Nejlepší prací prášky a gely – test a 2 recenzí

Petra Lyžičiarová Test
Aktualizováno: 24. března 2024 0
Ariel Color prací prášek na barevné prádlo 18 dávek 1,35 kg
Vítěz testu
Ariel Color prací prášek na barevné prádlo 18 dávek 1,35 kg
  1. dobrý poměr kvality a ceny
  2. ačkoli je určen pro barevné oblečení, i bílá je po jeho použití zářivější
  3. zachovává barevnost oblečení
  1. horší odstraňování některých typů skvrn
Prací prášek s velmi dobrou prací silou, který dodá zářivost i bílému oblečení a zároveň chrání barvy barevného oblečení. S některými typy skvrn si však neporadí.
145 Kč
(8 Kč/praní)
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Prací prášky či gely jsou součástí snad každé domácnosti a v mnoha domácnostech se tyto prací přípravky používají prakticky každý den. Pomáhají nám odstraňovat skvrny a nečistoty z oblečení, zbavují naše oděvy zápachu a dodávají jim příjemnou vůni a svěžest. Vděčit za to můžeme chemickým látkám, které ve složení pracích prostředků najdeme. Pokud však nepatříte k fanouškům chemie, dnes už na trhu najdete také ekologičtější prací prášky bez fosfátů, případně si umíte prací prostředek vyrobit i doma. Ale o tom až později.

V kamenných i v internetových obchodech v současnosti narazíte na nespočet pracích prostředků v různých formách a různých značek. Prací prášky, prací gely či kapsle, přičemž některé z nich jsou univerzální, jiné zase určené pro barevné či bílé prádlo, prací prostředky pro citlivou pokožku a pro děti, či takové, které jsou určeny pro sportovní oblečení a podobně. Vyznat se v široké nabídce pracích přípravků nemusí být vůbec jednoduché. No a právě proto jsme si pro vás připravili našeho pracích prášků a gelů, ve kterém naleznete všechny podstatné informace o výběru vhodného pracího prostředku pro vaše potřeby. Přidali jsme také několik praktických rad a tipů a najdete zde i návod, jak si doma vyrobit alternativní prací prostředek – mýdlový sliz.

Náš magazín si pro vás připravil test pracích prášků a gelů na praní, ve kterém se podrobněji podíváme na 2 výrobků, které patří v roce 2024 k těm nejprodávanějším a nejoblíbenějším. Při hodnocení jsme si všímali prací schopnosti daného pracího prostředku, ale také jeho vůně či ceny. Prací schopnosti jsme testovali tak, že jsme oblečení zašpinili čokoládou a oprali jsme až následující den, kdy byla skvrna zaschlá. Prací schopnosti jsme zdokumentovali i v krátkých recenzích, kde najdete fotky před vypráním a po něm. Všechny prací prostředky jsme testovali na stejném pracím programu s délkou trvání 1 hodina a 50 minut, přičemž teplota vody byla nastavena na °C. Jak nejlépe prací prášky z našeho srovnání vyšly prostředky značky Ariel a FEEL ECO.

💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení pracích prášků jsme brali v úvahu tyto metriky:

účinnost praní: 40 %
odstraňování skvrn: 40 %
vůně: 15 %
alergeny: 5 %

Nejlepší Prací prášky na základe porovnávacího testu 2024

1. místo 2. místo
Vítěz testu Zlatá střední cesta
Ariel Color prací prášek na barevné prádlo 18 dávek 1,35 kg Feel Eco Color prací gel na barevné prádlo 1,5l
Ariel Color prací prášek na barevné prádlo 18 dávek 1,35 kg Prací gel Feel Eco
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 5 hvězd
145 Kč
(8 Kč/praní)
217 Kč
(9 Kč/praní)
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

Srovnání - Důležité parametry pracích prášků

Ariel Color prací prášek na barevné prádlo 18 dávek 1,35 kg
Ariel Color prací prášek na barevné prádlo 18 dávek 1,35 kg
Prací gel Feel Eco
Feel Eco Color prací gel na barevné prádlo 1,5l
Cena145 Kč217 Kč
Cena za jednotku8 Kč/praní9 Kč/praní
ZnačkaArielFEEL ECO
Typ prádlaUniverzálníUniverzální
Barva prádlaNa barevné prádloNa barevné prádlo
Podle země výrobyz EUz Česka
EkologickéNeAno
Pro alergikyNeAno
Odstranění skvrn při praníAnoAno
Ochrana před ztrátou tvaruNeNe
Zachování intenzity barvyAnoAno
Zachovává hebkost textiliíAnoNe
Změkčuje prádloNeNe
Pro běžné praníAnoAno
Pro citlivou pokožkuNeAno
S avivážíNeNe

Recenze 2 nejlepších pracích prášků pro rok 2024

Vítěz testu

1. Ariel Color prací prášek na barevné prádlo 18 dávek 1,35 kg

Typ prádla: Univerzální ● Barva prádla: Na barevné prádlo ● Podle země výroby: z EU ● Ekologické: Ne ● Pro alergiky: Ne ● Odstranění skvrn při praní: Ano ● Změkčuje prádlo: Ne ● Pro citlivou pokožku: Ne

Ariel Color prací prášek na barevné prádlo 18 dávek 1,35 kg

Ariel Color je určen k praní barevného oblečení a z ostatních testovaných pracích prostředků vyniká tím, že jde o prací prášek. Přestože je určen na barevné prádlo, můžete jej použít i na to bílé, avšak nedosáhnete takového efektu, jakého byste dosáhli pomocí pracího prostředku speciálně určeného na bílé prádlo. Balení váží 1,35 kg, což představuje 18 pracích dávek. Jelikož se jedná o prací prášek na barevné prádlo, jeho úkolem je kromě odstraňování nečistot a skvrn i uchovávání barev. Podobně jako většina ostatních pracích prostředků v našem srovnávacím testu nejde ani v případě Arielu o prostředek s přívlastkem ekologický.

Prací účinky pracího prášku Ariel

Prací účinky pracího prášku Ariel Color

Co se týče prací síly, hodnotíme ji velmi dobře. Skvrnu od čokolády Ariel odstranil a bílé oblečení působilo zářivěji, a to i přesto, že tento prací prostředek je vysloveně určen pro barevné prádlo. Kromě čokolády nemá podle zkušeností zákazníků tento prací prášek problém ani s mastnými skvrnami. Hůře je na tom se skvrnami, které jsou tzn. bělitelné – například skvrny od čaje či borůvek nevypere bez předchozího namočení. Prádlo je po oprání svěží, vůně není silná a oblečení je na dotek příjemné. Cena jedné prací dávky je přibližně 27 centů.

Výhody

  • dobrý poměr kvality a ceny
  • ačkoli je určen pro barevné oblečení, i bílá je po jeho použití zářivější
  • zachovává barevnost oblečení

Nevýhody

  • horší odstraňování některých typů skvrn

Verdikt: Prací prášek s velmi dobrou prací silou, který dodá zářivost i bílému oblečení a zároveň chrání barvy barevného oblečení. S některými typy skvrn si však neporadí.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 145 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Zlatá střední cesta

2. Feel Eco Color prací gel na barevné prádlo 1,5l

Typ prádla: Univerzální ● Barva prádla: Na barevné prádlo ● Podle země výroby: z Česka ● Ekologické: Ano ● Pro alergiky: Ano ● Odstranění skvrn při praní: Ano ● Změkčuje prádlo: Ne ● Pro citlivou pokožku: Ano

Prací gel Feel Eco

Velmi příjemným překvapením v našem testu je prací gel Feel Eco, který je podobně jako většina testovaných prostředků pro praní určený pro barevné prádlo, ale i pro tmavé oblečení. Jeho objem je 1,5 l, což představuje 25 pracích dávek. Z ostatních pracích prostředků v našem testu však vyniká tím, že jde o ekologických prací gel. To znamená, že v jeho složení nenajdete žádné ekologicky problematické chemikálie a aktivní látky jsou rostlinného původu, takže jsou biologicky rozložitelné. V jeho složení nenajdete ani žádné alergenní parfémy či konzervanty, jen jemný parfém, a tak nehrozí podráždění pokožky. Prádlo je po vyprání svěží, avšak bez nějaké výrazné vůně. Pokud preferujete voňavé oprané prádlo, doporučujeme doplnit tento prací gel několika kapkami oblíbeného esenciálního oleje nebo nějakou ekologickou aviváží.

Prací účinky pracího gelu Feel Eco

Prací účinky pracího gelu Feel Eco

V případě pracího gel Feel Eco Color je řeč o koncentrovaném pracím prostředku, který velmi dobře pere i při nízkých teplotách. V jeho složení totiž naleznete vysoký obsah enzymů a zároveň i složky chránící a oživující barvu oblečení. Určen k praní všech typů látek, s výjimkou hedvábí a vlny. Přejděme však k pracím schopnostem tohoto ekologického gelu na praní. Musíme říci, že se skvrnou od čokolády si poradil velmi dobře, no a zkušenosti ostatních zákazníků mluví také ve prospěch tohoto pracího gelu. Dobře zvládne odstranit i mastné skvrny a docela obstojně si poradí i s rajčatovou omáčkou či hořčicí a červeným vínem. Skvrny od trávy, kávy a čaje však nezvládne vyčistit. Feel Eco Color je sice určen pro barevné prádlo, avšak i bílé oblečení působí po vyprání tímto prostředkem zářivější. Cena za jednu prací dávku tohoto eko pracího gelu je 8,16 korun, což je srovnatelné s některými neekologickými pracími prostředky.

Výhody

  • je ekologický
  • nedráždí pokožku
  • cena je srovnatelná s některými běžnými pracími prostředky
  • chrání barvy
  • dobrá prací síla

Nevýhody

  • nevhodný na vlnu a hedvábí
  • velmi slabá vůně
  • se skvrnami od trávy, kávy a čaje si moc neporadí

Verdikt: Ekologický prací prostředek, který je vhodný i pro citlivou pokožku a dobře si poradí s většinou skvrn. Navíc chrání barevné oblečení před vyblednutím.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 217 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Prací gely a prací prášky

Prací gely a prací prášky oblíbených značek

Jak vybrat prací prostředek

V první řadě je třeba rozhodnout se, jaký typ pracího prostředku chcete používat. Na trhu se setkáte s klasickými pracími prášky, s oblíbenými pracími gely či s kapslemi na praní, které se často pyšní přívlastkem vše v jednom. Znamená to, že pokud po nich sáhnete, v mnoha případech nemusíte používat přípravek na odolné skvrny ani aviváž.

Kromě samotného typu pracího prostředku je důležité zvolit takový, který je určen pro daný typ prádla. Na trhu totiž najdete prací prášek na bílé prádlo i na barevné prádlo, univerzální prací prášek či prací prostředky pro děti a alergiky a dokonce i prací prostředky na sportovní oblečení a podobně. Další věc, která by vás měla zajímat, je cena za jednu prací dávku. Právě díky ní víte, který produkt je cenově nejvýhodnější. V neposlední řadě vás zřejmě bude zajímat také prací schopnost a vůně přípravku. Co se týče prací schopnosti, tu umíte zjistit na základě zákaznických hodnocení či recenzí na prací prášky.

 

Na co se zaměřit při výběru pracího prostředku ve zkratce

  • typ pracího přípravku – na trhu si můžete vybrat z široké nabídky pracích prášků, gelů na praní a pracích kapslí. Každý typ má své výhody i nevýhody, kterým se budeme v nákupním průvodci věnovat podrobněji.
  • určení – vybrat si můžete z univerzálních pracích prášků, pracích prostředků určených pro barevné či bílé prádlo, nebo můžete sáhnout po pracím prášku pro děti a alergiky, atopiky či lidi s citlivou pokožkou. Velmi oblíbenou kategorií jsou ekologické prací prášky a sportovně založení lidé ocení prací prášek na funkční oblečení.
  • cena za prací dávku – tento údaj často naleznete u cenovky v kamenném obchodě a cenu za jednu prací dávku udává i množství e-shopů
  • prací schopnost – prací sílu prostředku zjistíte buď na základě recenze, případně na základě doporučení někoho z vašeho okolí, případně z vlastní zkušenosti
  • vůně – pro mnohé zákazníky je právě vůně přípravku na praní jedním z klíčových parametrů při jeho výběru. Tady vám však nezbývá nic jiného, než si daný přípravek ovonět přímo v obchodě.

 

💡 Nepřehlédněte!

Rozhovor s Ľubomírem Tuchscherem, ze Slovenského sdružení pro značkové výrobky

Několik otázek o pracích prostředcích jsme položili Ľubomíru Tuchscherovi, který je výkonným ředitelem Slovenského sdružení pro značkové výrobky. Jedná se o sdružení, které má mezi svými členy i několik předních a významných výrobců pracích prostředků. Toto sdružení je navíc členem Evropské asociace výrobců čisticích prostředků AISE, která spravuje užitečnou stránku Cleanright.eu. Na ní najdete řadu odborných a praktických informací o správných postupech při používání pracích prostředcích, ale i čistících produktech.

 

Doporučovali byste používání univerzálního pracího prostředku nebo je nutné mít doma prací prostředky na každý typ prádla?

Ľubomírovi Tuchscherovi: „Dělení pracích prostředků na určené pro barevné oblečení a bílé je dáno primárně tím, zda jsou v prostředcích použity primární stabilizátory – určené k zachování barevných odstínů oblečení, nebo oxygenová bělidla, jejichž účinek je primárně o bělení. Při praní barevného oblečení prostředky na bílé oblečení spotřebitel riskuje, že barevnost oblečení se může opakovaným používáním rychleji vytrácet než při použití prostředků pro barevné oblečení. Naopak, při praní bílého oblečení prostředky na barevné nemusí být dosaženo efektu odstranění nečistot a zdůraznění bílé tak intenzivní, jako při praní pracích prostředků určených pro bílé oblečení. To znamená, že spotřebitel může použít i prací prostředek na jinou skupinu produktů. Lepšího vyprání však může dosáhnout specializovaným prostředkem. Výrobci však přicházejí i s dalšími inovacemi, které znamenají například speciální prací prostředky pro jemné tkaniny nebo pro praní černého oblečení.“

 

Z hlediska ekologie jsou údajně prací gely lepší než prací prášky. Je to opravdu pravda?

Ľubomírovi Tuchscherovi: „Z pohledu jednotlivých forem pracích gelů, prášků nebo kapslí není zásadní vliv. Evidujeme však, že postupně roste poptávka právě po pracích kapslích, jejichž výhodou je snadná manipulace a optimální dávka na jedno vyprání.

Ze statistik však vidíme, že průměrná teplota, při které se ve slovenských domácnostech perou, je jedna z nejvyšších v rámci Evropy (na vyšší už perou jen Češi a ve skandinávských zemích). Přitom se současnými pracími prostředky je praní u většiny oblečení vhodné i na nižších teplotách, nemluvě o tom, že praní na nižší teplotě je ekonomičtější a ekologičtější.“

 

Jsou nějak ověřené vlastnosti pracích prostředků, které najdeme na jejich obalu? Například údaje o uchování barev či o zářivé bělosti?

Ľubomíru Tuchscher: „Použité tvrzení na obalech (nejen) pracích prostředků musí být dostatečně vědecky zdokladovány a podléhají dohledu ze státních orgánů. Proto značkoví výrobci dbají na to, aby všechna tvrzení na obalech byla pravdivá.“

 

Typy pracích prostředků

Jak jsme již zmínili, na trhu naleznete prach na praní, gely na praní a kapsle na praní. Někteří lidé však i dnes volí mýdlo na praní, ze kterého si pak doma vyrábějí mýdlový sliz, nebo jej používají jen pro ruční praní a odstraňování skvrn. Přejděme si tedy jednotlivé typy pracích prostředků pěkně po pořádku.

Růžné prací prášky na pultu v obchodě

 

Prach na praní

Prací prášky jsou ideální volbou pro praní velmi znečištěného prádla. Chcete-li tedy co nejlépe vyprat skvrny, vaší volbou by měl být prášek na praní. To, že právě tento typ pracího prostředku je na odstraňování skvrn nejefektivnější, dokázaly i laboratorní testy. Ty prokázaly, že látka znečištěná trávou, kečupem, krví, kávou, hořčicí a blátem byla po použití pracího prášku čistší než po použití jiných typů pracích prostředků.

Prášek na praní nejen výborně odstraní skvrny, ale zároveň udržuje zářivě bílé oblečení a zabraňuje jeho zašednutí. Ve většině případů totiž prášky na praní obsahují bělící složky, které u pracích gelů nenajdete. Rozhodnete-li se pro prací prášek, dávejte si pozor na barevné prádlo. Prášek totiž skvrny vyčistí výborně, ale jeho bělící schopnosti se vašemu barevnému oblečení líbit nebudou, a to časem začne ztrácet barvu. Doporučujeme proto sáhnout po pracím prášku určeném pro barevné prádlo. Ten bělidla neobsahuje a vaše barevné oblečení nevybledne.

Výhody a nevýhody pracího prášku:

Výhody

  • lépe odstraňuje skvrny
  • uchovává zářivou bělost bílého prádla

Nevýhody

  • méně vhodný pro ruční praní
  • nutnost použití speciálního prášku při praní barevného prádla
  • někdy se může stát, že se prášek špatně rozpustí a na tmavším oblečení zanechá skvrny
💡  Chcete prát efektivněji? V našem článku 16 tipů, jak správně prát v automatické pračce, naleznete užitečné praktické rady.

 

Prací gel

Gel na praní bychom doporučovali používat například tehdy, pokud nechcete mít doma zvláště prací prášek na bílé prádlo a zvláště prací prášek na barevné prádlo. V takovém případě vám dobře poslouží univerzální tekutý prášek na praní, tedy gel. Univerzální gel na praní neobsahuje bělící látky a optické rozjasňovače, takže se vyhnete vyblednutí barevného oblečení.

Na druhé straně je však třeba počítat s tím, že odolnější skvrny mohou na oblečení zůstat, protože univerzální prací gel si s nimi jednoduše neporadí. Chcete-li se zbavit skvrn, doporučujeme daný kousek oblečení před praním v pračce nejprve proprat v rukou s použitím mýdla na praní, případně na skvrnu před praním nanést odstraňovač skvrn a teprve poté vložit oblečení do pračky.

Výhody a nevýhody pracího gelu:

Výhody

  • univerzální prací gel můžete použít na všechny typy prádla
  • výborný pro ruční praní
  • snadno rozpustný ve vodě, a tak nehrozí vznik skvrn na oblečení

Nevýhody

  • slabší prací síla

 

Kapsle na praní

Gelové kapsle na praní představují speciální verzi tekutého pracího prášku. Jejich výhodou je, že jsou přesně nadávkovány a obsahují koncentrovanější podobu pracího přípravku. Nemusíte se proto již zabývat dávkováním. Kromě toho jsou velmi dobře rozpustné, takže nehrozí vznik fleků na oblečení. Jejich nevýhodou je ovšem vyšší cena za jednu prací dávku. Samozřejmě k ručnímu praní je nevyužijete.

Výhody

  • jsou přesně nadávkovány
  • snadno rozpustné ve vodě

Nevýhody

  • nejsou vhodné pro ruční praní
  • vyšší cena
💡 Víte, že...

Tento zlepšovák je na trhu již od roku 2012 a uvedl jej na něj nadnárodní koncern Procter & Gamble v rámci značky Tide? Kapsle se v domácnostech rychle etablovaly a brzy je začala vyrábět i konkurence. Výhod je mnoho, ale nesmíte při nich zapomínat na jeden důležitý aspekt. Vypadají i voní velmi dobře a hlavně děti, či osoby s narušenými kognitivními schopnostmi po nich snadno mohou sáhnout myslíc si, že jde o bonbóny (o teenagerech plnících nějakou výzvu na internetu ani nemluvě). Pozor! Je to zdraví ohrožující až smrtelně nebezpečné!

 

Mýdlo na praní

V minulosti se mýdlo na praní používalo zcela běžně. Samozřejmě, dnešní moderní prostředky na praní jsou ve srovnání s pracím mýdlem účinnější a kromě toho se také lépe vyplachují, jelikož mýdlo vám může v pračce zanechat usazeniny. Na druhé straně je však mýdlo na praní praktické a účinné pro ruční odstranění skvrn, případně si z něho umíte vyrobit mýdlový sliz. Ten poslouží jako ekologičtější alternativa pracích prostředků. Návod, jak vyrobit mýdlový sliz, naleznete níže v našem testu.

(+)je ekologičtější než prací prostředky
(-) není tak efektivní při odstraňování skvrn jako ostatní typy pracích prostředků
(-)cenově dostupné
(+)poslouží k výrobě domácího mýdlového slizu
[/procons]

 

Složení pracích prášků

Možná vás bude zajímat, co všechno prací prášky, ať už ty klasické nebo ty s přívlastkem ekologické, obsahují. Pojďme se na to tedy společně podívat.

 

Co obsahují běžné prací prášky

Běžné prací prostředky obsahují koktejl chemických látek, k nimž nejčastěji patří tyto:

  • tenzidy – jsou to povrchově aktivní látky, kterým vděčíme za odstraňování skvrn, protože jsou schopny na sebe navázat nečistoty. Obvykle se vyrábějí z ropy a jejich hlavní složkou je LAS, což je látka, která je bez působení kyslíku nerozložitelná.
  • prací soda – funguje jako změkčovadlo, umíte ji koupit i samostatně a používat do praní v případě, že máte velmi tvrdou vodu. Je dobře biologicky odbouratelná.
  • plnidla – využívají se u pracích prášků, kterým dodávají jejich sypkost a objem. Kromě toho však nemají žádnou další funkci. Z plnidel se nejčastěji používá síran sodný. Na trhu najdete také prací prášky bez plnidel, které jsou označovány jako koncentrované.
  • bělidla – jejich úkolem je rozzářit bílé prádlo a odstranit skvrny. Nejčastěji se můžeme setkat s bělidly na bázi chloru, která jsou však velmi obtížně biologicky odbouratelná
  • aroma a parfémy – tyto složky pracích přípravků pečují o vůni, avšak patří k častým spouštěčům alergických reakcí nebo podráždění citlivé pokožky
  • fosfáty – používají se ke změkčení vody, přičemž se však dostávají do vodních nádrží a toků, kde způsobují znečištění. Z tohoto důvodu se v současnosti nahrazují zeolity, které životnímu prostředí neškodí. Aktuálně se díky nařízení Evropského parlamentu již fosfáty v pracích prášcích nepoužívají, ale používají se fosfonáty obsahující fosfor. Jejich množství v prášku je však limitováno, takže by prací prostředky neměly obsahovat více než půl procenta fosforu ze své hmotnosti.

 

Složení ekologických pracích prášků

Ekologické prací prášky a gely si zakládají na tom, aby obsahovaly biologicky degradovatelné látky, které se dokážou v přírodě rozpustit. Podívejme se tedy na složky, které můžete v eko pracích přípravcích nalézt:

  • benzoát sodný – slouží jako konzervant
  • éterické oleje – dodávají prádlu vůni a svěžest, hrozí menší riziko alergie než u syntetických vůní
  • perkarbonát sodný – biologicky snadno odbouratelné bělidlo
  • mýdlo – obsahuje přírodní tenzidy schopné na sebe vázat nečistoty
  • prací sůl – slouží ke změkčování tvrdé vody, čímž zvyšuje prací účinek přípravku
  • silikáty – látky sloužící k odstraňování skvrn
  • mýdlové ořechy – zvyšují pěnivost přípravku, avšak nemají žádné výrazné čistící schopnosti

 

Na bílé či na barevné prádlo?

Kromě různé konzistence pracích prostředků na trhu naleznete prací prostředky různého určení. Nejběžnější jsou prací prášky na barevné a bílé prádlo či univerzální prací prášky. Pokud však chcete, aby byly výsledky praní co nejlepší, je u některých typů oblečení vhodné používat speciální prací přípravky. Podívejme se tedy na rozdělení pracích přípravků podle toho, na jaký typ oblečení jsou určeny.

  • prací prášek na barevné prádlo – tento typ pracího prostředku patří k nejčastěji používaným, jelikož jej můžete použít jak na barevné, tak i na bílé prádlo. Na druhé straně je však jeho nevýhodou to, že nemá takovou prací sílu a skvrny neodstraní tak dobře. Jejich výhodou je, že pečují o uchování barev oblečení.
  • prací prášek na bílé prádlo – prací prostředky na bílé prádlo se vyznačují výbornou schopností odstranit skvrny a zároveň vybělit prádlo, takže se vyhnete zašednutí. Chcete-li prací prostředek na bílé prádlo, sáhněte po prášku, protože prací gely bělící složky neobsahují.
  • univerzální prací prášky – jedná se o prací prostředky, které jsou vhodné prakticky na jakýkoli typ prádla, avšak podobně, jako prací prostředky na barevné prádlo, nemají silný prací účinek. V případě, že chcete používat jen jeden prací prostředek, sáhněte po tom, který má přívlastek univerzální.
  • prací prášek na černé a tmavé prádlo – funguje podobně jako prací prostředek na barevné prádlo, ale speciální je v tom, že zabraňuje vyblednutí černé a jiným tmavým barvám.
  • prací prášek na vlnu a jemné tkaniny – na vlnu doporučujeme používat speciální prací prostředek, který obsahuje lanolin. Ten se postará o to, aby vlněné oděvy byly jemné a příjemné na dotek. Jemné tkaniny je třeba prát s použitím jemného a neagresivního prostředku na praní.
  • prací prášek pro citlivou pokožku – tento typ pracího přípravku neobsahuje tolik chemických látek a vyznačuje se šetrností k pokožce. Jedná se o prací prášky pro děti, pro atopiky, alergiky, či jednoduše pro lidi s citlivou pokožkou, u kterých se možná projevila alergie na prací prostředky.
  • prací prostředek s dezinfekcí – tento typ přípravku na praní je vhodný například pro praní spodního prádla, ručníků a ocení jej i maminky, které používají látkové pleny. Použít je můžete i na sportovní oblečení, protože jej udrží hygienicky čisté a dobře si poradí s bakteriemi a poté. Využijí je i majitelé domácích zvířat k praní pelíšků či dek a podobně.
  • prací prostředek na funkční oblečení – tento typ pracího prostředku je určen pro menbránovní textilie a technické oblečení. Jeho úkolem je napomáhat udržet funkčnost takového oblečení. Myslete na to, že pokud perete outdoorové oblečení vyrobené z látky odolné vůči vodě, je třeba jednou za čas použít impregnační sprej, případně oblečení vyprat v pračce a použít impregnační prací prostředek.

 

Cena a kde koupit

Prací prášky dnes koupíte prakticky v jakékoli drogerii či v potravinách, ať už je to Lidl nebo Tesco a jiné sítě obchodů, ve kterých se vždy najde nějaká akce na prací prášky. Cenové rozpětí, ve kterém se nacházejí čistící a prací prostředky, je opravdu široké. Nejlevnější prací prášky seženete i do 72 Kč, pokud se bavíme o mýdle na praní, cena jí dokonce ještě nižší. Pozor však na velmi levné prací prostředky, které mohou být velmi slabě účinné, takže budete muset použít větší množství k tomu, abyste dosáhli požadované prací síly. V konečném důsledku to může znamenat, že vůbec neušetříte.

Při ceně je však třeba dívat se i na to, kolik pracích dávek obsahuje dané balení a jaká je cena za jednu prací dávku. Tuto hodnotu najdete také na cenovkách v některých obchodech a uvádějí ji i internetové obchody. Velmi přehledně si umíte prohlédnout ceny v internetových drogeriích, jako je například DM drogerie, případně i Alza vám zobrazuje cenu za jednu prací dávku. Mnoho zákazníků má v oblibě nákup přes stránku Heureka, kde si umíte porovnat ceny daného produktu v různých internetových obchodech a kromě toho tam najdete také recenze na prací prášky s užitečnými zkušenostmi reálných spotřebitelů.

  • do 120 Kč – v této cenové relaci naleznete spíše menší balení pracích přípravků. Obvykle jde o množství, která vystačí na 15 až 20 praní. Za tuto částku si koupíte převážně méně známé značky.
  • od 120 do 240 Kč – v této cenové kategorii se nachází asi nejvíce kvalitních pracích prášků a kromě klasických prášků a gelů na praní zde naleznete i prací kapsle. Samozřejmostí je, že v této ceně seženete prostředky na praní bílého, barevného i tmavého prádla a nechybí ani prací prášky na citlivou pokožku. Co se týče objemu balení, za cenu méně než 240 Kč si umíte pořídit i balení určená až na 50 praní.
  • od 120 do 240 Kč – za tuto částku najdete velká výhodná balení, která vystačí i na více než 50 dávek, přičemž jde o známé a zákaznicky oblíbené značky.
  • 370 Kč a více – pokud si chcete koupit balení pracího prášku či gelu na praní, které vám vydrží pořádně dlouhou dobu, počítejte s investicí více než 240 Kč. Zde najdete až 10 a vícekilové balení, které vystačí i na více než 100 praní.

 

Jak fungují prací prostředky

Než sáhnete po některém ze zmíněných typů pracích prostředků, možná vám padne vhod vědět, jak vlastně prací prostředky fungují. Pravdou je, že v principu funguje každý typ pracího prostředku stejně. Jednou z nejdůležitějších složek pracích přípravků jsou tenzidy.

Jsou to povrchově aktivní látky se schopností vázat na sebe nečistoty a vodu. Dokážou tedy z prádla spolu s působením vody vytáhnout špínu. Právě tenzidy jsou zodpovědné za pěnivost přípravků. Tenzidy mohou mít přírodní původ, ale u klasických prášků na praní se setkáte spíše se syntetickými tenzidy, které se označují také jako saponáty.

 

Oblíbené značky

Chcete-li mít jistotu, že vašemu oblečení se dostane kvalitní péče, sahejte po ověřených značkách pracích prostředků. K oblíbeným značkám patří například 1x FEEL ECO, 1x Ariel, ale mnozí zákazníci mají v oblibě prací prášky z Lidlu, nebo prací prášky DM drogerie nebo prášky na praní Alza. Výhodou pracích prostředků kvalitních značek, které máme také v našem testu, je to, že většina z nich má ve své nabídce prakticky všechny typy prostředků na praní. Najdete je tedy v klasické formě prášku, v podobě tekutých pracích gelů, případně i jako kapsle na praní. Pojďme se na několik nejoblíbenějších značek podívat podrobněji.

Prací prášky Ariel

Značka Ariel začala svou historii psát před více než 50 lety, takže se na poli pracích prostředků pohybuje docela dlouhou dobu. Během svého působení v této oblasti přišla značka Ariel s více inovacemi, přičemž tou poslední jsou kapsle All-in-1. Ty se staly prvními tekutými kapslemi se třemi rozdělenými komorami na světě. Vyznačují se tím, že jsou malé, ale jejich prací síla je velmi velká.

Mezi produkty této značky naleznete také klasické sypké prášky na praní a také prací gely. Zajímavé je, že aktuálně se značka snaží jít ekologičtější cestou, neboť podporuje praní na nízkých teplotách. Více než polovina uhlíkové stopy z praní totiž pochází z ohřívání vody. Právě proto se Ariel soustředí na prací přípravky s velkou prací účinností i při nízkých teplotách vody.

 

Prací prášky Persil

Persil logo

Značka Persil působí na trhu již více než 100 let. Její historie začala již v roce 1907 v Německu, kde se stal Persil prvním samočinně působícím pracím prostředkem. Dnes podobně jako i konkurenční značky klade Persil větší důraz na ekologii, a tak vyvinul například Persil Expert Lavender Freshness, který je velmi účinný při odstraňování těch nejodolnějších skvrn i při nízkých teplotách. Je dostupný v podobě prášku, gelu i kapslí na praní.

Značka ovšem dává do popředí tekuté prací přípravky, které jsou přátelštější k přírodě. Prací gely Persil totiž obsahují vyšší podíl surovin založených na obnovitelných zdrojích než prací prášky. Navíc si i výrobní proces pracích gelů vyžaduje až o 80 procent méně energie ve srovnání s výrobou prachu na praní. V nabídce této značky nechybí prací přípravky na různé typy prádla, samozřejmě myslí i na děti a lidi s citlivou pokožkou.

 

Prací prášky Palmex

Palmex logo

Značka Palmex svoji největší slávu již zažila a dnes jsou její produkty v porovnání s jinými značkami poněkud v pozadí. Přesto má své místo na trhu, protože mnoho zákazníků i dnes s oblibou sáhne po pracích prostředcích Palmex. V nabídce této značky naleznete prací prášky na bílé i barevné prádlo a také prací gely.

Palemx vyvinul prací prostředek Palmex Active-Enzym 6, který se může pyšnit technologií detektoru skvrn. Ta obsahuje inteligentní složení schopné odhalit různé typy skvrn a efektivně je odstranit. Prostředek je účinný na bílkovinné skvrny, ale také na mastnotu a také na skvrny z dětského jídla či ze zmrzliny. Kromě odstranění skvrn se postará i o prevenci zašednutí oděvů a také zabrání tvorbě žmolků.

 

💡 Modelový příklad výběru pracího prostředku - zlatá střední cesta

Prací gel Feel Eco

Při výběru nejlepšího pracího prostředku pro vaše potřeby by vám mohlo padnout vhod vidět takový modelový příklad. V něm jsme hodnotili konkrétní prací prostředek na základě důležitých parametrů. Jelikož chceme, aby byl tento modelový příklad pro naše čtenáře srozumitelný a přehledný, vybrali jsme Zlatou střední cestu z našeho srovnávacího testu (aktualizováno květen 2022), kterým je prací gel Feel Eco Color.

 

Typ pracího prostředku – prací gel

Prací gel Feel Eco je tekutý, takže se ve vodě dobře rozpouští a nemusíte se obávat toho, že by na tmavém prádle vznikaly fleky, jak se někdy stává u pracích prášků. Kromě toho výrobce uvádí, že jej můžete používat i při nízkých teplotách.

 

Určení – barevné prádlo

Tento prací gel je vhodný pro barevné a tmavé prádlo, jelikož je určen i k ochraně barev. Prací gel je vhodný pro všechny druhy materiálů mimo vlnu a hedvábí.

 

Vhodný i pro citlivou pokožku – ano

Prací gel Eco Feel Color je dermatologicky testován i na lidech s citlivou pokožkou, takže je vhodný i pro alergiky, děti a atopiky. Aktivní látky, které prací gel obsahuje, jsou rostlinného původu, takže se jedná o certifikovanou veganskou drogerii. Kromě toho jsou látky obsažené v tomto prostředku pro praní biologicky odbouratelné a šetrné k životnímu prostředí.

 

Objem – 1,5l

Objem tohoto balení pracího gelu Feel Eco Color je 1,5 litru, což představuje 25 pracích dávek.

 

Prací síla – dostatečná pro méně znečištěné oblečení

Jelikož se jedná o ekologický prací gel určený pro barevné oblečení, nemůžeme od něj očekávat nějakou výraznou prací sílu. Jednak neobsahuje odstraňovače skvrn, a jednak je na barevné prádlo, takže je šetrný a pomáhá uchovávat barvy. To, co tento ekologický prací prostředek obsahuje, jsou účinné enzymy, které si poradí s běžně znečištěným oblečením. Pokud byste si ho pořídili, můžete jej před praním nanést přímo na odolné skvrny a nechat působit alespoň 5 minut.

 

Cena za prací dávku – 8,16 Kč

Cena celého balení s obsahem 25 pracích dávek je v době psaní článku přibližně 207,65 Kč. To znamená, že jedna prací dávka vás bude stát zhruba 8,16 korun. Ve srovnání s většinou ostatních testovaných pracích přípravků je tato částka vyšší. Třeba si však uvědomit, že jde o ekologický prací prostředek a u nich obvykle platí, že jsou cenově náročnější než ty neekologické.

Prohlédnout tento prací prostředek v e-shopu

 

Jak správně dávkovat prací prášek

Správné dávkování pracího prášku či jiných pracích přípravků je velmi důležité z hlediska jejich prací schopnosti. Určitě vám doporučujeme řídit se údaji o dávkování, které naleznete na obalu. Pokud byste ve snaze ušetřit použili příliš málo přípravku na praní, výsledek by byl pravděpodobně nepříliš uspokojivý, protože oblečení by nebylo dostatečně vypráno. Na druhé straně, pokud bude používat spoustu pracího prášku, v podstatě půjde o zbytečně vyhozené peníze.

Výrobci na obalu obvykle přesně uvádějí, jaké množství pracího prostředku je třeba použít při konkrétní míře znečištění oblečení a na určité množství oblečení. Velmi užitečné jsou v této věci smart pračky, které vám oblečení odváží a vy tak umíte nadávkovat prací prostředek přesněji. Dávky na obalu jsou prášku udávány v mililitrech, respektive v počtu odměrek. U gelových kapslí na praní se udává jejich počet.

Při dávkování pracího prostředku je kromě míry znečištění a hmotnosti prádla třeba brát v úvahu také tvrdost vody, ve které perete. Viz orientační hodnoty dávkování jednotlivých druhů pracích prostředků, které jsou uvedeny na přibližně 4 až 5 kg prádla. Samozřejmě, nejnižší hodnota představuje optimální dávku pro méně znečištěné oblečení a ta nejvyšší pro velmi znečištěné oblečení.

  • prací prášek – 100 až 250 ml
  • prací gel – 50 až 150 ml
  • tobolky na praní – 1 až 3 tobolky
Dávkování pracího prostředku

Dávkování pracího prostředku

 

Užitečné tipy pro praní

Pro efektivní praní je sice prací prostředek důležitý, ale kýžený výsledek a prací sílu daného prostředku můžete podpořit i dodržováním několika tipů souvisejících s praním. My vám několik užitečných rad přinášíme v následujících řádcích:

  • k praní různých druhů prádla používejte různé prací prostředky určené pro daný typ prádla
  • před praní rozdělte prádlo na bílé, černé a barevné
  • dodržujte dávkování uvedené na obalu pracího prostředku
  • při třídění prádla si všímejte i materiálu – některé kousky můžete prát jen na 30 °C, jiné zvládnou i 60 °C
  • prádlo v pračce rovnoměrně rozložte, nenatlačte je do pračky
  • určitě se nesnažte vložit do bubnu více prádla, než je jeho kapacita – mezi bubnem a prádlem by měla být mezera na šířku dlaně
  • džíny a oblečení s potiskem perte obrácené naruby
  • silné skvrny doporučujeme před praním namočit
  • Někoho s citlivou pokožkou, používejte prostředky určené pro děti nebo na citlivou pokožku
  • u alergiků doporučujeme buď zcela vynechávat aviváž a nahradit ji octem, případně používat hypoalergenní aviváž

 

💡  Chcete vědět víc o tom, jak na správné praní? V našem článku Symboly praní na oblečení – správné praní, žehlení či chemické čištění oblečení se dozvíte vše důležité.

 

Další přípravky na praní

Kromě samotného pracího prášku, gelu na praní či pracích kapslí, je obvykle vhodné používat i další přípravky na praní. Ty mohou ještě posílit efekt odstraňování skvrn, případně uchovávat určité vlastnosti oblečení či dopomáhat k jeho měkkosti a jemnosti na dotek. Podívejme se tedy na to, co všechno ještě můžete při praní potřebovat.

 

Aviváž

Tento prostředek patří spolu s pracím práškem k povinné výbavě zřejmě u většiny domácností. Aviváž se k prádlu přidává na konci praní, tedy poté, co je prádlo vyčištěno působením vody a pracího prášku. Jejím úkolem je změkčovat vlákna, uchovávat barvu látky a také zabraňovat statické elektřině. V neposlední řadě aviváž prádlu dodává více či méně intenzivní vůni. Právě vůně je při aviváži často faktorem, který rozhoduje o její koupi.

Aviváž má však i několik nevýhod. Tou první je, že citlivější lidé a děti mohou na některé složky zareagovat alergickou reakcí. V takovém případě buď zcela vynechejte aviváž a nahraďte ji octem a esenciálním vonným olejem, nebo používejte hypoalergenní aviváž. Další nevýhodou aviváže na praní je to, že může zanést vaši pračku, a tak ji budete muset jednou za čas vyčistit přípravkem k tomu určeným. Pokud máte sušičku prádla, můžete místo aviváže použít ubrousky do sušičky, které vám udělají stejnou službu.

💡  Trápí vás zanesená pračka? Přečtěte si náš článek Jak vyčistit pračku – vše co jste vždy chtěli vědět, ve kterém se dozvíte praktické a užitečné tipy na vyčištění pračky.

 

Vonné perličky

Vonné perličky či kuličky slouží k zintenzivnění svěžesti a vůně prádla, přičemž některé značky slibují intenzivní vůni trvající až 12 týdnů. Perličky se přidávají do praní tak, že se nasypou přímo do bubnu pračky, kde se během pracího cyklu rozpustí.

 

Škrob

Škrob pravděpodobně nebudete při praní používat tak často jako jiné prací prostředky, avšak jednou za čas se vám může sejít. Škrob se obvykle používá při praní záclon, ubrusů, případně ložního prádla či na škrobení utěrek a ručníků. Úkolem škrobu je ochrana prádla před poškozením, ale kromě ní dodává prádlu i vůni. Naškrobené prádlo se také snadněji žehlí.

 

Dezinfekční přípravky na praní

Dezinfekční přípravky na praní jsou určeny především k praní ručníků, spodního prádla či sportovního oblečení, případně i látkových plenek. Jejich úkolem je odstranit z prádla bakterie. Dezinfekční složky mohou být součástí některých pracích gelů nebo je můžete pořídit samostatný dezinfekční prací přípravek. Ten je obvykle tekutý a nalévá se do přihrádky na aviváž. Může být s parfémem i bez něj, no a určeny jsou prakticky na všechny typy prádla.

 

Odstraňovače skvrn

Některé skvrny jsou velmi odolné, a tak k jejich odstranění budete potřebovat speciální přípravek. Řeč je odstraňovači skvrn, který může mít formu prášku i gelu. Odstraňovač skvrn slouží jako jakási předpříprava na praní v pračce. Můžete jej nanést lokálně, tedy jen na skvrnu, a nechat jej působit několik minut. To je však vhodné spíše u tekutých odstraňovačů skvrn. Práškové odstraňovače je vhodnější rozpustit ve vodě a namočit do něj prádlo, klidně i na několik hodin či na celou noc.

U odstraňovačů skvrn se setkáte s moderními prostředky využívajícími sílu, u kterých je však třeba dávat pozor, protože některé mohou být velmi agresivní a kromě skvrny odstraní i barvu z oblečení. Velmi oblíbené je léty ověřené žlučové mýdlo, které se výborně poradí s prakticky jakýmikoli skvrnami a je levnou záležitostí.

 

Ubrousky zachycující barvu

Prací ubrousky jsou výborným řešením při praní barevného oblečení, které pouští barvu. To, zda oblečení pouští barvu zjistíte docela jednoduše – nový kousek namočíte do vody v lavoru. Pokud barvu pouští, můžete kousek buď prát samostatně, nebo použít praktické prací ubrousky proti zabarvení oblečení. Používají se velmi jednoduše a nejsou ani cenově náročné. Stačí, když je vložíte do bubnu pračky ještě předtím, než do něj vložíte oblečení. Potom už jen do přihrádky přidej prášek a aviváž a spusťte požadovaný program na pračce. Ubrousek můžete při jednom praní použít i více, a to hlavně tehdy, když perete více kousků pouštějících barvu. Prací ubrousky využijete také v sušičce prádla.

💡  Máte doma sušičku a nejste si jisti, jestli ji používáte správně? V našem článku Jak správně používat sušičku prádla se dozvíte užitečné rady.

 

Jak prát ekologičtěji

Pokud vám záleží na životním prostředí a chcete, aby bylo vaše praní ekologičtější, můžete učinit několik kroků. Jedním z nich je například i to, že sáhnete po pracím prostředku, který je efektivní i při nízkých teplotách. Více než polovina uhlíkové stopy z praní totiž pochází z ohřívání vody.

Kromě toho můžete volit ekologické prací prostředky, které obsahují snadno biologicky odbouratelné látky. Na druhé straně je však třeba počítat s tím, že jejich účinnost při odstraňování skvrn nebude vysoká. Pokud vám však nevadí, že budete muset odolnější skvrny propírat například za použití žlučového mýdla, může být tento způsob praní jedním z nejekologičtějších řešení.

Možná se nechcete vzdát svého oblíbeného pracího prostředku, ale příroda vám není lhostejná. V takovém případě byste určitě měli dodržovat dávkování uvedené na obalu pracího prostředku. Čím je totiž dávka pracího prostředku vyšší, tím vyšší je i ekologická zátěž.

Před pár lety lidé snažící se žít ekologičtěji podlehli trendu praní s mýdlovými ořechy. Jedná se o ořechy, které vložíte do plátěného sáčku a vložíte je takto do pračky i spolu s oblečením. Bohužel mnohé studie prokázaly, že účinnost praní prádla s mýdlovými ořechy se prakticky rovná praní v čisté vodě. Kromě toho jsou mýdlové ořechy dováženy z asijských zemí, takže zanechávají dosti výraznou uhlíkovou stopu.

Ekologičtější i ekonomičtější alternativou je mýdlový sliz, který si umíte jednoduše vyrobit i doma. K jeho výrobě budete potřebovat jedno jaderné mýdlo a asi 250 gramů prací sody. Z takového množství si umíte vyrobit až 10 litrů mýdlového slizu, přičemž jedna prací dávka je 200 až 250 ml. Znamená to, že 10 litrů vám vystačí na přibližně 40 praní. Cena za jednu prací dávku je mimořádně nízká – přibližně 4-5 centů, v závislosti na tom, jaké jaderné mýdlo si zvolíte. Pokud by se podívali na cenu jedné prací dávky běžného pracího prostředku, ta se může pohybovat i při 30 centech.

 

Návod na výrobu mýdlového slizu

Na 10 litrů budete potřebovat: 1 jádrové mýdlo, 250 gramů prací sody, vodu

Postup: Mýdlo na praní nastrouháme na jemném struhadle a zalijeme třemi litry horké vody. Mícháme, dokud se mýdlo nerozpustí. Potom přidáme sodu na praní a dolijeme 7 litrů horké vody. Mícháme, dokud se nerozpustí i soda a sliz získá vločkovitou strukturu. Necháme vychladnout, čímž vznikne slizovitá tekutina podobná gelu na praní. Mýdlový sliz je vhodné připravovat přímo v plastové nádobě s víkem, ve které jej můžete i skladovat. V případě, že budete chtít mýdlový sliz použít k praní odolných skvrn, můžete do něj přidat také perkarbonát sodný, který funguje jako bělidlo.

 

Několik tipů na jádrové mýdlo:

 

Jak si vyrobit domácí prací prášek

Nevyhovuje-li vám gelová konzistence mýdlového slizu, můžete si vyrobit i domácí prací prášek. Suroviny jsou přitom stejné, jediným rozdílem je, že nebudete potřebovat vodu.

Suroviny: 1 kg prací sody, 100 gramů jaderného mýdla

Postup: Mýdlo nastrouhejte na jemném struhadle, přidejte prací sodu a opatrně zamíchejte. Snažte se pracovat jemně, abyste sodu nevdechli, protože by vám mohla podráždit sliznici. Vzniklý prášek dejte do velké nádoby s víkem. Na jednu prací dávku doporučujeme použít dvě polévkové lžíce domácího pracího prášku.

 

Časté dotazy

❓Jsou prací prášky z Rakouska a z Německa jiné než ty, které se prodávají u nás?

Německé a rakouské prací prostředky jsou v něčem jiné než ty české. Rozdíly mezi rakouskými či německými pracími prášky a těmi, které se prodávají u nás, spočívají ve více věcech. Jednou z nich je i jiný název téhož produktu stejné značky. Výrazný rozdíl však můžeme vidět v označení výrobku. Prací prášky prodávané v České republice mají složení a doporučení výrobce napsané velmi malými písmeny, avšak prací prášky z Rakouska a z Německa mají tyto informace označeny přehledně a viditelně. Rozdíl může být například i v informacích o dávkování pracího prostředku. Některé české prací gely a prášky na praní uvádějí stejné dávkování pro všechny typy tvrdosti vody. Všechny rakouské a německé prostředky na praní však mají na obalu uvedeno dávkování pro tři stupně tvrdosti vody. V praxi to znamená, že máte-li doma měkkou vodu, při používání pracího prášku z Rakouska ušetříte až třetinu prostředku. Naštěstí stále více se objevuje dávkování dle tvrdosti vody i na obalech prostředků pro praní prodávaných u nás. Co se týče účinnosti a ceny pracích prostředků z Německa a Rakouska, jsou srovnatelné s těmi českými.

❓Platí, že čím více prášku použiji, tím bude prací efekt lepší?

Tak to nefunguje a je to poměrně častá chyba, které se spotřebitelé dopouštějí. A chcete být šetrný k přírodě, určitě byste měli používat řadu pracího prostředku, které doporučuje výrobce na obalu. Dokonce výrobci často uvádějí větší množství, než je ve skutečnosti potřebné. Dávkování proto není třeba překračovat, protože to jednak není ekologické, a jednak to není ekonomické.

❓Mohu používat jeden prací prostředek na všechno?

Určitě to nedoporučujeme. Jeden typ pracího prostředku na všechny typy prádla nestačí a univerzální prací prostředky nejsou řešením. Jejich používání může mít za následek slabou prací sílu při znečištěnějším oblečení, poškození vláken a následné tvoření žmolků a podobně. Určitě bychom radili pořídit si minimálně prací prostředek na bílé prádlo a prací prostředek na barevné prádlo. Pokud máte v šatníku spoustu tmavých kousků, zvažte také prací prostředek na černé oblečení.

❓Co mohu způsobit nevhodně zvoleným pracím prostředkem?

Problém může nastat například tehdy, použijete-li prostředek na bílé prádlo k praní toho barevného. Prací prášky na bílé prádlo obsahují optické rozjasňovače ve vysokých dávkách, a to může způsobit vznik vybledlých míst na barevném oblečení. Pozor je třeba si dávat i u enzymatických pracích prostředků, které nejsou vhodné pro vlnu a přírodní hedvábí, protože enzymy nedokážou rozeznat nečistoty od vlákna. Důležité je také to, abyste při praní funkčního prádla nepoužívali aviváž. Aviváž totiž funguje tak, že vytvoří na struktuře textilie jemnou tenkou vrstvu. Taková vrstva by však mohla ucpat kanálky a póry membrán funkčního oblečení, a to pak prakticky svoji funkci zcela ztrácí. Navíc, z funkčního oblečení je prakticky nemožné následně aviváž odstranit dalším praním.

 

Mohlo by vás zajímat i:

Zdroje informací a zajímavé odkazy:

Do testu jsme vybrali Prací prášky pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz
Ohodnoťte náš test:
4.6/5 - (15 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ariel Color prací prášek na barevné prádlo 18 dávek 1,35 kg
Ariel Color prací prášek na barevné prádlo 18 dávek 1,35 kg
Hodnocení 5 hvězd
Vítěz testu
Cena 145 Kč