Nejčastější poruchy myček nádobí a jejich chybové kódy – Whirlpool, Bosch a jiné

Redakce CestakBydlení.cz Téma 18. března 2020 6

Poruchy myček jsou bohužel běžnou záležitostí (jedná se o velmi vytížený spotřebič). V základu je to velmi jednoduché, myčka ukáže chybový kód, my ho musíme rozluštit a vyřešit. To však jde těžko pokud nevíte, co chybový kód znamená. Proto jsme pro vás sepsali seznam nejčastějších chybových kódů a jak je vyřešit. Musíte však počítat s tím, že někdy si sami neporadíte. Proto jsme vyhledali i kontakty na zákaznický servis nebo kde najdete nejbližšího servisního technika ve vašem okolí. Přidali jsme i pár tipů, jak předcházet poruchám myčky nebo s jakými se můžete setkat nejčastěji.

Nejčastější poruchy myček a jak se jim vyhnout

Myčky pomáhají každý den netopýrů v domácnosti s jejich povinnostmi. Šetří jejich časkrásné ruce a dokonce při výběru správné myčky víme ušetřit i spotřebu vodyenergie, tedy i životního prostředí. Je však důležité se o ni starat a pravidelně ji čistit. Co se stane, pokud zanedbáte prevenci?

💡 TIP: Dosluhuje vaše myčka, nebo s ní nejste spokojeni? Přečtěte si náš článek o nejlepších myčkách nádobí za rok 2020, který vám může pomoci při rozhodování.

 

Nejčastější poruchy

Poruchy myček, které se vyskytují nejčastěji:

 • nefunkční odtok – vzniká v důsledku ucpaného odtoku zbytky jídla
 • špatný ohřev vody – má za následek poškození topného tělesa
 • vytékající voda – je způsobena poruchou snímače hladiny vody
 • hluk při oplachování – nastává, když se voda dostane do ložiska
 • nedostatečné oplachování – trysky jsou ucpané, nízký tlak vody

A proč jsou tak časté? Většina lidí dělá tytéž chyby a nedodržuje pravidelnou prevenci a údržbu. Některé poruchy však zapříčinilo opotřebení a je na čase jejich vyměnit za nové.

 

Jak se jim vyhnout

Stačí se začít zajímat o potřeby myčky nádobí a starat se o ni. Při pravidelném čištění nebudete potřebovat ani tolik času.

 • čištěním a ošetřováním
 • servisní kontrolou

Čištění a ošetřování

Myčka je stroj, který stále myje, očišťuje a stará se o naše nádobí. Je důležité abychom i my jí dopřáli trochu relaxu a wellnessu. Jednoduché tipy a triky se můžete dočíst v našem článku jak snadno vyčistit myčku. Najdete tam návod na to, jak ji krok po kroku vyčistit a proč je to důležité. Dočtete se také jak ji čistit přírodní cestou octemcitronovou šťávousodou, ale i komerčními přípravky, bez kterých se občas neobejdeme.

Servisní kontrola

Odborný dohled je potřeba i při myčce. Servisní kontrola by se měla provádět alespoň jednou za rok. Odborník může objevit skrytou závadu a vy tak ušetříte mnohem více peněz, i s platbou za servisního technika, jako kdyby jste na to přišli pozdě. Je důležité volat odborníka pokud se vám začne opakovat jedna porucha, nebodaj se k ní přidávají další. S tím si sami neporadíte.

 

Chyby při používání myčky nádobí

Příčiny proč se myčka nádobí kazí a hlásí chybové kódy umí být různé. Některé přehlédnutelné chyby, vědí zařízení poškodit a způsobit nepříjemné komplikace.

 • používání nevhodných prostředků
 • zanedbaná péče
 • přetížení zařízení
 • výběr nevhodného režimu
 • přílišná tvrdost / měkkost vody

➡️ Používání nevhodných prostředků

Prostředky, ze kterých můžete vybírat je opravdu mnoho, od velmi levných po velmi drahé. Není vždy pravda, že co je dražší je kvalitnější, ale určitě byste neměli používat prostředky, které vaší pračce více uškodí než pomohou. Nejlepší je používat ověřené značky, díky kterým vám bude myčka déle sloužit.

➡️ Zanedbaná péče

O myčku byste se měli starat. Pravidelně ji čistitmýtkontrolovat filtry nebo čistit koše. Nezapomínejte na to, že pokud nebude čistá myčka, nebudou čisté ani vaše nádobí. Nevkládejte do myčky nádobí, na kterých jsou zbytky jídla. Můžete ucpat filtr nebo jídlo zůstane v myčce a nádobí budou neustále mastné.

➡️ Přetížení zařízení

Nepřetěžujte myčku. Vkládejte pouze předepsané množství nádobí a dbejte na to, aby jednotlivé talíře nebo mísy měli mezi sebou prostor na dostatečné umytí. Dávejte si pozor, aby bylo nádobí v myčce uložený podle jednotlivých přepážek k tomu určených. Myčku pusťte raději vícekrát.

➡️ Výběr nevhodného režimu 

I když se vám to zdá možná zbytečné, před použitím si opravdu přečtěte návod. Alespoň základní část s režimem / programem. Vybrat správný režim je mnohdy těžší než se zdá. Je třeba zvolit takový, aby byl vhodný pro druh nádobí, které myjeme, množství nebo stupeň zašpinění.

➡️ Přílišná tvrdost / měkkost vody

Sůl na změkčení vody chrání myčku před vodním kamenem. Odborníci doporučují používat sůl, která má větší zrnka. Jinak se může stát, že zrnka soli se dostanou na nežádoucí místa a mohou způsobit nepříjemnosti. Také je důležité nastavit v programech správnou tvrdost nebo měkkost vody, aby myčka věděla správně dávkovat sůl.

Nejčastější chyby při používání myčky nádobí

Vyhýbejte se chybám při používání myčky nádobí a prodlužte její životnost

 

Nejčastěji chybové kódy

Vypsali jsme nejčastěji chybové kódy, se kterými se můžete setkat při používání myček nádobí. Vždy ale kontaktujte servisního technika, aby vaši myčku opravil nebo vyměnil náhradní díl. Kontakt na servis jsme uvedli níže.

 

Poruchy myček Whirlpool

Poruchy myček WhirlpoolWhirlpool je Americká značka a jednotka ve výrobě bílé techniky, domácích spotřebičů a různých vybavení v domácnosti. Ve většině spotřebičů má zavedenou funkci 6. smysl, která má za úkol dosáhnout co nejmenší spotřebu energie a času při maximálních výsledcích.

F1 Termistor

 • Termistor je poškozen nebo zkratoval – kontaktujte servisního technika.
 • Nízká teplota – voda se neohřívá, teplota klesá, kontaktujte servisního technika.

F2 Únik vody

 • Voda vtéká do řídící jednotky – myčku vypusťte, snažte se z ní vyjmout veškerou vodu a nechte ji vysušit. Pokud se bude chyba opakovat kontaktujte servisního technika.

F3 Ohřev vody

 • Porucha ohřevu vody – porucha teplotního senzoru, zkontrolujte jeho připojení nebo zda není poškozeno.

F4 Únik vody 

 • Voda vytéká z myčky – odčerpávající hadice může být ucpaná, čerpadlo může být poškozeno. Zkontrolujte odčerpávání a čerpadlo.

F6 E2 Přívod vody

 • Vodovod je zavřený – otevřete vodovodní kohoutek.
 • Zablokovaná přívodní hadice – odblokujte hadici, může být ucpaná nebo ohnutá.
 • Ucpaný filtr na přívod vody – zkontrolujte filtr, pravděpodobně je znečištěný.

F6 E7 / F6 E1 Tlak vody

 • Tlak vody je příliš nízký – zkontrolujte vodovodní kohoutek, musí být zcela otevřený.
 • Průtoková hadice – voda nemůže projít přes přítokovou hadici, zkontrolujte zda není ucpaná nebo ohnutá.

F6 E4 Topné těleso

 • Z topného tělesa vytéká voda – pravděpodobně bylo poškozeno topné těleso, bude třeba kontaktovat servisního technika.

F8 E1 Vypouštění vody

 • Zanesený filtr – zkontrolujte filtr může být znečištěný.
 • Málo vody v myčce – voda se mohla napustit do dutých nádob např. misky, šálky a podobně. Musíte je vždy ukládat směrem dolů.
 • Vypouštěcí hadice – je zablokována nebo ohnutá, zkontrolujte, zda je hadice v pořádku.

F8 Hladina vody

 • Senzor hladiny vody poškozen – senzor neumí rozpoznat hladinu vody v myčce, může to být způsobeno nadměrným pěněním a nebo poškozením snímače.

FA Tvrdost vody

 • Nesprávné nastavení tvrdosti vody – v nastaveních je třeba nastavit správnou tvrdost vody a používaný prostředek.

💡 Kontakt na servis Whirlpool

Vyhněte se nepříjemnostem a kontaktujte servisního technika společnosti Whirlpool. Na stránkách whirlpool.cz najdete zákaznickou linku nebo formulář, kde můžete nahlásit nejen poruchy myček.

 

Poruchy myček Bosch

Poruchy myček BoschRobert Bosch GmbH je strojírenská a elektronická společnost. Sídlí v Německu a soustředí se na výrobu automobilových dílů. Má pod sebou i jiné značky, pod kterými vyrábí různé spotřebiče, pračky, kotle, myčky a mnoho jiného.

E09 Topné těleso

 • Voda se neohřívá – pravděpodobně bylo poškozeno topné těleso, kontaktujte servisního technika.

E15 Únik vody 

 • Voda uniká do centrální jednotky – vysajte vodu a myčku nechte otevřenou vysušit. Pokud se bude chyba opakovat, zavolejte servisního technika.

E19 Oběhové čerpadlo

 • Oběhové čerpadlo bylo poškozeno nebo nesprávně zapojené – zkontrolujte oběhové čerpadlo a jeho připojení.

Filtr E22 

 • Filtr je ucpaný nebo poškozený – zkontrolujte filtr, zda v něm nejsou zbytky jídla nebo zda není poškozen.

E23 Vypouštěcí čerpadlo

 • Elektrický problém s vypouštěcím čerpadlem – bude nutné vyměnit vypouštěcí čerpadlo.

E24 / E25 Problém s vypouštěním 

 • Voda neodtéká – filtr může být znečištěný a neumožňuje vodě odtékat, zkontrolujte i čerpadlo, může být poškozené.

💡 Kontakt na servis Bosch

Při jakýchkoli situacích doporučuji kontaktovat servisního technika, kterého můžete vyhledat na stránkách bosch-profesional.com, kde najdete vyhledávání servisních prodejců. Najdete tam i servisní centrum značek Bosch.

 

Poruchy myček Siemens

Poruchy myček SiemensSiemens je největší výrobce elektroniky. Vyrábí přístroje pro zdravotnictví, spotřebiče do domácnosti, mobilní technologie, pračky, myčky, sušičky a mnoho dalšího. Vedení firmy sídlí v Berlíně, odkud jdou všechny důležité rozhodnutí.

E09 / E11 Ohřev myčky

 • Poruchy ohřevu myčky – tepelné těleso může být poškozené nebo nesprávně zapojeno. Zkontrolujte funkčnost.

E15 Únik vody 

 • Vody vytéká dovnitř myčky – vypněte myčku a zavřete přívod vody. Vysajte vodu z myčky a kontaktujte servisního technika.

E20 / E21 Oplachovací systém

 •  Oběhové čerpadlo – může být poškozené nebo ucpané. Kontaktujte zákaznický servis.

E22 Upchatý filtr

 • Filtrační systém – zkontrolujte filtr, může být ucpaný nebo poškozený. Pokud je filtr ucpaný, vyberte jej a očistěte.

💡 TIP: Doporučuji přečíst článek pravidelná údržba a péče o myčku od firmy Siemens, kde vás na konci článku čeká video, jak vyčistit správně filtr. Na této stránce naleznete i zbylé chybové kódy.

E23 Porucha čerpadla 

 • Čerpadlo může být porušena – kontaktujte servisního technika aby zkontroloval oběhové čerpadlo.

E27 Elektrické připojení

 • Myčka má problém s elektrickým napětím – napětí je příliš nízké nebo žádné. Zkontrolujte elektrické připojení. Pokud se chyba bude opakovat, kontaktujte servisního technika.

💡 Kontakt na servis Siemens

V některých situacích si opravdu sami neporadíte, proto je lepší kontaktovat servisního technika nebo zákaznickou linku. Na stránkách společnosti Siemens najdete číslo na zákaznickou linku, můžete si objednat servisního technika nebo vyhledat pomoc v online podpoře.

 

Poruchy myček Electrolux

Poruchy myček ElectroluxElectrolux je Švédská společnost se sídlem ve Stockholmu. Je druhým největším výrobcem spotřebičů. Převážně vyrábí domácí spotřebiče, na svém kontě má však i spotřebiče pro profesionální využití. Své spotřebiče prodává pod různými značkami včetně vlastní.

i20 Vypouštěcí hadice 

 • Vypouštěcí hadice je ucpaná – zkontrolujte průtok hadice na vypouštění a filtr, mohou tam být zbytky jídla nebo usazena mastnota.

i30 Hromadění vody

 • Voda se dostala do spodní části myčky – vodu je třeba vysát, pravděpodobně neodtéká kvůli ucpanému filtru. Kontaktujte servisního technika.

i40, i41, i43

 • Dvířka – dvířka jsou špatně zavřené, zkuste ještě jednou, problém může být i v zavíracím mechanismu.
 • Ucpaný filtr – zkontrolujte filtr, pokud je zanesený, odstraňte nečistoty.

i50 Oběhové čerpadlo

 • Motor nebo oběhové čerpadlo – zkontrolujte zapojení oběhového čerpadla do elektřiny, popřípadě zda není poškozeno.

I60 Ohřev vody

 • Tepelné těleso – zkontrolujte tepelné těleso zda je správně zapojené nebo zda není poškozeno, mohlo selhat i oběhové čerpadlo.

💡 Kontakt na servis Electrolux

Pokud potřebujete poradit, vyměnit součástku nebo si nevíte odstranit chybový kód, můžete vyhledat nejbližšího servisního technika ve vašem okolí. Na stránkách electrolux.cz najdete vyhledávač servisního střediska ve vašem okolí podle adresy, kterou zadáte.


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře

Dobrý den myčka Hotpoint-Ariston hlásí chibu A:5.Kdyz ji zapnu tak začne nabírat vodu a po 2 minnutach ji vypustí. I tak furt dokola. Děkuji za odpověď

Dobrý den,myčka Whirlpool ADG 6949 IX Type:WGPH mi ukazuje poruchu F8 .Je to tedy asi čidlo,je možné objednat a vyměnit doma?Myčka je již dávno po záruce,ale jsem s myčkou velice spokojená.Nebo mám myčku nějak důkladně umýt?Dekuji moc za info.
S pozdravem Jitka Krpačová

Dobrý den.
Prosím o info.
Mám myčku BOSCH SGI 43A8 15let zatím bez závady. Chybový kód neukazuje.
Po zapnutí odčerpá zbytek vody a po chvíli se otevřou dvířka s přípravkem na mytí .
Pak se už nic neděje.
Sítko od přívodu vody vyčištěno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*