Lustry do kuchyně mají tendenci být více funkční než dekorativní, ale to neznamená, že máte uvíznout u fluorescenčního panelu, připomínajícím váš internátní pokoj. Ale vybrat osvětlení jen proto, že je krásné, není nejlepší řešení. Ať už potřebujete osvětlit konkrétní oblast nebo aktualizovat svůj dekor, existují závěsná svítidla, která jsou pro kuchyni ideální a dokáží vše – poskytují světlo, které slouží jako univerzální osvětlení, osvětlují činnosti, kdy zaměřují světlo na konkrétní pracovní plochu a jsou také dokonalým akcentačním osvětlením, které zvýrazňuje konkrétní oblasti.
Lustry do kuchyně nezabírají téměř žádnou plochu a pokud si vyberete ten správný pro svůj prostor, může fungovat i jako malé umělecké dílo, které spojí celou místnost. Objevte s námi všechny designové triky pro výběr závěsného osvětlení, které vyzařuje krásu a charakter a co je nejdůležitější, vytváří podmínky pro efektivní pracovní stanici.
Lustry do kuchyně - navigace v článku
💡 Při výběru kuchyňského lustru či závěsného bodového svítidla máte mnoho možností:
4 typy lustrů do kuchyně a jak z nich vybrat ten pravý
Lustr může být klenotem vaší kuchyně, důležitým doplňkem, který pomůže s každodenními úkoly a ještě mnohem víc. Abychom vám pomohli zúžit výběr ze zdánlivě nekonečné řady krásných možností, zde je návod na výběr typu a stylu lustru, který vyhovuje vašemu vkusu a potřebám. Závěsná svítidla přicházejí v mnoha formách a různé dekorativní styly mohou mít podobný praktický efekt. Z tohoto důvodu je rozumné zahájit úvahy funkcí, kterou má osvětlení plnit a ne typem nebo estetickým stylem svítidla.
Typ lustru, který potřebujete závisí do značné míry na tom, jaké typy osvětlení jsou již k dispozici ve vaší kuchyni. Prostor s mnoha velkými okny nemusí během dne potřebovat mnohem více celkového osvětlení, ale při krájení a sekání může být zapotřebí osvětlení pracovní plochy. V kuchyni, která už má spoustu bodových světel ve stropě, budete potřebovat už jen trochu dekorativní jiskry, která zachytí pohled. Zvažte, jaké další osvětlení je k dispozici a lustrem vyplňte mezery.
Osvětlení dělíme do čtyř základních forem a všechny čtyři se mohou vztahovat i na vaši kuchyni: činnost, prostředí, akcent a dekorace. Podívejme se na všechny čtyři.
1. Osvětlení pracovní plochy
Toto je osvětlení, které osvětluje cílovou oblast, aby vám pomohlo jasně vidět během práce. Chcete-li, aby vaše lustry svítily na kuchyňské úkony jako je sekání nebo osvětlení stránek kuchařské knihy, budete potřebovat visící svítidlo, jehož světlo míří směrem dolů, nejlépe s otevřeným nebo průsvitným dnem, aby bylo dosaženo vysokého stupně světelného výstupu.
Mějte na paměti, že svítidla s otevřeným dnem spolu s výkonnými žárovkami mohou vytvořit ostré světelné body. Pokud jste nainstalovali lustr a světlo je příliš ostré, zvažte použití slabší žárovky, nebo nainstalujte stmívač, abyste po ukončení práce mohli nastavit příjemnější osvětlení.
2. Všeobecné osvětlení
Osvětlení, které jemně osvětluje celou místnost nebo prostor, místo aby se zaměřovalo na bod (opak osvětlení pracovní plochy), se nazývá okolní nebo všeobecné osvětlení. Chcete-li, aby váš lustr rozjasnil celou místnost, větší není vždy lepší. Velké závěsné světlo s jednou žárovkou nepřidá více světla než drobné svítidlo se stejnou žárovkou, takže zvažte použití více světel rozšiřujících se po větší ploše nebo svítidel s více žárovkami pro rovnoměrné rozložení světla.
Za zmínku také stojí, že ne každý je vášnivý kuchař. Pokud máte tendenci používat svůj kuchyňský ostrov více k míchání drinků než k přípravě jídel, čerpejte inspiraci z restauračních stolů a vyberte si měkčí světlo, které vytváří intimní náladu.
3. Akcentační osvětlení
Toto osvětlení zvýrazňuje designový prvek, jako například umělecké dílo nebo krásný materiál. Většinou lustry nejsou používány jako cílené akcentační světlo takovým způsobem, jak řekněme bodové světlo pro zvýraznění obrazu. Nicméně, pokud máte krásnou dřevěnou nebo kamennou pracovní desku, omývání světlem pomůže odhalit různé tóny materiálu. Pinpoint světla zase zvýrazní jiskření v kameni nebo leštěných kovech.
4. Dekorativní osvětlení
Toto je osvětlení, které má jen dekorativní funkci: buď samotné svítidlo, jiskra nebo stín, který vytváří, nebo obojí. Máte-li v místnosti dostatečné osvětlení pracovních ploch i prostoru, vyberte si lustry, které svítí jemně a udělají velký dojem bez vrhání cíleného světla. Chcete-li, aby bylo toto osvětlení skutečně hvězdou kuchyně, hledejte světla, která vytvářejí na stropě zajímavý stín. Toto je obzvláště účinné v kuchyni s mírně vysokým stropem, který si zaslouží, aby přitahoval pohled.
Samozřejmě je možné, aby ten – který lustr zapadl do více než jedné kategorie. Může být dekorativní a poutavý, zatímco poskytuje funkční osvětlení směrem dolů nebo nahoru nebo rozjasní celý prostor. Pokud víte předem, jaké funkce musí lustr plnit, při výběru lustru, který vypadá skvěle se ujistěte, že všechny vaše požadavky na funkčnost jsou splněny.
V jaké výšce zavěsit lustry do kuchyně?
Existují dva přístupy, které určují, do jaké výšky umístit světla a opět se spoléhají na primární funkční roli vašich lustrů. Lustr, který má dokonale osvětlit pracovní plochu kuchyňského ostrůvku ztratí jas, pokud je umístěn příliš vysoko, takže tyto jsou obvykle zavěšeny 75 až 90 cm nad pultem. To je může trochu ponořit do zorného pole, takže se často vybírají subtilní svítidla, která nezasahují do případné konverzace. Pokud jsou zavěšeny výše, mějte na paměti, že můžete vidět vnitřek krytu, dokonce až nahoru po žárovku. Pokud chcete, aby byla vaše světla zavěšena výše, rozhodněte se pro dlouhý, úzký tvar, který nevystaví žárovku z tolika úhlů.
Pokud instalujete lustr nad kuchyňský stůl, změřte šířku nebo průměr stolu. Potom hledejte lustry, které jsou mezi 2/3 a 3/4 této šířky nebo průměru. Mějte na paměti, že svítidlo s živým nebo komplexním designem bude ve skutečnosti vypadat větší, takže pokud se rozhodnete pro takový model, měrku mírně zmenšete. Za předpokladu, že máte standardně vysoké stropy, spodní část svítidla by měla viset mezi 70 až 90 cm nad stolem.
Dekorativní lustry mohou být zavěšeny výše, aby seděly nad zorným polem a byly méně vizuálně rušivé, ačkoli je stále důležité je pověsit dostatečně daleko pod strop, aby vypadaly elegantně. Posuzování této výšky může být složitější, protože poměry se liší. Jako obecné pravidlo však platí, že světlo by mělo viset alespoň 40 až 55 cm pod rovinou stropu při standardní výšce stropu 260 cm. Ve vyšších místnostech byste měli přidat 5 cm na každých 10 cm výšky, aby lustr nevypadal, jako by nepřirozeně objímal strop.
U lustrů, kde je součástí designu dekorativní řetěz, jejich zavěšení v nižší výšce vystaví více z řetězu, takže je můžete zavěsit tak nízko, jak lustry na osvětlení pracovní plochy, nebo někde mezi. Mějte na paměti, že mnoho lustrů má udanou minimální vzdálenost, ve které musí viset a některé nenabízejí žádný rozsah – mohou viset jen na jedné nastavené vzdálenosti. Před zakoupením to zkontrolujte.
Zvažte, jaký počet lustrů potřebujete
Počet lustrů které se rozhodnete nainstalovat, závisí na tom, jak velký je váš prostor a na konkrétním vzhledu, který si přejete vytvořit. Chcete-li, aby viselo jediné závěsné světlo nad celým prostorem, lustr nebo lineární závěsné osvětlení je řešením. Pokud se rozhodnete pro více světel, budete muset změřit vzdálenost mezi každou svítilnou, abyste se ujistili, že instalace je vizuálně sjednocená a rozděluje světlo rovnoměrně po povrchu pod ním. Vzdálenost mezi světly 1 m je ideální, v závislosti na velikosti a stylu zvoleného lustru.
Nastavitelnost jasu je žádoucí
Moderní lustry do kuchyně by měly být vybaveny stmívačem. Světlu, jehož jas nelze nastavit, postrádá všestrannost a je jen z poloviny tak praktické, jak by mělo být. Lustry do kuchyně, zejména ty, které mají tendenci být ohništěm místnosti, by měly být v každém případě nastavitelné, aby poskytly dostatečné světlo při přípravě jídla, ale aby dokázaly vytvořit i útulnou atmosféru v místnosti po ukončení vaření. Bez ohledu na to, jaký styl svítidla si vyberete, ujistěte se, že je vybaven stmívačem. Je to volba, které nikdy nebudete litovat.
Pár myšlenek o stylu
Lustr často nebude jediným viditelným závěsným svítidlem v místnosti, zejména v prostoru s otevřenou koncepcí. V takovém případě je ale dost typické, že ostatní světla vytvářejí jemnější pozadí, zatímco dramatický lustr hraje hlavní roli. Váš lustr můžete sladit se zbytkem svítidel v prostoru nebo jít do kontrastu.
Pokud se rozhodnete pro kontrast, zejména v těsné blízkosti jiných svítidel, zkuste použít podobný nebo shodný kovový povrch nebo jiný materiál, takže světla budou mít na určité úrovni něco společného. Díky tomu bude kontrast vypadat úmyslný a uvážený, zejména v tradičnějším prostoru. Můžete také vyzkoušet propojení světel s jinými materiály v místnosti. Zkuste použít mosazné nebo měděné provedení pro světla a opakovat to na kování kuchyňské linky, stylové baterii, nebo dokonce rozšiřte na barvy nesouvisejících položek, jako jsou polštářky na židlích, tkaniny nebo dlaždice. Díky tomu vypadá celá koncepce designu integrovaná zábavným, moderním způsobem.
Styly a povrchové úpravy lustrů
Styl je nejběžnější charakteristikou při nákupu lustrů. Vyberte si styl, který se vám líbí, a ten, který spolupracuje se zbytkem vašeho interiéru.
- tradiční – má více klasický vzhled. Může sahat kdekoli od antického, přes provence, až po rustikální, je propracovaný více do detailů a má více zdobení
- současný – s čistými liniemi a ostrým, minimalistickým vzhledem jsou současná nebo moderní závěsná světla jednoduchá a podhodnocená.
- transicionální – kombinace tradičního a moderního, tento styl umožňuje kombinovat prvky obou stylů pro osobitý vzhled
- eklektický – pokud hledáte neformálnější a zábavnější vzhled, tyto jedinečné lustry vám umožňují nejvíce personalizace
Tyto styly můžete objevit i v následujícím videu, které vám možná pomůže najít ten svůj:
Pokud jde o povrchovou úpravu, lustry do kuchyně přicházejí v různém provedení. Mezi oblíbené finiše patří bronz, leštěný chrom, ošoupaný nikl, leštěný nikl nebo černé železo.
Stínítka
Stínítka lustrů najdeme skleněná, textilní i kovová. Stínítka z tkaniny poskytují více rozptýleného, příjemného světla. Kovová stínítka vypadají v kuchyni skvěle pro nádech průmyslového stylu. Mezi oblíbené materiály patří: barevné sklo, matné sklo, kouřové sklo, sklo ve stylu Tiffany, juta, leštěný chrom, bronz.
💡 Při výběru kuchyňského lustru či závěsného bodového svítidla máte mnoho možností:
Zdroje informací:
Článek je zařazený do kategorie: Lustry, Osvětlení kuchyně, Vnitřní světla
Mohlo by vás zajímat
- Vhodný lustr do kuchyně a do jídelny - jak si ho vybrat a kde umístit
- Vyberáme lustre do spálně - jak najít ten vhodný? (velký průvodce)
- Svítidla do jídelny - 11 tipů, které vám pomůžou při výběru
- Jak si správně vybrat bodová světla do obývacího pokoje
- Jak si správně vybrat bodová světla do koupelny - průvodce výběrem
- Vyberáme bodová světla do každé místnosti (velký průvodce)
- Bodová světla do sádrokartonu - proč se pro ně rozhodnout a jak je nainstalovat
- Jak si správně vybrat bodová světla do kuchyně
- Bodová světla na schody - který typ osvětlení zvolit a čemu věnovat pozornost při instalaci
- Bodová světla na kuchyňskou linku - co je třeba zvážit ještě předtím, než se pro ně rozhodnete