Jak vyčistit koberec – všechny tipy a triky na jednom místě

Redakce CestakBydlení.cz Téma 14. března 2020 0

Krásný koberec stále je a vždy i bude ozdobou každé domácnosti. A to i navzdory vzmáhající se popularitě plovoucích podlah a jiných tvrdých povrchů. Kromě toho, že oživuje prostor, je příjemně měkký a našim nohám poskytuje nebývalý komfort. Pokud máte doma malé děti je prostě neocenitelný, perfektně také funguje jako tepelná izolace. Na druhou stranu je pravda, že takový koberec je doslova chovnou stanicí a útočištěm pro prach, nečistoty, roztoče, zvířecí chlupy, lidské vlasy…

Máte i vy svůj oblíbený koberec a nedaří se vám zcela zbavit ho starých skvrn či zápachu? Čtěte dál a dozvíte se pár tipů a triků jak vyčistit koberec jednoduše a bez námahy. Existuje totiž několik způsobů jak vyčistit koberec – klasických, ale i s pomocí přírodních prostředků.

Klasika – vysávání

Rutina. Každý to dělá a ani se nad tím nepozastaví. My se však při vysávání trochu zastavme. Jste si jisti, že to děláte správně?

 1. Nejprve si připravte místnost, kterou chcete vysávat. To znamená – posbírejte všechny hračky, míče, papíry nebo i jiné předměty, které by jinak bránily průchodu vysavače. Vyzbierajte i malé předměty jako mince, mohli by totiž poškodit vysavač – a podívejte i pod nábytek, gauč…
 2. Otřete prach z nábytku či žaluzií nebo parapety. Popadané zbytky prachu pak následně snadno vysajete.
 3. K čištění hůře přístupných oblastí použijte vhodné nástavce vysavače. Dostaňte se pod nábytek i gauč, kde se velmi rádi usazují chuchvalce prachu.
 4. Vysávejte horizontálně i vertikálně. Nejprve přejděte vysavačem celou plochu dopředu a dozadu a pak zleva doprava. Proč? Protože kobercové vlákna jsou většinou zkroucené a vy takto pak dosáhnete na každou část vlákna.
 5. Vysávejte pravidelně. Co to znamená? Obecně se doporučuje vysávat alespoň jednou za týden na osobu v domácnosti nebo přibližně 9-10 kg zvíře. Tak například pár se dvěma kočkami by měl vysávat třikrát týdně. Jedna osoba s 30 kg pejskem by měla vysávat čtyřikrát týdně. Samozřejmě, pokud je koberec viditelně znečištěný častěji i vysávání bude na programu častěji.

💡 Profi čištění

Chcete důkladně vyčistit váš koberec, respektive máte toho víc? Zavolejte si úklidovou firmu s profi stroji. Ta zajistí čištění vašich koberců několika možnými způsoby:

1. Extrakční metoda čištění koberců – čištění mokrou cestou.
2. Kartáčové metoda čištění koberců – strojový způsob čištění koberců pomocí rotačních brusek.
3. Čištění koberců suchou pěnou – čištění pomocí čisticího prostředku, který vytváří suchou pěnu.

 

Přírodní čisticí prostředky

Ok, vysáté už máme, na koberci však stále zůstávají nepěkné skvrny, stále nepříjemně páchne, stále nemá barvu jako měl původně. S tímto vším si dokážete poradit i pomocí přírodních prostředků. Jakých? Všechny máte ve své kuchyni! Jak vyčistit koberec „s tím, co dům dá”?

 

Soda bikarbóna

Jedlá soda je prostě neuvěřitelný pomocník, který můžete pohodlně použít na čištění doslova celé domácnosti. Po vyčištění koberce sodou budete nadšeni. Navrátí mu barvu a zbaví nepříjemného zápachu. A není to žádná zátěž pro životní prostředí.

Na zapáchající koberec

Postup: Nejprve pořádně vysajte koberec a následně na něj nasypte jedlou sodu. Jemným kartáčováním ji zapracujte do koberce a necháte působit nejlépe celou noc. Ráno ji stačí už jen vysát a nepříjemného zápachu jste se tak perfektně zbavili. Doporučuji použít také při „čisto” nových kobercích – odstraní totiž i typický chemický zápach.

Na rozlité víno

Pokud vás jako první napadne sůl, je to v pořádku – funguje to. Totéž však platí i pro sodu. Konkrétní příklad: Podaří se vám nešťastnou náhodou vylít na koberec pohár červeného vína. Nejdříve vysajte papírovými utěrkami co se dá tak, aby se skvrna dál nešířila. Můžete přilít kapku dvě vody, aby se víno trošku rozmělněny a lépe se dalo vypít papírem. Smíchejte v připravené nádobce jedlou sodu s vodou (poměr 1: 3) a vytvořenou pastu vetřete do skvrny. Nechte působit a když vyschne, jednoduše sodu vysajte.

Červené víno na koberci

Červené víno na koberci? Pomůže i obyčejná jedlá soda…

Hloubkové vyčištění koberce

Takové čištění koberců se provádí jen párkrát v roce (obvykle před svátky). Abyste se zbavili i té nejhlubší ukryté špíny, vytvořte si směs z octa a sody (případně posypte koberec sodou a postříkejte octem). Skvrny a zápach jsou v momentě pryč. Můj tip: přidejte do této směsi i za lžičku saponátu na nádobí a dolijte vodou. Dobře promíchejte a naneste ji na skvrnu na koberci, nechte působit 10 minut a místo vyčistěte houbičkou. Pak už jen přetřete vlhkým hadříkem a vybavené. Odolnější skvrny takto odstraníte na vícekrát.

 

Ocet

Víte, že ocet je výborný na opětovné rozzáření vašeho zašedlého a matného koberce ? Obnovuje totiž původní barvy. Jak na to? Rozmíchejte 20 ml octa v 1 litru vody. Tento roztok naneste a zapracujte do koberce (ale aby byl jen vlhký, ne promočený). Nechte působit 15-20 minut a přetřete jej suchým hadrem a nakonec vysajte. Výsledek? Barvy výrazné, koberec téměř jako nový. Jen, dejte si pozor, aby nakonec nebyl ocet pro váš koberec příliš silný, protože některé méně barevně stálé koberce může „vybělit”.

 

Zelený čaj

Také způsob jak eliminovat skvrny. Připravte si oblíbený sypaný zelený čaj. Celé lístky ze sítka napěchujeme na zašpiněné místa, počkejte dokud úplně nevyschnou a natáhnou do sebe špínu. Pak je už jen vysajte.

 

Sůl

Kuchyňská sůl je na a hrubou špínu ideální (a nejen na víno). Když se vám stane, že vaše děti a / nebo domácí zvíře projdou po koberci zašpiněnými botami / tlapkami, nezoufejte. Posypte špinavé místa solí a po pár minutách, když pohltí špínu, snadno ji vysajete.

 

Komerční čisticí prostředky

Nejste zastáncem přírodních čisticích prostředků a „babských” metod? V pořádku. Na trhu najdete velké množství produktů, které jsou určeny speciálně pro čištění koberců. A to jak na suché tak i na mokré.

 

Suché čištění

Jak vyčistit koberec suchým čištěním? Jednoduše. Nejprve vysajte koberec abyste ho zbavili běžných nečistot. Potom na něj nanesete přípravek (prášek) určený na suché čištění. Kolik asi? Tak to závisí na hustotě a délky vlasu koberce a na intenzitě znečištění. Prášek zapracujte do koberce kartáčem nebo vysavačem s rotačním kartáčem. Necháte krátce působit (dle návodu) a následně vysajete prášek i s navázanými nečistotami. Výhodou je, že při tomto způsobu šetříte koberec a v podstatě hned po vyčištění jej můžete používat. Menší nevýhodou je, že čisticí prášek se zvykne při práci trochu rozvířit a vy tak pak budete muset přetřít celou místnost.

Je vhodné v podstatě pro všechny typy koberců, jedinou výjimkou je koberec s velmi vysokým vláknem či hrubou smyčkou.

 

Mokré čištění koberců

Na velmi znečištěné koberce musíte použít metodu mokrého čištění. To si dokáže poradit i s odolnými skvrnami od barvy či jídla. Jak vyčistit koberec mokrým čištěním? Pořiďte si vhodný přípravek na čištění – takový, při kterém jeho aktivní pěna rozpouští špínu a váže na sebe její zbytky. Koberec nejprve vysajte a následně pomocí houby vytvořte pěnu z přípravku, kterou vetřete do koberce. Po vyschnutí už jen zbytky vyluxujeme. Takové čištění bývá velmi efektivní a dokáže i oživit původní barvu koberce. Na druhou stranu je náročnější na práci a čas, protože koberec nebudete moci používat několik hodin dokud zcela nevyschne.

Pozor, mokré čištění není vždy ta nejvhodnější metoda. Vodu byste měli vynechat zejména tehdy, pokud máte pod kobercem dřevěný materiál nebo barevnost vlákna není stálá zda koberec je vlněný.

💡 TIP: Jak vyčistit koberec bez obav, že ho zničíte? Čistící prostředek si nejprve vyzkoušejte na nenápadnější části koberce. Některé totiž nemusí být pro váš koberec vhodné. Nezkoušejte ho ani přímo na skvrně. Smysl tohoto malého testu není to jak si poradí se špínou, ale to, zda nezmění barvu.

 

Tipy a triky jak vyčistit koberec

A které má v záloze každá dobrá hospodyně, protože ví, že pro každou skvrnu existuje způsob jak ji úspěšně odstranit.

 

Krev na koberci

Krev na koberci či čalounění je doslova postrachem každé domácí paní. Pokud se dostane do styku s kobercem, je třeba abyste zasáhli co nejdříve. Jak vyčistit koberec se stopami krve? Tak hlavně neodstraňujte ji teplou ale studenou vodou! Skvrnu navlhčete a následně potírejte roztokem čpavku. Takto si můžete pomoci i s některými zaschlými skvrnami.

Jak vyčistit krev na koberci

Trocha nepozornosti a „neštěstí je na světě” – neplatí pro krev na koberci, s tím si poradíte…

 

Mastná skvrna

Další katastrofa. Mastnotu zkuste spolu se zbytky jídla seškrábat decentně nožem a zakryjte špinavé místo papírovými utěrkami. Následně na ně přiložte žehličku nastavenou na nejnižší teplotu a pár krát jejich přežehlete. Tuk uvolňován teplem vsákne do papíru. Skvrnu, která po ní zůstane ještě přejděte roztokem z octa, mýdla a vlažné vody.

Můžete zkusit i jiný způsob. Na mastnou skvrnu nasypte hladkou mouku, která má tendenci vsáknout veškerou mastnotu. Skvrnu následně „dorazíte” mýdlovou / saponátovou vodou.

 

Skvrna od jídla

Pokud se ocitnou kousky jídla na vašem koberci a navíc se vám je podaří nechtěně dobře do koberce i zapracovat nohou, zkuste některý z přípravků určených pro čištění skel. Nastříkáte ho na tmavou skvrnu, necháte minutku dvě působit a zbytky setřete suchým hadrem. Nakonec koberec vyčistíte vodou s mýdlem či saponátem.

 

Skvrna od kávy

Rozlétnou káva může v okamžiku zničit váš koberec (světlý, ale i ten tmavší). Skvrnu od kávy nejlépe vyčistíte perlivou vodou, kterou necháte na ní chvíli působit a následně znečištěné místo přečistěte lihem.

 

Skvrny od make-upu a laku na nehty

Pokud se vám podaří na koberec vylít lak na nehty, odstraníte ho acetonovým odlakovačem. Skvrny z mejkapu odstraníte tak, že jejich mírné navlhčíte a vydrhnete houbičkou s mýdlovou vodou. Pokud se nezdařilo ještě nezoufejte. Make-up obsahuje dost olejových složek, takže to můžete zkusit ještě se suchým hadříkem s několika kapkami rozpouštědla.

 

Jak vyčistit koberec od zvířecích chlupů

Špína, která se do koberce dostane spolu se zvířecími chlupy je také velmi nepříjemná záležitost. A tedy pokud váš domácí mazlíček právě ve velkém pouští srst, zkuste k odstranění kočičích a psích chlupů použít vlhkou houbu. Na ni se totiž zlobivé chlupy velmi rádi přilepí.

Psí chlupy na koberci

 

Jak vyčistit koberec s dlouhým vlasem

Koberec s vysokým vlasem, nebo jinak zvaný shaggy, je populární zejména v posledním období. Vlákna dlouhé 2-7 cm jsou velmi příjemné na dotek (syntetické i bavlněné), ale někoho odrazuje právě náročnější údržba a čištění tohoto koberce. Nemusíte se obávat, velký rozdíl v čištění klasického a shaggy koberce věru není.

Základem je pravidelnost – 2 až 3 krát týdně ho pořádně vysajte nasucho speciálním užším nástavcem s kartáčem. A nezapomeňte, že po případném mokrém čištění ho nechte dobře proschnout, aby vám náhodou nezatuchol a nezačal páchnout. Pokud je máte doma několik, čas a nervy si ušetříte, když si na to najmete profesionální firmu.

 

Pár triků nakonec

 • na silně znečištěný koberec můžete rovnoměrně rozsypat i prášek do pečiva, necháte ho působit nejlépe přes noc a pak vše důkladně vysajte
 • vyzkoušejte kysané zelí – slijte ji z vody, naneste na koberec, nechte působit (natáhne do sebe špínu) a pak ji zameťte a koberec ještě pořádně vysajte
 • na stopy po fixy dobře poslouží i citronová šťáva
 • vosk z koberce dostanete pomocí kuchyňské utěrky a žehličky
 • skvrn od červeného vína vás dobře zbaví i obyčejná kuchyňská sůl – nasypte ji na čerstvou skvrnu, sůl přes noc do sebe barvu natáhne
 • žvýkačku z koberce dostanete nejlépe přikládáním ledu (zmrzne) a následným vydrolených, případné zbytky žvýkačky setřete náhradou terpentýnu nebo také pomocí lihu
 • s loužičku od štěněte, ale i jídlem si poradí i hadřík namočená octem
 • zářivý koberec díky sněhu – ideální metoda čištění pro kusové koberce, které lícem položíte na sníh a pořádně vyklepete, nejlépe když je venku pod bodem mrazu, jinak hrozí, že vám sníh koberec dobře rozmočí
 • krém od bot na koberci odstraní čistící prostředek, který jinak používáte na okna a sklo
 • vytištěné místa po nábytku dáte do původního tvaru tak, že na ně položíte vlhký hadr a projdete několikrát žehličkou, pak ještě vlas koberce překartáčujte

A co ještě?

 • třásně na koberci můžete postříkat škrobem (nezapomeňte předtím zakrýt papírem okraj koberce) – budou se snadněji udržovat a nebudou tak „rozcuchané”
 • běhouny z kokosového vlákna nejlépe vyčistíte ve vaně pod tekoucí vodou (nezapomeňte je dobře vysušit, pokud ho položíte na podlahu ještě vlhký, má kokosové vlákno tendenci zahnívat)
 • na čištění skvrn na koberci nepoužívejte barvené látky ani ty se vzory – mohou barvu přenést na koberec a situaci se špinavým kobercem ještě více zhoršit
 • nepoužívejte kartáče s tvrdými štětinami, které mohou poškodit vlákna koberce (a určitě ne drátěné)
 • prach způsobuje matný odstín vláken vašeho koberce – takže praker do ruky a podhledu ven prášit (vyklepávejte ho však z rubu abyste nepohltili vlákna a prach nezatlačovaly více dovnitř)
 • nad skvrnami, které nejdou ničím vyčistit, ještě nezalamujte rukama – zkuste směs technického benzínu a čpavku (1:1), kterou nanesete na inkriminované místo a vydrhnete ho, skvrny zmizí a už jen ho opláchnete trochou vlažné vody a necháte uschnout
 • nenechávejte si čištění skvrny na později – půjde to dolů mnohem těžší
 • barevné skvrny čistěte směrem shora dolů a zpět, nikdy ne do spirály – pouze co se ještě více roztáhne

 

Nechcete tak často čistit svůj koberec?

Nejezte nad ním

A nemá vám tak na něj co spadnout a znečistit ho. Koberec je textil a nepochybně se čistí těžší než například dlažba. Ukojení svých základních potřeb – žízně a hladu 🙂 tedy nasměrujte do míst, kde se koberce nenacházejí.

Nechoďte po něm obutí

Vyzúvajte se prosím pěkně a poraďte to i svým dětem pokud lze. Boty patří do botníku, či na předložku. Takto se zbavíte velmi časté příčiny znečištění vašich koberců.

Špinavé boty na koberci

Domácí zvířátko si vytrénujte

A to tak, že váš pejsek, kočička, či jiné malé zvířátko nebude špinit na váš nejlepší a nejoblíbenější koberec. Kočičí záchod a misky se žrádlem umístěte do prostoru, který se dá snadno vyčistit, případně je položte na větší gumovou podložku.

 

Co dodat na závěr?

Snad jen to, skvrnám na koberci se jednoduše vyhnout nedá. Ať děláte co děláte, i přes vaší velké snaze to není ani fyzicky možné abyste ho udrželi dlouhodobě čistý bez jakékoliv skvrnky. Běžnou špínu, natrúsené drobky zvládne vysavač bez problémů. Některé skvrny však ne. Ale netřeba hned házet flintu do žita.

Jak vyčistit koberec? V našem článku si určitě najdete ten nejlepší způsob a metodu, kterými odstraníte téměř všechny možné skvrny jaké si jen umíte představit. Takže už nebudete muset kupovat koberec nový, jak vám již dozajista nezřídka proběhlo hlavou, zda volat profi úklidovou firmu.


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.