Pěstujeme pórek – kdy as čím ho sázet, kde koupit semena

Georgina Babinová Téma
30. dubna 2022 0

Pór (Allium ampeloprasum var. porrum) vypadá jako jarní cibulka dopovaná steroidy. Je podstatně mohutnější, má šířku 2,5 – 5 cm a je asi dvakrát tak dlouhý jako cibule. Ale nosí naprosto stejný outfit, ačkoli větší velikosti. Navíc nabízí i jemnou, sladkou chuť podobnou cibulce a můžete jej použít k ochucení nespočtu pokrmů. Sladký a jemný pór je šetrný k trávicímu systému a v jídlech hraje sice roli cibule, ale tlumené. Na rozdíl od cibule, neprodukuje cibulky, ale ukrývá svou chuť v tlustých, šťavnatých stoncích. Listy jsou atraktivní a pěstování póru nevyžaduje mnoho úsilí, ani místa ve vaší zahradě.

💡

Skvěle roste na chladných a deštivých místech. Nevadí mu však ani teplejší a sušší podnebí, když je hýčkán množstvím vody a tlustými vrstvami mulče, aby byla půda chladná a plevel na uzdě.

 

Pór – aktuální fakta

Pór je méně známým členem stejné rodiny jako cibule a česnek, s bylinkovou a hlavně jemnější chutí než chuť jeho štiplavých příbuzných, která při tepelné úpravě ještě sládne. Původem z Evropy a Afriky se nejlépe pěstuje v chladných časných jarních nebo podzimních měsících. Pórek se vyznačuje pevnými, plochými, modrozelenými listy, které se navzájem obepínají a tvoří válcovou základnu na jednom konci a vějíř složených listů na druhém. Listy rostou naproti sobě a rostlina nabude téměř plochého vzhledu, dokud se listy nestanou dlouhými a poddajnými.

Jedlou částí rostliny je spodní, asi 15 cm část válcového stonku, která je bílá namísto zářivě zelené. Po poměrně dlouhém vegetačním období (přibližně tři měsíce) lze pórek sklízet a použít jako aromatickou zeleninu do vašich gastronomických počinů.

Pór

… vypadá jako větší bratr jarní cibulky

 

Výsadba

Před výsadbou smíchejte ornici s kompostem plus trochou písku pro dobrou drenáž a poté ji dejte zpět na záhon. Pokud to zní, že to vyžaduje hodně práce, jednoduše rozložte kompost, nebo jinou organickou hmotu na vrch záhonu a lehce to rozdrťte vidlemi. Pokud póru poskytnete úrodnou půdu a dostatek vody, odmění vás velkými stopkami, dobrou strukturou a sladkou chutí. Pór je plodina do chladného počasí s ideálním rozsahem pěstební teploty 12 až 24 °C. Oceňuje mírný mrazík, nebo dva pro lepší vývoj chuti.

 

➡️ Požadavky na půdu

Pórek nejlépe roste v dobře odvodněné půdě s pH mezi 6,0 a 7,0 a vysokým obsahem organických látek. V případě potřeby aplikujte fosfor (P) a draslík (K). Obsah organické hmoty v půdě můžete zvýšit přidáním dobře prohnilého hnoje nebo kompostu na jaře nebo na podzim. Nepoužívejte čerstvý hnůj, protože může obsahovat škodlivé bakterie. V polovině léta použijte vyvážené hnojivo, například 10-10-10, v množství jeden šálek na 3 m dlouhý řádek. Rozdělte hnojivo podél řádku, asi 15 cm od rostlin a zapracujte jej do půdy.

 

➡️ Jak sázet pór

Pórek lze pěstovat ze semen nebo sazenic. Při pěstování póru ze semen je často snazší nastartovat jej uvnitř, i když se považuje za mrazuvzdorný, protože silné mrazy mohou být škodlivé pro mladé rostliny. Semena zasejte do individuálních květináčů pro snazší přesazování asi šest až osm týdnů před vegetačním obdobím nebo brzy na jaře. Sazenice přesazujte, když dosáhnou výšky asi 15 cm.

Nejlepší místo k pěstování póru je na plném slunci v úrodné, dobře propustné půdě. Při vysazování póru na zahradě vytvořte mělkou brázdu hlubokou asi 10 až 12 cm, umístěte rostliny dovnitř ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe a zakryjte pouze lehkým množstvím půdy. Pór důkladně zalijte vodou a přidejte vrstvu organického mulče.

 

Při práci s půdou budete potřebovat nářadí

 

Péče, nebo jak udržet pórek zdravý a produktivní

Pór je plodina s dlouhou sezónou. Roste nejlépe, když je okolní teplota od 13-24 stupňů C, ale mnohé odrůdy snesou i teploty pod bodem mrazu. V závislosti na odrůdě může póru trvat až 180 dní, než dosáhne zralosti.

Pór v zemi

Pór je nenáročná zelenina, péči o něj zvládne i začínající zahrádkář

 

➡️ Světlo

Pór preferuje hodně slunce a měl by být vysazen na nejslunečnějším místě, jaké můžete na své zahradě najít. V ideálním případě byste měli zajistit, aby dostával asi osm hodin jasného slunečního světla denně po dobu celého vegetačního období.

 

➡️ Zalévání

  • Pór má mělký kořenový systém. Nejlepší výnosy a kvalitu bude produkovat, bude-li zásobován dostatečným množstvím vody, ať už deštěm nebo zavlažováním.
  • Příliš mnoho vody může však vést k houbovým onemocněním.
  • Při zavlažování zalévejte spíše půdu než listy rostliny.
  • Stačí 2,5 cm srážek za týden.

 

➡️ Teplota vzduchu

Teplota není při pěstování póru mimořádně důležitá. Budete ho sázet v chladných časných jarních měsících, ale kromě toho si nemusíte dělat žádné další starosti (i když se mu daří v chladnějším počasí). Pór je obzvláště mrazuvzdorný a dokáže odolávat i teplotám pod bodem mrazu. V závislosti na lokalitě, ve které žijete, jej můžete dokonce pěstovat i během zimy (jako i jinou mrazuvzdornou zeleninu).

 

➡️ Hnojení

Pór nepotřebuje extrémní hnojení, ale protože chvíli trvá, než dozraje, půda bohatá na živiny je důležitá pro úspěch vaší úrody. Prospěšné je přidání kompostovaného hnoje v polovině sezóny, nebo hnojivo s vysokým obsahem dusíku.

 

💡 Víte, že...

Pór v podnosuPór je bohatý na flavonoidy, zvláště ten, který se nazývá kaempferol. Flavonoidy jsou antioxidanty a mohou mít protizánětlivé, antidiabetické a protirakovinné vlastnosti, jakož i jiné zdravotní přínosy, mezi které patří:

– snížení rizika rakoviny: rakovina prostaty, žaludku, tlustého střeva a jícnu jsou vzácnější u těch, kteří konzumují hodně česneku, šalotky, pažitky, cibule a póru.

– silné kosti: pór je bohatý na vitamin K, který může snížit riziko osteoporózy.

– zdravé oči: pórek obsahuje lutein a zeaxantin, dvě látky, které chrání oči. Tyto látky, známé jako karotenoidy, snižují riziko šedého zákalu a věkem podmíněné makulární degenerace.

– kontrola hmotnosti: vzhledem k tomu, že pór je nízkokalorická potravina, může být součástí programu pro regulaci hmotnosti. Voda a vláknina v póru mohou poskytnout pocit sytosti, takže je méně pravděpodobné, že se budete přejídat.

