pokud jde o odolné lepidlo, zkuste přimíchat malé množství amoniaku s čistícím prostředkem na nádobí a vydrhněte.
- Zahřejte ho! Pokud jde o lepidlo přilepená na betonové podlaze, zkuste ho zahřát pomocí žehličky. Lepidlo zakryjte papírovou utěrkou a přejeďte po povrchu žehličkou, poté uvolněné lepidlo jednoduše odstraňte.
Lze odstranit vteřinové lepidlo z pokožky?
I při nejopatrnějším použití rychleschnoucích lepicích produktů existuje šance, že se mohou dostat na pokožku vašich rukou. Zpravidla je to důsledek nadměrného vytlačování, ale dobrou zprávou je, že se nejedná o velký problém. Prvním pravidlem je nedělat náhlé pohyby prsty, jsou-li přilepeny k sobě, aby nedošlo k poškození pokožky. Ruce namočte na 5 až 10 minut do teplé mýdlové vody a jemně odlepte lepidlo od pokožky. Můžete také použít odlakovač, protože obsahuje aceton. Aceton rozpouští vteřinová lepidla. Máte-li raději přírodní ingredience, můžete vyzkoušet následující tipy:
- kokosový olej a soda bikarbonu – smíchejte stejné díly kokosového oleje a sody bikarbony a naneste na pokožku. Nechte působit 10-15 minut a poté si začněte jemně třít ruce. Je to jeden ze způsobů, jak bezbolestně odstranit lepidlo z pokožky.
- sůl a voda – další způsob, jak můžete ze svých prstů dostat vteřinové lepidlo. Ponořte své super slepené prsty do vody a poté do hromádky soli. Přidejte ještě trochu vody a vtírejte sůl do lepidla, abyste dostali lepidlo z rukou.
- margarín nebo máslo – pokud se na slepené místo nanese máslo, které začne měknout a prsty se začnou od sebe oddělovat. Pro zdraví uvědomělých je náhrada másla margarín stejně životaschopnou možností.
- olivový olej – je vynikající dokonce i pro uvolnění vašich slepených prstů. Může to trvat trochu déle, než uvolníte své spojené končetiny, ale pokud není nic jiného po ruce, bude to fungovat stejně jako jiné řešení.
- citrónová šťáva – kyselina v citrónové šťávě může pomoci odstranit vteřinové lepidlo. Nalijte citrónovou šťávu do mísy a namočte prsty, nebo pomocí měkkého zubního kartáčku nebo vatového tamponu vtírejte citrónovou šťávu přímo do dané oblasti. Kůži proběhněte suchou žínkou, aby se uvolnilo lepidlo, poté si umyjte ruce a zvlhčete.
- pilník na nehty – pilník na nehty nebo smirek mohou pomoci zbavit se lepidla zbroušením zaschlého lepidla z postižených částí.
- pleťové mléko – trocha pleťového mléka vám může pomoci uvolnit prsty od lepidla. Naneste pleťové mléko a jemně kružte prsty, aby se uvolnily.
- peroxid vodíku – nalijte si trochu peroxidu vodíku na ruce a začněte třít. Lepkavé látky brzy zmizí.
- šroubovák – vložení šroubováku mezi prsty, které jsou spojeny lepidlem, a jeho jemné otáčení pomůže uvolnit prsty.
Zásady bezpečnosti při práci se vteřinovým lepidlem
Sekundové lepidlo je potenciálně nebezpečné, pokud se dostane do očí nebo na oční víčka. Může také zalepit ústa, dostane-li se příliš blízko ke rtům nebo do úst. Pokud náhodou požijete lepidlo, vypláchněte si ústa a vyhledejte pohotovost. Některé typy vteřinových lepidel jsou hořlavé, takže se držte mimo sporáky, trubky, vysoušeče vlasů a horké povrchy. Nikdy nepoužívejte zapalovač nebo zápalky, abyste se pokusili spálit lepidlo z pokožky. Pokus o stažení lepidla z pokožky může způsobit její odloupení nebo natržení. Pokud se pokožka naruší, již nepoužívejte chemikálie k odstranění lepidla.
Zalepili jste si prsty nebo oblečení vteřinovým lepidlem? Lepidlo Pattex SOS je rychle uvolní. Pattex SOS Rozpouštědlo na lepidlo je jednosložkové rozpouštědlo na odstraňování nečistot ze vteřinových lepidel (kyanoakrylát). Možné aplikace: Odstranění a čištění zbytků lepidla z mnoha povrchů, jako je bavlna, plast, dřevo, džínovina, kovy…
TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
Zdroje informací:
- https://deavita.net/use-instant-glue-remove-adhesive-from-skin-clothes.html
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/323532
- https://www.today.com/home/how-remove-super-glue-skin-clothes-wood-t141816?featureFlag=true#anchor-Howtoremovesupergluefromclothesandupholsteredfurniture
- https://www.familyhandyman.com/project/how-to-remove-super-glue-from-plastic/
- https://www.tipsbulletin.com/how-to-remove-super-glue/
Článek je zařazený do kategorie: Odstraňovače vteřinového lepidla, Praktické rady a triky
Je to výborné pomohlo mi to 😀😉