Krásné solární lampy do jezírka nemusí stát hodně

Veronika Štrbová Téma 3. května 2021 0

Osvětlení v interiéru, ale i v exteriéru splňuje kromě své primární funkce bezpečnosti i tu dekorační. Dokáže navodit příjemnou atmosféru, ať už večer uvnitř v obýváku nebo venku u jezírka. Zrelaxujte po náročném dni na své terase s pohledem na luxusně vysvícené a blýskající se hladinu jezírka. Pro vás, vaše děti či domácí zvířata osvětlení poslouží i na bezpečný pohyb v okolí celé vodní plochy.

Právě v tomto článku se budeme věnovat osvětlení jezírka, konkrétně solárními lampami. Určitě jste už o nich slyšeli a možná právě i přemýšlíte nad jejich nákupem. Nyní se dozvíte, které produkty jsou pro tento účel nejvhodnější. Jelikož výrobci se snaží každý rok dodávat na trh více a více druhů těchto svítidel, je si z čeho vybírat. Snaží se o to, aby i osvětlení do jezírka bylo možné zajistit pomocí solárního světla a nebylo závislé na dodávkách elektrické energie ze sítě.

Výhody solární energie

Každou sezónu přibývají nové produkty na solární pohon. Do jezírka už můžeme použít solární jezírkové čerpadla či vzduchovací motorky, které se kromě toho často využívají i v akváriích. Různé solární vodotrysky a fontány přinášejí pohyb vody vašeho jezírka. Mnohé z nich mají již vestavěnou baterii, která dodává elektrický proud v době, kdy nesvítí slunce nebo je zataženo. Baterie se dobíjejí ze slunečního záření. Zahradní fontána na solární pohon a solární osvětlení na zahradu dodají vašemu okolí příjemnou atmosféru přes den i v noci.

Jak jste si již zřejmě všimli, trend solárních svítidel není zažitý pouze při osvětlení zahrady, ale také jezírka. Praktické lampy svítící díky sluneční energii lze sehnat nejčastěji ve tvaru koulí nebo válců. A ptáte se, proč byste měli vsadit právě na solární osvětlení?

Jezírko osvětlené solárními svítidly

Solární svítidla vytvářejí v jezírkách během večera krásnou atmosféru

 

Zde je několik výhod, které solární energie nabízí:

  • nulové náklady na provoz díky sluneční energii
  • solární energie je dostupná všude
  • její využití je ekologické a nezatěžuje životní prostředí
  • bezúdržbovost
  • solární poháněné přístroje nemají žádné zbytečné kabely
  • jednoduchá instalace svítidel
  • díky širokému výběru i příznivá cena svítidel
  • solární energie je jediný obnovitelný zdroj, který má potenciál dlouhodobě pokrýt energetické potřeby lidstva bez vedlejších následků

 

Pro koho jsou určeny a jakou mají výdrž

Solární osvětlení je vhodné především pro majitele domácích jezírek, kterým se podaří získat dostatek slunečního světla a chtějí dosáhnout maximálně měsíční úspory. Sluneční LED světla jsou skvělým způsobem, jak napájet malý systém osvětlení energií ze slunce, která nevyžaduje žádné připojení k elektrické zásuvce. Světla budou připojeny k solárnímu panelu a vše, co musíte udělat, je umístit panel na místo, které je vystaveno maximálnímu slunečnímu záření. Vzhledem k tomu, že osvětlení jezírka během dne nevyužijete, potěší vás efektivní noční provoz se skvělou atmosférou. Solární panel bude pomalu shromažďovat během dne sluneční světlo a během noci bude napájet vaše solární LED svítidlo několik hodin.

Doba svícení při solárních svítidlech je závislá na slunečních podmínkách, použitých LED zdrojích a akumulátoru. Průměrná doba svícení je 6-8 hodin. Solární LED svítidla mají již zabudovaný senzor stmívání a rozsvěcují se automaticky. Velmi oblíbené jsou lampy s napichovacím kolíkem a pokud máte doma děti, určitě budou nadšené z nejrůznějších solárních zvířátek.

 

 

Jaké svítidla lze použít v jezírku a jeho okolí

Sloupkové solární svítidla

Na zahradě v jezírku a v jeho blízkém okolí lze využít několik druhů solárních svítidel. Patří mezi ně velmi oblíbené sloupkové lampy. Hodí se na osvětlení nejbližšího okolí jezírka, resp. cestiček, které k němu vedou. Jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a zpracovány pro bezpečnost a dlouhodobou odolnost za všech podmínek počasí.

LED Venkovní solární lampa se senzorem LARIX LED/3W/3,7V IP44
2 460 Kč
LED Solární svítidlo LED/1,2V 6500K IP44
150 Kč
LED Solární lampa KULA LED-RGB/0,06W/1xAAA černá IP44
120 Kč
Rabalux – Solární svítidlo LED/0,1W/1,2V IP44
69 Kč
Eglo 48582 – Solární lampa SOLAR 1xLED/1xAAA měď IP44
195 Kč
LED Solární lampa CRYSTAL 2xLED-RGB/0,02W/1xAAA matný chrom IP44
170 Kč
LED Solární svítidlo PIANO RGB LED/1,2V IP44
150 Kč
Solární svítidlo 0,04W/1,2V IP44
160 Kč

Ukázat více

 

Plovoucí solární svítidla

Plovoucí solární svítidla jsou vhodné přímo do jezírka. Už samotný název napovídá, že dokáží na hladině plavat a v noci vytvářet úžasnou atmosféru osvětlené vodní plochy. Jsou vyrobeny také z kvalitních materiálů, díky čemuž jsou vodovzdorné a trvanlivé. Některé z nich dokáží dokonce i měnit barvu. Jelikož mají svůj vlastní solární panel zabudovaný ve svítidle, netřeba je na den vybírat z vody, a tak mohou být dekorací i přes den.

Solar VOD12
990 Kč
BESTWAY 58111 solární lampa 18cm
299 Kč
INTEX 28695 Solární plovoucí LED světlo,
499 Kč
Solar VOD10
255 Kč

Ukázat více

 

LED reflektory

Pokud potřebujete na osvětlení silnější světlo, i v tomto případě je možné využít solární venkovní svítidla. Solární reflektory dokáží pomocí LED technologie i při nízké spotřebě energie zajistit dostatečné osvětlení prostoru stejně, jako běžné reflektory. Rozdíl je v tom, že není třeba táhnout rozvody elektrické sítě. Pomocí solárního panelu si solární reflektory přes den dobíjejí baterky ze sluneční energie, a v noci osvětlují vybraný prostor. Buď se automaticky zapínají po setmění, nebo mají pohybový senzor, který reflektor zapne po tom, jak zaregistruje pohyb.

STEINEL 671211 – Solární senzorový LED reflektor XSolar GL-S 0,5W/LED stříbrná IP44
8 470 Kč
STEINEL 009823 – LED venkovní solární svítidlo XSolar L-S LED/1,2W IP44
8 712 Kč
Globo – Solární senzorový reflektor 4xLED/0,5W/3V IP44
1 960 Kč
LED Solární senzorový reflektor TOMI LED/10W/7,4V IP44
1 720 Kč
LED Solární senzorový reflektor PIR LED/5W IP44
760 Kč
LED Solární reflektor se senzorem 2000mAh LED/8W/3,7V IP44
1 264 Kč
LED Solární reflektor se senzorem LED/0,12W/2xAAA IP67 nerez kruh
480 Kč
LED Solární reflektor se senzorem LED/0,12W/2xAAA IP67 nerez čtverec
480 Kč

Ukázat více

 

Kde všude se dá využít solární energie?

 

Na zahradě

Pokud si chcete zkrášlit svou zahradu nebo jezírko vodotryskem, už nemáte nad čím váhat. Žádná složitá instalace ani zbytečné tahání kabelů po zahradě. Využijte solární vodotrysky a fontány, jejichž montáž je maximálně jednoduchá a údržba téměř žádná. Máte rádi večerní posezení na terase? V tom případě si pořiďte solární zahradní osvětlení, které slouží k osvětlení cestiček i na dekoraci. Solární nástěnné svítidla osvětlí zase vchod do domu, číslo domu na stěně, terasu či garáž a najdete mezi nimi i modely s detektorem pohybu.

Okrasné solárne fontány do záhrady

 

Proti škůdcům

Každý, kdo má doma zahradu, se určitě setkal například s takovými krtky. Ti nám skutečně vědí někdy nadělat vrásky na tváři svými krtinci. Dá se však proti nim bojovat a to také pomocí solárních vychytávek. Jednou z nich je například solární odpuzovač hrabošů, resp. krtků, který efektivně ochrání váš trávník před nevzhlednými krtinci. Také si můžete pořídit i přenosný solární odpuzovač hmyzu, který odpudí komáry, takže vám nebudou kazit příjemný večer.

Solární odpuzovače krtků, hrabošů a komárů

 

Zábava

Solární energie v dnešní době není ničím ojedinělým ani co se hraček a zábavy týká. Solární poháněné autíčko, pavouk, cvrček nebo vrtulník zabaví nejen děti, ale i dospělé. Solární sady a stavebnice zabaví nejednoho z vás. Na zahradě, na dovolené či v přírodě využijete například i solární rádio s dynamem. Také jste určitě už slyšeli i o solárních nabíječkách. Oceníte je zejména na cestách a v přírodě, kde nemáte možnost nabíjení baterie či mobilů pomocí elektrické energie.

Solární autíčko a solární nabíječka

 

Proč si vybrat solární osvětlení do jezírka

➡️ Kompaktnost svítidel

Solární svítidla jsou malé a kompaktní. Mohou v sobě zahrnovat několik funkcí. Základní funkcí je svícení. Mohou se používat na osvětlení zahrady, stanu, terasy nebo menšího prostoru. Vhodné jsou pro kempink, rybolov, turistiku, ale jejich využití je široké. Energii získávají ze slunce díky integrovanému solárnímu panelu. Takové svítidla mají různé podoby, od běžně známých malých luceren, přes přenosné ruční baterky až po nafukovací svítidla, které v zavazadle zaberou opravdu málo místa. Mnohé z takových malých solárních svítidel mohou být současně i záložním zdrojem pro mobilní telefony, díky zabudované baterii a USB výstupu.

➡️ Funkčnost

Solární svítidla dokáží osvětlit nejen malý prostor, ale i větší plochy. Ať už jde o osvětlení okolí domu, příjezdových cest, dvora nebo parkoviště, solární LED reflektory jsou alternativou běžných svítidel. Rozdíl je v tom, že pro solární venkovní osvětlení nepotřebujete tahat kabely s elektrickými rozvody, rozkopávat pozemek nebo zasekávat do fasády. Nakolik zdrojem energie je slunce, stačí umístit svítidlo na požadované místo, a solární panel nastavit na sluneční plochu. Výhodou je, že svítidlo může být i na stinném místě, ale solární panel může být od svítidla i vzdálený, připojí se jen kabelem. A pokud nevyhovuje umístění, prostě se jen přemístí. Bez potřeby další elektrické přípojky.

➡️ Design

Určitě nám dáte za pravdu, že technologie může být spojena i s designem, a tak výrobci spojili technické řešení do jednoho celku tak, že často na první pohled nevíte, co takové svítidla v sobě skrývají. Základem je svítidlo, které získává energii pomocí slunečních paprsků. Přes zabudované fotovoltaické panely získává elektrickou energii pro zabudovanou baterii, díky které dokáže solární svítidlo svítit dlouhé hodiny.

Speciální designové solární lampy dokáží osvětlit prostor přímo z vodní hladiny zahradního jezírka nebo bazénu. Díky zabudovanému solárnímu panelu si akumulátor dobíjejí přímo na hladině, proto není třeba je z vody vybírat. A i přesto, že jsou to svítidla plovoucí na vodě, jsou zcela bezpečné.

Solární svítidla se zajímavým designem

Na trhu je mnoho druhů solárních svítidel se zajímavým designem

 

Slabého světla ze solární lampy se bát nemusíte

Solární svítidla jsou stále oblíbenější alternativou venkovního osvětlení. Jsou cenově dostupné, snadno se instalují a dají se snadno přemístit. Šetříte i na nákladech za elektrickou energii. Donedávna většina solárních světel vyzařovala jen slabé světlo a nebyla tak spolehlivá. Toto se zcela změnilo, protože super jasné LED diody nahradily více konvenčních žárovek. Světelné LED diody vytvářejí světlo bez vytváření odpadního tepla běžných žárovek, takže jsou velmi světlé, ale vyžadují mnohem méně elektrické energie na provoz. Výsledkem je spolehlivá, dlouhodobá „žárovka”, která obvykle svítí po celý život výrobku.

Další nedávné pokroky v technologii solárního osvětlení zahrnují vývoj účinnějších fotovoltaických článků, vylepšené obvody a účinnější baterie. Tyto nové sluneční světla dokáží provádět celoročně, dokonce i během chladných, krátkých zimních dnů s malou variabilitou výkonu.

 

Skvělou volbou pro vaši zahradu nebo terasu jsou solární nástěnná světla:

Eglo 98196 – LED Solární nástěnné svítidlo se senzorem CASABAS LED/3,7V IP44
1 790 Kč
Ledvance – LED Solární nástěnné svítidlo se senzorem DOORLED LED/3W/3,3V IP44
649 Kč
Philips 17808/87/16 – LED Solární světlo s čidlem MYGARDEN DUSK 1xLED/1W/3,7V IP44
1 558 Kč
LED Solární nástěnné svítidlo se senzorem LED/2,2W IP44
560 Kč
LED Solární nástěnné svítidlo se senzorem LED/5W IP65
480 Kč
Eglo 98191 – LED Solární nástěnné svítidlo se senzorem PASTION LED/3,7V IP44
1 790 Kč
Rabalux – SADA 2x LED Venkovní nástěnné svítidlo 2xLED/0,12W IP44
509 Kč
Globo 33429-12 – LED Solární nástěnné svítidlo SOLAR 2xLED/0,06W/1,2V IP44
170 Kč

Ukázat více

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.