Při výběru osvětlení pro vaši kuchyni si dejte opravdu záležet. Je to místo, kde trávíte spoustu času, ať už při vaření, pečení, mytí nádobí, ale i setkávání s rodinou za jedním stolem. Dokonalé osvětlení je duší celé místnosti. Dobře zvolená svítidla nejsou však jen designovými prvky. Světlo ovlivňuje náladu i výkon člověka v kuchyni.
Nejoblíbenějším a nejvhodnějším svítidlem do kuchyně je lustr. Používá se jako centrální svítidlo, avšak k osvětlení úplně celé místnosti nestačí. Třeba totiž samotnou kuchyňskou linku nebo ostrůvek či jídelní stůl doplnit o další svítidla. Nyní se však zaměříme na výběr správného kuchyňského lustru.
💡 Při výběru lustru či závěsného bodového svítidla do kuchyně nebo jídelny máte mnoho možností:
Jak postupovat při výběru lustru do kuchyně
V kamenných prodejnách nebo na internetu naleznete lustry různých velikostí, barev, tvarů, různého stylu i materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Ale pokud chcete, aby lustry v kterékoli místnosti splňovaly svůj účel co nejlépe, je důležité, abyste brali v úvahu více věcí než jen váš vkus či cenu výrobku. Je to hlavně svítivost a velikost daného svítidla. Stejně tak je třeba myslet i na styl místnosti, v tomto případě kuchyně. Pokud je kuchyně v moderním stylu, lustr by měl být stejný.
Lustry v kuchyni můžete umístit nad jídelní stůl nebo nad ostrůvek, pokud s ním vaše kuchyně disponuje. Vhodná je ovšem také kombinace těchto dvou variant. Co se velikosti týče, je třeba se řídit rozměry kuchyně. Zvolíte-li totiž příliš velký lustr, může působit velmi divně. Naopak malý lustr může budit dojem zakrslé svítilny.
Rozměry lustru a jeho umístění
Vezměte si například, že vaše kuchyně má cca 20 m². Do takto velké místnosti je ideální zvolit lustr o průměru 70-80 cm. Do menší kuchyně, která je omezována například nábytkem, volte menší rozměry. Naopak do větší vzdušnější kuchyně volte samozřejmě větší rozměry. Lustr by měl být zavěšen ve výšce přibližně 190 až 220 cm tak, aby nepřekážel vysokým osobám při pohybu v místnosti. Řídit se můžete například výškou dveří v kuchyni. Bude-li ve stejné výši i lustr, bude jim vyhovovat.
Nezapomínejte na fakt, že čím vyšší strop v kuchyni máte, tím působí váš zavěšený lustr menší. Proto byste měli u vyšších stropů zakoupit delší závěsný řetěz. V případě nízkého stropu naopak myslete na to, že je nutné pod lustrem pohodlně projít.
Styl svítidel
Lustr v kuchyni by měl harmonicky zapadat do prostoru. Jeho výběr však ovlivňuje nejen interiér kuchyně, ale také tvar prostoru, který toto svítidlo osvětluje. Podle něj lze vybírat z následujících typů:
⭐ Stropní svítidla – jsou ideální pro kuchyně s nízkým stropem. Na rozdíl od visacích lustrů šetří prostor. Mimochodem, pokud se rozhodnete koupit visací lustr a zkrátit jeho řetěz, pak se připravte na skutečnost, že mnohé lustry takto ztrácejí svůj jedinečný vzhled. Lepší je najít stylové stropní svítidlo.
⭐ Prodloužené lustry – pokud je vaše kuchyně úzká a dlouhá, pak použijte moderní trend, kterým jsou prodloužené lustry. Jsou namontovány na několika stropních háčcích a mohou obsahovat tolik žárovek, kolik potřebujete k osvětlení vaší kuchyně.
⭐ Velký lustr – ve velké a prostorné kuchyni vypadá skvěle velký lustr. Může být zavěšen nebo i stropní. Lustr můžete použít s různými úrovněmi lamp. Například, sada krystalových nebo vícebarevných skleněných kuliček. Vypadá nejen stylově, ale také svěže. Takový lustr může dokonce zapadnout do přísného klasického interiéru, který mu dodává dynamiku.
⭐ Kulaté skleněné stropní světlo – tento druh svítidla preferuje menší kuchyně tvaru čtverce. Neměli byste se angažovat v náročných tvarech, které dělají interiér těžším. Naopak lehčí tvary světel a průhlednost materiálu usnadní celkový prostor.
Materiál lustrů
Nesmíte zapomínat na to, že vlhkost v této místnosti je vždy zvýšena, kromě toho je také nemožné zcela se zbavit tukových kapek, zvláště pokud lustry visí ve vzduchu. Jinými slovy, výběru lustru věnujte maximální pozornost i co se týče jeho materiálu, ze kterého je vyroben.
Pro kuchyni s vysokými stropy si můžete koupit levnější lustr, protože jeho materiál bude jen stěží vidět. Pokud to samozřejmě není nízký visací závěsný lustr. Každý materiál má své klady a zápory. Vícebarevné odstíny tkaniny jsou krásné, ale obtížně se čistí. Kované klasické lustry by se měly pravidelně čistit od prachu.
Dřevěné lampy by měly být pokryty několika vrstvami laku nebo barvy, což ochrání materiál před vysycháním a vlhkostí, jakož i zvýší jeho reflexní vlastnosti. Papírová stínítka mohou vypadat originálně, ale určitě nebudou mít dlouhou životnost. Nejlepší volbou pro kuchyni je plast nebo sklo. U těchto materiálů je údržba, resp. čištění nejjednodušší.
Rozdělení lustrů podle druhu
Lustry je nejvhodnější rozdělit na čtyři druhy – zavěšené, klasické, stropní a bodové.
➡️ Závěsné lustry
Pokud máte kuchyni s vysokým stropem, neváhejte a vyberte si závěsný lustr. Je znám také stínítkem, které je zavěšeno na speciálním řetězu nebo připevněno ke stropu na dlouhé tyči. Velkou výhodou takového lustru je, že je v něm snadné vyměnit žárovku. Základní délka moderních modelů závěsných lustrů může být často upravována.
➡️ Klasické lustry
Lustry do kuchyně v klasickém stylu jsou podobné uměleckým dílům. Mohou být na nich použity různé zajímavé ozdoby, jsou vyrobeny z krystalu nebo z drahých kovů. Před vynálezem elektřiny v těchto lampách byly svícny se svíčkami. Nyní se používají žárovky, které vypadají právě jako svíčky. Tento lustr je vhodný pro velkou kuchyni s luxusním „palácovým” interiérem nebo pro jídelnu.
➡️ Stropní lustry
Pokud je vaše kuchyně kompaktní a strop je nízký, pořiďte si stropní lustr. Připevňuje se přímo na strop. Standardní kulatý bílý lustr nesnižuje prostor místnosti ještě více a vytváří v něm útulnou atmosféru. Lustry pro malou kuchyni v moderním stylu jsou univerzální. Jejich nejdůležitější vlastností je, že přirozeně zapadají do místnosti.
➡️ Bodové lustry
Jedná se o velmi neobvyklé a moderní lustry do kuchyně. Zvláštností těchto svítidel je, že jsou zapuštěny přímo do stropu. Jejich instalace je však složitější a je třeba s ní počítat předem. Takové „lustry” nejsou vhodné pro ty, kteří považují eleganci za hlavní kritérium osvětlení. Šetří však elektřinu a lze je kombinovat s jinými typy lustrů.
Osvětlení kuchyně
Ve většině kuchyní se nachází jídelní stůl, nad kterým má nezastupitelné místo klasický závěsný lustr. Jeho místo je primárně nad středem stolu. Zde je doporučená intenzita osvětlení 15 až 20 W/m². V části s kuchyňskou linkou a pracovním stolem je doporučena větší intenzita světla 30 W/m².
Zdroj světla
Nejlépe v kuchyni vypadají lustry s lampami vyzařujícími teplé světlo. Jídlo zároveň vypadá více chutně a útulné tóny v interiéru jsou jasnější. Kromě tradičních žárovek mohou jiné typy žárovek (s výjimkou halogenových žárovek) také vydávat teplé světlo a zároveň šetřit energii a výrazně zvýšit svoji životnost. Známe tyto typy zdrojů:
- klasické žárovky
- energeticky úsporné zářivky
- halogenové žárovky
- LED diody
LED technologie se zlepšila v dnešní době natolik, že často nevidíte rozdíl mezi svítidly LED a tradičními žárovkami. Kromě flexibility designu zahrnují LED osvětlení zvýšenou efektivnost a spolehlivost, což se promítá do výrazných úspor energie a nákladů. LEDky svítí pětkrát chladněji než halogenové žárovky, přičemž spotřebují 1/5 energie.
Osvětlení kuchyňské linky
Na osvětlení celé kuchyně nestačí jen lustr, tedy jedno centrální svítidlo. Kuchyňská linka potřebuje zvláštní osvětlení, abyste měli dostatek světla při přípravě jídla nebo při mytí nádobí. Pro osvětlení kuchyňské linky se doporučují svítidla s minimálním výkonem 10 wattů na jeden metr. Na výběr máte z více alternativ, stačí si už jen vybrat:
Závěsná lampa nad kuchyňskou linku – svítidlo umístěné přímo na zdi.
Bodové kuchyňské světlo – je nainstalováno přímo do kuchyňské linky a při jejich správném rozložení dokážou pokrýt celou plochu linky. Je to velmi oblíbený typ svítidla, které je nejen funkční, ale i designový.
LED osvětlení – je opravdu ideální pro kuchyňskou linku, protože poskytuje jasné bílé světlo, které je šetrné a přirozené pro naše oči. Dalšími výhodami LED svítidel jsou úspora energie, delší doba životnosti a stylové provedení.
LED pásky – jsou vhodné na osvětlení kuchyňské linky, ale i šuplíků či skříněk. Pohodlně a rychle tak naleznete kuchyňské náčiní, které právě v dané chvíli potřebujete. Instalace LED pásků je skutečně jednoduchá a nepotřebujete k tomu žádného odborníka.
💡 Pokud se rozhodnete použít LED pásek, vybrat si můžete z následujících produktů:
Jídelna
Lustr v jídelně nad jídelním stolem má určité speciální úvahy. Za prvé, měl by být dostatečně nízko, aby se vytvořila intimní atmosféra, avšak zároveň dost vysoko, aby si o něj lidé nenarazili hlavu. Zavěšení ve výšce 75 – 85 cm nad stolem je dobrou volbou. Tehdy by vás neměl nepříjemně oslňovat ani vám žádným způsobem překážet. A ujistěte se také, že lustr nebude širší než celková šířka stolu, protože to není ani esteticky vhodné, ani funkčně. Lustr by měl mít v ideálním případě jednu polovinu až maximálně dvě třetiny délky vašeho stolu, aby se vytvořila pěkná rovnováha proporcí.
💡 Při výběru lustru či závěsného bodového svítidla do kuchyně nebo jídelny máte mnoho možností:
Zdroje informací:
- https://www.houzz.com/magazine/how-to-choose-a-chandelier-stsetivw-vs~94403549
- https://blog.yaleappliance.com/chandeliers-for-a-traditional-kitchen
Článek je zařazený do kategorie: Lustry, Osvětlení do jídelny, Vnitřní světla
Mohlo by vás zajímat
- Vyberáme lustre do spálně - jak najít ten vhodný? (velký průvodce)
- Průvodce výběrem: Lustry do kuchyně - jak najít ten pravý
- Svítidla do jídelny - 11 tipů, které vám pomůžou při výběru
- Jak si správně vybrat bodová světla do obývacího pokoje
- Jak si správně vybrat bodová světla do koupelny - průvodce výběrem
- Vyberáme bodová světla do každé místnosti (velký průvodce)
- Bodová světla do sádrokartonu - proč se pro ně rozhodnout a jak je nainstalovat
- Jak si správně vybrat bodová světla do kuchyně
- Bodová světla na schody - který typ osvětlení zvolit a čemu věnovat pozornost při instalaci
- Bodová světla na kuchyňskou linku - co je třeba zvážit ještě předtím, než se pro ně rozhodnete