Solární fontána do jezírka či do zahrady je jednoduchý prvek, který dokáže ve vaší zahrady vnést zajímavou atmosféru a zpestřit dojem, jakým na vás bude působit. Velkou výhodou solárních fontán do jezírek či do zahrady je, že jsou poháněny sluneční energií, čili jsou ekologické a kromě počáteční investice do samotné fontány vás už nebude stát další peníze.
V našem článku jsme se podívali na to, jak solární fontána do zahrady či jezírka funguje a jaké typy solárních fontán můžete na trhu nalézt. Kromě toho najdete také několik inspirací k tomu, jak tento efektivní prvek zakomponovat do vaší zahrádky.
Typy solárních fontán do zahrady
Solární fontána do jezírka či do zahrady je dekorační zařízení, které je, jak vyplývá z názvu, poháněno sluneční energií. Základní modely solárních fontán do zahrady jsou tvořeny pouze samotnou fontánou neboli vodní pumpou a solárním panelem. Tento typ solární fontány není vybaven baterií, takže funguje jen během dne, kdy získává dostatek energie ze slunečních paprsků. U tohoto typu solární fontány se tedy ze žblnání vody nebudete moci těšit večer po západu slunce a může se stát i to, že fontána nepůjde tehdy, když bude zataženo.
Na trhu však můžete najít také solární fontány do zahrady, které jsou vybaveny baterií. Ta je schopna uskladňovat sluneční energii a poté ji fontána ke své činnosti může využít během oblačného počasí nebo v noci. Takové typy solárních fontán jsou vhodné do jezírek, která nejsou umístěné na místě se stálým slunečním zářením. Máte totiž u nich jistotu, že fontána bude fungovat i tehdy, když na ni nebude přímo svítit slunce.
Dalším typem solárních fontán jsou plovoucí solární fontány do jezírka. Ty stačí obvykle položit na vodní hladinu jezírka, kde si volně plave. Tento typ fontán je vybaven solárním panelem a často i baterií, takže je můžete použít i na méně slunečných stanovištích.
Solární fontány mohou působit docela jednoduchým dojmem:
Jak fungují solární fontány do jezírka?
Princip fungování solárních fontán je v podstatě docela jednoduchý. Ve většině případů je solární panel připojen přímo na pumpu a když je panel vystaven slunečnímu záření, generuje elektrickou energii. Ta je dodávána do vodní pumpy, která pomocí čerpadla čerpá vodu z jezírka nebo ze zásobníku vody a poté ji stříká ven přes jednu nebo více trysek. Některé solární fontány mají v sobě zabudovaný jakýsi ventilátor, který rotuje, čímž vzniká rotující proud vody.
Propracovanější solární fontány, jak jsme již zmínili, jsou schopny uchovávat solární energii v baterii, a ta vám zaručuje, že budou fungovat po celý den, případně i v noci. Princip jejich fungování je však prakticky stejný jako princip fungování solárních fontán bez baterie. Baterie nebo, pokud chcete, power banka, u některých propracovanějších modelů solárních fontán, umožňuje také regulaci a kontrolu proudění vody přes fontánu.
Čím je tvořena solární fontána
Solární fontána je kromě samotné fontány stříkající vodu tvořena více částmi. Velmi důležitou je solární panel , který přeměňuje sluneční záření na elektrickou energii. Na energii dokáže přeměnit v podstatě jakékoli světlo s dostatečnou intenzitou, ale nejlepším zdrojem je právě sluneční záření. Je totiž zadarmo a navíc je také velmi silné. Kvalitní solární panel dokáže generovat elektrickou energii iv případě zamračeného počasí či na stinném místě, avšak není jí tolik jako při plném slunečním záření. K pohonu solární fontány by to ale mělo stačit. V případě, že tomu tak není, je vhodné, aby bylo zařízení vybaveno i baterií.
Baterie je další důležitou součástí solární fontány. Tedy v případě, že si zvolíte takový typ fontány. Baterie bývá umístěna v samostatném boxu, který funguje jako regulátor a zabraňuje například i tomu, aby se baterie příliš nabily. To by je totiž mohlo poškodit. Některé dražší a propracovanější modely solárních fontán s bateriemi jsou vybaveny také funkcemi – například si můžete nastavit výkon čerpadla, který pak určuje výšku, do jaké má voda stříkat.
Velmi pěkně působí v zahradě kaskádovité fontány nebo různé jiné stylově působící fonáty:
Výhody a nevýhody solárních fontán do zahrady
Solární fontány do zahrady jsou nenáročná zařízení, která umí vytvořit velmi příjemnou a klidnou atmosféru ve vaší zahradě. Mají několik výhod, ale najde se i pár nevýhod, a tak se na ně pojďme podívat.
Výhody
- využívají na svůj pohon solární energii, a tak vás nestojí žádné peníze navíc
- jsou ekologické
- nemusíte instalovat žádné kabely a zdroje energie
- jsou snadno přenosné
- nepotřebují v podstatě žádnou údržbu
Nevýhody
- v porovnání s klasickými fontánami mohou být ty solární dražší kvůli solárním panelům
- pokud chcete, aby vám solární fontána fungovala i po setmění či v případě oblačného počasí, potřebujete solární fontánu s baterií
💡 TIP: Zajímavým prvkem, který může dodat vašemu zahradnímu jezírku nový nádech, jsou solární lampy. Přečtěte si náš článek, ve kterém jsme se solárním lampám do jezírka věnovali.
Časté dotazy
Jelikož solární fontány do jezírka či zahrady nejsou zařízeními, se kterými bychom se potkávali zcela běžně, mnohým zákazníkům se v souvislosti s nimi vynořuje v hlavě několik otázek. Podívali jsme se na několik z nich.
➡️ Jaká je životnost baterie?
Životnost baterie solární fontány se obvykle pohybuje od 12 do 18 měsíců, avšak při opakovaném nabíjení se kapacita baterie postupně snižuje.
➡️ Po jakém čase bude potřebovat baterie znovu nabít?
V případě plného nabití baterie vydrží fontánu pohánět zhruba 4 hodiny.
➡️ Jaká je životnost solární fontány do jezírka?
Obvykle se životnost solární fontány pohybuje v rozpětí od dvou do čtyř let. Závisí to však na několika faktorech, například i na tom, jak o svou fontánu pečujete. Pokud pumpu fontány pravidelně čistíte a používáte ji správně, může vám dělat radost i déle než čtyři roky.
➡️ Jaké je vhodné místo pro umístění solární fontány?
Solární fontánu můžete umístit prakticky kdekoli v exteriéru. Nemusí být jen součástí vašeho jezírka, ale vhodná je kdekoli do okrasné zahrady, zda do předzahrádky nebo jako součást dekorací na vaší terase nebo na balkoně. Zajímavě může vypadat solární fontána například v květinovém záhonu.
Nejvhodnější je solární fontánu umístit na místo s dostatečným přísunem slunečních paprsků, případně ji můžete umístit i do stínu, avšak solární panel se snažte umístit tam, kde je co nejvíce slunce.
➡️ Jaká je údržba solární fontány?
Na trhu naleznete různé produkty, které vám pomohou vaši solární fontánu vyčistit od řas nebo vodního kamene. Mnohé z nich můžete přidat přímo do vody, aby působily preventivně proti vzniku vodního kamene a množení řas.
➡️ Co se solární fontánou v zimě?
Pokud chcete, aby vám solární fontána dělala radost co nejdéle, určitě ji v zimě nenechávejte venku. Před zazimováním ji dobře vysušte a vyčistěte. Pročistit byste měli také pumpu, která stříká vodu. Celou fontánu, včetně solárního panelu, případně i baterie, pak uskladněte uvnitř – v garáži, sklepě či na jiném vhodném suchém místě.
Inspirujte se
Na závěr vám přinášíme několik inspirací k tomu, jak zakomponovat solární fontány do vašeho jezírka či do vaší zahrady.
Solární fonát můžete zakomponovat například i do staré konve na mléko
Jednoduchá plovoucí solární fontána v jezírku
I jednodušší solární fontána může zpestřit vaši zahradu
Zajímavá nádoba ve spojení se solární plovoucí fontánou oživí vaši zahradu či záhon
Solární fontána ve spojení s květinami vytvoří pohodovou atmosféru i na balkoně či na terase
Solární fontánu můžete použít také jako napajedlo pro ptáčky
Solární fontána může zpestřit i záhon
Zdroje informací:
- www.powerbee.co.uk – jak funguje solární fontána
- www.serenityhealth.com – výhody a nevýhody solárních fontán
- www.pinterest.com – inspirace pro solární fontány do jezírka a do zahrady
Článek je zařazený do kategorie: Solární fontány
Mohlo by vás zajímat
- Černá ředkev je chutná kořenová zelenina, jak na její pěstování, účinky, recepty na její využití
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Měsíční jahody – jak je pěstovat a rozmnožovat, nejlepší odrůdy
- Kdouloň je zapomenuté ovoce, které musíte zkusit - jak na její pěstování, využití a pár receptů k tomu
- Zero Waste domácnost - co to je a 35 praktických tipů jak snížit svůj odpad
- Znáte Mangold? Jak na jeho pěstování, o jeho účincích a pár skvělých receptů k tomu
- Čajot je exotická zelenina z tropů, víte na co ji použít? Recepty, využití, pěstování rostliny
- Domácí hnojivo na rajčata a papriku, uhorky, květiny, ovocné keře - levné a bez chemie (velký přehled receptů pro každou příležitost)
- Lunární kalendář pro zahrádkáře - květen 2024
- Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě