Jak pěstovat okurky – klasicky, v síti, v květináči, či skleníku + sázení, odrůdy, nemoci

Petra Lyžičiarová Téma
14. března 2022 2

Čerstvým křupavým okurkám přímo z vlastní zahrady se ty kupované určitě nevyrovnají. Pokud nevíte, jak pěstovat okurky, všechny důležité informace vám přinášíme v našem článku. Dozvíte se vše o tom, jak sázet okurky klasicky, ale také na síti či v květináči a jak pěstovat okurky ve skleníku. Nebudou chybět rady týkající se péče o okurky, polévání a hnojení. Podíváme se také na nejoblíbenější odrůdy okurek a také na nemoci a škůdce, se kterými se při pěstování okurek můžete setkat.

Výsledkem vaší práce a péče budou chutné a zdravé plody, které si v případě, že budete pěstovat nakládačky, můžete zavařit. No a v případě, že se rozhodnete pro salátové okurky, budete mít na stole dávku vitamínů kdykoli během letní sezóny.

 

Jaké jsou oblíbené odrůdy okurek?

Při pěstování okurek je jedním z prvních kroků rozhodnutí se o tom, jakou odrůdu budete pěstovat. Někdo hledá nejlepší odrůdy okurek nakládaček, které si může zpracovat a zavařit. Jiní zase hledají chutné salátové okurky vhodné k pěstování ve skleníku, no a stále větší oblibě se dnes těší partenokarpní odrůdy. Ty nepotřebují k tomu, aby plodily, opylení hmyzem. Dnes již mezi partenokarpními druhy okurek najdete i nakládačky, avšak v minulosti byly takto vyšlechtěny jen salátové okurky pěstované ve sklenících a fóliovnících, do kterých se hmyz potřebný k opylení dostal jen velmi těžko.

Při výběru té nejlepší odrůdy je okurek nakládaček často rozhodující, zda se jedná o jemnostěnné nebo silnostěnné okurky. Hrubostěnné okurky při sklizni píchají, a tak dávají pěstitelé často přednost spíše těm jemnostěným druhům. Na druhé straně je však výhodou silnostěnných odrůd jejich odolnost.

Okurky nakládačky

Okurky nakládačky

 

Odrůdy okurek nakládaček

Okurky nakládačky jsou často označovány také jako polní okurky a jejich plody jsou menší s výraznější chutí. Vhodné jsou k dalšímu zpracování a zavařování.

 

⭐Regina F1

Hybrid silnostěnné okurky, která patří k těm nejoblíbenějším mezi zahrádkáři. Plody jsou vysoké kvality a přerůstají jen velmi pomalu. Je tolerantní vůči plísni okurkové, rezistentní vůči černi okurkové a CMV a tolerantní také vůči antraknóze.

 

⭐Viola F1

Tato silnostěnná odrůda se vyznačuje vyšším výnosem než Regina, považuje se za vylepšenou Reginu. Je odolná vůči chorobám a velmi dobře snáší chlad, proto je vhodná i do chladnějších oblastí.

 

⭐Jitka F1

Tlustostěnná odrůda, která je geneticky nehořká a vysoce odolná vůči chorobám. Je méně náročná na teplo, takže je vhodná také do chladnějších oblastí. Plody jsou kratší a štíhlé.

 

⭐Fatima F1

Tento hybrid jemnostěnné okurky má geneticky nehořký plod, který je štíhlý i po přerůstání. Odrůda je odolná vůči černi okurkové, padlí okurkové i plísni okurkové. Citlivá je na nedostatek vláhy a nízké teploty.

 

⭐Milena F1

Geneticky nehořká jemnostěnná okurka s mohutnou natí a štíhlými plody. Je citlivá na poklesy teplot, proto je vhodnější pro pěstování v teplejších oblastech.

 

⭐Karolina F1

Jemnostěná a velmi výnosná hybridní odrůda, která má kvalitní a štíhlé plody. Je odolná vůči chorobám a vhodná spíše do teplých oblastí, jelikož je citlivá na poklesy teplot.

 

Salátové okurky a jejich odrůdy

Salátové okurky nazývané také okurky hadovky, se vyznačují velkými plody. Okurky salátovky si pěstitelé obvykle vybírají podle toho, zda je chtějí pěstovat venku na záhonu, nebo ve skleníku či fóliovníku. K pěstování salátových okurek ve skleníku jsou vhodné partenokarpické odrůdy.

Salátové okurky

Salátové okurky

 

⭐Amanda F1

Raná dlouhá nepartenokarpická polní salátová okurka, která je geneticky nehořká. Plody jsou dlouhé od 23 do 28 cm a jsou tmavozelené.

 

⭐Linda F1 Mix

Odolná, středně pozdní polní salátovka s velmi kvalitními plody. Plody jsou menší, geneticky nehořké, štíhlé a sytě tmavozelené. Odrůda je velmi odolná vůči chladu a má schopnost dobré regenerace. Odolná je i vůči chorobám.

 

⭐Minisprint F1

Odrůda salátovky určená k pěstování do skleníku. Má krátké plody o délce nejvýše 17 cm. Plody jsou nehořké, středně zelené a lesklé.

 

⭐Orca F1

Partenokarpická salátová okurka, jejíž plody dosahují až 50 cm.

 

⭐Tributě F1

Partenokarpická salátová okurka s dlouhými plody, kterých délka je od 28 do 35 cm. Je geneticky nehořká a tmavozelená.

 

Jak sázet okurky

Prvním krokem při výsadbě okurek je výběr stanoviska a připravení půdy. Kromě toho je ještě pro samotnou výsadbou důležité rozhodnout se, zda chcete pěstovat okurky ze semen nebo z předem připravených sazenic. V následujících řádcích se dozvíte vše potřebné o tom, jak sázet okurky, aby se jim dařilo a odvděčili se vám bohatou úrodou.

 

Příprava sazenic

Sice si předpěstované sazenice okurek můžete koupit v sezóně výsadby i v zahradnictví, ale pokud máte chuť, určitě je lepší předpěstovat si vlastní sazenice. Semínka okurek se vysévají do plastových či papírových kompostovatelných květináčů o průměru asi 6 až 9 centimetrů. Zkontrolujte, zda mají květináče na dně dírku pro odtečení přebytečné vody po zálivce. Do květináčů dejte substrát na klíčení a množení a do každého květináče dejte jedno semínko okurky.

Okurky nepotřebují pro klíčení vysokou teplotu, stačí jim 15 až 18 stupňů a po přibližně měsíci se můžete těšit ze silných rostlin, vhodných pro výsadbu na trvalé stanoviště. Samozřejmě, čas výsadby je třeba určit podle toho, zda plánujete pěstovat okurky ve skleníku nebo venku v záhonu. Dostatečně vyvinuté sazenice okurek mají sytě zelenou barvu a dobře vyvinutý jeden až dva pravé listy.

Sazenice okurky

Sazenice okurky připravená k výsadbě na trvalé stanoviště

 

Sázení okurek ze semene

Doba výsevu semen okurek závisí na tom, zda chcete pěstovat okurky ve skleníku nebo venku v záhonu či v pařeništi. Vhodná doba pro výsev semen do pařeniště nebo do skleníku je koncem dubna. Chcete-li sázet okurky ze semen přímo na záhon, doporučujeme tak učinit až ve druhé polovině května, respektive po „zamrzlých”. Na výsev doporučujeme použít semínka, která byla namořena.

Chcete-li mít lepší představu o sázení okurek, podívejte se na video:

How to plant and grow cucumber

Okurky vyséváme tak, že do předem připravené a prokypřené půdy uděláme motykou mělkou rýhu a do ní nalijeme vodu. Vodu necháme vsáknout a poté do rýhy ukládáme semínka po jednom ve vzdálenosti přibližně 3 až 4 cm. Semínka přikryjeme nepříliš silnou vrstvou suché zeminy. Semínka, která zasejeme takovýmto způsobem, by měla vzejít přibližně po týdnu. V blízkosti okurek můžete pěstovat hrách, fazole, celer či hlávkový salát. Naopak, nedoporučuje se pěstovat po blízku rajčata, ředkvičky ani hlávkové zelí

Sázení okurek ze semene

Sázení okurek ze semene

 

💡 TIP: Jak pěstovat okurky na síti?