 

Pór a jeho běžné problémy

  • Půda, která spadne do záhybů listů, se může zachytit mezi vrstvami kůže ve stonku. Abyste tomu zabránili, můžete na rostliny nasunout kousek papírové trubice, například z toaletního papíru nebo papírových utěrek, dokud jsou ještě mladé, už v době výsadby. Trubice bude sice během vegetačního období hnít, ale pomůže zabránit tomu, aby se půda dostala do základny listů během růstu.
  • Na mladých rostlinách mohou být devastační šneci. Sbírejte je v noci, nastražte pasti nebo použijte biologickou kontrolu.
  • Pokud je v zimě nebo brzy na jaře hodně deště, může vzniknout hniloba listů. Hniloba se projevuje jako bílé skvrny na špičkách listů, které se nakonec scvrknou. V tomto bodě nemůžete dělat mnoho, kromě vytržení shnilých rostlin a přeředění výsadby, abyste zvýšili cirkulaci vzduchu.
  • V létě oranžové pustuly na listech naznačují rez póru, která je horší ve vlhkém vegetačním období. Odstraňte postižené listy; později dozrávající listí bude zdravé.
  • Žluté nebo černé tečky na rostlinách jsou příznakem třásněnek. Dalším znakem jsou listy, které se zbarví do stříbrné nebo šedé barvy, nebo listy, které se kroutí a odumírají. Likvidujte je insekticidním mýdlem, neemovým olejem nebo spinózou, biologickým pesticidem.
  • Častým problémem, který mají zahrádkáři s touto zeleninou je přechod do semene. Když se to stane, pórek se stává tvrdým a nepoživatelným. Když rostliny, jako je například brokolice nebo bazalka, přejdou do semene, je to kvůli vysokým teplotám. S pórkem je to jiné. Když pórek přejde do semene, je to obvykle způsobeno tím, že je vystaven optimálním teplotám, po kterých následují nízké teploty. Jinými slovy, kvetení póru je způsobeno chladným, ne teplým počasím.

 

➡️ Jak zabránit tomu, aby pór šel do semene?

První věc, kterou musíte udělat, je zasadit jej ve správnou dobu. Zatímco pórek dokáže přežít mrazivé teploty, bude později náchylnější na semínka, bude-li vystaven mrazu. To znamená, že pórek byste měli zasadit poté, co jsou denní teploty trvalo nad 7 °C. Pokud plánujete pěstovat zimní úrodu póru, naplánujte si sklizeň brzy na jaře, před příchodem vyšších teplot.

Kromě počasí je pravděpodobně další významnou příčinou příliš mnoho hnojiva. Vyhněte se hnojení dokud roste. Pokud byste chtěli přidat hnojivo do záhonů, učiňte tak alespoň jednu sezónu před výsadbou. Použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku a nižším obsahem fosforu.

Další věc, kterou můžete udělat, abyste zastavili kvetení póru, je zasadit menší sazenice. Ujistěte se, že sazenice jsou tenčí než šířka běžného brčka k pití. V domácí zahradě se vám také lépe sklízí menší pór. Čím větší rostliny dorostou, tím je pravděpodobnější, že vytvoří květ. Vyzbrojeni těmito znalostmi se můžete vyhnout záhonu plnému póru, který přešel do semene.

 

💡

Pro každou sezónu se najde odrůda. Tento odolný pórek bude přes zimu hrdě stát ve vaší zeleninové zahradě a dokonce se bude prodírat i přes hustou sněhovou přikrývku, dokud ho nebudete potřebovat v kuchyni.

 

Společná výsadba

Společná výsadba je starodávná praxe, kde každá rostlina nabízí určitou funkci ve schématu zahrady. Partnerské rostliny odpuzují škůdce a zdá se, že si navzájem pomáhají při růstu. Doprovodné rostliny pro pórek pomohou předcházet populaci dravého hmyzu a zároveň zlepšují podmínky růstu. Výrazná vůně póru není dobrá kombinace pro každou rostlinu, ale několika otužilým duším nevadí trochu cibulového dechu a jsou skvělými společníky póru.

 

➡️ Co pěstovat v sousedství póru?

Některé tradiční doprovodné kombinace výsadby dávají kulinářský smysl. Vezměte si například rajčata a bazalku. Toto jsou klasičtí kamarádi a předpokládá se, že bazalka pomáhá odpuzovat létající hmyz, který láká úroda rajčat. A také spolu chutnají. Některé z rostlin, které mají rádi pórek, by však byly hroznými kombinacemi v menu, ale přesto fungují. Zdá se, že jahody si užívají života vedle póru a silný zápach póru odpuzuje mnoho škůdců bobulovin. Dalšími společníky póru mohou být zelí, rajčata, řepa a salát.

Zdá se, že zejména listová zelenina profituje ze silné vůně rostlin z rodiny Allium. Jednou z nejlepších kombinací je pór a mrkev. Mrkev i pórek požírá hmyz z rodiny Psilidae. Když jsou tyto dvě rostliny blízko sebe, jednotlivé aroma navzájem odpuzují škůdce. Kromě toho se jako okopaniny podílejí na rozkladu půdy během růstu, čímž se uvolňuje pro lepší kořeny mrkve a větší cibulky póru. Jiné rostliny jsou zase atraktivnější. Použijte měsíček, nasturtium a mák jako repelent kvůli jejich štiplavé bylinkové chuti a aroma.

 

➡️ Co v blízkosti póru nepěstovat?

Fazole a hrachu se zřejmě nedaří v blízkosti žádného člena z čeledi cibule.

Pór a partnerské rostliny

Vědecky to sice potvrzeno zatím nebylo, ale přesto se zdá, že společná výsadba funguje…

 

Sklizeň

Většina odrůd póru dozrává 100 až 120 dní po zasetí semen, ale existují novější kultivary, které dozrávají již za 60 dní. Sklizeň začněte, když mají stonky průměr asi 2,5 cm. V závislosti na vaší lokalitě byste mohli sklízet rostliny od konce léta do časného jara. Sběr póru, který dozrávají v různých obdobích roku, vám umožní prodloužit úrodu. Pórek se nejlépe používá čerstvý, ale pokud jej musíte skladovat, zabalte jej do vlhké papírové utěrky a vložte do plastového sáčku na sedm až deset dní do ledničky. Menší pórek vydrží nejdéle, proto použijte nejprve ten velký. Nekrájejte jej, dokud nejste připraveni jej použít.

 

➡️ Jak sbírat pór

Sbírejte pórek z volné půdy tak, že ho vytáhnete. Jeho vytahování z těžké půdy může zranit kořeny. Zahradními vidlemi sáhněte pod kořeny a vyzvedněte je z těžké jílovité půdy. Rostliny protřepejte a oprašte z nich co nejvíce půdy a poté důkladně opláchněte. Těsně před použitím nakrájejte pórek podélně na polovinu a opláchněte zbylou nečistotu. Pór má omezenou skladovatelnost, ale část úrody můžete přezimovat v zahradě. Když se blíží zimní počasí, shrňte půdu kolem rostlin a přikryjte je silnou vrstvou mulče. Pomocí této metody si prodloužíte úrodu a vychutnáte si čerstvý pórek i v zimě. Hledejte odrůdy, které jsou šlechtěny k přezimování.

 

Jak použít pórek v kuchyni

  • jako přílohu – ugrilujte ho, nebo opečte a vychutnejte si jej jako přílohu. Podávejte s omáčkou romesco, bazalkovým pestem nebo mátovým pestem.
  • polévky – pór je známý svou schopností přidat hloubku polévkám, dušenému masu a vývaru
  • těstoviny – použijte pórek na prohloubení chuti těstovin z jednoho hrnce nebo vegetariánských lasagní
  • rizoto – tato jemná „cibulka“ je klasickou ingrediencí rizota
  • s vajíčky – restovaný pórek dejte omelety, smaženice nebo do zeleninové frittaty
  • v nádivce – na sladké, cibulové chuti póru něco je. Přidejte jej do klasické nádivky plněného kuřete, nebo do nádivky vepřové panenky.
  • na pizzu – dejte restovaný pórek na jakoukoli doma připravenou pizzu

 

💡 Tip na článek!

pažitka v květináči

Podobně jemnou cibulovou chuť jako pórek nabízí i pažitka. Je oblíbenou bylinkou jarních i podzimních zahrad a hravě si ji vypěstujete i v květináči. Návod naleznete v našem článku věnovaném této, v kulinářské historii pravděpodobně nejdéle používané bylince.

 

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (15 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *