Kožené sedací soupravy jsou pro mnohé lidi zařizující si obývací pokoj jednoznačnou volbou. Mnozí jich totiž považují za ztělesnění luxusu, pohodlí a elegance. Navíc je nabídka kožených sedacích souprav tak široká, že si z nich vyberou milovníci moderního stylu i klasiky.
Chcete-li se dozvědět, čeho všeho byste si měli při výběru kožené sedací soupravy všímat, přečtěte si náš článek. Kromě několika inspirací v něm najdete také užitečné tipy odborníka na kožené sedačky z firmy Kondela.
Jak vybrat koženou sedací soupravu?
Možná jste se už i vy setkali s názorem, že kožené sedací soupravy jsou ty nejlepší. Pokud se ptáte, proč, má to hned několik důvodů – jsou jednodušší na čištění, odolnější vůči poškození a znečištění, jsou pohodlnější, elegantnější a nadčasové. Obýváku mohou dodat nádech luxusu a působí velmi reprezentativně. Navíc dnes je nabídka kožených sedaček skutečně široká, a tak si to své najdou milovníci klasiky, moderního stylu nebo vintage kousků. Potvrzuje to i Juraj Žák z Kondela: „Kožené sedačky se hodí do interiéru zařízeném v moderním, industriálním, ale i minimalistickém stylu. Může se přitom jednat o obývací pokoj, pracovnu či konferenční místnost.“
Při výběru kožené sedací soupravy je ovšem třeba sledovat několik věcí. Vyhnete se tak nepříjemnostem v podobě nekvalitní sedačky, kterou budete po pár letech muset vyměnit. Pojďme se tedy podívat na to, co všechno by vás při výběru kožené sedačky mělo zajímat.
💡 Kožené sedací soupravy:
Není kůže jako kůže
U kožené sedačky se vám určitě vyplatí zainvestovat. Pokud je tedy váš rozpočet omezený, nekupujte levnou koženou sedačku, ale raději investujte do kvalitní čalouněné sedací soupravy. Na kvalitní kůži se šetřit nevyplatí a je to hned z několika důvodů.
Při koupi vás může lákat levnější koženka nebo eko-kůže. A přestože jsou tyto materiály od pravé kůže na první pohled k nerozeznání, mají odlišné vlastnosti. Pravá kůže bude při správné péči vypadat i po několika letech stále dobře a nebudou na ní výrazné známky používání. To ovšem o eko kůži či kožence platit nemusí. Postupem času se sedací soupravy z těchto materiálů začnou olupovat, mohou ztrácet barvu a praskat, a tak je budete muset dříve nebo později vyměnit.
K nejkrásnějším a nejluxusnějším druhům kůže patří anilinová useň, která je příjemně teplá a měkká na dotek. Sáhnout můžete i po hladké pigmentované kůži, přičemž takové sedačky jsou robustnější, avšak stále velmi příjemné. Kromě toho velmi dobře odpuzují nečistoty. V nabídce sedaček z pravé kůže naleznete také broušenou kůži, která je typická prodyšností, poddajností a příjemnou měkkostí.
Velmi dobrá pro údržbu je semianilinová kůže, která je částečně pigmentovaná a jsou při ní zachovány všechny přirozené vlastnosti kůže. V neposlední řadě zmíníme kůži nubuk. Ta má sametově zbroušený povrch a může být upravena tak, že získá všechny vlastnosti anilinové kůže. Nubuk na na dotek velmi měkký a příjemný, avšak poměrně náročný na údržbu.
Odstíny a barvy
U kožených sedaček máte dnes na výběr i jiné barvy, než ty klasické. Juraj Žák radí, že je vždy lepší vybrat si sedačku v neutrálních barvách jako je šedá, bílá, černá a odstíny hnědé. „Pokud potřebujete zvýraznit jejich potenciál, jednoduše vám k tomu dopomohou doplňky jako dekorativní polštáře nebo přikrývky. Ti odvážnější ať klidně sáhnou po pastelových barvách nebo výrazně modré, zelené či fialové, které jsou v současnosti trendy. K takovým odvážným barvám je zase třeba doladit zbytek místnosti jemnými odstíny tak, aby celkový dojem z místnosti nebyl rušivý a odpuzující,“ dodává.
Výhody a nevýhody kožených sedacích souprav
V předchozích řádcích jsme trochu nastínli některé výhody a nevýhody kožených sedacích souprav, ale pojďme se na ně podívat blíže. Jednou z velkých výhod je, že kůže je přírodní materiál, který přirozeně reaguje na tělesné teplo. Proto je kožená sedací souprava pevná a poddajná zároveň, je tvarově stálá a zároveň elastická. Vyznačuje se také prodyšností a akumulací tepla. Juraj Žák z Kondela dodává: „Výhodou kožených sedaček je rezistence vůči nasáknutí, takže jejich barva zůstává zachována mnohem déle. Kvalitní kožené sedačky jsou vyrobeny z odolných barviv, díky čemuž se jejich povrch neloupe ani po několika letech. Kožené sedačky jsou také vhodnější pro alergiky, vypadají luxusněji a jsou šetrnější k údržbě.“
K dalším výhodám kožených sedaček patří to, že jsou odolné proti opotřebení, jsou pevné a robustní a při správné péči a ošetřování je jejich životnost prakticky neomezená. No a v neposlední řadě je předností kůže také to, že každá je originál. Samozřejmě stále se bavíme o přírodní kůži. Proto se jedinečnost kožené sedací soupravy vyznačuje nepravidelnostmi ve struktuře, nezaměnitelnými znaky i jemnými rozdíly v barvě. Mezi výhodami také musíme zmínit mnohotvárnost kožených sedacích souprav. Kůže totiž může na pohled i dotek působit hladce i drsně, pevně nebo měkce, moderně nebo i nadčasově.
Výhodou, kterou jistě oceníte, je také stálost kožené sedací soupravy. U skutečně kvalitních kousků je výplň a potah zachován i po letech používání. Ve většině případů nejsou problémy ani při odstraňování skvrn, které by se na sedačce mohly vyskytnout. „Kožené sedačky jsou však méně odolné vůči poškození, snáze dojde k poškrábání či roztržení, čímž jejich životnost v okamžiku končí,“ upozorňuje Žák.
Co se týká nevýhod, u kožených sedacích souprav jich najdeme jen několik. Ale i ty se týkají spíše levných kožených sedaček z nepříliš kvalitní kůže. Jednou z nich může být jev, se kterým se setkáte hlavně v létě. Jelikož nekvalitní kůže do sebe nevsakuje náš pot, v létě se na ni můžeme lepit. Kvalitní kůže je schopna přizpůsobit se teplotě těla, a tak se na ni lepit nebudete. V zimě se zase může stát, že sedačky z levné napodobeniny kůže budou chladné na dotek. „ Nevýhodou kožených sedaček je také to, že při vystavení sedačky přímému slunečnímu záření může rychle popraskat,“ uvádí Žák jednu z mála nevýhod tohoto nábytku. Pokud bychom měli najít ještě nějakou nevýhodu kvalitní kožené sedačky z pravé kůže, bude to zřejmě už jen její vysoká cena.
Výhody
- odolnost vůči opotřebení
- stálost
- výborné vlastnosti kůže jako materiálu
- nenáročné čištění a údržba
- dlouhá životnost
Nevýhody
- cenově náročnější než čalouněné sedací soupravy
Kam umístit koženou sedací soupravu
Jelikož je dnes na trhu nespočet nejrůznějších typů a stylů kožených sedacích souprav, můžeme klidně říci, že se kožená sedačka hodí prakticky do jakéhokoli interiéru. Mezi spoustou designů a barev si vybere to své i ten nejnáročnější zákazník.
Koženou sedací soupravu je vhodné umístit přímo k oknu tak, aby na ni dopadalo sluneční světlo. Tím se stane skutečnou dominantní obývacího pokoje. Při tomto umístění je však mimořádně důležité dbát na péči o kůži a její ochranu před slunečním zářením, které by ji mohlo časem poškodit. Používejte proto vhodné přípravky na ošetření kůže a během letních měsíců používejte žaluzie, závěsy či jiná stínítka.
Pokud máte v obýváku krb, výrobci sedaček i projektanti doporučují, aby byla kožená sedačka od něj vzdálena alespoň 150 cm, ideálně i 2 metry. Samozřejmě, v některých domácnostech lidé bojují prakticky o každý centimetr prostoru, a tak je za bezpečnou považována vzdálenost nejméně 80 centimetrů.
Inspirace na kožené sedací soupravy
Jelikož je aktuální nabídka kožených sedacích souprav opravdu velmi široká a najdete různé typy a styly, máme zde pro vás několik inspirací. Věříme, že díky nim si vaši dokonalou koženou sedací soupravu vyberete levou-zadní.
Skandinávský styl je oblíbený pro svoji jednoduchost a úžasnou schopnost vytvořit útulné prostředí s pocitem tepla domova. Rozhodnete-li se při výběru kožené sedací soupravy jít touto cestou, volte soupravy v zemitých barvách doplněné o dřevo.
U skandinávského stylu jsou důležité i detaily, a tak ke své kožené sedací soupravě nezapomeňte dokoupit měkké polštářky, kožíšky a deky.
Bílé kožené sedací soupravy
Výhodou bílé barvy je, že dokáže prostor prosvětlit a zároveň opticky zvětšit. Bílá kožená sedací souprava je proto velmi vhodnou volbou do menších obýváků. Samozřejmě dobře vypadá i v prostorných interiérech, kde ještě umocní pocit vzdušnosti.
Pokud byste chtěli bílou trochu oživit, můžete bílou sedací soupravu doplnit o křeslo výrazné barvy, případně použijte barevné polštáře. Ty kromě oživení bílé barvy vytvoří pocit ještě většího pohodlí a útulnosti.
Minimalistické a moderní
Chcete-li svůj obývací pokoj zařídit v moderním minimalistickém stylu, sáhněte po jednoduchých kožených sedacích soupravách s čistými liniemi. Typická je kombinace kovu a kůže, která působí velmi sofistikovaně, ale stále ne chladně.
Zajímavý efekt vytvoříte, pokud zkombinujete tmavou koženou sedačku s křesly v bledé barvě a naopak.
Luxusní kožené sedací soupravy
Luxusní kožené sedací soupravy jsou masivní a mají v sobě něco historického a majestátního. Součástí luxusních souprav je často i mohutné křeslo, a tak bychom tento typ sedacích souprav doporučili spíše do větších obýváků.
Co se týče barevnosti, luxusním dojmem působí kůže v koňakové barvě, ale i černá kůže či sněhobílá.
Zkuste barvy
U kožených sedacích souprav se dnes už nemusíte nechat omezovat úzkou barevnou škálou. Na trhu totiž není problém sehnat kožené soupravy v modré, červené či oranžové barvě. Samozřejmě u tak výrazných barev je třeba myslet na to, jak budou vypadat v kombinaci s celkovým zařízením interiéru.
U barevných kožených sedaček můžete zkusit vytvořit barevný kontrast nebo výraznou sedací soupravu doplnit o méně výrazný nábytek neutrální barvy.
Vintage styl
Styl vintage, Chesterfield či rustikální styl se těší oblibě i v současnosti. Sedací soupravy v tomto stylu vdechnou do vašeho obývacího pokoje historickou atmosféru a dodají jeho útulnost. Jelikož se jedná o poměrně výrazné kousky nábytku, je třeba je sladit s ostatním vybavením obývacího pokoje.
Klidně můžete zvolit jednodušší nábytek, díky kterému bude sedací souprava jednoznačně dominantou vašeho obývacího pokoje.
Jak pečovat o koženou sedací soupravu
Kožené sedací soupravy vyžadují správnou péči, díky které vám sedačka bude sloužit dlouhá léta. Naštěstí, údržba kožené sedačky není zvláště náročná a zvládnete ji během několika minut. Běžné nečistoty byste měli odstraňovat suchým nebo velmi jemně navlhčeným hadříkem. Chcete-li, aby se vlastnosti kůže zachovaly co nejdéle, doporučuje se, abyste dvakrát až čtyřikrát do roka sedací soupravu ošetřili přípravkem na kůži. Sáhněte po kvalitních přípravcích, ideálně po takových, které vám doporučí prodejce.
Dojde-li ke znečištění kožené sedací soupravy, je třeba skvrnu odstranit co nejrychleji, aby nedošlo k nasáknutí do kůže. Běžné skvrny odstraníte jednoduše i vlhkým hadříkem nebo vlhčenými ubrousky na kůži. Po vyčištění skvrny je dobré, pokud čištěné místo ošetříte přípravkem na kůži.
V případě, že si neumíte s nějakou skvrnou poradit, raději si na pomoc zavolejte odborníky a neexperimentujte s babskými radami. Ty sice v mnoha případech mohou pomoci, ale při tak drahé záležitosti, jakou je sedačka z pravé kůže, vám nedoporučujeme experimentovat.
Další zajímavé a inspirativní články z našeho seriálu o sedacích soupravách:
Zdroje informací:
- www.xxxlutz.cz – výhody kožené sedací soupravy
- www.bydleni.instory.cz – jak vybrat koženou sedací soupravu
- www.kondela.cz – styly kožených sedacích souprav
Článek je zařazený do kategorie: Kožené sedací soupravy, Sedací soupravy
Mohlo by vás zajímat
- Moderní sedací soupravy - nepřehlédněte těchto 10 inspirací pro rok 2024 ! + tipy odborníka
- Sedací soupravy ve tvaru U - inspirace pro rok 2024, které změní váš obývací pokoj k nepoznání + tipy odborníka
- Rohové sedací soupravy - 9 inspirací pro rok 2024 - z jakých materiálů a stylů vyberat? + tipy odborníka