Pěstování okurek na síti

Pěstování okurek na síti

Velice oblíbeným způsobem, hlavně u malých pěstitelů, je pěstování okurek na síti. Tento způsob se nazývá vertiko systém nebo vertikální pěstování okurek a jde o metodu pěstování okurek nakládaček, při které se rostlina okurky nenechá ležet na zemi, ale táhne se po okách síti.

Jde o trošku pracnější způsob pěstování okurek, ale listy rostlin na síti po dešti lépe uschnou, tak nehrozí riziko vzniku plísňových onemocnění. Kromě toho je výhodou pěstování okurek na takové opoře praktičtější z hlediska sklizně plodů. Plody se totiž jednoduše sbírají a nejsou špinavé od zeminy. Pro pěstování okurek na síti doporučujeme květinové sítě s oky 10 x 10 cm.

 

Jaké je vhodné stanovisko

Okurkám se nejvíce daří v hlinité půdě s dostatkem humusu, protože rostlina potřebuje pro to, aby se jí dobře dařilo dostatek živin a také dobrou zálivku. Okurkám se nejlépe daří na slunném stanovišti, které je chráněno před větrem. Vhodné je, aby byla půda před výsadbou pohnojena kompostem nebo chlévským hnojem.

 

Pěstování okurek na balkoně

Na balkoně můžete pěstovat okurky nakládačky, ale také salátové okurky. Zásady jsou v podstatě stejné jako při pěstování na záhonu. Okurkám se bude dařit na slunečním balkoně chráněném před větrem. Okurky zasaďte do pěstebního substrátu bohatého na živiny a můžete je umístit do libovolného květináče či květináče, přičemž je však třeba myslet na to, aby byla hloubka zeminy nejméně 20 centimetrů.

Je pravděpodobné, že v takových vegetačních nádobách nebude mít rostlina přístup k tolika živinám, ke kterým by měla přístup při pěstování v záhonu. Proto je žádoucí okurky pěstované na balkoně přihnojovat vhodným hnojivem. Stejně je to se zálivkou – okurky na balkoně je vhodné zalévat dvakrát denně, a to ráno a večer. Na zalévání použijte vodu, kterou budete mít v kbelíku nebo v konvě odstátu na balkoně alespoň dva dny.

Pěstování okurek na balkoně

Pěstování okurek na balkoně

 

 

Jak k pěstování ve skleníku a ve fóliovníku

Pokud se rozhodnete pro pěstování okurek ve skleníku nebo ve fóliovníku, je na místě, řídit se několika pravidly. Kromě předem připravené a dostatečně pohnojené půdy, je důležité vědět, že okurky se nesnášejí s rajčaty, proto nesaďte tyto dva druhy rostlin vedle sebe do uzavřeného prostoru. Platí to jak při pěstování ve skleníku, tak při pěstování ve fóliovníku.

Okurky potřebují vysokou vlhkost vzduchu a jsou dost náročné na zálivku. Může se tedy stát, že v době oběda dojde při nedostatečné zálivce a nízké vlhkosti vzduchu k vadnutí listů. V takovém případě však zachovejte chladnou hlavu a okurky polijte odstátou vodou ke kořenu, nikdy ne na listy.

Jelikož okurky vytvářejí poměrně hustý porost, je vhodné na 1 m2 do skleníku vysadit nejvýše 3 okurky. Z tohoto důvodu je vhodnější zvolit do skleníku a foliovníku vertikální pěstování okurek.

Pěstování okurek ve skleníku

Pro pěstování okurek ve skleníku či ve fóliovníku je vhodnější vertikální metoda

 

Pěstování okurek hlavou dolů

Podobně jako rajčata, i okurky lze pěstovat hlavou dolů. Pokud jste o takovém způsobu ještě neslyšeli, jedná se dnes již o poměrně rozšířenou a zcela jednoduchou metodu pěstování různých druhů rostlin. Takové pěstování prý zajišťuje lepší přísun živin do rostliny a tím pádem i kvalitnější plody. Jedná se o docela zajímavé a originální řešení, které se hodí i na balkon.

Závěsné květináče na pěstování hlavou dole si můžete jednoduše vyrobit i doma z dvoulitrové plastové láhve nebo z krabice od džusu. Budete potřebovat také pytel na odpadky, lepicí pásku, provázek, papírovou utěrku a sazenice okurek. Nožem stačí odříznout dno krabice nebo láhve a láhev vystlat velkým pytlem na odpadky tak, aby byl pytel v láhvi rovnoměrně rozložen. Pytel pak přeložte přes horní okraj a přilepte jej kolem láhve lepicí páskou.

Zeminu s přísadou zabalte do papírové utěrky a dejte do láhve ze seříznuté strany. Rostlinku jemně přetáhněte přes hrdlo láhve a zbytek doplňte substrátem. Potom kolem hrdla omotejte provázek, díky kterému bude květináč schopen viset na háčku na balkoně či na terase, nebo třeba na stromě v zahradě.

Pěstování hlavou dolů

Pěstovat hlavou dolů se zvyknou nejčastěji rajčata, ale můžete to zkusit i s okurkami

 

Péče o okurky krok za krokem

Okurky už máte zasazeny a nyní je třeba věnovat jim i nějakou péči. Pravidelné pečování o rostliny vám zajistí bohatou a chutnou úrodu. Zajímavé totiž je, že největším nepřítelem okurek je stres. Když rostlina zažije stres, může se stát, že plody zhořknou, ale i to, že okurky nebudou odolné vůči chorobám a škůdcům. Chcete-li minimalizovat stres rostlin a dosáhnout co nejlepší chuti plodů, máme pro vás několik tipů, jak na to.

1. Zabezpečte okurkám dostatek vláhy

Pravidelné zalévání ve správné míře zajistí okurkám dostatek vláhy, přičemž nejdůležitější je o něj dbát v době kvetení a zrání plodů. Pokud je během tohoto období rostlina vystavena stresu z nedostatku vody, případně z přílišné vlhkosti, může to zvýšit hořkou chuť jejích plodů. Klíčem k úspěchu je dbát na to, aby byla půda stále mírně vlhká.

Zalévání okurek

Zalévání okurek

 

2. Mulčování

Chcete-li zajistit ideální vlhkost půdy, můžete tak učinit pomocí mulčování. Díky mulčování se nejen lépe udržuje vlhkost půdy, ale také zabraňuje bujení plevele. Na mulčování můžete použít například slámu, ale oblibě se těší také pěstování okurek na seně.

Pěstování okurek na seně

K mulčování poslouží seno či sláma

 

3. Regulujte teplotu

Okurky mají rády teplo, ale vypěstovat pěkné a chutné plody, může být někdy výzva. To platí hlavně pro pěstování okurek ve skleníku, kde musíte regulovat příliš vysokou teplotu, na kterou jsou okurky citlivé. Při pěstování venku se vás problém příliš vysoké teploty při pěstování okurek v našich zeměpisných šířkách zatím moc netýká.

Okurky ve skleníku

Pěstování okurek ve skleníku někdy vyžaduje regulaci teploty

 

4. Dostatek slunce a kvalitní půda

Pro co nejchutnější plody je důležité pěstovat okurky na slunném místě s úrodnou, teplou a dobře provzdušněnou půdou bohatou na organické složky. Výbornou volbou pro pěstování okurek jsou například i vyvýšené záhony. Půda, na které chcete okurky pěstovat, by měla mít v ideálním případě pH mezi 6 a 7.

Zrání okurek pěstovaných na síti

Chutné plody vyžadují dostatek slunce

 

💡 TIP: Chcete-li se o vyvýšených záhonech dozvědět více, dáváme do pozornosti náš článek, ve kterém jsme se jimi podrobně zabývali.

 

5. Přihnojujte půdu

Pro kvalitní a chutné plody je důležitá také kvalitní půda. Proto je vhodné obohatit ji již před výsadbou například kompostem. Během období vegetace můžete půdu hnojit i různými komerčními hnojivy určenými k hnojení okurek, kterých najdete na trhu mnoho.

Hnojení okurek kompostem

Pěstování okurek vyžaduje půdu bohatou na živiny

 

Pro přihnojení okurek doporučujeme tyto produkty:

 

6. Pravidelně sbírejte plody

V závislosti na konkrétní odrůdě je možné sbírat první plody vaší práce přibližně 50 až 70 dní po zasazení rostlin. Pro co nejkvalitnější plody s dobrou chutí je důležité pravidelné sklizně ještě předtím, než budou plody příliš velké. Při sklízení používejte zahradní nůžky, abyste trháním nepoškodili rostlinu.

Sběr okurek nakládaček

Při sklizni okurek je vhodné použít nůžky

 

Nemoci a škůdci

Nemoci a škůdci se nevyhýbají ani okurkám, přičemž častěji je napadají při pěstování ve sklenících a fóliovnících. Zde totiž vzniká ideální prostředí pro různé druhy chorob a také se zde daří více škůdcům. Pojďme se tedy podívat na nemoci a škůdce, se kterými se pěstitelé okurek mohou nejčastěji setkat.

 

Plíseň okurková (Pseudoperonospora cubensis)

Tato nemoc listů okurek se projevuje světle zelenými až žlutozelenými skvrnami, které jsou ohraničeny žilkami. Naleznete je na vrchní straně starších listů. Během vlhkého počasí nebo po dešti je možné vidět na spodní straně listů tmavě šedý povlak plísně. Množství skvrn je stále větší a velmi napadené rostliny uschnou a uhynou.

Prevencí proti této nemoci okurek je zakoupení namořených semínek okurky, která jsou proti této plísni ošetřena. Možností je i používání různých biopřípravků. V případě velmi vydatných srážek můžete provést i preventivní postřik proti plísni okurkové, přičemž pomoci mohou více přípravků – Kuprikol 50, Champion 50 VG či Previcur Energy nebo Infinito SC, které neškodí včelám.

Pseudoperonospora cubensis - nemoc listů okurek

Pseudoperonospora cubensis – nemoc listů okurek

 

Přípravky, které se vám mohou sejít při pěstování (nejen) okurek:

 

Padlí okurková (Sphaerotheca fuliginea a Erysiphe cichoracearum)

Padlí okurková je velmi častou chorobou okurek, přičemž u polních okurek se objevuje ve druhé polovině července. U okurek pěstovaných ve skleníku je to během celého roku. Padlí napadá všechny nadzemní části rostlin, obvykle listy, na kterých se tvoří bílé skvrny a následně povlaky. Rostlinu žloutnou, uschnou a nakonec i uhynou.

Nemoc se šíří u méně odolných odrůd a její vznik podporuje nestálá vlhkost vzduchu, ale také příliš mnoho dusíku v půdě, v důsledku čehož rostliny rychle rostou. Příčina může být i v teplotě nad 22 stupňů, nedostatku světla či ve velmi hustém porostu rostlin. Při pěstování ve skleníku je důležité střídat pěstování okurek s netekvicovitými plody a také dostatečná dezinfekce prostor a likvidace zbytků rostlin.

Proti padlí můžete preventivně bojovat pomocí biopřípravků ke zvýšení odolnosti rostliny. V případě objevení se příznaků padlí, je vhodné polní okurky ošetřovat ve druhé polovině července. Okurky pěstované ve sklenících se doporučuje ošetřovat od vytvoření desátého pravého listu. Na ošetření lze použít přípravky Kumulus WH nebo Thiovit Jet.

Padlí okurkové

Padlí okurkové (Sphaerotheca fuliginea a Erysiphe cichoracearum)

 

Bakteriální skvrnitost okurek (Pseudomonas syringae)

Tato nemoc také postihuje listy okurky a je typická hranatými skvrnami až dírami na listech. Zdola lze pozorovat na listech kapky slizu vytvářející za sucha bílý povlak. Nemoc způsobuje také deformaci plodů a její výskyt zhoršuje deštivé počasí, vysoké denní teploty a chladné noci. Jako ochranu lze použít stejné přípravky jako v případě výskytu plísně okurkové.

 

Mšička bavlníková (Aphis gossypii)

Mšice, konkrétně druh mšice bavlníkové, se na okurkách vyskytuje z řad škůdců velmi často. Nebezpečí těchto škůdců spočívá v tom, že při přemnožení mohou rostlinu sáním šťáv oslabit, ale také v tom, že jde o přenašeče různých virových onemocnění rostlin. Mšice mají tmavou barvu a velmi rychle se rozmnožují. Listy, které napadnou, jsou stočené a žluté. Napadení mšicemi může způsobit pokles úrody, ale i uhynutí rostliny. Daří se jim především v teplém se suchém počasí, nicméně horké léto není pro jejich výskyt příznivé.

Objeví-li se mšice na okurkách jen v malém množství a na vnějším záhonu, obvykle si s nimi poradí jejich přirození nepřátelé. Lze také spláchnout jejich proudem odstáté vody, případně pomůže i postřik s mýdlem. Ve skleníku je vhodné nasadit predátory, které si umíte zakoupit – například berušku dravou nebo zlatoočku obyčejnou.

V případě, že bioochrana proti mšicím selže, sáhněte po klasických přípravcích proti těmto škůdcům – například Calypso 480 SC nebo NeemAzal T/S či jiné.

Mšice na listu okurky

Mšice Aphis gossypii

 

Roztočec chmelový (Tetranychus urticae)

Tento drobný škůdce připomíná pavoučka a při napadení rostlin si můžete všimnout černé kuličky a pavučinky na spodní straně listů. Vrchní část listů napadených rostlin má žluté skvrny, které se rozšiřují a listy postupně schnou. Častěji se vyskytuje v teplých sklenících, ale napadnout může i polní okurky, a to zejména během teplých a suchých dnů. Jejich množení podporuje nedostatek vápníku a draslíku v rostlinách a také příliš mnoho dusíku.

Proti tomuto škůdci můžete bojovat také přirozeně, například zvyšováním vlhkosti ve skleníku a snižováním teploty pravidelným větráním. Rovněž je vhodnou prevencí výběr odolných odrůd okurek. Ve skleníku také můžete proti svilušky použít přirozené predátory jako je například parazitická osička. Nezapomínejte ani na vykouření a hygienu skleníků. V záhonech je vhodné napadené listy sbírat do sáčku, aby nepopadaly na zem, odkud by se roztočec mohl šířit dál. U postřiků je vhodný přípravek Neemazal T/S.

Roztočec chmelový (Tetranychus urticae)

Roztočec chmelový (Tetranychus urticae)

 

Molice skleníková (Trialeurodes vaporariorum)

Tento létající hmyz je velmi malý a nalézt jej můžete na spodní straně listů okurek, kde klade vajíčka. Listy napadené molicí po čase zčernají. Molicím se daří při vlhkosti kolem 75 až 80 %. No a jak vyplývá z jejich názvu, typicky se vyskytují ve sklenících.

Chránit se proti tomuto škůdci můžete dobrou hygienou a dezinfekcí skleníku, ale také omýváním listů okurek vodou. K odchytu škůdců poslouží i žluté lepové tabulky. Do skleníku také můžete nasadit přirozené predátory molic, kterými jsou moličák skleníkový nebo dravá bzdocha či dravý roztoč. Ochranou také může být postřik s přípravkem Calypso 480 SC nebo NeemAzal T/S.

Molice skleníková (Trialeurodes vaporariorum)

Molice skleníková (Trialeurodes vaporariorum)

 

Zdroj informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (29 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře

Perfektní článek,postihuje většinu problémů,které mohou nastat nastoleny někdy pěstitelem,někdy přírodou,ale také,a to především,přináší rady,jak si s problémy poradit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *