Určitě nám dáte všichni za pravdu, že není nad skvělou domácí zeleninu vypěstovanou na zahradě. Aby byla však naše úroda bohatá, musíme ji chránit před škůdci. Nyní se dozvíte užitečné informace o mandelince bramborové, která škodí bramborám. Povíme vám něco o této „potvůrce”, kde se vyskytuje, její stadia a mnoho jiných informací. Poradíme vám také, jak se jí můžete zbavit a vychutnávat si své vypěstované brambory.
Mandelinku bramborovou znáte více určitě i pod lidovým názvem mandelinka. Přestože je to malý brouk, vaší bramborám dokáže velmi uškodit. Rozeznáte ho hned na první pohled. Obzvlášť tehdy, pokud na bramborách najdete okousané listy. Netřeba však dělat paniku, pokud to hned začnete řešit, svou úrodu dokážete zachránit. Přečtěte si, jak na to.
Historie mandelinky bramborové
Mandelinka bramborová (lat. Leptinotarsa decemlineata) je brouk, resp. škůdce rostlin. Tento konkrétní druh požírá bramborové listy a dokáže vaši úrodu opravdu znehodnotit. Kromě brambor totiž škodí i rajčatům, paprice či lilku. Mandelinka, jak se lidově nazývá, se na naše území dostala spolu s bramborami ze Severní Ameriky. Prudce se rozšířila po 2. světové válce, kdy vzrostla úroveň transportu brambor.
Tento, na první pohled maličký brouk, byl někdy pro lidstvo skutečnou pohromou. V bývalém Československu se na něj jako na škůdce zejména v 50. letech 20. století konaly velké „hony“ s cílem jeho vykynožení. V těch dobách byla mandelinka bramborová nazývána také imperialistický či americký brouk. Bylo to z toho důvodu, že komunistická propaganda obvinila Západ, že ji na území ČSSR uměle vysazuje z letadel nebo prostřednictvím diverzantů.
Vzhled a stadia mandelinky bramborové
Zemědělci musí být v létě velmi ostražití, protože toto je čas, kdy mandelinka bramborová zasahuje farmy na brambory a samozřejmě i všechny běžné zahrady. Majitel musí proto udělat něco, aby se jich zbavil. Doporučuje se pěstovat předsezónní plodiny, aby se zabránilo velkým ztrátám. Sláma je například vynikající způsob, jak ochránit rostliny a zastavit brouky v ničení.
4 stadia mandelinky bramborové:
1. Vajíčka
Vajíčka jsou jasně oranžová a asi 1,7-1,8 mm dlouhá a 0,8 mm široká. Samice používají nažloutlé lepidlo k ukládání vajíček na spodní stranu listí ve shlucích po 5 až 100, ale obvykle je to 20 až 60 vajíček. Larva je viditelná v posledních 12 hodinách před vylíhnutím. V polních podmínkách mohou samičky položit prý až 200-500 vajíček.
2. Larvy
Larvy jsou spíše červenooranžové a mají délku 10 až 15 mm. Mají obvykle dvě řady černých skvrn po stranách a tři páry hrudních nohou. Larvy jsou velmi baculaté a břicho je silně vypouklé. Larvy padají z rostlin a hrabou se do půdy, kde vytvářejí kulovitou buňku a transformují se na nažloutlé až oranžové kukly. To trvá pět až deset dní. V závislosti na zeměpisné šířce existuje jedna až tři generace ročně.
3. Kukly
Kukla mandelinky bramborové je oválná a oranžová. Průměrná doba vývoje je asi 5 až 8 dní. Zralé larvy se hrabou 2-5 cm do půdy a po asi dvou dnech se začínají kuklit.
4. Dospělí jedinci
Dospělí brouci jsou dlouhý přibližně 10 až 12 mm. Poznáte je hlavně díky jejich syté žlutooranžové barvě a 10 černým páskům. Shora působí robustně a oválně. Na hlavě mají trojúhelníkovou černou skvrnu a hrudník má nepravidelné tmavé znaky.
Brouci způsobují, že rostlina poškozením listů a kořene slábne, a tak se snižuje schopnost produkce potravy prostřednictvím fotosyntézy.
Z podlouhlých žluto-oranžových vajíček, které mandelinky kladou ve shlucích po 30-35 kusech na spodní stranu bramborových listů, se po 4 až 15 dnech (v závislosti na teplotě a vlhkosti) vylíhnou larvy s černou hlavou. Bez přestání se živí listy. Po třech týdnech spadnou do půdy, zahrabou se 4-10 cm do země, kde se zakuklí a po dvou týdnech se vyvinou na dospělé jedince. V zemi zároveň přezimují, aby byly na jaře připraveny opět dělat v zahradách neplechu.
Rady jak se zbavit mandelinové bramborové
Jakmile farmář zpozoruje první pásky na svých bramborách, musí učinit okamžitý krok. Výsledky budou zaručeny, pokud začne hubit brouky včas. Přečtěte si několik doporučených organických či chemických rad, jak se zbavit mandelinky bramborové.
Ruční sběr
Určitě víte, že proti škůdcům existuje mnoho chemických postřiků. Mandelinky bramborové se lze zbavit však i bez nich. Jednou z možností je ruční sklízení dospělých jedinců, vajíček a larev z postižených částí brambor. V časných ranních hodinách sesypte dospělé jedince z rostlin na zem na tkaniny a zachycené škůdce vhoďte do kbelíku s mýdlovou vodou.
Nasaďte na ni berušky
Pořiďte si do vaší zahrady přirozené predátory. Obzvláště účinné proti mandelinám bramborovým jsou berušky. Dostanete je například v dobře zásobené školce či v nějakém zahradnickém centru. Můžete je do zahrady i přilákat a to vysazením rostlin, které mají v oblibě, například měsíček. Berušky si rády pochutnávají na larvách mandelinové bramborové a pomohou se vám zbavit se jich. Posloužit vám tímto způsobem mohou také zlatoočky či vosy, které se živí vajíčky a larvami mandelinky.
Vysavač
Někteří zahrádkáři dokonce doporučují mandelinky vysát do speciální sáčku na hmyz, kterými některé druhy ručních vysavačů disponují. Možná to zní bláznivě, ale i tohle je jeden ze způsobů. Tento proces je účinný, je však třeba jej opakovat vícekrát.
Mulčování slámou
Mulčování slámou je atraktivní volbou zejména pro ty, kteří chtějí najít organický způsob boje proti nebezpečným škůdcům. Zabraňte pohybu přezimovaných dospělých jedinců a to mulčováním alespoň 6 až 9 cm hluboké vrstvy čisté slámy nebo sena. Hustá vrstva slámy dokáže zamezit přístupu mandelinky k rostlinám brambor. Brambory velmi dobře reagují na mulčování, zvláště pokud je oblast těžká a hlinitá. Na písčitých půdách je mulč nezbytný, neboť pomáhá udržovat vlhkost.
Změna půdy
Pokuste se bramborám měnit místo výsadby. Je to z toho důvodu, že mandelivky bramborové přežijí celou zimu v zemi a tak mají připravenou půdu pro další sezónu.
Neemový olej
Tento olej se vyrábí ze semen indického šeříku. Ukázalo se, že i neemový olej účinně působí proti mandelince bramborové ve všech fázích. A nejen proti ní. Zbavit vás dokáže i nepříjemných mšic či jiného hmyzu. Jeho výhodou je, že neškodí užitečným organismům běžně se vyskytujícím v zahradě a co je důležité, není jedovatý pro člověka.
Fólie
Různé druhy zahrádkářských fólií vám také dokážou pomoci zbavit se mandelinek. Stačí, když si vyberete fólii, která propouští světlo a vodu. Použití této fólie má za následek to, že mandelinka bramborová se pod ní zadusí.
Křen
Pěstujte brambory spolu s křenem. Kromě toho, že se jim bude dobře dařit, pomohou vám zbavit se mandelinky. Křen zasaďte mezi jednotlivé řádky brambor a jeho vůně mandelivku odpudí. Rovněž můžete zasadit i kopr nebo koriandr.
Popel
Ověřeným způsobem, jak se zbavit páska bramborové, je i popel. Posypte ráno nebo po dešti zelené části popelem. Posypte také zem mezi rostlinami. Místo popela můžete použít i kukuřičnou mouku nebo borové piliny. Mandelinka nesnáší pach borového dřeva. Tento proces opakujte před kvetením jednou za dva týdny a po odkvětu ještě jednou.
Chemický postřik
Na velkých plochách je nezbytná chemická ochrana. Na trhu existuje několik chemických postřiků k odstranění brouků. Chemikálie jsou velmi účinným způsobem, jak se jich zbavit, ale zároveň jsou nebezpečné pro lidský a živočišný život a také pro některé jiné rostliny. Chemikálie proto musí být vybírány s velkou opatrností. Místo toho, abyste kupovali jakoukoli chemikálii naslepo, je lepší vybrat registrovaný a ověřený postřik nebo si nechte poradit od odborníka.
Máme pro vás ještě jeden tip, jak se zbavit mandelinky bramborové:
Budete potřebovat:
- 100 ml octu
- 30 – 40 g hořčičného prášku
- trochu vody
Vše spolu smíchejte a přelijte do rozprašovače. Směs stříkejte přímo na rostliny s mandelinkami.
Zdroje:
- entnemdept.ufl.edu – popis a stádia mandelinky bramborové
- www.pestwiki.com – jak se zbavit mandelinky bramborové
Článek je zařazený do kategorie: Praktické rady a triky
Mohlo by vás zajímat
- Black Friday 2024 v ČR – 29. listopad: kde proběhne, jaké jsou slevy a hlavní zásady nakupování
- Nejlepší vařená kukuřice - jaký je recept na její správnou přípravu a jak dlouho ji třeba vařit
- Zavařované brusinky – nejlepší recepty (i brusinky s hruškami), postup, kde je použít
- Zavařená cuketa - 10 ověřených receptů, na slano i na sladké, s rajčaty či paprikou, čalamáda, čatní
- Zavařované borůvky - nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít
- Domácí hnojivo na rajčata a papriku, uhorky, květiny, ovocné keře - levné a bez chemie (velký přehled receptů pro každou příležitost)
- Praní tenisek - jednoduchý návod jak je vždy udržet v čistotě a jako nové (v pračce i ručně)
- Jak správně nabíjet Li-Ion baterie a prodloužit tak jejich životnost?
- Jak se správně starat o pračku a sušičku, aby vydržely co nejdéle v kondici? 5 základných pravidel
- Proč byste měli pravidelně čistit digestoř a jak na to