Scheppach DP 16 SL |
---|
Vítěz testu |
|
|
Výborně vybavený model vhodný i pro ty nejnáročnější kutily i do dílen. |
6 999 Kč 6 142 Kč |
Zlevněná cena svarecky-obchod.cz |
Stojanová vrtačka na stůl je menší a pracuje se s ní na stole. Stojanová vrtačka v pravém slova smyslu bývá zpravidla vybavena samostatnou pracovní plochou upevněnou na sloupek a má možnost otáčení (takzvaná sloupová vrtačka). Základem je stabilní podstavec, který zajistí bezpečnou práci. V našem testu najdete výběr těch nejlepších sloupových vrtaček spolu s jejich recenzemi. A to ať už pro kutily, ale i pro profesionály. Na konci článku najdete o stojanových vrtačkách vše co potřebujete vědět a na co se při jejich koupi zaměřit.
Při hodnocení stojanových vrtaček jsme brali v úvahu tyto metriky:
Nejlepší Stojanové vrtačky na základe porovnávacího testu 2024
1. místo | 2. místo | 3. místo | 4. místo | 5. místo |
---|---|---|---|---|
Vítěz testu | Pro náročné | Lidová volba | Zlatá střední cesta | |
Scheppach DP 16 SL | Bosch PBD 40 0.603.B07.000 | Güde GTB 13/355 | Güde GTB 16/605 | Scheppach DP 18 |
6 999 Kč 6 142 Kč | 6 899 Kč | 2 829 Kč 2 796 Kč | 5 867 Kč | 10 999 Kč 9 458 Kč |
Zlevněná cena svarecky-obchod.cz | Ukázat nabídku Heureka.cz | Zlevněná cena svarecky-obchod.cz | Ukázat nabídku svarecky-obchod.cz | Zlevněná cena svarecky-obchod.cz |
Recenze 5 nejlepších stojanových vrtaček pro rok 2024
Vítěz testu
1. Scheppach DP 16 SL -857 Kč ve slevě
Příkon elektromotoru je zcela dostatečný (550 W) pro vrtání do dřeva, kovů i plastů. Sklíčidlo s průměrem 16 milimetrů dává možnost používat široké spektrum vrtáků (i těch větších). Vřeteno vrtačky je poháněno řemenovým převodem a umožňuje otáčky od 460 do 2480 za minutu. Co určitě oceníte je rozměr pracovního stolu – 20 x 20 cm, který lze naklápět až do úhlu 45 stupňů.
Laser zakomponován do vrtačky ukazuje přesné místo na obrobku, kde má dojít ke kontaktu vrtáku s povrchem. Toto maximálně usnadní a urychlí vaši práci. Vrtačka samozřejmě splňuje všechny bezpečnostní standardy (hlavní vypínač umístěný na čele stroje, průhledný kryt sklíčidla).
Výhody
- výborný poměr cena a výkon
- 5 stupňů rychlosti pro práci s tvrdým a měkkým dřevem, kovy i plasty
- svěrák pro přidržení obrobku na pracovním stole
- sklíčidlo až 16 milimetrů
- křížový laser
Nevýhody
- hlučnější při vyšších otáčkách
- podstavec není z litiny
Verdikt: Výborně vybavený model vhodný i pro ty nejnáročnější kutily i do dílen.
Naše hodnocení:
Cena: 6 142 Kč
Zlevněná cena
svarecky-obchod.cz
Detail
Pro náročné
2. Bosch PBD 40 0.603.B07.000
Digitální ukazatel umožňuje jednoduché odečítání přesné hloubky vrtání. Bez problémů lze vrtat i otvory v řadě (například pro dřevěné konstrukce). Dvoustupňová převodovka zajistí velkou sílu na 1. stupni a vysoké otáčky na 2. stupni. V balení naleznete i paralelní doraz i rychloupínací sponu.
Výhody
- uchycení materiálu
- laser jako pomůcka při vrtání
- nízká váha
- moderní design
- elektronická regulace otáček se zobrazením
- přesný odečet hloubky vrtání
- pomocné světlo
- praktická svorka
Nevýhody
- nedá se kalibrovat laser
- hliníková základna
- vyšší cena
Verdikt: Velmi přesná, výkonná stolní stojanová elektrická vrtačka ověřené značky pro modeláře, elektrikáře i mechaniky.
Naše hodnocení:
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail
Lidová volba
3. Güde GTB 13/355 -33 Kč ve slevě
Jednoduché nastavení otáček vřetena je možné prostřednictvím 5 rychlostních stupňů, napnutí klínového řemene pomocí páky vedení motoru. Má masivní a plynule nastavitelný vrtací stůl. Pokud ještě nemáte zkušenosti se stojánkovou vrtačkou a přemýšlíte, že si ji pořídíte, tak tento model je přesně to co hledáte.
Výhody
- vysoká přesnost (˂ 0,02 mm)
- nastavitelný stolek
- tichý chod
- dobrá cena
- do malé dílny – kompaktní
Nevýhody
- menší příkon
- v nabídce není svěrák
- sloup je z tenkostěnné trubky
Verdikt: Kvalitní a vysokovýkonná stolní stojanová vrtačka pro maximální přesnou a precizní práci.
Naše hodnocení:
Cena: 2 796 Kč
Zlevněná cena
svarecky-obchod.cz
Detail
Zlatá střední cesta
4. Güde GTB 16/605
Vlastní konstrukce sestává z hliníkových řemenic (2), vřetena s kónickým úchytem + přesnými kuličkovými ložisky, robustní vrtacího stolu (dx š: 200 x 210 mm + 14 mm drážky pro upevnění svěráku), podstavce z litiny (dx š: 235 x 355 mm včetně vývrtů pro stacionární ukotvení vrtačky).
Výhody
- vysoká přesnost (˂ 0,02 mm)
- sklíčidlo pro vrtáky průměru 1 – 16 mm
- nastavitelný hloubkový doraz
- snadné nastavení klínového řemene
- tichý chod bez vibrací
Nevýhody
- vyšší cena
- dost vysoká hmotnost
Verdikt: Spolehlivá stolní stojanová vrtačka na vrtání kovů, dřeva i plastů v domácích podmínkách, ale i servisních dílnách.
Naše hodnocení:
Ukázat nabídku
svarecky-obchod.cz
Detail
5. Scheppach DP 18 -1 541 Kč ve slevě
Dalšími prvky, které docílí maximální komfort při ovládání této vrtačky jsou například i: křížový laser (snadná orientace při vrtání), světlo osvětlující pracovní část plochy, výsuvné rozšíření stolku (hodí se při práci s delšími obrobky). Konstrukce vrtačky je robustní – ocelově-litinová, rychloupínací sklíčidlo 16 milimetrové + silný motor (550 W) si poradí s jakýmkoliv materiálem.
Výhody
- nadstandardní vybavení
- digitální displej
- křížový laser
- plynulé nastavení otáček (VARIO systém)
- nízká hlučnost
- stabilní konstrukce
Nevýhody
- vyšší cena
- vyšší hmotnost
Verdikt: Nadstandardně vybavená stojanová vrtačka pro každého náročného mistra.
Naše hodnocení:
Cena: 9 458 Kč
Zlevněná cena
svarecky-obchod.cz
Detail
Stojanové vrtačky
Stojanové vrtačky umožňují kolmé a zejména přesné vrtání. Jsou nezbytnou součástí v průmyslových odvětvích a u řemeslníků. Přestože jsou v domácích podmínkách méně rozšířené, výrobci dodávají na trh i hobby verze, které jsou vhodné i pro kutily. Ty jsou finančně dostupné a stále si zachovávají výborné vlastnosti a parametry, díky kterým se velmi přibližují těm profesionálním.
Stolová stojanová vrtačka se skládá z podstavce, robustního sloupku, na jehož vrcholu je umístěn elektromotor s různým příkonem. Odtud je síla distribuována nebo vyměnitelnými řemenicemi nebo elektronicky regulovanou převodovkou až ke vřetenu, který se otáčí. Na něm je pak namontováno sklíčidlo, do kterého se upínají samotné vrtáky.
Hlavní výhody
- přesné vrtání – takové při práci s ruční vrtačkou jen těžko dosáhnete
- vrtání kolmo / nebo pod přesně nastaveným úhlem
- stabilní pohonná jednotka – hýbe se stůl, který lze posouvat nahoru a dolů po tyči + při samotném vrtání se vysouvá vřeteno se sklíčidlem
- při práci se stojánkovou vrtačkou máte vždy alespoň jednu ruku volnou pro manipulaci s obrobkem
- větší vrtačky mají sklíčidla s upínáním až 16 mm (například vrtáky do kovu HSS)
Ostatní funkce
- modely s elektronickou regulací otáček jsou většinou ve spojení s dvoustupňovou mechanickou převodovkou (nebo stolní stojanové vrtačky kde je elektromotor a vřeteno se sklíčidlem spojené řemenovým převodem)
- digitální ukazatel otáček – u elektronicky regulovatelných modelů samozřejmost, u řemenových spíše výjimka
- křížový laser, který promítá dvě linky – v místě jejich protnutí je střed budoucího otvoru (hrotu vrtáku)
- rychloupínací sklíčidlo, hledejte ale dostatečně kvalitní, jinak je lepší zvolit běžné s ozubeným věncem
- hloubkový doraz, aby se nezavŕtalo hlouběji, než je třeba
- stojanové vrtačky také musí být na čelní straně opatřeny nouzovým vypínačem a průhledným ochranným krytem sklíčidla (dle předpisů EU)
Stojany
Samozřejmě existuje možnost, že vaši domácí ruční elektrickou vrtačku chcete raději nasadit do speciálního stojanu. V takovém případě hledejte a kupte stojan, který je opravdu stabilní a přesný. Takový však bohužel stojí tolik, co docela slušná stojanová vrtačka. Takže je to na vás, každopádně však s vrtačkou v stojanu dosáhnete lepší výsledky než bez něj.
Existují i takzvané mobilní stojany, které vedou vrtačku kolmo či šikmo vůči povrchu obrobku a dají se využít i při vrtání do zdiva. Jejich součástí nezřídka bývá i adaptér na odsávání pomocí vysavače. Mobilní stojany s vlastním vřetenem a sklíčidlem se hodí pro akušroubováky (ty se upnou pomocí štvrťpalcového šestihranu). Klasický stojan u nich většinou nevyužijete, protože většina aku vrtaček nemá osazení pro standardní objímku s průměrem 43 mm, zda aretaci stálého chodu.
Jak vybrat stojanovou vrtačku
Příkon a převod
Tyto parametry jsou při elektrickém nářadí důležité, o tom nemusíme polemizovat. Při stojanových vrtačkách však důležitou roli sehrává převodovka, která je buď klasická s řemenci nebo elektronicky regulovatelná s ozubenými koly. Vraťme se ale zpět k příkonu, který definuje sílu a výkon pracovního nástroje. Při hobby verzích stojanových vrtaček je to 300-500 W, silnější a profesionálnější vrtačky mají i 800 W a dokonce i více.
Už zmíněný převod řemenem se nastavuje tak, že na pohonných kolech jednoduše vyměníte řemen a tak se vrtačka nastavuje buď do tahu (pomalé otáčky + velká síla), nebo do rychlosti (menší točivý moment + vysoké otáčky). Proč? Protože každému nástroji a materiálu samozřejmě vyhovuje jiné nastavení. Tento systém může být u některých modelů automatický.
Modernější stojanové vrtačky disponují elektronickou regulací otáček a to soustavou ozubených kol. Nejčastěji se můžete setkat pouze s dvěma rychlostmi. Pro „obyčejného“ kutila výborné řešení, profesionálů však může v některých případech omezovat. Otáčky jsou pak při lépe vybavených modelehc přehledně zobrazovány na praktickém displeji.
Rychlost otáček
V závislosti na převodovém stupni se liší dosažitelné otáčky. Při převodu do síly je to přibližně do 500 otáček za minutu, při převodu do rychlosti to může být i 2500 otáček za minutu.
Sklíčidlo
Do sklíčidla sázíme a upevňujeme vrtáky, nebo i jiné nástroje. Může se utahovat klasicky klikou (ozubený věnec) nebo rychloupínacím systémem. Takto, každý kutil preferuje to své, pravdou však zůstává, že kvalitní stojanová vrtačka s dobrým rychloupínacím sklíčidlem dokáže ušetřit hodně času.
Jeho velikost také naznačuje s jakými vrtáky se bude moci pracovat. Nejčastěji jde o průměr/rozsah do 13 mm (hobby nářadí) nebo 16 mm při výkonnějších profi stojanových vrtačkách.
Další funkce
Potěší a poskytnou vám při práci dostatečný komfort a rychlost, podpoří bezpečnost:
- digitální displej
- laserové navádění vrtáku
- LED osvětlení pracovního prostoru
Rozměry a hmotnost
Stojanové vrtačky v hobby segmentu jsou vyráběny povětšinou v provedení upevnění na pracovní stůl. Starší typy a hlavně profesionální vrtačky v průmyslu stojí na podlaze – jsou to takzvané sloupové vrtačky.
Stolní stojanové vrtačky mají výšku přibližně do 1 metru a jednotlivé modely zabírají různě velký prostor. Zajímat by vás měl i parametr takzvaného vyložení ramene, který udává vzdálenost vřetene s vrtákem od sloupku. To v případě pokud chcete pracovat s většími kusy materiálu. Při profi stojanových vrtačkách se toto dá nastavit (radiální stojanová vrtačka).
Hmotnost tohoto nářadí je různá a pohybuje se v rozmezí od 11 do 25 kg, ty robustnější stojanové vrtačky mají 30 až 50 kg, někdy i více. Průmyslové sloupové vrtačky mají v pohodě i 100 kg a více.
Značka
Kvalita nářadí jednoznačně závisí i na značky. Ta ověřená má už své renomé a je známá tím, že poskytuje nejen své špičkové produkty ale i servis. Proto se vyplatí poohlédnout po stojanových vrtačkách od výrobců, kteří mají s výrobou elektrického nářadí dlouholeté zkušenosti a jsou využívány i v profesionální sféře. TOP značky stojanových vrtaček z našeho pohledu:
- Bosch Scheppach, Güde, Makita, Proma, Erman, Eurotec, Einhell
Nářadí různého druhu také dostat koupit v nákupních řetězcích, které mají v sortimentu nezřídka i vlastní značky (v akci). Tak například v Lidlu si takto můžete pořídit stojanovou vrtačku značky Parkside.
Jistě, nejlevnější stojanové vrtačky si můžete pořídit i prostřednictvím inzertních portálů (bazar, Bazoš) a inzerátů typu: „prodám stojanovou vrtačku, dohoda jistá…“. Ale tady bychom vám poradili dát od takového nářadí raději ruce pryč, nemáte totiž ani ponětí v jakém reálném stavu se přístroj nachází a hrozí vám tak i riziko újmy na zdraví…
Pár slov na závěr
Co dodat k stojanovým vrtačkám takto na konec? Nuž asi jen to, že právě bez nich se neobejde v podstatě žádný průmysl a profi řemeslníci. No existují výkonné a šikovné modely i pro kutily a v dobré ceně. Takže, pokud jste právě nezdědili nějaký „prehistorický monument“ v dílně po dědovi, tak určitě oceníte kompaktní stolovou stojanovou vrtačku určenou přímo pro domácí použití. Doufáme, že jsme vám pomohli lépe se zorientovat v tomto určitě zajímavém segmentu elektrického nářadí.
Do testu jsme vybrali Stojanové vrtačky pouze z ověřených eshopů
Mohlo by vás zajímat
- Jak správně vrtat do obkladu, kachliček a dlažby a nezničit je
- Test 9 nejprodávanějších vrtacích kladiv za rok 2024, nejlepší jsou Makita a Bosch
- Poradíme nejlepší příklepové vrtačky - v testu obstály hlavně Bosch, Narex a Metabo + návod, jak si správně vybrat
- Nejlepší aku vrtačky v testu 2024 - žebříček vedou Makita a DeWALT + návod, jak si vybrat