Pravděpodobně i vy jste někdy stáli před otázkou jak vyčistit gauč? Gauče a sedací soupravy patří k nejčastěji využívaným kouskům nábytku v naší domácnosti a jsou vystavovány poměrně těžkým zkouškám. Platí to hlavně pro ty domácnosti, ve kterých jsou také děti či domácí mazlíčci. Ruku na srdce, někomu se může přitrefit nehoda s kávou, čajem nebo nebodaj s červeným vínem a na světě je skvrna, která vás může pořádně potrápit.
Pokud se chcete dozvědět, jak vyčistit gauč a jak odstranit i odolné skvrny, jste na správném místě. V našem článku se podíváme na ověřené způsoby odstraňování skvrn a čištění gaučů s různými typy potahů. No a přidáme také domácí triky k odstranění skvrn i zápachu z vašeho gauče.
Rychlost je nejdůležitější
Děti, domácí zvířata či návštěva se sklenkou vína v ruce může být zdrojem nepříjemných skvrn na vašem gauči. Ať už jakkoli dáváte pozor, nehoda se přihodí velmi rychle a stačí jen chvilka nepozornosti a na vašem gauči je skvrna od vína, kávy, čaje či mastný flek od jídla. V takovém případě je rozhodující rychlost a s odstraněním skvrny byste neměli otálet. V opačném případě je pravděpodobné, že se nečistoty dostanou hluboko do látky a už se vám nejspíš nikdy nepodaří úplně se skvrny zbavit.
K čištění gauče byste měli použít čistý bílý hadr, protože se může stát, že barevná látka váš gauč obarví. Důležité je pracovat jemně a nevyvíjet přílišný tlak, protože tak byste mohli nadělat více škody než užitku. Skvrnu byste měli odstraňovat vždy od okrajů ke středu, protože tak předejdete tomu, aby se rozpíjela ještě více.
Co se týká prostředků a přesného způsobu odstraňování skvrny na vašem gauči, podstatné je uvědomit si, z jakého materiálu je gauč. Úplně jinak se totiž čistí látkový gauč a gauč z pravé kůže či se semišovým potahem.
V případě, že na gauči naleznete skvrnu neznámého původu, začněte ji odstraňovat nejprve čistou studenou vodou. Teplá voda my mohla způsobit, že by se nečistoty srazily a flek byste už vyčistili jen velmi těžko, pokud vůbec.
Základní pravidla
- skvrnu odstraňte co nejrychleji
- k čištění použití čistý bílý hadr
- pracujte jemně, nevyvíjejte příliš velký tlak
- skvrnu odstraňujte od okrajů ke středu
- použite techniku a čištění podle toho, z jakého materiálu je gauč vyroben
- vždy použijte nejprve studenou vodu
- látkový nebo semišový gauč byste měli vysávat alespoň jednou týdně za použití vhodné hubice a kartáče na čalounění
- v rámci údržby byste po vysávání měli gauč přetřít světlým hadříkem namočeným ve vodě, nejlépe v destilované, abyste odstranili zbylý zachycený prach
- pokud má váš gauč snímatelné potahy, nejméně jednou ročně je vyperte
Jak vyčistit gauč s látkovým potahem
Gauč s látkovým potahem je vhodné pravidelně vysávat, protože tak ho zbavíte usazeného prachu. Těžší přístupná místa vysajte pomocí speciální hubice nebo kartáčkem na čalounění. Co se týče důkladnějšího čištění, technika se odvíjí od konkrétního materiálu, ze kterého je gauč.
Platí, že čalouněný gauč byste neměli nikdy čistit pomocí bělidla s obsahem chlóru nebo peroxidu vodíku, protože by mohlo dojít k nenávratnému poškození nebo zesvětlení látky. Předtím, než se pustíte do velkého čištění, vyzkoušejte přípravek na malém kousku povrchu, který není patrný na první pohled. Díky tomu zjistíte, zda prostředek funguje tak, jak má a látku nezsvětluje. V žádném případě nedrhněte látku tvrdým kartáčem. Pokud je skvrna velmi odolná, zkuste to pomocí kartáčku s jemnými štětinami.
Tkanina
Látkový gauč z tkaniny vyčistíte pomocí hadříku namočeného v mýdlové vodě nebo ve speciálním přípravku určeném k tepování a čištění látek. Po čištění otřete povrch gauče hadříkem namočeným v čisté vodě, abyste z tkaniny dostali všechny zbytky mýdlové vody, respektive čistícího přípravku. V opačném případě by tyto zbytky přitahovaly gauč.
💡 K odstranění většiny skvrn budete potřebovat čistící prostředek na potahy a čalounění:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Mikrovlákno
Ptáte se, jak vyčistit gauč, jehož potah je z mikrovlákna? Výborně vám k tomu poslouží světlá houbička namočená v jemném mýdle nebo v přípravku na čalounění či na tepování koberců. Houbou látku jemně přetřete a následně ještě dočistěte čistým hadříkem navlhčeným ve vodě.
Odnímatelné potahy
V případě, že máte gauč s odnímatelnými potahy, čištění bude pro vás hračka. Potahy je vhodné prát nejméně jednou, ideálně dvakrát do roka v pračce na jemném programu, případně je můžete čistit pomocí parního čističe.
Zde je 5 nejlepších parních čističů za rok 2024:
Tipy na čištění koženého gauče
Nevíte, jak vyčistit gauč z pravé kůže? Když chcete vyčistit pigmentovanou kůži, aniž byste ji poškodili, je nezbytné používat přípravky určené pro tento typ materiálu. V žádném případě nečistěte kožený gauč s použitím dětského oleje, pracího prášku, aviváže či pomocí babských receptů využívajících olivový olej či Indulonu a podobně. Nevhodné čisticí prostředky mohou způsobit, že se na gauči začnou vytvářet fleky, mapy, praskliny nebo sedačka získá nepěkný matný vzhled.
Gauč z pigmentované kůže byste měli čistit pomocí jemné houbičky a jemného kartáčku, hadříkem z mikrovlákna a čistícím prostředkem s neutrálním pH. Postup čištění je podobný jako u jiných typů gauče – gauč je třeba nejprve důkladně vysát a poté na něj nanést čistící prostředek. Udělejte tak pomocí aplikátoru či hadříku z mikrovlákna. Nezapomeňte ani na hůře přístupná místa, jako jsou záhyby a spoje. Pokud je znečištění odolné, použití k odstranění nečistoty jemný kartáč. Prostředek nechte působit několik minut a následně jej otřete čistou utěrkou.
Ochranu a výživu vašemu koženému gauči dodáte pomocí impregnačního prostředku, který se dostane hluboko do struktury kůže a chrání ji před vodou. Navíc také poskytuje ochranu před vodou.
Takto vyčistíte semišový gauč
Semišový gauč je také v podstatě kožený gauč, nicméně jde o broušenou kůži – v elur nebo nubuk. Nubuk je kůže broušená z lícové strany, je příjemně sametová a na údržbu dost náročná. Naproti tomu velur je kůže broušená z rubové strany a její povrch je hrubší.
Čištění semišového gauče by mělo probíhat ve třech krocích. Nejprve je třeba odstranit skvrny, následně je třeba aplikovat ochranu před vyblednutím a vysušením, ale závěrečnou fází je ochrana před vodou.
Skvrny na semišovém gauči byste měli čistit vždy jen nasucho, nikdy nepoužívejte vodu. Voda totiž vytváří nepěkné mapy, kterých je obtížné se zbavit. K čištění použijte speciální brusný polštářek, gumu na čištění skvrn a speciální čistící prostředek. Polštářkem nebo gumou odstraňte hrubé nečistoty a poté podle potřeby pokračujte v péči o gauč druhým krokem, kterým je ochrana před vyblednutím a vysušením.
Co se týče ochrany semišového gauče před vyblednutím a vysušením, v případě nového gauče ji stačí provádět jednou za rok, postupně však i tři až čtyřikrát do roka. Ochranu aplikujte hned po čištění gauče a postupujte podle pokynů výrobce.
Posledním krokem v péči o semišový gauč je ochrana před vodou, které docílíte díky impregnaci. Ta pronikne hluboko do struktury materiálu a odpuzuje kapky vody. Impregnaci je dobré provádět alespoň dvakrát za rok, přičemž je třeba řídit se pokyny výrobce daného přípravku na impregnaci. Kromě ochrany před vodou impregnace dodává kůži výživu a prodlužuje její životnost.
Čištění gauče z ekokůže
Ekokůže je dokonalou napodobeninou pravé kůže, je prodyšná, pevná a měla by být dostatečně odolná vůči oděru. Její velkou výhodou v porovnání s pravou kůží je její cenová dostupnost. Nevýhodou však je, že je náchylnější ke kontaktu s tekutinami, proto byste i při čištění měli použít co nejméně vody.
Gauč z ekokůže můžete čistit pomocí slabšího roztoku mýdla nebo pracího gelu či speciálního čističe určeného na ekokůži. Použít třeba měkký bavlněný hadřík. Určitě se vyhněte drsnému tvrdému kartáči, chemickým přípravkům na bázi rozpouštědel, líh, benzinové čističe a krémy, vosky či jiné přípravky určené k čištění přírodní kůže. Doporučujeme, abyste jakýkoli čistič nejprve vyzkoušeli na méně viditelném místě a teprve poté jej použijte na celý gauč.
V případě, že se vám na gauč vylije tekutina, co nejrychleji ji vydejte papírovou utěrkou a následně vzniklou skvrnu dočistěte vlhkým hadříkem. Podobně postupujte i v případě, že se na gauč dostane jídlo.
V případě, že se gauč znečistí těžko odstranitelnou látkou, například l jakom na nehty či inkoustem, raději se obraťte na odbornou úklidovou firmu, která vám gauč vyčistí profesionálně.
Domácí triky na čištění skvrn
Gauč není jen místo k našemu odpočinku, ale také na něm trávíme čas s rodinou a přáteli při sklence vína, kávy či při dobrém jídle. Proto můžeme očekávat, že se dříve či později na našem gauči objeví skvrna z jídla či nápoje. Chcete-li se dozvědět, jak vyčistit gauč od různých skvrn pomocí prostředků, které máte s velkou pravděpodobností doma, jste na správném místě.
➡️ Domácí tipy pro čištění skvrn od ovoce
Pokud jste na vašem gauči objevili skvrny od borůvek, jahod, malin či jiného ovoce, stačí je pokapat citrónovou šťávou nebo je posypat solí. Stejného účinku dosáhnete i pomocí octu smíchaného s citrónovou šťávou v poměru jedna k jedné. Citronovou šťávu, ocet či sůl je třeba nechat působit několik minut a následně omýt pomocí teplé vody.
➡️ Skvrny od krve
Pokud se na gauči objeví skvrna od krve, jistě ji čistěte studenou vodou. V případě zaschlé skvrny poslouží roztok z citrónové šťávy, který připravíte ze 100 ml vody a jedné čajové lžičky šťávy. Roztok vetřete do skvrny bílým hadříkem, přičemž čistíme od krajů do středu. Použít můžete také vlažnou mýdlovou vodu nebo vodu s přídavkem čpavku.
➡️ Jak vyčistit gauč od zalepené žvýkačky
V domácnostech, ve kterých žijí děti, se může přihodit i nepříjemná nehoda se žvýkačkou zalepenou na gauči. Naštěstí i tato nepříjemnost má své řešení. Potřebné je žvýkačku zamrazit, ale jak to uděláte, když je na gauči? Je to docela snadné. Stačí kostka ledu zabalená v mikrotenovém sáčku, sáček s mraženou zeleninou nebo mrazící vložky. Led, zeleninu či mrazící vložky položte na žvýkačku a nechte ji zamrznout. Potom pomocí příborového nože žvýkačku lehce a opatrně seškrábněte z gauče. Pokud na gauči zůstane skvrna z barevné žvýkačky, vhodné je dočistit ji vlhkým hadříkem s jemným čistícím prostředkem určeným k čištění čalounění.
➡️ Mastné skvrny
Neumíte si poradit s tím, jak vyčistit gauč od mastných skvrn? Mastnotu by měly bez problémů zvládnout speciální čistící prostředky určené pro čalounění. Menší mastné fleky zvládnete vyčistit teplou vodou s trochou mýdla nebo saponátu na nádobí. Na ty větší už doporučujeme zmiňovaný přípravek na čalounění.
➡️ Červené víno
U červeného vína je nejdůležitější jednat rychle. Účinné je posypat skvrnu od vína na gauči silnou vrstvou sol i okamžitě poté, co jste víno rozlili. Sůl nasákne víno a zhruba po hodině ji můžete jemně odstranit papírovou kuchyňskou utěrkou. Pokud si chcete být opravdu jisti, že sůl svou práci odvedla správně, klidně počkejte i dvě hodiny.
Stejně dobře jako sůl vám poslouží i soda bikarbona. Tu však na skvrnu od červeného vína nasypte až poté, co veškeré přebytečné víno necháte nasáknout do papírového kapesníku či kuchyňské utěrky. Sodu bikarbonu nasypte na celou skvrnu a nechte působit asi pět minut. Potom přetřete vlhkou utěrkou a nasáklou sodu bikarbonu odstraňte.
➡️ Káva, kečup a čokoláda
Skvrny od kávy, kečupu nebo čokolády jistě odstraňujte pomocí studené vody. Teplá voda by způsobila srážení a skvrny by se staly nevyčistitelnými. Na pomoc si můžete vzít i menší množství pracího prostředku, ideální gelu. Kakao a kečup můžete vyčistit i pomocí prostředku na čištění koberců, ale v případě starších zašlých skvrn od čokolády nebo od kávy by vám měl posloužit glycerin.
➡️ Co se zvířecími chlupy?
Zvířecí chlupy na gauči mohou být pořádně nepříjemné, protože poté, co si na gauč sednete, je máte na sebe a takto se dostanou prakticky všude. Vhodným pomocníkem pro odstranění chlupů je například gumový kartáč nebo gumové rukavice určené k vyčesávání zvířat. Pomoci může i vysátí chlupů pomocí vysavače se štěrbinovým nástavcem.
Jak zbavit gauč zápachu
Pokud se vám zdá, že váš gauč zapáchá, může vám pomoci domácí trik v podobě jedlé sody bikarbony. Nejdříve je třeba celý gauč důkladně vysát a vhodným nástavcem vyčistit i těžko dostupná místa mezi opěradlem a sedací částí či boční opěrky. Následně celý gauč zasypte obyčejnou sodu bikarbónou a pořádně ji vetřete do gauče. Potom pomocí rozprašovače lehce pokropte vodou a nechte působit nejméně hodinu, ideálně dokud nebude soda znovu suchá. Nyní stačí gauč znovu vysát a je to hotovo.
Chcete-li se dozvědět jak vyčistíte matraci, přečtěte si náš článek o čištění matrací, ve kterém se dozvíte užitečné tipy a triky.
💡 K odstranění většiny skvrn budete potřebovat čistící prostředek na potahy a čalounění:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Zdroje informací:
- www.bydlemekvalitne.cz – jak vyčistit gauč
- www.jena-nabytek.cz – domácí triky na čištění gauče
- www.nabytek.cz – jak čistit gauč z ekokůže
- www.xxxlutz.cz – rady pro vyčištění gaučů z různých materiálů
Článek je zařazený do kategorie: Praktické rady a triky
Mohlo by vás zajímat
- Black Friday 2024 v ČR – 29. listopad: kde proběhne, jaké jsou slevy a hlavní zásady nakupování
- Nejlepší vařená kukuřice - jaký je recept na její správnou přípravu a jak dlouho ji třeba vařit
- Zavařované brusinky – nejlepší recepty (i brusinky s hruškami), postup, kde je použít
- Zavařená cuketa - 10 ověřených receptů, na slano i na sladké, s rajčaty či paprikou, čalamáda, čatní
- Zavařované borůvky - nejlepší recept s nálevem i bez, a k čemu je použít
- Domácí hnojivo na rajčata a papriku, uhorky, květiny, ovocné keře - levné a bez chemie (velký přehled receptů pro každou příležitost)
- Praní tenisek - jednoduchý návod jak je vždy udržet v čistotě a jako nové (v pračce i ručně)
- Jak správně nabíjet Li-Ion baterie a prodloužit tak jejich životnost?
- Jak se správně starat o pračku a sušičku, aby vydržely co nejdéle v kondici? 5 základných pravidel
- Proč byste měli pravidelně čistit digestoř a jak na to